Beperkingen op de handel met het oostelijk blok verzacht Groen Co QPaiida en de protonplopper^) Wereldnieuws Weer blijft onbestendig Alg. Exploratie Mij. verwacht goede baten uit beleggingen och ió het zo 2 Belangrijke industriële produkten vrijgegeven V dooft de Znnrbrand onmiddellijk. Discontoverhoging in V.S.; Brits disconto verlaagd Indexcijfer kosten van levensonderhoud gedaald Terugbetaling van 60 pet op aandelen Pangerango Van dar WERfF i HUBRECHT Ontslagen bij Gero Schatkistpromessen toegewezen E.E.G.-functie Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Streven naar sterke kostenverlaging PRAIRIE- HOND Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland si S VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 De westerse landen hebben het sein ontvangen om hun handel met het Russisch- Chinese blok uit te breiden. By na 40 percent van de produkten die tot nu toe niet naar de communistische landen konden worden geëxporteerd, zyn met ingang van vandaag van de embargolyst afgevoerd. Volgens de nieuwe „gestroomlijnde" embargo lyst zyn voor een grote verscheidenheid van produkten, variërend van diamanten tot aardolie en van drijvende dokken tot autobanden, de beperkingen op de uitvoer naar het oostelijk blok opgeheven. De nieuwe lijst die bijna 8000 woorden telt is opgesteld na maandenlange moeizame onderhandelingen tussen de vjjftien landen die lid zyn van de coördinatie-commissie voor het toezicht op de handel tussen Oost en West. De nieuwe embargolyst zal ongetwijfeld zeer nauwkeurig worden bestudeerd in kringen van de olie-industrie, de scheepswerven, de vliegtuigproducenten, de motor- voertuigindustric, de rubber-, de metaalverwerkende en de machinewerktuigindustrie en de producenten van elektronisch materieel. Dit zyn namelyk de belangrijkste industriële sectoren waar produkten worden gefabriceerd di^ vroeger onder het embargo vielen, maar nu geheel of gedeeltelijk daarvan zijn vrijgesteld. De olie-industrie zal in staat zijn benzi ne en kerosine (geen vliegtuigbrandstof), smeeroliën en andere smeermiddelen uit ruwe olie uit te voeren. Ditzelfde geldt voor glysol en bepaalde andere bijproduk- ten. Ook vliegtuigen en vliegtuigmotoren voor normaal civiel gebruik zijn nu geheel van de lijst afgevoerd. De contingentering van de uitvoer van koperdraad is opgehe ven terwijl ook alle andere vormen van koper vrijgesteld zijn. Ditzelfde geldt voor aluminium. Alle soorten motorvoertuigen zullen kunnen worden uitgevoerd indien deze niet zijn gebouwd volgens militaire specificaties. Ook banden voor civiel ge bruik vallen niet langer onder het embar go. Onder de kapitaalgoederen waarvoor de Advertentie En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Rennlei... Rennes - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong. en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddel lijk wordt geneutraliseerd. Vraag uw omge ving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuur- brandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zweren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat. om de lekkere smaak enomdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn - zonder water of wat ook. De Federal Reserve Board heeft de ver hoging goedgekeurd van het disconto van de Federal Reserve Bank te San Fran cisco van 1?4 percent tot 2 percent. De ver hoging gaat vrydag in. De board nam al leen een besluit aangaande de bank te San Francisco. Een woordvoerder van de board deelde mede, dat het initiatief voor de verhoging was uitgegaan van de directie van de bank te San Francisco. Het besluit werd, naar hij zeide, beïnvloed door verande ringen in de economische activiteit en het de laatste tijd aan de dag komen van een zekere inflatoire stemming. Hij wees er verder op, dat de laatste tijd de rentevoet voor kortlopend geld gestegen was. De verhoging in San Francisco zal waar schijnlijk tot soortgelijke verhogingen der tarieven van de andere 11 reservebanken leiden. De verlaging van het Engelse disconto van 5 tot 4Va percent werd verwacht door de dalende ontwikkeling van de tarieven op de wereldgeldmarkten met inbegrip van de Westduitse, zo verklaarden bank- kringen donderdag. Een Duitse bankier verklaarde, dat het zeer moeilijk was te zeggen, of de Deutsche Bundesbank het voorbeeld zou volgen. Vóór september kan er geen besluit verwacht worden. De cen trale Bankraad zal na zijn vakantie voor het eerst weer op 21 augustus bijeenko men, maar het is onwaarschijnlijk, dat de raad dan een besluit zal nemen over een zo belangrijk onderwerp als de verande ringen van het disconto. (Reuter). De verlaging van het Britse disconto betekent een aanpassing aan het dalend verloop der geldtarieven over de gehele wereld. Zij vormt tevens een weerspiege ling van de zich verbeterde Britse econo mische en financiële positie sedert de cri sis van september 1957, toen het disconto weer drastisch werd verhoogd van 5 op 7 percent. Een woordvoerder van de Bank of England zei, dat de verlaging van het disconto aansluit op de jongste kredietver zachtingen en gerechtvaardigd wordt dooi de binnenlandse toestand en de aanhou dend vaste stemming voor sterling, on danks de seizoendruk. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dit maandelijks door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van 15 juni tot 15 juli een daling. Het indexcijfer exclusief A.O.W. daalde 2 punten en wel van 119 tot 117. Het indexcijfer inclusief A.O.W. daalde door afronding van de cijfers slechts 1 punt en wel van 123 tot 122. De daling deed zich hoofdzakelijk voor in de sector voeding, met name bij de aardappelen. De indexcijfers voor groen ten en fruit gaven een kleine stijging te zien, terwijl ook de prijs voor eieren iets opliep. Buiten de voedingssector vond een prijsstijging plaats voor de vaste brand stoffen, terwijl een prijsdaling voor de kleding werd geconstateerd in verband met de uitverkoop. Het indexcijfer voor kleding daalde van 83 in juni tot 81 in juli. De daling van het indexcijfer van het rechtstreeks voor consumptie bestemde deel der gezinsuitgaven veroorzaakte te vens een daling van de indexcijfers voor sociale verzekeringen en loonbelasting. De hoogte van de sociale verzekeringen en loonbelasting is namelijk voor een be langrijk deel afhankelijk van het bedrag, dat nodig is voor de aanschaffing van het goederen- en dienstenpakket, dat aan de berekening van het indexcijfer ten grond slag ligt. (ANP) beperkingen zijn opgeheven worden ge noemd: drijvende dokken, boorinstalla ties voor de olievelden en exploitatiema- terieel (met uitzondering van roterende rotsboren) en alle turbines. Tevens alle installaties voor olieraffinaderijen, mate rieel voor de produktie van smeeroliën, alle soorten elektromotoren (met uitzon dering van duikbootmotoren); verder zijn vrijgesteld alle soorten installaties voor het opwekken van elektriciteit, met uit zondering van mobiele generators met een capaciteit van meer dan 5.000 kilowatt. Een groot aantal machinewerktuigen is nu van het embargo ontheven. Voor wat betreft de scheepsbouwindu- strie wordt medegedeeld dat de uitvoer is toegestaan van: tankschepen met een snel heid tot 18 knopen, vissersschepen met een snelheid van minder dan 17 knopen en andere schepen met een snelheid bene den de 20 knopen. Het embargo blijft be staan voor vissersschepen met een snel heid van 17 knopen. Andere produkten, die worden vrijgesteld, zijn bepaalde we tenschappelijke instrumenten, de meeste soorten industriële kogellagers, de kleine re typen walswerk en de meeste vacuum- pompen. Niemand heeft er ook maar het gering ste idee van, of de communistische lan den hun handel zullen vergroten, nu de lijst van goederen, waarin niet gehandeld mag worden, kleiner is geworden, zo ver klaarde de Engelse minister van Handel, Sir David Eccles, op een persconferentie. Hij zei, dat thans zal kunnen blijken, of de protesten van alle communistische re geringen. dat zij gehinderd werden dooi de embargos, juist zijn of niet. Ongetwij feld zullen de communisten zeggen, dat de lijst niet kort genoeg is. De handel met China breidt zich uit en als China ten vol le gebruik zal maken van de nieuwe lijst, zal dit Hong Kong ten goede komen (Reu ter). Hef bestuur van de landbouwmaat- schappij „Pangerango" ziet onder de hui dige omstandigheden geen aanleiding nog langer enige waarde toe te kennen aan het aanwezige actief in Indonesië. Enerzijds leeft de wens om een gedeelte van de in Nederland aanwezige liquide middelen aan aandeelhouders uit te keren, ander- derzijds kan niet tot gehele opheffing wor den overgegaan hangende de ontwikke ling in Indonesië. Door een beperkt bedrag te investeren in een landbouwbedrijf buiten Indonesië kan het bestuur tot enige nieuwe activi teit voor de maatschappij komen. Het be stuur stelt daarom een statutenwijziging voor waarbij het aandelenkapitaal van f 150.000 verlaagd wordt tot 60.000, met een dienovereenkomstige terugbetaling van 60 percent op de aandelen en een wij ziging in de doelstelling der vennootschap die deelneming aan exploitatie van gron den ook buiten Indonesië mogelijk maakt. In Nederland waren de baten uit in terest over 1955, 1956 en 1957 ruimschoots voldoende om de onkosten en een koers verlies op effecten te dragen. Het saldo ad 10.541 wordt overgebracht naar de rekening reserve diverse belangen. De ex ploitatierekening in Indonesië over deze jaren wijst een saldo verlies aan van rp. 115.292 de baten uit kina en thee konden geenszins de uitgaven dekken. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 215 is verschenen Wm. H. MÜLLER CO. De directie van de n.v. Gero-fabriek te Zeist wil op korte termijn 115 man van het 830 man tellende Zeister personeel ont slaan. Een vergunning daartoe is bij het arbeidsbureau aangevraagd. Bij het Ge- ro-bedrijf in Nieuw Weerdingen (Gr.) is voor 50 van de 180 man ontslag aange vraagd. De directie deelt mee dat de ontslagen veroorzaakt worden door de onlangs inge voerde mechanisatie in het bedrijf, waar door de produktivïteit per man sterk toe nam. De produktie in zijn geheel liep ech ter achteruit door de teruggaande con junctuur. Volgens de directie zullen in overleg met de vakorganisaties en het ar- beidsbureau pogingen worden onderno men om de werknemers bij andere bedrij ven geplaatst te krijgen. RIJSTZIEKTE IN SURINAME In Suriname, in het district Nickerie, is een rijstziekte ontdekt, die ernstige gevolgen kan hebben voor de rijstcultuur. Deze ziekte, hoja blanca. heeft reeds een aantal rijstvelden in dit district aangetast en deskundigen zijn reeds be gonnen een nieuwe rijstvariëteit te zoeken, daar de huidige soort zeer gevoelig voor de ziekte is. Zo dikivijls als het Engels disconto verhoogd of verlaagd werd, zo dikwijls is dit beeld voor de Londense beurs te zien geweest: hollende boodschap pers rennen het gebouw uit; ditmaal om te melden dat het disconto van vijf tot vierenhalf percent is verlaagd Het ministerie van Financiën deelt mee dat van de bedragen waarvoor op 13 augustus 1958 is ingeschreven op schat kist promessen, wordt toegewezen: a) een bedrag van 43,2 miljoen aan schatkist- promessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 15 november 1958, tegen een disconto van 2% pet. per jaar; b) een bedrag van 152,1 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 15 augustus 1959, tegen een disconto van 314 pet. per jaar. Op de inschrijvingen op 12-maands promessen tegen voornoemd disconto van 314 pet. is 50 percent toegewezen. Dr. A. M. F. Smulders, plaatsvervangend hoofd van de hoofdafdeling Industrialisa- tiepolitiek van het ministerie van Econo mische Zaken te Den Haag, is benoemd tot hoofd van de afdeling Industriële Vraagstukken bij de commissie van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Zeer uitvoerig is door bestuur en aan deelhouders in de algemene vergadering van de Algemeene Exploratie Maatschap pij gediscussieerd over de mogelijkheden, die de concessies in Indonesië in de toe komst bieden en de grootte van de on kosten, die in Nederland en elders door de maatschappij gemaakt worden. Twee door het bestuur voorgestelde statutenwijzi gingen konden niet in stemming worden gebracht, omdat het vereiste quorum ont brak. Op 25 augustus zal een nieuwe ver gadering worden gehouden om over deze voorstellen te beslissen. De directie deelde mede, dat de A.E.M. als royalty van de B.P.M. f 2,50 ontvangt per kg. ton over de eerste 50.000 kg. ton olie. Daarna V/> cent meer voor iedere 1000 ton boven dit aantal tot een maxi mum van f4 per kg. ton. Het is uiterst moeilijk te zeggen welke oliereserves zich in de Limau-, Kluang- en andere conces sies bevinden. De B.P.M. verwacht dat de produktie vermoedelijk zal achteruitlopen. Volgens de laatste mededelingen zijn op de Limau-concessie twee nieuwe putten aangeboord. Wat de produktie in het alge meen betreft kunnen we niet pessimis tisch, zo zei de directie, maar ook niet op timistisch zijn. Zij hoopt dat de concessie rechten tot de overeengekomen datum in het bezit van de A.E.M. zullen blijven. Niemand weet evenwel wat in de toekomst in Indonesië zal gebeuren. Royalty-my. De toekomstige status van de A.E.M., zo zei het bestuur, zal die van een royalty- maatschappij zijn. De huidige toestand en omstandigheden laten geen activiteiten toe, die investeringen vergen. De ruimte hiertoe zal echter wel worden opengela- NIEMAND zal durven of willen ont kennen, dat het geven van een naam aan dieren en voorwerpen een groot gemak is bij de gedachtenwisseling daarover. We kunnen de stelling zelfs omdraaien door te beweren, dat een gesprek zonder gebruik making van zelfstandige naamwoorden volslagen onmogelijk is. Het is dus uiter mate gemakkelijk, dat wij in onze taal een haas een haas noemen en een tafel de naam tafel heb- f ben gegeven. Maar soms raken we door de benaming der dingen lelijk in de war. Hiertoe rekenen we niet de namen van het zeepaardje of de zeewolf, want iedereen weet wel dat deze dieren met een paard of een wolf niets uitslaande hebben. Hetzelfde kan worden gezegd van de bijenwolf. Van de eendagsvliegen heb ben velen echter een verkeerde opinie, om dat men door de foutieve benaming inder daad geneigd is deze libelachtige diertjes bij de vliegen in te delen. De mierenleeuw brengt buitenstaanders minder gauw op een dwaalspoor, aangezien ieder er wel van overtuigd is, dat de leeuw zijn maal niet met mieren zal doen, zodat deze naam kennelijk op een ander dier zal moeten slaan. Wat ook inderdaad het geval is, want de mierenleeuw is een insect, be horend tot de gaasvliegen (die geen vliegen zijn) en in volwassen toestand gelijkend op een libel (terwijl het dier geen libel is). Maar goed, door al deze grapjes is inmid dels wel duidelijk aan de dag getreden, welk een verwarring sommige namen bij ons kunnen teweeg brengen. In dit opzicht is een waarschuwing voor de prairie- honden zeker niet misplaatst. Wanneer u in een of andere „western" leest van prai riehonden die om het kamp scharrelen en wier gele ogen bij tijd en wijle in het struikgewas zichtbaar worden, terwijl hun geblaf de stilte verscheurt, dan kan het haast niet anders of u denkt rasech te hon den voor u te hebben. Nu ja, rasechf be hoeven ze natuurlijk niet te zijn, want het is waarschijnlijker dat de prairiehonden tot de verwilderde soorten behoren. Zou de schrijver van dit span- nende verhaal er bij vertellen, dat hij een prairiehond gras had zien eten, dan nog zou uw argwaan ivaarschijnlijk niet zijn gewekt, ivant in een onbezonnen bui zien wij onze honden wel eens iets derge- lijks doen. Het is zelfs de vraag, of enige verdenking tegen de prairiehonden zou ontstaan, indien werd meegedeeld, dat deze dieren in zelf ge graven holen leven. Deze gewoonte hebben honden weliswaar niet, maar wellicht zijn zij hiervoor in de leer gegaan bij hun verre neef, de vos. Laten we nu maar niet langer om de hete brij heendraaien: de prairiehond heeft geen enkele gelijkenis met enige honden soort, want het is een knaagdier, dat in grote kolonies in de prairie leeft en zich met gras voedt. Het dier maakt een blaf fend geluid, maar we menen dat geen en kele schrijver daaraan het recht mag ont lenen ons zö lelijk op een dwaalspoor te brengen. Over knaagdieren gesproken, weet u dat sommige soorten ijzerdraad kunnen door knippen? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 14. De Brigadier Bostrapper verdween al spoedig uit het gezicht; toen verliep de tocht van Panda en de oude dame een poosje heel vreedzaam, want in dit rustige boerenland was niets meer om hen aan verkeersovertreders en andere misdadigers te herinneren. Hoewel de weg langzamer hand slechter en smaller werd, en het chaufferen dus ook niet meer zo gemak kelijk was, had Panda het erg naar zijn zin; hij was heel blij, dat hij tot deze va kantie besloten had. Maar na enige tijd ontmoetten zij een onverwachte hindernis. Van de andere zijde naderde namelijk een hooiwagen, die zó zwaar beladen was, dat Panda begon te twijfelen of hij deze wel op de smalle weg zou kunnen passeren. „Misschien doen we er beter aan, als we maar terug gaan en een andere weg zoe ken begon hij voorzichtig maar tot zijn verbazing was het oudje daar ern stig op tegen. „O nee, ventje", zei ze vleiend, „doe dat toch niet dat kost maar weer tijd, en ik verlang er zó naar om vlug bij mijn oude, zieke zusje te komen„Maar ik kan er niet langs!" legde Panda uit. „O jawel jawel, lieve jongen als je maar flink probeert! En die vriendelijke, eenvoudige boer, die de hooiwagen bestuurt, zal je vast en zeker wel helpenNu was dat laatste een vergissing. De genoemde boer een ze kere Krijn Sliep was namelijk met het verkeerde been uit bed gestapt en boven dien hield hij niet van stedelingen. „Daar heb je weer van die stadse lui met hun fratsensiste hij, toen hij de dure wagen zag naderen. „Die denken zeker weer, dat de weg van hun ismaar ze kennen Krijn nog niet. Ik zal ze!" ten. Het bestuur zal er naar streven de kosten zowel in Nederland als in Indonesië zo laag mogelijk te houden. De kosten in Nederland beliepen over 1957 f 117.755. In 1958 zullen deze onder de f 100.000, maar in 1959 zeker gehalveerd worden. Het ge middelde kassaldo ad globaal f 1 mil joen zal zo goed mogelijk belegd worden. Het bestuur acht het evenwel onmogelijk om de onkosten te bestrijden met rente baten uit deze belegde middelen. Vooral niet na de voorgestelde terugbetaling, die de liquiditeit van de maatschappij belang rijk zal doen afnemen. Vei-moedelijk zul len ook in Marokko over 1958 de kosten lager zijn dan die over 1957. Het bestuur doet deze uitgaven om te trachten er nog iets uit te halen voor aandeelhouders. Over 1958 zullen aandeelhouders tevreden zijn over de baten uit beleggingen, zo voorspel de het bestuur. Bij de besprekingen over de twee sta tutenwijzigingen, waarbij f 20 op de aan delen wordt terugbetaald en een andere bestuursvorm aan de vennootschap wordt gegeven, bleek dat het in de bedoeling van het bestuur ligt de nominale waarde van de aandelen tot f 1 terug te brengen. Een der aandeelhouders stelde voor dit direct te doen, waarbij f 20 terstond wordt uit betaald en f 19 als schuld aan aandeelhou ders op de balans wordt vermeld. Het bestuur achtte dit technisch onuitvoerbaar en tevens onvoorzichtig. Het streven van hef bestuur is volgend jaar de resterende f19 terug te betalen. British Motor Corp. De British Motor Corporation (BMC) heeft in het jaar dat ëinciigde>op-3l jttli meer. v.bertuigen verkocht (namelijk 504.712) dan wélke Europese aütóï-irifia ook -in e'eh'. periödè van twaalf-maan den. De voorzitter van de raad van beheer van BMC Sir Leonard Lord zei dat de uitvoer mei zestien percent was gestegen boven het vooraf gaande jaar en ae afzet op de dollarmarkten .,een spectaculaire toeneming" tot 75.000.000 dol lar had te zien gegeven. (UPI) Britse levenskosten Het officiële indexcijfer van de kleinhandels prijzen in Engeland, dat gebaseerd is op januari 1S56 100, bedraagt per 15 juli 109 tegen 110 per 17 juni j.l. Fabrieksschip voor walvisvaart Naar Tass meldt wordt op een scheepswerf in Zuid-Oekraïne het grootste fabrieksschip van de Sovjet-Unie voor de walvisvangst gebouwd. Dit schip zal 45.000 ton meten en zal 65 walvissen per dag kunnen verwerken. (Reuter) (Voor de rubriek Effecten, en Geldm.arkt zie pag. 5. Voor de beurs zie pag. 8). Advertentie Soraja. Prinses Soraja, die in Spanje po pulair is sedert zij vorig jaar als echt genote van de sjah van Perzië een be zoek aan het land bracht, heeft donder dagavond de arena van San Sebastian verlaten even nadat de toreador Ordo nez door een stier was gewond. Niet langer. De Argentijnse oud-president Peron heeft besloten president Frondi- zi en diens regering niet langer te steu nen, zo heeft Perons rechterhand, Fra- mini, na een bezoek aan Cuidad Tru- jillo, waar de oud-president als balling woont, meegedeeld. Frondizi's verkie zing tot president in februari was gro tendeels te danken aan de steun van de Peronisten. Botsing. Een Duitse en een Franse zweef vlieger kwamen donderdag om het le ven toen hun toestellen boven de oude universiteitsstad Freiburg met elkaar in botsing kwamen. De wrakstukken van de twee vliegtuigen misten op het nippertje een derde zweefvliegtuig. Onderzoek. De Hongaarse regering heeft donderdag in antwoord op het protest van de Oostenrijkse regering tegen grensschendingen door Hongaarse grenswachten gezegd, dat er een diep gaand onderzoek zal worden ingesteld naar de in de Oostenrijkse nota opge somde incidenten. Ontruiming. De terugtrekking van 100.000 man Chinese troepen uit Korea is vol tooid, aldus bericht het Koreaanse nieuwsagentschap. Westelijke deskun digen zijn van oordeel, dat echter nog 120.000 a 150.000 man Chinese „vrij willigers" in Noord-Korea zijn gele gerd. Gestreken. Na een lange controverse tus sen diverse politici en gemeenteraads leden van Johannesburg, waarvoor het grote publiek niet veel belangstelling toonde, wordt de Britse vlag niet meer gehesen op het gemeentehuis, waar zij naast de vlag van Zuid-Afrika placht te hangen. De Union Jack zal nu slechts bij bijzondere gelegenheden die Enge land betreffen, worden gehesen. Uitvloeisel. Twee getuigen van Jehovah zijn door een gerechtshof te Warschau veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf wegens het vermenigvuldigen van pamfletten, die niet van tevoren waren goedgekeurd door de censor. Het hof deed uitkomen, dat het proces niet is gericht „tegen de godsdienst", maar uitvloeisel is van de bestaande persvoorschriften. Lift. Een Oostduitse automobilist, Bern- hard, is tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij een zeven tienjarig meisje, dat naar West-Duits- land wilde vluchten een lift gaf. Hij trof het meisje aan ergens in Oost- Duitsland en zette haar af voor een sta tion van de ondergrondse in Oost-Ber- lijn. Haar zware koffer trok echter de aandacht van de stationsagent, die spoedig vernam dat het meisje naar West-Berlijn wilde vluchten. Vrije val. De Franse kapitein Andernes Mosconi heeft een nieuw wereldrecord "parachütèsprifigen gevestigd. Hij is op 8.000 meter hoogte boven Montèbello bij Algiers uit een vliegtuig gespron:' gen, doch hij trok zijn parachute pas open op 325 meter boven de grond, na een vrije val van 165 seconden. Kijker. In Engeland is een apparaat ge construeerd, waarmee men het afvu ren van een raket tot op een afstand van ruim 1.500 km. kan waarnemen, zo heeft de Britse minister van bevoor rading, Aubrey Jones, donderdag in Sydney verklaard. Vooruitgeschoven. De vooruitgeschoven reeks radarposten in het noorden van Canada (D.E.W.) zal worden uitgebreid tot Groenland, aldus heeft het Deense ministerie voor Groenland donderdag bekendgemaakt. Vast punt. De regeringen van Ceylon, Ghana, Griekenland, Haïti, Ierland, India, Indonesië, Malakka, Perzië, de Verenigde Arabische Republiek en Uruguay hebben de UNO verzocht, de kwestie van het rassenconflict in de Unie van Zuid-Afrika als gevolg van de apartheidspolitiek op de agenda van de gewone zitting van de Algemene Ver gadering te plaatsen. Treinoverval. Bij een aanval van Cubaan se opstandelingen op een trein op de lijn Havanna-Santiago zijn zeven soldaten en drie opstandelingen gedood. De aan val werd uitgevoerd in de provincie Oriënte. De aanvallers brachten de trein tot stilstand om een van hun men sen, die onder gewapend geleide naar Santiago zou worden overgebracht om daar te worden berecht, te bevrijden. Nabij d'e Azoren handhaafde zich een hogedrukgebied dat een uitloper in de richting van de Golf van Biscaye had. Aan de noordzijde ervan stroomde met zuidwestelijke winden vochtige lucht naar Frankrijk en België. Een depressie boven het zuiden van Scandinavië trok naar het oosten. Aan de achterzijde voerden weste lijke tot noordwestelijke winden drogere lucht naar Denemarken en het aangren zende Noordzeegebied. Ons land bevond zich daarbij in het overgangsgebied tus sen de twee genoemde luchtsoorden. Via de Noordzee passeerde een zwakke rug van hoge druk. Deze wordt gevolgd door een nieuwe oceaandepressie, die morgen op het noordelijke deel van de Noordzee zal aankomen. In verband daarmee komt er aan het onvaste weer geen einde en kunnen er plaatselijk weer enkele buien vallen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 16 augustus Zon op 5.24 uur, onder 20.04 uur. Maan op 7.12 uur, onder 20.18 uur. Maanstanden 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuider Zaterdag 16 augustus Hoog water 4.10 en 16.40 uur. Laag water 0.00 en 12.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten land maxima van giste- se r" M es g ren. Binnenland, heden «2 7 uur. Neerslag, laatste 41 24 uur. u S£ Den Helder zwaar bew. Z 15 0 Ypenburg geheel bew zw 17 0 Vlissingen geheel bew. wzw 16 0,1 Eelde onbewolkt windst. 12 0,1 Twente zwaar bew. wzw 17 1 De Bilt geheel bew zw 17 1 Eindhoven geheel bew wzw 17 0,4 Vlv. Z.-Limb geheel bew zw 16 6 Helsinki mist ono 21 0 Stockholm geheel bew z 19 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 17 3 Aberdeen geheel bew. windst. 17 2 Londen geheel bew. zzw 20 0 Amsterdam geheel bew. zw 20 0 Brussel geheel bew. w 20 4 Luxemburg zwaar bew. wzw 18 11 Parijs zwaar bew. wzw 22 0,1 Bordeaux mist nno 27 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt nno 26 0 Berlijn zwaar bew. w 20 3 Frankfort half bew. wzw 19 24 München zwaar bew. wzw 20 3 Zürich licht bew. windst. 24 0 Genève onbewolkt windst. 25 0 Locarno onbewolkt windst. 26 0 Wenen regen w 24 1 Innsbruck licht bew. windst. 27 0 Rome onbewolkt ozo 31 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Madrid onbewolkt windst. 35 0 Algiers onbewolkt windst.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2