Horen en zien Uitgaan in Haarlem IKV beste nULNLrl CHINEZENWIJK Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum De beste fototip: 11 WTf IttU'swerelds QAI ril fjk Fotografeer met ILV% Kort en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Schaduwen en lichtzijden van de actualiteit Atletiek op t.v. De radio geeft zaterdag T el evisieprogramma Voorlopig koopcontract voor panden naast Anne Frankhuis Deskundige naar Pakistan Nieuw provinciehuis in Den Haag aanbesteed Remming der ontwikkeling en waarnemingsstoornis Subsidie voor onderzoek naar samenhang bij kinderen Rotterdams raad akkoord met annexatieplan Kerkelijk Nieuws Geautoriseerde bewerking uit bet Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 Het televisieprogramma van donderdag avond begon met een kort en sober ver slag door Pier Tania over de ramp met de „Hugo de Groot" en een reportage van de stemming op Schiphol, waarna perschef Rein Vogels het sombere laatste nieuws doorgaf en het leedwezen van de directie van de K.L.M. overbracht. Op het scherm werden portretten van de om gekomen leden van de bemanning en een recente foto van het neergestorte vlieg tuig geprojecteerd. Het eerste beeld van de daaropvolgende verdere feiten van de dag was de behouden landing van het toe stel waarmee minister Selwyn Lloyd naar New York werd gebracht. Het N.T.S.-journaal bevatte onder meer een gefilmd fragment uit de rede van pre sident Eisenhower in de UNO-Assemblée, de aankomst van de Nautilus en de hul diging van dr. Kortenhorst, waarop de K.R.O. de dienst overnam en bij monde van aalmoezenier P. C. Groenendijk ver troostend rouwbeklag aan de familieleden der slachtoffers van de noodlottige lucht vaart deed. Opnieuw hernam het leven zijn rechten en werd men geconfronteerd met de lichtzijde der actualiteit. Louis Fréquin ontving in de rubriek „Gasten boek" de minister van Buitenlandse Za ken mr. J. M. A. H. Luns, die zich voor wie hem als zodanig nog niet kenden ontpopte als een spitsvondige diplomaat en charmante geestige causeur. Het interview werd zelfs een van de beste en levendigste gesprekken, die wij tot dusverre door middel van t.v. hebben gehoord en gezien. Zijne Excellentie zei niet alleen bijzonder behartenswaardige dingen over de Nederlandse vertegen woordiging in het buitenland en over het terugwijken van landelijk eigenbelang in de internationale organisaties, maar ver telde ook bijzonder amusante anekdotes uit zijn vierjarige samenwerking met mr. J. W. Beyen, met wie hij niet alleen de verantwoordelijkheid doch tevens een ge streepte pantalon deelde, hetgeen hem destijds tot de opmerking „misdraag me niet" inspireerde. De ongedwongenheid van het onderhoud werd nog versterkt, doordat de minister aan het slot van bij na elke dialoog hardnekkig in de camera keek, waar géén rood licht brandde.. Uit Salzburg kwam in een Eurovisie-uit zending „La Somnambule" van George Balanchine op door Vittorio Rieti gearran geerde muziek van Vincenzo Bellini, ver toond door het Ballet van de Markies de Cuevas met de bewonderenswaardige Ni- na Viroubova in de rol van de slaapwan delaarster. De cameraregie gaf blijk van door begrip geleide goede intenties, maar helaas waren de overgangen nogal rom melig. De langdurige close-up van Daphne Dale als „de kokette" tijdens de kardina le jaloeziescène was een zinrijk uitgewerk te vondst. Beeldschermer Er is donderdagavond overeenstemming bereikt tussen de Zweedse televisie en het organisatiecomité van de Europese atle- tiekkampioenschappen over de uitzending van deze wedstrijden, die van dinsdag 19 tot en met zondag 24 augustus in Stock holm worden gehouden. De Zweedse televisie en de Eurovisie hebben toestemming gekregen voor dage lijkse uitzending van vijftien minuten van de wedstrijden van de vorige dag. Slechts van de openings-plechtigheid en van de sluitings-ceremonie mogen directe repor tages worden verzorgd. Advertentie Van Nelle bestellen! HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, Causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Orgelspel. 11.20 Buitenlands weekoverz. 11.35 meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- Varia. 13.20 Amus.muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 Lichte muz. 14.25 Streekuitz. 14.50 Wereldmuziek concours. 15.20 Boekbespr. 15.40 Omr.ork. en sol. 16.15 Van de wieg tot het graf, eaus. 16.30 Lichte muz. 17.00 Vakantietips. 17.30 Weekjournaal. 13.00 Nieuws en comm. 18.20 Wereldmuziekconcours. 18.50 Orkest, koor en solist. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Ge- sproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.20 Operettemuziek. 21.20 Cabaret. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Lich te muziek. 22.30 Waar blijft de tijd. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmuziekconcours. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Orgelconc. 14.40 Kroniek van letteren en kunsten. 15.15 Gram, 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 20.10 Licht baken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 21.20 Gram. 22.05 Omr.ork. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accor- deonmuz. 15.15 Lichte muz. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gemengd koor. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gemengd koor. 17.50 Gram. 18.00 wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstell. 20.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Totebel. 20.50 Cabaret, 21.30 Weet wel wat je waagt. Advertentie Van Nelle bestellen! MUZIEK EN DANS Zaterdag 16 augustus Openluchttheater Bloemendaal 20 uur: Het Joegoslavisch Danstheater „Ivan Goran Kovacic" geeft onder leiding van dr. Vladimir Skreblin een voorstelling. Het programma omvat onder meer dansen en liederen uit Kroa tië, Servië en Dalmatië in originele kos tuums. Op 16 en 17 augustus wordt dit programma herhaald. Des zondags is er bovendien een matinee om 14.30 uur. Maandag 18 augustus Grote Markt 16 tot 16.30 uur: Beiaardbespeling door mr. Romfce de Waard uit Amsterdam. Het programma is nog niet bekend., Dinsdag 19 augustus Grote Kerk 20 tot 21 uur: Piet Kee bespeelt gedurende een uur het orgel. Hij zal werken van Post, Sweelinck, Mendelssohn en Peeters ten gehore brengen. Donderdag 21 augustus Grote Kerk 15 tot 16 uur: Hendrik «asschuit, organist van de Nieuwe Kerk in Haarlem, geeft een concert. Het programma vermeldt wer ken van Böhm, Krebs, Bach en Hendrik Andriessen. Donderdag 21 augustus Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een zomerconcert. Het programma luidt: Concert voor twee piano's van Hans Osieck, ouverture Le Corsaire van Berlioz en de Vierde Sym fonie van Schumann. De solisten van dit concert zijn de pianist Leendert Huges en de pianist-componist Hans Osieck. Donderdag 21 augustus Grote Markt 19 tot 20 uur: Carillonbespeling door Henk Hartog, stadsbeiaardier van 's-Graven- hage. Hij zal werken van Hoof, Coupe- rin, Herzog en Hullebroeck uitvoeren. Vrijdag 22 augustus Grote Kerk 12 tot 12.30 uur: Jef van Balkom uit Den Bosch geeft een orgelconcert. Hij zal werken van Albert de Klerk en Gerard Boedijn ten gehore brengen, voorts enige Franse en Engelse volksliederen. DIVERSEN Zaterdag 16 augustus Vleeshal 20.30 uur: Het poppentheater „Het kleine wereld toneel" van Jan Nelissen geeft een voor stelling van „Bachs Kaffeekantate" en van het poppencabaret. „Zo zijn onze ma nieren" van Ben Bunders, voor volwas senen, evenals de voorstellingen op 22, 23 en 24 augustus van „l'Heure Espag- nole" van Maurice Ravel en „Het lied van het bloedbad" van Frans van Ol denburg Ermke. Zaterdag 16 augustus Zandvoort, Raad huisplein 20 uur: De Tirolerkapel „De Alpenjagers" peeft een uitvoering. Woensdag 20 augustus Openluchttheater Bloemendaal 14.30 uur: Een kindervoor stelling van „Prinses Eloïse". Donderdag 21 augustus Zandvoort, Raad huisplein 20 uur: Concert door de Haar lemse Postfanfare. Zaterdag 23 augustus Zandvoort, Raad huisplein 20 uur: Een uitvoering door de Zandvoortse muziekkapel. FILMVOORSTELLINGEN Zaterdag 16 augustus Lido-theater 23.30 uur: Een nachtvoorstelling van de film „Van hartstocht bezeten",. Zondag 17 augustus Lido-theater 11 uur: Een reprise van de film „Zanza Boekoe". Zondag 17 augustus Rembrandt-theater 11 uur: Nogmaals een voorstelling van de film „Het grote avontuur". Van maandag af iedere ochtend om 10.30 uur een voorstelling van Montagne's Jeugd- variété. Zondag 17 augustus Studio-theater 11 uur: Voorstellingen van films van Charlie Chaplin. Luxor-theater, 10.30 uur: Iedere ochtend behalve des zondags vertoning van de film „Donald Duck en zijn vriendjes". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 7 sep tember: Iedere zaterdag van 20.20 tot 22.30 uur: Avondopenstelling met kaars verlichting. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten. Tot 1 september: Tentoonstel ling van werk van Goltzius. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen. paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Kunsthandel J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk van Jan Sluy- ters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, tot 7 september. Huis van Looy: Expositie van werk van Tinus van Doorn (1905-1940). Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur, tot 1 september. In 't Goede uur: Tentoonstelling van tekeningen en etsen van Harry Prenen. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van acht jongeren, onder anderen van Hans de Vries, Joop Seldenthuis, Karei Bous en Jeroen ten Berge tot 23 augus tus, dagelijks van 10 tot 22 uur geopend, maandagmorgen en zaterdagmiddag ge sloten. Dank zij de resultaten van de oproep van de burgemeester van Amsterdam is een voorlopig koopcontract getekend ter verwerving van de naaste omgeving van het Anne Frankhuis. Het gehele benodig de bedrag is echter nog niet bijeen. Voor het tekenen van het definitieve koopcontract is uitstel verleend, geduren de welke tijd de actie tot het bijeenbren gen van de nog ontbrekende gelden wordt voortgezet. Op 1 september zal het 25 jaar geleden zijn dat Marcel Thielemans tot „De Ramblers" toetrad als opvolger van de trombonist Gerard Spruyt. Thielemans studeerde trombone aan het Brusselse conservatorium, speelde in verschil lende Belgische orkesten en maakte ook als zanger spoedig naam. Hij treedt behalve met „De Ramblers" voor de Var a-micro joon, ook met enkele eigen programma's bij de K.R.O. op. Voorts is hij een gaarne geziene gast bij de Belgische televisie. De heer H. Hekket te Santpoort is door de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties uitgezonden naar Oost- Pakistan, waar hij als irrigatie-ingenieur verbonden wordt aan het Ganges-Kobadak- project. De heer Hekket, die kortgeleden teruggekeerd is uit Columbia, waar hij bij een irrigatieproject werkzaam was, is reeds naar Oost-Pakistan vertrokken. De duur van de uitzending is gesteld op-een jaar.- In Den Haag is gisteren de bouw van het nieuwe provinciehuis voor Zuid-Holland, dat op het Dierentuinterrein zal verrijzen, aanbesteed. Zes en dertig grote bouwon dernemingen schreven in. De laagste in schrijver was het ingenieursbureau voor bouwnijverheid te Oegstgeest met 1.998.000. De hoogste waren P. Bokhoven uit Gouda en Kortewegs Bouwmaatschap pij uit Breda, die elk voor 2.449.000 had den ingeschreven. Op één na de laagste was de n.v. Boersma in Den Haag met 2.077.000. Brum, het. beertje, was juist klaar met. eten, toen hij daar beneden zijn vriendje Joef hoorde roepen. Hij keek uit de ingang naar beneden en zwaaide. „Hallo!" riep hij. „Ik kom, hoor!" En in enkele ogenblikken was hij langs het houten laddertje naar beneden gekomen. „Wat gaan we doen?" vroeg hij. „Tjazei Joef. „Dat zullen we nog wel zien. Laten we maar eens gaan kijken, of er ergens iets leuks te beleven valt!" 5—6 De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek - heeft aan mej. W. J.. Bladergroen, lector in de kinderpsychologie aan de Rijksuniversi teit te Groningen en aan de oogarts dr. Ch. Janse-Stuart te Amsterdam een sub sidie verleend om een gezamelijk onder zoek naar de mogelijke samenhangen tus sen stoornissen in het proces van het leren lezen bij schoolkinderen en ontwikkelings remmingen of stoornissen in het gebied der visuele waarneming voort te zetten. Door deze subsidie is het mogelijk gewor den een honderdtal kinderen uit Gronin gen en Amsterdam systematisch te onder zoeken. In een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. vertelde mej. Bladergroen, dat zij zich reeds van 1940'af bezig houdt met het systematisch onderzoek naar de achtéfghondèrt Vïfn leesstoornissen': bhp kinc deren. Deze kunnen .van verschillende aard zijn en het is van belang om deze nauw keuriger af te grenzen ten dienste van de juiste didactische maatregelen en de spe cifieke hulpmiddelen om deze kinderen, die grote moeilijkheden hebben bij .de aanpas sing aan de eis van het gewone onder wijs, zo goed mogelijk te kunnen helpen. Voorbereidende onderzoekingen wezen bij een aantal van deze kinderen in de richting van een vertraagde rijping of wel afwijkingen in het visuele waarnemen. Dientengevolge heeft zich een nauwe sa menwerking ontwikkeld met dr. Ch. Jan se-Stuart, die de eerste vermoedens van samenhangen heeft versterkt. De te onder zoeken kinderen zijn leerlingen van twee orthopedagogische instituten voor kinde ren met leermoeilijkheden. Op een desbetreffende vraag verklaar de mej. Bladergroen, dat het percentage der kinderen met leesmoeilijkheden veel groter is, dan aanvankelijk werd vermoed. Advertentie Van Nelle bestellen Zonder hoofdelijke stemming, maar met de stemmen van de communisten tegen, is de gemeenteraad van Rotterdam ak koord gegaan met het voorstel van B. en W. wijziging van de grenzen van Rotter dam, Rozenburg. Spijkenisse en Geervliet te vragen. Op het gebied van de drie laatstgenoemde gemeenten ligt een ge deelte van het Botlekindustriegebied. Voor een goede exploitatie van deze terreinen en van de havens acht Rotterdam het noodzakelijk, dat bestuursrechtelijk en be- heerstechnisch eenvormigheid wordt ver kregen met het binnen de gemeente Rot terdam gelegen havengebied, waarvan het Botlekplan een voortzetting is en waar mee de nieuwe uitbreidingen één geheel zullen vormen. Het gehele gebied, dat Rotterdam aan het zijne toegevoegd wil zién, beslaat 1261.99.90 ha. grond en 289.72.92 ha. Water. Advertentie - Van Nelle bestellen! Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven A. van Eijk te Benthuizen - te Weere en Kle- verskerke L. Wieringa, kand. te Utrecht. Bedankt voor Ouddorp (Z.-H.) J. van Sliedrecht te Putten. Geref. Kerken Beroepen te Harlingen J. Snel te Reit- sum (Fr.) - te Neede G. de Jong, kand. te Nijega (Small.) Bedankt voor Leeuwarden-West (3de pred.pl.) S. van Bekkum te Monster. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Ten Post (Gron.) M. Doorn bos, kand. te Wormer. Advertentie 12. Tom leerde de moeilijke woorden en herhaalde ze voor zichzelf. Toen hij met Flora was, stak hij van wal en zei: „Daisow, ik ga je geen Flora noemen". „Waarom niet? Van mij mag het best". „Omdat vader zei, dat het" „Dat het wat?" „Omdat omdat ik niet onhoffelijk en oneerbiedig tegen je wil zijn". „Wat zeg je? Tom, wat heb je een lange woorden ge leerd!" „Gossie, ik wou dat ik je Flora kon noemen. Als ik la ter een meisje heb dan noem ik haar Flora." Daar gaf Flora hem een zoen voor op zijn hoofd en Tom schoot de keuken uit. Mevrouw Fong was in geen weken haar huis meer uit te krijgen. Zij droeg haar Chinese jasje en broek en zij wilde niet uitgelachen worden en op haar leeftijd was een volkomen verandering van kleding iets on denkbaars. Toen zij naar dit vreemde land gekomen was, had de gedachte haar geleid, dat haar gezin in zijn omgeving geëerd en gerespecteerd moest worden. Dit was geen bewuste gedachte; het was haar hele le venshouding: dat niemand ook zij zelf niet, iets mochl doen, dat het gezin te schande maakte. Meer ver langde zij niet van het leven en van Amerika. Geen van haar zonen zou haar onteren in de ogen van haar bu ren; het was een goddelijk en overal geldende wet, waaraan de leden van een gemeenschap zich sterke) gebonden voelden dan aan alle mogelijke reglementen en verordeningen. De straf op overtreding van deze on zichtbare wet van de schijn was hoon en spot En toch bevond zij zich hier in een belachelijke si tuatie. Zij had het gevoel, dat zij zich in haar kleding naar de Amerikaanse gebruiken moest richten, maar tegelijkertijd voelde zij dat als iets onmogelijks. Hoe idioot zou zij er uitzien met een hoed! Zij had dames hoeden gezien en die waren allemaal even mal ge weest. Zij had gezien hoe dwaas sommige oudere vrouwen in de Chinezenwijk eruit zagen, die een hoed opgezet en een lange zwarte japon hadden aangetrok ken, zoals de vrouwen van het Leger des Heils die droegen en zij besloot, dat zij haar waardigheid zou bewaren door zich aan haar Chinse kleding te houden. Zij wist tenminste hoe zij zich op zijn Chinees hoorde te kleden. Maar het viel haar niet moeilijk om thuis te blij ven. In China blijven de vrouwen dikwijls maanden lang in huis zonder ooit buiten te komen. Zij was niet gekomen om Amerika te bekijken; ze was gekomen om bij haar gezin te zijn. Het was echter een verras sing voor haar, dat er in New York City eigenlijk geen buren bestonden en dat je nauwelijks een woord wis selde met de mensen, die vlak naast je of in hetzelfde huis woonden. Dat maakte de zaak veel eenvoudiger voor haar, daar het gezin geheel aan zichzelf overge laten werd. Als je geen buren had wilde dat zeggen dat je geen mensen had voor wie je de schijn op hoef de te houden. Dikwijls stond mevrouw Fong voor het raam het vreemde stadsbeeld daar beneden aan te zien en de Amerikanen, mannen vrouwen en kinderen te bekij ken. 's Morgens was de straat rustig en schoon. De trottoirs waren van asfalt, zo glad als een keuken vloer en keurige vuilnisbakken stonden op rijtjes voor de hekjes van de souterrains. Vlak bij was de Third Avenue die donker, rumoerig en vertrouwd was. Ei was iets in de duisternis en vertrouwdheid en drukti van de Third Avenue, dat haar beviel. Zij had er nooit naar verlangd in een stille straat te wonen, wat volgent haar een gebrek aan voorspoed betekende. Zij had altijd aan een drukke, welvarende winkelstraat willen woner met veel lawaai en veel mensen en zich op voet van ge lijkheid voelen met de miljoenen, die daar voor hui bestaan streden. Third Avenue scheen daaraan pre cies te voldoen. De winkels kruideniers, groenten winkels, schoenmakerijen, stoffeerden jen, winkels dit herenkostuums met twee broeken aanboden lagen allemaal vlak bij elkaar. Huisvrouwen met boodschap pentassen, dikke vrouwen in het zwart, jonge vrouwer in lichtgebloemde kunstzijde, vrachtwagens, auto's, groentewagens, met paarden ervoor, straatorgels, alles trok in een onafgebroken optocht langs de hoek. Boven dit alles raasden om de vijf minuten de met mensen volgeladen treinen voorbij, snel en veilig. Al dit ru moer, deze intense activiteit van mensen, die onder weg waren, gaven haar een gevoel van opwinding en van midden in het leven te staan. Waar zoveel men sen in een stad als New York woonden, wist zij zeker, dat geld viel te verdienen. Geen wonder, dat haar man 'dollars naar huis had kunnen sturen. Kijk nu eens de wassérij. Wat viel er niet te wassen in dat ene huizen blok. Haar man had gesproken van wassen voor Ame rika en koken voor Amerika. Zij hoefde alleen maar voor het ene blok te wassen en misschien, in een niet onmogelijke toekomst voor het blok te koken. Nadat zij op het schip Amerikaans eten gehad had, verwon derde het haar niet, dat de Chinezen voor de Amerika nen moesten koken. Als zij voor het raam zat, vestigde zich steeds meer de overtuiging in haar geest, dat er eèh massa geld in New York viel te verdienen en dat zij dat zou doen. Toch bestonden er „aanzien" en gebrek aan fatsoen zelfs in deze straat van anonieme buren. Als zij voor het-raam zat en huisvouwen uit dit of uit dat huis naar buiten zag komen, dan kon zij zien welke nette en fat soenlijke en welke luie, slonzige huisvrouwen waren. 's Middags tegen drie uur kwam de-straat plotseling tot leven. De kinderen kwamen uit school en begonnen te spelen, touwtje springen, rolschaatsen te rijden, ro- vertje te spelen, elkaar achterna te zitten, te hollen en te schreeuwen. Grote meisjes van zestien of zeventien schaamden zich niet om als kleine kinderen op de trot- oirs te rolschaatsen. Moeder Fong keek het allemaal aan. Er was duide lijk verschil in aanzien. Uit de kroeg „De Vrije Tijd" op de hoek zag zij dronken kerels naar buiten komen, die verdwaasd op het trottoir stonden en waggelden in verschillende stadia van dronkenschap. De jonge meis jes op straat waren fleurig aangekleed en liepen met het hoofd rechtop in een tempo, dat haar gouden haar op en neer deed wippen in haar nek. Het was de typisch Amerikaanse manier van loepen. Voor het derde huis, waar een slonzige vrouw woonde, speelde een troepje kleine kinderen. Zij zagen er groezelig uit en moeder Fong was er zeker van, dat zij de kinderen waren van de vrouw, die eruit zag als een sloof. Zij had goed ge raden, want een paar dagen later zag zij de vrouw naar buiten komen en het meisje een pak slaag geven voordat zij, haar naar binnen sleurde. (Wordt vervolgd) Taxichauffeur overvallen. Tegen twee 24-jarige Rotterdammers, die in hun woonplaats op 12 april een 49-jarige taxi chauffeur hadden overvallen, is 2A jaar gevangenisstraf geëist. Tijdens een rit sloegen zij de chauffeur met een steen op het hoofd, met de bedoeling hem te ue- roven. De chauffeur zette zijn wagen stil en riep om hulp. Zijn passagiers namen ce vlucht, maar werden reeds een kwartier later gegrepen. Oplichting. In Den Haag is een 53- jarige automonteur aangehouden, die thans in Harderwijk woont. Iiij heeft in Den Haag drie personen opgelicht voor bedra gen van 1200, 8100 en 5420. Hij had hun gevraagd geld te steken in „zijn" auto bedrijf, dat zeer winstgevend was, waar voor zij een zeer hoge rente zouden krij gen. Het geld had hij in de speelzaal fe Knokke in België opgemaakt. Twee jaar. Tegen een 34-jarige in Vlissingen wonende Pool is twee jaar ge vangenis geëist, omdat hij op 28 april zijn 24-jarige Nederlandse vrouw over de bou levardmuur in Vlissingen had gegooid. Zij liep bij haar val op de 10 meter lager lig gende glooiing echter geen ernstig letsel op De man meende, dat zij relatie onder hield met een opvarende van een in Vlis singen liggend Grieks schip. Inbrekers. Op 20 mei stalen inbre kers uit een juwelierswinkel in Ierseke voor 7000,aan sieraden. Doordat een buurman van de juwelier het autonumvner had genoteerd, werden zij spoedig ge arresteerd. Tegen de inbrekers, een 34- jarige straatmaker uit St. Willibrord en een 37-jarige havenarbeider uit Roosen daal, is thans respectievelijk 2'A en 2 jaar gevangenisstraf geëist. Advertentie Van Nelle bestellen! VRIJDAG 15 AUGUSTUS Openluchttheater: Voorstelling van het Joegoslavische Danstheater „Ivan Goran Kovacic", 20 uur. Vleeshal: Poppentheater Jan Nelissen met „Bachs Kaffeekantare" en het poppen- cabaret „Zo zijn onze manieren", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jonge schilders tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jaar, 19 e» 21.15 uur. Frans Halstheatcr: „Vier meisjes en een miljonair", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het boek der wildernis", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Sport staalt spieren", alle leeftijden, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Scampolo", alle leef tijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ..De gevangene van de koning". 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De belhamel", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Jailhouse Rock", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Vuurwerk in Zandvoort (nabij de Ro tonde) 21.30 uur. ZATERDAG 16 AUGUSTUS Openluchttheater: Voorstelling van het Toegoslavisch Danstheater ..Ivan Goran Kovacic". 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Avondpenstelling met verlicht interieur. 20.30 tot 22.30 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos Krak, 10 tot 22 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn, 10 tot 12.30 en '3.30 tot 17 uur. „In 't Goode uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen. 10 :,)t 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny" 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meisjes en een miljonair", alle leef tijden. 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", alle leeftijden. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. „Van hartstocht bezeten". 18 iaar, 23.30 uur. Luxor Theater: „Donald Duck en zijn vriendjes", alle leeftijden, 10.30 uur. „Het boek der wildernis", 14 jaar, 19 en 21.15 5uur. Minerva Theater: „Sport staalt spieren", alle leeftijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Scampolo", alle leeftijden. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De gevan gene van de Koning", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", alle leeftijden. 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Mononole: „Jailhouse Rock", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4