Dividendpolitiek in Amerika heel wat liberaler dan die in ons land Plan voor sanering van Alkmaars binnenstad Hendrick Goltzius als tekenaar Effecten -en Geldmarkt Melkcent-probleem met minister besproken NAAIMACHINES Primair dividend behoort belastingvrij te zijn Verkeerswegen over de grachten, die op één na alle gedempt zouden moeten worden Inflatie stimuleert economisch herstel in de Verenigde Staten ideaal wonen cén'''* interessante mÊr tentoonstelling van moderne interieurs Verzending van zeepost EEN FANTASTISCHE KLAPCAMERA VOOR HEEL UW LEVEN. Toenemend gebruik van films bij bedrijfsleven Examens NU IN TEYLERS MUSEUM Grond van onwillige land bouwer wordt verkocht Vorosjilov bezocht op de Expo het Nederlandse paviljoen KERKELIJK LEVEN Geen super-kerk Protestantse ziekenhuizen VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 O (Van onze financiële medewerker) ER VALT DE LAATSTE TIJD een groot verschil op te merken tussen het verloop van de Amerikaanse en de Amsterdamse aandelenmarkt en ook deze week was dat weer het geval. In New York houdt het beursoptimisme aan, tot uitdrukking komend in doorgaans stijgende koersen en grote omzetten, welke laatste in het eerste halfjaar van 1958 die van dezelfde periode in 1957 verre hebben overtroffen. Als merk waardigheid kan hieraan worden toegevoegd dat de aandelen Royal Dutch meer dan eens het meest verhandelde fonds op de New Yorkse beurs zijn, zodat het koers verloop van deze aandelen te Amsterdam dan ook nagenoeg geheel door Wallstreet wordt bepaald. Men staat in de Verenigde Staten voor de grote vraag of het econo misch herstel, waarvan thans inderdaad meer en meer symptomen zijn te zien, zal doorzetten en in hoeverre dit een gevolg is van inflatoire factoren en in de naaste toekomst door die inflatoire factoren zal worden beïnvloed. Het is economisch gezien tegenstrijdig dat, terwijl de industriële produktie nog ver beneden de capaciteit der fabrieken blijft, lonen en prijzen worden verhoogd, waartegen de regering dan ook te velde trekt, vermoedelijk echter zonder veel resultaat, omdat de Amerikaanse vakverenigingen niet gewend zijn zich door de regering te laten ringeloren. In de Amerikaanse automobielindustrie en in de vervoersbedrijven dreigen thans moeilijkheden doordat het terugroepen van personeel door de grote automobiel- maatschappijen gepaard gaat met nieu we looneisen der werknemers, die zelfs met een staking dreigen. De kosten van levensonderhoud in de V.S. stijgen trou wens nog steeds en vormen dus een ge rede aanleiding om hogere lonen te eisen. De Amerikaanse president poogt de gees ten te bezweren, maar kan niet verhin deren dat het budgetaire tekort dit jaar tot 12 miljard zal oplopen, hoezeer dan ook de overheidsuitgaven worden „be snoeid". De handels- en betalingsbalans van de V.S. is de laatste tijd aanmerke lijk slechter geworden met het gevolg dat grote hoeveelheden goud naar Europa zijn verhuisd, hetgeen uiteraard steun geeft aan de mening van hen, die voor de V.S. de doorwerking van het inflatieproces ver wachten. Dat de Federal Research Board de ver hoging van het disconto van 1 tot 2 per- rent heeft goedgekeurd, hetgeen ook voor de andere banken zulk een verhoging doet verwachten, is ongetwijfeld een nieuwe poging om een inflationistische ontwikke ling tegen te gaan. Dat de New-Yorkse aandelenmarkt met af en toe een onderbreking blijft stijgen, wijst er op dat beleggingsinstituten, wel ke naar men zegt voortdurend in de markt zijn, zowel als particulieren in elk geval een nieuwe conjunctuursopgang tegemoet zien. Of deze al of niet een inflatoire in slag zal hebben, laat hen ook betrekkelijk koud, als de koersen van de aandelen slechts stijgen en compensatie bieden voor de waardevermindering van de dollar. Nationaal inkomen Opmerkelijk is ook dat het nationaal in komen van de V.S., ondanks de recessie de laatste tijd weer van maand tot maand stijgt, waaruit het bedrijfsleven de hoop put dat allengs de aankopen van het pu bliek weer zullen toenemen. De grote on dernemingen in de V.S. hebben, evenals ten onzent, hun investeringen beperkt en daardoor hun liquiditeitspositie kunnen versterken, in weerwil van de aanmerke lijk lagere bedrijfsresultaten, welke in het eerste halfjaar van 1958 werden behaald. Voor ruim 900 ondernemingen waren die bedrijfsresultaten ongeveer 30 percent la ger dan in de eerste helft van 1957; het bedrag van de uitgekeerde dividenden was echter nog groter dan toen. In het eerste semester van 1957 werd ongeveer 57 percent van de winst in de vorm van dividenden uitgekeerd; in de eerste zes maanden van het lopende jaar heeft men echter 80 percent van de netto-winst uit gekeerd, hetgeen uiteraard voor de New Yorkse beurs, zowel moreel als materieel een stevige steun is geweest. Europese beurzen Hoewel ook de Londense beurs en die van Dusseldorp de laatste tijd veelal een vrij vaste stemming aan den dag leggen, niet het minst als gevolg van de dalende rentestand, welke in Londen reeds een nieuwe discontoverlaging van 5 tot, 4"/2 per- Advertentie Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerper» Neem er de tijd eens voor en ga kijken Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Gaaster- land" 21 aug.; Australië: ms „Sibajak" 21 aug.; Brazilië: ms „Uruguay Star" 19 aug.; Canada: ms „Prins Willem van Oranje" 18 aug., ss „Maasdam" 19 aug.. ss „Beaver- cove" 23 aug., ss „Nieuw Amsterdam" 23 aug.; Chili: via New York 21 aug.; Ned. Antillen: ms „Maron" 18 aug., ms „Siba- jak" 21 aug.; Nieuw Zeeland: ms „Sibajak" 21 aug.; Suriname: ms Doris" 20 aug.; Unie van Zuid-Afrika en Z. W-Afrika: ms „Bloemfontein" 20 aug.; Brits Oost-Afrika: ms „Ia Bourdonnais" 17 aug. cent heeft gebracht en in Duitsland de en tree van 6 percents obligaties heeft moge lijk gemaakt, volhardt Amsterdam in een houding van grote bedachtzaamheid. De handel in Nederlandse aandelen omvat op vele beursdagen niet meer dan 2000 stuks, althans officieel en ook in Amerikaanse shares zijn de omzetten zeer beperkt. Van een toenemend vertrouwen in de ontwik keling van het Nederlandse bedrijfsleven kan zeker niet worden gesproken en voor eerst ontbreken daartoe trouwens ook po sitieve indicaties, al wordt van enkele be drijfstakken een lichte opleving gerappor teerd en blijft zowel de binnenlandse con sumptie als de export op peil. Dividendpolitiek De Nederlander is echter van huis uit heel wat meer zwaartillend dan de Ame rikaan. Dit blijkt ook wel hieruit dat, ge lijk wij boven reeds schreven, in de V.S. bij sterk verminderde bedrijfsontvang- sten, dividendverlagingen sporadisch voor komen en in het eerste halfjaar niet min der dan 80 percent van de netto-ontvang sten aan dividend werd uitgekeerd, maar ten onzent een daling van de nettowinst bijkans steeds tot een verlaging of de pas sering van het dividend leidt. Ook tijdens de goede jaren is trouwens op vele aan deelhoudersvergaderingen de klacht ver nomen dat een te klein deel van de winst aan aandeelhouders werd toegewezen. Veelal staat hier het conservatisme van de bestuurders tegenover de pleidooien van aandeelhouders voor een hoger divi dend. Het opmerkelijke verschijnsel deed zich de vorige week echter voor dat op de jaar vergadering van Mulders Rollend Mate riaal de rollen waren verwisseld. Directie en commissarissen meenden, ondanks de lagere winst, toch nog 4 percent dividend te moeten uitkeren. Een aandeelhouder echter verzette zich daartegen, omdat zulks naar zijn oordeel de positie en de li quiditeit van de vennootschap zou scha den. Het komt ons voor dat de directie in dit geval gelijk had en dat in het alge meen de aandeelhouders op grond van de statuten een recht op dividend kunnen la ten gelden als er winst is gemaakt en de financiële positie zich tegen de uitkering van een dividend niet verzet. Het spreekt vanzelf dat directie en commissarissen dit laatste beter kunnen beoordelen dan aan deelhouders. In vele gevallen heeft echter de ervaring geleerd dat een hoger divi dend had kunnen worden uitgekeerd dan door directie en commissarissen werd voorgesteld. Er wordt wel eens over het hoofd gezien dat aandeelhouders de kapi taalverschaffers zijn, de risico's van het bedrijf dragen en op zijn minst recht heb ben op een rentevergoeding over het door hen geïnvesteerde kapitaal, indien dit maar enigszins mogelijk is. De fiscus zou dit kunnen bevorderen door het primaire dividend op de aande len, dat als een rentevergoeding over het geïnvesteerde kapitaal kan worden be schouwd, evenals de rente van de obliga tieschuld vrij te stellen van de vennoot schapsbelasting, omdat immers de aan deelhouder van dat dividend zijn inkom stenbelasting moet betalen. Maar aan dit station zijn wij in ons land wat de belas- tingpolitiek betreft, nog niet genaderd. Men kan alleen hopen dat bij de algeme ne belastingherziening, welke thans bij de regering in voorbereiding is, ook aan dit punt aandacht wordt geschonken, hoewel het feit dat de belastingontvangsten dalen en het begrotingstekort voor het lopende jaar op 1 miljard wordt geraamd, daarop niet veel hoop geeft. Ofschoon de econo mische toestand van ons land, algemeen gesproken, niet onbevredigend is, staat hèt Nederlandse bedrijfsleven met dum pingsmethoden van Rusland (metalen, vlas) en met een verlaagd invoertarief in het kader van de Euromarkt in het voor uitzicht, voor grote problemen, welke de regering tot een matiging van de belasting druk zullen moeten nopen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Advertentie DE WERELDBEROEMDE ITALIAANSE FILM VOOR ZWART/WIT EN KLEUREN. DE BESTE RESULTATEN. Voor de sanering van de binnenstad van Alkmaar heeft de stedebouwkundig adviseur, prof. dr. Wieger Bruin, in opdracht van het gemeentebestuur een plan ontworpen, dat onder meer demping beoogt van alle grachten in de binnenstad een zevental de brede Oudegracht uitgezonderd, om er verkeerswegen van te maken. Prof. Wieger Bruin projecteert over de mooiste gracht, de Mient, die langs het Waaggebouw loopt, een noord-zuid-dwarsweg, die volgens hem de drukste weg van de stad zal worden. Om de oude binnenstad toegankelijk te maken zijn doorbraken en invalswegen ontworpen, zoals van de nieuwe Friese- brug over het Noordhollandskanaal naar het te dempen Luttik Oudorp en van de Laat de voornaamse noord-zuid verbin ding door de binnenstad naar het ver keersknooppunt Bergerweg. Het aanleg gen van verkeerswegen over de gedemp te grachten maakt ook het slopen van een aantal percelen noodzakelijk, onder meer op een hoek, tegenover de Waag, een der meest schilderachtige plekjes van de stad. Torengebouwen De bebouwing in de oude binnenstad wil prof. Bruin laag houden, doch aan de rand ervan projecteerde hij enkele torengebou wen. Bij de Friesebrug, heeft hij zich een groothandelsgebouw gedacht met eronder een garage, die onder de weg doorloopt. Ook ten zuiden van de Nieuwlandersingel heeft i ij enkele torengebouwen ontwor pen. Het Canadaplein en de paardenmarkt zouden grotendeels verdwijnen. Elders in de stad zouden nieuwe pleinen voor par keerruimte moeten komen. In de omge ving van de grote kerk projecteerde prof. Bruin grote gebouwen, zoals een schouw burg (waarvoor rijks-h.b.s. en brandweer kazerne moeten wijken), een postkantoor, een landbouwhuis, een hotel en een be- drijfsgarage. Er behoeven naar de me ning van de ontwerper slechts weinig pan den van historische en architectonische waarde te verdwijnen. B. en W. zijn het niet overal mee eens B. en W. van Alkmaar hebben het plar. aan de gemeenteraad gezonden. In een toelichting wordt verklaard, dat de meer derheid van het college geen tussenmoge lijkheid tussen sanering en demping ziet en diep ingrijpen noodzakelijk acht. Op enkele detailpunten kan het college de stedebouwkundige niet volgen. In de eer ste plaats verwerpt men de suggestie om het Noordhollands kanaal om te leggen. Het oude kanaal had prof. Bruin als in- steekhaven gedacht. De hoge kosten van dit plan zouden volgens B. en W. niet op wegen tegen de voordelen. Voorts acht het college sanering van de stationswijk wel wenselijk, doch niet urgent. Dit plan zou naar later verschoven dienen te worden. Voor een stadhuis aan een nieuw-gepro- jecteerd plein in de binnenstad tussen Oudegracht en Laat zijn B. en W. niet enthousiast. Zij achten de plaats meer ge schikt voor winkelpanden. De bedragen, die bij behoud der grach ten moeten worden geïnvesteerd aan wal- muren, rioleringen, bestratingen en brug gen zijn ƒ2.300.000 hoger dan de bedra gen, die bij demping zouden moeten wor den uitgegeven. Bovendien zou een jaar lijkse besparing van 6.000 op onder houdskosten worden verkregen. B. en W. willen dit niet als argument voor dem ping aanvoeren, doch menen, dat dit facet wel een punt van overweging mag uit maken bij de beoordeling van het plan. Bedrijfsleven en onderwijs tonen steeds meer belangstelling voor films en film stroken als hulpmiddel bij opleiding en voorlichting. Dit komt tot uiting in het jaarverslag over 1957 van de Stichting Technisch Filmcentrum in Den Haag, waarin wordt medegedeeld dat in het af gelopen jaar niet minder dan 7220 films werden uitgeleend en vertoond voor 161.000 toeschouwers. Het Technisch Filmcentrum werd vier jaar geleden als zelfstandige bedrijfsor ganisatie opgericht door de Contact groep Opvoering Productiviteit (C.O.P.) en ontwikkelt zijn activiteiten op het gebied van de productie en distributie van films en filmstroken voor opleidings- en voor lichtingsdoeleinden zonder overheidssub sidie. Ook in het buitenland boekt het Technisch Filmcentrum succes met zijn producties Zo is de film „Goed boren", die werd sa mengesteld onder supervisie van prof ir. E. van Emden, in acht talen, waaron der Turks, Grieks en IJslands, nagesyn chroniseerd. Ook de filmstrips, die het Technisch Filmcentrum in samenwerking met deskundigen uit bedrijfsleven en on derwijs produceert, worden in tal van lan den binnen en buiten Europa gedistri bueerd. Deze activiteiten zijn voor het Ne derlandse bedrijfsleven ook daarom van belang, omdat de verspreiding in het bui tenland van films en filmstroken, waarin Nederlandse producten, werkmethoden en technische kennis in visuele vorm zijn vastgelegd, goodwill voor het Nederland se product zal opleveren. Delft. Geslaagd voor het kandidaatsexamen vliegtuigbomvkundig ingenieur: J. J. Caron, Oas- terhout. Werktuigkundig ingenieur: P. J. M. Bec kers, Bergen op Zoom. Vliegtuigbouwkundig in genieur: H. Boekenoogen, Scheveningen en R. B. A Wasch, Tilburg. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling heeft met een delegatie van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel de si tuatie te Amsterdam besproken, waar een aantal slijters weigert een van de consu ment ontvangen cent per liter melk ten behoeve van het Landbouw-Egalisatie- fonds aan de consumptiemelkbedrijven door te betalen. De consumptiemelkbe drijven dreigen nu per 25 augustus de le veranties stop te zetten. In drie zalen van Teylers Museum aan het Spaarne te Haarlem is nog tot het einde van deze maand de tentoonstel ling, destijds anders ingedeeld, is reeds door Bob Buys in deze kolommen besproken, toen zij in het Museum Boymans te Rot terdam werd gehouden het werk van Hendrick Goltzius als tekenaar te bewonderen en te waarderen. Een hèrwaardering eigenlijk, die mogelijk werd gemaakt doordat vele buitenlandse bruikleengevers bereid werden gevonden aan deze herdenkings tentoonstelling mede te werken. Dit overzicht van zijn teken werk, dat vierhonderd j.aar na zijn geboorte tot stand kwam, stelt de hedendaagse bezoeker voor het probleem van de virtuose veelzijdigheid van Goltzius: wij zijn vooral geïnteresseerd in het duidelijk gerichte streven van de kunstenaar en in zijn per soonlijk stijlbegrip. Bij Goltzius dienen we echter dit begrip van de persoonlijke stijl ruimer te stellen, omdat hij, naast de strikt individuele wijze waarop hij de natuur tekende, zijn gehele leven door is blijven zoeken en experimenteren in stijlen van andere mees ters, die hem boeiden, vele technieken toepassend, even virtuoos met de zilverstift, met gekleurd krijt en waterverf als met de burijn. Zijn veelzijdigheid is slechts ten dele te verklaren uit het reproducerende en imitatieve karakter van de graficus. Eerder zoeken we een verklaring bij zijn biograaf en vriend Karei van Mander, die hem in zijn Schilderboek beschrijft als de altijd zoekende en nooit met het resultaat tevreden, uiterst ontvankelijk kunstenaar. Wij denken aan de goudzoeker Golt zius, op zoek naar de steen der wijzen en aan de melancholieke reiziger, zich onder andere namen verbergend, trachtend aldus te ontsnappen aan de roem en aan zichzelf. Het is niet te ver wonderen dat voor deze zoekende geest het maniërisme, met zijn grote mogelijkheden voor de fantasie, aantrekkingskracht had. En misschien is het dan ook niet te verwonderen dat hij rust zocht en vond in de intensieve observatie, in het nauw keurig volgen en analyseren der natuur en in de discipline der gravure. Teruggrijpend naar het verleden in zijn tekeningen in de trant van Lucas van Leyden en Dürer, vooruitlopend op de toekomst in zijn naar de natuur getekende landschappen en zijn schutters- tekening, heeft hij blijkbaar willen oqtkomen aan kunsthisto rische begrippen van tijd en stijl. Zeer reëel zijn echter de ver rassende esthetische waarden, die wij op dezetentoonstelling ontdekken en die onder meer in de portretten in de zilverstift techniek en in gekleurd krijt ons zo sterk aanspreken. Hierin was Goltzius, geheel in de Nederlandse aard, een voorloper van de portretkunst van de zeventiende eeuw en een groot oorspronkelijk kunstenaar. Het hierbij afgebeelde portret van de beeldhouwer Giovanni da Bologna werd door Goltzius getekend op zijn reis naar Italië in 1590-1591. Het is een tekening, die reeds sinds 1791 in het bezit is van Teylers Museum en met vele andere tekeningen van Goltzius oorspronkelijk heeft toebehoord aan Koningin Christina van Zweden. Minister Vondeling heeft kennis genomen van de bezwaren en moeilijkheden. Hij deelde mede, dat de regering haar woord gestand zal doen en tegen november de margeregeling opnieuw zal bezien. Ver der sprak hij zijn vertrouwen uit in het gezonde verstand der betrokken partijen om de melkvoorzioning van de hoofdstad niet in gevaar te brengen. De ruim 45 ha grond van de Zeeuwse landbouwer F. Dekker uit Oostkapelle zal worden geveild, omdat hij weigert de hef fing van het Landbouwschap, groot 26.15 over 1955 te betalen. Men verwacht, dat weldra ook andere landbouwers, die in ge breke zijn gebleven bij de betaling van de heffing een exploit tegemoet kunnen zien waarin de" verkoop van hun boerderij of grond wordt aangekondigd. De landbouwer Dekker weigert niet al leen de heffing over 1955 te betalen, hij heeft ook niet gereageerd op de aanma ningen tot betaling van de verschuldigde gelden over 1956 en 1957. De oppositionele boerenorganisatie „De Vrije Boer" van de heer Koekoek uit Bennekom, adviseert de landbouwers, de heffingen niet te betalen Velen hebben daaraan aanvankelijk ge hoor gegeven, maar allengs voldeden de meesten van hen toch maar aan de gestel de verplichtingen, uit vrees hun grond kwijt te raken. De president van de Sovjet-Unie, Voros jilov, heeft donderdag een bezoek ge bracht aan het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel. Vooral de landbouw- afdeling had zijn grote belangstelling. Bij de zeugen en biggen vroeg hij, uit hoeveel biggen een dracht bestond. Van twaalf tot zestien, luidde het antwoord. „Dat is niet voldoende", zei Vorosjilov. „Bij ons bedraagt dit aantal ongeveer 24." In de textielafdeling zei Vorosjilov, dat dat niets voor hem was. Bij het verlaten van het paviljoen druk te hij langdurig de hand van mevrouw Van Walsum, de echtgenote van de Neder landse commissaris-generaal, en zei: „ik druk gaarne handen van vrouwen, omdat zij zoveel voor de vrede doen". In het laatste nummer van „The Ecu menical Review" schrijft de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser 't Hooft, over de „super-kerk". De beschuldiging om de Wereldraad een super-kerk te noemen mist elke grond, zo zegt dr. Visser 't Hooft. Toch is de Wereld raad niet vanzelfsprekend immuun tegen de besmetting met de super-kerk-psycholo- gie, welke iedere kerkelijke organisatie en in het bijzonder de grote kerkelijke licha men bedreigt. Maar, zo zegt-hij verder, er zijn maat regelen te nemen, die dit beletten. Zo moet men van de Wereldraad afkomstige ver klaringen en daden niet beschrijven als komende van de „Wereldkerk", daar het woord van de raad nooit een laatste, maar een eerste woord is. Iedere kerk heeft tot taak te overwegen of zij al dan niet mee moet gaan met de door de organen van de Wereldraad ingenomen positie. „Het is beter om melding te maken van verschil van mening dan om te streven naar een gedwongen overeenstemming". Dr. Visser 't Hooft gaat dan de onge lukkige en droevige ervaringen na, die de mensheid gehad heeft met de super-kerk en hij komt tot de slotsom, dat het niet voldoende is te verzekeren dat de oecu menische beweging geen super-kerk wil zijn en dat we moeten laten zien dat zijn geest, zijn structuur, zijn vooronderstellin gen wezenlijk verschillen van die van de super-kerk. Hij noemt dan zes punten: De oecumenische beweging wordt niet gedreven door politieke of sociale opvattin gen van eenheid, maar door de bijbelse verzekering dat de Kerk van Christus één is. De oecumenische beweging bevordert de geestelijke en duidelijke eenheid van ker ken, die samen trachten de Kerk in de wereld te zijn. De oecumenische beweging komt op voor de godsdienstvrijheid. De oecumenische beweging gelooft niet in een eenheid, die ontstaan is door druk of dwang, maar wil dié eenheid, die tot uitdrukking komt in het vrije antwoord van de kerken op de goddelijke roep tot eenheid. De oecumenische beweging bevordert de eenheid niet als een doel in zichzelf, maal ais deel van de totale opdracht van de Kerk van Christus. De oecumenische beweging probeert in zijn eigen leven de gevaren van machts concentratie, van centralisatie en over- organisatie te vermijden. Dr. Visser 't Hooft gaat vervolgens in op de beschuldiging dat de integratie van de Wereldraad van Kerken en de Internatio nale Zendingsraad een poging is om een enorme verenigde oecumenische organisa tie te scheppen, die wil trachten de Zen- dirlgsactiviteit van de kerken en vereni gingen te beperken. Zijn antwoord hierop is, dat het doel van de integratie alleen is, om twee lichamen samen te brengen, wiel werk reeds op grote schaal wordt gedaan in dezelfde landen, in dezelfde omgeving, onder dezelfde kerken. De Wereldraad wil in geen enkel opzicht de zendingsarbeid beperken, want hij blijft gegrond op de zelfde principes die altijd gevolgd zijn, namelijk dat oecumenische lichamen zich niet mogen bemoeien met de autonomie van de leden-kerken of raden. Dr. Visser 't Hooft besluit zijn artikel als volgt: De beschuldiging dat de Wereldraad van Kerken een super-kerk is of dat hij bezig is een zodanige kerk in het leven te roepen heeft geen enkele grond. De ken merken van de oecumenische beweging zijn juist het tegengestelde van de traditionele kenmerken van de super-kerk. In het ene geval vinden we een gecentraliseerd, auto ritair, monopolistisch en politiek ingesteld kerkelijk systeem. In het andere een poging om eenheid te bevorderen door zuiver geestelijke middelen eft met de volle er kenning van de autonomie en het speciale karakter van elke kerk of belijdenis. Wij kunnen niet verwachten, dat de be schuldiging als zou de Wereldraad op weg zijn een super-kerk te worden, ooit geheel zal verdwijnen. Want er zijn mensen die zulk een diep wantrouwen hebben voor de historische kerken,dat zij de super-kerk in elke kerk zien. Ons beste antwoord aan deze sectariërs is om door werkelijke ver nieuwing van het leven van onze kerken, door het in vervulling brengen van de roeping van de Kerk te laten zien, dat in onze dagen en in onze generatie de Heilige Geest de kerken gebruikt voor zijn eeuwige bedoeling die der verlossing. Volgens een opgave in het maandblad ter bevordering van de geestelijke en licha melijke volksgezondheid zullen in de na bije toekomst de volgende Protestantse zie kenhuizen worden gebouwd, respectievelijk uitgebreid. In Arnhem is een nieuwe diaconessen- kapel in aanbouw, die waarschijnlijk aan het eind van het jaar voltooid zal zijn. De bouw van het nieuwe Protestantse ziekenhuis te Culemborg vordert ge stadig. In Doetinchem moest een noodoplos sing getroffen worden, daar nog niet met de bouw van het Prot. Wilhelmina-zieken huis kan worden begonnen. Er zijn enkele houten barakken aangekocht, die na hun inrichting de capaciteit zullen doen toe nemen met 25 bedden. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zijn goedkeuring gehecht aan de plannen voor de bouw van het Prot. Ziekenhuis in Heerlen. Met de bouw zal spoedig een aanvang worden ge maakt. Het Prot. Chr. Ziekenhuis „De Sionsberg" te D o k k u m wil zo spoedig mogelijk komen tot de bouw van een nieuw kinder paviljoen. Binnenkort zal te Leiden worden be gonnen met de bouw van het nieuwe Dia- conessenhuis aan de Houtlaan. Het nieuwe ziekenhuis krijgt 800 bedden, het oude heeft er 170. Op vrijdag 5 september zal H. M. de Koningin in Dordrecht het nieuwe Protestantse ziekenhuis openen. Het hoofdgebouw van het sanatorium Sonnevank te Harderwijk wordt op het ogenblik verbouwd tot ziekenhuis. Het zal de naam krijgen van Boerhaave-zieken- huis. In Apeldoorn is aan de Loolaan een pand aangekocht waar een Protestants ziekenhuis gevestigd zal worden. In Alphen aan de Rijn is het huis „Rijnoord" aangekocht voor een Protes tants ziekenhuis. Vóór Pasen 1959 hoopt men de in aan bouw zijnde kerk-recreatiezaal bij het sanatorium Zonnegloren te Soest gereed te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5