Geen sprake van nalatigheid bij het verkeerstorenpersoneel van Shannon Elf uur na de ramp was eerste trawler op de plaats van het ongeluk RYNBENDE'S NIEUW ROOD AAN DE DOOD ONTSNAPT Op Schiphol ging het werk normaal zijn gang Hammarskjoeld wil „klein topgesprek" organiseren Tokio critiseert Eisenhowers voorstel VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 Molotov zou Kroesjtsjev in Peking vóór zijn geweest Reddingspogingen Voorbijganger belet dronken automobilist door te rijden de Firii-trmjB hoorbril MEESTE VLUCHTEN VOLGEBOEKT Radio wijzigde programma Vervolg van pagina 1 Engels sportvliegtuig stortte neer in de Westerschelde De drie inzittenden worden vermist Kikvorsmarmen in gevecht in de Straat van Formosa Nederlander verdronken in Zwitserland Examens jt Hongaarse ballingen doen beroep op Hammarskjoeld Kwestie voor de speciale U N O-A ssemhlee Meisje werd overgeboekt van Hugo de Groot naar ander K.L.M.-vliegtuig op New York luchtvaartdienst ons meedeelde zijn beide middelen gelijkwaardig. Bovendien is de K.L.M. een der laatste maatschappijen die op radiotelefonie is overgegaan, zodat de ervaringen bij andere maatschappijen bij die beslissing een rol hebben gespeeld. Motorstoring op Schiphol? Een merkwaardig feit is dat de heer Hooft van de vlieghaven van Shannon een briefkaart aan zijn familie heeft gestuurd, waarop hy schrijft dat de „Hugo de Groot" wegens motorstoring te laat van Schiphol was vertrokken. De „Hugo de Groot" voerde een ver- dubbelingsvlucht uit op de route New York dat wil zeggen een vlucht buiten het schema om en had dus geen vaste vertrektijd. Van K.L^/L-zijde wordt mee gedeeld dat er wel een vertragingsbericht is omgeroepen, maar dit had geen betrek king op motorstoring. Er moest namelijk gewacht worden op passagiers voor de „Hugo de Groot", die uit Bagdad moesten arriveren. De ..Hugo de Groot" had ruimte voor 95 passagiers; 91 plaatsen waren be zet. Het betrof een zogenaamde „economy- class"-vlucht. Nationaliteiten De K.L-M. heeft nog niet de nationali teiten van alle omgekomenen kunnen vast stellen, omdat alleen bij het boeken de nationaliteit moet worden opgegeven. Uiteraard zijn de plaatsen van het boeken bij de K.L.M. bekend, maar nog niet alle LONDEN (UPI) Naar verluidt heeft de voormalige Sovjetminister van Buiten landse Zaken, Molotov, contact gehad rnet de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng in Peking, kort voor dat Sov jetpremier Kroesjtsjev twee weken geleden zijn verrassend bezoek aan Mao bracht. Eerder deze maand is gemeld dat Molotov een bezoek aan Moskou had gebracht, uit Oelan Bator, de hoofdstad van Buiten- Mongolië, waar hij Sovjetambassadeur is. De politieke achtergrond van dit komen en gaan van Molotov is in mysterie ge huld, doch men krijgt nu de indruk dat Molotov die een jaar geleden met ex- premier Malenkov en vice-premier Kaga- novitsj door Kroesjtsjev uitgerangeerd werd niet geheel en al van het Sovjet toneel verdwenen is. Sommige waarnemers veronderstellen dat de aarts-stalinist en deskundige in buitenlandse zaken er min of meer in geslaagd is „terug te komen". Mogelijk heeft hij de hand gehad in som mige van de jongste wijzigingen in de Sovjet-politiek. Men heeft niet de indruk dat Molotovs contact met Mao bij een geheim komplot tegen Kroesjtsjev behoorde, want men ge looft dat Kroesjtsjev van dat contact op de hoogte was. Het verluidt dat Molotov in Oelan Bator steeds nauwer contact had gekregen met Mao's vertegenwoor diger aldaar. Molotov zou op uitnodiging van Mao naar China gegaan zijn en vorige maand tweemaal in Peking zijn geweest. boekingsadressen hebben zich met het hoofdkantoor in verbinding gesteld. Wèl geven de boekingskantoren terstond de namen door, zodat voor de aanvang van de vlucht gecontroleerd kan worden of alle personen die geboekt hebben aan boord zijn. Om kwart voor drie, precies vijf uur na dat de eerste Shackleton van het Coastal Command van de Royal Air Force op dracht kreeg naar de „Hugo de Groot" te gaan zoeken, vond eerste luitenant-vlie ger Auth Macdonald de wrakstukken, die aanwezen waar het K.L.M.-toestel in de golven van de Atlantische Oceaan ver dween. Om kwart voor tien gisterochtend, toen men zich ongerust begon te maken over het lot van het K.L.M.-toestel, werd de R.A.F. verzocht hulp te verlenen. Een Shackleton van het Coastal Command, de afdeling van de R.A.F. die het zeegebied rond Engeland beschermt, maar die te vens volledig is uitgerust om in nood ver kerende schepen en vliegtuigen assisten tie te verlenen, was op dat moment in de lucht op een oefenvlucht. De piloot kreeg opdracht zijn oefening af te breken en te gaan zoeken naar de „Hugo de Groot". Hij kreeg de route op, welke het toestel zou hebben gevolgd en begon het gebied af te zoeken. Korte tijd later kreeg hij as sistentie van een tweede Shackleton. Toen om half twaalf het bericht van Gander op New-Foundland doorkwam, dat de „Hu- go de Groot" over tijd was, klonk op vijf Coastal Command-stations in Noord-Ier- land, Cornwal en Schotland het code woord „Play Mate" het alarmsignaal voor een vliegramp. Korte tijd later wa ren zes Shackletons in de lucht. Enige tijd later meldde gezagvoerder W. J. Craig van een Brits transatlantisch toe stel dat hij dacht iets op zijn radarscherm te hebben gezien. Het bericht werd door geseind naar de zoekende Shackletons en om kwart voor drie klonk toen luitenant Macdonald's radiomelding: „Zie wrak stukken van vliegtuig. Twee banden drij ven in zee. Verscheidene rubber redding- vlotten schijnen leeg te zijn. Zie verder verscheidene lichamen in zee drijven". Macdonald bleef boven de plek rondcir kelen en kreeg korte tijd later assistentie van een tweede Shackleton, die daarop de omgeving ging afzoeken naar schepen. De piloot zag in deze verlaten uithoek van de oceaan enige Franse treilers, die hij naai de plaats van de ramp leidde, die Mac donald inmiddels met boeien had gemar keerd. Gisteravond om acht uur werd op de Bo termarkt in Haarlem een stilstaande auto aangereden door een personenauto, waar van de bestuurder onder invloed was. De ze wilde na de aanrijding wegrijden, doch een -onbekende ooggetuige belette dit. De verkeerspolitie bracht de man naar het bu reau. De betrokken voorbijganger wordt verzocht zich met de inspecteur van dienst in verbinding te stellen. ADVERTENTIE die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen kledinggcruis en snoeren. N V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures (Van een onzer redacteuren) Functionarissen van het vliegveld Shan non en ook de K.L.M.-vertcgenwoordiger daar, de heer Milling, hebben verklaard dat er op Shannon „gezien de omstandig heden weinig anders gedaan had kunnen worden". Het komt herhaaldelijk voor, vooral bij atmosferische storingen, dat een toestel een tijd uit de lucht is, maar dan later toch weer doorkomt. „De normale procedure", aldus een van de leden van de vliegveldstaf, „is dat eeii vliegtuig, waar van de radio defect raakt normaal door vliegt. Wanneer er alarm zou moeten wor den geslagen bij ieder verlies van radio contact, kunnen we dat wel om het andere vliegtuig doen". Men had er op Shannon dus kennelijk geen idee van dat de „Hugo de Groot", die bij de laatste radiomelding ongeveer zyn klim had beëindigd en over ging op kruissnelheid, vrijwel onmiddel lijk daarna in de oceaangolven verdween. Het is gebruikelijk dat een vliegtuig zich met een frequentie van vijftien tot twintig minuten aan de verkeerstoren blijft mel den tot het de kruishoogte heeft bereikt. Is het toestel eenmaal op kruishoogte, dan heeft de melding nog slechts eenmaal per uur plaats. Om 4.42 zes minuten voor de ramp kwam de laatste melding van de „Hugo de Groot", die toen op kruis hoogte was. Toen een uur later, het tijd stip waarop de volgende melding moest worden uitgezonden, geen bericht kwam, gaf Shannon klein alarm; Dit is een op roep aan lucht- en scheepvaart uit te zien naar het toestel. Toen in het klein alarm na de voorgeschreven periode van één uur geen berichten resulteerden werd. groot alarm gegeven; dit is een oproep tot zoeken naar de vermiste. B'i een derge lijke oproep verlaten schepen en vlieg tuigen de eigen koers om te speuren. In het geval van de „Hugo de Groot" kon dus niet eerder groot alarm gegeven worden dan twee uur na de laatste melding. Er is dus geen sprake van nalatigheid van de verkeerstoren van Shannon. De regels zijn althans zo, dat binnen een uur na de laat ste melding geen contact is met een vlieg tuig. Dit lijkt onverantwoordelijk lang. maar in luchtvaartkringen acht men dat nol-maal omdat een vlieger toch geacht wordt bij storing terstond zelü het contact op te nemen of het noodsein „Mayday" uit te zenden. De gezagvoerder van de „Hugo de Groot" was daar blijkbaar niet toe in staat, wellicht omdat de ramp zich zoals ook uit de talloze wrakstukken blijkt razend snel heeft voltrokken. Radiotelefonie Het is beslist onjuist bij voorbaat aan te nemen dat het gebruik van radiotelefonie bij de ramp een rol speelt. Er zijn zoals bekend geen marconisten meer op de K.L.M.-vliegtuigen en er wordt geen ge bruik meer gemaakt van radiotelegrafie. De reikwijdte van beide communicatie middelen is gelijk en naar de Rijks- De omroepverenigingen hebben gisteren in verband met de vliegtuigramp wijzi gingen in de programma's aangebracht. Nadat in verscheidene extra uitzendingen de luisteraars over de ramp waren geïn formeerd, werd in de programma's over beide zenders een minuut stilte betracht, toen om half vijf het definitieve bericht van de ramp door de nieuwsdienst was omgeroepen. De AVRO had inmiddels reeds de uit zending van het lichte programma „Da's geen kunst" laten vervallen en zond se rieuze muziek uit tot half zes. Daarna keerde men terug naar het bestaande zendschema, omdat de omroepverenigin gen enige tijd geleden hebben besloten in dergelijke gevallen het programma slechts voor kortere tijd te wijzigen. De N.C.R.V.-programmaleiding besloot toch diverse lichtere facetten uit het pro gramma te schrappen en het programma van de gehele verdere dag een meer se rieus karakter te geven. De N.T.S.-jour- naaldienst schonk 's avonds ook aandacht aan de ramp. NEW YORK (Reuter) Bij alle leed, waardoor donderdag talrijke wachtenden op het vliegveld Idlewild werden getroffen, heerste er bij een wachtend echtpaar diepe vreugde. Dat waren de ouders van Marijke Pennock, een achttienjarig meisje uit Leid- schendam, dat twee dagen geleden was opgebeld door de K.L.M. en werd mee gedeeld, dat haar boeking voor de „Hugo de Groot" was overgebracht op een ander toestel, dat haar donderdagochtend veilig bij haar wachtende ouders bracht. Dit was een gelukkige hereniging, daar Marijke zeventien maanden van het gezin werd gescheiden, toen dit op het punt stond uit Nederland naar de Verenigde Staten te emigreren. Zij bleek bij het medisch onder zoek t.b.c. te hebben en mocht niet ver trekken. Haar ouders besloten toen vooruit te gaan. Later werden bijzondere maat regelen getroffen om haar in staat te stel len als herstellend patiënte naar de V.S. te reizen. Zij zal thans naar een sanatorium in New Jersey gaan. De heer George Page, publiciteitschcf van de K.L.M. te Londen, stelde op °en persconferentie de volgende feiten vast: Om 23.55 uur woensdagavond Neder landse tijd is de „Hugo de Groot" van Schiphol vertrokken. Het toestel is om 3.18 uur op Shannon geland. Hier stapten zes passagiers in met bestemming New York, vijf hadden de Amerikaanse nationaliteit, één passagier was Brits. Vol vreugde begroetten de heer en mevrouw Pennock hun achttienjarige dochter Marijke, toen ze donderdag op het vliegveld Idlewild aankwam. Het meisje had aanvankelijk voor de „Hugo de Groot" geboekt, maar de boe king werd overgeschreven op een toe stel, dat eerder vertrok(ANP-telefoto) Doordat zij hun passage hadden afgezegd zijn ook twee leden van een Egyptische schermploeg aan de dood ontsnapt. Eén van de schermers, die zijn passage afzegde, was luitenant-kolonel dr. Hassan Tewfiq, die er niet in geslaagd was toestemming van het ministerie van Oorlog te krijgen om de reis mee te maken. De andere was Sarwat Muntasser, die besloot zijn vertrek tot zaterdag uit te stellen. De schermers die om het leven kwamen, waren de leider van de ploeg, zes schermers en de Hon gaarse oefenmeester Eudze Tilly. Om 4.05 uur is het toestel van Shannon vertrokken met bestemming Gander. Om 4.42 uur heeft de bemanning aan de ver keerstoren van Shannon gemeld, dat de reis werd voortgezet richting Gander. Het toestel vloog toen op een hoogte van ruim tweeënveertig honderd meter en Klom verder naar de kruishoogte van vijfdui zend meter. Het horloge van de Amerikaan Kristo- fik, wiens stoffelijk overschot, zoals reeds is gemeld, inmiddels is gevonden, is op 4.48 uur blijven stilstaan. De weersomstandigheden tussen vier en vijf uur in de morgen van donderdag wa ren gunstig. Het zicht was redelijk goed, de zee kalm. Om 5.50 uur had de „Hugo de Groot" zich op vijftien graden wester lengte moeten melden, maar elk radiocon tact bleef afwezig. De onzekerheidsfase in het verkeersgebied van Shannon ging in. Om 6.20 uur werd de alarmtoestand door Shannon uitgegeven aan de luchtvaart en aan de scheepvaart. Alarm ingetrokken Om 7.30 uur gaf Gander het bericht door, dat dit vliegveld radiocontact had gehad met de „Ilugo de Groot". Het gevolg vas, dat Shannon, zoals is gemeld, alle verdere maatregelen, die op de alarmtoestand be trekking hadden, introk. Geen verder nieuws kwam van Gander binnen en na één uur en vijftig minuten, werd te 9.20 donderdagmorgen de alarmtoestand op nieuw door Shannon afgekondigd. Om 9.20 uur Nederlandse tijd werd dus opnieuw door Shannon de alarmtoestand afgekondigd. Er is een verlies van bijna twee uur geweest, veroorzaakt door de boodschap van Gander. De na de eerste alarmboodschap reeds te hulp gesnelde schepen waren in die tussentijd weer van koers veranderd. Te 20.20 uur, elf uur later, was de eerste trawler op de plek waar het ongeluk met de „Hugo de Groot" moet zijn gebeurd. De bemanning van het Franse vaartuig meldde, dat het enkele lichamen uit de zee had opgevist, die tekenen van ver wondingen toonden. Omtrent de aard van deze verwondingen konden geen mede delingen worden gedaan, aangezien zich geen medische deskundigen aan boord van deze vaartuigen bevinden. Wel bleek uit het feit, dat een of twee wielen aan boord zijn gehesen, dat de „Hugo de Groot" in stukken moet zijn ge broken, hetzij in de lucht, hetzij bij de val in het water. Val van grote hoogte? K.L.M.-functionarissen op Shannon heb ben het vermoeden geuit dat de „Hugo de Groot" van grote hoogte in zee gevallen is. Zij menen dat dit kan 'worden opgemaakt uit het feit, dat de gevonden wrakstukken over een uitgestrekt gebied waren ver spreid. Aan de veertig tot vijftig schepen die op het ogenblik het gebied van het ongeluk afzoeken, is verzocht alle wrakstukken, die zij mochten vinden, op te vissen en voor het onderzoek ter beschikking te stellen. Gistermiddag om vijf minuten over half vijf is in de monding van de Westerschel de, vier mijl ten zuidwesten van Vlissin- gen, het Engelse sportvliegtuig G-AKYD neergestort. Het vliegtuig was op weg naar Rotterdam en had kort tevoren het vliegveld Knokke in België aangedaan. Onmiddellijk nadat het vliegtuig was neer gestort zijn uit Vlissingen een loodsboot van het Nederlandse en een van het Bel gische loodswezen uitgevaren, terwijl uit Breskens de reddingboot vertrok. Men trof slechts wat wrakstukken aan. Het vliegtuigje was geheel uit elkaar gesla gen. Van de bemanning werd geen spoor ontdekt. De Nederlandse loodsboot „Kabeljauw" bracht later op de avond het logboek en persoonlijke papieren van de piloot aan wal. Het vliegtuigje bleek bestuurd te zijn door de Nederlandse piloot J. Kipke, die in Boedapest is geboren. Volgens mede delingen van de commandant van het vliegveld in Knokke bevonden zich nog twee personen aan boord. Hun nationali teit. en hun namen waren hem niet bekend. De loodsvaartuigen zijn omstreeks kwart voor zes naar Vlissingen terugge keerd. De reddingsboot uit Breskens gaf later ook het zoeken op. Aan het opspo ringswerk heeft bovendien nog deelgeno men een vliegtuig van de Nederlandse Marineluchtvaartdienst en een Belgisch sportvliegtuig. De omgekomen piloot, de heer Kipke. was 31 jaar, gehuwd en vader van één kind. Hij woonde in Rotterdam en was handelaar in tweedehands automobielen. Hij was jaren geleden uit Hongarije ge vlucht en had de Nederlandse nationaliteit verkregen. Een van de twee passagiers is waar schijnlijk de heer G. Hameetman geweest, een handelaar in oude metalen uit Breda. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Vast staat dat het vliegtuig van Londen naar Knokke is gevlogen en dat beide passagiers toen reeds in het toestel zaten. Op de luchthaven te Londen was niet be kend dat het vliegtuig met passagiers naar Rotterdam zou vertrekken. Ook in het ge vonden logboek stond niets over passa giers vermeld. De heer Kipke zou het sportvliegtuig van Londen naar Rotterdam vliegen in op dracht van sportvlieger Götkens uit Beek (L.). LONDEN (AFP) Een speciale corres pondent van de Londense Daily Telegraph meldt uit Formosa, dat maandag bü Que- moy nationalistische Chinese kikvorsman nen onder water slaags zyn geraakt met communistische kikvorsmannen. Een tien tal nationalisten die maandag terugkeerden van een geheime missie naar Amoy aan de kust van communistisch China, ongeveer drie kilometer van Quemoy, ontmoetten vlak bij huis een dertigtal communistische kikvorsmannen. De mannen gingen elkaar onder water met messen te lijf en vochten tot de toestand zo verward werd dat zij geen vriend van vijand meer konden on derscheiden. Toen moesten zij de strijd wel staken. Het is niet bekend hoeveel slacht offers er bij dit gevecht zyn gevallen. (Van een onzer verslaggevers) „Nauwelijks was over de radio bekend gemaakt, dat de „Hugo de Groot" werd vermist, of er kwam iemand aan mij vra gen of ik er al iets meer van wist. Hij was er speciaal voor naar Schiphol gekomen zei hij". Dit vertelde de werkstudent R. A. Heyting uit Laren die donderdagavond bij de ingang van de Amsterdamse luchthaven een vervoersenquête hield. Naderhand kwamen ze bij bosjes tege lijk. „Jij weet er zeker wel meer van?" vroegen ze nieuwsgierig. Waren het fa milieleden van de inzittenden van het vliegtuig? „Nee, tenminste ik geloof van niet. Volgens mij waren het alleen maar belangstellenden". De heer Heyting ging na dit relaas gewoon door met zijn en quête: „Waar komt u vandaan. Met wat voor vervoermiddel bent u gekomen?" A lies normaal Dat gold voor heel Schiphol. Alles ging normaal z'n gang. De mensen in de ver keerstoren, in de douanehal, overal, lieten uiterlijk niet in het minst blijken, dat zij verschrikkelijk in het onzekere over het lot van de nieuwe Super Constellation ver keerden. De enige afdeling, waar men kon mei-ken dat er iets aan de hand moest zijn, was de persafdeling. De telefoons stonden geen ogenblik stil. „Ik mag u verder geen mededelingen hierover doen. We weten eigenlijk zelf nog van niets". Een geagiteerde stem aan de andere kant van de lijn ratelde door. „Het spijt me. Goedenmiddag." Nauwelijks lag de telefoon op de haak of het apparaat rinkelde al weer. Weer hetzelfde relaas: „Het spijt me. Ik kan u niets vertellen". „We voelden het" „We voelden, al klinkt het misschien wat vreemd, dat er iets verschrikkelijks met de Conny moest zijn gebeurd", ver telde een van de woordvoerders van de K.L.M. ons. „Natuurlijk, theoretisch kon het vliegtuig te kampen hebben met een euvel aan de radio. Het kon zelfs door een defect aan een van de motoren van zijn koers zijn afgeweken en ergens zijn ge land. Het had immers nog voor enkele uren benzine aan boord. Maar toch, ik weet niet waarom, tóch voelden we hier op Schiphol dat het helemaal mis was. Na dat het tijdstip was verstreken, dat we ge voeglijk konden aannemen dat de benzine op was, hadden we zekerheid dat er een ramp was gebeurd". In die tussentijd was er door verschei dene verontruste familieleden der inzitten den al naar Schiphol opgebeld. „We kre gen steeds meer telefoontjes, ook uit het buitenland", wist een van de mensen van de persdienst ons te vertellen. „We heb ben ze allemaal doorverbonden naar het hoofdkantoor in Den Haag", voegde hij er aan toe. Hierna ging hij aan een tafel zitten, ter wijl journalisten, fotografen en leden van de televisie en de radio bedrijvig om hem heen liepen. „Dit is minder prettig werk. Werk dat je gelukkig maar heel zelden hoeft te doen". Hy scheurde een aantal gele en veloppen open, met het wapen van de K.L.M. erop. „De foto's van de beman ningsleden", zei hij. We knikten. Het had geen zin hier verder iets aan toe te voegen. M isver stand Even leek het erop dat er verandering zou komen in de gedrukte stemming. Een Franse trawler zou namelijk hebben ge seind negentien overlevenden te hebben opgepikt. Nauwelijks was dit bericht be kend, of er kwam al weer een tegenbe richt, waaruit bleek dat het voorgaande op een misverstand berustte. De marconist van het vissersschip had op de vraag of zijn schip overlevenden had gezien ge meld: „Negative" (geen). Men dacht toen dat hij „Nineteen" (negentien) bedoelde. Ondanks de ramp, die de K.L.M. heeft getroffen, ging alles zijn gewone gang. Er kwamen zelfs geen afschrijvingen van passagiers binnen. De meeste vluchten waren volgeboekt. Bepaalde vluchten waren zelfs meer dan volgeboekt. En om zeven uur precies vertrok de Super Con stellation PH-LKR „Electron" alsof er niets was gebeurd. Alleen aan het feit dat de vlaggen des middags halfstok gingen, was uiterlijk te merken dat de K.L.M. was getroffen door de grootste ramp in haar geschiedenis. Vrijdagochtend is in de nabijheid van het Zwitserse plaatsje Vevey de 38-jarige heer E. J. ten Kate, een onderwijzer uit Vee- hendaal. bij het zwemmen in het Meer van Genève verdronken. Hij bracht met zijn vrouw en enkele vrienden zijn vakan tie door op een kampeerterrein bij Vevey. Haarlem. Van de eerste groep leerlingen van het Haarlems Avondlyceum, die deelnamen aan liet staatsexamen, slaagden: voor gymnasium: J. B. Bakker te Haarlem en H. B. Jonkman te Hillegom; voor hbs A: C. Jansen te Hillegom; voor hbs B: mej. G. Rietkerk te Lisse en mej. W. Tomassen te Noordwijkerhout. NIEUWE OOGST Advertentie 1/1 literfles f 6.7o (exci. glas) zonneschijn met volle teugen NEW YORK (UPI) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de UNO probeert een „kleine top-conferentie" te beleggen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, de Sovjet-Unie, Frankrijk en de Ver enigde Arabische Republiek zo verluidt in diplomatieke kringen te New York. Ham marskjoeld hoopt door zo'n conferentie een regeling tot stand te brengen van de crisis in het Nabije Oosten. Ook ten tyde van de Suez-cirsis in 1956 riep Ham marskjoeld de ministers van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen naar zyn bureau om met hen van gedachten te wis selen over een oplossing. Hammarskjoeld zou ook nu willen trachten een compro mis te bereiken over de resoluties die tegen die tijd zullen zijn ingediend. PARIJS (UPI) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Mur- ville overweegt ernstig volgende week naar New York te vertrekken om de spe ciale zitting van de UNO-Assemblee bij te wonen, aldus verluidt in Parijs. De Franse regering zou een gunstige indruk hebben gekregen van Eisenhower's openingsrede. TOKIO (Reuter) Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat het plan van president Eisenhower voor het Nabije Oosten geen concrete maatregelen voor oplossing van de vraagstukken in Liba non en Jordanië bevat. Japan had ver wacht, dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië een plan voor spoedige terug trekking van hun troepen uit Libanon en Jordanië zouden indienen. Het plan van Eisenhower dekt echter alleen maar de voornaamste problemen waarvoor de Verenigde Staten zich geplaatst zien, en ook al zijn die niet onbelangrijk, „het voornaamste doel van de spoedzitting moet toch zijn de oplossing der Libanese en Jordaanse vraagstukken", aldus de Ja panse woordvoerder. MüNCHEN (UPI) De uitzendingen van de redevoeringen die Eisenhower. Gromyko en Selwyn Lloyd in de UNO- Assemblee hebben gehouden, zijn alle in Rusland en Oost-Europa gestoord. Dit heeft een woordvoerder van de „Stem van Amerika" verklaard. Na de Britse minister van Buitenlandse Zaken, spraken gisteren de vertegenwoor digers van Australië, Ierland, Jordanië Tsjechoslowakije en de Verenigde Arabi sche Republiek. (Reuter) Dr. Walker van Australië opperde het denkbeeld van een speciale commissie voor het Nabije Oosten voor het verzamelen van feiten. Naast de com missie zou een UNO-politiemacht moeten optreden die bedreigde grenzen zou kun nen bewaken. De Australische regering, aldus Walker, is voorstandster van een in ternationale organisatie voor bijstand aan landen van het Nabije Oosten bij het ex ploiteren van hun bronnen en het uitbrei den van een wederzijds voordelig handels verkeer met de rest van de wereld. De Jordaniër Monem Rifai, zei, dat president Nassers bedoelingen in Jorda nië „de bron van strijd en een van de twee voornaamste factoren in de huidi ge moeilijkheden in de Arabische landen" zijn. De „niet-rechtstreekse aanvallen en gecamoufleerde gewapende activiteit te gen de Arabische landen" zouden onge twijfeld voortduren totdat zij alle delen van het Arabische schiereiland en Noord- Afrika bestrijken. Uno-maatregelen om de onschendbaarheid van Jordanië te ver zekeren zouden niet de verzending van UNO-strijdkrachten of het uitsturen van UNO-waarnemers naar Jordanië moeten meebrengen. „Jordanië zal zich op zijn eigen leger en veiligheidstroepen blijven verlaten ter handhaving van orde en wet in het land tegen inmenging van buiten af", aldus Rifai. Hij zei verder, dat de UNO de onschendbaarheid van het Jor daanse gebied moet waarborgen. De Jor daanse regering zou geen bezwaar ma ken tegen een commissie voor het afluis teren van „ophitsende" radio-uitzendin gen naar Jordanië, aldus Rifai. NEW YORK (UPI) De vereniging van voormalige Hongaarse politieke ge vangenen heeft aan de secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld een brief gestuurd waarin verlangd wordt dat de Hongaarse kwestie wordt opgeno men op de agenda van de speciale zitting van de UNO-assemblee. De voorzitter van de vereniging, dr. Bela Fabian schrijft dat 2.140 personen geëxecuteerd zijn in Hon garije sedert de opstand van oktober 1956 en dat voorts 55.000 personen in gevangen schap verkeren in zeven concentratiekam- pan. Dr. Fabian herinnert Hammars kjoeld aan de executie van ex-premier Tmre Nagy en van generaal Pal Maleter. de leider van de opstand. De vereniging verlangt dat de UNO zal eisen dat de Rus sische troepen onmiddellijk worden terug getrokken uit Hongarije, dat de naar de Sovjet-Unie gedeporteerde Hongaren te rugkeren, dat de UNO de geheime proces sen tegen en executies van leiders van de opstand aan de kaak stelt en dat voorts de misdaden van de communistische re gering, welke door de\Sovjet-Unie bevo len zijn gelaakt worden. De Ierse minister van Buitenlandse Za ken, Frank Aiken stelde een algemene conventie voor onder UNO-auspiciën „voor de bescherming van burgerlijke, godsdienstige, opvoedkundige en culture le rechten" in het Nabije Oosten. Dit zou mogelijk zijn als de Arabisch-Israelische betrekkingen verbeteren, hetgeen afhan kelijk was van voortgang met. de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. De mi nister sprak zich uit voor een organisatie vooi de economische ontwikkeling van het Nabije Oosten, zoals door president Eisenhowei is voorgesteld en naar het voorbeeld van de Organisatie vooi Euro pese Economische Samenwerking. De Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken, Vaclav David, zei dat zijn regering bereid is een werkzaam aan deel te nemen in de besprekingen van voorstellen voor de economische ontwik keling van het Nabije Oosten. Omar Loetfi, de afgevaardigde van de Verenigde Arabische Republiek vestig de de aandacht op de Jordaanse verkla ring, dat Jordanië geen UNO-troepen op zijn gebied wenst en vroeg: „Wil Jorda nië dan liever, dat Britse troepen het land blijven bezetten?" Loefti zei, dat de V.A.R. zich bedreigd voelt doo*- de aan wezigheid van Brit e troepen in Jordanië. De zitting wordt vandaag voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6