Dalende leidt tot rente in West-Duitsland monetaire consolidering (Panda en de protonplopper Wereldnieuws^ Aanvankelijk zonnig van gisteren 2 Allan lijdt opnieuw verlies; ander werk wordt gezocht Dekkingspercentage van de buitenlandse handel in juli gestegen DE BEURS Winst Ngombezi in 1957 sterk gedaald Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 11 tot en met 15 augustus Britse lof voor Daf-auto Twee jaar geleden was rente nog 8 percent Gaa! u met vakantie? Frankrijk betaalt Egypte schadevergoeding Jaarverslagen N.I.R.K. en Sumatra Caoutchouc Geen liquidatie Kawoeng Jaarvergadering Becht en Dyserinck België sluit grens voor Nederlandse appels F'aisal van Saoedi-Arabië bij Nasser op bezoek ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 DE GEMIDDELDE WESTDUITSER spaart dat het een lust is: voor een huis in de eerste plaats, maar daarnaast heeft hij zelf gevoel gekregen voor beleggingen in aandelen en obligaties. Op deze wijze vloeiden de laatste maanden bijna twee miljard mark naar de kapitaalmarkt via banken en investeringsmaatschappijen. Op deze wijze en ook dank zij een stijgend vertrouwen in de algemene economische situatie is deze Westduitse kapitaalmarkt weer ruimer dan ooit geworden. Neemt men daarbij voorts in ogenschouw dat het aanbod aan emissies gering is geworden, dan is het niet te boud om te concluderen tot een verlaging van de rente op de kapitaalmarkt, nog te meer nu de Westduitse centrale bank en de financieel-economische instanties te Bonn deze rentedaling stimuleren. Twee jaar geleden kwamen de grote in dustrieën nog met leningen op de obligatie- markt tegen een rente van 8 percent. De Deutsche Pfandbriefanstalt Berlin-Wies- baden was de eerste die onder de 6 percent kwam door de aanbieding van een obliga tielening van 10 miljoen mark. En men meent algemeen dat dit voorbeeld door andere zal worden gevolgd. Bij het mini sterie van Economische Zaken te Bonn lig gen al verzoeken tot toestemming voor 70 miljoen mark aan pandbrieven en ge meente-obligaties van 51/» percent. In sep tember zal de 51/» percent wel normaal zijn, zegt men te Bonn. Zelfs gelooft men dat thans met emissies wordt gewacht, om dat verwacht wordt dat men binnen niet al te lange tijd direct op 5 percent kan springen. De markt acht men daarvoor ruim genoeg Deze bijzondere ontwikkeling in West- Duitsland is in de allereerste plaats een gevolg van de ruime kapitaalmarkt, die men nader omschrijft als een algemeen vertrouwen van grote en kleine geldbezit ters in de mark. Voorts uit de spaarzucht, welke een dergelijke omvang heeft aan genomen, dat per jaar een rente kan wor den geïncasseerd van bijna 2 miljard mark. De bekende publicist prof. Zimmermann heeft uitgerekend, dat in het eerste half jaar van dit jaar niet minder dan 6 miljoen mark gespaard is als men spaarrente, divi denden, uitgifte van pandbrieven en derge- De n.v. Allan en Co's Koninklijke Neder- landsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmaterieel te Rotterdam heeft, blijkens het verslag, over 1957 een verlies geleden van 1.871.979 (v.j. 572.819). Dit bedrag wordt gevoegd bij het verlies vorige jaren dat hierna 3.216.389 bedraagt. Het voordelig saldo bedrijfsrekening beliep 642.989 1.432.182) en het voordelig saldo bijzondere lasten/baten 72.155 106.596). Niettegenstaande de ernstige onderbe zetting in 1957 en reeds voor een gedeelte in 1956, komt het thans resterende verlies overeen met het totale aanwijsbare verlies van de in 1953 en volgende jaren geleden schade, verminderd met de krachtens ar bitrale uitspraak destijds verkregen scha devergoeding. Daar tot midden 1956 nog geen volledig inzicht in de schade, door wanprestatie van onderleveranciers toege bracht, bekend was, ondervonden zowel pogingen de onmisbare financiering te ver krijgen als pogingen de nodige exportor ders aan te trekken, ernstige belemmering. Doordat de betalingsvoorwaarden steeds ongunstiger werden en de vereiste voor financiering steeds grotere afmetingen ging aannemen, mocht het de directie, niette genstaande de grote buitenlandse interesse voor de produkten, niet gelukken te voor zien in het chronische financieringstekort. Dit werd tot op heden, voor zover niet door vooruitbetalingen van opdrachtgevers gedekt, steeds door bankfinanciering op gevangen. De grote vertraging, waarmede de betalingen binnenkwamen, verergerde deze situatie aanzienlijk, zodat uit het een en ander zeer hoge rentekosten resulteer den. Daar de begin 1957 van de Nederlandse Spoorwegen verkregen opdrachten een on voldoende bezetting opleverden, werden de bovengenoemde ongunstige factoren hier door niet gecompenseerd. Inmiddels wer den vele contacten gelegd met eventuele licentiegevers en werd ook op andere wijze getracht ander werk voor het bedrijf aan te trekken. Ondanks de daarbij ondervon den moeilijkheden worden deze pogingen consequent voortgezet. Frankrijk zal aan Egypte 200 miljoen gulden schadevergoeding betalen en Egypte zal in beslag genomen Frans eigen dom teruggeven, aldus het Egyptische mi nisterie van Financiën, dat de grote lij nen hekend heeft gemaakt van de Frans- Egyptische overeenkomst inzake het her vatten van de economische en culturele be trekkingen tussen de twee landen. Men gelooft dat tengevolge van deze overeenkomst de diplomatieke betrekkin gen tussen Frankrijk en Egypte hervat zullen worden. Deze waren na de invasie in Egypte door de Fransen en Engelsen in 1956 verbroken. (UPI) Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld dat onlangs een niet-officieel con tact heeft plaats gevonden tussen Enge land en Egypte met het oog op hervatting van de financiële onderhandelingen tussen heidelanden. Van Britse zijde werd de hoop uitgesproken dat de twee regeringen dit contact zouden handhaven, maar er werd medegedeeld dat geen datum werd vast gesteld voor de hervatting der onderhan delingen. De Brits-Egyptische financiële onderhandelingen werden enige maan den geleden opgeschort. (AFP) lijke bij elkaar telt. Volgens hem is het proces van de verlaging van de rente ver sneld door de Bundesbank en het ministe rie van Economische Zaken te Bonn. De Bundesbank is er op uit om het internatio nale rentepeil te bereiken. Nog altijd is het Westduitse renteniveau hoger dan dat in het buitenland, hetgeen leidt tot een bin nenstromen van buitenlands kapitaal met speculatieve bedoelingen. De discontover lagingen van de Bundesbank wijzen dus in de richting van een naar beneden drukken van de rente op de kapitaalmarkt. Ook meent prof. Zimmermann dat de West duitse staat zelf binnen niet al te lange tijd op de kapitaalmarkt zal verschijnen met miljardenleningen voor de grote deficitten op toekomstige staatsbegrotingen en daar om is het voor de schatkist nodig dat de rente laag ligt. De huidige rentedaling is als het ware een grootse voorbereiding voor de staatsleningen, die zo mogelijk 5 percent kosten. maar niet meer zullen mogen De Bundesbank zelf heeft dezer dagen geconstateerd dat het aanbod van emissies geringer is geworden en dat de vraag naar kapitaalbelegging juist zeer groot is. De politieke gebeurtenissen in het Nabije Oos ten hadden op dit laatste nauwelijks enige invloed. Volgens de Centrale Bank zijn de beleggers er nu op uit nog snel te profi teren van de huidige stand van zaken uit vrees dat er binnenkort nog minder te halen zal zijn, terwijl de maatschappijen juist hun emissies thans liever uitstellen. Daarnaast wordt een stagnatie in de in vesteringen geconstateerd,welke aanleiding geeft tot verminderde kapitaalbehoefte, ook al een steun voor renteverlaging. Deze gehele gang van zaken op de West duitse kapitaalmarkt heeft als ruggesteun een tamelijk rustige conjuncturele ontwik keling en heeft ten doel om de monetaire toestand zo veel als mogelijk is te conso lideren. Daartoe wil de Bundesbank in de eerste plaats de aankoop van aandelen en obligaties bevorderen en pogen om veel „kort" geld om te zetten in „lang" geld. Daarbij wordt de bank gesteund door het ministerie van Economische Zaken dat in september met een voorstel zal komen om de spaarbankrente in tweeën te knippen. De Bundesbank zelf is hiervoor nogal hui verig, maar het ministerie zal zijn voorstel toch wel doorzetten. Het voorstel komt er op neer, dat in de toekomst op spaarbanken natuurlijke personen tot een bedrag van 50.000 mark een rente van 414 percent voor een looptijd van een jaar kunnen krijgen, maar dat dit niet het geval zal zijn voor juridische personen, dat wil zeggen voor ondernemingen, banken en dergelijke, die zullen het met een l/i percent minder moe ten doen. Dit voorstel van het ministerie beoogt geld van firma's en dergelijke over te hevelen van de spaarbanken naar de beurs, naar aandelen en obligaties of naar lang geld op de banken. In bepaalde krin gen vreest men dat daardoor een nieuw soort rente-dirigisme zal worden geschapen en dat zij, die kwaad willen, heus wel een weg zullen weten te vinden om Kwaad te doen en toch aan een hoge rente zullen weten te komen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juli 1958 1112 miljoen (v.m. 1124 mil joen), terw(jl voor een waarde van 978 miljoen (v.m. 975 miljoen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage bedroeg 88 (v.m. 87). Zowel de in- als de uitvoer zijn in juli 1958 ten opzichte van juli 1957 gedaald, de invoer met 282 miljoen, de uitvoer met f 64 miljoen. Het maandgemiddelde van januari-juli geeft in 1958 ten opzichte van 1957 bij de invoer eveneens een daling te zien van 233 miljoen, bij de uitvoer ech ter een stijging van 21 miljoen. Het in- voersaldo bedraagt sedert het begin van het jaar 1045 miljoen, dat is 1773 miljoen minder dan in het overeenkomende tijdvak van het voorafgaande jaar. AMSTERDAM De handel op het Damrak had mede in verband met de K.L.M.-ramp niet veel te betekenen. Daarbij kwam nog, dat Pa rijs en Brussel alsmede het zuiden van ons land gesloten waren, vanwege „Ma ria Hemelvaart". De verhoging door de Federal Reserve Board in Amerika van het disconto van de bank te San Francisco van 1 percent tot 2 percent, welke ver hoging nabeurs in New York bekend werd, had op de beurzen in Europa een psycho logisch effect. Deze anti-inflatiemaatre gel in Amerika werd enige dagen geleden voorafgegaan door een verhoging van het stortingspercentage voor de aan- en ver kopen van effecten aldaar. In Amsterdam verwacht men dat Wall Street gisteren lagere koersen te zien zou geven en hier door was de stemming op het Damrak voor de internationale waarden, behalve Philips, zeer gereserveerd en aan de lage kant, mede in verband met het naderende weekeinde. Aandelen Kon. Olie, die onver anderd van New York afkwamen op een pariteit van 169.40, werden bij de ope ning verhandeld op 167.70 tegen de vo rige slotkoers 169. De handel had niet veel om het lijf en bij gebrek aan steun daalde de koers in het verdere beursver- loop tot 167.20. Aandelen Unilever, die mede in verband met de discontoverlaging in Engeland de vorige dag vast in de markt lagen, moes ten op 370 een verlies van 3 punten incas seren. AKU was prijshoudend terwijl aan delen K.L.M. ƒ1,30 lager werden verno men. Voor aandelen Philips moest een ge heel andere maatstaf aangenomen wor den. Deze papieren, die de laatste tijd in Amsterdam steeds voor Amerikaanse re kening op grote schaal uit de markt wer den genomen door de arbitrage, noteerden wederom 5 punten hoger op 314Vi. Ook de converteerbare obligaties Philips werden op 135 vernomen, plus lVs percent. Deze aandelen worden in Amerika goedkoop ge acht en vergeleken met de aandelen van een overeenkomende maatschappij name lijk de General Electric. Grote invest- mentstrusts aldaar nemen de aandelen Philips dan ook in haar portefeuille. De activiteit in de Philipshoek was lang niet in overeenstemming met de behaalde koerswinst. De scheepvaarten blijven de aandacht vragen en vooral aandelen K.P.M. lagen wederom vast in de markt met een koerswinst van 3 punten. Ook scheepvaartunies konden zich 1 punt ver beteren. In de cultures vond een licht her stel plaats met ongeveer ƒ0,50 voor certi ficaten Deli. De staatsfondsen waren goed prijshoudend en de overige obligatiemarkt aan de vaste kant. Prolongatie 3'/s per cent (ANP). NEW YORK De totale waarde der ter beurze geno teerde fondsen onderging een daling van ongeveer 2 miljard dollar in het vooruit zicht van een krappere geldmarkt en hogere belastingen als de inflatiedruk te zwaar zou worden. De discontoverlaging, de verhoging van het dekkingspercentage en de hogere rente voor leningen op korte termijn zijn tekenen, dat een krappere geldpolitiek aan de orde is. In alle groe pen drong de daling door en van de 1172 vei-handelde fondsen sloten er 744 lager en slechts 219 hoger. De omzet daalde van 3.370.000 aandelen tot 2.960.000. De aan dacht ter beurze was vooral geve 'gd op laaggeprijsde fondsen zoals American Motors, Avco, Studebaker-Packard, Sy mington Wayne en Minute Maid. Het industriegemiddelde kwam van 510,30 op 506.13; dat voor spoorwegen van 132 op 130,22 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79,29 op 78,57. De nettowinst over 1957 van de n.v. cultuur maatschappij Ngombezi te Am sterdam heeft f 169.514 bedragen (v. j. f438.711). De exploitatierekening bedroeg f 213.443 (v. j. f427.166). De onkosten in Nederland vergden f82.713 (v. j. f66.176). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van 6 '/2 percent (v. j. 11 percent). Het kapitaal bleef onveranderd op. f 2.205.000. De sisalproduktie bedroeg 3573 ton en overtrof de raming van 3400 ton (v. j. 3488 ton). Gedurende het boekjaar heeft de sisal- prijs het laagste niveau sedert wereld oorlog nummer twee bereikt. Ook in 1958 vond aanvankelijk geen verbetering plaats, alhoewel de recente crisis in het Nabije Oosten een prijsstijging teweeg bracht. Het lager prijsniveau wordt onmisken baar veroorzaakt door een weliswaar mar ginale overproduktle, niettegenstaande de wereldconsumptie van het artikel steeds is blijven stijgen. Een toekomstig prijs verloop is moeilijk te voorspellen. Betreffende de deelneming zegt het ver slag het volgende. Het sisalcultuur bedrijf, Tungi Limited, gevestigd in Tanganjika, waarin de maatschappij een deelneming heeft van pdst 45.000, keerde 10 percent dividend uit, hetwelk in de balans per 31 december 1958 met pdst. 4.500 wordt ver antwoord. Sedert oktober 1957 heeft de maatschappij zich begeven in de cultuur van arabica-koffie, door aankoop van circa 200 ha. 1 and, genaamd „Two bridges estate" in het Moshi district van Tangan jika. Ofschoon over de toekomst van dit nieuwe bedrijf nog weinig te voorspellen valt, kan worden gezegd, dat de terreinen gunstig gelegen zijn en dat de kwaliteit van het eerst geoogste produkt als zeer goed werd beoordeeld. Het beplante areaal bij overname van het land bedroeg slechts 12 ha. gedurende de laatste twee maanden van het jaar werden alle middelen aan gewend om zo spoedig mogelijk meer kweekbedden gereed te maken, waardoor reeds in de eerste maanden van 1958 nieuwe aanplantingen ter grootte van circa 22 ha. konden worden aangelegd, welke zich gunstig ontwikkelen. De Nederlands Indonesische Rubber en Koffiecultuur Maatschappij n.v. en de Sumatra Caoutchouc Maatschappij n.v., beide door de Indonesische overheid als Belgische ondernemingen erkend, geven het volgende in haar jaarverslagen over 1957 weer. Het voordelig saldo van het Indo nesische bedrijf van de Nederlands Indo nesische Rubber en Koffiecultuur Maat schappij heeft, na afschrijvingen ad rp 3.836.745 (v.j. rp, 397.748) bedragen rp 1.251.088 (v.j. rp. 1.418.415). De verlies- en winstrekening sluit met een saldowinst van f 2846 (v.j. 204.023 dank zij Indonesische transfers ten bedrage van 141.804). De onkosten beliepen 108.665 (v.j. 130.223) Voorgesteld wordt het winstsaldo naar nieuwe rekening over te brengen. (Vorig jaard werd 7percent dividend uitge keerd.) De winsttransfers van de Sumatra Caoutchouc Maatschappij hebben in 1957 f 267.426 bedragen (v.j. 191.887). De divi denden uit deelnemingen bedroegen/170.00C v.j. 136.000) en de diverse inkomsten f 234.632 (v.j. 98.700). Onkosten vergden f 147.363 (v.j. 135.323). Na toevoeging van f 292.458 aan de buitengewone reserve, welke hierdoor werd gebracht op 521.19? en een reserve voor belastingen en buiten gewone uitgaven ad 62.124 resteert een saldo winst van 175.000 (v.j. 259.652). Voorgesteld wordt een dividend van 5 per cent (v.j. 8 percent). vrijdag 15 augustus 1958 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Son. Ned. Hoogovens Ned. Kahelfabriek 3hilips Jni lever Wilton-Fijenoord Holland-Amerika Lijn Son. Ned. Stoomboot Mij. Ted. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber LV.A Deli Mij 3%% Staffellening 1947 3% Invest cert. Nederland Nederland 1962—64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 10.595.9.32.— Deze week (vourl.) Aandelen 9.991.965.— Laagste Hoogste Laatste Koprsverschi koers koers tijdvak t.o.v 8 aug. 192 196 195 15* 193 194»/2 194^ 177 181 178 1 327 329 329 0 266 269 269 2 301^2 315 314 Va 145* 369 376^2 3695* y* 179 181 180 167,10 173,80 167,20 f 5,10 135 1365* 136^ 1 1405* 1421/2 141 Va 14* 122 1255* 1245* 1 Va 234 235 234 -f 69 695* 695* V* 106 1065* 106 2 114.20 ƒ116,— ƒ115,60 1,75 91 5* 92 Vs 92 -r 95^ 95 4* 9523/s2 945* 95 944* 1084* 1085* 108 Obligaties 12.065.530.— Obligaties 15.746.879.— De voorgestelde terugbetaling van 20 percent op de aandelen van de rubbercul tuur maatschappij „Kawoeng" n.v. moet niet gezien worden als het begin van een liquidatie, aldus werd aandeelhouders in de algemene vergadering meegedeeld. Het bestuur wil de mogelijkheid van een toenadering in Indonesië in de toekomst niet geheel uitsluiten. Tot ontbinding van de vennootschap zal dus niet worden over gegaan. In Nederland heeft men weinig geld nodig. In Indonesië is dit in ruim vol doende mate aanwezig. Op de onderne mingen is geen Europees personeel meer aanwezig. Onder de in Nederland aange komen repatrianten bevindt zich nog per soneel, waarvan de rechten nog niet ge heel vaststaan. Het bestuur heeft daarom gemeend ƒ150.000 te moeten bestemmen voor de vorming van een reserve voor di verse belangen. Dit was ook de reden waarom het bestuur voorzichtigheid heeft betracht bij de vaststelling van de terug betaling aan aandeelhouders. Na de terug betaling is nog ongeveer 52.000 aanwe zig, zodat het bestuur nog enig geld achter de hand heeft voor eventuele verplichtin gen in de toekomst. Onder zeker voorbehoud kon de direc tie mededelen, dat uit berichten die haar bereiken de toestand op de ondernemin gen bijzonder gunstig is. In de hierna volgende buitengewone ver gadering kon het voorstel tot terugbetaling van 20 percent op 't kapitaal niet in stem ming worden gebracht wegens het ontbre ken van het vereiste quorum. Op 1 septem ber zal een nieuwe vergadering worden gehouden. Gevraagd naar de huidige voorraadposi- tie, heeft het bestuur van de Haardenfa- briek en Ijzergieterij Becht en Dyserinck n.v. te Weesperkarspel in de jaarverga dering medegedeeld, dat de voorraad ge reed produkt thans zeer laag is. Ten aanzien van de vooruitzichten ver klaarde de voorzitter, dat aan het begin van dit jaar bestedingsbeperking en re cessie zich ook bij dit bedrijf hebben doen gevoelen. Men heeft een zeer slap winter seizoen gehad. Het bestuur heeft er de voorkeur aan gegeven geen gereed pro dukt op voorraad te maken. Het heeft een verkorte werktijd en zodra zulks moge lijk was ontslag van personeel verko zen. Thans is het seizoen begonnen en heeft men niet te klagen over de orders, die men in huis heeft. Er doet zich echter een an dere moeilijkheid voor. Men heeft name lijk een tekort aan arbeidskrachten, die het bedrijf zou kunnen gebruiken. Over de uitkomsten van dit jaar is nog niet veel te zeggen, maar het bestuur is niet erg optimistisch. Wel is de produktiviteit per man toegenomen. De „Daily Mail" schenkt vandaag aan dacht aan de nieuwe „Daf" automobiel. Volgens de medewerker voor autosport, Courtney Edwards, is het zeer goed mo gelijk dat de nieuwe kleine Daf-wagen „de sensatie van_ het Europese automobilisme" zal blijken te zijn. Edwards schrijft, dat hij naar Neder land gegaan is om de nieuwe Daf zelf te proberen en dat de auto het verdient de sensatie van Europa te worden. Hij spreekt over „een moedig, fantasierijke be nadering" van de gehele problematiek van de autobouw. De kleine Daf lijkt, aldus Edwards, „pre cies het soort storingsvrije „run about" dat duizenden Britse automobilisten zouden willen bezitten". Het speciale systeem van de Daf, de „variomatic", zal volgens Edwards in de praktijk zeker voldoen. Met ingang van vrijdag heeft België op grond der miniumprijzenstelsels de in voer van Nederlandse appels verboden, zo verneemt het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Dit is het negende tuinbouwprodukt, dat niet over de Bel gische grenzen mag. Ondanks de verla ging van de minimumprijs is de grens voor Nederlandse appels vroeger dan ooit tevoren gesloten. De vroegste datum was 6 oktober in het overvloedige fruit- jaar 1952. CAIRO. (Reuter) Prins Faisal, premier van Saoedi-Arabië, is in Cairo aangekomen voor besprekingen met president Nasser over een herstel van de vriendschap tus sen beide landen. Sabin-vaccin. Professor Anatoli Smoro- dintsev, hoofd van het instituut voor proefondervindelijke geneeskunde in Leningrad, heeft op een congres in Stockholm medegedeeld, dat dr. Albert Sabin te Cincinnati (Ohio) een nieuwe entstof tegen kinderverlamming heelt vervaardigd, die „met absoluut schitte rende resultaten" op 1200 kinderen in Leningrad is toegepast. Volgens prof, Smorodintsev wordt door het Salk-i vaccin het poliovirus uit het bloed ver wijderd. Het vaccin van Sabin vernie- tigt volgens de Russische geleerde ech- het virus in het geheie lichaam. Welkom. Paul Robeson is vandaag in Mos kou aangekomen. Hij is vergezeld van zijn echtgenote. Het echtpaar werd ver- welkomd door de Russische minister van kuituur, Nikolai Mikhailov en tien tallen afgevaardigden van de Russische amusementswereld. Robeson zal veer tien dagen in de Sovjet-Unie blijven. Brand. Gisternacht is er voor een waarde van verscheidene miljoenen finmarken aan hout en aan machines verloren ge gaan door een brand, die gewoed heeft in een houtopslagplaats in Helsinski. Nog geen jaar geleden werd dezelfde houtopslagplaats een prooi der vlam men. Daarna was zij weer helemaal op- nieuw opgetrokken. Stemrecht. De Zuidafrikaanse volksverte genwoordiging heeft vrijdag de nieuwe wet op het stemrecht met 83 tegen 52 stemmen in tweede lezing aanvaard. De wet beoogt personen van achttien jaar en ouder stemrecht te geven. De nationalisten van premier Strijdom ho pen op deze wijze hun parlementaire meerderheid te vergroten. Spandoeken. In de Noordkoreaanse hoofd stad Pjongjang hebben vrijdag 300.000 personen de dertiende verjaardag van de bevrijding van de Japanners met demonstraties gevierd, aldus bericht het persagentschap Nieuw-China. De betogers voerden spandoeken mede, waarop terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Zuid-Korea en Li banon. en van de Engelse troepen uit Jordanië werd geëist. Consument. Een Frans priester heeft gis teren aan de Italiaanse grens 47 bana nen opgegeten, omdat hij ze niet in Italië- mocht invoeren, zo hebben douanebeambten medegedeeld. Na an derhalf uur van onvermoeid kauwen, gaf hij het op, overhandigde de drie laatste bananen aan de douane en reed Italië binnen. Prins. De premier van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, is vrijdag in Peking aangekomen. Hij werd op het vliegveld door premier Tsjoe en-Lai, de minister van Defensie maarschalk Peng Teh- Huai, de minister van Buitenlandse Za ken Chen Yi, de vice-premiers Li Hsien-Nien en Ho Lung en de burge meester van Peking Peng Chen, bene vens door een menigte van zesduizend mensen. Diamanten. De Liberiaanse regering heeft van de Amerikaanse regering in rechte geëist diamanten ter waarde van bijna 1.500.000 gulden op te sporen en terug te zenden, die uit Liberia naar de Ver enigde Staten zouden zijn gesmokkeld De aankiachriis ingediend bij een recht bank te New York. De internationale bende, die deze illegale handel zou hebben gedreven, wordt ervan ver dacht, aldus de Liberiaanse aanklacht, in de laatste twee jaar edelstenen ter waarde van bijna 20.000.000 gulden te hebben gesmokkeld. Laatste eer. De donderdag overleden Franse kernfiguur, Frédérip Joliot- Curie, zal een staatsbegrafenis krijgen. De teraardebestelling vindt dinsdag plaats. Het publiek zal zondag en maan dag in de gelegenheid zijn eer te be wijzen aan de geleerde, wiens stoffe lijk overschot opgebaard zal zijn in een kapel in de Sorbonne. Seriemoord. De 28-jarige treinbestuurder Matti Ahtiaïnen heeft donderdagavond in een vlaag van verstandsverbijstering vier personen gedood en nog twee erns tig gewond. Ahtiaïnen vermoordde ach tereenvolgens een 46-jarige arbei der en diens 10-jarig dochtertje Leena, diens .echtgenote en een vrouw bij wie deze op visite was. De man en een kind van deze vrouw werden echter door zijn pistoolschoten gewond. Pii. De Amerikaanse geleerde Walter Gordy en zijn Franse ocllega Raymond Latarget. hebben ernstig de mogelijk heid betwist, dat de nieuwe pil tegen de gevolgen van atoomstraling werke lijk doeltreffend is. De eerste zei op het internationale congres over de gevol gen van atoomstraling dat men de mensen niet de valse hoop moet schen ken, dat zij immuum gemaakt kunnen worden tegen de gevolgen van straling in een oorlog met waterstofbommen. De zachte lucht, waarin vrijdag motregen en regen voorkwam, werd verdrongen door drogere polaire lucht. Dat ging in de nacht van vrijdag op zaterdag met buien ge paard, waarbij in Brabant en Limburg ook onweer voorkwam. Op het vliegveld Beek werd daarbij 12 mm regen afgetapt. Het weer staat nu tijdelijk onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Op de oceaan wordt deze gevolgd door een in activiteit toenemende depressie ten noorden van de Azoren. Deze verplaatst zich snel naar het oosten, maar het ziet er naar uit. dat zij het weer vóór zondagavond nog niet aanzien lijk beïnvloedt. De komende vierentwin tig uur is het overwegend zonnig met een geringe neerslag. Later zal bewolking in de hogere niveaus doordringen als voorbode van de op de oceaan naderende depressie bij de Azoren. De temperaturen blijven ge lijkmatig. Zondag 17 augustus Zon op 5.26 uur, onder 20.02 uur. Maan op 8.32 uur, onder 20.45 uur. Maandag 18 augustus Zon op 5.27 uur, onder 20.00 uur. Maan op 9.52 uur, onder 21.14 uur. Maanstanden 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Zondag 17 augustus Hoog water 4.51 en 17.20 uur. Laag water 0.43 en 13.03 uur. WEERRAPPORTEN Maandag 18 augustus Hoog water 5.35 en 18 02 uur. Laag water 1.27 en 13.45 uur. S3 Den Helder onbewolkl w 17 0,1 Ypenburg onbcwolki w 16 4 Vlissingen licht bew w 17 4 Eelde licht bew wzw 16 Twente wzw 16 De Bilt licht bew wzw 15 6 Eindhoven zwaar bev» w 16 4 VIv. Z.-Limb regenbui w 17 12 Helsinki geheel bew n 18 0 Stockholm mist windst. 19 0 Oslo regen zzo 22 2 Kopenhagen regen zzo 18 0,1 Aberdeen zwaar bew nw 17 2 Londen licht bew. zw 24 0 Amsterdam licht bew. wzw 19 Brussel geheel bew w 23 Luxemburg mist wzw 23 0,1 Parijs motregen wnw 25 0.1 Bordeaux motregen windst. 30 Grenoble onweer windst. 28 0 Nice licht bew n 25 0 Berlijn zwaar bew zzw 22 0 Frankfort half bew. zw 26 0 München zwaar bew zzw 26 0 Garmisch P onweer n 25 Zürich zwaar bew. zzo 27 0 Genève onweer zzw 27 7 Locarno zwaar bew. windst. 29 0 Wenen licht bew. windst. 25 0,3 Innsbruck regenbui wnw 29 0,4 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Madrid onbewolkt windst. 36 0 Mallorca licht bew. windst. 31 0 Algiers mist zzw 29 0 (Van onze correspondent in Bonn) en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE 2Vz 2 "/u 15. Panda liet zich door de overmoedige oude dame verleiden om toch maar door te rijden, hoewel de hooiwagen het groot ste deel van de weg in beslag nam maar toen de twee auto's elkaar dicht ge naderd waren, bleek, dat de vals-lachende Krijn Sliep het voorbijgaan opzettelijk zo moeilijk mogelijk maakte. „Hij doet het expres!" riep Panda vertwijfeld, terwijl hij met zijn stuur manoeuvreerde om een aan rijding te voorkomen. „Wat hebben die jongelui van tegenwoordig toch een slechte manierenbegon het oudje naast hemmaar verder kwam zij niet. Op dat ogenblik passeerden de wagens elkaar namelijk rakelings en het bejaarde per soontje verdween bijna geheel onder de hooivracht, die over de rand van de vrachtwagen puilde. Panda slaakte een kreet van mededogen, maar meer kon hij op dat ogenblik toch ook niet voor het best je doen, aangezien hij al zijn aandacht nodig had voor het besturen van zijn wa gen. Dank zij zijn rijvaardigheid, slaagde hij er in om zonder verder letsel langs de hooiwagen te komen maar intussen was er iets heel merkwaardigs gebeurd. Het arme oudje was namelijk door het hooi op hardhandige wijze afgeborsteld en in m het voorbijgaan waren haar hoed, haar shawl en haar pruik verdwenen. Zij had dan ook, na dit voorval, een geheel ander voorkomen. Panda schrok niet weinig, toen hij de gedaanteverandering waarnam. M-m-m-m-maarjijjij bent Joris Goedbloed!" kreet hij. „Inderdaad, makkertje", knikte Joris want die was het, en geen ander. „Het moge u wat uit het veld slaan, mij zo plotseling naast u te vinden, maar ik acht het wel een op luchting van al die overtollige kleding stukken h ijd te zijn. Het was warm, weet ge. hoop slechts, dat ik van dit avontuurtje geen hooikoorts overhoud Temperaturen: buiten land maxima van giste- w l C g ren. Binnenland heden iê d 7 uur. Neerslag, laatste 24 uur. 2 1 zwaar bew 8 2 2 1 2

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2