Macmillan gaat door met zijn plan voor Cyprus Zondag doen de V.S. „gooi" naar de maan PHILIPS „Photoflux Infiltratie in Libanon sedert presidentsverkiezing afgenomen Het hoogste woord in Zeist r Om Jordanië Makarios en andere ballingen mogen terugkeren als het rustig blijft ^Praatótoel Ga er eens vaker voor zitten! ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 3 Van dag tot dag Kans van één op tien Bus met deelnemers aan werkkamp in ravijn Senaat te Washington wil niet van overgave horen Altijd zonnige flits-foto's met UNO-WAARNEMERS RAPPORTEREN: „Convair" dook in de mist in een bos; 21 doden Ook Gordon Dean omgekomen Voorzorgen in A mman Uitgaansverbod voor Palestijnse refugiés de CHoc is het ontstaan? Dit woord: NURKS s Het begint thans duidelijk te worden, wat men w e 1 en wat men niet kan ver wachten van het UNO-debat te New York. floe belangrijk het ook is, dat president Eisenhower een perspectief heeft geopend voor de bevordering van de welvaart in het Nabije Oosten, hoe voortreffelijk het ook genoemd moet worden, dat Aiken, de verstandige Ierse minister van Buiten landse Zaken, de noodzaak heeft bepleit van een solide politieke regeling voor dit gebied, waarin tevens Israel zou moeten worden betrokken, deze economische en politieke doeleinden kunnen niet geduren de een zitting van enige weken bereikt worden. Wat misschien wel mogelijk is, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, aangegeven. Het zal velen een vrij mager resultaat toelij- hen, doch meer lijkt nauwelijks bereik baar. Lloyd opperde, dat de Assemblee aan de secretaris-generaal van de iJNO zou verzoeken stappen te nemen, in ovex- leg met de betrokken regeringen, ten ein de de onafhankelijkheid en onschendbaar heid van Libanon en Jordanië te handha ven. Aldus zouden de voorwaarden kun nen worden geschapen, die een terugtrek king van de Amerikaanse en Britse strijd krachten mogelijk zouden maken. Hammerskjoeld heeft reeds aangegeven, welke pogingen hij in zulk een geval zou willen ondernemen: uitbreiding van de activiteiten van de groep UNO-waarnemers tot Jordanië en een overeenkomst van non agressie tussen de Arabische staten. Op het ogenblik is het vrij onzeker of Ham merskjoeld succes zou kunnen hebben met het uitvoeren van zulk een opdracht. Jor danië heeft namelijk te kennen gegeven, dat het geen prijs stelt op UNO-politie of UNO-waarnemers op zijn grondgebied. Deze staat wenst „doeltreffende" UNO- maatregelen, internationale garanties, alsmede materiële bijstand voor de ont wikkeling van de eigen strijdkrachten. Van de zijde van koning Hoessein valt dit te begrijpen. Het regime van de koning is zo wankel, dat een UNO-groep hem niet zou kunnen redden. De UNO kan zich er ech ter moeilijk toe lenen in enig land een be paald regime aan de macht te helpen hou den. De vrijwel algemene verwachting is, dat Hoessein zijn troon zal verliezen, als de Britten zich terugtrekken. Het zal Hammerskjoeld daarom niet gemakkelijk vallen Hoessein en zijn aanhang te over reden genoegen te nemen met een UNO- groep. Zal de spoed-Assemblee, indien Ham- marskjoeld aan het slot daarvan de ge noemde vage opdracht krijgt, slechts kort duren? Dit is nog allerminst zeker. De communisten, evenals de Arabieren, la ten zich de kans tot lange propaganda-be- •togen niet graag ontgaan. De Arabieren zullen even krachtig als de communisten aandringen op onverwijlde terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. Zij kunnen dit rustig doen, want een scherp gestelde resolutie over een terugtrekking dezer troepen behaalt toch nooit een meer derheid van tweederden. Hoe krachtig de Arabieren ook voor terugtrekking pleiten, zij moeten inzien, dat een onverwijlde te rugtrekking, met name van de Britten uit Jordanië, ook voor hen een zeer gevaar lijke en onaangename toestand kan schep pen. In dat geval is de kans namelijk groot, dat er chaos in Jordanië ontstaat en dat Israel het gebied ten westen van de rivier de Jordaan annexeert. Zulk een situatie zou pas goed het gevaar van oor log met zich brengen. Vandaar, dat vele Arabieren in hun hart de voorkeur moe ten geven aan het zenden van een UNO- groep naar Jordanië. Zou dit op den duur leiden tot verandering van het regime in Hoessein's koninkrijk, dan zou deze om mekeer zich wellicht kunnen voltrekken zonder het gevaar van een internationaal conflict. Het feit, dat Couve de Murville, de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, spoe dig te New York zal aankomen, maakt overleg tussen de ministers van Buiten landse Zaken "an alle grote mogendheden en Hammarskjoeld mogelijk. In zulk een klein gezelschap is het gemakkelijker eni ge overeenstemming te bereiken, dan in de hinderlijk grote Assemblee. ZOkJDACMlr>T5A<p ST-AT^T- VAM MAAKJ i*AAKKM "ZE" WOU 35ATGtST IW RE MfcAW MEE. VAT5E^V" (Van onze correspondent in Londen) Wanneer de vrede op Cyprus ge handhaafd blijft, zal aartsbisschop Maka rios naar het eiland mogen terugkeren. Dit beloofde premier Macmillaij gister avond in zijn met spanning verwachte ver klaring over Cyprus, waaruit bleek dat de Britse regering haar plan voor „samenrc- geren" zal doorzetten en zo spoedig met de uitvoering ervan zal beginnen. Het plan werd na Macmillans gesprekken in Athe ne en Ankara wel enigszins gewijzigd, maar bleef in wezen onveranderd. Er ko men nu eerst verkiezingen voor geschei den Griekse en Turkse parlementen. Het samenstellen van de verkiezingslijs ten zal twee tot drie maanden in beslag ne men. Daarna zullen de voorbereidingen voor de verkiezingen beginnen, waarbij de Britse gouverneur en de leiders van de twee bevolkingsgroepen op het eiland voortdurend overleg zullen plegen. In dit verband sprak Macmillan ook over de te rugkeer van Makarios en andere verban nen Cyprioten. „Zij zullen kunnen terugko men met het oog op de verkiezingen en het uitwerken van een vorm van represen tatieve regering en plaatselijke autono mie, zoals deze in het Britse plan zijn uit eengezet", aldus de verklaring. De gou verneur zal kunnen toestaan dat in plaat sen waar het mogelijk is, gescheiden Turk se en Griekse gemeenteraden worden in gesteld. Zoals tijdens Macmillans bezoek aan Athene, eind vorige week. werd veronder steld, heeft de Britse premier het denk beeld Griekse en Turkse regeringsverte genwoordigers in de uitvoerende raad met de Britse gouverneur op te nemen laten vallen. Athene en Ankara zullen wel verte genwoordigers kunnen benoemen na 1 oktober maar deze zullen de Turkse en Griekse Cyprische parlementen hun verte genwoordigers voor de uitvoerende raad, met de gouverneur als voorzitter, moeten ook de voorgestelde dubbele nationali teit (Brits-Grieks) of Brits-Turks) voor lopig laten vallen, waartegen vooral in Athene groot bezwaar bestond. Macmillan, die de Griekse en Turkse hoofdsteden op de hoogte stelde van de wij zigingen voor hij deze officieel bekend maakte, legt aan het slot van zijn verkla ring nogmaals de nadruk op de twee fak- toren die noodzakelijk zijn voor het slagen van het plan rust en kalmte op het eiland en een proefperiode van zeven jaar, gedurende welke geen „uiteindelijke op lossing" van het probleem, aansluiting bij WASHINGTON (UPI) Een kans op de tien is er dat de raket naar de maan morgen gelanceerd wordt en zich gedraagt naar de bedoelingen van hen, die deze proefneming hebben voorbereid. Zondag is niet de enige en laatste kans overigens, het is de eerste van een driedaagse pe riode, gedurende welke de maan zéér dicht bij de aarde is. Maar op elk van die dagen is de gunstigste periode weer slechts één enkel uur, namelijk te beginnen op 13.00 uur Nederlandse tijd. Op het ogenblik is men op Cape Cana veral over één van de factoren, het weer, allerminst te spreken. Indien dc windsnel heid in het gebied zo groot blijft, is het vrij ongewenst, de poging te ondernemen en indien op een hoogte van 13.000 meter windsnelheden nabij de 150 mijl per uur voorkomen, dan kunnen deze de raket uit zijn baan slingeren. In het gebied van de Caraïbische zee woedt een storm, die alles in de war kan sturen. Aan het eigenlijke lanceren gaat een count-down" vooraf van 400 minuten. Dat is dus de periode, gedurende welke alles in gereedheid moet zijn, en blijven. De maanraket bestaat uit vier trappen. Een Thor-Ahleraket geeft de eerste stoot een reis van honderdveertig seconden. Dan treedt de tweede trap in werking, een variant op de Vanguard, die voor de aan drijving gedurende de volgende zestig se conden zorg moet dragen. Daarna ont brandt de derde trap, gedurende dertig seconden, en daarmee moet de raket een snelheid van 25.000 mijl per uur krijgen, nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen. Van dat ogenblik af zal het gevaarte gedurende 48 uur op zijn eigen snelheid voortgaan, en wanneer het zó dicht bij de maan genaderd is dat de aantrekkingskracht daarvan begint te werken, zal de snelheid inmiddels verlaagd zijn tot 1.575 mijl per uur. Op het punt, waar de aantrekkingskrachten van aarde en maan tegen elkaar opwegen, zou de satelliet indien er niets gebeurde in de richting van de maan beginnen te „vallen" met een snelheid van meer dan 5.000 mijl per uur. Maar op dat ogenblik wordt de laatste trap door een radiosignaal van de aarde in de richting van de aarde afge schoten, hetgeen een vertragende werking zou moeten hebben tot een snelheid van 2.400 mijl per uur bereikt zou zijn, nodig om een baan om de maan te gaan be schrijven. Vandaar, dat men spreekt over een kans van één op tien. INGLEWOOD (Californië) (UPI) De ballistische projectielen divisie (B.M.D.) van de Amerikaanse luchtmacht heeft een uitgebreid stelsel bekend ge maakt, voor het inwinnen en verwerken van inlichtingen van de eerste Amerikaan se maanraket. Naar verluidt zijn de Ver enigde Staten van plan zondagmorgen hun eerste raket naar de maan af te vuren. Er zullen codeboodschappen met gege vens naar het hoofdkwartier van de B.M. D. gezonden worden van stations over de gehele wereld, alsmede van het lanceer- terrein op Cape Canaveral. Het program van het Internationale Geofysische Jaar zal gebruikt worden voor het verschaffen van informaties aan de hele wereld over deze proeflancering over een afstand van 361.600 kilometer. Gisteravond is van Cape Canaveral een proefraket gelanceerd, met het doel at mosferische gegevens te verkrijgen voor onderscheidene projecten, waaronder dat voor de bemande ruimtevaart. De raket, die kleiner was, dat de projectielen Thor en Atlas, bleef ongeveer een minuut zicht baar. Griekenland of de door de Turken gewens te verdeling, mogelijk is. Met de zeven jaar hebben zowel de Griekse als de Turkse regering ingestemd. Hoewel zij beiden bezwaren hebben tegen het Britse plan, ook in zijn nieuwe vorm, is Macmillan vastbesloten het een kans te geven. Hij hoopt op groeiende medewer king van beide bevolkingsdelen op Cy prus, zodat, aldus de verklaring, uiteinde lijk een gezamenlijk parlement voor het gehele eiland kan worden ingesteld. NICOSIA, (Reuter) De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft aarts bisschop Makarios medegedeeld, dat de jongste Britse verklaring de gelegenheid en „wellicht wel de laatste", biedt een nieuw begin te maken met het pogen om vrede en vooruitgang op het eiland tot stand te brengen. NEW YORK, (Reuter) De Griekse UNO-delegatie heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht „de kwcstie-Cy- prus" op de agenda van de komende gewo ne zitting van de UNO-Assemblee te plaat sen. Deze zitting moet op zestien septem ber beginnen. ATHENE (Reuter) Een woordvoer der van de Cyprische etnarchie in Athene heeft de Britse verklaring „zeer onbevre digend en daarom onaanvaardbaar ge noemd". Aartsbisschop Makarios zou waarschijnlijk vandaag een verklaring uitgeven. In officiële kring is de Britse aan kondiging „beslist negatief' genoemd. Twee doden; onder gewonden ook drie Nederlanders SAARBRUCKEN (AFP) Een autobus met 36 leraren en leerlingen van zeven verschillende nationaliteiten is bij Mett- lach (Saargebicd) bij een haarspeldbocht in een ravijn van 50 meter gestort. Twee inzittenden van de bus, een Amerikaan en een Saarlander, waren op slag dood. De anderen Amerikanen, Fransen, Zwe den, Zwitsers, Portugezen en Duitsers en Nederlanders hebben min of meer ern stige verwondingen opgelopen. Het gezelschap werkte aan een vakan tieproject, dat bestaat uit de bouw van een evangelisch jeugdcentrum te Heistock, na bij Völklingen in Saarland. Onder de 18 gewonden bevonden zich een Utrechter, een inwoner van Zuidland (Z.H.) en een bewoonster van het Ambo nezenkamp Schattenburg bij Hooghalen in Drente, die er het ergst aan toe was van deze drie. Zij kreeg een hersenschudding. Het is de 22-jarige Cornelia Kammar. De andere twee gewonde Nederlanders zijn: W. de Pree, geboren 1938 en woonachtig te Utrecht. Deze kreeg een hersenschud ding, kneuzingen en een verwonding aan de borst. Hij wordt, verpleegd in het „Evan gelische Pfarramt" in Völklingen-Heid- stock. De in 1933 geboren P. de Kool, wo nende te Zuidland, die in het ziekenhuis te Mettlach is opgenomen met kneuzingen en verwondingen aan arm en romp. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft zich met overgrote meerderheid uitgesproken tegen het ge bruik van staatsgelden voor een bestude ring van eventuele plannen voor een Ame rikaanse overgave in tijd van oorlog. Ha- gerty, de perschef van het Witte Huis, ver klaarde namens president. Eisenhower dat- deze, ook al zou hij geld voor een dergelijk doel krijgen, dit toch nooit zou gebruiken. „De hele kwestie is te belachelijk om er verdere commentaar op te leveren", aldus de perschef. Er was al eerder gemeld dat de president woedend was over een rap port dat het ministerie van Defensie toe stemming had verleend voor een onderzoek van genoemde strekking. Advertentie De feilloze flitslampjes van 25 Ct in hef bekende rode doosje NEW YORK (Reuter) De groep waar nemers van de UNO in Libanon heeft vrij dag gerapporteerd, dat mogelijke onwetti ge infiltratie in en wapensmokkel naar Li banon „merkbaar is verminderd" sinds de Libanese presidentsverkiezing op 31 juli. De groep waarnemers in Libanon is van 113 op 15 juli tot 166 op 10 augustus uit gebreid. Het personeel voor 'uchtopera- ties is gegroeid van 20 tot 24. Er zijn nog acht toestellen van het type Cessna gear riveerd en binnenkort worden nieuwe toe stellen en zes hefschroefvliegtuigen ver wacht. Als de nieuwe toestellen in gebruik genomen worden zal de groep waarnemers in staat zijn dag en nacht luchtverken- ningen te doen. Men is erin geslaagd de voornaamste mo gelijke infiltratiewegen onder rechtstreek se observatie te stellen. In het tijdvak van 15 juli tot 29 juli waren nog 18 mededelin gen ontvangen van de verbindingscommis sie van de Libanese regering over infil tratie van manschappen en wapens uit Syrië. In een hiervan zei de Libanese re gering, dat Syrische troepen startbanen op het vliegveld Klaiate in de lucht had den laten vliegen, maar een onderzoek had uitgewezen, dat de vernielingen niet van dien aard waren, dat zij zouden kunnen zijn aangericht door deskundig personeel. In een ander geval had een patrouille van de UNO in het zuidelijke Beekaadal een groep gewapende mannen ontmoet. De patrouille kon echter niet uitmaken of het Syriërs waren zoals de Libanese regering had gezegd. Volgens het rapport is twee keer geschoten op vliegtuigen van de UNO boven Arsal. Een vliegtuig werd op drie plaatsen getroffen. Wel werden volgens het rapport daden van roverij en wetteloosheid, die geen ver band hielden met de politieke situatie, in toenemende mate gerapporteerd. Aan vele van deze daden liggen economische overwegingen ten grondslag daar het nor male leven in het gehele land ernstig ont- Onder „de rook" van het Zeister gemeentehuis en de geuren van een nabij ge legen poffertjeskraam kreeg iedereen vrijdag avond de gelegenheid om op het sprekersgestoelte in de muziektent te Zeist zijn hart uit te storten aan een menigte van ongeveer vijf honderd Zeistenaren. Hier bij bevond zich ook de bur gemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, die luis terde maar wat bijna twin tig sprekers hadden te ver tellen- Omstreeks negen uur was voor vele aandach tige en luidruchtige toe hoorders de aardigheid er af en ging men volgestopt met nieuwe ideeën huis waarts. Het was de bedoe ling, dat iedere spreker tien minuten gelegenheid kreeg te spreken over „De weg naar het geluk". De be jaarde mejuffrouw Bueno had daar een eigen opvat ting ovex*. Deze juffrouw had iets tegen het Zeister P.v.d.A.-raadslid mevrouw D. Inden Reiss, die zij rond weg beschuldigde tochtjes voor bejaarde lieden te Den Dolder te hebben gesabo teerd. Wereldburger George Oversteegen uit Utrecht sprak over een internatio naal leger en ontwapening. Hij meende dat het chris tendom niet moest denken het patent te bezitten op de liefde. Prompt ï-eageerde het raadslid voor de A.R. in Zeist, de heer H. W. Maas kamp die een betoog hield over het evenwicht tussen gezag en vrede. Een zekere mijnheer Vorkevisser bab belde over een bakkerswa gen en rijwielen, die voor zichtiger bestuurd moesten worden. De 34-jarige B. P- Meyer, bleek van mening dat de oprichting van een partij voor rust en vrede wenselijk zou zijn. Voor de rest was hij tegen toeters, tegen hanen, tegen spoi't- velden en tegen brommers. Een drie-urige werkweek achtte hij aanbevelenswaar dig. Voorts sprak nog een vrijgezel over vermindering van belasting en ging een andere spreker er lekker bij zitten om vol geheiligd vuur de toepassing van de dood straf te verdedigen. Na een paar uur vonden de toehoorders het welle tjes. Een beetje vermoeid gingen ze huistoe! wricht is door de langdurige staat van burgeroorlog, zo wordt gezegd. Op de weg, die van Beiroet naar het in ternationale vliegveld leidt, zijn vanoch tend twee personen vermoord, naar wordt aangenomen door leden van de regei'ings- gezinde, rechts-georiënteerde Syi'ische Volkspartij (P.P.S.). Vorige week werden drie voox-aanstaande figuren van deze pai-- tij in een door opstandelingen bezet ge bied vermoord aangetroffen. Geen gevolg voor Malik BEIROET (UPI) De Libanese opstan delingen zullen geen delegatie naar New York afvaardigen omdat de minister van buitenlandse zaken Charles Malik heeft beloofd op de speciale zitting van de UNO- Assemblee geen nieuwe voorstellen te doen. Dit heeft een dei- leden van de rebellen- delegatie", Nassim Majclalani, 'in Beiroet medegedeeld. Indien Malik zijn woord breekt zullen de opstandelingen alsnog een delegatie zenden, zo voegde hij hier aan toe. Nu de opstandelingen niet naar New York 'gaan heeft de regeringsgezinde, rechtsgeoriënteerde falange, bij monde van de voox-zitter Pierre Jemayel mede gedeeld eveneens geen delegatie te zullen zenden. NANTUCKET ISLAND, Massachussef s, V. S. Bij een poging om in dichte mi*t, op zijn instrumenten vliegend, te landen, is vrijdagavond een Convair van „North Eastern Airlines" in de bossen nabij het vliegveld neergekomen en in brand ge vlogen. Het had 34 inzittenden, van wie 21 zijn omgekomen en 13 zijn gewond. Tot de omgekomenen behoort Gordon E. Dean, oud-vooi'zitter van de Commissie voor Kernenergie, aldus heeft het hoofd bureau van de Northeast Airlines mede gedeeld. Een der gewonden, een vx-ouw, lag onder een motor beklemd en kon pas toen er een kraanwagen aan te pas kwam worcten bevrijd. Tot de overlevenden behoort een baby, Cindy Lou Young, die uit het vlieg tuig werd geslingerd. De moeder, mevrouw Jacqueline Young, is om het leven ge komen. Twee lichamen konden pas twee uur na de ramp, toen het wrak geheel was uit- gebi-and, worden gebi-ogen. Het verongelukte toestel kwam van New York. AMMAN (UPI) Voor twee vluchte lingenkampen in de nabijheid van Am man, waar 30.000 Palestijnse vluchtelin gen verblijven, is een uitgaansverbod af gekondigd. Eenheden van het Jordaanse leger zijn bij de kampen gezet om aan dit uitgaansverbod de hand te houden. Don derdag werden in de stad troepen gecon centreerd. Bij ongeregeldheden in het ver leden hebben de Palestijnse vluchtelingen zich altijd bijzonder actief getoond. Toekan NEW YORK (Reuter) De vaste ver tegenwoordiger van Joi'danië bij de UNO, Baha Oed-Din Toekan, heeft medegedeeld dat hij is afgetreden omdat hij het niet eens is met de politiek, die zijn delegatie op de spoedbijeenkomst van de Assem- blée volgt. Hij verklaarde, dat hij zijn ontslag had ingediend toen Abdoel Monem Rifai, de Jordaanse ambassadeur in Londen en de broer van de Jordaanse premier, in New York aankwam om de delegatie te leiden. Door iemand van de Jordaanse delegatie is medegedeeld, dat Toekan bezwaar had tegen zijn vervanging door Rifai en dat hij naar Jordanië was teruggeroepen. Dit zou geschied zijn omdat Toekan voorstan der is van een spoedige terugtrekking der Britse troepen uit Jordanië. M eik-oproer In Zuidamerikaanse en ook in Aziati sche landen worden moeilijkheden op na tionale schaal als regel gecreëerd door de generaals en hun legers. In de Verenigde Staten zorgen de vakbonden en sommige regeerders voor onrust en ong er egelmatig heden. In Indonesië kan men altijd op de Darul Islam rekenen voor de produktie van wat wij vroeger op school „keet" noemden. En hier, bij ons in Nederland, worden de nationale gevoelens van on lust aangestookt door de melkboeren. Dit lijkt mij een typisch verschijnsel. Wij mogen veilig aannemen, dat noch ge neraal Lefèvre de Montigny, noch de heer Roemers, noch ds. Zandt echt oproer in dit land zullen aanmoedigenDit is, dachten wij allemaal, een rustig en wat gezapig land van boter, kaas, melk en eierenEn bijlo! juist uit de hoek van deze zuivelprodukten moet het komen. Het begon met de melksanering, maar dat was nog niets. Wij, de gewone vaderlanders, wilden het rommelen in de verte nog niet horen. Wij wendden voor, dat het gewoon straaljagers waren, niet het dreigende on weer van opstandige melkm.iddenstand.ers. Maar ongemerkt kwamen de wolken nader. Wij keken misschien eens in de lucht, maar konden daardoor de trap niet meer zien. En met die trap ging het verder. De eerste echte bom barstte; ze wilden er niet meer op. Vooral in die goedige gemeente Zwolle otitstond een felle strijd. De melk boeren vertikten het, de huisvrouwen be gonnen een gedeeltelijke boycot en het oproer was daar. Ook van elders kwamen berichten over trapweigeringen. De melk boeren werden wakker - zoals dat heet in de taal van revolutionairen - en ze bleven beneden staan, met de handen in de zij en de flessen en pakjes voor zich op de nrond. Hun witte jasjes glansden dreigend. En boven aan de trap stonden de huis vrouwen, de handen in de zij en het bood- schappenbriefje fier op de keukentafel. Van Zwollen ook leek even een victorie te komen. De melkboeren gaven zich ge wonnen. Zij klommen weer. Maar het was een afleidingsmanoeuvreTerwijl zij weer, met opstandigheid in het hart, naar boven sjokten beraadslaagden hun leiders over de financieringZij besloten klein te be ginnen. Het doel van de nieuwe actie, zo besliste men, zou voorlopig voldoende om schreven zijn met één simpele cent. De volgende dag waren de poppen aan het dansen. De melkboeren hadden hun cent des aanstoots dan wel niet zelf bedacht. Dat had een minister vooor hen gedaan. Maar andermans cent was, voor het mooie doel, goed genoeg. En eindelijk bereikte het melkboerenop- roer het hoofdstad des lands. Ook de lan delijke kranten, die bijna allemaal in Am sterdam gevestigd zijn, ontdekten de na derende dreiging en vonden zonder aar zeling het juiste woord op de juiste plaats. Zij noemen die cent de „Melkcent" en daar mee tvas het. conflict tot volle wasdom ge komen. Wij zitten er nu midden in. De melkcent beheerst ons aller leven. Op de hoeken van de Amsterdamse straten groepen de huisvrouwen soms angstig, soms opstamdig bijeen. Er worden actie- cnm.ite's in het leven geroepen, die ogen blikkelijk verschillende plannen gaan ma ken teneinde het nut daarvan in sub-com- missies te laten onderzoeken. De regering maakt, het eiland Pampus in het IJselmeer in gereedheid om er revoolterende melk boeren heen te voeren; melkboeren, ge- heen te kunnen voeren; melkboeren, ge organiseerd in en boven en naar hun reli gieuze overtuiging, komen 's atwnds bij een om de halzen van melkflessen af te slaan en dus klaar te zijn voor Het Grote getrokken en de soldaten worden geoefend Gevecht. De militaire verloven worden in- in bierconsumptie. Overal dreigt geweld. Amerika heeft .Tames Hoffa, Irak heeft generaal Kazzim- Wij hebben de Vereniging van Consum.ptie- melkbe drijven. Te wapen, lieve lezers! E. Romaijn Advertentie O.ÓL s Voor „Jel", de „fris"-drank, waar U tot de laatste druppel van geniet. Bestel vaker ,Jel". Een van de prettigste belevenissen, niet duur en overal verkrijgbaar. Heeft u reeds 'n „JEL"-gulden Het ontvangen waard) Men meent veelal dat Hildebrand de naam Nurks heeft bedacht, toen hij zijn vex-haal „Een onaangenaam mens in de Haarlemmerhout" schreef en dat het woord nurks voor: sarcastisch, on aangenaam, hatelijk daarna alge meen zou zijn gebruikt. Maar het woord nurk en het werkwoord nux-ken zijn al heel oud. Reeds het Middelnederlands kent: norke, in de betekenis: nors en Cats gebruikt nurk herhaaldelijk in de zin van: brompot, zuurpruim. Naast nurken komt dialectisch ook nurren voor. Deze woorden staan tot elkaar als snorken (van een mens) tot snor ren (van een kat). Toegegeven moet echter worden dat het bijvoeglijk naamwoord nurks pas in de 19e eeuw algemeen in gebruik is gekomen. Daar toe kan de bekendheid van Hildebrands verhaal natuurlijk hebben bijgedra- I gen. I

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3