Enorme partijen bollen gaan op veilingen vlot van de hand PERRI, of het leven van een eekhoorn Xaat-taiia Joegoslavisch danstheater in Bloemendaal Russische volksdans FILATELIE 5 Utrechtse politie schietend achter vluchteling aan Stichting opgericht voor handschriftverbetering Amateurs uit vijftien landen in Kerkrade Stoffelijke resten van een kind gevonden Disney dramatiseert de natuur ^niiii lllF NFW ZEALAND Honderdduizend katholieke Polen baden in Jasna Gora ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG SEPTEMBER Een jonge inkoper in het bloembollen vak vond een dag of tien geleden d(* hya cinten duur. Ouderen schudden het hoofd en zeiden dat vijfendertig cent in verge lijking met een jaar of wat geleden nog '»oedkoop is. Hij zal het intussen wel heb ben bemerkt, want op de veilingen worden de gele al weer op zeventig gulden inge zet en bij City of Haarlem duwt men om streeks de zestig gulden per honderd op de knop. Er zijn trouwens meer hyacinten duurder geworden dan men dacht. De witte 1' Innocence is met 37,50 gulden per honderd ook aan de stijve kant en in haar kielzog varen de andere witte mee prijs- opwaarts. Dit heeft natuurlijk een oorzaak. In de eerste plaats zijn er nogal wat lelijke bol len, de partijen zijn niet uitermate best gegroeid en bovendien zijn alle exporteurs gelijk aan de markt. Zelfs de Franse, die andere jaren pas later kunnen verzenden en dus even de kat uit de boom kunnen kijken. De andere kleuren zijn heel wat gema tigder gebleven, maar de kleinere maten zijn over het geheel genomen toch iets duurder dan de vorige week. Er gaat een gezegde in de bloembollen streek, dat wat het ene jaar duur is, het andere jaar goedkoop zal zijn. Het klopt niet altijd, maar bij enkele narcissen is dat wel het geval. Actaea, Verger en Flower Reocrd zijn nu weer betaalbaar. De be kende gele trompet Golden Harvest blijft echter duur. Maar hier regeert de wet van vraag en aanbod zeer sterk. De kopers in het buitenland willen deze graag hebben, omdat hij goed broeit en Omstreeks het middaguur werd de re cherche gewaarschuwd door bewoners van de omgeving van de Noorderstraat, waar H. woont. H. bood namelijk in de buurt enige sieraden te koop aan tegen zulk een belachelijk lage prijs, dat men argwaan kreeg en de politie alarmeerde. Drie re chercheurs verschenen spoedig en scha duwden H. geruime tijd. Deze kreeg toen argwaan en nam de benen. Inmiddels had den de drie rechercheurs assistentie ge kregen van twee politiemannen in een sur veillancewagen. H. snelde door het cen trum van de stad en zag nabij dc Nieuwe Kade geen uitweg meer. Hij sprong te wa ter en zwom in de richting van een aan de overkant liggende schuit. De politieman nen losten drie schoten. Een der kogels vloog door een étalageruit van een radio zaak, maar maakte geen slachtoffers. De rechercheurs renden via de Zandbrug naar de overkant en waren juist op tijd om H. op de schuit te trekken en hem vervolgens een lift te geven naar het hoofdbureau van politie. Nadat H. hier voorzien was van droge kleren werd hij verhoord, maar hij verklaarde niets van de inbraken af te we ten en ook geen sieraden in zijn bezit te hebben gehad. De politie, die vermoedde, dat H. zijn kostbare buit tijdens het zwem men in het water van de singel had laten zakken, heeft geruime tijd gezocht naai de kostbaarheden maar niets gevonden. Ook een kikvorsman heeft de bodem van de singel afgezocht maar slaagde er even min in de sieraden naar boven te halen. Het onderzoek wordt voortgezet. Kerkrade heeft vrijdag het derde con cours-weekeinde ingezet met een mars wedstrijd in het gemeentestadion waarin de beroemde „Royal Horse Guards" uit Londen voor een spectaculair hoogtepunt zorgden. Toegejuicht door dertigduizend verrukte toeschouwers demonstreerde het Britse elitekorps zijn klasse. Ook het regimentskorps van de Limburgse ja gers van Venlo kreeg menig open doekje. Tijdens de drukbezochte concertwed strijden van vrijdagmiddag en- avond zorgde vooral het Italiaanse spoorweg mu ziekkorps „Corpo musicale dopolavore ferroviario" uit Milaan, dat met „Fanta sia in blue" van zijn medelid Gerlando een eerste prijs won, voor een grote verras sing. Met driehonderdnegenendertig pun ten behaalde dit korps het hoogste aantal punten, dat tot nog toe in de ereafdeling bereikt werd. Ook de Darlington British Railway Band welk korps samen met de Norman Memo rial Youthband uit Blackpool al voor de derde keer aan het wereldmuziekconcours deelneemt, verraste het publiek met een uitstekend concert. Tenslotte zorgde de Bundesbahn Musikkapelle uit Innsbruck met driehonderdenéén punten voor de der de eerste prijs van vrijdag. De hele dag is Kerkrade opnieuw het centrum van de muziek-amateurs ge weest. Zij waren afkomstig uit vijftien verschillende landen. De filmactrice Ingrid Bergmann ver blijft thans, vergezeld van haar dochter tje en een onbekende man, met vakantie op het eiland Walcheren. Donderdag avond arriveerden zij in Middelburg waar zij trachtten in pension „Acda" enige dagen in strikte incognito te vertoeven. Omdat dit daar moeilijkheden opleverde besloot men naar Domburg door te rei zen. Zowel de burgemeester van deze ge meente mr. W. J. E. Crommeling als de politie bevestigden dat Ingrid Bergmann in deze gemeente verblijft. Haar hotel werd niet bekend gemaakt. De filmster -ou in de loop van vandaag weer vertrekken. veel bloemen geeft. En dus moet de ex porteur ze wel leveren. Hij telt er 23 tot 28 gulden per honderd voor neer. Unsur passable, nog zo'n gevraagde, doet het met prijzen tot vierentwintig gulden wat be scheidener aan. Na iedere veiling vraagt een rechtgeaard bollenman wat de „Starren" doen. Bril liant Star, het bekende rode kersttulpje dat niet door een andere te vervangen is en niet al te best groeit, is duur. De aller beste kwaliteit kost minstens f 20 per honderd. Het is te begrijpen, dat men naarstig zoekt naar een plaatsvervanger hiervoor, die ook wat constanter in de groei is. Ze wordt in prijs nog overtroffen door de gele enkele vroege tulp Joffre, waarvoor wel eens f 23 wordt gegeven. De enkele en dubbele vroege tulpen zijn over het algemeen niet goedkoop. Er is steeds veel vraag naar in het buitenland en ze telen moeizaam voort. Bij de late tulpen zijn de nieuwigheden, of betere handelssoorten als Palestrina (f 18) Queen of Sheba f 14) Most Miles (f 16.80) duur. Daarentegenover staan weer de snelgroeiende normale handels soorten. die maar nauwelijks de minimum prijs halen. Zij hebben echter een enorme concurrentie van de in het buitenland ge teelde bollen. Dergelijke goedgroeiende variëteiten kunnen de kwekers daar best telen en bovendien hebben deze het voor deel, dat ze niet belast zijn met invoer rechten. Daarom begint men nu langza merhand te overwegen de minimum exportprijs er van te verlagen. Het schijnt op de gezinsbedrijven mogelijk te zijn nog goed aan de teelt van deze tulpen te ver dienen. Vandaar dat men nu wel bijzonder nieuwsgierig gaat worden naar de lijst van uitzonderingssoorten op de minimum exportprijzen, die ongeveer half september door het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen zal worden besproken. Intussen beginnen steeds meer varië teiten het eindelijke niveau te bereiken. Er zijn er die goedkoper worden, omdat er toch genoeg van zullen zijn en andere worden duurder. Iedereen neemt daar vrede mee, want men heeft in de loop van de jaren wel geleerd, dat men pas weet hoe men had moeten inkopen, als de export voorbij is. Dat is dan half oktober. Men werkt ech ter stoer door en gezien de vaart waar mede de enorme aanvoeren op de veilin gen worden gekocht, mag men wel aan nemen, dat dit jaar meer bloembollen zul len worden geëxporteerd dan verleden jaar. In een dicht begroeid bos bij Austerlitz in de gemeente Driebergen-Rijsenburg is het stoffelijk overschot gevonden van een naar schatting ongeveer 10-jarig kind. Het lag in een gat in de grond en was bedekt met een dun laagje aarde. De politiedes kundige dr. Hulst heeft een onderzoek in gesteld en is tot de conclusie gekomen dat het lijkje vermoedelijk van een jongen is, die tenminste een jaar geleden is ge storven en niet ouder is geweest dan negen jaar. De politie onderzoekt thans of het mo gelijk het stoffelijk overschot is van een jongetje uit Utrecht, Wim de la Parra, dat op 22 juni van het vorig jaar de ouderlijke woning verliet om naar de bioscoop te gaan. Sindsdien werd het jongetje ver mist. In de overwegingen die tot oprichting van deze stichting hebben geleid staat on der meer, dat het handschrift van binnen uit wordt bedreigd: het devalueert door een steeds minder wordende leesbaarheid. Het onleesbare handschrift dreigt reeds een symbool te worden van intellectuele ontwikkeldheid of wetenschappelijke vor ming. Men denke slechts aan het „dok terspootje". Bovendien schept het talloze praktische problemen, misverstanden, fouten enzovoorts die tijd, geld en erger nis kosten; onder meer bij het onderwijs, het bedrijfsleven en het postverkeer. De stichting wil belangstelling wekken voor het handschrift en zijn functie als communicatiemiddel; een volgende stap zal zijn het aangeven van wegen en mid delen om een beter leesbaar handschrift te produceren. Tenslotte stelt de stichting zich voor de schrijf-activiteit te stimule ren, vooral op het terrein van de corres pondentie. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllIjL TEL-LARIA In Het Vaderland van 7 augustus las ik: te De Bilt zijn tot vandaag nog Zó normaal lijkt mij dat toch óók weer niet. AKELIG Een naar en akelig postuum grapje. H De Vonk (Schoonhovèn) zet deze kop boven het gemeenteraadsverslag van Nieuw-Lekkerlapd: Er komt een nieuwe begraafplaats Hèjjewat an! GESCHENK Als ik gekregen had wat Raul Motos gekregen heeft, zou ik er geen raad mee geweten hebben. Ik lees in de Nieuwe Apeldoornse GEBLUST V. had het meisje verborgen ge- s houden in zijn hut op het Noorse j| vrachtschip Havmoy. Zij werd door de Amerikaanse douane gevonden toen het schip op 17 juli in Brook- |E lyn aankwam. Men is inmiddels het vuur meester geworden. GOEBELS „Möbel Goebels Keulen" zendt mij een vouwblad onder de kreet „Benul het voordeel uit". Er staan plaatjes in van „uit vorraad zijnde slaap- kamers" en van „medere huisraad benodigheden". Doch het meest aan- aantrekkelijk lijkt mij „de combina- tie woon-kleerkast" Daar is nu nét het wachten op. Talari us DE REEKS NATUURFILMS van de hand van Walt Disney is uitgebreid met een nieuw deel, dat de naam „Perri" draagt. „Perri" is een eekhoorn, een kleine spring- in-het-veld, al voelt hij zich het meest thuis waar we hem gewoonlijk zien: in de bomen. Daar leidt Perri intussen een alles behalve gemakkelijk leventje, want het eekhoorntje telt nogal wat belagers. Zijn grootste vijand is de marter, de stroper van het bos, die altijd verlekkerd is op malse eekhoorn- en konijneboutjes en ook voor een veldmuis zijn neus niet op haalt, vooral als mijnheer honger heeft. Maar ook uil en havik zullen de eekhoorn niet ongemoeid laten en de wilde kat heeft het eveneens op hem voorzien. Dat zijn heel wat vijanden. Je zou bijna veronder stellen, dat er voor onze vriend geen tijd meer overblijft om zelf zijn maal te doen, laat staan heerlijk rond te dartelen en zich over te geven aan stoeien en ravotten met zijn broertjes en zusters. Disney's film wekt die indruk wel. Het is een gedrama tiseerde documentaire. Wanneer ik het eer lijk moet zeggen, heb ik het niet zo begre pen op dit soort onbarmhartige reportages van het leven en vooral het doden der die ren. Reeds jong worden wij vertrouwd ge maakt met het begrip, dat de dieren - om in het leven te blijven - op elkaar jagen en elkaar meedogenloos verslinden. Dat is, zo leren wij, een wet van de natuur en de natuur is wreed. Maar hier over lezen en hierover worden voorge licht is nog wel iets anders dan het zelf aanschouwen. En daartoe biedt Disney's film naar mijn smaak te veel de gelegen heid. Ik vind het geen verheffend schouw spel een marter te zien weglopen met een eekhoorn in zijn bek, een vos met een konijn, een wilde kat met een marter. Dan zie ik liever moeder marter met haar eigen jong in haar bek de wijk nemen naar haar hol als de wilde kat het bedreigt of moeder eekhoorn haar kinderen in veiligheid bren gen voor de marter. De film „Perri" schenkt zowel aandacht aan het een als aan; het ander. Toch overwegen de toneeltjes, waarin het sauve qui peut vooropstaat, te zeer. Zij staan niet in de juiste verhouding tot de taferelen, waarin we het vredig leven der dieren van het bos gadeslaan. De verklaring ligt voor de hand. Disney heeft in de film een verhaaltje verweven. Hij vertelt de levensgeschiedenis van de kleine Perri, die al vroeg moet leren op eigen benen te staan, opgroeit in het bos, groot wordt en haar echtvriend ontmoet. Om er de spanning in te houden laat hij het dier tje vele malen op het nippertje ontkomen aan de vreselijkste bedreigingen. Wel ver zuimt hij niet te laten zien, dat het recht van de sterkste genadeloos geldt voor ieder dier in het woud en dat de zwakke, als hij slim is, nog kans heeft te ontkomen, maar de dramatisering van het leven van Perri stelt de zaken nogal eenzijdig. Het eek hoorntje is voortdurend voortvluchtig. Op den duur begint men werkelijk te verlan gen naar wat intimiteit en tederheid. Bij een andere aanpak, die minder op het ver wekken van spanning en meer op de docu mentaire betekenis is gericht, zou zo'n be zwaar niet gemaakt hoeven worden. Een tweede gevolg van deze dramatise- Het weer blijft uiteraard een wisselvallige factor, maar voor het overige kan Bloemendaals Openluchttheater, door de „on begrensdheid" van de ruimte weinig geschikt voor het ten onrechte zogeheten klassieke ballet, als een ideaal speelveld gelden voor folkloristische vertoningen. Het romantische „terug naar de natuur" gaat hier in vervulling, zij het met behulp van kunstmatige versterking van de illusie, waarbij men zich werke lijk niet behoeft te vervelen als het oorspronkelijk primitieve ir voldoende geraffineerde vorm wordt gepresenteerd. Wat dal laatste betreft voldoet het Joegoslavisch Danstheater „Ivar Goran Kovacic" (dit grote gezelschap uit Zagreb is genoemr naar een gesneuvelde verzetsstrijder, wiens naam hier ter voor koming van misverstand in overeenstemming met het affich< wordt gespeld) aan de hoogste verwachtingen. De choreograaf dr. Vladimir Skreblin heeft kans gezien zijn bewerkingen, ooi bij de noodzakelijke verbuigingen en verbrekingen van de kring de karakteristieke elementen te doen behouden. De volksdansen markeren de eerste passen van de mens or zijn weg naar de moderne beschaving, zijn aanpassing bij d< omgeving en zijn reacties op de mysteries van het bestaan. Doo de vele kruistochten en grote of kleine volksverhuizingen in he' verleden zijn er zoveel overeenkomsten in deze uitingsvormei gegroeid, dat er spoedig een door de eenvoud verdubbelde een tonigheid dreigt. De meest spectaculaire uitzonderingen wordei door Spanje en Joegoslavië geleverd, in het eerste geval door d regionale verscheidenheid, in het tweede dank zij de geldings drang van een herhaaldelijk verdrukte bevolking, die uiteen lopende invloeden organisch met het eigen karakter heeft ver weven. De nog drie keer gedurende dit weekeinde vertoond bloemlezing lijkt opvallend op die welke in 1951 door het gezel schap van Ol'ga Skovran met buitengewoon veel succes wen aangeboden. Qua uitvoering van de thans op bezoek zijnde groei de vergelijking hiermee eveneens royaal doorstaan. Het is eer voortreffelijk ensemble, uitgedost in fraaie kostuums, voorn opmerkelijk door de scherpe articulatie van de fascinerend verscheidenheid van het ritme. Langzamerhand zijn de Joegoslavische dansen ons zo ver trouwd geworden, dat het nauwelijks nodig lijkt in details 1< treden. Voor velen zal wederom ondanks de koude, die vrij dagavond bij de première belemmerend werkte op het sfeerrijk contact de wedstrijddans uit de Banat het hoogtepunt ziji geweest. Zeer opvallend bij de Balkanvolken is ook in de ero tische dansen het samengaan van virtuositeit met de beproeving van het uithoudingsvermogen, welke combinatie men eveneens aantreft in de Macedonische roverskolo. Anderen laten mogelijk hun voorkeur uitgaan naar de liefelijke tafrelen van de Dalma- tische kust, waarin hoofse kenmerken van de Italiaanse renais sance bewaard zijn gebleven. Wie voldoende onderscheidings vermogen heeft zal verder gemakkelijk de Russische stoerheid en de Turkse welvingen der versluierde gratie herkennen, mis schien zelfs de bodemgesteldheid van de streken van herkomst. Zittend op de tribune kan men aldus een reeks afwisselende reisavonturen beleven, soms opwindend. dan weer bekoorlijk. Het is een meeslepend kijkspel, waarop men niet spoedig uit gekeken raakt. D. K. ring is de nadrukkelijke functie van de muzikale illustratie. Ook in het effect daar van vergist Disney zich, want het is soms zeer onecht. Zo is het gebaseerd op een vei'standelijk procédé. Het doet een hele boel goede bedoelingen in het eigenlijke filmwerk teniet. Op het camerawerk steunt heel deze film. Met oneindig geduld en veel liefde is het leven, het doen en laten der dieren gadegeslagen. Natuurlijk komt er een grote dosis enscenering aan te pas, maar dat hoeft de bewondering voor de cameramensen niet weg te nemen. Disney en zijn staf verzamelden prachtig mate riaal. Men kan erover twisten of het nu juist op deze manier vorm gegeven moest worden. Ik behoud aan „Perri" mooie her inneringen om wat ik er aan boeiende beelden van het leven der dieren in zag. Ik betreur wel het effectbejag, dat niet zelden spanning puurt uit wat in concrete aanschouwing geen mens aangenaam treft en zeker kinderen niet. Men zal ze er op moeten voorbereiden, wanneer men de film gaat zien. De liefde voor de schoon heid van de natuur zal er baat bij vinden. P. W. Franse DE SOVJET-RUSSEN zetten hun cul tureel offensief op het Expo-front onver minderd voort. Na het grote succes van het Ballet van het Moskouse Bolsjoi- Theater treden er thans in Brussel een aantal ensembles op, die de rijkdom aan volksdans van de Sovjet-Unie demonstre ren. Men kan het verschijnen van Moise- iev's groep tijdens dit volksdansfeest, ge organiseerd ter gelegenheid van de drie „Russische, dagen" van de Expokalender, symbolisch noemen. Want Igor Moisejev heeft de volksdans-en het volksspel ge kozen als leveranciers van de bewegingen en figuren, waaruit hij zijn scheppingen opgebouwd heeft. In tegenstelling tot de steriele dansscènes, hoofdzakelijk imita ties van „Het Zwanenmeer" of reconstruc ties van oude dansen, die men in de mo derne Russische balletwerken aantreft, getuigt het werk van Moisejev van een werkelijk choreografisch talent. Hier ;s geen sprake van een prijsgeven van de dans. omdat het verhaal zich gemakkelij ker laat vertellen in pantomime, gelijk dal in „Romeo en Julia" gebeurde. Toegegeven, deze pantomime is vaak wonderlijk ont roerend, maar de dans leidt een vegeterend leven. De passen en figuren worden nooit bewust zo geordend, dat de compositie een geheel eigen ontroering oproept. Moisejev komt echter met echte danscomposities. Niet het anekdotische gegeven maar de uitvoering van de beweging zelf beslist over het al of niet ontstaan van een ont roering bij de toeschouwer. Soms handhaafde men de oude dans vormen en kwam door de feilloze uitvoe ring de schoonheid van de pasritmen, van de armbewegingen, maar vooral van het samenspel der wisselende tempi en ritmen, duidelijk naar voren. Een gehele zaal kan ademloos kijken naar een langzaam rond wandelend paar: het lopen alleen al kan zo mooi zijn. De buitengewone lichaams- beheersing van de leden van het ensemble en de enorme discipline zorgen ervoor dat in de uitvoering geen vervlakking op treedt. Want vele effecten komen alleen van één kleine beweging, bijvoorbeeld het even hoger optrekken van één voet tijdens een overigens monotone danspas. Moisejev verwerkte de volksdansgege- vens ook tot eigen composities. Soms was een anekdote aanleiding, zoals een jongen die met teveel meisjes flirt (Joerotska) maar de danscompositie werd boeiend door de verrassende oplossingen der groe pen en solo's. Een andere compositie „Boelba" verheerlijkte volgens het pro gramma de aardappelteelt(l) en bleef on danks deze aangeplakte allegorische zin. een boeiende dans. Het is niet te verbazen dat Moisejev ook bij het moderne volksspel en bij de wed ijver in kracht, bij de sport, terecht kwam. Lang niet altijd is het resultaat een schoon kunstwerk. Maar wel ontstaat steeds een onderhoudend bewegingsschouwspel. Ze zag men een parodie op een voetbalmatch, de strijd van twee poppen en een serie virtuoze spring-en-draainummers ver werkt in een scène, getiteld ..De partisa- nen". Met dans of ballet had dit alles vaak niets meer te maken, maar men moet het rekenen tot het experiment met de bewe ging, dat bijvoorbeeld in Frankrijk in de zeventiende eeuw plaats had. Ook daar stonden in het hofballet achterelkaar acro batische nummers, dansscènes, pantomi misch vertelde anekdotes en zelfs toneel stukken. Het resultaat van dat onderzoek in de zeventiende eeuw was het West- europese „klassieke" danssysteem. Het ziet er naar uit dat in Rusland uit deze volksdansrijkdom een geheel eigen cul- tuurdanssysteem geabstraheerd zal wor den, dat de plaats moet innemen van het eigenlijk on-Russische, geïmporteerde en nooit goed geabsorbeerde „klassieke" ballet. CHICAGO (UPI) Een der laatsten m de oude blueszangers, Bill Broonr is vrijdag op vijfenzestigjarige leeftijd in Chicago overleden. CZESTOCHOWA (Reuter) Ongeveer honderdduizend rooms-katholieke Polen zijn vrijdag uit alle delen van het land samengestroomd voor de muren van Po- lens nationale bedevaartplaats, het kloos ter van Jasna Gora, om te bidden voor de vrede tussen kerk en staat. De plechtig heid kreeg een bijzonder karakter omdat de rooms-katholieke kerk op 15 augustus het feest van Maria ter Hemelopneming viert. De pelgrims baden voor het beeld van de „Zwarte Madonna van Czestocho- wa". Kardinaal Wyszinski, primaat van de rooms-katholieke kerk in Polen, had spe ciale gebeden van boete voorgeschreven. Voor hun vertrek uit Warschau zei kar dinaal Wyszinski tegen zesduizend bede vaartgangers, dat hij op 27 augustus naar Jasna Gora zou gaan en daar een rede zou louden. Advertentie J r (Van onze medewerker voor bloembollencultuur De Utrechtse politie heeft na een sen sationele achtervolging, waarbij zelfs van vuurwapens gebruik werd gemaakt, de 24- jarige Utrechtenaar F. H. gearresteerd, die verdacht wordt van inbraken in ver scheidene steden van ons land, waarbij hij zich tal van kostbare sieraden zou hebben toegeëigend. Onder meer rust op H. sterk de verdenking een inbraak ge pleegd te hebben in een Hilversumse wo ning, waarbij enige gouden ringen zijn ontvreemd. INGRID BERGMANN IN DOMBURG Binnenkort zal een stichting ter verbe tering van het handschrift worden opge richt. Deze organisatie gaat zich bezighou den met het propageren van leesbaar schrift. Het bestuur van deze stichting zal bestaan uit de heren J. A. Dortmond te Utrecht, voorzitter, mr. drs. H. J. Ewoudt Vermeulen te Arnhem, secretaris, J. W. van Woensel Kooy, penningmeester. L. C. H. de Jong (beiden te Utrecht) en H. van Krimpen te Amsterdam. Daarnaast voor zien de statuten in een raad van advies, waarvoor de heer mr. ir. M. Goote, in specteur-generaal van het onderwijs, be reid is gevonden het voorzitterschap te aanvaarden. maar zes officiële zomerse dagen in augustus voorgekomen, hetgeen er normaal al achttien hadden moeten zijn". Vijftig gulden voor de 5000ste in- woner(sier). Courant over de Ronde van Portugal: De 25-jarige Raul Motos kreeg een ba,AP os aeva nawk tbg ijw ae g. De Vrije Zeeuw vertelt van een Ne- derlandse matroos die een Duits meisje Amerika binnensmokkelde en eindigt zijn verslag met: (Van een bijzondere medewerker) BILL BROOMZY OVERLEDEN OOST-DUITSLAND- Ter herdenking van in het concentratiekamp Buchen- wald vermoorde anti-nationaal-socia listen is een serie postzegels uitgegeven in de waarden 5 5 pf. (bruin en grijs), 10 5 pf. (groen en grijs), 15 10 pf. (violet en grijs), 20 10 pf. (bruin en grijs) en 25 15 pf. (blauwgrijs en grijs). Op de zegels treft men respec tievelijk de beeltenissen aan van Albert Kuntz (1896-1945), Rudi Arndt (1909- 1940). dr. Kurt Adams (1889-1944), Ru dolf Renner (1894-1940) en Walter Stöck- ner (1891-1939). LUXEMBURG. Als propaganda voor het toerisme zal op 13 september een postzegel van 2.50 fr. (geelbruin en donkergrijs) in omloop worden gebracht, die het kasteel van Wiltz in de Luxem- mM* jjVXÈ M i Z£8*x2*m. burgse Ardennen met op de voorgrond het openluchttheater vertoont. De zegel is ontworpen door de Franse kunste naar Renë Cottet en gedrukt Joh. En schedé en Zonen te Haarlem. VERENIGDE ARABISCHE REP- De Egyptische postadministratie heeft een serie van vijf postzegels, elk in de waar de van 10 mills, het licht doen zien ter gelegenheid van de 6de verjaardag van de revolutie van de 23ste juli 1952De zegels brengen verschillende Egyptische industrieën in beeld, n.l. de petroleum, textiel, elektriciteits, ijzer en staal en cement-industrie. ITALlë. De 50ste sterfdag van de schil der Giovanni Fattori (1825-1908) is her dacht door de uitgifte van een post zegel in de waarde 110 lire (bruin), waar op zijn portret is afgebeeld. NIEUW-ZEELAND. Evenals in Austra lië zal ook in Nieuw-Zeeland op 27 augustus een postzegel worden uitge geven ter herinnering aan de eerste vlucht over de Tasmanzee, die dertig jaar geleden - op 11 september 1928 - door de Australische piloot Charles Kingsford Smith werd uitgevoerd. De Nieuwzeelandse zegel is van hetzelfde ontwerp als de Australische: het por tret van Kingsford Smith en zijn Fok kertoestel „Southern Cross". De waarde bedraagt 6 pence OOST-DUITSLAND. De Grosser Preis der D.D.R. 1958was aanleiding tot uit gifte van een serie van drie zegels in de waarden 5 pf. zwartbruinpaarden in het kamp; 10 pf. (groen), harddraven 20 pf. (roodbruin), paardenrennen. De zegel van 5 pf. is een z.g. sperwaarde.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5