Honden dingen naar diploma Britse trawlers weldra in drie vloten naar IJsland Indonesië wil Nederlandse handelskanalen geheel kwijt Onder geleide van marineschepen door 12-mijlszone ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Nieuwe exodus van Nederlanders op til Ketting-botsing op de Rijksstraatweg De medische verzorging tijdens het weekeinde Zestienjarige lifter bij autobotsing gedood Vrachtauto viel op auto met Italianen Auto met vier ion gelui reed het IJ in Schade voor K.L.M.-fonds Haarlemmer lichtte winkeliers voor honderden guldens op Dahlia's in Linnaeushof wachten op de zon Vrije-veren-comités zingen een toontje lager Voor dreigen met mes vijf jaar gevangenis geëist Scheepvaart DJAKARTA (ANP) Gewoonlijk wel ingelichte kringen in Djakarta hebben saterdag verklaard, dat de Indonesische regering ernstig overweegt om gemeen schappelijke Indonesisch-buitenlandse han delsondernemingen in het leven te roepen om te kunnen concurreren met de traditio nele Nederlandse handelskanalen. De re gering, aldus deze kringen, doet vastbe raden pogingen om Nederland en Neder landse bedrijven van de cxporthandel in Indonesische landbouwprodukten uit te sluiten. Deze handel is tientallen jaren lang in Nederlandse handen geweest. Genoemde kringen zetten uiteen, dat elke recente maatregel, die de indruk mocht hebben gewekt dat Indionesië de handel via .Nederland zou voortzetten, uitsluitend van tijdelijke aard is en zal worden inge trokken, zodra andere kanalen zullen zijn gevonden. Voorts verklaarden zij, dat het ministerie van Handel binnenkort handels- commissarissen in Londen, New York. Ant werpen, Osaka, Sydney en Ryeka (Joego slavië) zal aanstellen naast de reeds be staande handelsvertegenwoordigingen in Singapore. Penang. Hamburg en Den Haag. Het streven van Indonesië om de traditio nele handel via Nederland naar andere landen over te brengen, wordt in verhoogd tempo uitgevoerd na de inzet van de anti- Nederlandse campagne, als gevolg van het uitblijven van een oplossing in de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea. Intussen werd in Djakarta vernomen, dat het beheer over negen Nederlandse han delsondernemingen, waaronder ook de zo genaamde „big five", voor het einde van deze maand uit militaire handen zal wor den overgedragen aan een speciale instan tie daarvoor van het ministerie van Handel. Volgens het invloedrijke dagblad „Pedo- man", dat dit meldde, komt. deze verande ring neer op nationalisatie, zij het dan niet in juridische zin. De hierboven genoemde „big five" be staat uit Jacobson van den Berg en Co., Lindeteves, de Borsumij, Internatio en Geo Wehry. Alle transfers taboe? Gezaghebbende kringen verklaarden za- lerdag. dat alles er op wijst, dat uiteinde lijk vrijwel geen enkele Nederlander, die nog in Indonesië werkt, vergunning zal krijgen om een deel van zijn inkomen naar Nederland over te maken. De sociale trans fers voor Nederlanders werden tijdens de anti-Nederlandse campagne opgeschort, tegelijk met de winsttransfers voor Neder landse bedrijven. Enkele maanden geleden echter werden zowel Nederlandse bedrijven als werknemers uitgenodigd deviezenver- gunningen aan te vragen, voorzover zij in economische zin onmisbaar werden geacht. Een vrij groot aantal Nederlanders heeft bericht gekregen, dat hun aanvrage zou worden ingewilligd. In Nederlandse zakenkringen werd van daag de vrees geuit, dat het aantal Ne derlanders, dat in dienst is van Neder landse of zelfs van Indonesische bedrijven, die toestemming zouden krijgen hun spaar gelden naar het vaderland over te maken, uit politieke overwegingen drastisch zal worden beperkt. Dit zou volgens hen be tekenen, dat een nieuwe exodus van Ne derlandse employé's zal ontstaan. Tot slot verklaarde men in de Neder landse zakenkringen, dat de jongste serie Indonesische maatregelen er duidelijk op wijst, dat de Indonesische regering vastbe sloten is het streven naar eliminering van de Nederlandse economische invloed op te voeren. Drie bromfietsers reden op elkaar in Vrijdagavond omstreeks zeven uur heeft zich op de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord ter hoogte van de Führhopstraat een gecompliceerd verkeersongeval voor gedaan, dat goed is afgelopen. Een personenauto, die in noordelijke richting reed, stond op het midden van de rijbaan stil omdat de bestuurder een 52- jarige Haarlemse portier linksaf de Führ hopstraat wilde inrijden. Een achteropko mende 55-jarige bromfietser raakte in zijn poging de stilstaande auto voorbij te rijden met zijn linkerschouder de rechterzijde van de wagen. Hij verloor zijn evenwicht en botste daarbij tegen een van achteren naderende bromfiets, die bestuurd werd door een 22-jarige Haarlemse kantoorbe diende. Beiden kwamen te vallen. Een derde bromfietser, een 36-jarige schilder uit Haarlem, kon de op de rijweg liggende mannen niet meer ontwijken en duikelde over hen heen. Wonderlijk genoeg deden zich bij deze kettingbotsing geen persoon lijke ongelukken voor. De bij het verkeers ongeval betrokken bromfietsen liepen lichte beschadigingen op. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: O. Wiersma, Lorentzkade 340, tel. 20631. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed- se Dreef 11. Heemstede, tel. 35521. Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19. tel. 50155. Fa. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Teyler-Apo- theek, Teylerplein 79, tel. 17946. HEEMSTEDE: Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550 en A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, tel. 39509 (en in de week van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 augustus, 's avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206-208, tel. 38320 (en in de week van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 augustus, 's avonds na zes uur), tel. 2389. Echter uitsluitend voor recep ten en spoedgevallen. (Ook 's zondags). BLOEMENDAAL: Artsen: .J. H. M. Egberts, Z. Stations weg 12, tel. 57458.Overveen: P. M. Wijk- mans, Julianalaan 152, tel. 61054. Aer- denhout: C. Kroon Burg. Den Texlaan 12, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075. b. g. g. 53202 en zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 31, Aer- hout. tel. 26994, b. g. g. 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 23 augustus voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen. tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aerdenhout). BENNEBROEK: Artsen: G. Manschot, Rijksstraatweg 34. tel. 02502430. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22. Aerdenhout. tel. 0250026994, b. g. g. 02500-27343. ZONDAG 17 AUGUSTUS 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. H. S. J. Kalf, van Bennebroek. 19: Ds. Jac. Poort, van Spaarn- dam. Bijzondere dienst, uitgaande van de ,.Bavo-Commissie" in het bijzonder kerke- werk. Vooraf zangdienst van 18.45-19 uur. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. van Asperen. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag van 16-17 uur Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. van Leeuwen, van Amsterdam. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. dhr. C. Wijnberger. 10.30: Geen Jeugd dienst. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Aula Chr. Lyceum, ingang Van Merlenstr. 10.45: Ds. J. M. van Nieuwenhuijzen, van Heem stede. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. J. Arth. Mulder, van Naar- den. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Ds. C. J. Lasschuit, Ziekenhuispredikant. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. J. van dei- Wiel. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England. Kinderhuissingel. 3 p. m. Evening service. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeen komsten met gerepatrieerden in de Pastorie de Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broe derkerk. Parklaan 34. Avondstilte. Grote Kerk. Woensdag 20 augustus. 20 uur. Spr.: Ds. W. M. van Asperen. Sopraan: Diet Bijl. Orgel: Hendrik Lasschuit. Christian Science, Gistermiddag gebeurde er op de Burge meester van Sonweg te Amstelveen eer. ongeluk dat aan de 16-jarige Zwolse jon gen H. J. de Leeuwen het leven heeft ge kost. Hij en een vriend waren liftende op weg naar hun woonplaats Zwolle. Zij mochten meerijden in de personenauto van de heer A. A. Beeker uit Badhoevedorp. Op zeker ogenblik remde de heer B. voor de wagen vóór hem. Daarbij ging zijn a"to glijden, juist op het moment dat van de pndere zijde een truck met. trailer nader de. Een botsing volgde, waardoor de neer B. en de jongen uit Zwolle, die voorin zat. uit de auto werden geslingerd. De laats!e was vrijwel onmiddellijk dood. De heer B. ,;ep een armfractuur en hoofdwonden op. he andere jongen, die achterin zat, kreeg "en letsel. On de rijksweg RotterdamDen Haag bij "•elft weken twee Italiaanse toeristen, een V-jarige journalist en een 27-jarige inge nieur met hun auto plotseling naar links lit. waardoor zij werden aangereden door een achteropkomende vrachtauto. De beide wagens haak'en in elkaar, schoten door "en heg en over het fietspad en storten '••ervolgens van de omstreeks vier meter 'loge weg in een sloot. De niet beladen vrachtauto kwam op de personenauto te recht, en deukte de achterkant ervan in elkaar. Een der Italianen kon door een "ebroken ruit uit de auto kruinen, doch He ander zat bekneld en kon pas worden bevrijd, nadat een kraanwa^en de vracht auto op de weg had getrokken Met een hersenschudding is hij in een ziekenhuis te helft opgenomen. Vier personen zijn in de afgelopen nacht m het nippertje aan de dood ontsnapt -oen 'ii met een personenauto in Amsterdam- ',oord van de Valkenweg het IJ inreden, he inzittenden wisten zich echter te bevrij den. De wagen verdween even later onder water, dat daar ter plaatse 13 meter d>ep is. Twee automobilisten, die op de Valken- weg stonden te wachten op de pont wis ten de drenkelingen on het droge te b en- "nn. Het waren twee 24-jarige meisjes u 1 Hilversum en twee 25-jarige Amsterdam mers. De ramp met de „Hugo de Groot" be- 'ekent de eerste grote aderlating voor het fonds eigen risico der K.L.M. Tot ver leden jaar toe was de luchtvloot der K.L.M. verzekerd bij een combinatie van verzeke ringsmaatschappijen. Die verzekering is echter opgezegd en sindsdien reserveert de K.L.M voor haar gehele luchtvloot de ver zekeringspremies. die vroeger aan de com binatie van assuradeuren werd uitbetaald, u een eigen fonds van de K.L.M. Op dit fonds moet de K.L.M. thans de schade van bet verloren toestel verhalen. De „Hugo de Groot" was een nog nieuwe Super Constellation, waarop nog weinig kan zijn afgeschreven. De K.L.M. heeft er ongeveer twee miljoen dollar voor moeten betalen. Het risico voor de passagiers is wèl bij de combinatie van assuradeuren verzekerd. Op het terrein van de politiehondenclub ..Zuider hout'' aan de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemendaal hebben donderdag en vrij dag acht honden examen moeten afleggen. Na vlijti ge studie dongen zij naar het diploma „politiehond". Teder jaar houdt de afde ling Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Politiehondenvereniging een keuring voor dit diplo ma. Op de eerste dag van de keuring moesten vier honden uit Haarlem laten zien, dat zij het diploma- ..politiehond" waard zijn. Net als mensen die exa men doen, waren sommige honden een klein beetje zenuwachtig, toen zij ge reedstonden voor de proe ven van bekwaamheid. Maar de examinatoren stel_ den de dieren op hun ge mak en gaven er duidelijk blijk van geen „bloedhon den" te zijn. Vele honden die dimmen van een actieve functie in politiedienst, raken gedes illusioneerd. Want je moet heel wat hondenhersens be vitten om uiteindelijk de ge lederen van het elitekorps van politiehonden te mogen versterken. Welke hond neinst niet over een „baan met toekomst" en denkt niet dagelijks aan het slag zinnetje ..Zorg dat je óók bijkomt?" Maar slechts weinig honden-van-goede- naam-en-zeden worden uit verkoren om de banier van het elite-korps fier en on bezoedeld hoog te houden. En wee de hond, die de goede naam en faam van de politiehondestand durft te schonden. Voor altijd zal hij met een brandmerk en mis schien wel met een niet- 'olanco strafregister door het. leven gaan om ten slotte op een afgelegen olaats.je weg te kwijnen en der dagen zat het moede hoofd neer te 'eggen. Voor zo n keuring is een uitgebreid reglement opge steld. waaraan de examina, toren zich stipt houden- Ge draagt een hond zich niet volgens de voorschriften, dan is spoedig het vonnis geveld. Misschien dat de hond later met meer suc ces een examen aflegt. De gekeurde dieren dragen al le nog het burgerpakje. Net •als een meisje dat naar Hollywood is getrokken om een filmcarrière te maken, wachten zij erop ontdekt te worden. Is het nog niet zo ver. dan gaat het lid van de politiehondenvereniging rustig door met zijn lief hebberij: de dressuur van de hond om deze op zo'n perfect mogelijke wijze op de bevelen te laten gehoor zamen. Bij deze dressuur gaat het erom de dieren tot hef uiterste gehoorzaam te ma ken. Onder alle mogelijke omstandigheden moet de hond stipt optreden. Om dit te testen doen de dieren bi.i de keuring 65 oefeningen, beginnend met het volgen aan de lijn tot. het tot stil stand brengen van een vluchtende misdadiger, die er zojuist met het geld van een zeer bekende bank van door is gegaan. De hond moet langs een fiets kun nen lopen en bij het afgaan van een revolverschot net doen. of zijn hondenneus bloedt. Hij moet systematisch een terrein afzoeken op een vreemd voorwerp. Heeft hij dat voorwerp gevonden, dan moet hij de opkomende drang om erin te bijten on derdrukken en alleen maar blaffen. Bevindt zich er gens een verdacht persoon, dan gaat het dier op com mando „rivieren". Dat is dan: op correcte wijze al zigzaggend een voorterrein afzoeken. Is de hond de verdacht-uitziende persoon genaderd, dan houdt hij halt en belet het ongure in dividu nog één stap te zet ten. De verdachte zou na tuurlijk kunnen vluchten, maar dit mogen wij hem bij deze afraden. Want wil de man zich aan de dier lijke bewaking onttrekken, dan mag het dier in het uiterste geval krachtdadig optreden- De hond mag zich van dreigementen niet aan trekken. En door aanvallen met een stok mag hij zich niet van de wijs laten bren gen. De veiligheid van de staat gaat voor alles, moet zijn devies zijn. Ook op het waterwerk wordt de hond getest. Op commando moet hij heen en terug een vij ver over zwemmen. En ten slotte brengt de hond een verdachte over. Als deze geen ontvluchtingspogin gen doet, zal de politiehond zich correct gedragen en geen gat in de broekspijpen bijten. De gevolgen zijn echter niet te overzien als de man zich van de bewa ker wil ontdoen. Na kennismaking van bovenstaande eisen zullen de meeste honden wel de hoop hebben opgegeven, ooit nog in actieve politie dienst te komen. Zij kun nen een voorbeeld nemen aan vier Haarlemse dieren, die bij het examen het di ploma A behaalden. Hun bazen - de heren L. Beek huis en Jn. Visser van de politiehondenvereniging „Zuiderhout", W. Helzing van „Haarlem" en W. van Houten van .Spaarnestad" - zullen voor de dieren met tr'ots het diploma in ont vangst hebben genomen. Vrijdag kregen de honden van de hereji A. Holt uil Velsen, H. Kamp en A. van Mastbergen uit Amsterdam het diploma A- Jhr. A. D. Laman Trip, oud kamer heer van H. M. de Konin gin en ere-voorzitter van de bond, woonde vrijdag de keuring bij. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 65-jarige Haarlemse inwoner, die van oplichting en flessetrekkerjj verdacht wordt. De man is thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Haarlem terzake van een straf baar feit dat hij in Heemstede heeft ge pleegd. Hij maakte er een gewoonte van om zich goederen aan te schaffen, die hij gedeelte lijk of helemaal niet betaalde. Zo „kocht" hij tussen december van het vorige jaar en juli van dit jaar in diverse Haarlemse en Heemsteedse winkels dekens, tafe1- kleden, vloerkleden, een schrijfbureau en een Perzisch tapijt. De goederen verkocot hij dan terstond weer door. Op deze wijze heeft hij verscheidene winkeliers voor enige honderden guldens benadeeld. De politie heeft ook de kopers van de goede ren. een inwoner van Amersfoort en een 60-jarige Haarlemmer, terzake van heling verbaliseerd. De Linnaeushof in Bennebroek staat mo menteel vol met duizenden ongeduldige bloemen, die wachten op koesterende zon nestralen. Een paar dagen zon en de hof is één zee van kleuren in alle mogelijke tin ten Nu ziet men tussen het groen van de bomen een verscheidenheid van kleuren van zomerplanten en de eerste dahlia's. Een ontelbaar aantal dahliaknoppen staat op springen. Gewacht wordt op de zon. die de knoppen doet openbreken. Twintigduizend dahlia's zijn in de hof op geplant. Zij vormen de grootste openlucht- dahliatentoonstelling. die er ooit is gehou den Twaalf kwekers, van wie drie buiten landse. hebben deze tentoonstelling moge lijk gemaakt. Zij vinden hier een prach tige gelegenheid om het publiek meer met de dahlia bekend te maken De buiten landse deelneming is thans nog beperkt Maar het ligt in de bedoeling de tentoon stelling volgend jaar een nog groter inter nationaal karakter te geven. Gehoopt wordt dan dahlia's uit tien landen ten toon te stellen. Het aantrekkelijke hiervan is, dat ieder land zijn eigen sortiment heeft. De tentoonstelling is hierdoor niet alleen voor het publiek het bezichtigen waard, maar ook voor de vakmensen. In tweehonderd soorten zijn de dahlia's opgeplant. De oude handelssoorten zijn er te. zien, maar ook de allernieuwste va riëteiten van bekende kwekers. Er zijn planten, die 0,45 per stuk kosten, zoals Agnes of Blikvanger. Andere zijn aanmer kelijk kostbaarder, zoals High Standard, die maar liefst f 18 per exemplaar kost. De Linnaeushof is een ideale plaats voor deze buiten-tentoonstelling. De planten staan er beschut en hebben weinig last te verwaaien. Tegen de achtergrond van het bomengroen bieden de duizenden bloemen een bonte variatie van kleuren. Lange tijd staan de planten in bloei. De ene bloem is nog niet uitgebloeid, of de andere knop barst open. Sommige planten hebben meer dan tien bloemen. Begin september wordt het hoogtepunt in de bloei bereikt. Met de andere planten maken de dahlia's de hof dan tot een bloe- menparadijs, waar de rust heerst en het dus goed toeven is. De strijdkreet „Wij eisen vrije veren", die in Zeeuws-Vlaanderen wekenlang op geld deed, zal niet meer worden aange heven. Dat is het besluit, dat het nieuwe actiecomité voor geheel zuid-west-Neder land heeft genomen. Het is een overkoepe lend lichaam, waarin zowel de oppositie comités van Zeeuws-Vlaanderen als die van Schouwen-Duivoland cn Goeree-Over- flakkee zijn vertegenwoordigd. Voortaan /.uilen niet meer op revolutio naire, maar op stijlvolle wijze acties wor den gevoerd om het gestelde doel betere en goedkopere veren te bereiken. De gezamenlijke protestbijeenkomst, die in Zierikzee is gehouden, had dan ook een veel serieuzer karakter dan de vorige. Honoré Colsen, die enige toontjes lager was gaan zingen, zei, dat de Zeeuws-Vla mingen voelen de actie niet alleen te kun nen voeren. Daarom werd gestreefd naar samenwerking met andere „achtergeble ven gebieden". Aan net slot van de bijeenkomst, die zeer rustig verliep werd een telegram ge zonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat waarin gewezen werd op de on bevredigende veertarieven. De comités spraken de wens uit, dat minister Algera daarin verbetering zou brengen. Ambassade. Het Nederlandse gezant schap te Dublin is verheven tot ambassade. De gezant, dr. P. A. Kasteel, is benoemd tot ambassadeur in Ierland. LONDEN (UPI) R. P. Ross, vice- voorzitter van de Vissersvereniging te Huil. heeft vrijdagavond, sprekend na mens de Engelse vissers die hun vangst op de Noordelijke visgronden halen, ver klaard, dat de trawlers de 12-mijlsgrens zullen passeren. „Wij zijn voornemens het eenzijdig optreden van IJsland niet te er kennen en na 1 september te blijven vis sen binnen de zone van vier tot twaalf mijl uit de kust", verklaarde hij. „De schippers van de trawlers, die van af vandaag naar de noordelijke visgron den vertrekken bezitten volledige instruc ties van de Engelse regering, ten aanzien van hetgeen zij moeten doen in het be treurenswaardige geval dat gepoogd wordt hun wettige en traditionele rechten in dat gebied te schenden. Wij, en zij, hebben het volste vertrouwen in de maatregelen die, naar ons verzekerd is, door de rege ring zullen worden getroffen, wanneer zulk een geval zich voordoet", aldus de ver klaring van Ross. De trawlerschippers uit Hull, die naar de visgronden onder de IJslandse kust gaan, krijgen voor hun vertrek instruc ties van hun bond. Op 1 september zullen hun schepen in drie vloten, elk vergezeld van een Engels marineschip, dat dienst doet voor de visserij-inspectie, de 12-mijls grens overschrijden. „Ik denk wel dat de IJslanders bij ons aan boord zullen willen komen, zeker als we alleen liggen of onderweg zijn naar huis. Maar wij hebben zo onze eigen ma nieren om daar tegen op te treden", ver klaarde een van de schippers vrijdag avond. De Britse admiraliteit heeft inmiddels het eskader schepen van de visserij-in spectie op volle sterkte gebracht. Wan neer schepen niet vaarklaar mochten zijn zullen hun plaatsen worde i ingenomen door bodems uit de Engelse thuisvloot. Een fregat van het derde opleidingseska der, de „Eastbourne", is reeds bij de voor de visserij-inspectie beschikbare schepen gevoegd. LONDEN (UPI) De „News Chroni cle" heeft over de „IJslandse visserijoor log" gesproken met een Engelse trawler kapitein. Zoals bekend is, zullen de En gelse trawlvissers de 12-mijlsgrens die IJsland eenzijdig heeft afgekondigd nege ren. De trawlerkapitein nu, John Whitley van de „St. Crispin" uit Huil, kondigde aan, dat wanneer de IJslanders proberen bij de Engelse vissers aan boord te gaan, de En gelsen hen zullen ontvangen „met hand spaken en heetwaterstralen". First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeen komst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: dienst. Woensdagavond 19.30: Bidstond. Hervormde Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 19.30: Kand. W. Hovius, van Haarlem. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: dhr. C. Bijlsma, evangelist, Den Helder. 19: Opwekkingssa menkomst. Spr. dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 20: Bijbellezing en bidstond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. Jan van Gijs, evan gelist te Amsterdam. 17: dezelfde. 20: Jeugd- samenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 20: Bijbelbespreking en bidstond. Zaterdag 19.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderkapel, Zui derstraat 15: Donderdag 20: Openingsavond Spr. Ds. D. W. Veldkamp, van Hilversum. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag avond geen zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evangelische Gemeente, Kapel Parklaan 21. 18.30: Ds. A. Buurman, Den Haag. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heren straat. 10.30: Ds. H. J. A. Haan, van Leiden. 10.30: Ds. G. Kroes, in de foyer van het Minerva theater te Heemstede. Ver. Doops gezinde Gemeente, Grote Houtstr 43. 10.30: Ds P. Messis, van Drachten. Rem.-Geref. Gemeente. 10.30: Dr. H. J. Heering, van 's-Gravenhage. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. C Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. D. J. Roos. Lyceum Aula, ingang Van Merlen- straat. 9: Ds. C. Goeman. 17: Ds. L. Hoor weg. Chr.-Geref. Kerk. Raaks. 10 en 17: de Eerw. heer T. Harder, theol. student te Apeldoorn. Geref. Kerk (art. 31). Begijnhof kapel. 8.45 en 16.30: Ds. D. Zemèl, van En schede. Oud-Geref. Kerk, Parklaan 21. 10 en 16.30: leesdienst. Geref. Gemeente, Lange Margarethastr. 10 en 16.30: leesdienst. Bap tistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30: dhr. G Planting. 19: Zangdienst. Ds. J. v. Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bijbel lezing en bidstond. Oud-Kath. Kerk, Kind - huissingel 76 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H Mis. Volle Evangelie Gemeente (Pinkster gemeente). Elim-Kapel, Paul Krugerstr. 36. 10: Openbare samenkomst. 19: Opwekkings samenkomst met verschillende sprekers. Dinsdag 20: Laatste interkerkerkelijke bid stond voor de Osborn-campagne in de Broe derkerk. Parklaan 34. Woensdag 19.30: Openluchtdienst aan de Dreef. Immanuël- kapel, Nw. Kruisstraat 14. 10: dhr Adel- mund. Rotterdam, der Joodse hope. 15.30: Doopdienst, geleid door dhr. J. Versteeg. 13.45: Openluchtdienst aan de Krocht. Dins dag 20: Interkerkelijke bidstond voor de Osborncampagne. Broederkerk. Parklaan 34. Pinkstergeloofsgemeenschap. Nassauplein 8. 10: dhr J de Geest, van Amsterdam. 17: dhr. E Schuurman. Woensdag 20: Bidstond Scho tersingel 99. Vergadering van Gelovigen. Ged. Oude Gracht 47 10: Samenkomst (broodbreken) Ned. Chr. Gemeenschaps- liond. Dinsdagavond 8 uur samenkomst ten huize van de familie Drayer, Koudenhorn 46A rood. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9 10.15: Onderlinge samenkomst. 10.45: Predi king voor allen. 10.45: Kinderbijbelklassen. 20' Evangelisatiesamenkomst. Donderdag 20: Bijbelstudie voor alle belangstellenden. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere zaterdag om 10 uur prediking. Zevende-Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeen schappelijke bijbelstudie en om 11 uur pre diking Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 17: Kerkdienst. Herst. Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 eh 17V Kérkdièhst' Apostolische Gemeenl" •Tacobijnês(raat 15 10 en 17: Godsdienstoefe- nirig. I.eg-^r des Heils. Schagchelstraat ?6 10: Heili.gingssamenkomst. 18.45: Openlucht samenkomst aan de Ged. Oude Gracht 19.30: Evangelisatie-samenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamenkomst o.l.v. Majoor D. Boschma Jehovah's Getuigen, 's Zondags avonds van 17.30 tot 18.30 uur Wachttoren studie, Kamerling Onnesstraat 83 (gebouw), 's Dinsdagsavonds om acht uur huisbijbel- studies op de volgende adressen: Van Oosten de Bruijnstraat 191. De Clercqstraat 115. Wal deck Pyrmontstraat 39. Thomsonlaan 44. 's Vrijdagsavonds van 19.30 tot 20.30 uur School voor de Theocratische bediening °n van 20.30 tot 21 30 Praktische toerusting voor de preriikingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Kloosterstraat. Zaterdagavond 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Ph. Scheers, bediening H. Doop. 19: Ds. E. Pot, van Haarlem. Immanuëlkerk, Van Egmond- straat. 10: Dr H. van der Loos. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West). 10.30: Ds. Jac. Poort. 19: Ds. G. H. van der Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: geen jeugdkerk. 10.30: Oppasdienst. 4-6 j. Zondagsschool. Vakantie. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10 10 30: dhr G. A. de Ridder. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder wer ken niets". Verlengde van de Geusevesper- straat. Zaterdag 20: Op^nluchtprediking Ek sterstraat hoek P C. Hooftstraat. Zondag 10: dhr. F. Niemeyer. evangelist te Alphen a/d Rijn. Woensdag 20: Opwekkingssamenkomst Spr. dhr. L. G Sussenbach. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel. 9.30: Ds. C. H. Appelo. van Den Haag. 17: Ds. L. Kor- vinus. van Medan. Sionskerk, Eksterstraat. 3.45: Ds. L. Korvinus. 15,30: Ds. N. Koren- hoff, van Appingedam. Noord-Schoterkerk, Spaarnriikstraat. 9.30: Ds. N. Korenhoff. 17: Ds. C. H. Appelo. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10: Ds. D. H. Biesma. 17: Ds. H. Vis ser, em. pred. te Sassenheim. Geref. Kerk (art. 31). Gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45: leesdienst. 14.45. Ds. D. Zemèl. van Enschede. Leger des Heils, Soendastraat 42. 10: Heiligingssamenkomst. 12: Compagnie. 16.30: Kindersamenkomst (Zaanenbos). 19: Openluchtmeeting. 20: Verlossingssamen komst. Vaarwel Luit.e. v. d. Hurk. Maandag 19: Straatzang (Stoops bad. Overveen). Dins dag 14.15: Gezinsbond. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. R. Wolfensberger. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: geen dienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Prof. Dr. W. Dankbaar. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: geen dienst.. Geref. Kerk, Kerkplein 2. 14: Ds. Gabe van Duinen, van Wassenaar-Zuid. 15.45: Ds. D. J Roos, van Haarlem-Z. 19.30: Ds Gabe van Duinen (dienst voor belangstellenden). Vrij Katli. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woensdag 20: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Ch de Beus. Marine Hospitaal. 10: Ds. S. Oege- ma. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W Fijn van Draat. predikant voor de arbeid onder stu derende Chinezen en Oosterlingen te Am sterdam. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 9.15: Ds. J. W. van Nieuwenhuij zen. 10.30: dhr. P. Oskamp, kand. theol. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. L. Cannegieter, van Overveen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, oud-voorg. van de Afd. Ver. Doopsgez. Gemeente, „De Olijftak". 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. C. Goeman. 17: Ds F. L. Schalkwijk, van Baarn. Pinkster kerk. Camplaan. 10: Ds. F. L. Schalkwijk. 17.30: Ds. N. Korenhoff. van Appingedam. Geref. Kerk (art. 31). Herenweg 111. 10 cn 17- Ds. J. van de Wielen. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. van der Woord. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. W. J. H. Hubeek, van Leiden. 19: Ds. D. ter Steege. Adventskerk (Zieken- huiskerk). 10: Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem. Geref. Kerk. 9.30 en 17: Ds. H. W. Wierda, van Haarlem-N. Chr. Geref. Kerk (Pniëlkapel). 10: Ds. H. Visser. 16: Ds. D. H. Biesma, van Haarlem-N De officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te Assen heeft te gen de 56-jarige Fytse K. uit Nieuw-Am- sterdam, die zijn vrouw en dochter met een mes bedreigd heeft, vijf jaren gevan genisstraf geëist. Op 28 juni kwam de man, die van zijn echtgenote gescheiden is, tijdens de ker mis te Nieuw-Amsterdam in hetzelfde lo kaal, waar ook zijn vrouw en dochter wa ren. Hij trachtte, nadat hij iets gedronken had, een gesprek met zijn gewezen echt genote aan te knopen en toen dit niet luk te stak hij met een geopend knipmes naar zijn vrouw, die enige steken wist te ont wijken. De dochter stelde daarop met een stoel haar vader buiten gevechtMet wraakgevoelens bezield wachtte hij de volgende morgen zijn dochter op bij de kerk. Toen zij uit de kerk kwam volgde hij haar, hij had een kapmes in de fietstas. In haar angst is zij bij omwonenden bin nengevlucht, waar zij in bescherming werd genomen- K. heeft al vele veroordelingen achter de rug. De officier van Justitie was van mening, dat de man gevaarlijk is als hij teveel gedronken heeft en daarom wil de hij hem lange tijd uit de maatschappij verwijderen. De uitspraak volgt over een week. Aalsdijk. pass. 15 Gibraltar n. Halifax Abbekerk, 16 te Hongkong. Almkerk, 15 te Hamburg. Ampenan. 15 v. Beyrouth n. Port Said. Amstelbrug, 15 v. Port Said n. Duinkerken. Amsteldijk. 15 te Antwerpen. Amedijk. 15 te Le Havre. Asmidiske. 15 te Amsterdam. Adonis, 15 v. Savannah n. Norfoik. Aldabi. 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alphacca, 14 v. New York n Trinidad. Amstelstad. 15 v. East-London n. 1Kaapstad. Amstelsluis. 15 210 m. o.z.o. Shanghai n. Whampoa. Aagtekerk. 15 1000 m. z.o. Guardafui n. Aden. Ameland, 15 600 m. w. Finisterre n. Thameshaven. Alphard. 15 te Antwerpen verwacht. Alhena. 17 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. Alnati. 21 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Balong, 15 v. Bombay n. Rangoon. Bengkalis. 15 v. Tandjong Priok n. Semarang. F.ussum, 16 te Rotterdam verwacht. Bloemfontein, 22 v. Amsterdam n. Durban. Boskoop, 22 te Trinidad verw. n. Barranquilla. Batjan. 15 te San Francisco v. los Angeles. Beninkust, 15 te Pointe Noire verw. v. Luanda. Britsum. 14 75 m. w. Diedda n. Suez. Boschkerk. 16 v. Aden n. Port Said Celebes, 15 v. Semarang, 16 te Surabaja. Crania, 15 v. Cardon n. Liverpool Callisto, 15 13 m. z.w Beachyhead n. Montreal. Caltex Arnhem. 15 50 m. z. Cyprus n. Pemis. Calt. Delft. 15 59 m. w.n.w. Bombay n. Boranybay. Caltex The Hague, 15 500 m. w.n.w. Bombay naar Cistula, 15 f70 m. n.w. Halmaheira n. Balikpapan. Caltex Leiden, 14 180 m. z.w. Kp. Comorin naar Fremantle. Concepcion, 13 180 m. z. St. Paulsrock n. Ascunclon. Camitia, 15 te Curacao verwacht. Carrillo. 15 v. Libertador n. Rotterdam. Cinulia. 14 300 m. w.z.w. Pitcairn n. Curacao. Daphnis. 16 te Oranjestad. Doris, pass. 15 Cuxhaven n. Hamburg. Dordrecht, 15 175 m. w. Kp. St. Vincent n. Brake. Dorestad, 14 v. Suez n. Mena. Delft. 15 te Pto Cabello verwacht. Eemland, 16 te Rio de Janeiro. Ena, 16 te Ardrossan. Farmsum, pass. 15 Casquets n. Rotterdam. Garoet, 15 v. Akaba n. Port Sudan. Guineekust. 15 210 m. z.z.w. Lissabon n. Dakar. Graveland. 16 te Amsterdam. Groote Kerk. 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Guineekust, 14 100 m. z. Finisterre n Dakar. Hereford Beacon, 15 v. Rotterdam n. Marseille. Hispania, 15 v. Rotterdam n. Onton. Hector, 15 110 m. w. Beyrout n. Lattakia. Heemskerk. 15 te Bremen v. Hamburg. Hera, 14 60 m. n.o. Martinique-n. Guanta. Hydra, 15 145 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Isis. 15 v. Santiago de Cuba n. Nassau. Johannes Frans. 16 te Guayacan verwacht. Jagersfontein, 13 te East-Lond.. 20 te Durb. verw. Johan van Oldenbarnevelt, 21 te Rotterdam verw. Japara KRL. 15 te Aden verwacht v. Belawan. Joseph Frering. 16 te Monrovia. Kara. 15 te Kopenhagen. Korenia, 15 v. Rotterdam n. Haugesund. Kellia, 15 v. Algiers n. turagao. Karachi, 15 te Piraeus v. Portland. Khasiella. 15 270 m. w. Sabang n. Perzische Gob. Koningswaard, 15 20 m. w. P. Patrick n. Stanlow. Kerkedijk, 15 v. Moreheadcity n. Newport News. Kelletia. 16 te Rotterdam v. Donges. Kenia. 15 te New York verwacht. Laurenskerk. 15 430 m. n.w. Port Said n. Pt. Said. Leopoldskerk. 15 170 m. n.o. Benghazi n. Pt Said. Loenerkerk. 15 30 m. 0. Gibraltar n. Antwerpen. Loppersum, 16 le Jacksonville. Laarderkerk, 15 te Ummsaid. Louis Lantz, 15 v. Monrovia n. IJmuiden. Lemsterkerk, pass. 16 Gibraltar n. Bremen. Maasdam, 15 v. Le Havre n. Rotterdam. Merwede, 18 te Takoradi verwacht. Mapia. 15 75 m. w. Scheveningen n. Aarhus. Malea. 15 280 m. w.z.w. Bombay n. Bahrein. Moordrecht, 15 45 m. w. Jasirath Qais n. Bombay Mijdrecht, 15 120 m. n.w Alexandrië n. Houston. Mentor, 14 op rede Isabelle de Suga n. Baltimore. Modjokerto, 16 te Rotterdam. Montferland. 15 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 15 v. New York n South.ton. Nieuw Amsterdam, 23 te Rotterdam verwacht. Noordam, 16 v. New York, 25 te Rotterdam verw. Naess Lion. 16 v. Mena Al Ahmadi n. Houston. Oldekerk, 16 te Genua. Oostkerk, 15 v. Lorenzo Marques n. Beira. Oranjefontein. 21 te Las Palmas verw. n. Durban. Oranje Nassau, 21 v. A'dam te Pto. Limon verw. Oranjestad, 19 te Trinidad verwacht. Omaia. 15 v. Balboa n. Guayaquil. Oranje. 15 te Southampton verwacht v. Lissabon. Overiisel, 15 te Sydney v. Melbourne. Prins Willem III, 15 te Rotterdam. Prins Willem IV. 15 te Rotterdam. Polvdorus, 16 v Adelaide n. Port Pirie. Polyphemus. 15 te Ilo Ilo. Prins Alexander. 15 v New York n. La Guaira. Perna. 15 20 m. z. Karimata n Balikpapan. Prins d. Nederlanden. 15 300 m. w.z.w. Plymouth naar Plymouth. Prins Frederik Willem. 15 670 m. w. Valentia. Provenierssingel, 15 500 m. z 0. K. Race n. Holland. Prins Willem II. 15 te Le Havre v. Quebec. Pr. der NederL, 18 v. Pto. Limon te A'dam verw. Pr. Frederik Hendrik, 15 te Sheet harbour verw. Prins Willem George Frederik. 16 te Bremen. Rotti. 15 v. New York n. Savannah. Rijnkerk, 15 v. Port Elizabeth n East-London. Rijndam. 18 v. Rotterdam te New York verwacht. Stad Amsterd., 15 120 m. z.o. Finist. n. Freetown. Stad Rotterd., 15 120 m. n.n.w. Tersch. n Narvik. Sarpedon, 16 te Houston. Sommelsdijk, 15 v New York n Antwerpen. Stad Haarlem. 16 te Baltimore Sunetta, 16 te Saigon Soestdijk, 15 v. R'dam n. New York (via Antw.l. Salstiga, pass. 15 Guardafui n Belawan. Sarocna, 16 te Singapore. Slamat, 15 te Leixous Sanana. 15 te Singapore v. Pnompenh. Stad Utrecht. 15 750 m. w. Landsend n Kiel. Stanv. Malacca, 16 te Huatan verw v Singapore. Straat Lomhok. 15 te Reira n Marques. Statue of Liberty. 14 300 m. z.z.o Kp. Race naar Port Satd. Straat Bali, 14 v. Buenos Aires n. Santos. Schie. 16 v. Alexandrië n Beyrouth. Stentor. 15 te Nieuw Nickerie vervacht. Statendam, 19 v. R'dam. 27 te New York verw. Theobaldius. pass. 15 Malta n Mena Al Ahmaöi Tomocyclus, 16 te Cristobal. Tabinta. 15 v. Bona n. Port Said. Tankhaven I. 16 te Sungeigerong verwacht. Tjipondok. 16 te Hongkong verw. v. Singapore. Trompenberg. 15 28 mijl z.w. Lizardhead naar Port Churchill. Tjimenteng, 15 te Durban verwacht v. Beira. Tjitjalengka. 15 te Rio de Janeiro verwacht. Talisse. 15 te Amsterdam. Tahama, 16 v. Bombay n. Mena Al Ahmadi. Van Heemskerk, 15 et Kaapstad Van Linschoten. 15 v. Singapore n. Hongkong Vasum. 15 350 m. n. Mona Passage n. Curagao. Van Cloon. 15 te Labuan verwacht. Van Neck. 15 140 m. o. Sydnev n. Sydney. W Alt. Jones, pass. 15 Aden n Mena Al Ahmadi Waal, 16 te Rotterdam. Willemstad. 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Van Spilbergen, 16 te Lorenzo Marques. Wonogiri. 17 te Khorelmufatta. Wonosobo. 15 v. Los Angeles n. San Francisco. Westertoren. 15 dw. Kp. St. Vincent n. Eastham. Woensdrecht, 15 40 m. n.w. Malta n. Banias. Waterman, 23 te Aden, 28 te Port Said verwacht. Westerdam, 16 v. R'dam, 25 te New York verw. Willem Ruys. 22 v. Montreal te Bremerhav. verw. Zaanland. 15 v. Amsterdam n. Las Palmas IJssel, 15 v. Le Havre n. Barranquilla. Zuiderkruis. 27 v. A'dam via R'dam n York.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7