Duitsland favoriet op sprint, zowel bij dames als bij heren Prognose voor Stockholm Larsen en Olafsson op dreef in interzonaal schaaktoernooi Nieuwe records voor Corrie Bekker en Wil van Montfoort Maris en Goris in eindstrijd om Nederlandse titel enkelspel Oostelijke landen oppermachtig op alle technische nummers Hannie Bloemhof kan voor verrassingen zorgen Snelle tijd van Gerda Kraan op 800 meter 9 De Europese kampioenschappen Voetbal SVV-er Van Schijndel stopt met voetballen Janssen en De Groot in militair elftal Kanshebbers Dames ZWEDEN-NEDERLAND Electronica Korfbal Toernooi van Oosterkwar tier aan de Zomervaart Tennis Atletiek Liever arm dan mager Godin de Beaufort gewond Wlelrenne De Groot niet naar Parijs Z A TER DAG 16 AUGUSTUS 1958 In Stockholm heerst opnieuw nerveuze spanning. Nauwelijks een maand na het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, is de Zweedse hoofdstad weer ge vangen in de ban van een groots opgezet sportevenement: de wedstrijden om de Europese atletiektitels, wedstrijden, die waarschijnlijk nóg meer spreken tot de ver beelding van de Zweden dan de capriolen van Braziliaanse voetbalkunstenaars. Ruim twee jaar hebben de voorbereidingen voor het atletiekfestijn geduurd Maar nóg lopen in het aloude Olympische Stadion, gebouwd ter gelegenheid van de zomer spelen 1912, de werklieden met hamer en verfkwast rond om de maandenlange arbeid te voltooien. En in het hoofdkwartier aan de Valhallavagen buigen nerveuze officials zich nóg over hun dossiers om de 2000 medewerkers van toernooi-leider Sigge Berg- manns hun laatste instructies te geven. Want op dinsdag 19 augustus, als de 759 atleten uit 26 landen om twee uur hun défilé langs de juichende tribunes beginnen, Prins Bertil de sportieve broer van de al even sportieve Zweedse koning Guslaaf VI Adolf het erepodium betreedt om de kampioenschappen voor geopend te verklaren en het grote koor met de beroemde tenor Jussi Björling de openingshymne inzet, moet alles tot in de perfectie geregeld zijn. En met de herinnering aan het voetbaltoernooi durven wij nu reeds te verklaren, dat alles dan inderdaad tot in de perfectie geregeld zal zijn. De SVV-er Van Schijndel heeft besloten zijn carrière als semi-prof te eindigen. Zondag speelt hij zijn laatste wedstrijd in Schiedam tegen het Nederlands mili tair elftal. Reden tot dit besluit is dat van Schijndel meent de eisen, die het semi- profvoetbal stelt, niet meer na te kunnen komen. Schijndel droeg zeventien keer het oranjeshirt en heeft meermalen als aan voerder van het Nederlands elftal ons land vertegenwoordigd. Het militair elftal dat zaterdagmiddag in Schiedam tegen SVV uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); achter: Coole (DOS) en Kraaij (DOS); midden: Kruiver (PSV), Slaats (Eindhoven) en Renders (PSV); voor: Den Engelse (ADO), Swart (A.jax), Janssen (Stormvogels), De Groot (Stormvogels) en Moulijn (Feijenoord). VIJFLANDENWEDSTRIJD. Op zater dag 6 en zondag 7 september zal in Luik een vijflandenwedstri.id worden gehouden, georganiseerd door de Belgische Kano- bond. Hieraan zullen België, Nederland, Duitsland, Luxemburg en Frankrijk deel nemen. De wedstrijden om de Europese titels, die om de vier jaar tussen de Olympische Spe len in worden georganiseerd, vormen tel kenmale weer het grootste atletieksehouw- spel, dat onder auspiciën van de I.A.A.F. wordt gehouden. De kampioenschappen werden in 1934 ingesteld op voorstel van de Hongaar Stan- kovitz. De eerste wedstrijden, alleen voor heren, hadden in Turijn plaats. En Neder land heeft er de dankbare herinnering aan de triomfen van Chris Berger op de beide sprintnummers en de overwinning van Wim Peeters op het nummer hink-stap- sprong aan over gehouden. De dames kwa men pas vier jaar later aan bod, in 1938 te Wenen. Voor hen worden deze wedstrijden dus de vijfde in de reeks om de Europese titels. Na de oorlog werden de kampioenschap pen in Oslo (een zege van Fanny Blankers- Koen op de 80 meter horden en een over winning van de Nederlandse dames-esta- letteploeg), Brussel (een drievoudige triomf van de „vliegende huismoeder": 100 meter, 2Ö0 meter en 80 meter horden, alsmede een zege van Wim Slijkhuis op de 1500 meter) en in Bern gehouden. In de Zwitserse hoofdstad kwam er (definitief?) een streep onder de „gouden periode" van de Neder landse atletiek: er was daar „slechts" een zilveren medaille voor Puck Brouwer (100 meter). En de kansen voor Nederland zijn na 1954 nóg geringer geworden. Want sedert „Bem" is het prestatiespel welhaast on voorstelbaar snel opgevoerd en werd in het buitenland —.sport is belangrijk voor het prestige van de staat! op wetenschappe lijke basis geoefend met als gevolg, dat vele atleten als het ware naar de top wer den „gedrongen". Nederland kon met deze wedloop niet meedoen, eenvoudig wegens gebrek aan financiële middelen. De Neder landse afvaardiging (en de voorbereiding van de atleten) zou zelfs in gevaar zijn geweest, indien de K.N.V.B. niet uit zijn toto-gelden de helpende hand had toege stoken. Op de Europese ranglijsten zal men dan ook weinig namen van Nederlandse atleten bij de top aantreffen, ook a] werden dit jaar prestaties verricht, die duiden op een belangrijke vooruitgang. Neen, toppresta ties van Nederlanders mogen niet worden verwacht (mogelijk bereiken nochtans Hannie Bloemhof, de discuswerper Kees Koch en Eef Kamerbeek de finales en zal laatstgenoemde op de tienkamp een goede préstatie leveren), maar dat is ook niet de opzet van de K.N.A.U. Belangrijker is, dat de jeugdige Nederlandse atleten wennen aan de internationale wedstrijdsfeer, dat zij ervaring opdoen voor „Rome". De grootste kanshebbers onder de 759 deelnemers (afkomstig uit alle Europese landen, uitgezonderd Luxemburg, Liech tenstein en Albanië) zijn Duitsers, die aan treden met een gemeenschappelijke ploeg, Russen, Polen en Skandinaviërs. De sprintnummers zullen bij de heren ongetwijfeld worden beheerst door de Duit- :e fenomenen Manfred Germar en Armin 'lar.v, en de Fransman Jocelyn Delecour. Op de geprolongeerde sprint, de 40(1 meter, iaat het grote duel tussen de Britten Sa lisbury en Wrighton èn de Duitsers Kauf- mann en Carl Friedrich Haas, terwijl de Polen Makomaski en Kazimierski de groot ste favorieten op de 800 meter zijn. Een prognose voor de 1500 meter, waaraan 35 atleten deelnemen, is uiterst moeilijk. De Hongaren Istvan Roszavolgyi en Kovacs kwamen dit jaar tot de beste prestaties (resp. 3.40,3 en 3.41,1), maar zij zullen on getwijfeld geduchte concurrentie krijgen van de Duitsers Klaus Richtzenheim en Siegfried Hermann, en de Tsjech Stanislav •lungwirth, met de Ier Ron Delany, Olym pisch kampioen, als kansrijke „outsider". De strijd op de lange afstanden, uitgezon derd de marathon (Mihalic en Mimoun!), wordt een aangelegenheid tussen Poolse en Russische atleten. De 110 meter horden zal. op papier, eindigen met een triomf voor de Duitser Martin Lauer; zijn landgenoot Hel- muth Janz heeft de beste kansen op de 400 meter horden. Voor Nederland is het jam mer, dat Henk Visser niet deelneemt aan het vèrspringen, de enige man, die de hege monie van de oostelijke landen op de tech nische nummers zou kunnen doorbreken. Want op deze nummers zal ongetwijfeld het oostelijk blok overheersen met o.a. Ste- panov (hoogspringen), Riakhovsky (hink- stap-sprong), Juri Skobla (kogelstoten), Pietkowski (discus) en Krivonosov (kogel slingeren). Ook de sprintnummers der dames gaan triomfen worden voor Duitsland. De strijd zal vooral gaan tussen Christa Stubnick en Inge Fuhrmann, die als belangrijkste tegen standers de Poolse Janizewska en de En gelse Heather Young hebben. Hannie Bloemhof zorgt wellicht voor een prettige verrassing op de 200 meter. Een nieuw in gelast nummer is de 400 meter, waarop de Russische Maria Itkina (wereldrecordhoud Drie bekende figuren in de Europese atletiek, de Italiaan Roberto Querce- tani, de Duitser Heinz Cavalier en onze landgenoot Jo Moerman, hebben op grond van de beste prestaties van dit jaar, hun favorieten aangewezen voor de bezetting van de eerste plaatsen bij de Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. Ziehier de lijst: HEREN: Moerman Quercetani Cavalier 100 meter Germar Germar Germar 200 meter Germar Germar Germar 400 meter Salisbury Hèlïsten Salisbury 800 meter Makomaski Johnson Makomaski 1500 meter Delany Delany Roszavolgyi 5000 meter Zimny Kuts Zimny 10.000 meter Bolotnikov Kuts Ozog 3000 meter hindernis Chromik Chromik Chromik 1)0 meter horden Lauer Lauer Lauer 400 meter horden Janz Janz Trollsas HoogspringenStepanov Pettersson Stepanov Polsstokhoogspringen Roubanis Roubanis Roubanis Vèrspringen Grabowski Ter-Ovanesian Bravi Hinkstapspringen Riakhovsky Einarsson Schmidt Kogelstoten Skobla Skobla Rowe Discuswerpen Piatkowski Piatkowski Piatkowski Speerwerpen Sidlo Sidlo Sidlo Kogelslingeren Kriovonosov Krivonosov Rut DAMES: 100 meter Stubnick Young 200 meter Stubnick Young 400 meter Itkina Itkina 800 meter Otkalenko Jermolajewa 80 meter horden Kopp-Gastl Bystrowa Vèrspringen Fisch Fisch Hoogspringen Balas Balas Kogelstoten Zybina Press Discusvyerpen Haussmann Press Speerwerpen Zatopkova Zatopkova De lijst werd samengesteld voordat bekend werd, dat Kuts, in verband met zijn gezondheidstoestand, slechts als reserve was aangewezen, en dat Galina Zybina niet in de Russische ploeg zou worden opgenomen. Aan de vooravond van de Europese atletiekkampioenschappen in Stockholm heeft de Nederlandse damesploeg in het Zuid-Zweedse plaatsje Trelleborg een grote over winning behaald in de atletiekinterland tegen Zweden. (75-42 punten). Van het eerste nummer af, de 80 meter horden, dat door Stockholm-kandidate Willie Bakker - Cysouw op prachtige wijze in 11,2 sec. gewonnen werd tot aan de estafette toe, is de Nederlandse zege geen enkel ogenblik in gevaar geweest. De oranjebroeken waren de Zweedse tegenstanders op vrijwel alle fronten de baas. Daarvan getuigen de dubbele overwinningen op de 200, de 400 en de 800 meter, het discuswerpen en het kogelstoten. Voeg daarbij nog vier eerste plaatsen en het totale aantal Nederlandse victories komt op negen. Zweden won de resterende twee nummers. Er werden tijdens deze wedstrijd vier records verbeterd. Twee daarvan vielen aan Zweedse, twee aan Nederlandse zijde. Corrie Bekker, die enige weken geleden het record over de 400 meter in Rotterdam reeds op 58,3 sec. bacht liet zien dat ze op de weg die naar de aansluiting bij de internationale klasse voert, vastberaden doorgaat. Weer werd het nationaal record belangrijk scherper gesteld. Ze bracht het nu in een race die door haar op prachtige wijze gewonnen werd op 57,8 sec. Sietske Rijpstra—Jeltema, de Friezin, vertelde eind vorig jaar nog dat ze nu toch beslist met de atletiek zou gaan stoppen maar zij kan van het lopen maar niet ge noeg krijgen. Ze begon dit jaar met de 400 meter en deze afstand bleek haar zeer goed te liggen. Ook nu weer werd dat bewezen. Een halve seconde na Corrie Bekker kwam ze als tweede over de streep en met haar tijd van 58.3 sec. evenaarde ze dus het oude record. Hoewel de Zweedse May Hjerts- berg slechts als derde eindigde was er voor haar toch ook reden tot juichen. 59.3 sec. was genoeg voor een nieuw nationaal record. Er waren nog meer vrolijke gezichten in het Nederlande kamp. Zo bij de speer werpsters. Wil van Montfoort, die pas op het laatste moment was aangewezen om de reis naar Zweden mee te maken, vond hierin misschien de inspiratie om de speer 44.52 m. ver te werpen en hiermee het uit 1946 daterende record van Ans Koning (GONA) te vergruizelen. Maar de Neder landse dames zijn er op dit onderdeel be slist nog lang niet. Want nummer één, de Zweedse Ingrid Almquist wierp de 600 gram speer nog bijna vijf meter verder (49.08 m.). Corrie van den Bosch en Dini Hobers die ons land in Stockholm op de vijfkamp zullen vertegenwoordigen, kwa men op meerdere nummers uit. Vooral Corrie was goed op dreef. Zij won het ko gelstoten met een zeer goede worp van 13.52 m. (Dini tweede met 13.26 m.) werd derde op de tachtig meter horden in 11.9 sec., en achter Corrie Huygen, die met 45.53 m. eindelijk weer eens goed op dreef was, tweede bij het discuswerpen. De „hoogspringtweeling" Nel Zier en Dini Hobers vochten voor de zoveelste maal een onderling duel uit. Ditmaal werd de atlete uit Nieuw-Amsterdam winnares, door een minder aantal foutsprongen. Bei den kwamen over 1.61 m. nog niet genoeg voor de overwinning. Die ging met 1.63 m. naar het meisje Maj-Lena Lund- stroem. Het werd wel vermoed en de atlete in kwestie heeft de verwachtingen niet be schaamd: de sterke Arnhemse Hannie Bloemhof won inderdaad de 100 meter zo- ster) veruit de sterkste is. Haar landgeno ten Nina Otkalenko en Yermolaeva zijn de belangrijkste kandidaten voor het „goud" op de 800 meter. Het kogelstoten en speerwerpen zijn óók voor de Russinnen, Dana Zatopkova, de echtgenote van Emil Zatopek, gaat haar titel bij het speerwerpen verdedigen, ter wijl de slanke Roemeense Yolanda Balas ongetwijfeld het hoogst zal springen. In totaal worden bij de heren 24 num mers afgewerkt: bij de dames zijn het er 12. De belangstelling voor de wedstrijden is overweldigend. Ruim 400 journalisten en 60 radioreporters zijn naar Stockholm ge reisd; in oktober j.l. verdrongen de Zweed se sportliefhebbers zich reeds voor de bureaus van het organisatiecomité om in het bezit te komen van toegangskaarten, want het stadion heeft met zijn 28.000 plaatsen slechts een beperkte capaciteit., En de organisatoren doen nóg van alles om hun sport te propageren. Tijdens de kampioenschappen zullen bij voorbeeld iedere avond de winnaars van de verschillende nummers in het Kungst- stradgarden, een plantsoen in de stad, aan het publiek worden voorgesteld. Niet alleen de prestaties zijn sedert 1954 vooruit gegaan, ook de wetenschap. De kampioenschappen zullen dan ook in het teken staan van de elektronica. In het sterk gemoderniseerde stadion de staan- tribunes tussen de beide torens werden enkele meters naar achteren „verschoven", teneinde de lengte van de sintelbaan te kunnen vergroten van 382 meter tot 400 meter (internationale maat) werd een reusachtige chronometer opgericht, die elektrisch verbonden is met het „start- pistool". Onmiddellijk na afloop van iedere wedstrijd zullen de toeschouwers dus de prestaties kunnen „aflezen". De resultaten bij het vèrspringen en de hink-stap-sprong zullen worden vastgelegd door een instal latie met foto-elektrische cellen, die op een rails naast de sprinkbak is geplaatst. Nóg ingenieuzer is het elektronische sy steem voor de werpnummers, waardoor direct de lengte der worpen bekend zal zijn. Het publiek kan daardoor nóg inten ser meeleven met de atleten. Op het dak van het. stadion is een apparaat voor de foto-finish aangebracht, dat automatisch in werking treedt als de lopers nog vijf meter van de finish verwijderd zijn. Kort om: men heeft in Stockholm óveral aan gedacht. Op het terrein aan de Zomervaart houdt Oosterkwartier zondag het toernooi om de Hooyveld-wisselbeker, waarvoor inge schreven hebben de eersteklassers Rohda, Swift, Ons Eibernest, Vicus Orientis als mede Oosterkwartier. Het toernooi begint om half tien en is om vijf uur afgelopen. Er was niemand, die er aan twij felde. Willem Maris en Piet van Eijs- den, twee jeugdige talenten, zouden in de finale van de strijd om de Neder landse tennistitel 1958 zondag tegen over elkaar komen te staan. En men verheugde zich al bij voorbaat op het duel, dat zou aantonen, dat er einde lijk van „nieuw bloed" in de top kon worden gesproken. Willem Maris heeft in een knappe partij tegen de Limburger Van Gasselt aan deze verwachting beantwoord, maar Van Eijsden deed dat allerminst. Hij werd in vijf sets verslagen na een voorsprong van twee sets in een erbarmelijk slechte partij vol fouten, vol momenten van weifeling en ang stige, technisch slecht uitgevoerde slagen. De meer geroutineerde Goris was de minst slechte speler in deze wedstrijd. Hij haalde meer en hij plaatste beter. En hij had zich zelf iets meer in bedwang. Van Eijsden leek in het begin van de strijd op een snelle en vrij gemakkelijke zege af te gaan. Hij kwam op 4-0, verloor daarop zijn service en begon toen te knoeien. Goris voelde de zwakke plekken in de mentaliteit en de techniek van zijn tegenstander goed aan. Hij speelde verde digend, als het even kon op de matige backhand van Van Eijsden en het gevolg was dat deze het net begon te geselen met te korte volleys en slecht genomen smashes. Het werd 5-5 en daarna wonnen Twee finalisten om de Nederlandse titel herenenkelspel. Links Maris, rechts Goris. beiden de service totdat na 8-7 Goris capi tuleerde: 9-7. De tweede set, na 1-0 voor lVs uur door regen onderbroken, bracht een aanmerke lijke opleving in het spel van Van Eijsden, die nu ineens met meer zelfvertrouwen, een betere volley en grotere spreiding het verschil in klasse ook in cijfers kon uitdrukken. Goris had last van de traag geworden baan en verloor met 6-1. Toen begon de narigheid pas goed. Van Eijsden, ineens weer onevenwichtig en angstig, stapelde fout op fout. Hij liep telkens om zijn backhand heen, waardoor in het achterveld vaak een groot gat ont stond. Alles mislukte. De volleys waren te kort en als ze over het net kwamen, waren ze te zacht en niet scherp genoeg geplaatst om er punten mee te kunnen scoren. Met 6-3, 6-3, 6-3 bracht Goris de laatste drie sets op zijn naam. Een der slechtste halve eindstrijden uit de geschiedenis van de kampioenschappen was achter de rug. Traag spel De Limburger Van Gasselt speelde te gen Maris weer zijn bekende nuchtere spel letje met trage, hoge drives en met een wonderlijk anticipatievermogen, dat hem in staat stelde schijnbaar onhoudbare bal len te retourneren. Voor een speler met weinig zelfbeheersing is Van Gasselt een zeer gevaarlijk tegenstander. Hij lokt scherp, riskant spel als het ware uit en menigeen heeft zich op deze niet geplaat- wel als de 200 meter in resp. 11.7 sec. (haar beste seizoenprestatie) en 24.5 sec. Ria van Kuik werd op de laatste afstand tweede. Gerda Kraan, die haar andere toptijden op de 800 m. liep met sterke buitenlandse tegenstand, moest het hier nu zonder stel len. Desondanks bereikte ze nog 2 min. 15.7 sec. en daarmee bleef de Leidse atlete slechts 0.7 sec. boven haar tijd van Nijme gen en 1,5 sec. onder het oude officiële record van Gre de Jongh. Marie Poisson- nier hield goed vol en werd tweede in de persoonlijke recordtijd van 2 min. 16.8 sec. Rest nog te vermelden dat ook het slot nummer, de 4 x 100 m. estafette, door het sterke Nederlandse sprinterskwartet ge wonnen werd. Resumerend kunnen we zeggen dat de Nederlandse damesploeg vier dagen voor dat een deel zich in het vuur van de Euro pese titelstrijd begeeft, een uitstekende indruk heeft gemaakt door deze overwin ning op een weliswaar zwakker maar toch sterk tegenstand biedend Zweeds team. Een zege, die na het teleurstellend resul taat van de heren zondag in Maastricht tegen België de tot minieme proporties teruggebrachte hoop op redelijke resul taten weer enigszins tot normale afmetin gen heeft teruggebracht. De 17-jarige jockey Steven Donoghue uit Londen heeft het racen opgegeven op dat hij zijn eetlust beter kan bevredigen. „Liever ben ik een arme fabrieksarbei der, die voldoende te eten krijgt, dan een beroemde, rijke jockey die honger heeft'.', aldus Steven. De Duitse coureur Wolfgang von Trips heeft vrijdag met een Porsche de klim van de Gaisberg de vijfde en voor-laatste wedstrijd voor sportwagens tot 1500 cc die telt voor het Europese kampioenschap bergklim 1958 gewonnen. De rijders moesten het 8625 meter lange parkoers tweemaal afleggen. De totale tijd van de Duitser was 9 min. 24,3 sec. De Zweedse Borgward-rijder Joakim Bonnier werd tweede met een tijd van 9.30.4. Von Trips heeft thans de leiding in het klassement van deze competitie met 38 punten. Zijn landgenoot Hans Hermann (Borgward) is tweede met 30 purten. De laatste wedstrijd de klim van de d'Ollon Villars die zondag 31 augustus wordt ge houden zal moeten uitmaken welke van deze twee coureurs zich Europees kam pioen 1958 mag noemen. Alle andere deel nemers zijn reeds uitgeschakeld voor de titel. De Nederlandse coureur Karei Godin de Beaufort, die aan de wedstrijden deelnam met een Porsche Rensport, heeft tijdens de bestijging van de Gaisberg een aanrijding gehad. Hij werd slechts licht gewond. Daan de Groot zal niet deelnemen aan het wereldkampioenschap achtervolging dat begin september in Parijs gehouden wordt. De Amsterdammer heeft zich uit eigen beweging teruggetrokken, na zijn slechte rijden van donderdagavond in de Grote Prijs van Amsterdam. Hij voelt zich nie+ in conditie en vindt dat er daarom beter een ander kan gaan. Door zijn uitval len wordt Ab Geldermans, die als reserve was ingeschreven, nu in de gelegenheid gesteld naar Parijs te gaan. Nu ongeveer een derde gedeelte van het interzonaal schaaktoernooi te Portoroz (Joegoslavië) achter de rug is blijkt reeds dat een duidelijke scheiding tussen een aantal deelnemers tot stand is gekomen. Men kan reeds spreken van uitgesproken favorieten voor de hoogste vijf plaatsen terwijl men evenzeer kan vaststellen dat enkele deelnemers al volkomen kansloos zijn geworden. In deze laatste, weinig be nijdenswaardige positie, verkeren name lijk reeds de invaller voor de Canadees Vaitonis, zijn landgenoot Fuester; de Co- lumbiaan De Greiff; de Bulgaar Neukirch de Argentijn Rosetto; de Amerikaanse plaatsvervanger van de beroemde Res- hevsky, Sherwin en in iets mindere mate de jonge Philippijn Cardoso. Vooral het op treden van laatstgenoemde speler valt wat tegen. Aan de andere, gunstiger zijde van de ranglijst treffen wij o.a. de Deen Larsen en de IJslander Olafsson aan, twee spe lers waarvan wij reeds in onze voorbe schouwing gewaagden dat voor hen een grote schaakcarrière lijkt weggelegd. Vooral de resultaten van Ölafsson zijn tot op heden verbluffend. Overwinningen op Szabo (Hong.), de onbetwiste winnaar van het zonetoernooi te Wageningen, op Cardoso en de Joegoslavische grootmees ter Gligoric. Met enkele „gemakkelijke" tegenstanders voor de boeg (tegen Neu kirch met wit; Fuester met zwart en Ro setto met wit) lijkt zijn leiderspositie voorlopig onaantastbaar. Larsen heeft zich na een zwakke start door drie achtereen volgende overwinningen naar de kop groep weten op te werken. Zijn komend programma (met wit tegen Benkoe); zwart tegen Fischer; Wit tegen Bronstein en zwart tegen Averbach) is echter dermate zwaar dat hij zijn overwinningenreeks stellig niet lang meer zal kunnen voortzet ten. De vijftienjarige Fischer heeft zijn be loften nog niet kunnen inlossen. Zijn routi negebrek demonstreert zich in dit selecte gezelschap toch wel duidelijk. Een grote verrassing is het optreden van de Hongaar Benkoe. Overwinningen op o.a. Fischer en Averbach maken plotseling Szabo tot de mindere Hongaar. Szabo. de man die men zo'n goede kans had toegedacht, startte met twee nederlagen tegen Olafsson en Tal. Hoewel hij zijn beide teatste partijen tegen Sherwin en De Greiff heeft gewon- Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER" - O VERVEEN Tel. K 2500 - 60002 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook st.e speler „stuk geslagen". Gurowitsch en Karamoy kunnen er over meepraten. Maar Maris, die een goed verzorgd sla genrepertoire met een groot spelinzicht en positiegevoel combineert, wenste zich niet in de rij van slachtoffers van de man uit Venlo te scharen. In de eerste set had hij nog moeite ge noeg om de openingen voor zijn goede volleys te vinden (11-9), maar daarna was de vermoeide Van Gasselt een geslagen man. Met 6-3, 6-1 werden de tweede en derde set door Maris gewonnen. In de halve finales van het gemengd dub belspel plaatsten zich de paren F. Ma- rinkelle-Van Eijsden, F. de Soet-Biesheu- vel na een voortreffelijke partij tegen mevr. Peters en Kloezen T. Lubbers- Taminiau en F. Ferir-Karamoy. Laatst genoemde mixed sleepte de zege op mej. Wilmink en Bitter uit het vuur. De eerste set ging met 6-1 verloren, de tweede werd met 6-0 gewonnen. In de derde kwamen Ferir en Karamoy op 4-0. Het werd daar na 6-5 voor Wilmink en Bitter en verder 7-6 voor Ferir en Karamoy, die tenslotte met 8-6 de partij wonnen. Larsen. nen zal hij in zijn komende partijen tegen Pachmann, Matanovic en Filip moeten to nen zijn goede vorm te hebben hervonden. De Joegoslaven Gligoric en Matanovic blijven nog serieuze kanshebbers. Matano vic boekte door zijn zege op de Russische kampioen Tal een fraai succes terwijl Gli goric zijn ware gedaante toonde toen hij met Larsen en de nog vrij jonge Argen tijn Panno afrekende. Matanovic komt de volgende ronden uit tegen De Greiff; Sza- bo en Pachmann; Gligoric zal het zwaar te verduren krijgen tegen de twee Russen Tal en Petrosian waarna hij even op adem kan komen tegen de toch wel teleurstellen de Sherwin. Van de Russen heeft tot nu toe vooral Pe trosian uitstekend gespeeld. De donkere Armeniër klopte reeds Sherwin; Pach mann en Matanovic. De zo uitstekend ge- startte Tal (overwinningen op De Greiff en Szabo) zal tegen Gligoric, Neukirch, Fues ter en Rosetto wel zijn score weten op te voeren. Dat zal Averbach tegen Fischer, Bronstein en Larsen niet zo gemakkelijk vallen. Hoewel Bronstein altijd onberekenbaar blijft vallen zijn prestaties toch wat tegen. Remises tegen Neukirch en Rosetto had men van hem toch niet verwacht. Wil hij zich kwalificeren voor de eindronde, met in elk geval Smyslov en Keres, dan zal hij uit een ander vaatje moeten tappen. Immers, zelfs een derde plaats in de eind rangschikking zou onvoldoende voor hem zijn als toevallig eens twee landgenoten van hem de eerste en tweede plaats zou den bezetten. De Russen moeten namelijk om zich te kwalificeren niet alleen tot de eerste vijf behoren maar tevens tot de twee hoogst geplaatste Russen. Salonre mises in hun onderlinge gevechten worden derhalve niet verwacht. Vrijdagavond zijn voor het interzonale schaak toernooi te Bad Portoroz de partijen van de ze vende ronde gespeeld. De uitslagen waren: .Averbach (Rusland)Fischer (U.S.A.) remise: Larsen (Den.)—Benkoe (Hong.) remise: Sangui- netti (Arg.)—Rosetto (Arg.) 1—0; Panno (Arg.)— Fuester (Can.) remise: Olafsson (IJsl.Neikrich (Buig.) afgebroken: Tal Rusl.) —Gligoric (Joego slavië) remise; Petrosian (Rusl.)—Cardoso (Phil.) 1—0: Sherwin (U.S.A.)Filip (Tsj.sl.) remise: De Greiff (Columbia)Manatovic ,'Joegosl.) remise; Szabo (Hong.)—Pachman (Tsj.sl.) remise. Bron stein (Rusl.) was deze ronde vrij. Na de zevende ronde luidt de stand: 1. Petrosian 5Vj pnt.; 2. Olafsson 4',è pnt. en 1 afgebr. partij: 3. t/m 6. Larsen. Averbach. Tal en Sanguinetti allen 4'i pnt.; 7. Bankoe 4 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 6 partijen); 8. t/m 10. Gligoric, Matanovic en Pachman allen 4 pnt.; 11 Panno 3l~ pnt.: 12. Bronstein 3 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 6); 13. en 14. Szabo en Fischer beiden 3 pnt. fuit 6); 15. Filip 3 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9