Lange rouwstoet trok door de straten van Galway De Gaulle zet bezwaren van socialisten opzij Maandag begint in Amsterdam het 9de ruimtevaartcongres Belangrijke theoretische voorhoede 22 slachtoffers van de vliegramp werden ten grave gedragen Vandaag begint zijn Afrikaanse reis f Hoe is het ontstaan? J 3 Stadsveraieiawleg Nederlander verdronken in meer van Lugano Amsterdam komt niet zonder melk Israëliër won radiowedstrijd in bijbelkennis Hongersnood dreigt in de Indische staat Bihar ENGELSE VISIE OP NAJAARSMODE Op de ^Praatótcel Dit woord: PANIEK WOENSDAG 2 0 AUGUST US 19 58 In Den Haag zal eind deze week een om vangrijk gezelschap stedebouwkundigen uit diverse landen van gedachten wisselen „ver het vraagstuk der stadsvernieuwing, om op die wijze tot nieuwe inzichten te komen ten aanzien van de mogelijkheden „m oplossingen te vinden voor de pro blemen, waarvoor vooral oudere steden en stadskernen gesteld zijn bij de ontwikke ling der hedendaagse verkeers- en bevol kingsomstandigheden. Het is zeer verheugend dat deze gedach- tenwisseling in Nederland zal plaatsheb ben, aangezien tal van Nederlandse steden worstelen met dagelijks gecompliceerder wordende problemen van stadsvernieu wing. Het is te hopen dat vele Nederlandse autoriteiten op hét gebied van stede- bouw en verkeer kennis zullen nemen van de resultaten dezer besprekingen en hun voordeel zullen doen met de oplossingen, die daar wellicht ter tafel zullen komen. Temeer, waar sommige drukke, uit hun voegen gegroeide steden in ons land een duidelijk tekort vertonen aan gedurfde en oorspronkelijke initiatieven en overge leverd zijn aan conservatieve, aarzelend handelende bestuurderen, die zich niet in de schrikbarende problemen der toekomst kunnen verplaatsen. Er is in ons land geen gebrek aan drin gende waarschuwingen van vele zijden, die wijzen op de snelle voortgang van de complicaties welke geschapen worden dooi de toeneming van bevolking en verkeer. Doch wel is er gebrek aan ruime blik en voorstellingsvermogen bij velen, die beiast zijn met de voorzieningen ten aanzien van stedebouw, wegenaanleg en verkeersorga- nisatie. De coördinatie tussen stadsver nieuwing en verkeersintensiteit ontbreekt vaak geheel en al wat er op het gebied van vernieuwing der oude stadskernen gebeurt is soms niets anders dan het voor zichtig sukkelen achter de problemen aan, waarbij de voorzieningen meestal reeds verouderd zijn wanneer zij tot stand komen. Dringende waarschuwingen wor den in de wind geslagen of als „ondeskun dig" van de hand gewezen. En intussen komen sommige Nederlandse steden met situaties tfi zitten, die onhoudbaar worden en waarvan de sanering steeds kostbaar der wordt, naarmate zij wordt uitgesteld. Vaak is ook een conservatieve instelling van belangrijke bevolkingsgroepen schuld aan deze traagheid. Een onderwerp dat op de komende besprekingen vooral door de Amerikaanse professor J. Marshall Miller zal'worden aangesneden, is bijvoorbeeld de kwestie der „verkeersvrije winkelcen tra". Vele winkeliers menen nog steeds, dat autoverkeer door winkelstraten hun bedrijf ten goede komt. Ervaringen in het buitenland (en het gezonde verstand) leren echter anders: het moderne gemotoriseer de verkeer behoort niet in de winkelcentra thuis en schaadt de omzet. Rustig kijken en kopen in een lawaai- en lijfsgevaarvrije omgeving stimuleren de omzet, waarbij de vraag der bereikbaarheid kan worden be antwoord met parkeergelegenheden in de nabijheid. Het is bemoedigend, dat zovele deskun digen zich bemoeien met de vraagstukken, die de normale stadsbestuurders boven het hoofd zijn gegroeid. Het is nu te wensen dat deze bestuurders het oor lenen aan de adviezen en opinies dezer deskundigen, en niet in de waan blijven verkeren dat zij er met de ouderwetse lapmiddelen wel zullen komen. Want de tijd gaat sneller dan zij denken en de eertijdse procedures van ge zapigheid en „de kat-uit-de-boom" zijn niet alleen onbruikbaar, maar ook te kost baar geworden. Blijkens een mededeling van de politie in Agno aan het meer van Lugano is dins dag de 24-jarige Eduard Sebastiaan Nae- bers uit Hoensbroek in het meer van Lu gano verdronken. De heer Naebers, die niet kon zwemmen, had zich vrij ver op het meer gewaagd in een rubberboot. Plot seling liep de lucht uit de boot weg en raakte hij in het water. Uit een vakantie kamp gingen ogenblikkelijk kanovaarders het meer op, maar zij slaagden er niet in de Nederlander nog te redden. Anderhalf uur na het ongeluk heeft men het stoffe lijk overschot gevonden nabij de monding van de rivier Vedeggio. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft mededeling ontvangen dat het over leg tussen de Amsterdamse melkbedrij- ven en de Amsterdamse slijtersorganisa ties ertoe heeft geleid dat in de normale melkdistributie geen stagnatie zal komen. Zoals bericht werd, dreigde er een con flict te ontstaan tussen de melkbedrijven en de slijters, omdat de slijters weigerden de zo genoemde „Vondelingcent" te beta len. De slijters hadden gisteren advies ge vraagd aan de voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel, ir. B. van Dam. Na een breedvoerige bespreking is aan de vertegenwoordigers der slijtersorgani saties de raad gegeven zo snel mogelijk de conflictsituatie op te heffen. Deze raad werd gegeven in verband met de toezeg ging van minister Vondeling namens de regering, dat de slijtersmarges tegen no vember zullen worden herzien. Met ingang van maandag zullen de slij ters de melkbedrijven volledig betalen en dus ook de omstreden cent per liter vol doen. De bedrijven hebben besloten de over de afgelopen zes weken ontstane achter stand voorlopig niet te vorderen. (Van een speciale medewerker) Maandag begint in Amsterdam het negende internationale ruimtevaartcongres en wie even meerekent, merkt dat het eerste ruimtevaartcongres dus al in 1950 moet zijn gehouden. Nu, dat is ook zo. Ze waren toen in Parijs bijeen, al die mannen, die in de ruimtevaart geloofden. Maar in dat jaar werd het onderwerp: kunstmatige satellieten en reizen naar de maan en naar de planeten door de meeste mensen nog beschouwd als iels waarover men in serieus gezelschap toch liever zijn mond hield dit lag meer in de sfeer van Jules Verne en degenen, die erover praatten, leken op zijn best vriendelijke fantasten. De fantasten trok ken zich er niets van aan en gingen gewoon door met hun jaarlijkse congressen. Het achtste, vorig jaar in Barcelona, was vier dagen aan de gang toen een be richt uit Moskou de wereld schok te: de Russen wa ren er als eersten in geslaagd, een kunstmatige satel liet in een baan om de aarde te brengen. Sinds dien hebben we de ene kunstmaan na de andere zien lanceren en nu maandag het ne gende congres van de Internationale Astronautische Federatie begint in een paar collegezalen van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam weet iedereen, dat het met die ruimtevaart me nens is. Maar het grote publiek zou wel schrikken als het de refe raten in zijn krant zou vinden die tachtig van deze prominenten van maandag tot en met zaterdag in Amsterdam gaan houden. Het publiek kan echter wat dat betreft gerust zijn, want er zal geen journalist be reid en in staat zijn. lezingen te verslaan, die wemelen van wiskundige formules of vol staan met technische termen, die men wel begrijpt als men van jaar tot jaar heeft bijgehouden hoever de theoretici waren, maar anders niet. De theoretici zijn namelijk altijd (en dat moet natuurlijk ook) veel verder dan de praktijk. Het congres in Amsterdam praat bijvoorbeeld al over kernreactoren aan boord van ruimteschepen, aandrijving door middel van fotonen dat zijn lichtdeeltjes en resultaten van proefnemingen op het gebied van het biologische effect van de kosmische straling op bepaalde zaden dit is maar een kleine greep uit het geheel. Kortom: het wordt een zwaar congres. Zelfs voor de deelnemers, want ook zij zullen zich moeten beperken tot het aan horen van maar een deel van de voor drachten, omdat die twee aan twee wor den gehouden. Telkens zal in twee college zalen tegelijk een spreker aan het woord zijn over een van de vele onderwerpen op het terrein, van de ruimtevaart: de tech niek. de medische kant, de wiskundige as pecten, het berekenen van banen, het be sturen langs radiografische weg, zuiver- wetenschappelijke problemen. \vaar- nemingsmoeilijkheden en mogelijkheden, bescherming tegen gevaarlijke straling, de thermodynamische eigenschappen van ge- ioniseerde gassen, de relativistische behan deling van de raketmechanica, de toestand op de planeet Mars men kan het zo uit eenlopend niet bedenken of het onderwerp is wel op de een of andere manier actueel in de ruimtevaart. Ruimterecht in de Rolzaal Ook in Den Haag speelt zich nog een klein stukje ruimtevaartcongres af, name lijk een colloquium in de Rolzaal over de juridische aspecten van ons doordringen in JERUZALEM (Reuter/AFP) De der tigjarige Amos Hasjam, een Israëlische kantoorbediende, heeft te Jeruzalem een internationale radio- en televisiewedstrijd in bijbelkennis gewonnen en daardoor be slag gelegd op de titel „werelkampioen in bijbelkennis". Zijn concurrenten waren veertien bijbeldeskundigen uit dertien landen. Van de 44 punten, haalde hij er 42 De tweede plaats, met, 26 punten, werd ingenomen door de 42-jarige Franse pro testantse mejuffrouw Simone Dumont, die godsdienstige boeken voor kinderen uit geeft, en de derde plaats, met 23 punten, door de 39-jarige mejuffrouw Irene San tos, een zevende-dag adventiste uit Bra - zilië. De Nederlandse deelneemster mejuf frouw Nieuwland nam deel aan de finale, waarin nog zeven kandidaten meedongen. De verovering van de titel door Hasjam werd reeds voorzien, want hij gaf zonder aarzeling en vrijwel onmiddellijk uitvoe rige antwoorden. Hij noemde zelfs de plaats van de bijbelteksten. De prijzen werden uitgereikt in tegen woordigheid van president Isaac Ben Zvi en premier David Ben-Goerion. De wedstrijd, die met grote belangstelling werd gevolgd, maakte een belangrijk onderdeel uit van de feesten ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de staat Israel. Vragen „Welke boeken eindigen met het uitspre ken van lof over vrouwen of over een be paalde vrouw?" „Welke bijbelse figuren gaven raadsels op?" „Noem drie politieke vluchtelingen en vertel wat er met hen ge beurde?" „Waar wordt de geschoolde dwaas vergeleken met het getemde dier?" „Waar wordt het eerst melding gemaakt van het koningschap van God?" „Noem de vroegere benamingen van Bethel?" „Geef andere namen, voor de stad Dvir? Wie vermomde zich om aan de vijand te ontsnappen of zelf een vijand gevangen te nemen „Welke belangrijke sociale maatregelen werden getroffen om het lot van de Hebreeuwse slaven te verzachten?" „Welke bijbelse figuren hebben zich bedronken?" de ruimte. Die rechtelijke kant ervan is een specialiteit van de huidige voorzitter van de IAF, de Amerikaanse advocaat An drew G. Haley. Hij heeft talloze publica ties laten verschijnen over zijn opvatting dienaangaandie die te ontleden is in twee hoofdtrekken. De éne is deze: wij zullen, voordat we de* ruimte betreden, met alle volken van de aarde, die daarvoor in aan merking komen, om de tafel moeten gaan zitten om verkeersregels te maken. Een praktische regeling dus, die ongelukken voorkomt en waaraan heel wat te dok teren zal zijn voordat iedereen het er over eens is. De tweede ligt in de morele sfeer en kijkt verder. We hebben, zo stelt Haley ergens, geen enkel recht, een ander hemel lichaam te betreden zonder toestemming van de bewoners daar men ziet, dat hij met alle mogelijkheden rekening houdt, maar dat is tenslotte een wetenschappe lijke handelswijze. Maar dat die ruimtevaart nu echt wel de science-fiction-periode te boven is (Ju les Verne is lang niet de eerste geweest die over maanreizen heeft geschreven) en in een serieus stadium is beland, bewijzen de namen van degenen, die in het ere- comité van het congres zitting hebben ge nomen. In die lange lijst namen treft men onder andere van de ministers Cals en Staf, de president-directeur van de K.L.M., de burgemeester van Amsterdam, twee hoog leraren, een der directeuren van Philips, de hoofddirecteur van het K.N.M.I. en an dere gezaghebbende figuren. De Internationale Astronautische Fede ratie is een overkoepeling van ongeveer vijfentwintig nationale verenigingen, waartoe ook de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart behoort, die tijdens dit congres gastvrouwe is. De N.V.R. is op gericht in december 1951 en staat onder voorzitterschap van dr. ir. J. M. J. Kooy, lector aan de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda. Vice-voorzitter is dr. J. J. Raimond, directeur van het Zeiss-plane- tarium van de Haagsche Courant en pre sident van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. De laatst genoemde vereniging is een van de twee organisaties waarvan het lidmaatschap vereist is om te kunnen toetreden tot de N.V.R.de andere is de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor De stoet op weg naar het kerkhof. Aan het hoofd marcheerde de mannen van het eerste leger-bataljon van de Ierse republiek. (ANP-telefoto). In de Ierse havenplaats Galway zijn gis teren tweeëntwintig niet-geïdentificeerde slachtoffers van het ongeluk met de „Hügo de Groot" begraven. In een extra-vliegtuig van de K.L.M. waren familieleden van de bemanning van de „Hugo de Groot" en enkele nabestaan den van passagiers van dat vliegtuig naar Shannon vertrokken. Aan boord bevond zich voorts een ere-bemanning die de ver enigingen van K.L.M.-vliegers, van boord werktuigkundigen, van telegrafisten, van pursers en hofmeesters en van stewardes sen vertegenwoordigde. De K.L.M. was bij de begrafenis ver- tegenwoorigd door ir. F. Besancon, lid van de directie, door de heer J. A. Bach, be drijfsdirecteur vluchtproductie, en de heer S. O. Kuneman, hoofd van de dienst pas sagiersverzorging. Bloemisten in Galway hadden het gazon vóór het ziekenhuis onder bloemen schuil laten gaan. De tweeëntwintig kisten ston den temidden van deze bloemen. Op elke kist lagen kransen en bloemen. Rouwdienst In de uitvaartdienst gingen voor reve rend R. Harris van de Kerk van Ierland, de opperrabijn van Dublin, dr. Jacobowitch, pastoor P. Glynn van St. Joseph te Gal way, de imam van de Moslimmoskee te Woking in Engeland, een geestelijke van de Grieks-orthodoxe Kerk en een voorganger van de Mennonieten. De rouwdienst op het met bloemen bedekte grasveld voor het districtsziekenhuis werd bijgewoond door ongeveer 500 personen, onder wie lucht vaartvertegenwoordigers, leden van het Ierse parlement, doktoren, verpleegsters, soldaten en politiemannen. Tijdens deze plechtigheid zei de heer J, A. Bach, nadat hij woorden van deelneming had gespro ken: „Wij vliegen en wij zullen blijven vliegen. Een ongeluk als dit sterkt echter ons geloof, dat wij, menselijke wezens, onze bestemming niet in eigen hand hebben en dat we ons hebben te onderwerpen aan het lot dat op ons rust." Vrouwen knielden in gebed neer in de met rouwfloers gedrapeerde straten van Galway, toen de baren met de stoffelijke resten van de slachtoffers naar de begraaf- NIEUW DELHI (UPI) Droogte en overstromingen zijn de oorzaak van een ernstig voedseltekort in de Indische staat Bihar, waar twintig miljoen mensen door hongersnood worden bedreigd. De staat, die aan Oost-Pakistan grenst, heeft een be volking van 39 miljoen zielen. Een lang durige droogte heeft deze zomer de graan oogst doen mislukken. De droogte heeft aan vijfhonderd mensen het leven gekost, maar de overstromingen hebben, voorzover Luchtvaart, bekend, geen slachtoffers geëist. Tijdens de jongste modeshows in Londen hebben weer vele modeontwerpers laten zien hoe naar hun sm.aak de vrouw gedurende de komende herfst en winter gekleed moet gaan. Er werd vooral een grote verscheidenheid aan cocktailjurken getoond, zoals men die in het midden en rechts, respect, van Worth en Mattli, ziet afgebeeld. De jurk van Worth „Whitehall" is vervaardigd van een beige, soepele wollen stofdie van Mattli bestaat voornamelijk uit goud satijngegarneerd met zwarte fluwelen bloemen. Dat. ook tweed nog steeds een veel gedragen stof blijkt te zijn bewijst het mantelpakje „Marcovitch" van Charles Creed. De licht grijze tweed wordt, zowel bij de rok als het jasje, met zwart fluweelband afgebiesd. plaats St. Mary werden gedragen. Vóór de stoet liep een afdeling van het eerste Ierse legerbataljon, gevolgd door vrouwen van de ambulance-dienst en geüniformeerde politiemannen. Op de begraafplaats brachten Ierse families een laatste bloemengroet. Ierse kinderen legden naast de uit 300 lelies bestaande K.L.M.-krans en de bloemen terzijde van het gemeenschappelijke graf, handen vol bloemen en kleine zelfvervaar digde bloemkransen. Soldaten van de Ierse republiek droegen de kisten naar de groeve, welke omringd was door ongeveer 2000 mensen. Geïdentificeerd Er zijn nog drie slachtoffers van de ramp geïdentificeerd, namelijk van de negen maanden oude Bernadette de Koek van Leeuwen uit Voorburg, van de 25-jarige mej. E. Armstrong uit de V. S., en van de 65-jarige uit Oostenrijk afkomstige me vrouw Johanna Hammerl. In Voorburg hebben gisteravond talrijke inwoners in de R.-k. kerk aan de mgr. Van Steelaan een requim bijgewoond, waarbij de Voorburgse slachtoffers, de heer W. A. de Koek van Leeuwen, zijn echtgenote, me vrouw E. H. M. de Koek van Leeuwen- Bresser en de negen maanden oude baby Bernadette, herdacht werden. Lieve lezer, nare schrijver Ik hoop dat ik niet slechter ben dan andere tweebenigenMaar ik heb een on blusbare afkeer van concurrenten. Als ze héél goed zijn waardeer ik hen wel, be wonder ik.,ze en zeg dit ook rechtuit. Maar als ik ze niet goed, vind, ben ik afgunstig, woedend en jaloers. Ja, zelfs als ik hun werk waardeer, ben ik tóch nog naijverig. Het beest in mij kan geen rivaal ver dragen. Ik haat mijn naaste als mijn vij and. En ik hoop dat niemand mij nu brie ven schrijft met teksten. Men kan in het maatschappelijk ver keer helaas geen haler zijn. Alleen van binnen. Van buiten moet men althans be leefd zijn, liefst terwille van loopbaan ook nog vriendelijk en tegemoetkomend. Van binnen ben ik. ijselijk, kil en hatelijk- Als ik met glimlachend gezicht vriendelijk, ja beminnelijk tegen mijn bazen en bazin nen ben, hoef ik de deur nog niet uit te zijn voordat ik een lelijk gezicht trek, ja bijna mijn tong uitsteek. Ik weet, dat ik hierin niet alleen sta, want een enorm veel gelezen nieuwe Britse roman is één lange bekentenis van een jongmens dat aan dit zelfde euvel lijdt. Ik neem dus aan dat ik niet slechter ben dan andere lezers, schrijvers of drukkers, kortom dan de door gezaagde mens. Er zijn natuurlijk personen die ik aardig vind. Maar zelfs dezulken vind ik maar aardig met ongeveer één-derde van mijn persoonlijkheid. Vrienden brengen het wel licht tot 50°/n van mijn genegenheid, in zéér enkele gevallen drijft liefde mij tot drie kwart van mijn toewijding, maar daarmee is de potentialileit van mijn naastenliefde uitgeput. Ik vind de naaste maar naar. En om het erger te maken - of misschien de bron van mijn liefdeloosheid op te sporen -ik vind mijzelf óók maar erg naarEn aangezien ik niemand aardiger kan vinden dan mij zelf, is het resutaat dat ik een mensen- naarvinder ben. 'n Hoop van mijn kilheid is gewone broodnaijver. De rest is gekwetste ijdel- heid. Ik zou deze akelige bekentenis niet doen als ik niet van oordeel was, dat ik niet een veel slechter mens ben dan menig an der. Hoe akelig moeten wij elkander vin den, hoe zoetsappig moeten wij onze af keer blijkbaar voor elkaar verbergen. Ons maatschappelijk verkeer is gebaseerd op een onophoudelijke leugen. Als wij uitdrukten wat wij voelden en dachten, zou. er steeds slaande ruzie zijn. Of heb ik het mis en vindt u andere mensen niet zo naar als ik? En bent u dus een veel beter mens dan ondergete kende, lieve lezer? H. B. Foifuin (Van onze correspondent in Parijs) Wanneer de grondwet niet wordt aan genomen, keer ik terug naar mijn dorp. Deze woorden heeft generaal DeGaulle gisteren gesproken tegen de socialisti sche ex-minister Jules Moch, die met een afvaardiging van zijn partij bij de premier was gekomen om hem de socialistische be zwaren tegen de nieuwe grondwet uiteen te zetten. Socialistische bezwaren is niet geheel juist omschreven: een deel van de Franse socialisten, met Guy Mollet aan het hoofd, acht het aannemen van de nieu we grondwet de enige mogelijkheid voor behoud van de democratie. Het is echter een open vraag, hoe groot de aanhang van beide richtingen binnen de partij is. Moch heeft als regel steeds het oor gehad van de „oude socialisten" en mede daar om is zijn positie ten aanzien van De Gaul le van belang. Zijn bezwaren richten zich in hoofdzaak op de volgende punten: a. Hij vindt dat in het college, dat de pre sident van de republiek moet kiezen, de grote steden naar verhouding niet genoeg vertegenwoordigd zijn. De Gaulle wil aan dit bezwaar vermoedelijk wel tegemoet komen. b. Hij vreest, dat het staatshoofd te veel macht zal krijgen wanneer hij, zoals het ontwerp voorstelt, in buitengewone geval len zelf wetten kan uitvaardigen. De Gaul le heeft getracht hem gerust te stellen door hem eraan te herinneren, dat het staatshoofd wel een premier kan ontslaan maar dat diens opvolger toch altijd het vertrouwen van de Nationale Vergadering moet hebben. Hij wil, dat de leden van de senaat of van de Assemblee Nationale die minister zijn geworden, hun lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging behou den. De Gaulle zal hem in dit opzicht in geen geval zijn zin geven. Integendeel, hij overweegt de bepaling volgens welke een minister alle andere functies moet neer leggen, ook bijvoorbeeld die in het particu liere bedrijfsleven. Voor de socialisten en de rooms-katholieke volksrepublikeinen, handelaars in relaties bij uitstek, lijkt dat een onoverkomelijke moeilijkheid. Naar het schijnt, heeft De Gaulle de so cialisten van Moch niet de genoegdoening gegeven die zij verlangden. Vandaar het dreigement aan het slot van het onderhoud dat hij, wanneer de nieuwe grondwet bij de volksstemming zou worden verworpen, zal aftreden. Er zijn overigens weinig tekenen die er op zouden kunnen wijzen, dat het zo ver zou komen. De generaal zelf begint vanmiddag zijn achtdaagse propagandareis langs de Franse gebieden in Afrika. Bijna twintig duizend kilometer zal hij in een Lockheed Super-Starliner van Air-France afleggen. De eerste etappe eindigt in Tananarive op Madagascar. Daarna wordt de reis via Brazzaville, Abidjan, Konakry en Dakar, voortgezet naar Algerije. In het vliegtuig, dat een dubbele bemanning krijgt, zijn een slaap- en werkcabine en een eetsalon aan gebracht. Er is een slaapbank van meer dan twee meter lengte ingebouwd, voor de een meter vier en negentig metende ge neraal. In zijn ruimen vervoert het vliegtuig ongeveer een halve ton reserve onderdelen en werktuigen voor eventuele reparaties. Langs het gehele traject zijn bijzondere veiligheidsmaatregelen geno men. Bovendien zullen steeds telegrafi sche en radio-telefonische verbindingen met Parijs mogelijk zijn. Het ministeriële vliegtuig wordt gedurende de reis vooraf gegaan door een toestel met een vijftig tal journalisten, fotografen en radiomen sen. (UPI) De negentien miljoen kiezers in Afrika zullen van De Gaulle te verstaan krijgen, dat zij zonodig onafhankelijk kunnen worden maar dat zij daarbij moe ten bedenken, dat zij in dat geval niet meer op de onontbeerlijke financiële steun van Frankrijk behoeven te rekenen. Na het neerslaan van de opstand in 1947 hoort men de laatste jaren wei nig meer over Madagascar. Alles lijkt rustig op het grote eiland, m.aar toch ziet Frankrijk zich genoodzaakt veilig heidsmaatregelen te nemen. Het eigenaardige is, dat wij het zelf standig naamwoord paniek aan het Franse panique hebben ontleend, maar het er bij behorende bijvoeglijk naam woord panisch aan het Duits. In beide woorden zit het Griekse woord Pan, de naam die de goden gaven aan de zoon van Her-mes, de kleine bosgod met zijn bokspoten en horens, omdat zijn aan blik hen allen (pantes=allen) vermaak te. Van Pan wordt verteld dat hij er behagen in schepte de mensen aan het schrikken te maken door op allerlei ogenblikken en plaatsen plotseling op te duiken en dwaze geluiden uit te sto ten. Vandaar dat paniek betekent: een plotselinge, algemene angst die een menigte aangrijpt. Zo spreekt men van een paniek op de beurs of bij een brand in een schouwburg. Het bijvoeg lijk naamwoord panisch wordt uitslui tend in verband met woorden als schrik, angst e. d. gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3