Stedebouwkundigen houden congres in Den Haag l^JrilfN iLZJthJM W IJ K Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Amerikaanse hoogleraar wil auto's weren uit de winkelstraten Kort en bondig Humor in de film De radio geeft donderdag T elevisie programma Nieuwe hoogleraren Renault Frégate Transfluide GARAGE DEN HOUT W oon wagenbewoners zetten Diever op stelten Politie moest tierende menigte uit raadhuis verwijderen Koningin Juliana bezocht Pisa Duitser stal doktersauto Onderzeeboot werd door Turks schip aangevaren Marineraad prijst beleid van commandant Protest tegen de komst van een Duits circus De tiende Oude Kunst en Antiekbeurs in Delft Kerkelijk nieuws Haagse Comedie speelt „De entertainer" (f^ TUT TT TVT T?rWT? TVT WT T W DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" WOENSDAG 20 AUGUST US 19 58 Het filmprogramma, dat de NTS de kijkers dinsdagavond presteerde, stond weer op een goed peil. Het gebeurt maar zelden dat. men daar naast de roos schiet. En toch is de keuze, wat de hoofdfilms betreft, beperkt. Het zijn voornamelijk En gelse produkties. Maar men hoeft zich niet te beklagen. Onverkoopbare filmwerken worden niet naar de t.v. afgeschoven. Zo 231 men een vrolijke herinnering bewaren aan „De mooiste tijd van je leven", een film van het duo Sidney Gilhat en Frank Launder, die samen het komische genre beoefenen en bii voorkeur de camera rich ten op bijna-kluchtige situaties. Ze ver staan de kunst daar alles uit te halen, zo dat wat op het oog naar het banale lijkt af te glijden toch nog gekruid wordt met veel humor. In „De mooiste tijd van je leven", dat op een Engels college speeit, maakten ze dankbaar gebruik van de merkwaardige schedel van A-laister Sim, wiens aanschijn wel in staat is een hele boel hilariteit te weeg te brengen. Dat was inderdaad het geval. Vooraf ging een leerzaam filmpje over hamsters, onder de grond opgenomen. Ook de filmtechniek staat voor niets meer. Het kwam allemaal helder in de huiskamer. Beeldscherm er HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Margenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Ka merorkest. 12.00 Wereldmuziekconcours Kerk- racie. 12,30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Lichte muziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Metropole orkest. 13.55 Beursberichten 4.00 Viool en piano. 14.30 Dc lacht op de dader, hoorspel. 15.10 Cabaret. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 15.15 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 18.25 Theatcrorkest. 18.55 Europese sllêtiekampioenschappen te Stockholm. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Vanessa, .opera. In de pauze: De Leviathan, het mysterieuze leven der walvis sen. causerie. 22.50 Actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Sportactualitei- ten. 23.2624.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws. 8,15 Gram. 8.50 Voor de vrouw.'NCRV: 10.00 Gram. 11.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Niéuws en k'ath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958. NCRV. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Cello en piano. 15.45 Koorzang. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Klankbeeld uit tpnamen van het Congres Centraal Beraad Ama teuristische muziekbeoefening te Utrecht op 9 liov. 1957. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Strijkkwartet. 19.30 Gevar. möziek. 19.50 C.H.U., politieke causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muziek. 21.15 Om de olijftak van Olym- pia, causerie. 21.30 Militaire Kapel. 22.00 Tijd schriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15-24.00 Gr-m. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram 13.00 Nieuws. 13.11 Dialogues des Carmelites, opera. 15.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Koersen 16.02 Zang en piano. 16.45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram 17.45, 18.00 en 18.15 idem. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Orkestconcert. 20.55 Gram 21.05 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55- 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VARA: 19.30 Dè dam in de Grevelingen. een vjn de werken van he Deltaplan, reportage. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA 20.20 Mensen, dingen, nu 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Lichte muze. 21.15 Beroemde va riéténummers, film. Bij Koninklijk Besluit, is benoemd tot gewoon hoogleraar in do faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de struc turele en toegepaste geologie: dr. L. U. de Sitter thans buitengewoon hoogleaar: in de faculte.t der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de huid- en geslachtsziekten: dr. L. H. Jansen, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar A aan deze universiteit: in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onder wijs te geven in de organische scheikunde: dr. E. C. Kooyman, thans werkzaam bij het Koninklijk Shell Laboratorium te Am sterdam. Tot buitengewoon hoogleraar is benoemd in de afdeling der algemene wetenschap pen der Technische Hogeschool te Eindho ven, om onderwijs t.e geven in de percep tie- en informatieleer: dr. J. F. Schouten, directeur van het Instituut vc .r Percep- tieonderzoek te Eindhoven: in d-- faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven in de industriële sociologie: dr. J. A. A. van Doorn, thans directeur van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk; in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Lei den, om onderwijs te geven in de theore tische biologie: dr. H. R. van der Vaart, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universiteit. Advertentie Stapt u vaak ..bek-af" uit uw wagen Denk aan uw gezondheid Breng de vermoeidheid veroorzakende factoren tot. een minimum terug. Ga over op Sturen en gasgeven. Meer hebt u niet te doen Daarbij prachtige wegligging, zuinig en langdurige fabrieksgarantie. Tel. 12138 - 15056 Onderscheiding. Op het in Melbourne gehouden filmfestival, waaraan door een entwintig landen werd deelgenomen, is de film „Een leger van gehouwen steen" van Theo van Haven Noman aangewezen als de beste korte flim. Vrijdagmiddag zal minister Struycken daar minister Witte nog met vakantie is de deelnemers aan een internatio naal congres over stadsvernieuwing be groeten, dat tot en met 29 augustus in het voormalige paleis Noordeinde in Den Haag gehouden wordt. Er zullen 36 stede- bouwkundige specialisten, die 24 lan den vertegenwoordigen, aan de besprekin gen en excursies deelnemen. De leiding van het congres berust bij prof. Hugh R. Pomeroy uit New Yoi-k. Het programma werd opgesteld door prof. J. Marshall Miller, hoogleraar in de stede- bouwkunde aan de Columbia University te New York. Er zullen hoofdzakelijk tech- nisch-stedebouwkundige vraagstukken worden besproken, alsmede bestuurlijke, financiële en sociale aspecten van de pro blematiek der stadsvernieuwing. Zaterdagochtend worden inleidende toe spraken gehouden door dr. ir. F. Bakker Schut, directeur van de Haagse dienst voor Wederopbouw en Stadsontwikkeling, Richard L. Steiner en Hugh R. Pomeroy, beiden uit de Verenigde Staten. Op 26 augustus wordt een „Rotterdam dag" gehouden met een ontvangst in de Maasstad. Op 27 augustus worden de deel nemers 's avonds in de Treveszaai aan het Haagse binnenhof door de Nederlandse re gering ontvangen. Een „Amsterdam-dag" wordt op 28 augustus gehouden. Enige woonwagenbewoners, die naar het gemeentelijk woonwagenkamp in Diever waren gekomen, vroegen op het gemeente huis geld voor benzine. Dit werd ge weigerd. Dinsdagmorgen om negen uur verschenen deze mensen opnieuw ten ge- meentohuize en wensten weer geld voor benzine te ontvangen om verder te kun nen trekken. Dit werd nogmaals gewei gerd. De woonwagenbewoners verdwenen, maar keerden korte tijd later terug met vrouwen en kinderen. Voor de loketten van de secretarie gingen zij zingen en lawaai maken, terwijl de kinderen tegert de muren schopten en de ruiten, van de loketten besmeurden. Het was hierdoor onmogelijk geworden het overige publiek te woord te staan. De burgemeester sommeerde de menigte het gemeentehuis te verlaten en toen men hieraan niet wenste te voldoen, werd aan de inmiddels verschenen twee leden van de rijkspolitie verzocht de mensen te ver wijderen. Toen de beide politiemannen probeerden de mannen, vrouwen en kin deren met. zachte drang uit het gebouw te verwijderen werden zij door een aantal woonwagenbewoners besprongen. Nadat hij twee keer had gewaarschuwd, zag een der politiemannen zich genoodzaakt een waarschuwingsschot te lossen. De woon wagenbewoners gingen toen onder het uiten van allerlei dreigementen naar bui ten, waar zij op de ruiten gingen beuken Een der herriemakers trok zijn jasje uit en nodigde de burgemeester, een der amb tenaren en de politie uit naar buiten te komen. Maar toen er niemand verscheen trok het gezelschap razend en tierend naar het woonwagenkamp terug. Tijdens een dinsdag in Den Haag ge houden persconferentie heeft prof. Marshall Miller gezegd, dat naar zijn me ning alle voertuigen uit drukke winkel centra geweerd moeten worden. Als hij weer terug is in New York, wil hij een ac tie gaan voeren om op gezette tijden Fifth Avenue voor autoverkeer af te sluiten, op dat de voetganger daar ongestoord kan winkelen. Hij is van mening, dat dit alle winkeliers ten goede zal komen en dat de omzetten zullen stijgen. „De auto's ver jagen de voetgangers uit de winkelstra ten", zei hij. „Winkelstraten zijn er voor de voetgangers en niet voor de voertuigen. Als men in Nederlandse steden „dode" winkelstraten nieuw leven wil inblazen, moet men op zaterdagmiddag van 12 tot 18 uur een verbod voor alle rij verkeer in stellen. In tal van buitenlandse steden is dat al gebeurd en de successen zijn groot. Men moet eilanden in de drukke steden scheppen, vrij van autoverkeer", aldus de ze Amerikaanse hoogleraar. Koningin Juliana heeft dinsdag een be zoek gebracht aan Pisa. Zij bezocht de kathedraal, de beroemde scheve toren, de Campanilla en het Campo Santo op het ..Piazza dei Micaroli". Na haar bezoek, dat enkele uren duurde, keerde de vorstin naar het koninklijk jacht „Piet Hein", dat langs de Toscaanse kust ligt gemeerd te rug. De „Piet Hein" zal aan dek van het rn.s. „Japara" naar Rotterdam worden te ruggebracht. De „Japara", die op het ogenblik nog in de Rode Zee vertoeft, op weg van Indonesië naar Nederland, zal het iacht op 26 augustus in de haven van Marseille aan boord nemen. In de eerste week van september wordt het Lloyd- sehip te Rotterdam verwacht. De „Piet Hein" werd in de tweede helft van juli met het m.s. ..Weltevreden'' naar Marseille verscheept. In deze haven wer den toen het speciale juk. waarmee de 110 ton wegende „Piet Hein" door een drijvende bok aan en van boord werd ge zet. alsmede de wieg. waarin het jacht aan dek moest rusten, achtergelaten voor het terugvervoer. De kapitein, de stuurman en de machi nist van de „Piet Hein", die de uitreis met de „Weltevreden" meemaakten, keren me! de ..Japara" naar Nederland terug. Een jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van Justite bij de Utrechtse recht bank tegen Cen 28-jarige Duitsèf1 uit Hil- desheim. wegens diefstal van een auto en een aantal medische instrumenten. ge pleegd op 29 december te Den Dolder. In de auto. welke aan een dokter toebehoor de. lag een tas met medische instrumen ten ter waarde van tienduizend gulden De man reed met de auto naar Duitsland, waar hij de instrumenten in een bos be groef. In Hamburg werd hij enige dagen later op verzoek van de Nederlandse justi tie aangehouden. De man was al verscheidene malen in Nederland veroordeeld, maar had vrijwel geen enkele straf uitgezeten, omdat hij er steeds in slaagde te ontvluchten. Op 4 december van het vorig jaar had om even over zes in de middag op de Nieuwe Waterweg nabij Maassluis tijdens mist een aanvaring plaats tussen de bin nenkomende onderzeeboot „Zwaardvis" en het uitgaande Turkse s.s. „Tanar", waarbij de „Zwaardvis" schade opliep. De Nederlandse Marineraad heeft een onderzoek inzake deze aanvaring inge steld in een openbare zitting op 28 april. De Marineraad heeft thans zijn oordeel bekend gemaakt. Dor de waarnemingen van de radar- dienst te Maassluis is komen vast te staan, dat de „Zwaardvis" tot op het mo ment van de aanvaring aan de goede zijde van het vaarwater heeft gevaren en dat de aanvaring een gevolg is geweest van een manoeuvre van de „Tanar". die dit schip naar de zuidwal heeft gebracht. De raad heeft zich afgevraagd of het besluit van de commandant van de „Zwaardvis" om onder de gegeven om standigheden door te varen nadat het zicht ten gevolge van mist vrijwel nihil was geworden en vooruit geluidsignalen van varende schepen gehoord werden, ter wijl de radar van de „Zwaardvis" slecht werkte verantwoord was en of het niet raadzamer zou zijn geweest voor anker te gaan. De raad beantwoordt deze vraag ontkennend. De „Zwaardvis" had vrijwel geen vaartmeer. Het besluit van de commandant om nog niet ten anker te gaan doch het schip gaande te houden, teneinde beter manoeuvreerbaar te zijn, moet verantwoord worden geacht. Deze manoeuvreerbaarheid diende behouden te blijven, omdat er meer varende schepen waren en een onderzeeboot onder.de toen heersende omstandigheden voor andere schepen slecht waarneembaar is. De Marineraad is van oordeel, dat na de aanvaring de commandant de juiste maat regelen heeft genomen en zich met beleid uit de moeilijke situatie, waarin hij door de omstandigheden was geraakt, heeft ge red. Bij het onderzoek is gebleken welk een belangrijk en waardevol hulpmiddel voor de scheepvaart en ook voor oorlogsvaar tuigen is gelegen in de adviezen, die bij mist door de radardienst van de Nieuwe Waterweg worden verstrekt. Het verdient volgens de raad aanbeveling dat comman danten van oorlogsschepen verplicht wor den bij binnenvaren en "uitvaren van de Nieuwe Waterweg een portofoon aan boord te nemen, opdat zij met deze radar- dienst in verbinding kunnen blijven. De vereniging ter behartiging van de belangen van Nederlandse circussen heeft een protesttelegram gezonden aan de mi nister van Sociale Zaken naar aanleiding van de voorgenomen komst van het Duit se circus Krone naar Nederland geduren de het zomerseizoen 1959. In het telegram wordt onder meer.gezegd: „Gezien de vele moeilijkheden waarme de de Nederlandse circussen door de dalen de conjunctuur cn de sterk gestegen ex ploitatiekosten de laatste jaren te kam pen hebben, achtten wij het niet mogelijk het volgende seizoen in ons land op tour nee te gaan, indien inderdaad een buiten lands circus in ons land voorstellingen zou geven. Door de kleine omvang van ons land en de huidige economische omstan digheden is er in Nederland zelfs bijna geen plaats voor de vier Nederlandse cir cus-ondernemingen". O/ de eigenaar van het bad het er wel mee eens zou zijn, dat ze het zomaar in de beek zouden gooien, daar dachten Joef en Brum niet aan. Eentwee hoepla!" Plons!Daar wipten ze de kuip in het water, dat wild in het rond spatte Maar het bad bleef netjes drijven. „En kom nou mee, dan gaan we varen!" juichte Joef, en hij klom van de vlonder in het bad. Toen liet ook Brum zich er in zakken. 13—14 (Van onze Haagse redactie) Hedenavond zal de burgemeester van Delft de heer D de Loor in het stedelijke museum ..Het Prinsenhof" in Delft de tiende Oude Kunst en Antiekbeurs van de vereniging van handelaren in oude kunst openen. Deze lustrumbeurs duurt tot 10 september. Voorafgaande aan de opening zal mr L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de dienst voor Schone Kunsten in Den Haag. een inleiding houden. Aan de beurs wordt dit keer deelgenomen door zevenentwin tig handelaren, die evenals vorige jaren weer het mooiste uit hun collecties naar voren hebben gebracht, zodat het geheel» een uiterst fraaie en waardevolle expositie is geworden. Gedurende de laatste jaren is de belang stelling van het publiek voor de Oude kunst en Antiekbeurs gestegen tot dertig duizend. Dit keei kwamen er meer aan vragen om inlichtingen uit het buitenland dan ooit tevoren, onder meer uit de Ver enigde Staten en Australië. Bij de opening vanavond zullen vele gasten aanwezig zijn, onder anderen de 'ambassadeur van de Verenigde Staten in Bonn, rar. David Bruce. Tot de belangrijkste stukken die op deze tiende Oude Kunst en Antiekbeurs te be wonderen vallen, behoren een „Madonna met heiligen en engelen" van de vijftien de eeuwse schilder Sano di Pietro, een bij zonder fraai zelfportret van Rembrandt uit de collectie-Nijstadt en enige mooie Van Goyens van kunsthandel P. de Boer. De schat van kunstwerken omvat voorts schilderijen van de oude meesters Jan Steen en de Ruysdaels, belangrijke Fran se meubelen renaissanoe-kasten. teke ningen. beeldhouwwerken, zilver, juwe len. glas en diverse soorten porselein en aardewerk, waarbij -ook-Delfts aardewerk Ncd. Herv. Kerk Bedankt-voor Oosterwolde (Geld.) W. Vroegindewey te Bleiswijk. Benoemd tot vicaris te Watergraafsmeer (voor het jeugdwerk) G. Prast, kand. te Amsterdam Chr. Geref. Kerken Beroepen te Lisse D. H. Biesma te Haar lem-Noord. Bedankt voor Opperdoes T Brienen te Mussel Tweetal te Vlissinger, J. H. Carlier te Zutphen en A. W. Drechs- ler te Amsterdam-Noord. Doopsgez. Broederschap Drietal te Bolsward-Makkum-Pingjum- Witmarsum C. van Duin. Hervormd predi kant te Terhorne. M. J. Heynes te Oude- bildtzijl en L. Laurense te Meppel. De Haagse Comedie zal zaterdag 30 augustus in de Koninklijke Schouwburg in 's-Gravenhage de première geven van „De entertainer" van John Osborne in de ver taling van Michel van der Plas. Paul Steenbergen voert de regie. 16. De vader en moeder kwamen bij het raam en leun den naar buiten om een beetje frisse lucht op te van gen. Alles was donker. Aan de overkant van de straat waren een paar mannen en vrouwen op de balkons gaan liggen en hadden zich daar voor de nacht geïn stalleerd. Een kaalhoofdige oude man in een wijd bruin nachthemd had een tafel vlak voor zijn raam geschoven zodat zijn hoofd en het bovenste gedeelte van zijn lichaam op het ijzeren traliewerk buiten rust ten. terwijl zijn benen binnen waren. In de straat beneden schreeuwden en zongen een paar jongens en nu en dan was er een stilte, die slechts bij tussenpozen verbroken werd door het gedreun van de Bovengrondse. Zij waren thuisgekomen na een stevige maaltijd in de Chinezenwijk. Tom hoorde zijn vader en moeder voor het raam praten. „Moeder, mag ik op het dak gaan slapen?" „Nee, daar zijn Daiko en Daisow". „Waarom mogen wij ook niet?" „Nee, kinderen, jullie moeten stilliggen, dan verge ten jullie de warmte wel. Jullie hebben te veel ijs ge geten. Geen wonder, dat ie maag brandt." Tom had dit alles vaak genoeg gehoord. Het was waar, hij voelde zijn maag. Om de nitte kwijt te -aken hoefde je alleen maar warme thee te drinken en te transpireren. Je friste op van een warm bad en je kreeg het warm van een koud bad. Maar hel allerbeste was om je doodkalm te houden en er niets aan te doen. „Maar ik heb het zo warm", klaagde Tom. „Onzin. Je hebt veel te lang onder die sproeier op de binnenplaats gespeeld. Lig maar stil, dan val je wel in slaap." „Er is in Mott Street goud te verdienen," zei de moe der. De vader zweeg. „Je ziet de toeloop in de restaurants. Oom zegt, dat zij drie of vierhonderd dollar per dag maken". „Ik weet het wel", zei de vader onbewogen. „Hoeveel geld zal er nodig zijn om er een te openen?" De vader sprak alsof hij het over gebeurtenissen op een andere planeet had. „Ongeveer tienduizend dol lar." Er volgde een diepe stilte. Na een tijdje begon de moeder opnieuw. „Ik zeg, dat er in die Mott Street goud te verdienen is. Het zou prachtig zijn om daar op den duur een restaurant te hebben". „Waar wilde je het geld vandaan halen?" „Ik bedoel niet een groot restaurant zoals het Paci fic. We zouden met een klein kunnen beginnen. Hoe veel zou dat kosten?" „Dat hang er van af. Je hebt om een klein te begin nen toch ook wel vier of vijfduizend dollar nodig." „We moeten er iets op vinden. Ik heb er over nage dacht. Met mij en Tom en Eva zijn er drie monden meer open te houden. Eten is duur en wij eten gouden dollars op. Hoe moeten wij alles betalen en ook nog sparen?" Jij en Loy werken tot jullie erbij neervallen om ons allemaal te onderhouden en Tom en Eva zijn te jong en zij zullen naar school moeten. Het is moeilijk." „Ja het is moeilijk", zei de vader. Tom viel in slaap. In het najaar gingen Tom en Eva naar de openbare school op First Avenue, een oud, onvriendelijk uit ziend donker bakstenen gebouw en weldra gingen zij op in een wereld van Amerikaanse jongens en meisjes. Zij waren in China ook op school geweest. Tot hun ver wondering merkten ze dat er weinig gewerkt en veel ge speeld werd op een Amerikaanse school, 's Middags om drie uur waren de lessen afgelopen en de hele zater dag was vrij. Al gauw, binnen enkele maanden, leer den Tom en Eva verstaan wat de juffrouw zei en het onderwijs te volgen. Iedere morgen „liepen" Tom en Eva naar school, zoals zij om vier uur 's middags hadden moeten lopen. Maar dit was een ander soort lopen en Eva had er niet meer het land aan. Er ontwaakte iets in haar. Zij was thuis volkomen onbeduidend geweest, een zoet, gehoor zaam kind, dat nooit lastig was en haar ouders geen moeilijkheden veroorzaakte. Flora had nooit een Chinees meisje van zo nabij ge kend en zij begreep Eva niet. Daarentegen had zij ple zier in Toms heldere ogen en zijn vragende blik. Hij fronste zijn voorhoofd en beet op zijn lippen verdiepte zich in de dingen, stelde vragen en weigerde de antwoor den zonder meer te aanvaarden. Toen Yiko eens te gen Tom zei dat. vier tomaten gelijk stonder aan een pond biefstuk keek Tom hem strak aan en zei niets tot dat Yiko er verlegen van werd. Eva was anders. Zij zei niets en scheen alles te aanvaarden. De vader was toegevend en zelfs zaehl voor haar. Er kwam een soort trots, tevreden lachge- luidjes uit zijn keel als hij haar hand vasthield. Yiko speelde ook de grote broer tegen haar Maar de moe der was altijd een beetje hard voor Eva omdat zij een meisje was, een nutsai. Dat woord zei zo veel. Het was onmogelijk om het precies te definiëren. Voor Eva's gevoel betekende het vaag, dat een meisje haai plaats moest weten. Het betekende dat Confucius, de grote wijze, tegen haar war en had vastgesteld dat een meisje zoet en stil en ijverig moest zijn Confucius had niet gezegd, dat jongens slechte manieren mochten hebben, maar in de praktijk mochten jongens van alles. Een meisje moest ingetogen zijn op een leeftijd dat een jongen dat niet hoefde. Zij moest ?en andere rol spelen de vrouwenrol, waarin zij rustig en zacht moest zijn, de dingen in stilte aanzien, goed- of afkeuren, onder steunen, beïnvloeden, moederen en leiden De man nen moesten actief zijn, scheppen, als elektronen rond vliegen om het stilstaande centrum. Telkens als de moeder het woord nutsai uitte, bedoelde zij daarmee een dringende waarschuwing aan Eva om te zorgen, dat zij een goede toekomstige echtgenote en schoon dochter zou worden. Zij moest antwoorden wanneer haar iets gevraagd werd, ïiets terugzeggen als zij een standje kreeg, zachtjes praten en netjes zitten Als Yiko dus iets zei, antwoordde Eva uit gewoonte niets. Yiko vond haar een buitengewoon kalm kind maar wist niet was in haar omging. Haar antwoorden waren „ja" en „nee" voor de rest had zij toe te zien, te luisteren, te denken en te zwijgen Dit dogma van vrouwelijke ingetogenheid bracht zij mee naar school en raakte het nooit helemaal kwijt. „Wat gedraagt dat Chinese meisje zich keurig!" merkte juffrouw Anderson op. „Zouden alle Chinese meisjes zo zijn?" Maar toch was er iets in Eva ont waakt. Op straat en op school zag zij herriemakende lawaaiige met ballen gooiende kinderen, meisjes even goed als jongens. Zij merkte nooit, dat de meisjes min der hard schreeuwden dan de jongens. Amerikaanse meisjes gilden zo hard ze maar konden en wat ston den zij trots en recht! Wat liepen zij vlug, met losse zwierige passen. (Wordt vervolgd) Stadhuisuitbreiding. Het gemeente bestuur van Groningen heeft de stadhuis uitbreiding aanbesteed, bestaande uit het betonwerk en de bouw van kelders, win kels, een café-restaurant, daarboven ge legen kantoren en een luchtbrug. Er waren 10 inschrijvingen. Hoogste was die van het aannemersbedrijf n.v. Rottinghuis te Gro ningen met 2.094.750: laagste die van n.v. Aannemersbedrijf Kool en Wildeboer te Groningen met f 1.888.250. Derde man. Het is nu bekend, dat de derde man. die in het Engelse sportvlieg- tuig zat, dat donderdag in de Wester- schelde verongelukte, de Rotterdamse be roepsbokser N. de Bruin was. Van geen der drie inzittenden is tot dusverre het stoffelijk overschot gevonden. De Rijks luchtvaartdienst heeft een onderzoek inge steld. Zo nodig zullen duikers trachten het vliegtuig of delen ervan te bergen. Nieuw R.A.I.-gebouw. De erste leve ring van materialen voor de bouw van het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amsterdam, waarvoor eind juni de rijksgoedkeunng werd verleend, is aanbesteed. Het betreft de levering van ruim 1200 betonnen palen door een aannemersbedrijf te Harlingen, dat binnenkort met de fabrikage van de palen zal beginnen. Binnen een maand zullen de eerste palen naar het bouw terrein aan het Scheldeplein worden ge transporteerd. De volgende fase is de aan besteding van de staalconstructie van de overkappingen, waarna die van de 'beton nen bovenbouw zal volgen. Apenstreken. Sinds enige dagen zwerft in Elspeet een aap rond. Hoe het dier er verzeild is geraakt is nog een raadsel. De aap voedt zich met vruchten uit de tuinen van de dorpsbewoners en vermaakt zich met het wegnemen van voorwerpen bij de huizen. Pogingen om" het dier te vangen, waaraan door politie en dorpsjeugd werd deelgenomen, bleven tot nu toe zonder succes. Namaakstad. In Eist wordt een na- maakstadje „Eikeldam" gebouwd, dat slechts drie dagen zal bestaan. Het zai ver rijzen op het terrein van jeugdherberg de „Èikelenkamp" ter gelegenheid van de Nederlandse JeugdherberTentrale. die op 29, 30 en 31 augustus wordt gehouden. WOENSDAG 20 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht iongeren tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meis jes en een miljonair", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het boek der wildernis", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Kitty in de grote wereld", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Scampolo", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De prin ses van de Canarische eilanden" a.l., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Thea ter Monopole: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jr.. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. W. M. van Asperen, sopraan D. Bijl, organist Hendrik Lasschuit, 20 uur. DONDERDAG 21 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest 20.15 uur. Vleeshal: Poppentheater Jan Nelissen met ,,De draak ir het zwarte bos", 14.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Hendrik Lasschuit 15—16 uur. TENTOONSTELLINGEN Knstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos. Krak, 1022 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doorn, 14—17 uur. „In 't Goede uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 10—19 uur: Kunsthandel J. R. Bier: Ex positie van werk van Jan Sluyters. Dage lijks geopend van 14—17 uur. TeyleFs museum: Expositie ..Goltzius als teke naar", 1317 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 jr., 14. 16.15, 19, 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meisjes en een miljonair", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Do nald Duck en zijn vriendjes", a.l., 10.30 uur; „Het boek der wildernis", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Kitty in de grote wereld", a.l., 14.30 en 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Scampolo", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ,,De prinses van de Canarische eilanden", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Jane Eyre", 14 jr., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5