Tsjechische Zatopekova verbeterde het Europees record speerwerpen Pool Kryskowiak verraste met een lange eindsprint op 10 kilometer Vrijdag starten 38 zwemsters en zwemmers voor de Kanaairace 9 ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN BEGONNEN Beslissing Speerwerpen Snelwandelen 800 nieter Opening HBS eerste in toernooi van Hockey Club Liégeois Nereus twee niet naar roeikampioenschappen Grote Prijs van Hilversum voor sterke Tabor S Koersen In Hilversum Korfbal Jaarvergadering HKB „Waterratten'' naar „Door tocht van Bredens" in België Australische overwinningen in Duitsland Flamingo's-Free Foresters begonnen Schaakolympiade van 1 tot 25 oktober in München Rus Tal bedreigt in Portoroz Petrosian Olafsson grootmeester Zeilen Dameswedstrijden in de Sneekweek Noorwegen en Nederland speelden gelijk om bridgetitel Bruce verkoos de vrijheid WOENSDAG 2 0 AUGUSTUS 19 58 pet atletiekfestijn waarop zich in de komende week alle belangstelling in de Zweedse hoofdstad concentreert, is begonnen. En reeds op de eerste dag werden prestaties verricht, die de 18.000 toeschouwers in het Olympisch jladion meermalen tot geestdrift hebben gebracht. Het hoogtepunt was uiteraard het nieuwe Europese record (56.02 m) van de Tsjechische Dana Zatopekova op het speerwerpen vestigde. Maar nochtans is het niet deze prestatie geweest, die het meest tot de verbeelding heeft gesproken, dat kon ook nauwelijks, want juist voor Zatope- jova haar laatste worp deed had zich op de tienduizend nieter een strijd afgespeeld, die zo spannend en enerverend «as, dat de toeschouwers moeite hadden op hun plaatsen ie blijven. De gouden medaille ging naar de Pool Krzys- bowiak, die 1200 meter voor de finish een aanval inzette, welke de Russen Zukov en Pudov, de Britten Stan Eldon en Merriman en de Pool Ozog niet konden beantwoorden. De prestaties der Nederlanders zijn slecht geweest, het kon moeilijk anders in dit elitegezelschap. Alleen de Eind- hovenaar Henk Haus kwam tot een acceptabele verrichting door zich met een tijd van 1 minuut en 51 seconden te kwalificeren voor de halve finales van de 800 meter, een nummer overigens waarvoor hij kansloos is voor een ere prijs. Henk Heida werd uitgeschakeld. De kampioenschap pen zijn voor hem dus afgelopen. Bij hel vèrspringen stelde de Amsterdammer Albert Hofstede teleur door ruim beneden de kwalificatiegrens van 7.15 m te blijven. Zijn sprongen waren respectievelijk 7.01 m, 7.02 m en 6.41 m. Voor Hein Cujé was er tenslotte een 17de plaats op de 10.000 meter. Zijn tijd was 30 minuten en 9 seconden. Krzyskowiak Krzyskowiak" schreeuwden !e leden van de Poolse ploeg toen hun iindgenoot in de finale van de 10.000 me ur met nog 1200 meter te lopen „ongrijp- har" van zijn concurrenten wegliep en ia luttele seconden zo'n voorsprong op- iouwde dat het voor de achter hem vech tende Russen Zukov en Pudov en de te leurgestelde Engelsman Stan Eldon on mogelijk was om hem nog in te halen, laat 'laan hem voorbij te gaan. De gouden me daille was voor Krzyskowiak die blijk gaf over een goed stel hersens te beschikken en op het juiste moment zijn slag. sloeg. Toch is de Pool niet de grote man van deze race geweest, maar de Engelse po litieagent Stan Eldon. Vijfduizend meter heeft de Brit met de armen dicht togen de borst gedrukt en het hoofd schud- cend op het lichaam gevochten voor zijn lans. Niet alleen vechtend tegen zijn teenstanders maar ook tegen zichzelf, sant al voor de race was ons door Engelse collega's verteld dat nummer 385, zoals hij io Engeland wordt genoemd naar aanlei ding van het nummer van zijn politiehelm. niet tegen zon en goed weer kan. Het liefst loopt Eldon alleen, zijn eigen tempo en onder slechte weersomstandig heden. Dan is hij in zijn element. Twee maanden geleden had hij dat aan getoond. Toen kon hij op de zes mijl tot de voortreffelijke tijd van 28 min. en 5 sec. op een doorweekte baan komen. Twee we ten voor de Europese kampioenschappen 'oen het warm was en het stof van de tntelbaan zijn keel dichtkneep toen stapte hij na 3000 metër de baan uit. Met deze wetenschap gewapend was het dan ook geen verrassing dat wii Stan El don na 2000 meter achter de Pool Ozog ge- ópen te hebben zagen wegvluchten uit een iroep van tien atleten onder wie onze óndgenoot Hein Cujé. Het was de enige oiogelijkheid voor hem. Op kop kon de jlrit zijn eigen tempo bepalen maar hij had de aanval zo vroeg ingezet, dat het tem later de overwinning kostte. Na 5000 f.eter was zijn tijd 14 min. en 14 sec. (eens het Nederlands record van Wim Slijkhuis 'P deze afstand....) en na 6000 meter min. 14.8 sec. En toen gebeurde wat niemand ver- "achtte. Nog drieduizend meter waren er heiopen en het publiek zag sprakeloos hoe pdon werd ingelopen, niet alleen door Krzyskowiak maar ook door de beide Rus- ;*n Zukov en Pudov, de Brit Merriman h de Pool Stanislav Ozog, zodatdrie ónden met elk twee lopers zich opmaakten Twr de laatste en beslissende fase. Eldon htvluchtte nog twee keer maar steeds *eer werd hij ingehaald. En toen met nog meter te lopen kwam de beslissende ^snapping van Krzyskowiak. het was teen „ruk" zoals Kuts en Zatopek dat kon- -cm doen, maar het gebeurde langzaam, leleidelijk. De klap was teveel voor de 'hppere Engelsman en ook teveel voor de Kussen, die tijdens de race geen enkele ioging hebben gedaan om de leiding over nemen en zeker niet de indruk maakten •e leidende positie van Kuts in het ko kende jaar over te kunnen nemen. De overwinning van de Pool was duide lijk. Zijn tijd van 28 min. en 56 sec. be tekende een nieuw record voor de kam pioenschappen. Hij overtrof de prestatie van Zatopek in 1954 met twee seconden. Onze landgenoot Hein Cujé heeft zich in dit internationale gezelschap zo goed als mogelijk geweerd. Weliswaar hadden wij hem een plaats onder de eerste tien toe gedacht, maar de Zeeuw heeft zich laten misleiden door het tempo: Hein Cujé werd zeventiende maar slaagde er tenminste in de Belg Vandewattyne, de Fransman Chiciet en de Zweed Johnson achter zich te houden. Zatopekova prolongeerde dus haar titel bij het speerwerpen en won. Reeds bij haar eerste finalcworp op twee na alle deel neemsters bereikten de kwalificatiegrens van 43 meter bracht zij het stadion in extase. Toen de speer door de lucht zweef de zagen de toeschouwers uiteraard dat op dat moment een uitzonderlijke prestatie werd verricht. De vermoedens werden kort daarna werkelijkheid. Opgewonden offi cials gingen de afstand ijverig nameten, nogmaals nameten en toen weerklonk een metalen stem uit de microfoon: nieuw Europees record 56 meter en 2 centimeter. Het oude record stond op haar naam met 55.73 meter. Hoewel de finalisten daarna nog vijf worpen mochten doen. heeft de Tsjechi sche geen angst meer gehad. Zelfs kwam zij nog tweemaal over de 50-metergrens (worpen van 51.92 m èn 50.80 m), haar concurrenten bleven er vrijwel allen on der. Alleen de Russische Zalagaitite (51.30 m en 50.70 m) en de Duitse .Jutta Neumann (50.50 m) waren de uitzonderingen. De zilveren en bronzen medailles kwamen dan ook in hun bezit. De Markies van Exeter de president van de IAAF, heeft gistermiddag een prettig ogenblik doorgemaakt. De eerste medaille van deze kampioenschappen mocht hij na melijk uitreiken aan zijn landgenoot Stan ley Vickers, die verrassend het nummer 20 .km snelwandelen won, voor de Rus sische favoriet Leonid Spirin. Vickers sloeg zijn slag in de eerste tien kilometer toen hij de Rus naar een achterstand van enkele tientallen seconden liep. Spirin kon dit niet meer goedmaken. Voor de Duitser Dieter Lindner die als tweede het stadion bereikte eindigde de race triest. Terwijl hij de slotronde aflegde, stapte er een of ficial naar hem toe en beduidde hem de race te staken: de wijze van lopen van Lindner was niet in overeenstemming met de reglementaire bepalingen. Toen de Nederlandse ploeg voor Stock holm gekozen werd, wist men dat de gou den periode van een Fanny Blankers-Koen en de zilveren tijd van Puck van Duyne- Brouwer voorbij was. Alle Europese lan den hebben in de afgelopen jaren grote vorderingen gemaakt en de prestaties die vroeger door cracks werden verricht heb ben in dit milieu geen waarde meer. Wan neer men nagaat dat op deze eerste dag van de Europese kampioenschappen in de series van de 100 meter heren de Frans man Jocelevn Delecour tot 10.4 sec. kwam daarmede andere favorieten voor de sprinttitel als Manfred Germar en Armin Harv (10.9 sec. en 10.7 sec.) de loef afstak en als men bovendien weet dat tijdens de Een beeld, van de opening van de Eu ropese atletiekkampioenschappen 1958, dinsdagmiddag in het Olympisch sta dion te Stockholm. Links staan de.ploe gen van' de deelnemend'-landen opge steld. Rechts het. hijsen van een vlag tijdens het spelen van een van de volksliederen. (Telefoto). kwalificatie bij het vèrspringen de Rus Ter Owanesian en de Pool Grabowski met sprongen van 7.65 m en 7.61 m genoeg zou den hebben gehad om vier jaar geleden de Europese titel te veroveren dan is het duidelijk dat ons land een achterstand heeft opgelopen die bijna niet meer is goed te maken. Ook onze jongens en meisjes weten dat. En daarom was het hartverwarmend te zien hoe de feindhovenaar Henk Haus de enige kans die hij had met beide handen aangreep. In zijn serie 800 meter moest hij in de buitenbaan starten. Het consigne van bondscoach Piet Korver was: zo snel mogelijk naar binnen te gaan en de kop te nemen, daarna moest het inzicht om op het juiste moment mee te gaan, beslissen. En dat gelukte. Ondanks de startblokken van de Engelsman Derek Johnson. Haus nam de leiding en hij behield deze, zelfs na een eerste ronde waarvoor 51.9 sec. werd afgedrukt. Maar op de laatste 200 meter was het afgelopen met onze landgenoot. Johnson, Szentgali en Mar- kusson gingen langs hem heen, maar Haus behield de vierde plaats en dat was vol doende voor de halve finale. Henk Heida trof het minder goed. Hfj vertrok te laat en moest de gehele race vechten tegen de Pool Makomaski, en die heeft wel iets meer snelheid dan onze landgenoot De plechtigheid waarmee deze kam pioenschappen werden, geopend, heeft slechts kort geduurd, nauwelijks veertig minuten. Maar nochtans heeft zij indruk gemaakt op de 18.000 toeschouwers. Het festijn begon zoals gebruikelijk met het défilé. En de organisatoren zorgden al di rect voor een verrassing. Want toen de Belgische ploeg als eerste op de muziek van de band van het Zweedse leger het aloude stadion binnenmarcheerde, flitste op het elektrisch verlichte scoringsbord in drie talen een hartelijke welkomstgroet aan en onmiddellijk sloeg een golf van enthousiasme door het stadion. De Nederlandse atleten in felle oranje trainingspakken, vormden de elfde groep. Zij liepen achter de enige représentant van Malta, de 400-meter-loper Michael Gia- lanza. Voorop liep een Zweedse scholier met het bord „Nederlanderna", achter hem onze discusreus Kees Koch, die trots onze nationale driekleur droeg en ver volgens de officials Jo Moerman, Fanny Blankers-Koen en Piet Korver met onze mannen en meisjes. Ab Hofstede, Henk Haus, Hein Cujé en Henk Heida, die op deze eerste dag hun nummers moestèn afwerken, namen niet aan het défilé deel. Tijdens de mars langs de enthousiaste toeschouwers bleek duide lijk hoe groot hier in het hoge noorden de goodwill voor de „Nederlanderna" wel is. Het applaus was lang en nadrukkelijk maar het zonk later toch in het niet toen de gezamenlijke Duitse ploeg het stadion binnenkwam. Van de tribunes steeg toen een onbeschrijfelijk gejuich op, dat duide lijk maakte dat de Duitsers in de komende dagen weer op de morele steun van een uitgebreid legioen kunnen rekenen. De voorzitter van het Zweedse organisatie- Tijdens het afgelopen weekeinde nam het eerste herenelftal van HBS deel aan een sterk bezet driedaags internationaal hockey-toernooi, georganiseerd door de Royal Standard Hockey Club Liégeois te Luik. Na spannende wedstrijden eindigde HBS als eerste en legde hiermede beslag op een kristallen bokaal. Tevens won HBS de „coupe de fairplay", een beker ter beschikking gesteld voor de sportiefste deelnemers aan dit toernooi. De uitslagen luidden: R. Standard H.L.— Idar '07 2-2; HBSLausanne Sports 0-0; R. Standard H.L.—HBS 3-4; Idar '07—Lau sanne Sports 1-1, R. Standard H.L.Lau sanne Sports 2-0, Idar '07HBS 1-2. boeien Na rijp beraad en na overleg met de coach van de Nereus twee zonder stuur man heeft het bestuur van de Nederland se Roeibond tot zijn spijt moeten besluiten deze ploeg voor de Europese kampioen schappen heren, die van 29 tot en met 31 augustus te Poznan worden gehouden, te rug te trekken. Het bestuur heeft dit be sluit moeten nemen wegens een minder goede lichamelijke conditie van een der roeiers. De uitslagen van de koersen, welke dinsdagavond in Hilversum zijn gehouden luidden: Raadhuisprljs, 1980 meter: 1. Wodan 1.35.9; 2. Wlta Pluto; 3. Wento Con Dios. Winn, t 4,—, PI. f 2,10, t 5,—, f 2.30, Cover, f 16.50, Grk. f 12.30. Carillon-prjjs, 1900 m.: Eerste serie 1. Quick Bongershof, 1.27.8; 2. Ronny Zora; 3. Omar Spencer. Winn. I 3.50, PI. 1.60, 1.70, 2.80. Cov. 5.40, Grk. 5.10. Tweede serie: 1. Umber 1.24.8; 2. Sagne d'Or; 3. Rosamunde. Winn. f 3.60, PI. 1.70, 2.30, 2.20, Cov. 6.30, Grk. 9.10. Wethoudersprijs, 1960 m.: Wala, 1.29.3; 2. Un Gamin; 3. Wilschot. Winn. 70.70, PI. 7.90, 3.90, 4.90, Cov. 11.80, Grk. 30.90. Carillon-prijs, 1900 m.: 1. Umber, 1.24.8: 2. Sa'gne d'Or; 3. Quick Bongershof. Winn. 2.30, PI." 1.30, 1.50, 1.60, Cov. 4.—, Gek. 5.— Burgemeester-prijs, 2400 m. 1. Violina Norton, 1.28.2; 2. Victrix V; 3. Tombola. Winn. 6.40, PI. 1.80, 1.40, 1.80, Cov. 4.70, Gek. 10.50. Grote Prijs van Hilversum, 2400 m. 1. Tabor B, 1.25.1; 2. Emden; 3. Quatrième Poulain. Winn. 2.40, PI. 1.60, 2.30, 2.—, Cov. 7.40, Gek. 5.10. Totale omzet 90.774.50. De jaarvergadering van de Haarl Korfbalbond wordt gehouden op vrijdag avond om acht uur in restaurant Brink- mann aan de Grote Markt. Voorzitter H. Arends, die reglementair aftreedt, stelt zich wederom herkiesbaar, hetgeen tevens het geval is met de be stuursleden J. Arends, A. van Breukelen en A. Vos. Indien de weersomstandigheden dat toelaten, zullen vrijdag 38 mannen en vrouwen uit alle delen van de wereld in het water gaan te Kaap Gris Nez, nabij Calais, om een van de moeilijkste wed strijden uit de sportwereld te beginnen: de zwemtocht over het Kanaal. De kans voor een deelnemer of deel neemster de overkant te halen 19 mijl in vogelvlucht, doch tenminste het dubbe le doordat men tegen stroming en getij moet optornen is ongeveer 1 op de 20. Slechts drie personen hebben het in de af gelopen twee jaar in de richting van Frankrijk naar Engeland gehaald. De er aan verbonden glorie om niet te spreken van de eerste prijzen van 5.000 gulden voor zowel de mannen als de vrou wen, die door Billy Butlin, de eigenaar van vele Engelse vakantiekampen zijn uitge loofd maakt van deze massale zwem tocht een van de grootste sportattracties van het jaar. De eerste authentieke Kanaaltocht was die van captain Matthew Webb in 1875, die 24 uur. in het water was en ongeveer 50 mijl zwom. Deze zwemmerij- begon echter pas goed tot de verbeelding van het publiek te spre ken in 1926, toen Gertrude Ederle, die aan de Franse kust begon, het haalde in 14 uur en 39 minuten. Het record voor de richting Frankrijk- Engeland staat momenteel op naam van de Egyptische militair Hassan Abd El Re turn, wiens tijd van 10 uur en 50 minuten hem in 1951 een promotie bezorgde. Het record voor de richting Engeland-Frank- rijk moeilijker door de stromingen werd vorig jaar door de Britse marineman Gerald Forsburgh op 13 uur en 33 minu ten gebracht. De damesrecords staan op naam van Brenda Fisher uit Engéland en Florence Chadwick uit de Verenigde Sta ten, resp. met 12 uur 47 minuten en 13 uur 55 minuten. De jaarlijkse Butlin-wedstrijd is in 1954 Üe Poolse atleet Krzyskowiak heeft dinsdag op de eerste dag van de Euro pese atletiekkampioenschappen in het Olympisch stadion te Stockholm de 10.000 meter gewonnen in de tijd van 28 minuten 56 seconden. Deze telefoto laat zien hoe Krzyskowiak door de finish ging, gevolgd door de Riis Zukov, die met 28.58,6 als tweede eindigde. comité Bo Ekelund sprak de eerste wel komstwoorden in het Zweeds, Engels en Frans. Na hem hield de Markies van Exe ter, president van de IAAF de vroegere Lord Burghley winnaar van de 400 me ter horden tijdens de Olympische Spelen in Amsterdam een korte en geestige rede. En tenslotte opende de Zweedse Prins Bertil de kampioenschappen officieel. „Ik hoop van harte dat de kampioenschappen in een geest van goede sportiviteit zullen worden gehouden en zullen bijdragen tot de ontwikkeling van de atletieksport in Europa". De groen-witte vlag van de kam pioenschappen werd gehesen, van de schansen van het stadion weerklonken vier saluutschoten, daarna werd een hym ne gespeeld en toen volgde het moment dat allen ongetwijfeld het meeste in de ban heeft, gehouden: Jussi Björling de beroem de Zweedse tenor zong in het muisstille stadion „Morgon" een Zweeds religieus lied. begonnen en kreeg steeds groter popula riteit. Dit jaar waren er 70 aanmeldingen. Daaruit is een recordaantal van 38 uit 20 landen 31 mannen en 7 vrouwen ge kozen. De beste lange-afstand-zwemmers van de wereld zijn er bij. De meesten zijn momenteel al in training te Dover. Don derdag worden allen per vliegtuig naar Calais gebracht en de wedstrijd zal op vrijdag, omstreeks een uur na midder nacht, beginnen. Al vele jaren behoren de Egyptische zwemmers tot de elite voor deze zwem- merij, maar sedert de Suez-kwestie heeft men hen niet meer gezien in het Kanaal. Dit jaar zijn de favorieten onder de mannen de Engelsman Rill Pickering, die in 1955 een record van 14 uur 6 minu ten vestigde, de Portugees Primo Ferrei- ra, die 150 kilometer heeft gezwommen in 28 uur en 4 minuten, de Engelsman Ken Wary, die vorig jaar winnaar was, en de Mexicaan Teodulo Solic Arellano. Bij de dames zijn Brenda Fisher uit En geland en Greta Marie Anderson uit Dene marken, die verleden jaar de damesprijs won, de grote favorieten. Een outsider op wie men moet letten is 'n 39-jarige Hon gaarse huisvrouw, die.,in iets. minder dan 16 uur 105 kilometer op de Donau heeft gezwommen. En dames als Stina Free uit Nederland zijn niet van plan bovenge noemde zwemzusters Butlins 500 pond zon der verweer cadeau te doen. De zwemsport kent verscheidene wed strijden voor de lange afstand. Doch zij verbleken naast de spanning om de zwoe gende mensen en de hun vergezellende bo ten in het woelige, koude en bedriegelijke Engelse Kanaal. In België wordt zondag de lange afstand zwemwedstrijd „De Doortocht van Bre dens" gehouden. Aan dit jaarlijks evene ment werd verleden jaar met succes dooi de Haarlemse zwem- en poloclub „De Wa terratten" deelgenomen en zij zullen nu ook weer aan de start verschijnen. Met de volgende zwemsters en zwemmers heeft DWR ingeschreven: Ali Drogtrop, Rob Terpoorten, Fred en Piet de Bruyn, Jaap Bood, Jan Sint en Klaas Band. De Australische meisjes, die momenteel een tournee door Duitsland maken, trekken sterk de belangstelling. In het open bad Markwassen te Reutlingen, waar zij aan de start verschenen, waren ruim 500Ö toe schouwers. Ook nu weer was de concur rentie voor de Australische meisjes klein. De 100 meter vrije slag werd opnieuw ge wonnen door Dawn Fraser, ditmaal in 1 min. 2.4 sec. Sandra Morgan en Lorraine Crapp tikten vrijwel gelijktijdig als tweede en derde aan in 1.05.6, Barbara Evans zege vierde op de 100 meter schoolslag in 1.25.7 voor het Duitse meisje Brigitte Bockmaier (1.26.4): de 100 meter rugslag werd gewon nen door Ann Nelson (1.21.7) voor Georgyana Beckett (1.21.9) Beverley Bain- bridge zorgde voor een overwinning op de 100 meter vlinderslag. Zij liet 1.16.1 note ren. Tweede werd de Duitse Ursel Winkler in 1.18.8. Dinsdag is op het Prinse Wilhelminater- rein te Enschede de tweedaagse cricket wedstrijd begonnen tussen de Flamingo's en de Free Foresters. De gasten kwamen twee uur te laat tengevolge van auto pech. Onze landgenoten zijn het eerst aan bat gegaan. Zij scoorden 122 runs all out, waarvan De Bare 19, Herklots 24, Leef- tink 22, Van Staay 20 en Ter Wiel 20 runs. De bowlingcijfers van de Free Foresters luidden: Paul 5 voor 50, Broadfoat 4 voor 43, Bromage 0 voor 11, Willat 1 voor 2. De Bare en Herklots hadden een goe de stand voor het tweede wicket van 41 runs, maar daarna vielen de wickets snel. Leeftink noteerde een uitstekende 22 runs, waarna de laatste twee batsmen, Van Staay en Ter Wiel, met aantrekke lijk spel ieder 20 runs aan de score toe voegden. De Free Foresters maakten tot 7 uur 44 runs voor het verlies van 2 wickets. Tot dat ogenblik waren twee Engelsen aan bat geweest. Van 1 tot 25 oktober zal in München de dertiende schaakolympiade worden ge houden, met als inzet de wereldtitel equi pe-schaken. Reeds hebben 35 landenteams van vier schakers elk ingeschreven voor de schaak-olympiade. De Verenigde Staten zullen vertegen woordigd worden door Reshevsky, Lom- bardy, Bisguier en Evans. Rusland neeft ingeschreven voor Botwinnik, Smyslov, Keres en Bronstein, met Petrosian en Tal als reserves. De verwachting is dat het Russische team de wereldtitel zal winnen. Naast Botwinnik en Smyslov heeft ook oud-wereldkampioen Euwe ingeschreven. Hij voert de Nederlandse schaakploeg aan. Verder zullen Larsen, Stahlberg, Szabo, Filip, Pachman, Pilnik en Unzicker eveneens deelnemen aan het toernooi. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de negende ronde van het interzonale schaaktoernooi in Bad Portoroz luiden: Larsen (Den.)Bronstein (Rusland) remise; Sanguinetti (Arg.)Fischer (U.S.A.) 01; Panno (Arg.)Benkoe (Hong.) afgebroken; Olafsson (IJsland) Rosetto (Arg.) afgebroken; Tal (Rusl.) Fuester (Canada) 10; Petrosian (Rus land)Neikirch (Buig.) remisè; Sherwin (U.S.A.)Gligoric (Joegosl) afgebroken; De Greiff (Col.)Cardoso (Philippijnen) 01; Szabo (Hong.)—Filip (Tsj.sl.) 10; Pachman (Tsj.sl.)Maxtanovic (Joegosl.) remise; Averbach (Rusland) was vrij. Na de nesende ronde luidt de stand aan de kop: 1. Petrosian 6'/j pnt.: 2. Tal 6 pnt.; 3. Benkoe 5VZ pnt. -j- 1 afgebr. partij (uit 8 partijen): 4. Olofsson 5'> pnt. 4- 1 afgebr. partij (uit 9); 5. Matanovic 51/» pnt.; 6. Fischer en Averbach beiden 5 pnt. (uit 8); 8. Larsen 5 pnt. Het centraal comité van de Internatio nale Schaak Federatie (FIDE) heeft in zijn vergadering te Dubrovnik de bonden van Monaco, Pakistan en Tunesië als nieu we leden aangenomen. De kwalificatie commissie besloot de internationale mees ter Olafsson (IJsland) te promoveren tot grootmeester en de Hongaar Bilek en de Rus Vasjukov de titel van internationaal meester toe te kennen. De commissie voor damesschaken nam het besluit, dat voor de dames schaakolympiade, welke in 1961 wordt gehouden, de landenteams zullen bestaan uit drie speelsters. Aanvankelijk heeft het er wat de weers omstandigheden betreft dinsdag voor de deelnemers aan de Sneekweek niet bepaald gunstig naar uit gezien. Het regende, maar nog voordat de wedstrijden begonnen, maakte de regen plaats voor de zon. Op deze dag kwamen de dames aan bod en voorts stonden de eenmanswedstrijden op het programma. De resultaten waren: Dameswedstrijd in de Pampusklasse: 1. „Ka- rekiet" strvr. mej. A. A. E. van Dijken (Alk maar); 2. „Ljip", strvr. mevr. A. de Jong—de Haan (Sneek); 3. „Windekind", strvr. mej. R. H. Erickers (Zaandam). Dameswedstrijd in de Vrijheidsklasse: 1. „Yar" strvr. mej. B. A. M. de Jong (Amsterdam); 2. „Good Luck II", strvr. mej. A. T. Kabel (Pa- terswolde); 3. „Dukelmantsje", strvr. mej. E. C. Zijlstra (Sneek). Dameswedstrijd in de Valkenklasse: 1. „Ali", strvr. mej. G. Houtsma (Hilversum); 2. „Polio", strvr. mej. H. Mulder (Langweer): 3. „Heroique" strvr. mej. A. Boere (Oegstgeest). Dameswedstrijd in de 106 m2 klasse: 1. Betty" strvr. mevr. A. van der Steeg—van der Meer (Leeuwarden): 2. „Nonpareil", strvr. mej. J. B. Minks (Leeuwarden): 3. „Najade", strvr. mej. H. van Terwisga (Sneek): 4. „Endeavour", strvr. mej. M. Krook (Sneek). Dameswedstrijd in de Regenboogklasse: 1. „Algri", strvr. mevr. Dijkstra—Kuipers (Leeuwarden); 2. „Cadans", strvr. mevr. C. J. van der Bas—Maartense (Rotterdam); 3. „Oranje", strvr. mevr. J. Zwarts—Hoeksema (Sneek). Eenmanswedstrijd in de Pampusklasse: 1. „Ljip", strmn. P. de Jong (Sneek); 2. „Vlerkje", strmn. H. de Jong (Sneek); 3. „De Koufurd", strmn. K. Jissink (Sneek) Eenmanswedstrijd in de Vrijheidsklasse: 1. „Reidhin". strmn. P. Conossen (Sneek); 2. „Good Luck TT", strmn. G. R. Kraak (Paterswolde); 3. „Swiftness", strmn. Tj. Waterlander (Heeren veen). Eenmanswedstrijd in de Valkenklasse: 1. „De Polle" strmn. A Wester (Grouw); 2. „Ali", strmn. F. Jansma (Grouw)- 3. „Soelaas", strmn. M. C. Breuning (Leeuwarden). Eenmanswedstrijd in de Regenhoogklasse: 1. „Ree" strmn. J. Walig (Zaandijk): 2. „De Kaag", strmn. G. Gebuis (Rotterdam); 3. „Algri", strmn. J. Alberda (Sneek). De uitslagen van de tweede ronde in de open klasse van de wedstrtjden voor het Europese kampioenschap bridgen zijn: Engeland-Frankrijk 4137 (11), Duits landFinland 7159 (20), Ierland België 3841 (11), ZwedenIJsland 5630 (20), EgypteDenemarken 5548 (20), Noorwegen-N ederland 4946 (1—1). Tweede ronde dames IerlandNoor wegen 4644 (1—1), IJslandOostenrijk 6657 (20), DenemarkenDuitsland 5122 (20), ZwedenEngeland 8554 (2—0), Finland—België 54—22 (2—0). De spannendste wedstrijd in de tweede ronde van de open klasse was die tussen Britten en Fransen. Bij de dames heeft Zweden thans de leiding met vier punten, Noorwegen en Ierland hebben elk drie punten. In de open klasse leiden Zweden en Egypte, met elk vier punten. De hazewindhond Bruce was een ge wone straathond, tot Bert Ruff zich over hem ontfermde en hem trainde voor een sportcarrière. Maar in de eerste ivedstrijd van Bruce, op de renbaan van Fareham in Engeland verliet de haze wind de startkooi, dook door een gat in de omheining van de renbaan en ver dween spoedig uit het gezicht op een hoofdweg.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9