Tegenovergestelde economische verschijnselen in Engeland en de Verenigde Staten CPanda en de protomplopper^ J Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Toenemende regenkans Nederlandse bedrijfsleven neemt moedgevende initiatieven 't Silver Stoepke De Zylpocrt" 2 GOUDPRIJS VAN DE V.S. IN DISCUSSIE Engelands herstel 3 WERELD merken van HORLOGES Zaalberg werkt met winst Werkzaamheden Lodaja in Indonesië vrij normaal Erhard naar Midden- en Nabije Oosten In flatiep roe es in VS. Dollar devaluatie Nederland Goenoeng Malang wil nog niet liquideren frisse adem een heerlijke smaak Order voor Solafabrieken Deelneming Geo. Wehry Internationaal Fantastisch lekker! Fa. P. Beaufort Hoger verlies Majang- landen door repatriëring personeel Serbadjadi passeert dividend Franse buitenlandse handel sterk verbeterd Dalende omzet bij Carp's Garenfabriek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 (Van onze financiële medewerker) Tegen het eind van de vorige week heeft zich het merkwaardig verschijnsel voor gedaan dat nagenoeg gelijktijdig het disconto in Engeland met percent werd verlaagd en een der Amerikaanse Reservebanken toestemming kreeg het disconto tot 2 percent te verhogen. De verwachting bestond dat deze verhoging spoedig door de elf andere reservebanken zou worden nagevolgd, hetgeen tot dusver niet is geschied. Maar als een symptoom verdienen genoemde discontowijzigingen toch de aandacht, omdat zij de geheel verschillende situatie in Engeland en in de V. S. accentueren. Engeland heeft het vorig jaar drastische maatregelen genomen om zijn verzwakte economische en monetaire positie te her stellen en de verhoging van het disconto in september 1957 van 5 tot 7 percent, was daarvan onder meer een onderdeel. Be stedingsbeperking, vermindering van voor raden, een daling van de kosten van levensonderhoud en derhalve een verbete ring van de ruilvoet in de wereldhandel hebben er toe geleid dat handels- en be talingsbalans van Engeland geleidelijk konden verbeteren. En aan dit herstel proces is nog geen einde gekomen. De maand juli heeft door een belangrijke stijging van de export en een minder grote stijging van de import, het tekort op de handelsbalans, dat in juni nog 68 miljoen bedroeg, tot 40 miljoen doen dalen en over de eerste zeven maanden van het lopende jaar zijn de cijfers van de Engelse handelsbalans veel gunstiger dan in de tweede helft van 1957. Zo was het mogelijk dat de Britse goud en deviezenvoorraad gedurende de eerste vier maanden van 1958 met 641 miljoen kon stijgen en thans ongeveer 1 miljard groter is dan in september 1957, toen het laagtepunt werd bereikt. Het is natuur lijk mogelijk dat de Engelse goudaan kopen in de V.S. verband hielden en hou den met de vrees voor een verhoging van de Amerikaanse goudprijs, waarover de discussies nog altijd gaande zijn. maar de verbeterde positie van de handels- en be talingsbalans van Engeland is ongetwijfeld Advertentie die wel iets zeggen zijn OMEGA MIDO - ETERNA Er is goed - beter en best. Het beste is het goedkoopste in ge bruik, want goedkoop is altijd nog duurkoop, maar dit zijn horloges voor UW LEVEN. Wij tonen u een zeer aantrekkelijke COLLECTIE, die u zeker zal bevallen. U WEET 'T HEEFT 'T. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarl. In de algemene jaarvergadering van de n.v. Koninklijke Nederlandse Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zn. deelde de directie mee, dat de n.v. op het ogenblik winstgevend werkt. In de eerste periode van dit jaar werden nog verliezen geleden. De bouw van een nieuw fabriekscomplex zal voorlopig nog worden uitgesteld. De exploitatierekening over 1957 in In donesië van de n.v. Cultuurmaatschappij „Lodaja" te Amsterdam sluit na afschrij ving van een bedrag ad rp. 1.352.542 zon der saldo (v.j. voordelig saldo rp. 300.000). De winst- en verliesrekening in Nederland geeft een batig saldo aan van 6.727 (v.j. 33.946), welk bedrag naar nieuwe reke ning wordt overgebracht. De produktie van de eigen thee-aanplant bereikte een hi'ögterecord. De thee-oogst heeft bedragen in halve kg. nat 2.167.361 (v.j. 1.866.559). De verwerking van het natblad leverde 460.891 halve kg. droge thee. De afname van kinabast onderging een verbetering ten opzichte van vorig jaar en de door de n.v. geleverde hoeveel heid komt overeen met ongeveer 38 per cent van de standaardproduktie. De gang van zaken was tot en met oktober gunstig te noemen. In december werd de onder neming onder beheer gesteld en ondanks alle moeilijkheden verliepen de werk zaamheden betrekkelijk normaal. Kina bast mag niet meer via het kinabureau zoals gebruikelijk was worden afgezet, terwijl bovendien geen bast meer mag worden verkocht met bestemming Neder land. Wat de toekomst betreft verkeert de directie in het onzekere en wil zij zich van enige uitspraak onthouden. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Economische Zaken heeft medegedeeld, dat de minister van Econo mische Zaken, Erhard, in zijn hoedanigheid van Duits gouverneur van de Wereldbank, zal deelnemen aan de jaarvergaderingen van Wereldbank en Internationaal Mone tair Fonds, die van 610 oktober te New Delhi zullen worden gehouden. Erhard is voornemens om in aansluiting op de bij eenkomst, in zijn hoedanigheid van Duits minister van Economische Zaken, een be zoek te brengen aan India, Japan en Pakistan. Verder verwacht men te Bonn, dat Er hard, wellicht nog dit jaar, gevolg zal geven aan de uitnodiging van de Egyp tische minister van Economische Zaken, Keissuni, een bezoek aan Egypte brengen. Het is nog niet bekend, wanneer Erhard gevolg zal geven aan de in het voorjaar gedane uitnodiging tot een bezoek aan de Sovjet-Unie. de voornaamste oorzaak van de gestegen goudvoorraad. Dat Engeland het disconto geleidelijk van 7 tot 4% percent heeft teruggebracht, wijst er op dat leidende kringen de econo mische en monetaire vooruitzichten aan merkelijk verbeterd achten en de Londen- se beurs heeft dan ook met een koers stijging voor de aandelen op de disconto verlaging gereageerd. In de V.S. is de situatie geheel tegen overgesteld. Wij wezen er reeds eerder op dat de meeste landen van Europa, min of meer door de nood gedwongen, hun aan kopen in de V. S. hebben beperkt, met het gevolg dat de buitenlandse handel van de V.S. zich in een voor dat land ongunstige zin ontwikkelde. Europa is daardoor fi nancieel en economisch van de V.S. min der afhankelijk geworden en de V.S. heb ben hun goudvoorraden de laatste tijd in vrij sterke mate zien teruggaan. Sinds februari van dit jaar zijn de goudresei'ves in de V.S. met 1,1 miljard gedaald en het is vooral dit verschijnsel dat in som mige kringen aanleiding geeft tot de vrees (of de verwachting) dat de regering zal overgaan tot een verhoging van de goud prijs, welke in 1933/34 van 20,67 tot 35 per ounce is verhoogd en waarop de omrekeningskoersen van de Europese va luta's zijn gebaseerd. Een verhoging van de Amerikaanse goudprijs, waarop de goudproducerende landen, met name Zuid-Afrika, reeds ja ren aandringen, zou uiteraard een de valuatie van de dollar betekenen en ter wijl enige jaren geleden de vrees bestond dat Engeland en Nederland tot een de valuatie zouden worden gedwongen we gens hun verzwakte positie tegenover Amerika, ziet men thans dus juist het tegenovergestelde. Alweer een bewijs hoe snel ook in de financiële en economische verhoudingen tussen de verschillende lan den de situatie kan veranderen. In de V.S. doet zich het verschijnsel voor dat tijdens de economische recessie van een verlaging van de kosten van le vensonderhoud geen sprake was, integen deel, dat lonen en prijzen zijn gestegen, wat dus wil zeggen dat de ruilvoet voor de Amerikaanse export slechter is ge worden. Een en ander betekent dat in de V.S. een inflatieproces gaande is, dat de regering zoveel mogelijk tracht te be zweren en in welk licht ook de recente discontoverhoging van de reservebank in San Francisco moet worden gezien. Er wordt echter in de Amerikaanse pers terecht op gewezen dat de goudpositie van de V.S. nog allerminst alarmerend is. On danks de recente aderlatingen, beschikten de twaalf Federal Reserve Banken ultimo mei nog over een goudvoorraad van 21 miljard, hetgeen wil zeggen dat de bank- biljettenomloop en de deposito's van de banken nog voor 45 percent door goud waren gedekt bij een voorgeschreven gouddekking van minimaal 25 pet. Met een aanwezige surplusdekking van 9 3/4 miljard schijnt er inderdaad weinig reden te zijn om of de goudprijs te verhogen, of de verkoop van goud tegen 35 per ounce stop te zetten. Bovendien zou een verhoging van de Amerikaanse goudprijs een revolutie be tekenen in de financiële internationale verhoudingen, ook al moet worden ver wacht dat de landen, welker valuta op de goudwaarde van de dollar is gebaseerd, het voorbeeld van Amerika zouden volgen. Niettemin zouden door een devaluatie van de dollar de houders van dollarvorderingen grote verliezen lijden en omgekeerd de be zitters van zakelijke waarden belangrijke geldwinsten behalen, interne kapitaalsver schuivingen, welke men zich van vroegere devaluaties herinnert en welke de reden zijn waarom devaluaties in het algemeen principieel afkeuring verdienen. In hoeverre de vrees voor verhoging van de Amerikaanse goudprijs verband houdt met de omzetting van dollars in goud door enkele Europese circulatiebanken ook de Nederlandsche Bank heeft de laatste tijd in die richting geopereerd valt niet te zeggen. Een feit is echter dat de New Yorkse beurs reeds geruime tijd door be schouwingen over een mogelijke verhoging van de goudprijs wordt beïnvloed, omdat een devaluatie in feite een consolidering is van een inflatieproces en de aanwezig heid van dit inflatieproces in de Ameri kaanse economie nu eenmaal niet kan wor den ontkend. Zo is te verklaren dat de vraag naar obligaties in de V.S., ondanks de ook daar aanwezige betrekkelijk grote kapitaalruimte, is verminderd en het in dexcijfer voor de obligaties van zijn hoog ste stand, 91.01, tot. 88.48 is teruggegaan, terwijl de aandelenmarkt, ook na de re cente discontoverhoging, haar vaste stem ming handhaaft. Hiertoe werken uiteraard ook de allengs beter wordende bedrijfsberichten mee, de geleidelijke vergroting van de staalpro- duktie, de ietwat stijgende verkoop van automobielen, de weer toenemende activi teit in de bouwnijverheid, welke ver schijnselen voet geven aan de gedachte dat de recessie in de V.S. achter de rug is en men zich geleidelijk weer in opgaande richting beweegt. Tot dusver gaat dit echter met een voortgaande waardever mindering van de dollar gepaard en er wordt ernstig aan getwijfeld of de rege ring, gelet ook op de machtspositie van de grote vakbonden, dat proces zal kunnen stuiten. Wat de toestand in Nederland betreft, deze komt in vele opzichten met die van Engeland overeen. Ook hier is een verbe tering van de goud- en deviezenpositie als gevolg van een verminderde invoer en een op peil blijvende export, een geleidelijke verlaging van het disconto en berichten over een opleving in sommige bedrijven, deze week bijv. weer bij de Demka, die het vorig jaar 150 werknemers moest ont slaan, maar nu een wervingsactie voor nieuw personeel is begonnen. Vast staat wel. dat de economische positie van ons land, gelet op hetgeen wij hierboven schreven, gezonder is dan die van de V.S. en dat de af en toe schuchtere vraag naar goede aandelen zeker niet ongemotiveerd kan worden genoemd. De Nederlandse bedrijfsleiders heb ben de vele problemen, welke zich met na me in de internationale handel voordoen, tijdig onderkend en tonen op dat punteen aanpassingsvermogen, dat wel als een van de voornaamste activa van ons land mag worden beschouwd. De directie van de Ko ninklijke Paketvaart heeft hiervan een sprekend voorbeeld gegeven door de over neming van de Oranjelijn (Mij. Zeetrans port), waardoor zij niet alleen in het bezit komt van elf waardevolle schepen, maar ook een deel van de in Indonesië vrijgeko men vloot op de lijnen naar andere delen van de wereld kan inzetten. Ook de pogin gen, welke worden aangewend om uit In donesië vrijgekomen kapitaal, persoonlij ke energie en ondernemingsgeeest ten be hoeve van de handel met andere delen van de wereld te bundelen, is een bewijs voor de economische slagvaardigheid van het Nederlandse bedrijfsleven. De directie van de cultuurmaatschappij Goenoeng Malang n.v. heeft op de alge mene vergadering van aandeelhouders mee gedeeld dat zij liquidatie van de maatschap, pij reeds heeft overwogen, maar het voor- iopiger verstandiger acht te wachten hoe de situatie met betrekking tot de cultuur maatschappij Sukawana zich ontwikkelt, waarin Goenoeng Malang een deelneming heeft. „Momenteel zou het belang van de aan deelhouders zeker niet gediend zijn met een liquidatie, zo zei de de directie- „De terreinen en het administrateurs huis van Sukawana zijn bijzonder gun stig gelegen in de omgeving van Bandung en vertegenwoordigen een grote waarde, die mogelijk nog eens gerealiseerd zal kun nen worden. Zou men hierin slagen dan verdiend liquidatie van Goenoeng Malang zeker de voorkeur". Advertentie fris lekker gezond De Sola-fabrieken te Zeist hebben van de Holland-Amerika Lijn de opdracht ont vangen om de inrichting van het zilver werk van het nieuwe vlaggeschip „Rotter dam te verzorgen. De „Rotterdam" zal in september van stapel lopen en in dezelfde maand van het volgend jaar de eerste reis maken. De order voor het zilverwerk om vat 75.000 stuks hotelzilver. De levertijd bedraagt een jaar. Door Geo. Wehry en Co. Internationaal n.v. en de heer W. G. Klimbie is opgericht de Holland Export Schoenen Combinatie Hesco n.v. te Amsterdam. De vennootschap heeft ten doel de han del en de transitohandel in- en de im- en export van alle handelsgoederen in de ruimste zin genomen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 10.000, verdeeld in 10 aandelen, elk groot 1.000, welke alle bij de oprichting zijn geplaatst en in con tanten volgestort, te weten negen aan delen bij Geo. Wehry Internationaal en een bij de heer Klimbie. De heer Klimbie is benoemd tot directeur. Commissaris is de heer J. H. van Loo. Advertentie Kunt u een hel mooie Sherry werkelijk waarderen? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) met onze AMONTILLADO 7.50 per fles 11 Kinderhuisvest 47 - 51 Tel. 10717 „De repatriëring en het ontslag van per soneel dat in Indonesië werkzaam *"as heeft ons zware verplichtingen in Neder lands courant opgelegd", aldus de directie van de n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Vereenigde Majanglanden te Amster dam in haar .jaarverslag over het boekjaar 197/58. Het financieel resultaat in Nederland werd hierdoor zeer ongunstig. Het verlies heeft 334.582 bedragen, waarbij geen rekening gehouden is met de niet te taxe ren schade die in Indonesië is geleden. Saldo verlies vorig jaar bedroeg 192.295. Van de totale onkosten ad 319.i22 kwa men 173.395 ten laste van Indonesië. Voorgesteld wordt het verliessaldo 1en laste te brengen van de extra reserve, die daarna nog op de balans paraisseert voor 217.005 en voor een deel ten laste van het reservefonds. Het kapitaal bleef on veranderd 4.206.800. Sinds het onder beheer stellen van het bedrijf op 12 december 1957 kwamen geen officiële gegevens meer binnen. Vóór de overdracht waren de resultaten gunstig en verkeerden de ondernemingen in goede staal. Behalve de vertegenwoordiger is het gehele personeel uit Indonesië gerepa trieerd en de catastrofe is voor hen met minder ernstig dan voor de aandeelhou ders. Het boekjaar was in het algemeen ongunstig voor de koffiehandel. Er was van prijsstabiliteit geen sprake. De rubber- prijzen fluctueerden slechts in geringe mate. Het is opvallend, dat de rubber- markt, die eertijds aan dikwijls heftige fluctuaties onderhevig was, zich de laatste tijd tot een zeer stabiele markt heeft ont wikkeld. Het lijkt waarschijnlijk dat de synthetische rubber een belangrijke, rege lende invloed op het marktbeeld heeft. 19. Aangezien de geoefende Bostrapper een kranig rijder was, maakte hij snelle voortgang op zijn motorfiets, en al spoedig kreeg hij dan ook de stilstaande auto in het oog. Omdat hij op de inzittenden nog geen acht sloeg, nam hij aan dat de ge zochte en van haar kledingstukken ont dane oude dame zich hierin zou bevinden en een grote voldoening maakte zich van hem meester. „Ach, ach, wat zal dat oudje in haar schik zijn met mijn vriende lijkheid!" dacht hij opgewekt. Maar het oudje of liever gezegd Joris Goedbloed, die zich als een oudje had voorgedaan was alles behalve in zijn schik toen hij de politie-ambtenaa,r zag naderen! Dat deze slechts met vriendelijke bedoelingen kwam, kon hij nog niet vermoeden en hij dacht natuurlijk niet anders, dan dat hij al als de Vreselijke Verkeers-Zondaar herkend was. Hij sloeg dan ook een heel andere toon aan jegens Panda. Zijn stem klonk zacht en smartelijk, terwijl een tranen floers zijn oog verduisterde, toen hij sprak: „Ach kom, makkertje denk eens aan de mooie tijden die wij óók gehad hebben! Heb toch medelijden met een oude kame raad, die in een zwak momentje een paar onnozele verkeersregels heeft overtreden. Ge kunt me zo mooi helpen, ventje breng deze auto'weer in beweging en ont snap aan die agent!" Panda kon moeilijk onbewogen blijven bij deze smeekbede, maar hij deed zijn best om toch voet bij stuk te houden. „Nee", zei hij dus. „Nee, hoor! Echt niet! Ik wil er niets mee te maken hebben! Stap nu maar uit en zet het op een lopen!" „Wat zei je, lopen?" riep Joris verontwaardigd, terwijl er een ongewone barsheid, over hem kwam en niets meer aan zijn weke stemming van daarnet herinnerde. „Lopen, terwijl deze pracht-wagen tot mijn beschikking staat? Neen, baasje, je dwingt me tot bijzondere maatregelen!" Blijkens het» jaarverslag over 1957 van de n.v. Cultuurmaatschappij Serbadjadi te Amsterdam werd over de jaren 1955 en 1956 geen winsttransfer uit Indonesië ont vangen. Volgens de gecombineerde verlies- en winstrekening hebben de onkosten 128.468 bedragen, koersverlies op effec ten 28.370 en de kosten ten behoeve van het bedrijf in Indonesië verminderd met de ontvangen deviezenpakketten 208.857. Hiertegenover stonden inkomsten uit com missie en produktenzaken ad 165.806, gekweekte interest ad 50.557, zodat een verlies werd geleden van 149.331 dat voor een bedrag ad 124.690 ten laste van het reservefonds wordt gebracht en 24.641 ten laste van de reserve voor diverse be langen, welke rekeningen resp. op de ba lans paraisseren ad 128.732 en 52.859 (v.j. winst 145.444). Er wordt geen dividend uitgekeerd (v.j. 3 pet). Het saldo winst in Indonesië be droeg naar taxatie rp. 3.527.000 (v.j. rp. 1.488.040). Onder de normale omstandig heden zou dit bedrag in aanmerking ko men voor de aanvrage van een winst transfer. Door de achteruitgang van het reserve fonds werd een gedeelte der effecten van het belegd reservefonds overgedragen naai de effectenrekening. Wat de toekomst van de ondernemingen zal zijn valt bezwaarlijk te voorspellen. Voor het jaar 1958 wordt onder de in 1957 geldende omstandig heden een produktie van 2.960.000 kg rub ber verwacht, aldus de directie. Frankrijk heeft over juli op zijn buiten landse handel een nadelig saldo gehad van 27,9 miljard frank. Dit is het kleinste na delige saldo sedert december van het vo rige jaar. Uit de woensdag gepubliceerde douaneeijfers blijkt dat de Franse invoer in juli voor 80 percent door de export werd gedekt, tegen 76 percent in juni en 70 percent in juli 1957. Bij deze cijfers is geen rekening gehou den met de handel binnen het frankgebied, waarin Frankrijk een voordelig saldo op zijn handel had van 13,2 miljard frank. Het nadelige saldo over de algehele handel be draagt dus 14,7 miljard frank. Op de buitengewone algemene vergade ring van J. A. Carp's Garenfabrieken n.v. te Helmond is meegedeeld dat er nog geen duidelijke verbetering is ingetreden in het bedrijf. De voorraden, die vorig jaar sterk waren toegenomen, zijn thans weer op een normaal peil teruggebracht. De omzet is thans minder dan normaal. De directie deelde mee dat er over de ontwikkeling van de huidige positie nog geen voorspel lingen mogelijk zijn. Als de toestand geen wijziging ondergaat zullen de resultaten van het bedrijf lager liggen dan vorig jaar. De directie is van mening, dat de invloed van de Euromarkt op het prijspeil pas op lange termijn merkbaar zal zijn. Nieuw schip voor Van Nievelt De werf Blohm und Voss heeft aan Van Nie velt Goudriaan en Co. te Rotterdam het vracht schip ..Asterope" afgeleverd. Dit is een zuster schip van het op 24 juni gereedgekomen schip „Asmidske". Het afgeleverde schip heeft een draagvermogen van ongeveer 16.000 ton d.w. en kan een snelheid bereiken van 15 knopen. De olieroyalties De regering van de Verenigde Arabische Re publiek heeft besloten met de Amerikaanse oliemaatschappij „Tapline" afzonderlijke bespre kingen te gaan voeren om te komen tot een verhoging van de betalingen van deze maat schappij aan de Syrische schatkist, zo is van officiële zijde te Damascus medegedeeld. Aanwinsten. Woensdag zijn vijf Russi sche onderzeeboten Het Kanaal gepas seerd. De Britse admiraliteit gelooft dat vier van deze schepen tot de nieuw ste aanwinsten van de Russische vloot behoren. Zij werden begeleid door een groter „moeder"schip. Men neemt aan dat de schepen op weg zijn naar de Mid dellandse Zee. Democratisch. De Argentijnse peronisten willen proberen „met democratische middelen" weer aan de macht te ko men. De peronistische partij zal in de komende drie maanden volledig gere organiseerd worden, zo heeft Framini, een medewerker van oud-president Pe- rón, na terugkeer uit Ciudad Trujillo, waar Perón in ballingschap leeft, in Buenos Aires verklaard. Reserve. In Belgrado verluidt dat de Sov jet-Unie bereid zou zijn de kandidatuur te steunen van Popovitsj, de Joegoslavi sche minister van Buitenlandse Zaken voor het voorzitterschap van de komen de gewone UNO-Assemblee „mits er geen aanvaardbaarder kandidaat is". De Sovjet-regering zou Joegoslavië me degedeeld hebben, dat zij Popovitsj zal steunen tegenover dr. Malik van Liba non, maar zich het recht voorbehoudt van houding te veranderen als een ge schiktere kandidaat zou opdagen. Gepakt. De 33-jarige Turkse Sovjet-spion Bedros Zartaryen, die uit de gevange nis van Stockholm was ontsnapt, is uren later gepakt. De ingenieur had zich in een wasmand verborgen die door een auto buiten de gevange nis werd gebracht. Aardschokken. In de Perzische steden Kermansjah en Nahavand, die in het weekeinde door krachtige aardschokken werden getroffen, is woensdag door nieuwe aardschokken weer schade aan gericht. Er zouden geen slachtoffers ge vallen zijn, aangezien de bevolking in het open veld kampeert. Door de aard schokken van zondag en maandag zijn volgens de jongste berichten 137 men sen om het leven gekomen en 200 ge wond; 71 dorpen werden zwaar bescha digd. Onmogelijk. Alpheus Ndlovoe, de eerste Zuidafrikaanse neger die als advocaat bij het Hooggerechtshof te Kaapstad werd toegelaten, is naar Engeland ver trokken, omdat, naar hij zei, de apart heidswetgeving het hem onmogelijk maakte zijn praktijk uit te oefenen. Busongeluk. Een autobus met 59 inzitten den is woensdag nabij Cajamarca in het Colombiaanse departement Tolima in een afgrond van 400 meter diepte gestort; 42 mensen vonden de dood en 15 werden zwaar gewond. De bus was op weg van Cali naar Bogota. Doodstraf. Volgens Joegoslavische be richten uit Boekarest heeft Roemenië de doodstraf ingesteld op diefstal, ver duistering of beschadiging van open bare eigendommen. Economische mis drijven vormen nu een van de ernstig ste binnenlandse vraagstukken in Roe menië, zo wordt gemeld. De regering had in het begin van de maand toepas sing van zeer strenge maatregelen ge last. De berichten gewagen tenslotte van vele arrestaties. Ontploffing. Ten gevolge van de aardgas ontploffing op 11 augustus bij Bad Hall in Opper-Oostenrijk hebben naar thans bekend is geworden vijf mensen het le ven verloren. Van de vijf en twintig ge wonden zouden nog vijf in levensgevaar verkeren. Het gas, dat zich in grotere mate dan gewoonlijk had verzameld, was tot ontploffing gekomen toen een gids het voor toeristen met een lucifer had aangestoken. Particulier initiatief. James Squires, een 54-jarige werkloze mijnwerker, staat te Aberdare in Wales terecht op beschul diging van diefstal en onwettige exploi tatie van een mijn. Hij groef een aan tal jaren geleden in zijn tuin een open luchtmijn en ontgon deze met mate riaal dat hij uit een naburige mijn had gestolen. Op het ogenblik van zijn ar restatie had hij een voorraad van ver scheidene honderden tonnen uitstekende steenkool, die hij ver onder de normale prijs aanbood. Neutraal. In het Oostduitse partij orgaan Neues Deutschland, schrijft een func tionaris van het ministerie van Justitie, dat 't Oostduitse recht nog steeds hoofd zakelijk gevoegd is naar de belangen van de kapitalistische klasse en dat zijn „neutrale gedachte" de ontwikkeling van het socialistische bewustzijn be lemmert. Hulpbetoon. Len Westduitse organisatie van gerepatrieerden, het „Verband der Heimkehrer, Kriegsgefangenen und Ver- missten-Angehörigen Deutschlands", heeft op het publiek het beroep gedaan giften te doen ten behoeve van de Ne derlanders die uit Indonesië zijn ver jaagd. Nadat gisterenmiddag en -avond een randstoring van een lagedrukgebied bo ven de Noordzee plaatselijk nog enkele regen- en onweersbuien veroorzaakte, kwam het weer in Nederland tijdelijk on der invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Op de oceaan veranderde in de luchtdrukverdeling maar weinig. Na bij de Azoren bleef de luchtdruk hoog, ter wijl aan de noordzijde een tweetal depres sies naar het oosten trok. Eén ervan is voor het weer in onze omgeving van belang. Zij bevond zich vanmorgen ongeveer 100 km. ten westen van Bretagne en wordt morgen boven het noorden van Frankrijk verwacht. In verband daarmee wordt de kans op enkele buien weer groter. Vrijdag 22 augustus Zon op 5.34 uur, onder 19.51 uur. Maan op 14.50 uur, onder 23.46 uur. WEERRAPPORTEN Maanstanden 21 aug. 29 aug. 20.45 uur 6.53 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 22 augustus Hoog water 8.52 en 21.28 uur. Laag water 4.27 en 16.45 uur. Temperaturen: buiten land maxima van gis te- ci ■2 d ren Binnenland heden d e I V 7 uur. Neerslag laatste I'S S 24 uur feu <v c S Den Helde i zwaar bew z 13 0,1 Ypenburg zwaar bew z 14 0,1 Vlissingen half bew. z 14 5 Eelde *- /waar bew zo 14 8 Twente half bew. z 15 2 De Bilt zwaar bew. zzo 13 5 Eindhoven zwaar bew zzo 14 1 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z 14 5 Helsinki geheel bew O 19 0 Stockholm onbewolkt O 20 0 Oslo half bew. ono 21 0 Kopenhagen regen O 18 29 Aberdeen regen windst. 16 5 Londen motregen ozo 19 7 Amsterdam 2waar bew. zzo 22 2 Brussel zwaar bew. windst. 21 2 Luxemburg regen zzo 19 15 Parijs motregen zzo 20 0,1 Bordeaux regen zo 19 3 Grenoble geheel bew ono 22 0 Nice zwaar bew. n 29 0 Berlijn zwaar bew. wzw 22 11 Frankfort zwaar bew. wzw 22 0,2 München zwaar bew. windst. 21 0 Garmisch P. zwaar bew. no 18 3 Zürich regen O 21 17 Genève geheel bew. n 21 1 Locarno geheel bew. O 28 0 Wenen onbewolkt verand. 24 10 Innsbruck regen windst. 20 3 Rome zwaar bew. z 29 11 Ajaccio zwaar bew. n 27 0 Mallorca zwaar bew. zw 22 0 Algiers half bew. zw 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2