Inbrekers maakten zware maar lege brandkast buit gfl v.Em pelen Mr. A. Wensing-grote politieke belangstelling - verlaat raad Vrijheid van keuze essentieel voor zelfstandige ondernemers SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO Een groot bloemstuk 5B de redactie neven aan 4 Burgerlijke stand van Haarlem Geval van hongerstaking in Haarlemse gevangenis Voorzieningen aan woningen Dompvloedslaan Examens R.-k. Bond van Melkhandelaren: „Teisterbant" opent nieuw seizoen Vier jaar geëist tegen beroepsinbreker Uitspraken Haarlemse rechtbank HAARLEMSE RECHTBANK DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT Samenstelling tiental Ver. Schaakgenootschap (Wan)trouwdag Opening HBC-sportpark op 24 augustus DONDERDAG 2 1 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ALS DE HAARLEMSE RAAD in sep tember in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst bij elkaar komt, zal er een ras-echte Haarlemmer ontbreken: mr. A. Wensing, de voorzitter van de Christe- lijk-Historische fractie heeft zich voor de nieuwe zittingsperiode niet meer kandi daat gesteld. Hij heeft dit besluit geno men, omdat hij het raadslidmaatschap te bezwaarlijk vond naast zijn drukke werk zaamheden buiten de raad en zijn lid maatschap van de Provinciale Staten. Door dit besluit zal de Haarlemse raad een man moeten missen, die, hoewel hij er pas van december 1950 af lid van is geweest, toch heel zijn leven een buiten gewoon grote belangstelling voor de po litiek en voor de politieke verhoudingen heeft gehad. Deze belangstelling begon voor het eerst vaste vorm te krijgen op de nog door wijlen mr. L. G. van Dam opgerichte stu dentenclubs voor staatkunde van de Am sterdamse Universiteit, waar men op een gegeven ogenblik iemand nodig had, die de christelijke opvattingen zou kunnen vertegenwoordigen. Dat was het begin van mr. Wensing's actieve politieke werkzaam heid, ofschoon die zich toen nog niet richtte op een plaats in een vertegenwoor digend college. Bepaalde ambities in die richting had de jonge Wensing toen ook nog niet en het zou geruime tijd du ren, voordat hij zich beschikbaar stelde om in de raad zijn stem te laten horen. Wel was hij een werkzaam lid van de Christelijk Historische Unie, aan vankelijk in de jongerengroep een poli tieke partij, die mr. Wensing geen partij noemt, „Wij zijn geen partij en daar ben ik blij om. Je moet in de politiek niet an deren nadoen en onze kracht ligt juist in een zekere verdeeldheid van opvattingen, natuurlijk met handhaving van wat wij als christelijke politiek zien en wenselijk achten. Het zou veel gemakkelijker zijn de verdeeldheid te verdoezelen achter een straffe partijdiscipline", aldus mr. Wen sing, die in de Haarlemse gemeenteraad ook immer een eigen geluid deed horen en geen partijpolitieke figuur wilde zijn. ..Daarom valt het ons als christelijk-his- torischen altijd zo gemakkelijk, waar nodig en gewenst, met anderen samen te werken". Samenwerking Deze samenwerking heeft de heer Wen sing altijd toegejuicht en zeker niet alleen met de geestverwante anti-revolutionairen. Grote belangstelling heeft het scheidende raadslid voor ondei-wijsproblemen waar over hij altijd gedegen beschouwingen hield tijdens de begrotingsdebatten, van welke raadscommissie hij lid was, en voor financiële kwesties, ofschoon hij nooit lid is geweest van de financiële commissie. Wel heeft hij deel uitgemaakt van de sub sidiecommissie en van de commissies voor economische zaken en van toezicht op de stadsbibliotheek en -leeszaal. Het werk in een kleinere fractie in de raad is veelomvattender dan dat van een BEVALLEN van een zoon: 19 aug.: J. A. van Geldorp-van Veen; M. E. Ak- kerman-Keeman; E. Oudenaarden-Stam; 20 aug.: W. J. Nieman-de Koning. BEVALLEN van een dochter:19 aug.: M. S. van Dusschoten-Kolijn; M. L. van der Elst-Adama van Scheltema;20 aug. J. E. Hekket-de Ridder OVERLEDEN: 18 aug.: C. H. Serné. 71 j., Sophiastraat; 19 aug.: S. de Vries-Straver, 75 j., Neptunusstraat. ONDERTROUWD: 20 aug.: P. C. Pol- fliet en A. W. M. Elstgeest; D. M. Klingens en A. C. Smits; J. B. M- Wevers en C. J. Schouten; P. M. van der Veen en A. ten Wolde; A- C. Groot en J. Sieraad; P. de Jong en W. C. E. van Schaagen; J. T. Wob- ben en A. van Santen; D. T. Schouten en R. F. van Bilderbeek; A. de Ruiter en D. M. van der Jagt; C. Vos en W. J. Lequin. GEHUWD: 20 aug.: G. H- E. Keuss en H. E. Kortekaas; B. J. Kockmann en A. M. L. Plieger; F. A. van der Put en J. U. van Rijn; E. S. Sewalt en M. C. Rijssemus; M. Wesselman en M. Polak; J. A- M. den Ouden en H. M. Platei; J. A. M. Kwakman en T. M. Slewe; G. J. Giling en W. A. Kwakman; P. W. Westerman en G. P. van der Steijle; D. J. M- Laanbroek en M. Cas- tenmiller; T. A. Ruijgvoorn en M. A. M. Kropman: R .R. N. Boers en A. G. W. Möh- ring; J. Twisk en H. C. Essenberg; G. van Hoorn en N. M. Serné; J- G. T. Brendel en R. Waisvisz; T.' Vermaas en C. Jak; G. F. Klinkenberg en H. A. Zandvliet. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: C. J. M. van den Brink- Hogema, zn.; P. Chr. M. Wilmering-Ver- heijen, dr.; J. M. Scholte-Van Honschoten, zn.; A. Kassenberg-Van Batenburg, zn.; T. Th. M. Ulrici-De Jonge, dr. ONDERTROUWD: R. Flier en L. J. J. Verburg; A. S. Freriksen en A. M. Beelen; J. G. Willemsen en H. J. van Essen; A. L. Broekhuizen en E. ten Houte de Lange; J. P. de Geus en N. Ie Nobel. GEHUWD: H. C. Prinsen-Geerligs en F. E. Woudhuizen. OVERLEDEN: Wed. A. Chr. van Velsen- Klene, 86 j.; G. D. Rasch, 78 j., Wed. C. A. Schrama-Dazelaar, 79 j., Wed. A. C. de Jong-Schornagel, 81 j.,; J. Lodder, 50 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. W. Staleman en W. M. Suijk; F. A. Stroethof en A. J. Peschar; M. A. J. Mijné en T. R. Handel; G. R. van Asperen en C. J. Verhagen. GETROUUWD: M H. Gezelings en W. J, van der Ham; C. A. Steenbergh en J. M. de Klerk; P. Gerrits en G L. Rothert; A. G. Damen en E. H. A. Copini. GEBOREN: Tessa, dr. van S. T. Ver hulst en Z. M. G. ter Hart OVERLEDEN: Me j. E. van der Meulen, 19 j.; Mm. Wed D. W. van Waveren-Sam- som, 83 j.; H. J. van Egmond, 90 j.; Mw. wed E. C. A. A. van Laer-Franssen, 69 j. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEHUWD: C. H. Juffermans en P. F Slot; C. W. F. Mees en E. M. C. Huijsmans; G. P. F. v. Rhee en F. V. P. Wener. GEBOREN: Maria Wilhelmina, dochter van D. Schoneveld en M. W. Wesselius. grotere fractie, maar mr. Wensing zindt dit juist het aantrekkelijke van het ge- meenteraadswerk. „Het kennisnemen van stukken van allerlei aard is juist het meest interessante deel van het werk", zegt hij, hoewel hij eraan toevoegt, dat de eigen schap om vlug dossiers te lezen hem van enorm groot nut is geweest, omdat hij het zich altijd tot. een taak stelde alle dossiers te lezen. Dit is één van de uitingen van zijn grote en veelzijdige belangstelling, die voorts tot uiting kwam in zijn redevoe ringen in de raad over een veelheid van verschillende onderwerpen, hetgeen hij altijd deed met een zekere oratorische allure, die vaak doortinteld was met. een fijne ironie. Tam Zijn politieke belangstelling deed hem soms in een principieel debat geraken met ondermeer de heer Mensink. Mr. Wensing betreurt het, dat dergelijke debatten niet méér konden worden gevoerd en wat dat betreft vond hij de Haarlemse raad wel eens wat.tam. In de vraagstukken over het financiële beleid was hij wel eens aan d" zuinige kant, vooral wat betreft som mige subsidietoekenningen op cultureel gebied. Dit was zeker niet een gevolg van het feit, dat hij deze niet belangrijk vond. maar ten aanzien van het financiële beleid is hij altijd een voorstander geweest van het vaststellen van een strenge rangorde naar belangrijkheid. Over het verzorgings- peil sprekend zei hij wel eens: „Ik houd niet zo van een verzorgingshuis....". Ook over de vermindering van de auto nomie van de gemeenten toont hij zich niet zo bezorgd. Dat de middelen van het rijk moeten komen acht hij vanzelfsprekend en hij gelooft niet dat de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten een einde zal maken aan de begrotingstekor ten. Toch is hij ten opzichte van de toe komst zeker niet pessimistisch gestemd. Hij zal het overigens ook zonder het raadswerk druk genoeg hebben als lid van Provinciale Staten, als lid van de Unieraad van de C.H.U. en vice-voorzitter van de kamerkring, afgezien nog van enige andere bestuursfuncties. Zodat zijn wens om meer te gaan lezen voorlopig nog wel onvervuld zal blijven.... Man wil overplaatsing, opdat zijn moeder hem kan bezoeken Een 32-jarige Haagse loodgieter, die zich in de strafgevangenis te Haarlem bevindt is al enige maanden lang in gedeeltelijke hongerstaking, omdat hij overgeplaatst wil worden naar de gevangenis in Scheve- ningen, waar het voor zijn moeder moge lijk zou zijn hem te bezoeken. Deze vrouw, die in Den Haag woont, is namelijk invalide en kan de reis naar Haarlem niet. maken. De Hagenaar, die tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar is veroordeeld wegens, het plegen van een inbraak in een Aerdenhoutse villa op 21 januari van dit jaar. heeft al verscheidene keren een verzoek tot overplaatsing aan het ministerie van Justitie gericht, dat echter blijkbaar geen redenen aanwezig ziet om aan zijn verzoek te voldoen. De man gebruikt al geruime tijd geen vast voedsel meer, maar drinkt wél da gelijks een kleine hoeveelheid melk. Naar zijn familie ons meedeelt zou hij ongeveei 45 pond zijn afgevallen. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor een krediet van 1400 te verle nen voor het aanbrengen van enkele nood zakelijke voorzieningen in enige van de ge meentewoningen aan de Dompvloeds laan. Deze uitgaaf kan volgens het college uit de huuropbrengst der woningen wor den bestreden. Den Haag. Staatsexamen gymnasium. Geslaagd voor diploma A: M. F. van Trigt te Warmond: H. L. van Berkel te Amsterdam: Mej. B. I. Dokkum te Amsterdam; T. van Dijk te Doom: Mej. S. C. Koster te Utrecht: Mej. E. Nieboer te Amersfoort: Mej. C. E. M. M. Koops te Am sterdam: S. Braaksma te Winschoten; Mej. .1. B. Bollée te Amsterdam; Mej. J. van Driel te Den Briel: G. J. van Hartesveldt te Leiden; E. G. C. A. M. Huysmans te Amsterdam, Mej. G. Recter te Veenendaal. L. van Rijswijk te Santpoort; E. Slager te Ede; E. D. W. Stapel te Schiedam; E. A. J. van der Wal te Utrecht- Zuilen. Geslaagd voor diploma B: C. Snoei te Utrecht: Th. J. Simons te Roggel (L.); R. van Kamp te Amsterdam; J. J. M. Tonino te Delft; Mej. G. B. Slienstra te Leeuwarden; P. J. Ha mers te Nijmegen. J. R. Smit te Doorn, A. van Velzen te Amsterdam. Ofschoon er in de „status quo" van het Haarlemse mclkconflict weinig veranderd is, wordt er achter de schermen druk ge confereerd om aan beide zijden de stand punten nader te bepalen teneinde zo een basis te kunnen verkrijgen voor een be middelingsgesprek, dat op korte termijn tussen de twee partijen zal moeten plaats hebben. Zo heeft gistermiddag en -avond het hoofdbestuur van de Rooms-katholiekc Bond van Melkhandelaren in Nederland in restaurant Brinkmann in Haarlem ver gaderd om de situatie en de positie van de afgevaardigden in de bemiddelingse.om- missie te bespreken. Als resultaat van deze besprekingen heeft de rooms-katholiekc bond een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat naar zijn mening de vrijheid van leverend bedrijf behoort tot het wezen van het zelfstandig ondernemer zijn. Daarom kan de R.-k. Bond van Melk handelaren de handelwijze van „De Sier- kan", het leverend bedrijf in Haarlem, niet goedkeuren. Het beginsel van zelfstandig ondernemer, de vrije keuze, is een zó be langrijk goed van de ondernemer, dat, of schoon de landelijke bond graag de weg openhoudt om langs de weg van de be middeling tot een einde van het conflict te komen, dit beginsel toch uitgangspunt var. onderhandelen zal moeten zijn. Hiermee is de onderhandelingspositie van de Rooms-katholieken duidelijk komen vast te staan. De andere landelijke bond, de Centrale Bestuurdersbond, is nog niet tot een uitspraak gekomen, maar zal dit vermoedelijk vandaag nog doen. De ver gadering van de r.k. bond werd door enige mensen van de C.B.B. bijgewoond. Nadat de bemiddelingscommissie, op de voorzitter na, tot stand is gekomen, zal deze commissie, die bestaat uit twee afge vaardigden van elke landelijke bond en vier afgevaardigden van melkstandaardi- satiebedrijven buiten Haarlem, vanmiddag tijdens een vergadering in Amsterdam een neutrale voorzitter kiezen. Er is op het ogenblik nog een verschil van mening over de taak van deze com missie. Van de zijde van de bonden ver klaarde men. dat het hier eigenlijk om een De Haarlemse sociëteit „Teisterbant", die maandag haar poorten weer heeft ge opend, heeft voor het seizoen 1958/1959 een aantrekkelijk programma het licht doen zien. Het nieuwe seizoen wordt woensdag avond 10 september ingeluid met de „He ren-Modeshow" onder leiding van Jacques Moolenijzer en tekst van David Koning. Woensdag 24 september is er een avond van Marcel Marceau. Er worden twee films van hem vertoond, waarin al zijn beroemde nummers voorkomen. Voorts wordt een film vertoond over het Théatre National Populair met fragmenten uit Macbeth en Prince de Hambourg. De schrijver Siegfried E. van Praag spreekt woensdag 8 oktober over „Twee Franse vrouwen en haar tijd" (Julie de Lespinasse en Marceline Desbordes-Val more). Woensdag 22 oktober houdt Paul Chr. van Westering een inleiding over „Melo die of klank", met grammofoonplaten en pianospel. Op de oratorische avond van woensdag 5 november heeft de eindstrijd plaats tus sen de negen prijswinnaars van de drie vorige toernooien. Woensdag 19 november vertelt de heer J. N. van Wessem, directeur van de Leidse Lakenhal, over kunstindrukken van zijn recent bezoek aan Polen. Woensdag 3 december komt de Utrecht se Kunstenaars-sociëteit op bezoek. Clare Lennart, Jaap Romijn en de schilder Dick Bruna houden op die avond een praatje. Het eerste kwartaal van het seizoen wordt woensdag 17 december besloten. Kees Stip vertelt over Trijntje Fop, film en over andere dwaze dingen. arbitragecommissie gaat. De grote bedrij ven geven de voorkeur aan een commis sie, die zich in de eerste plaats zal bezig houden met een bemiddeling in het be staande conflict. Dit is echter inmiddels reeds ver uitgegroeid boven een plaatselijke strijd, omdat de positie van de melkslij- ters in geheel West-Nederland in het ge ding is. Met name gaat het om de vraag of zij hun vrijheid van keuze wat betreft de leverende fabriek kunnen behouden. Vandaar ook, dat de rooms-katholieke bond zich reeds nu op een bepaald stand punt heeft gesteld. Aangezien de melkbe- drijven donderdag 14 augustus de overeen komsten met de organisaties van melk handelaren hebben opgezegd, willen deze de komende onderhandelingen ook met „een schone lei" beginnen, zoals één der bestuurders zich uitdrukte. De eventuele oplossing van het conflict zal dus veel vérstrekkender zijn dan de omvang van het huidige conflict in Haar lem doet vermoeden. Advertentie Haarlemse rechtbank Van een indrukwekkende reeks delicten als diefstal, inbraak, oplichting waren de 28-jarige Haarlemse schilder, die van morgen voor de Haarlemse rechtbank te recht stond, er slechts twee ten laste ge legd. Maar deze feiten waren voor de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pit- lo reeds voldoende om vier jaar ge vangenisstraf met aftrek te eisen. In maart van dit jaar brak verdachte in bij de machinefabriek v/h Figee in Haar lem en stal uit de kantine een bedrag van t 105 toebehorend aan de Volksbond tegen Drankmisbruik. Op 1 april verschafte hij zich toegang tot een woning aan het Ken- nemerplein en verdween met in totaal 245. De dagvaarding schilderde verdachte, drie keer veroordeeld wegens inbraak en verduistering, als ee> beroepsmisdadiger. Een dozijn bedrijven en instellingen in Haarlem hadden bezoek van hem ont vangen, waaronder het telefoonkantoor en de kantine van de Spoorwegen. Doch ook elders in het land, in Utrecht, Egmond aan Zee, Rhenen, Veendam, Amsterdam, Mui- derberg, Voorschoten en Weesperkarspel pleegde hij diefstallen en inbraken. „De bajes kari mij niets schelen", had de schilder voor de officier verklaard, doch deze zei thans gevangenisstraf als het enige wapen te beschouwen, daar ons land nu eenmaal geen dwangarbeid of iets der gelijks kent. De raadsman, mr. L. Ali Cohen zei wel iswaar het gevoel te hebben voor een ver loren vesting te vechten, doch hij zag ver dachte hoewel hij een beroepsinbreker is als iemand, die een misdaad pleegt uit nood. Als een maatschappelijke dren keling. Op deze jongeman is de zin uit een gedicht van Nijhoff van toepassing: „Mijn vader heb ik niet gekend, mijn moeder heeft mij niet verwend". Reeds op twee jarige leeftijd kwam hij in een tehuis te recht en sukkelde daarna van het ene te huis naar het andere. Hij leerde een vak, maar kon niet aan het werk komen, omdat hij geen blanco strafregister had. Onder steuning kreeg hij ook niet, omdat hij niet lang genoeg bij één patroon had gewerkt. Pleiter drong aan op het opleggen van een lichtere straf. Uitspraak dinsdag 4 september om half tien. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de zaak tegen een 19-jarige interieur maker uit Amsterdam aangehouden voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. Samen met een 17-jarige kameraad had de interieurmaker in de nacht van 29 juni van dit jaar in Zaandam een consumptie tent opengebroken en geplunderd. Dozen vol allerlei snoepwaren hadden zij buit gemaakt en op gestolen fietsen wegge sleept. Later in de nacht was verdachte nog op een bromfiets erop uitgetrokken om nog meer zoetigheden weg te halen. De officier van Justitie had acht maan den geëist met aftrek van vooraiTest., waarvan drie maanden voorwaardelijk mei een proeftijd van drie jaar. Diefstal Een 49-jarige garagebediende uit Heem stede werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, waaiwan tw^-i voorwaardelijk, wegens diefstal meerma len gepleegd. Hij had uit de kassa van zijn werkgever in Heemstede twintig gulden weggenomen en was vervolgens met een auto van een klant naar Amsterdam ge reden, zonder dat hij daarvoor toestem ming had gekregen. De vei-dachte was reeds meermalen met. de strafrechter in aanraking geweest. De officier van Justitie had negen maanden met aftrek geëist, waarvan drie voorwaardelijk en onder toezichtstelling van de reclassering. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Boerderij uit 1650 afgebrand. Gister middag is de uit 1650 daterende boerderij „Groot Keins" aan de Grote Sloot te Scha- gerbrug afgebrand. De brand is waar schijnlijk ontstaan door hooibroei. In de nacht van 24 .juni van dit jaar werd ingebroken in een metaalwarenfabriek aan de Bauduinlaan in Halfweg. Na verbreking van een ruit klommen de daders via het dak naar binnen. Zij sleepten een vier honderd kilogram zware brandkast naar buiten maar kwamen tot de ontdekking, dat ze deze niet in een gereedstaande auto konden vervoeren omdat het „meisje" zoals een brandkast in kringen van „zware jongens" genoemd pleegt te wor den te omvangrijk was. Het stalen ge vaarte werd zolang achter een heg ver stopt en de dieven vertrokken in hun auto naar Amsterdam om later in de nacht de buit op te halen. Al hun moeite was echter vergeefs want in de brandkast bevond zich behalve enige voor hen waardeloze papie ren slechts een stopwatch. De „heren" stelden zich enigszins schadeloos door een winterjas, wat sigaretten en een zonnebril mee te nemen. Verdacht van deze diefstal in vereniging met braak en inklimming stonden vanmor gen vier jongemannen voor de Haarlemse rechtbank. Drie van hen, een 25-jarige varensgezel, een 27-jarige metselaar, bei den uit Amsterdam, en een 24-jarige Haagse kunstschilder waren goede beken den van Vrouwe Justitia. De vierde, een 23-jarige chauffeur uit Amsterdam, zat voor de eerste keer in de beklaagdenbank. Met uitzondering van de varensgezel be kenden de verdachten vlot het voornemen gehad te hebben de „kraak" te zetten. Met een auto van de varensgezel waren ze die nacht vanuit Amsterdam vertrokken. De chauffeur klom op het dak van de metaalwarenfabriek en maakte door het inslaan van een ruit de weg voor zijn kor nuiten vrij. Op de terugweg kregen zij op de Haarlemmerweg bandenpech, ze liepen een eindje en stapten toen in een taxi. Later in de nacht haalden zij de verstopte brandkast met een andere auto op. De varensgezel ontkende halsstarrig iets met de inbraak te maken te hebben. „Ik ben er niet eens bijgeweest. Die anderen kunnen wel zoveel vertellen". Deze ver dachte was van mening dat de anderen uit een soort wrok hem in de zaak hadden betrokken. Toen de drie andere verdachten namelijk die nacht bij hem waren geweest en hem van de bandenpech hadden verteld, zou hij geweigerd hebben zijn wagen ter beschikking te stellen om de achtergelaten brandkast op te halen. Dat zou kwaad bloed hebben gezet. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo twijfelde er echter niet in het minst aan dat alle vier verdachten gezamenlijk op het dievenpad waren gegaan. „Ér schijnt onder gedetineerden de mening postgevat te hebben dat de rechters in Haarlem een minder goede kijk zouden hebben op 't toepassen van de juiste straf maat. Hun oordeel hierover is niet mals. Het gerechtshof in Amsterdam schijnt bij de heren beter in de gunst te staan omdat daar tenminste Amsterdammers zitten". De officier was van oordeel dat hier echte „zware" jongens aan het werk zijn ge weest. Hij eiste tegen de chauffeur een jaar met aftrek en tegen de drie anderen een jaar en zes maanden met verminde ring van de tijd in voorarrest doorge bracht. De verdedigers van de verdachten be pleitten de uiterste clementie gezien de jeugd van hun cliënten. De uitspraak van deze zaak volgt op donderdag 4 september des morgens om half tien. Advertentie een bruids-bouquet, een klein schaaltje of pulletje bloemen, het is alles ware bloemsierkunst bij BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18 Tel. 3-80-80 Heemstede Advertentie Vondsten. Bij het strand van Santa Maria di Ricardi, in de omgeving van Ca- tanzaro in de Italiaanse provincie Cala- brië, heeft men de begraafplaats van een Griekse nederzetting gevonden. Er werden vazen, Griekse maskers en grafopschrif ten aangetroffen. There once was a lady of leisure Who acquired a considerable measure Of diamond rings And pearls and such things But her Mink was her most constant pleasure. Mink Het bestuur van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap heeft met het oog op de samenstelling der tientallen een wijzi ging in de hoogste groepen aangebracht. In ons vorige verslag betreffende deze se lectiewedstrijden maakten wij reeds gewag van een vermoedelijke samenstelling dei- nieuw te vormen groepen. Behalve de spe lers J. H. Marwitz, G. B. v. d. Velde ir. A. M. Schneiders, F. A. Spinhoven, di-s. J. P. Verhoeff en P. Brommer die zeker deel zullen uitmaken van het eerste tiental, kunnen zich ook nog van een plaats in dit team verzekeren de heren J. Blokker, P. A. van Driel, E. J. de Ree, Tj. de Jong, W. Mazee, R. Mol en P. H. Kastelein. Deze schakers zijn namelijk in een groep tezamen gebracht waarin gestreden zal worden om een aantal plaatsen in het eer ste tiental, Aanvankelijk maakte ook de kampioer van Midden-Kennemerland, L. G. Mostertman, deel uit van deze groep. Aangezien deze echter meende, recht streeks aanspraak te kunnen maken op een plaats in het eerste tiental en hij niet van de hierboven vermelde groep wenste deel uit te maken, heeft de wedstrijdlei ding hem van de deelnemerslijst afgevoerd. Ongetwijfeld heeft hij hiermee zijn plaats in het eerste tiental verspeeld. Zijn resul taten tot op heden in de selectiewed strijden behaald, nederlagen tegen ir. Schneiders en G. B. v. d. Velde en slechts één remise tegen G. B. v. d. Velde, zijn bepaald niet zo geweldig geweest dat zijn handelwijze gerechtvaardigd is. Wat de wedstrijden zelf aangaat was de uitstekende start van J. Blokker in de nieuw geformeerde groep het meest op vallende feit. In een interessante partij versloeg hij E. J. de Ree op fraaie wijze in een stelling met vrijwel alle stukken nog op het bord. Minder fortuinlijk gaat het F. D. Anto- nisse in groep 2A. Opnieuw werd hij ver slagen, ditmaal door J. v. d. Steeg. Hij zal zich nu waarschijnlijk niet in het tweede tiental weten te spelen. De uitslagen luidden: Hoofdgroep: G. B. v. d. VeldeF. A. Spinhoven afgebroken. IA: E. .T. de ReeJ. Blokker 01; W. MazeeTj. de Jong remise; R. MolP. H. Kastelein remise. 1B: F. W. MeulenbeldH. A. v. d. Bo gaard remise; C. KosterJ. Nijman re mise. 2A: J. v. d. SteegF. D. Antonisse 1—0; P. C. JorissenF. J. v. Tongeren afge broken. 2B: G. KruupP. Bottelier remise; W. KievitJ. Jonckbloedt 10. 2C: S. v. d. PeijlP. i. d. Berken remise. 3A: J. WagenaarK. Nederkoorn 10. 3B: J. van TeunenbroekH. Slenters sr. 1—0. 3C: E. HundepoolO. Iking 01. 3D: A. D. van SteenisG. de Vries niet bekend; H. I. van EsJ. Haan 0—1; P. RolieA. D. van Steenis 01. Dezer dagen werd er tegen koffie tijd bij een woning aan de Roskamstraat in Haarlem-Noord aangebeld. De be woonster deed open en zag een bakkers- bediende voor de deur staan met een grote taartendoos in de hand. „Je bent vast verkeerd, hoor, ik heb niets be steld", zei mevrouw met grote beslist heid. De bediende beweerde met even grote zekerheid dat de taart telefonisch besteld ivasMevrouw hield echter voet bij stuk dat ze niets van een bestelling afwist en daarom, niet van plan was de lekkernij in ontvangst te nemen. „Je baas is er vast, ingevlogen. Zeker weer een van die grappenmakers, die luk raak een zaak opbellen en een bestel ling opgeven, waar naderhand niemand iets van afweet". Onverrichter zake vertrok de bakkersbediende met zijn taart om zijn werkgever het voor hem minder prettige nieuws mee te delen- Later op de dag vertelde mevrouw het voorval aan haar man. Deze infor meerde belangstellend of de taart er lekker uit had gezien en vroeg toen langs zijn neus weg of zijn vrouw wel wist wat hét voor een dag was. „Ooooh", schrok m,evrouw, „onze trouw dagMaar het is dan ook voor het eerst sinds zestien jaar, dat-je er aan ge dacht hebt. Zondag 24 augustus is het de grote dag voor HBC. Dan opent de oudste r.k. sport vereniging in Nederland het nieuwe ter reinencomplex aan de Cruquiusweg het geen met diverse feestelijkheden en plech tigheden gepaard gaat. Nadat de bisschop van Haarlem op het hoofdveld des morgens de mis heeft opge dragen wordt het complex door kapelaan Bakker ingezegend en om 12 uur trekt een grootse optocht door Heemstede waaraan de muziekverenigingen „St. Michael" en „Eensgezind" hun medewerking verlenen, Het hoofd van de optocht wordt gefor meerd door vijf herauten te paard. Daar achter volgen praalwagens met voetbal lers, gestoken in kledij anno 1902 het jaar van oprichting van de club en in kostuum van de tegenwoordige tijd. Een aantal edelen en jonkvrouwen te paard zul len aan de stoet een bijzonder cachet ge ven. Allé afdëlmgén van HBC zullen voorts in de optocht vertegenwoordigd zijn. De route van de optocht; waarvan het ver-' trek om 12 uur zal plaats hebben, is als volgt: Oude Posthuisstraat, Burg. van Len- nepweg, Kerklaan, Binnenweg, Iepenlaan, Jan v. d. Bergstraat, Resnovaplein, Bin nenweg, Oosterlaan, Landzichtlaan, Cloos- terlaan, Julianaplein, Eikenlaan, Berken laan, Binnenweg, Raadhuisstr., Camp- laan, Wilhelminaplein, Achterweg, Laan van Insulinde, Timorstraat, Javalaan, Borneostraat, Sumatrastraat, Lombok straat, Javalaan, Sportpark. De burgemeester van Heemstede, als mede kapelaan Bakker en de heer Kemp zullen na aankomst van de stoet op het sportpark, korte toespraken houden en na enkele sportdemonstraties volgt dan de voetbalwedstrijd tussen HBC en een elftal van oud-internationals en andere bekende voetballers. De opstelling van deze ploeg, „Hollands Glorie", luidt: Doel: Leo Halle (Go Ahead); achter: Van der Linden (Ajax) en Albers (Vites se); midden: Van Schijndel (SVV), Schij- venaar (EDO) en Hazeveld (VSV). voor: De VJinter (Haarlem), Engelsman (Quick N.), Roozen (Haarlem), Boeree (Haar lem) en Koning (Volendam). HBC stelt daar tegenover: doel: War merdam; achter: Goossens en Van Brug gen; midden: Drayer, Henk Kors en Joh. Duindam; voor: Deelissen, Neeskens, Henny Kors, De Reus en Jilles Duindam. Scheidsrechter is de heer Ausum. De wedstn'd begint om kwart voor drie. (Verkort weergegeven) Woningnood. In uw krant stond ver meld, dat van verschillende zijden woon ruimte werd aangeboden aan het gezin, dat onlangs in de Hout moest overnachten. Zijn deze mensen dan al die tijd ziende blind geweest? Hebben zij zich nooit ge realiseerd, dat er honderden jonge mensen rondlopen, die door gebrek aan woon ruimte niet in staat zijn een gezin op te bouwen? Wonen er in Haarlem dan geen mensen, die voor deze gevallen woon ruimte willen afstaan? EEN LEZER „Burengerucht". Het is met de nachtrust wel moeilijk gesteld, als men in de buurt van de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart woont. Vooral voor iemand, die 's nachts thuiskomt en tot een uur of negen moet uitslapen. Om zeven uur luidt de klok en om half acht wederom. Dit is geen burengerucht, dit houdt een heel stadsdeel uit de slaap. Zieken en mensen, die nachtarbeid verrichten, hebben hun rust nodig. Zij, die naar de kerk willen gaan, doen dit toch wel. Ik ben niet de enige, die hier zo over denkt. EEN VERONTWAARDIGDE ABONNé. Verbod. Nu B. en W. van 's-Gravenhage de boulevard van Scheveningen hebben verboden voor bromfietsen met open knal- pot en B. en W. van Heemstede een deel van Groenendaal voor hen verboden, moge ik B. en W. van Haarlem beleefd in overweging geven ook een deel van de Haarlemmerhout aan bromfietsen te ver bieden. C. L. BECKING

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4