Restauratieplannen voor de twee Vijfhuizer molens „Kistkalveren worden niet gekweld" Niemöllers visie op taak van de Wereldraad van Kerken Als er nog excessen zijn, moeten die worden tegengegaan PONDERDAG.21 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MOOIE STOFFERING VAN NIEUWE STADSRAND Geschiedenis Plannen voor herstel if Aangehouden wegens valsheid in geschrifte UIT STAD EN STREEK Zomerconcert van N.Ph.O. Kerkelijk nieuws Volleybalcompetitie begint in Haarlem op 22 september Kort nieuws Voorzitter produktschap herhaalt: Kettingbotsing op Jansweg Auto slipte door; één gewonde Belangrijke roeping in deze wereldcrisis „Prinses Eloise" in het Openluchttheater Voor inbraak in Beverwijk een jaar en 9 maanden geëist Oudheidkundige vondsten in Drente Advertentie HAARLEM STAAT BEKEND om het natuurschoon in de omgeving en het zijn heus niet alleen de bossen en de duinstreek die aan de Spaarnestad deze faam hebben geschonken. Ook de streek ten zuiden en ten oosten van de stad draagt hiertoe bij, al geeft de natuur het landelijke schouwspel daar een geheel ander karakter: de lage weilanden en hooiakkers, die zich uitstrekken vanaf de stadsgrens; daarachter de goudgele graanvelden van de Haarlemmermeerpolder waar nu de oogst is begonnen, begrensd door het zilveren kronkellint van het Spaarne, dat uitmondt in de Ringvaart. Vanaf de ringdijk heeft men een onbelemmerd uitzicht over dit plattelands tafereel tot aan de grens van de stad in de verte. Eigenlijk wordt dit uitzicht op slechts twee plaatsen onderbroken, namelijk door de beide molens aan de Haarlemse kant van de Ringvaartoever, tegenover de Vijfhuizerdijk vlak bij het dorp en tegenover de Cruquiusdijk. De molens staan daar als rustieke monu menten uit het verleden, toen de wind nog een kostelijke en onmisbare krachtbron was. Onder hun voet ruist het riet van de ringvaartboorden, waartussen de rose bloemen van het, wilgenroosje omhoog- schieten en waarin bitterzoet en hegge- winde paax-se en witte plekken vormen. De karekiet zingt er zijn liedje; meerkoet, waterhoentje en wilde eend vinden er een schuil- en broedplaats. Zwaluwen jagen op insecten tol rakelings over de water spiegel en soms zit, in het topje van de molenwieken hoog boven de heen en weer wiegelende rietpluimen, een torenvalk, de spiedende blik gericht op de bewegingen in het groene gras, ver onder hem. De aandachtige beschouwer ervaart echter ras, dat de fraaie aanblik van de beide molens eigenlijk een tanende schoonheid is. Men behoeft helemaal geen deskundige te zijn om vast te stellen dat het latwerk van de wieken grotendeels is verdwenen en dat de kap er verfom faaid en verveloos uitziet. En in werke lijkheid is het nóg erger, vertelde ons de heer A. J. de Koning, de Hoofddorpse architect, die als landelijk technisch ad viseur is vex-bonden aan de Vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hol- landsche Molen". Zo heeft het bijvoor beeld maar een haartje gescheeld of de kop van de molen tegenover de Cruquiusdijk was met wieken en al in het water van de ringvaart gestort Eigenlijk behoeft dit verval geen ver wondering te wekken, want de beide Vijf huizer molens zijn bouwwerken met een lange geschiedenis. Kort na de droogma king van de Haarlemmex-meei-polder in 1852 werde.i zij opgericht, toen men de waterlozing van de.Verenigde Gi-ote en Kleine Polders onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude (tegenover de Cruquiusdijk) en van de Vijfhuizerpolder onder Haar lem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude (tegenover de Vijfhuizex-dijk) verlegde naai de ringvaart van de Haarlemmermeer. De molen tegenover de Vijfhuizerdijk dateert dan ook van 1871. In augustus 1938 werd er een elektrische hulpaandrij- vingsinstallatie in geplaatst; hierdoor werd het mogelijk om in tijden van windstil weer de vijzel met een elektromotor aan te drijven. De windinrichting bleef welis waar intact, maar is sindsdien niet meer gebruikt. De molen, die tegenover de Cruquius dijk staat, is nóg ouder en dateert van 1860. Deze is tot en met 1945 in gebruik geweest. Toen werd ook hierin een elek trische bemalingsinstallatie geplaatst. Door de uitvoering van dit wei'k werd het even wel onmogelijk om verder nog windkracht te gebruiken. Beide molens zijn van het, type „acht kante bovenkruier". Dit betekent dat de bovenkant, dus de. kap met de wieken, naar de kant van de wind kan worden „gekruid" of gedraaid. Deze methode is tegengesteld aan die van de „onder- kruiei-s", zoals de „Eenhoorn" aan het Spaarne in Haarlem, waar de hele molen om zijn voetstuk draait. Overigens is deze molen iets om ti-ots op te zijn, aldus de heer De Koning, want in heel Nederland vinden we er maar vier van dit type, dat uniek in de wereld is. Al met al hebben de beide molens dus een leeftijd, waarop ouderdom met ge breken pleegt te komen. „De Hollandsche Molen", zo vertelde de heer De Koning heeft echter een actie tot restauratie on dernomen. Gedwongen door de gewijzigde omstandigheden was men echter genood zaakt het werkterrein min of meer te ver leggen. Bij de oprichting der vereniging stond namelijk het instandhouden van de molens om hun handels- en economische betekenis voorop, terwijl daarnaast het bevorderen van het landschapsschoon werd gediend. De ontwikkeling van het vak dwong echter om in vele gevallen een andere koers Ie kiezen, zodat nu vaak het behouden van een molen ongeacht of deze wordt gebruikt of niet de doel stelling is. In oude tijden kende men alleen wind molens. Toen in de negentiende eeuw de stoommachine werd uitgevonden, was dit van weinig invloed; dit systeem was te omslachtig om een concui-rent van de windkracht te kunnen worden. Na de eer ste wereldoorlog deed echter de verbran- dingsmotor zijn intrede, waardoor tiental len molenwieken voor goed ophielden te draaien en tenslotte gaf de elektrische aandrijving de nekslag aan de windkracht.. Dit geldt niet alleen voor korenmolens. Ook de watermolens konden niet meer van de wind afhankelijk zijn. De moderne landbouw stelde steeds zwaardei-e eisen aan de ontwatering van het land, zodat ook hier naar een aandrijfkracht werd ge zocht, waai-van men zich kon bedienen, ook al was er geen wind. Toch zijn er nog windmolens in gebruik. Juist in de afgelopen winter werd er met behulp van „De Hollandsche Molen" nog één gerestaureerd en in gebruik gesteld in de polder Weel en Braak bij Obdam. Dit is een z.g. „wipwatermolen", het oudste Nederlandse molentype, dat dateert uit de vijftiende eeuw. In onze omgeving staat er één in het park nabij de Marnixstraat in Haarlem. Na de oorlog is er een internationale be langstelling gegx-oeid voor het werk van „De Hollandsche Molen". Kort geleden keerde de heer De Koning terug uit Duits land.» waar hij over het streven tot behoud der molens in Nederland een uiteenzetting gaf voor Duitse hoogleraren: ook organi seerde hij excux-sies met Poolse deskundi gen hetgeen tot gevolg had, dat hij thans een uitnodiging heeft gekregen om in Polen een sei-ie lezingen te komen geven over de geschiedenis van de molens en het werk der vereniging. Eén van de bewijzen, dat „De Holland sche Molen" om genoemde redenen haar activiteiten meer en meer heeft verlegd naar de sector van het landschapsschoon, blijkt wel uit hel feit, dat men ook het initiatief heeft genomen om de beide Vijf huizer molens te herstellen. Hierdoor zul len zij binnen afzienbare tijd weer in volle schoonheid de Ringvaartoever sieren. Het laat zich aanzien, dat de werkzaam heden aan de molen tegenover de Vijf huizerdijk spoedig een aanvang kunnen nemen. De gemeente Haai-lemmexdiede en Spaarnwoude heeft veex-tig percent van de restaux-atiekosten als subsidie toegezegd. De aanvx-aag voor het resterende bedrag loopt bij rijk en provincie, waarop zeer binnenkort uitsluitsel kan wox-den ver wacht;. De restauratie betreft het wieken- stel en het staartwerk, alsmede de kap, die moet worden geschilderd. Het woonge deelte onder in de molen behoeft geen ver- betering; dit wordt zowel in- als uitwen dig door de bewoners in een zodanige fraaie staat gehouden, dat dit thans reeds de aanblik van de molen ten goede komt. De andex-e molen, tegenover de Cru quiusdijk, biedt meer px-oblemen. Verleden jaar is het zelfs zó geweest, dat in allerijl noodvoorzieningen moesten worden getrof fen. Het wiekenkruis dreigde omlaag te tuimelen omdat de as kapseisde. Later bleek, dat men juist op tijd deze voox-lo- pige reparaties had verricht: vlak daarna stak een hevige storm op die anders zeker het einde van deze fraaie stoffering aan de betrekkelijk kale dijk zou hebben be tekend. Vex-dere stappen zijn afhankelijk van de eigendom in de toekomst. Er is be kend ciat een pax-ticulier intex-esse voor de molen heeft om zich daarin, temidden van de landelijke sfeex-, uit het dx-ukke leven te kunnen terugtrekken. Wanneer dit door gaat, zal in gezamenlijk overleg worden beslist over de definitieve restauratie en het onderhoud. Wanneer deze plannen zijn vex-wezen- lijkt, is het behoud van de twee molens aan de i-ingvaax-t bij Vijfhuizen dus ver zekerd. Vooxiopig zullen ze daar nog oprijzen in het vlakke landschap van weiden en sloten met heel in de verte de huizen van Haarlem. Maar aangezien in het uit breidingsplan van Haarlem de Ringvaart als de grens van de toekomstige stad is geprojecteeerd zullen de molens eens de schilderachtige afsluiting vormen van de oostelijke en zuidelijke Haarlemse wijken. Het doet de heer De Koning echter veel genoegen, dat men bij het uitwerken van deze plannen rekening heeft gehouden met het karakter van het bestaande landschap in de omgeving van de Ringvaart. Er is daarlangs namelijk een „gi-oenstrook" ge projecteeerd welke, naar de heer De Ko- nin hoopt, een écht landelijk cachet zal kx-ijgen, met, boerderijen, landhekken en gx-azend vee. Want dan zullen de twee mo lens, die nu reeds talloze kex-en het onder werp waren van fotografen en kunstschil- dei*s, in hun eigen omgeving hun schoon heid kunnen bieden aan hen, die juist buiten de stad Haarlem verpoging zoe ken in de landelijke sfeer en rust. Klaassen De molen bij de Vijfhuizerdijk beheerst het gehele omliggende landschap. De vleiden en de sloot op de voorgrond zullen eens deel uitmaken van de groenstrooktussen Haarlems nieuwe stadsgrens en de Ringvaart om, de Haarlemmermeerpolder.Op de achter grond de Ringdijk- De Haarlemse politie heeft een 37-jarige koopman en een 38-jarige garagehouder, beiden uit Haarlem aangehouden wegens valsheid in geschrifte subsidiair oplichting en verduistering. De mannen zijn voor de officier van Justitie geleid. Zij verstrekten onjuiste gegevens bij het invullen van aanvraagformuliex-en voor de financiering van gebruikte auto's. Van twee wagens gaven zij een veel hogere contantprijs op dan de werkelijke waar de en vulden behoorlijke eerste aanbeta lingen in, die niet waren betaald. Een kredietbank in Gi'oningen verklaar de zich hierop bex-eid de auto's te finan cieren. Enige tijd later verkochten de mannen een der auto's waardoor zij zich dus bovendien aan verduistering schuldig maakten. Nieuws in het hort "Wachlverborl. B. en W. van Haarlem hebben besloten voor een gedeelte van de Ostadestraat tussen de Wouwermanstraat en de Jan Steenstraat een wachtverbod in te stellen. Daax-bij is overwogen, dat in de Van Ostadestraat, welke straat onder meer deel uitmaakt van de route van bus lijn 4, dikwijls verkeersopstoppingen voor- komen wegens de geringe wegbreedte en de aldaar geparkeerde voertuigen. Het ge deelte van de Jan Steenstraat gelegen tus sen de Goltziusstraat en de Ostadestraat zal in de richting van west naar oost ge sloten worden verklaard voor alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee. De molen tegenover de Cruquiusdijk. waarvan verleden jaar de kop m.et de onttakelde wieken bijna, in de Ring vaart verdween, gezien vanuit de Haarlemmermeerpolder. Het Zomerconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Oi'kest op 28 augus tus zal worden gedirigeex-d door Marinus Adam. Solistische medewerking wordt vexdeend door de cellist Samuel Brill, die het Eerste celloconcert van Saint Saëns zal uitvoeren. Dit werk wordt voorafgegaan door de Ouverture Le Corsaix-e van Ber lioz. Na de pauze volgt een uitvoering van de Vierde symfonie van Beethoven. Ned. Herv. Kei-k Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Bodlinze G. van IJpex-en, emeritus-predi- \ant te Huis ter Heide. De volleybalcompetitie in Haarlem be gint op maandag 22 september. Het be stuur van de afdeling Haarlem van de NeVoBo meent door deze vi-oege start de sp'eelgelegenheid-moeilijkheden, die zich ieder jaar bij de afwikkeling van de om- vangx-ijke competitie voordoen, te kunnen verlichten. Het seizoen wordt zaterdag 20 september geopend met een groot toer nooi in het Krelagehuis in Haarlem. Rechterlijke macht. Tot raadsheer in het gerechtshof te Amstex-daxn is benoemd mr. F. R. Povel, president van het Hof van Justitie van de Nederlandse Antillen; tot vice-president van de rechtbank te Maastricht mr. P. G. H. Paulussen, thans rechter in deze rechtbank; tot officier van Justitie te Breda mr. J. Ch. Louet Feisser, thans substituut-officier te Rotterdam: tot griffier van het gerechtshof te Amster dam mr. J. Rom'oach, thans sxibstituut- griffier bij de rechtbank te Utrecht. De voorzitter van het Produktschap Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, is in de gis teren te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap nog eens terugge komen op de kwestie van de kistkalveren, die na zijn uitlatingen in de vórige verga dering nogal wat opschudding heeft ver oorzaakt. De heer De Veer betreurde het dat men het heeft voorgesteld alsof er bij eenzij dige voeding van melk en huisvesting in een donker hok sprake is van dierenkwel ling. Men heeft volgens hem van een mo gelijke uitzondering regel gemaakt. De uitspraak van de voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren, mr. dr. Hugenholtz, dat kistkalveren als ellendige wrakken uit de hokken komen, wordt vol gens de heer De Veer niet bevestigd in de praktijk. Iedereen is in de gelegenheid de ze uitspraak te controleren, als men de moeite wil nemen in Doetinchem of Den Bosch naar de markt te gaan. Daar kan men zien hoe de consitutie is van de kal veren die bij honderdtallen worden aange voerd die alle met melk of kunstmelk zijn gevoed en in een donkere omgeving zijn opgegroeid. De heer De Veer betreurde dergelijke opvattingen, die volgens hem sterk afwij ken van de praktijk. Het produktschap heeft met de Vereniging voor Dierenbe scherming nuttige regelen voor het vex-- voer van vee ontworpen. Voor de conti-o- le op de naleving daarvan door de in spectie van de vereniging had hij grote waardering. De heer De Veer deelde voorts mede in de afgelopen week verscheidene bedrij ven te hebben bezocht. Hij had goede en minder goede huisvesting van kistkalve ren aangetroffen, maar nex-gens gezien, dat er sprake was van kwelling. Als de die ren gekweld worden, zou de vereiste snelle groei uitblijven. De gemiddelde burger, aldus de heer De Veer, heeft geen begrip van de zorg van de boer voor zijn veesta pel. Daarom grieft het mij als boei-, al dus de heer De Veer, dat de burgers me nen een wetsvoorstel nodig te hebben om de kalveren tegen de boeren te bescher men. 1-Iij wilde echter toegeven, dat hij in de vorige vergadering zeer scherp had ge sproken, meer als boer dan als voorzitter van het produktschap. Indien er excessen zijn moeten deze wor den tegengegaan. Als er nog enkele kal veren worden gemest in een kist met een deksel, een methode, die vroeger wel werd toegepast, zou hij dat zeker beschouwen als een exces. Het aantal mestkalveren is na de oorlog stex-k toegenomen. In 1957 was het verdub beld, vergeleken bij 1956. Door het gebruik van kunstmelk is het mesten van kalve ren niet meer gebonden aan de boerderij en kan iedereen een groot of klein aantal mesten. De -voorzitter van het produktschap kwam tenslotte nog terug op zijn uitlatin gen inzake de huisvesting van jong vee, waarvoor hij het advies had gegeven open loopstallen te maken in die gebieden, waar men over voldoende grof stro en ruwvoe- der beschikt. Deze stallen kunnen de boeren zelf bou wen, maar het was de heer De Veer uit eigen ervaring gebleken, dat terwille van het landschapsschoon eisen worden ge steld aan de bedrijfsgebouwen, die econo misch niet verantwoord zijn en waardoor noodzakelijke verbeteringen achterwege blijven. Tegen deze achtergrond had de heer De Veer gezegd „mooi van buiten, maar arm van binnen". Deze uitspraak sloeg niet op de dierenbeschermers, aldus de heer De Veer. Op de Jansweg te Haarlem heeft zich woensdagmiddag om halfvijf een ketting botsing voox-gedaan. Van de zes auto's, die hierbij waren betrokken, kregen er drie meer of minder ernstige schade. Vijf auto's reden in de Jansstraat in file in de richting van het station. De voorste wagen, waarvan de bestuurder onbekend gebleven is, remde plotseling en reed daarop weer door. De vier volgende per sonenauto's remden eveneens en botsten tegen elkaar op. De achterste wagen, die op de Jansbrug tot stilstand kwam, werd vervolgens aangereden door een vracht auto, uit tegenovex-gestelde richting, die de Nieuwe Gracht wilde oprijden. Van een der auto's werd het voorspat- box-d beschadigd en de achterdeur ontzet, van een tweede de motorkap ingedeukt, voor- en achtei-bumper vernield, evenals de uitlaatpijp en een spatbord ontzet. Van een derde wagen werd de achterbumper verbogen en het voorspatbord ingedeukt. Op de brug over de Binnenliede tussen de Oude Weg en Penningsveer te Haarlem kwamen gistermiddag om kwart over vier twee personenauto's met elkaar in bot sing, waarbij een inzittende van een der wagens werd gewond. Een 49-jarige onderwijzer uit Haarlem- ïrierliede, die de brug wilde oprijden, merkte een uit tegenovergestelde richting nadex-ende personenauto, bestuurd door een 43-jarige directeur van een technisch bedrijf in Heiloo, te laat op. De onderwij zer remde nog, doch zijn auto slipte op het houten en natte wegdek van de brug door. De auto's botsten op elkaar waarbij de echtgenote van de onderwijzer, die naast hem zat, een rechterkniefractuur kreeg. Per ziekenauto werd zij naar de Maria- stichting vervoerd, waar zij werd opgeno men. De auto van de onderwijzer werd aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. WIESBADEN (UPI) Deze en volgende week vergadert het bestuur van de Wereldraad van Kerken in de Deense plaats Nyborg. De bekende Duitse predi kant Martin Niemöller ex-duikbootkapi tein, politieke gevangene onder Hitier en voorstander van grotere bemoeienis der kex-ken ïnet sociale problemen gaf op vragen van United Press International zijn opvattingen weer omtrent de rol, die het christendom naar zijn mening in de huidige wereldcrisis moet spelen. Volgens ds. Niemöller komt die rol al onmidde- lijk tot uitdrukking in twee agandapun- ten: het voorkomen van oorlog in dit atoomtijdperk, en de verantwoordelijk heid der christenen in gebieden, waar zich snelle sociale veranderingen voordoen. Die twee onderwerpen zijn niet zonder on- derling verband. De vergadering, waar bijna 170 kerken van allerlei schakering (behalve de R.K.) vertegenwoordigd zijn, heeft natuurlijk ook belangrijke kerkelijke zaken te behan delen. Interessant in dit verband is voor al het eerste officiële contact lussen de Wereldraad en de Russische Orthodoxe Kerk. Ook zullen de plannen voor het der de congres, in 1960 of 1961 op Ceylon te houden, worden behandeld. „Maar de crisis in de wereld, met de spookbeelden van oorlog en honger, zal een belangrijke plaats innemen in onze discussies," aldus ds. Niemöller. Wat de atoomoorlog betreft heeft de Wereldraad reeds eerder zijn standpunt bekendgemaakt, in een vorig jaar uitge geven communiqué. Daarin drong de raad aan op spoedeisende besprekingen over ontwapening. Aanbevolen werd de kern proeven onmiddellijk stop te zetten, indien Het zou geen echte Hollandse zomermid dag zijn geweest, wanneer de kindervoor stelling in het Bloemendaalse Openlucht theater woensdag geheel zonder regen buien was verlopen. En dan nog wel op zo'n bijzonder ongelegen ogenblik; name lijk op het moment dat de boze heks een lid van de koninklijke hofhouding zojuist in een stenen beeld had omgetovex-d. Het geen de betreffende acteur verplichtte het hemelwater onbewogen te trotseren, ter wijl de toeschouwers beschutting zochten onder parapluis en regenjassen. De arme graaf de Maréchal mag dus geen compli ment worden onthouden voor de manier, waarop hij met een stoïcijnse kalmte de gevolgen van het besluit incasseerde, in dit wisselvallige klimaat een openlucht voorstelling te organiseren. Dit geschiedde door een groepje leer lingen van Miep de Leeuw uit Amsterdam; een voordx-achtkunstenares, die de deel- nemei*s aan haar cursus in het toneelspel de nodige routine tracht mee te geven door hen af en toe in het openbaar te laten op treden. Onder haar regie werd een sprook je van Th. van Westing opgevoerd: „Prin ses Eloise", dat enigszins oudex-wets van taal („Zie, zij schreit!"), toch een aller- aardigste intrige bevat. Over het onbe vangen prinsesje, dat door een toverdrank in de macht van een traditioneel boze heks geraakt, maar tenslotte met behulp van de goede fee en haar bloemen, weer naar haar koninklijke oudex-s kan terug keren. Het stuk telt diverse romantische tafereeltjes, die er geheel op zijn berekend een jeugdig publiek tot meeleven en har telijk reageren' te bewegen, zodat het ook woensdag niet aan enthousiasme heeff ont- bx-oken. De kinderen op de tribune geneer den zich niet hun mening over de snode bemoeiingen van de heks luide kenbaar te maken en deze interrumpties waren voor de volwassen toeschouwer een der amusantste onderdelen van deze middag. Wat de opvoering betreft vormde de gro te ruimte van het speelveld kennelijk een handicap voor de spelers, die zich soms niet goed wisten te bewegen. Ook de ma nier waarop zij elkaar bij voorkomende hiaten in de tekst een wachtwoord „toe fluisterden", verried een tekort aan rou tine en improvisatievermogen. Met mejuffrouw De Leeuw als uitzonde ring. Zij maakte van. de boze heks een prachtige creatie. De kinderen in het open luchttheater hebben het dus vooral aan haar te danken, dat ze woensdag een kos telijke middag beleefden met „Prinses Eloi se". het niet anders zou gaan, unilateraal. De acute crisis in het Nabije Oosten heeft de herinnering wakker geroepen aan de te Toronto, ten tijde van het uitbreken van de Koreaanse oorlog, door de raad af gelegde vex-klaring. De kerken meenden toen, dat zij de UNO een „blanco-vol macht" moesten geven voor hun „politië le actie". Thans ligt de zaak niet zo een voudig. Men zal zich volgens ds. Niemöl ler moeten verdiepen in de achtergronden en zich niet kunnen bepalen tot de forme le vraagstukken van „rechten". Het tweede probleem: de sociale vex-an- deringen in sommige gebieden, is geen kwestie waarbij de tegenstellingen tussen Oost en West betrokken zijn. De vraag is hier: wat zal er worden van de hongeren de volken van de wereld, die reeds de helft van de mensheid uitmaken en nog steeds in aantal toenemen? Wat is onze vex-ant- woordelijkheid in dit opzicht? Een aan zienlijk deel van deze volken is door le- denkexken in de raad Vertegenwoordigd: een waarborg, dat het probleem niet ge makkelijk ter zijde zal worden gesteld. De genoemde problemen zijn onderling verbonden. „Want zo lang de welvarender volken aan oorlog en oorlogsvoorberei ding denken, kan het vraagstuk der ver paupering van de armei-e volken niet doel treffend ter hand genomen worden," al dus ds. Niemöller. „In deze zaak wordt van alle christenen iets verlangd en zij weten, dat hun ver tegenwoordigers te Nyborg zich zullen moeten afvx-agen of zij voor de tegenwoor dige generatie een uitspraak kunnen doen. Een uitspraak, die de zaken duidelijker maakt. Een uitspraak die hun een weg zal v/ijzen, welke hen verder kan brengen. Haarlemse rechtbank Een jaar en negen maanden, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongemannen te Zutfen, heeft de offi cier van Justitie by de Haarlemse recht bank, mr. dr. R. H. TV. Pitlo, vanmorgen geëist tegen een 18-jarige mode-ontwerper uit Amsterdam. Hij zou samen met een 25-jarige Amsterdamse koopman ln de nacht van 27 juni van dit jaar hebben ingebroken in een kledingmagazijn in de Breestraat in Beverwijk. Daarbq namen zij een groot aantal leren jassen en andere kledingstukken mee. Alles werd in een auto geladen en naar Amsterdam gebracht. De jeugdige verdachte was reeds drie maal door de kindexrechter veroordeeld. Tal van diefstallen heeft, hij op zijn naam staan. Onder andere toen hij met, verlof was uit het rijksopvoedingsgesticht in Amersfoort. Zijn documentatiekaart ver meldt bovendien nog een elftal diefstallen, zo deelde de officier mede. De raadsvrouw van verdachte, mr. H. S. J. Felhoen Kraal-Otto, refereerde zich aan de eis van de officier, maar betwijfelde of haar cliënt in Zutfen opgenomen zou kunnen wox-den. De officier voegde hierop aan zijn eis toe, dat indien deze onmoge lijkheid zich index-daad zou voordoen, ver dachte veroordeeld zou worden tot. een gevangenisstraf van een jaar met aftx-ek van voorarrest. Tegen de koopman eiste mr. Pitlo een jaar en drie maanden met aftrek omdat hij deze als de mededader beschouwde/De rechtbank bepaalde de uit spraak van deze zaak op donderdag 4 september. Tijdens de restauratie-werkzaamheden aan de Nederlands-Hervormde kerk in Rolde in de provincie Drente zijn woens dag oudheidkundige vondsten gedaan. Bij de opgravingen kwamen beeldhouw werken van rond het jaar 1500 tevoor schijn, die deel uitgemaakt moeten heb ben van een Gothisch heilig graf. De door boorde voeten van een Christusbeeld wa ren reeds opgegraven. De directeur van het Px-ovinciaal Museum van Oudheden in Drente, de heer G. C. Helbers. die reeds eerder een onderzoek had ingesteld, heeft men er direct van op de hoogte gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5