Amsterdam wil de tijdens de oorlog verdwenen kunstschatten vervangen Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum CHINEZENWIJK NAAIMACHINES Kort en bondig J 7 Stoet kwam toch Gaandeweg actie De radio geeft vrijdag Nieuwe televisie-zender in Roermond Bijbel-quiz besloten Eerste Haagse politievrouw in het huwelijk getreden Foutieve geboorteaangifte bleek voordelig te kunnen zijn Duitse toerist bestal zijn Franse gastheren grovelijk Bezoek van minister Casey Honderdduizendste emigrant naar Australië Alkmaar krijgt weer een P.v.d.A.-wethouder Beroep tegen besluit van minister van Financiën die vergoeding had geweigerd Uitstapje van Gorilla Sophie naar Bazel Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DONDERDAG 21 AUGUS TUS 1958 Guus Weitzel heeft woensdagmiddag op het Belgiëplein van de Expo, waar de N.T.S. een uitzending zou gaan wijden aan de Nederlandse dag op de wereldtentoon stelling, een eenzaam gevecht met de tijd geleverd. Want de optocht van folkloris tische groepen, die om half twee van het Nederlands paviljoen zou vertrekken en redelijkerwijs om kwart voor twee op het plein kon worden verwacht, verscheen pas om tien over tweeën. En al die tijd moest Weitzel daar op dat plein met rondslen terende bezoekers maar wat opgewekte gedachten zien te verspreiden en het ca mera-oog werd telkens weer moedig op het Atomium en de watervallen geves tigd. Maar eindelijk deden dan toch allerlei vertrouwde verschijningen uit het vader land hun intocht in het beeld: trompetter korpsen. sjezen, klederdrachten, drum bands, schutterijen, dansgroepen, vendel- zwaaiers enzovoort. Zij voerden in hun midden de Expotulp mee en de roos „Moens de Fernig", die aan de directeur- generaal van de Expo zouden worden aan geboden. Bij de tijdsbepaling is er blijk baar onvoldoende rekening mee gehouden dat vendelzwaaien alleen met een zeer vertraagde pas kan worden beoefend. Dat lijkt de enige aannemelijke verklaring voor het oponthoud. Juist bij dergelijke folkloristische optochten wordt zeker d.e helft van de attractie uitgemaakt door de kleur en die kon in dit geval alleen door de verslaggever beschreven worden. Een groep, die echter ook in de zwartwit-weer- gave bijzonder boeide, was het Zangkoor- Zuid Beveland-West, waarvan de nadering een bijzonder aardig schouwspel oplever de. doordat de zon in de kappen speelde. Verder had men voornamelijk het ge voel, dat de t.v. er nu eenmaal bij moest zijn. Omroepster Hannie Lips had de televisie kijkers al gewaarschuwd: het zou een spel worden met een wat weemoedig tintje woensdagavond. En inderdaad: er school nog al eens wat melancholie in de woorden, die Lyn Lockwood de personen uit zijn spel „Het komt door het weer" liet spreken. Ze vielen soms zelfs in herhalingen, kregen aanvankelijk weinig te doen, kortom, ze bevielen ons in het begin al even weinig als het weer, dat geaeht werd hun stem ming te beïnvloeden. Gaandeweg echter maakten ze ons duidelijk, dat het het weer helemaal niet was. Toen kwam er actie. Toen ook kweekten ze interesse voor de heus niet zo ongeloofwaardige situatie, waarin een jong meisje komt te verkeren, dat verliefd is op een man, ouder dan zij zelf en nota bene de ex-verloofde van haar tante, die inmiddels getrouwd is met een ook veel oudere man. Tantes voorbeeld schijnt aanstekelijk te werken op het jonge meisje. Zo heel gelukkig blijkt tante echter niet te zijn. Het duurt wel even voor tante ontdekt, dat ze daar zelf debet aan is. Maar het jonge meisje wordt in elk geval weer houden van een onstuimige beslissing. Ze moet eerst nog maar eens wat van de wereld zien en kan dan besluiten of ze nog van haar grote liefde houdt of niet. Éen spel, waarvan je nog wat kunt op steken dus, delicaat, gevoelig en genuan ceerd, al schortte het de auteur wel aan fantasie voor het bedenken van scènes, waarin niet iedereen om een wissewasje op en af ging. De gebreken waren even klaar blijkelijk als de deugden. Tenslotte wonnen de laatsten het, niet in het minst door de acteerprestaties van Annie de Lange en Kitty Janssen in de vrouwelijke hoofd rollen en Rob Milton, André v. d. Heuvel, Johan Fiolet en Ramses Shaffy in de man nelijke tegenprestaties, die werkelijk niet gering waren. Van de twee jeugdige krach ten viel ons vooral Jacco van Renesse op door zijn ongedwongen en ongeposeerd spel. De regie werd gevoerd door Wim Bary. Over zijn camera-instellingen kunnen we niet altijd enthousiast zijn. Er waren een paar hinderlijke beeldwisselingen Ook vragen we ons af waarom hij aan het begin zo trok. Coupures waren toch mogelijk ge weest. Maar als we het totaal overzien, dan waren we woensdagavond niet slecht af met de K.R.O.-televisiebeurt. Beeldschermer HILVER >UI\1 I. 402 in. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7,20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de kinderen 9.05 Gymnastiek voor de vrouw. 0.15 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fluit en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Rege- nngsuitzending. LandbouwrubriekMelkgerei in het land. 12.30 Land- en tuinhouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Jeugdensemble. 14.20 Lite raire rubriek. 14.40 Gram. 14.50 Gevarieerd pro gramma. VARA: 16.00 Muzikale causerie. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Gram. 17.25 VARA's ver sierde vakantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Mondharmonica en hammondorgel. VPRO: 19.30 Huismuziek. 19.45 Op bezoek bij anderen, cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Toneelbeschouwing. 20.10 Van Eliza Doolittle tot My Fair Lady. causerie. 20.35 Expo 1958. 20.45 In Israël schijnt de zon. causerie. VARA: 21.00 Gram. 21.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Jazzmuziek. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Gram. of programma voor de jeugd. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.40 idem. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.00 Gram. of programma voor de jeugd. 15.30 Metropole orkest. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Harmonieorkest. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Sport. 18.15 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitzending. Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luvk. 19.25 V.V.D.. politieke causerie. 19.35 Gram. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Promenade orkest en soliste. 21.20 De koning die te lui was om vroeg op te staan, hoorspel. 22.05 Omroep orkest en solist. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. BRUSSEL 324 m. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel en gram. 14.00, 14.30 en 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws 17.10 Zang en piano. 17.45 Pianorecital. 18.10 Voordracht. 18.20 Gram. 18.30 Voor de sol daten 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Balletorkest. 20.30 Gram. 20.45 Symfonie orkest. 21.15 Orgel en fluit. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Met ingang van 25 augustus zal worden begonnen met proefuitzendingen van de nieuwe televisiezender Roermond die Lal werken op kanaal vijf, hetzelfde kanaal waarop de zender Mierlo thans uitzendt. De proefuitzendingen zullen gedurende een week beperkt blijven tot het geven van een ter plaatse elektronisch opgewekt test beeld (blokkenpatroon), op werkdagen van 1012 en van 1417 uur, voorzover er althans op deze uren geen uitzendingen worden verzorgd door de zender Mierlo. Proefuitzendingen, zoals die normaal ge schieden op dinsdag, donderdag en zater dag, zullen vanaf 25 augustus niet meer plaats hebben op de zender Mierlo. Be houdens onvoorziene omstandigheden zal op 1 september bovendien de taak van de televisiezender Mierlo geheel worden over genomen door de televisiezender Roer mond. De officiële indienststelling van de nieuwe zender zal 'op een nader aan te kondigen datum, vermoedelijk in oktober, geschieden. De extra proefuitzendingen, die tot 1 oktober zullen worden voortgezet, zijn bedoeld om het draaien van de an tennes in de richting van de nieuwe zen der wat bij vele kijkers zal dienen te geschieden teneinde een zo goed mogelijk beeld te verkrijgen te vergemakkelijken. Het „Ha-Tikwa", het Lied van de hoop, het Israëlische volkslied heeft woensdag avond ook via Hilversum II geklonken ter inleiding van de finale van de internatio nale radiowedstrijd in bijbelkennis welke ter gelegenheid van de tienjarige onafhan kelijkheid van de Joodse staat door de Is raëlische omroep „Kol Israel" was geor ganiseerd. Door dat plechtige begin werd een zinrijke aanknoping bereikt met de door de N.C.R.V. gehouden voorronde on der de titel „Tot ziens in Jeruzalem", wel ke immers met het Israëlische volkslied werd besloten. Uiteraard moest verslag gever Herman Felderhof zich in zijn ge comprimeerde reportage van twintig mi nuten over die niet minder dan vier uren vergende monster-quiz grote beperkingen getroosten. De Nederlandse deelneemster de Haagse mejuffrouw Nieuwland, heb ben we haar bedeesde antwoorden horen geven, maar van de veertien andere deel nemers vernamen we helaas niets. Men dient echter te bedenken, dat de noodzake lijke vertalingen bijzonder tijdrovend wa ren. Toch was het jammer dat we de stem van Amos Hasj am, de Israëliër die dank zij een fenomenale bijbelkennis de eerste prijs, een kostbare antieke vaas, ver wierf, niet hebben kunnen horen. Presi dent Ben Zwi en zijn echtgenote, de minis ter-president. David Ben Goerion, en vele andere autoriteiten woonden deze merk waardige competitie in kennis van geeste lijke zaken bij. Een koor uit Tel Aviv zong de ook hier te lande in protestantse kringen zo geliefde psalm 121, „Ik sla de ogen naar het gebergte henen". Daardoor verkreeg deze uitzending een vreedzaam en verheven accent. Golfbreker In Den Haag is de eerste vrouwelijke agent in het huwelijk getreden. Het is agente A. W. A. M. Diekman, die het don kerblauwe overheidsuniform verwisselde voor de witte jas, die zij als echtgenote van de heer M. H. Frerichs wel eens dra gen zal in diens kruidenierszaak aan het Schalkburgerplein te Den Haag. Mej. Diekman werd op 1 juli 1956 aan gesteld als aspirant-agente bij het Haagse politiekorps. Een jaar later kwam zij met haar zeven collega's voor het eerst in uni form op straat, Lang heeft he' dienstver band echter niet geduurd. Per 1 augustus, na dertien maanden dus, nam zij in ver band met de huwelijksplannen ontslag. De heer Frerichs heeft zijn vrouw niet leren kennen doordat hij een bekeuring van haar kreeg. Zijn broer is bij de politie. „Zodoende", zei hij. Utrechtse tandarts veroordeeld De Utrechtse rechtbank heeft de 54-ja- rige Bilthovense tandarts IJ. J. v. d. M. tot, een geldboete van 250 of een maand hechtenis veroordeeld. Tegen hem werd veertien dagen geleden wegens valsheid in geschrifte betreffende een authentieke acte een gelijke straf geëist. De tandarts had na de geboorte van zijn dochtertje, dat 2 januari 1951 ter wereld kwam, dit meisje bij de burgerlijke stand in de gemeente De Bilt. aangegeven, als zijnde geboren op 31 december 1950. Hier door zou hij eventueel een hogere kinder bijslag gekregen hebben. De Bilthove- naar voerde hier echter tegen aan dat het van zijn kant slechts een onverklaarbare vergissing was geweest, die hij zelf ten slotte zij het drie jaar later, heeft gerec tificeerd. Te Dordrecht Vier Franse toeristen die in Amsterdam een Duitse jongeman die met zijn rugzak langs de weg stond te liften, hadden mee genomen, zijn dinsdagavond in Dordrecht door hun schurkachtige passagier op slink se wijze van een aantal bezittingen besto len. De 18-jarige Duitser wiens vermoede lijke naam Schlecher luidt, vond bij de jeugdige Franse toeristen die met een auto met caravan op vakantie waren, een gast vrij onthaal. Niet alleen werd hem een lift aangeboden, maar toen hij te kennen gaf dat hij geen vaste reisroute had, nam men hem geheel in het gezelschap op. Maandag kwam het gezelschap op be zoek bij familie van de Fransen te Dor drecht. De caravan werd voor de deur ge parkeerd. Dinsdagavond zat het hele ge zelschap bij de familie naar de televisie te kijken, toen de Duitser zei dat hij even naar het toilet moest en verdween. Sinds dien heeft men de gast niet meer terugge zien. Zijn verdwijning ging gepaard met die van een draagbare radio, een klein bandopname-apparaat, een bedrag van ongeveer 100,aan Franse francs in een portefeuille met de autopapieren en het rijbewijs van een der Fransen. Dit al les was uit de caravan ontvreemd. Het vermoeden bestaat dat de jonge Duitser zich onlangs in Nijmegen aan een sigaret- tendiefstal heeft schuldig gemaakt. Een woordvoerder van de Australische ambassade in Den Haag heeft medege deeld, dat de Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer |t. Casey, op 29 augustus in Den Haag wordt verwacht voor besprekingen met de Nederlandse re gering. De woordvoerder zei, dat minis ter Casey naar wordt verwacht tot 31 augustus voor „algemene besprekingen" in Den Haag zal blijven. Daarna zal hij doorreizen naar Londëh. Op 29 september zal de „Johan van Oldenharneveldt" met 1500 Nederlandse emigranten naar Australië vertrekken. Volgens de gegevens van het ministerie van Immigratie van Australië zal zich onder deze 1500 de 100.000 ste na-oorlogse Nederlandse immigrant in Australië be vinden. De Australische en Nederlandse emi gratie-autoriteiten hebben mevrouw Adriana Zevenbergen, 27 jaar en moeder van twee zoons, Cornelis van 4'/2 jaar en Addo van 12 maanden, verzocht en bereid gevonden als zodanig op te treden. Haar 29-jarige echtgenoot, Cornelis Zevenber gen is een boerenzoon die, omdat het ouderlijke bedrijf voor hem geen moge lijkheden bood, bankwerker is geworden. Het gezin woont thans in Abbenbroek. In Australië zal het zich vestigen in New castle, New South Wales. Het aantal Nederlanders, dat recht streeks naar Australië emigreerde sinds de laatste wereldoorlog, bedraagt ruim 90.000. Het overige deel wordt gevormd door Nederlanders, die uit andere delen van de wereld Australië binnenkwamen. De Partij van de Arbeid, die sinds 1953 niet was vertegenwoordigd in het. college van B. en W. van Alkmaar, zal op 2 sep tember daarin terugkeren. Alle fracties, uitgezonderd de eenmansfractie van de C.P.N., zijn overeengekomen dat het col lege zal worden gevormd door twee verte genwoordigers van de K.V.P.-fractie, die 10 zetels telt, en één vertegenwoordi ger van de P.v.d.A.-fractie, die 9 zetels in de raad bezet. Dat de P.v.d.A. niet ook twee wethou ders krijgt vloeit voort uit 't feit, dat bur gemeester H. J. Wytema lid is van de P. v.d.A. Over de bezetting van de vierde ze tel staat nog niets vast. Overeenstem ming kon niet worden bereikt. De K.V.P. en de Protestants-christelijke fractie, sa men 16 zetels, geven de voorkeur aan een vertegenwoordiger van laatstgenoemde fractie. De V.V.D. zal haar eigen kandi daat stellen. De voorkeur van de P.v.d.A. gaat uit naar deze kandidaat. De V.V.D. en de P.v.d.A. hebben samen ook 16 zetels in de raad. Daar zaten ze nu samen in de badkuip, die als een echt bootje op de golfjes dreef. „Fijn, hè?" lachte Joef tevreden. Dat ze daar eigenlijk een heel gevaarlijk spelletje speelden, drong eigenlijk niet tot de vriendjes door. Gelukkig bleek het ding hun gewicht wel te kunnen dragen, al wiegelde het tamelijk. Joef boog zich over de rand en begon met zijn handen in het water te roeien: en werkelijk begon het bad zich langzaam van de oever te verwijderen. 1516 De afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft onder voorzitter schap van prof. dr. G. A. van Poelje het beroep behandeld, dat B. en W. van Amsterdam indertijd hebben ingesteld te gen een besluit van de minister van Finan ciën, waarbij een vergoeding ingevolge de Wet Financiering Wederopbouw Publiek rechtelijke Lichamen wordt geweigerd van de kosten van vervanging van tijdens de oorlog vernietigde en verdwenen schil derijen, die behoren tot het kunstbezit van de gemeente Amsterdam. Het betreft hier een 12-tal stukken, waarvan de totale waarde wordt geraamd op ongeveer 30.000 gulden. De voornaamste doeken zijn een 17-de eeuws regentenschilderij van A. Boonen (waarde 10.000 gulden) een re gentenstuk van Adriaan de Lelie aan het einde van de 18de eeuw (12.000 gulden) en „De binnenplaats van een hofje" even eens van A. Boonen (2000 gulden). Deze stukken werden vernietigd tijdens een bombardement door geallieerde vliegtui gen. Andere doeken verdwenen tijdens de Steeds meer uitwisselingen De wijfjesgorilla Sophie uit de diergaar de Blij dorp gaat een uitstapje maken naar Bazel. In de tien jaar dal Sophie in Blij dorp woont, is zij opgegroeid van een kleu tertje tot een volwassen gorilla. Er zijn echter maar enkele huwbare gorillaman nen in de Europese dierentuinen. Makua, de jonge mannelijke gorilla van Blijdorp is pas zes jaar oud en nog een kwajongen, in de dierentuin van Bazel leeft een gorilla van dezelfde leeftijd als Sophie. Nu gaat Sophie naar Bazel. Haar oppasser gaat mee. Na enkele we ken echter zal Sophie wel zo gewend zijn dat de oppasser kan terugkeren- Het is de bedoeling dat Sophie ongeveer twee maanden zal wegblijven. Tot nu toe zijn slechts twee gorilla's in dierentuinen bui ten de tropen geboren. Steeds meer dierentuinen in Europa gaan er toe over dieren uit te wisselen Zo zijn een jaguar en een tijger uit Keu len. allebei van het vrouwelijk geslacht, naar Rotterdam gekomen om enkele maan den in diergaarde Blijdorp te verblijven. Vandaag gaan zij terug naar Keulen. Ho pelijk zullen zij daar dan jongen ter we reld brengen. Een jaguar van Artis, die in Blijdorp heeft gelogeerd, heeft dezer da. gen het leven geschonken aan drie wel geschapen nakomelingen. De draagtijd van zulk een dier is 100 tot 110 dagen. Inmid dels is het nijlpaard Jan, dat in de Rot terdamse diergaarde bij Johanna en Koba heeft gelogeerd, naar Artis teruggekeerd. Waarschijnlijk zullen er binnenkort nog meer uitwisselingen geschieden. bezetting en onmiddellijk na de bevrijding uit de gebouwen in Amsterdam, waar zij waren opgehangen. Staatsraad prof. A. L. Block gaf als rapporteur een uiteenzetting van de fei ten. De Nederlandse staat, zo zeide hij, onderschrijft, dat op de gemeente de taak rust het culturele leven te bevorderen. Zij kan echter niet inzien dat de gemeente Amsterdam als gevolg van het verlies van de schilderijen deze taak niet langer kan vervullen. De voorzitter wenste te vernemen of de gemeente deze doeken indertijd heeft aan gekocht ter vervulling van haar culturele taak. Dit was de raadsman van de ge meente Amsterdam, mr. W. ,T. Bos, onbe kend, doch wel wist hij, dat de doeken tot het bezit behoorden van het Amsterdams Historisch Museum. Mr. Bos zette verder uiteen, dat de verdwenen schilderijen een bepaald tijdperk vertegenwoordigen. Het zijn geen unieke doch wel vrij zeldzame werken, die een onmisbare schakel vor men tussen twee tijdvakken. De gemeente Amsterdam is dan ook van oordeel dat de ze stukken dienen te worden aangevuld, zodra zich de gelegenheid voordoet. De ge meente beschouwt haar schilderijenbezit als een cultureel monument, aldus mr. Bos, waaraan afbreuk wordt gedaan in dien belangrijke onderdelen ontbreken. Op grond van de desbetreffende wet en de toelichting daarop dienen naar zijn me ning de verdwenen doeken dan ook ver vangen te worden. De instandhouding van deze schilderijenverzameling is noodzake lijk. wil de gemeente haar taak in het cul turele leven behoorlijk kunnen vervul len. De voorzitter merkte op. dat door het verdwijnen van deze enkele stukken toch niet beweerd '-an worden, dat het kunstbe zit van Amsterdam ernstig is aangetast. Mr. Bos betoogde, dat de waarde van de schilderijen vooral hierin ligt, dat zij een bepaalde periode vertegenwoordigen. De voorzitter verklaarde dat, wil de raad zich een juist oordeel kunnen vor men. het allereerst noodzakelijk is een op gave te hebben van de wijze waarop de desbetreffende schilderijen in het bezit van de gemeente zijn gekomen. Prof. mr. R. P. Cleveringa vestigde er de aandacht op, dat de gemeente Amster dam zich beroept op de Memorie van Toe lichting. die ruimer is dan het desbetref fende artikel 7 van het besluit. Mr. Bos antwoordde, dat de gemeente Amsterdam zich zowel op artikel 7 van de wet als op de toelichting beroept, die een interpretatie hiervan geeft. Er is sprake van schade aan een kunstverzameling door het verlies van essentiële onderdelen en hierdoor is schade berokkend aan de waarde van het geheel der collectie. De voorzitter verzocht mr. Bos een op gave te willen verstrekken van de wijze, waarop de verdwenen doeken zijn ver worven. De raad zal dan later uitspraak doen. 17. Het was een wonderlijke, pratende, stoeiende, en lachende wereld, waar Eva stil in rond sloop. Op het speelterrein in het park zag zij hoe vol wassen meisjes hardliepen en klommen en buitelden, hoe er meisjes waren, die slagbal speelden met gym- nastiekbroekjes aan, hoe zij met de handen in de zij den en wijdbeens stonden, mooi, sterk en onvervaard en hoe meisjes doken, en zwommen, hockey speelden rolschaatsten, fietsten en paardreden. Het was wonder lijk, nieuw en vreemd. En zij genoot ervan alsof zij een nieuwe vrijheid had ontdekt, alsof het magnetische veld, dat haar gedachten depolariseerd had gehouden, verdwenen was en alles was los en vrij en vol van een onverklaarbare hoop. Het was een nieuwe, beweeglij ke, ongekende wereld, waarin alles mogelijk was. Dus Eva was gelukkig. Zij wilde niet te laat op school komen en als Tom niet gauw genoeg klaar was, ging zij vooruit zonder op hem te wachten. Tom en Eva gingen snel vooruit met Engels, zoals dat met kinderen het geval is. In zijn derde jaar had Tom als onderwijzeres in Engels een juffrouw Cart- wight een bleek, blank meisje met een trillende stem. Zij was Toms grote ontdekking. Hij had nooit gedacht dat er zulke Amerikanen bestonden. Tom aanbad haar. In gedachten stelde Tom een ge lijkenis vast Engels was juffrouw Cartwright en juf frouw Cartwright was Engels. Uit zijn liefde voor juffrouw Cartwright ontstond een liefde voor Engelse klanken en uit zijn liefde voor de ze klanken ontwikkelde hij een methode om Englese woorden te leren. Vooral de klanken, die het minst op Chinees leken, trokken zijn aandacht. Juffrouw Cart wright had plezier in zijn intelligente vragen en gaf zich moeite om zijn nieuwsgierigheid tevreden te stellen. Thuis schreef hij in een schrift rijtjes Engelse woor den, die hij in zijn woordenboek vond. Daarnaast schreef hij de Chineze betekenis die hij in een En- gels-Chinese dictionaire had opgezocht. „Waarom heb je die woorden uitgekozen?" vroeg juffrouw Cartwright. „Omdat ze zo leuk klonken". Het werd een spelletje van hen samen. Tom koos een woord uit, dat hem aantrok en de juffrouw schreef* woorden op, die dezelfde klank hadden. Op die manier nam zijn woordenschat snel toe. Ook de andere kinderen van zijn klas begonnen mee te doen en leer den daardoor de waarde van hun woorden beter ken nen. De kinderen noemden het Toms spelletje. Tom leerde de Amerikaanse eed van trouw. Hij leer de keurig de vlag groeten. Het was een mooie vlag; de bloemrijke vlag (Wah Kay), met welke woorden de Amerikaanse Republiek zelf in het Kantonees werd aangeduid. In zijn gedachten verbond hij de vlag altijd met een speelplaats waar een heleboel jongens en meisjes onder de vlag speelden, holden en sprongen. De ledematen van de kinderen waren even lenig en sierlijk en mooi als de "lag zelf. „Het is de mooiste vlag van de hele wereld," zei Tom. Maar zijn bewondering voor de vlag werd enigs zins getemperd door iets, dat op school gebeurde. Tom was een nadenkende, peinzende jongen, een beetje op een afstand en zijn nagels waren kortgebe- ten omdat er zoveel dingen waren, waarover hij moest nadenken. De andere kinderen vonden hem een beet je vreemd. Hij deed met alle spelletjes mee en leer de voetballen, maar vechten interesseerde hem niet. Hij zag jongens over elkaar op de grond rollen en be greep niet waar het voor diende. „Waarom vechten de mensen?" was een van de vroegste vragen, die hij zichzelf stelde. Plagen en grappen uithalen was leuk. Maar vechten en kleinere jongens er onder krij gen was onbehoorlijk; soms was het gemeen. Er was een troepje jongens in de klas, Jackie en Gus en Steve en een heel grote jongen, die „Ziffy" Hruschka heette. Die vier waren altijd de belhamels als de juffrouw er niet bij was. Steve was een vriend van Tom, maar Ziffy was een bullebak. De juffrouw had de leerlingen verboden de woorden „Chinees" en „nikker" te gebruiken. „Hee daar, Chinees," zei Ziffy niettemin toen zij tussen de middag naar huis gingen, „ga jij eens een ijsco voor me halen." „Nee, ik ga naar huis," zei Tom. „Hee zeg, wat mankeert jou? Ken je me niet?" „Jazeker." „Nou vooruit dan, haal een ijsco voor me en vlug." „Ik heb geen tijd. Ik ga naar huis om te eten." „Dat wil ik wel eens zien!" gromde Ziffy. Hij kwam dichterbij, zijn handen in zijn zak en zei op een schijnbaar luchtige, vertrouwelijke toon: „Dus je wilt niet doen wat Ziffy je zegt, is het niet?" „Laat hem toch gaan," zei Steve. „Ik zou wel eens willen weten wie iets tegen Ziffy durft te beginnen." Woedend kwam hij naar Tom toe en gaf hem een draai om zijn oren. „Chinees!" Tom kromp in elkaar. „Doe je het nou of wil je vechten?" „Ik doe het niet en ik vecht niet." „Lafaard!" De andere jongens stonden er omheen te kijken. Eva kwam van de speelplaats om te zien wat er met Tom aan de hand was. „Tom, wat is er?" vroeg Eva. „Je broer is een lafaard, dat is er. Hij is bang, dat is-ie." „Wil je vechten of niet?" vroeg Ziffy. „Waarom? Als jij wint, wil dat zeggen, dat je ster kere spieren hebt dan ik. Dat wil nog niet zeggen, dat je gelijk hebt." De jongens wisten niet meer wat ze moesten zeggen. Ze riepen allemaal door elkaar. „Kom vooruit, vecht met me als je wilt laten zien, dat je geen lafbek bent." „Laat me je arm eens zien," zei Tom langzaam. Ziffy hief zijn arm op, maar Steve hield hem vast. Tom betastte doodkalm Ziffys biceps. „Ik vecht niet met jou," zei hij. „Jij hebt sterkere spieren. Dan heeft het geen zin." Tom keerde zich om en ging weg. „Dus je bent een lafaard." „Ik weet, dat jouw spieren sterker zijn. Dat zie ik zo wel. Maar iets anders dan spieren heb je niet. Ik zeg, dat ik niet met je ga vechten en dat ik geen ijs co voor je koop. Doe dat maar zelf." Tom drong zich door de kring heen. Ziffy was ra zend. Hij pakte Tom bij zijn arm en zei: „Zo zal je niet van mij afkomen. Chinees die je bent." Tom draaide zich om. „Wat is er niet goed aan Chi nezen?" „Je bent een vreemdeling." „En jij?" „Ik ben Amerikaan." „En je vader dan. Hruschka?" „Je hebt niks over mijn vader te zeggen. Hij is naar Amerika gekomen." „Ik ook. net ala Jouw vader (Wordt vervolgd) r Weggelopen. Bij Bergum in Friesland trof de rijkspolitie aan de kant van de weg een slapend meisje aan, wier kleren doorweekt waren van de regen. Het bleek een 15-jarig meisje uit Rotterdam te zijn, dat maandagavond na onenigheid met haar vader van huios was weggelopen. Zij liftte naar Leeuwarden en daar was zij gaan zwei-ven. Doornat en vermoeid was zij tenslotte langs de weg in slaap gevallen. De vader heeft zijn kind teruggehaald. Vertrek „Sibajak". De „Sibajak" zal zaterdagmiddag geheel volgeboekt van Rotterdam vertrekken naar Nieuw-Zee- land en Australië, via het Panamakanaal. Op de terugreis worden Djakarta en Sin gapore aangedaan en vaart men door het Suezkanaal. Op deze uitreis zal het Lloydschip ruim 500 voor eigen rekening reizende passagiers aan boord hebben en bijna 400 emigranten. Slechts dertien van deze laatsten gaan naar Australië, de overigen naar Nieuw- Zeeland. Eervol ontslag. Wegens zijn benoe ming tot minister-president van Suriname is aan mr. S. D. Emanuels op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit zijn functie van ambassaderaad aan de Nederlandse ambassade te Was hington. Veertien jaar. Een 14-jarig meisje uit Rotterdam zou even met haar 2-jarig buurmeisje gaan wandelen. Om twee uur vertrok zij met de kleuter in een wandel wagentje. Toen het meisje 's avonds nog niet terug was, waarschuwden de angstige ouders de politie, die het meisje om half elf aanhield, toen zij op het punt stond met een buitenlandse zeeman in een taxi te stappen. De zeeman reed ijlings weg. Het meisje gaf toe, dat zij er met de man vandoor had willen gaan. Iemand zou zich dan wel over de kleine in het wagen tje ontfermd hebben, meende zij.... Dr. H. van der Veen. Op 4 september zal in het Bijbelhuis te Amsterdam de 70ste verjaardag worden gevierd van dr. H. van der Veen, in een bijeenkomst onder auspiciën van de Gereformeerde Zendings- bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, de deputaten voor de buitenlandse zending van de Christelijk Gereformeerde kerken in Nederland en het Nederlandsch Bijbel genootschap. Dr. Van der Veen werd in 1916 docr het Nederlandsch Bijbelgenoot schap afgevaardigd om als taalgeleerde en bijbelvertaler werkzaam te zijn onder het volk van de Zuid-Toradjaas in Celebes. Deze arbeid heeft hij gedurende bijna 40 jaren verricht. In 1951 zag het door dr. Van der Veen vertaalde Nieuwe Testament in het Zuid-Toradjaas het licht. DONDERDAG 21 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders tot. 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meisjes en een miljonair", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", a.l., 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Het boek der wildernis", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Kitty in de grote wereld", 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Scampolo", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De prinses van de Canarische eilanden", a.l., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", a.l.. 19 en 21.15 u. ZANDVOORT: Theater Monopole. „Jane Eyre", 14 j., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 22 AUGUSTUS Grote Kerk: Beiaardbespeling door Sjef van Balkom, 1212.30 uur Vleeshal: Pop pentheater Jan Nelissen met „Hans en Grietje", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis. Hans de Vries en Jos. Krak, 10—22 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doorn, 14—17 uur. „In 't Goede Uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 101.9 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Ex positie van werk van Jan Sluyters Dage lijks geopend van 1417 uur. Teylyer'a museum: Expositie „Goltzius als tekenaar" 13—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her rie", 18 j., 14, 16 15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlam en de pijl". 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood". 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator" 14 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Chaplin's kolder parade", a.l., 14.30 uur; „Quo Vadis", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De kampioen-fietsjongen", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De belhamel", a.l., 14.15 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „De familie Trapp" a.l., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7