Bonn hangt geval-Eisele aan de grote klok VcnJtcuJe TOFFEES Faubus doet aanval op Eisenhower IN MEMORIAM TOON VERHEY Toon Verhey overleden Grondverschuiving sleurt deel van Simplon-spoorweg mee Nog geen besluit over staken van proeven met kernwapens Cairo voor de vierde maal benaderd NOODWEER IN ITALIAANSE ALPEN 0 s ÏSHP w er een feest van met. Grensherzieningen tussen België en West-Duitsland Japans protest tegen de Britse kernwapenproeven Joliot-Curie met staatseer in Sceaux begraven President waarschuwt, dat Washington waakzaam is Wereldpremière van niéuwe opera van Menotti Prof. J. H. Oort voorzitter van Astronomische Unie Vliegtuigjes zonder piloot Bij Den Helder in gebruik voor schietoefeningen Washington wil paspoorten aan communisten onthouden Prestatiebeloning voor rijks- en gemeente-ambtenaren Russische ambassade gaf muziekavond Indonesië vertegenwoordigt V.A.R. in Jordanië Libanese rebellen schoten B.O.A.C.-vliegtuig aan Volgens radio-Indonesië steunde Nederland opstand Politiek getij keert ten gunste van de Tories Ontkenning in Washington; Labourdruk in Londen DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 Advertentie 32 ct. per 100 gr. Kornets 85 cc. en f 1.50 (Van onze correspondent in Bonn De Westduitse regering heeft zich voor de vierde maal tot de regering van de Verenigde Arabische Republiek te Cairo gewend wegens het verdwijnen van dr. Hans Eisele, voormalig arts in het con centratiekamp Buchenwald. De Westduit se minister van Buitenlandse Zaken Von Brcntano heeft daarover tegen de Egypti sche ambassadeur te Bonn Zein Eddin ernstige bedenkingen geopperd. Vóór Brentano's officiële stap, die op een pers conferentie te Bonn werd bekendgemaakt omdat de Westduitse regering Cairo niet onder druk wilde zetten is de Verenigde Arabische Republiek reeds driemaal be naderd over het geval-Eisele. Op de persconferentie werd een uiteen zetting gegeven, waaruit blijkt dat Eisele zich, volgens de Egyptische afdeling van Interpol, op 9 juli in Cairo ophield. Een dag later verzocht Bonn zijn arrestatie. Op 12 juli kreeg men de mededeling, be vestigd door foto's van persbureaus, dat Eisele was gearresteerd. Deze arrestatie werd de volgende dag door Interpol te Cai ro aan de Westduitse ambassade aldaar gemeld. Het verzoek tot uitlevering werd op 9 augustus officieel te Cairo ingediend. Het antwoord was dat over Eisele's ver blijf in de Verenigde Arabische Republiek niets bekend was. Toen op de foto's van zijn arrestatie werd gewezen, vroeg men „Bent u er wel zeker van dat het Eisele was?" Men maakt het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Bonn verwijten dat het verzoek tot uitlevering vijf dagen te laat naar Cairo is gestuurd. Uit verklaringen te Bonn blijkt dat men niet zeker is van het tijdstip waarop Eise le moet zijn verdwenen. Men vermoedt dat hij een dag voor het overhandigen van het verzoek tot uitlevering uit de gevan genis is ontslagen. Post voor Eisele wordt te Cairo thans afgehaald door een hoge Egyptische politie-officier en niet naar een gevangenis gebracht. Politieke verkoeling? Te Bonn vraagt men zich af of het ge val-Eisele zal leiden tot een politieke ver koeling tussen Cairo en de bondsrepubliek. De betrekkingen zijn van de Westduitse zijde de laatste jaren steeds met zorg be handeld. In oktober zal de minister van Economische Zaken professor Erhard een bezoek aan Cairo brengen ter verster king van de Egyptisch-Westduitse econo mische betrekkingen. Te Bonn verblijven op uitnodiging van de Westduitse regering acht Egyptische journalisten die Erhard, tijdens Adenauer's vakantie waarnemend bondskanselier, officieel heeft ontvangen en die blijk gaven van bijzonder grote sympathie voor West-Duitsland. (UPI) Het Westduitse ministerie van Justitie meent over bewijzen te beschik ken dat de Egyptische autoriteiten „dub bel spel" hebben gespeeld in het geval- Eisele. Volgens de Westduitse ambassade in Cairo hadden de autoriteiten van de V.A.R. maatregelen getroffen voor Eise le's uitlevering, enkele dagen voordat werd Krachtens het Belgisch-Westduitse ver drag dat onlangs in Bonn werd onder tekend, zal de grens tussen beide landen zodanig worden gewijzigd.dat aan de plaatselijke behoeften en aan de eisen van het moderne verkeer wordt voldaan. De gebieden, die sedert 1946 onder Belgisch militair bestuur staan, zullen naar West- Duitsland terugkeren: Bildchen, Leykoul, Losheim, Hemmeres, en het woud van Büllingen. Alleen de bossen van Waller - scheid en van Losheimergraben komen onder Belgische souvereiniteit. Aan de an dere kant staat België aan Duitsland de venen af, welke zijn gelegen ten noorden van de wegvertakking van Fringshaus. TOKIO (AFP) - Japan heeft geprotesteerd tegen het voornemen van de Britse rege ring om in het gebied van Christmas- eiland een nieuwe reeks kernproeven te nemen. Volgens de Japanse regering moe ten humanitaire .overwegingen belangrij ker worden geacht dan behoeften van mi litaire en politieke aard. LONDEN (Reuter) De Britse admi raliteit heeft een gebied van 36.000 vier kante kilometer rondom het eiland Christ mas met ingang van woensdag tot nader order gevaarlijk terrein verklaard met het oog op proeven met kernwapens. NEW YORK (Reuter) Amerikaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de radio-activiteit van een scheepslading Japanse thee, die op 31 juli te New York is aangekomen, een eind onder de toe laatbare grens is. De thee werd aange voerd door de Noorse vrachtboot „Tan- cred". PARIJS, (AFP) —Op de binnenplaats van de Sorbonne, de Parijse universiteit, is dinsdag een plechtigheid gehouden ter nagedachtenis van Frédéric Joliot-Curie, de Franse Nobelprijswinnaar en kernge leerde die donderdag is overleden. Franpois Perrin, de hoge commissaris voor kern energie en de minister van Onderwijs. Jean Berthoin, eerden zijn werk dat, van zijn vrouw Irene Joliot-Curie. die in 1956 is overleden, en van haar ouders Pierre en Marie Curie. (Reuter) Het stoffelijke overschot van Joliot-Curie is ter aarde besteld op de be graafplaats van de Parijse voorstad Sceaux, onder meer in aanwezigheid van de Rus sische schrijver Ilja Ehrenburg, die^ uit Moskou was overgekomen, en door Mau rice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse communistische partij. (UPI) Generaal De Gaulle heeft in een telegram aan de zoon van Joliot Curie, onder meer gezegd: „Het grote licht dat uw vader vormde en dat juist is uit gegaan. heeft op eminente wijze de eer van Frankrijk gediend, zowel als de vooruit gang van de wetenschap". Frédéric Joliot- Curie werd in 1946 door De Gaulle be noemd tot hoge commissaris voor de kern energie. Hij verloor deze functie dooF ïijn communistischhe sympathieën. medegedeeld dat Eisele onbekend was. De Westduitse ambassade was gevraagd te bewijzen dat Eisele om criminele en niet om politieke vergrijpen werd gevolgd, en dat, in geval van uitwijzing van Eisele, de Westduitse regering ook in overeenkom stige uitleveringsverzoeken van de V.A.R. zou toestemmen. Volgens persberichten heeft Eisele politiek asiel verzocht. Zijn optreden in Buchenwald rechtvaardigde hij door te zeggen dat dit „in oorlogstijd, in het belang van de nationale veiligheid" geschiedde. LITTLE ROCK (Reuter) Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft critiek geoefend op presi dent. Eisenhowers verklaring, dat er wel licht weer federale troepen zullen worden gebruikt om de gerechtelijke uitspraak betreffende de opheffing van de rassen scheiding op de staatsscholen af te dwin gen. In een verklaring zegt Faubus dat de naam van de president „al maanden geleden zijn glans en aantrekkingskracht heeft verloren". „Wat de heer Eisenhower en vele anderen die hetzelfde standpunt huldigen, niet beseffen is, dat hij een ge rechtelijke uitspraak steunt die niet grond wettig is en er zijn miljoenen mensen in het land die dat weten", aldus de gouver neur. Eisenhower zei gisteren op zijn weke lijkse persconferentie te Washington: ..Iedere Amerikaan moet begrijpen dat, als een enkeling, een gemeenschap of een staat uitspraken van de rechterlijke macht voortdurend, en met succes, trotseert, dit anarchie betekent". Eisenhower zei er de voorkeur aan te geven, niet zijn persoon lijke gevoelens over de rassenkwestie op de scholen tot uitdrukking te brengen, daar elke verklaring van zijn kant zijn taak om als president de grondwet te ver dedigen moeilijker zou kunnen maken. Trotseren van een gerechtelijke uitspraak zou volgens hem echter een zeer ernstige kwestie zijn. Over de verantwoordelijkheid van de federale regering zou zijns inziens i* dat geval geen misverstand kunnen be staan. Te Heemstede is in de leeftijd van drieënzestig jaar ovérleden de heer Toon Verhey, oud-dirigent van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Op 1 januari van het vorig jaar heeft hij zich op me disch advies teruggetrokken uit het orkest, nadat hij reeds enige tijd met ziekté- vcrlof was geweest. Zijn vrienden hebben hem bij zijn afscheid een portret, dat de Haarlemse schilder Jan Visser had ge maakt, aangeboden. Toon Verhey werd op 27 oktober 1894 in Rotterdam geboren, studeerde cello in Rotterdam en Amsterdam bij J. Mossel en gedurende het laatste jaar van deze studie in 1912 was hij in het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Wouter Hut- schenruyter als cellist werkzaam. In de jaren 1913 en 1914 speelde hij in Zuid- Rusland, Finland en Duitsland. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog keerde hij naar Nederland terug om in militaire dienst te gaan. Gedurende vier jaar was hij gemobiliseerd. Na de oorlog werd de thans overledene benoemd tot. solocellist van de Arnhemse Orkestvereniging en een jaar later volgde zijn benoeming tot eerste cellist van de Weense concertvereniging en de Weense Toonkunstvereniging. Deze functie nam hij vijf jaar waar en Toon Verhey werkte onder leiding van Ferdinand Löwe, Wil helm Furtwangler, Bruno Walter, Richard Strauss en andere vooraanstaande diri- Te Brussel is woensdagavond de we reldpremière gegeven van „Maria Golo- vin", een nieuwe opera van Carlo Menotti. De componist had tot op het laatste mo ment het thema van zijn opera geheim ge houden. Geen enkel persbericht resumeer de de inhoud van dit moderne werk, dat aansluit bij de grote romantische en dra matische traditie van de Italiaanse opera. Menotti werkt het thema uit van de liefde van een jonge eigenzinnige blinde man voor een jonge vrouw, wier man in de ge vangenis is. De jonge vrouw keert echter te rug tot haar echtgenoot. In de slotscène wil de blinde zijn ontrouw geworden geliefde neerschieten. Zijn moeder verandert ech ter het schot van richting. De blinde ver keert in de waan dat de ontrouwe geliefde gedood is en legt diep onder de indruk van zijn bewogen liefdesavontuur een bloem neer op het zogenaamde lijk van de jonge vrouw. Hij zal in de waan van de liefdes- moord yoortleven. Richard Cross als de blinde Donato en Dorothy Coulter als de geliefde Maria Golovin speelden de hoofdrollen. Het tiende congres van de Internationale Astronomische Unie, dat op 11 augustus te Moskou werd geopend, is woensdag geslo ten. Besloten is het volgende congres in 1961 in de Verenigde Staten te houden. Het congres heeft woensdag nieuwe be stuursleden gekozen. Prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de sterrekunde aan de rijks universiteit te Leiden, werd tot voorzitter gekozen als opvolger van de aftredende Franse hoogleraar Danjon. Twee van de zes vice-voorzitters, de Rus Koekarkin en de Westduitser Herkmann, werden her kozen. De vier nieuw gekozenen zijn de Amerikaan Goldberg, de Canadees Petrie, de Tsjech Sternberg en de Zuidafrikaan Stoy. De Engelsman D. Sadler werd ge kozen tot secretaris-generaal. Over enkele maanden zullen vrijwel el ke dag radiografisch bestuurde vliegtuig jes boven de duinen en het zeegebied tussen Den Helder en Callantsoog vlie gen. De vliegtuigen, die een manche een gesleepte schijf zullen voorttrekken door de lucht, zullen worden gebruikt voor schietoefeningen op het schietterrein Dot gat bij Den Helder. De dienst der Genie heeft gisteren een aanbesteding gehouden voor de aanleg van een startbaan voor deze vliegtuigjes, die in Amerika werden gebouwd en daar al gedurende ruim twee jaar in gebruik zijn bij schietoefeningen. De laagste in schrijver was de aannemer J. de Bie uit Beverwijk, die inschreef voor 215.000. Tot nu toe opereerden normale vliegtui gen, die een manche voortsleepten, van het vliegveld De Koog op Texel. Er zijn reeds enige radiografisch be stuurbare vliegtuigjes uit Amerika aan gekomen. WASHINGTON (Reuter) De com missie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat het departement van Buitenlandse Zaken zal machtigen geen paspoorten uit te rei ken aan Amerikaanse communisten en communistisch-gezinden. Het wetsontwerp wordt met spoed door het Congres be handeld, omdat het Amerikaanse Opperste Gei-echtshof op 16 juni heeft bepaald dat het „State Department" niet het recht heeft paspoorten te weigeren op grond van de overtuiging der aanvragers. President Eisenhower heeft na de uitspraak het Con gres verzocht de regering alsnog deze be voegdheid te geven. genten. Ook trad Toon Verhey als dirigent in Weenen op. Toen Toon Verhey in ons land terug gekeerd was volgde in 1936 zijn benoeming tot dirigent van de Koninklijke Orkest vereniging „Symphonia" te Rotterdam en van het Haagse Kamerorkest. Op 1 april 1939 werd hij bénoemd tot eerste dirigent van de Haarlemse Orkestvereniging. Hij werkte drie jaar met. dit orkest en ging in 1942 naar Den Haag, waar hij als gast- dirigent optrad met het. Residentie-orkest en directeur van de in de bezetting zo ge heten Rijks-Orkestschool aan het Rijks- Conservatorium. In juli 1949 keerde Toon Verhey naar Haarlem terug, waar opnieuw zijn benoeming volgde tot eerste dirigent van de Haarlemse Orkestvereniging. Na de omvorming tot het Noordhollands Phil harmonisch Orkest bleef hij dirigent tot zijn gezondheidstoestand hem noodzaakte zijn werkzaamheden neer te leggen. Toon Verhey maakte onder meer deel uit van de Commissie Internationaal Or gelconcours te Haarlem en is ook ver bonden geweest als dirigent van de orkest klasse van het Haarlems Muziekinstituut. Zaterdagmorgen om halfelf wordt in de Oud-Katholieke Kerk aan de Kinderhuis singel te Haarlem een uitvaartdienst ge houden en om twaalf uur zal zijn stoffe lijk overschot op de algemene begraaf plaats te Heemstede ter aarde worden besteld. DE TIJDING dat Toon Verhey, de oud dirigent, van het Noordhollands Philhar monisch Orkest, overleden is, roept in ons een massa herinneringen wakker, die ver band houden met de rol die hij in het muziekleven van Haarlem gespeeld heeft. Vooreerst dringt zich op bij het mar kante van zijn persoonlijkheid: het poëtisch sentiment, dat klaarblijkelijk bij hem in Wenen gerijpt was in de jaren dat hij deel uitmaakte van de „Philharmoniker". De Derde van Bruckner, waarmee hij in 1938 zijn entree te Haarlem deed, kon gelden als een paspoort dat in Wenen zijn visum gekregen had. Zijn Zesde van Beet hoven was werkelijk een belevenis in de vrije natuur van Wenen's omgeving. Zijn Brahms had steeds de warme klank van de romantische sfeer der oude keizerstad. Zijn Mozart, zijn Haydn, hoe wist hij ze te koesteren in een geest van het verfijnde rococo. Maar dan zijn Schubert; het leek soms alsof diens ziel in hem gevaren was. Romantische suggesties? Het leek zo; maar als men gelegenheid kreeg een par tituur te bekijken waaruit Verhey dirigeer de, kon men ervaren dat in deze gemoeds mens een practicus schuil ging, die geen Advies van minister Struycken In de komende drie jaren kan het voor alle rijks- en gemeenteambtenaren moge lijk zijn een premie te verdienen op het brutosalaris voor de door hen geleverde prestaties. De prestatiebeloning zal maxi maal 8 percent en minimaal één percent bedragen. De toeslag wordt toegekend voor de kwaliteit van de arbeidsprestatie, de kwantiteit van de arbeidsprestatie, de zorg voor het materieel en omgang en houding tegenover chefs, collega's en minderen. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, heeft per circu laire de hoofden van rijks- en gemeente diensten geadviseerd, over te gaan tot de instelling van de prestatiebeloning. Hoe wel hierbij in eerste instantie wordt ge dacht aan lagere ambtenaren, geldt, de regeling ook voor de middelbare en hogere ambtenaren. Zij kan worden toegepast op week- en maandloners. Sedert 1 januari jongstleden bestaat de prestatiebeloning reeds op het departe ment van Oorlog. Kort daarna is zij ook ingevoerd op het departement, van Ma rine. Voor elk van de vier criteria, die meetellen bij de uiteindelijk toe te kennen prestatiebeloning, zullen de diensthoofden hun ambtenaren cijfers moeten geven. Hierbij zal voor „uitmuntend" de 10 wor den gegeven, de 8 voor „zeer goed", de 6 voor „goed", de 4 voor „voldoende" en de 2 voor „onvoldoende". Maximaal kan de ambtenaar 40 punten behalen, waarvoor hem de maximale toeslag van 8 percent van het brutosalaris wordt, toegekend, Minimaal moet hij echter 16 punten kun nen behalen om nog voor de toeslag in aanmerking te kunnen komen op het mini mum van 1 percent. De beloningsregeling kan worden toe gepast op ambtenaren die hun werk in groepsverband verrichten. Hierbij zal elke ambtenaar echter niet meer dan een toe slag van 5 percent van zijn brutosalaris ontvangen. De Russische ambassadeur en mevrouw Kirsanova hebben woensdag een muziek avond gegeven, waarop een groot gezel schap, waaronder vele diplomaten, dank baar genoot van de muzikaliteit der leden van de Russische ambassade. De ambassadeur leidde de uitvoerenden in met een kort woord, waarin hij de bedoeling van de avond uiteenzette. Hij had zich namelijk dikwijls afgevraagd wanneer in de intiemere kring der am bassade muziekavonden werden gegeven, waarom het genot daarvan alleen beperkt bleef tot het ambassadepersoneel. Hij was ervan overtuigd dat ook bij andere missies muzikale talenten aanwezig waren en hoopte dat ook deze zich in ruimere kring zouden doen horen. Wellicht was er dan samenwerking op muzikaal gebied moge lijk. WASHINGTON (Reuter-AFP) De perschef van president Eisenhower, James Hagerty, heeft woensdagavond, in antwoord op vragen over de mogelijkheid van een Amerikaans besluit om tijdelijk de proeven met kernwapens te staken, ver klaard: Zoals Eisenhower op zijn weke lijkse persconferentie heeft gezegd, zijn de resultaten van de technische bespre kingen die te Genève zijn behaald, bemoe digend. De deskundigen hebben echter hun rapport nog niet overhandigd. Geen enkele conclusie, op dat rapport gebaseerd is, of kan zijn, getrokken". Voordien waren er veronderstellingen geuit dat de Verenigde Staten binnenkort een besluit om de kernproeven te staken zouden be kendmaken. President Eisenhower en minister Dulles hebben in het verleden verklaard, dat een besluit om de proeven te staken slechts zou worden genomen na overleg, en in samenwerking, met de bondgenoten. In Washington heerst de indruk, dat de Ver enigde Staten een politiek akkoord over onderdeel van het ernstige vakmanschap aan het toeval overliet. Zijn aantekeningen overwoekerden letterlijk het gedrukte notenbeeld. Aldus bleven zijn vertolkin gen het resultaat van veel studie en ern stige overweging en namen een vorm aan die door geen toevalligheden van het ogen blik beïnvloed werd. En zijn persoonlijk heid stond er borg voor, dat alles en allen voor zijn opvatting zouden buigen. Zo bereikte hij een samenspel, waar men ge boeid naar luisteren moest. Dat de totali teit van het kunstwerk bij Verhey voorop stond, moesten ook de solisten ervaren. TOEN TOON VERHEY in 1950 voor de tweede keer aan het hoofd van het orkest de H.O.V. kwam, was zijn artistieke persoonlijkheid tot op hoogspanning ge groeid. De verheven rust die hij in de klank van het orkest wist te bereiken, zal steeds onze dierbaarste herinnering aan zijn werk blijven. Na een grandiose opgang de inzinking, die een einde maakte aan een carrière van een rasmuzikant voor wie muziek maken muziek beleven was, Hij ruste in vrede. Jos. de Klerk DOMODOSSOLA (UPI) Terwijl men in de Oostenrijkse provincie Stiermarken nog hard bezig is, de ravage van het nood weer van de vorige week op te ruimen, kwam woensdag het grensgebied van Ita lië en Zwitserland in het geweld van wolk breuken te liggen. Dicht bij het bekende grensstation Domodossola, boven het ge hucht San Giovanni di Crevo Ladossola, werd een stuk berghelling losgeweekt, dat met groot geweld neerkwam, een deel van de spoorweg meesleurend en de rivier Di- veria zodanig blokkerend, dat deze met grote kracht het gehucht instroomde. Het grootste deel der inwoners kon zich op het eerste teken van gevaar uit de voeten ma ken, maar drie Franse toeristen zijn ver dronken en nog negen andere mensen wor den vermist. Ook hun dood staat vrijwel vast. De grondverschuiving, die het gehucht trof en het vitale spoor- en wegverkeer naar Zwitserland en Frankrijk door de Simplon-pas verbrak, was veroorzaakt door een wolkbreuk, waarbij in minder dan 24 uur 10 cm. regen in dit deel van de Alpen viel. Het ministerie van Vervoer te Rome ver klaarde zich niet in staat te zeggen hoe lang het zal duren eer men de naar schat ting 40.000 ton stenen die op de Simplon- spoorweg zijn gevallen, heeft opgeruimd. Deskundigen ter plaatse menen dat het 20 tot 25 dagen zal duren voordat de lijn, die dagelijks door ongeveer veertig inter nationale treinen wordt gebruikt, is her steld. Het verkeer voor Frankrijk werd omge legd via de Modane-pas en dat naar Zwit serland via Chiasso. Deze wijzigingen brachten een gehele ommekeer teweeg in de dienstregeling der spoorwegen in ver schillende landen. De hevige stortregens, die ook de pro vinciale hoofdstad Aosta in de Alpen ge durende twaalf uur van de buitenwereld af sloten, deden de temperaturen over ge heel het noorden des lands tot aan het zuiden in Rome dalen, waar tevoren tem peraturen van boven de 30 graden Celsius heersten. De overstroming van San Giovanni is ver oorzaakt door dezelfde landverschuiving die de Simplon-spoorweg en een deel van dit gehucht zelf vernielde. De reusachtige massa aarde en stenen, sommige meer dan 100 ton zwaar, rolde de berghelling af en schoof een ruim 300 meter lang gedeelte van de spoorlijn in de Diveria, die reeds aan het wassen was en nu ook nog in haar loop geblokkeerd werd. In enkele minuten tijds trad de rivier bui ten haar oevers en spoelde een deel van de Simplon-verkeersweg weg, terwijl een muur van water op San Giovanni stortte. De dorpelingen die naar de heuvels wa ren gevlucht op het eerste teken van ge vaar zagen hoe hun huizen door het water werden weggespoeld en hun hoofdstraat in een nieuwe rivierbedding veranderde. Anderhalve kilometer stroomafwaarts van het dorp vond men de stoffelijke over schotten van twee mannen en een vrouw, vërmoedelijk Franse toeristen, die men en kele minuten voor de overstroming in een auto in San Giovanni had gezien. Soldaten, politiemannen en brandweerlie den uit vijf steden kwamen op de plaats van de ramp via een smal bergpad, maar konden het dorp, waar het water nog hef- tik kolkte, niet binnengaan. De landverschuiving kwam op precies de zelfde plaats waar enkele jaren geleden de Simplon-lijn gedurende anderhalve maand was geblokkeerd, eveneens door een aard verschuiving. (Reuter) Hevige regenbuien hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in de Italiaanse Alpen-districten van St. de staking van kernproeven slechts zullen aanvaarden op het ogenblik dat de veilig heid van het Westen duurzaam is verze kerd en dat een algemeen akkoord met de Sovjet-Unie over ontwapening kan worden voorzien. De president zei op zijn persconferentie dat een eventueel akkoord tot beëindiging van de proeve^ met kernwapens hoop zou geven dat mei^ nog een stap verder kan gaan. De Verende Staten, zo zei hij, kij ken uit naar eijce constructieve stap wel ke het de Amerikaanse regering mogelijk maakt, nieuwe stappen in overweging te nemen die uiteindelijk leiden tot een goed voorbereide topconferentie, welke resul taten kan afwerpen. Tijdelijk? LONDEN (AFP) De correspondent te Washington van de Londense „News Chro nicle" meldt vernomen te hebben, dat de Amerikaanse regering heeft besloten de proefnemingen met kernwapens tijdelijk te staken in de hoop op totstandkoming ener internationale overeenkomst be treffende een blijvende staking der proe ven. Volgens de correspondent zou dit be sluit binnenkort, wellicht reeds vrijdag, door het Witte Huis bekend worden ge maakt. Volgens de Londense „Daily Mail" zul len de aangekondigde Britse proefnemin gen op het Christmas-eiland, in de Grote Oceaan wellicht de laatste Britse proeven zijn. Volgens het blad zal premier Mac- millan de proefnemingen doen staken, zo dra de Britse militaire leiders van mening zijn dat Groot-Brittannië over voldoende kernwapens beschikt. Een staking der Britse proefnemingen zou in hoofdzaak af hankelijk zijn van twee factoren: 1. De Britse geleerden moeten erin slagen een kop met kernlading te vervaardigen voor de Britse intercontinentale raket, waaraan wordt gewerkt. De eerstkomende proef neming op Christmas-eiland zou moeten aantonen, of dit gelukt is. 2. Zullen de Ver enigde Staten de in hun bezit zijnde gege vens over de vervaardiging van lichte kernwapens ter kennis van de Britten brengen? De mogelijkheid hiertoe be staat ingevolge de kortgeleden gesloten Brits-Amerikaanse overeenkomst betref fende het uitwisselen van inlichtingen op het gebied der kernenergie. Dringend (Reuter) De Britse socialistische partij heeft de regering „dringend" ver zocht. het besluit om de proeven met kern- Vincent, Chatillon en Cervinia grote scha de aangericht. In het boven het meer van Como gelegen gebied van Alto Verbano is woensdagoch tend vroeg de eerste sneeuw gevallen. Na der wordt gemeld, dat arbeiders in het ge bied van Valdos de stoffelijke overschotten van twee mannen en een vrouw hebben aangetroffen. Op de lijken zijn geen identiteitspapieren gevonden. Ook andere delen van Europa werden in de nacht van dinsdag op woensdag door zware stortbuien getroffen. Te Berlijn be gaven mensen zich op blote voeten over de overstroomde Kurfiirstendamm naar hun werk. Te Portes-les-Valence in het oosten van Frankrijk werden door hagel onge veer 20.000 ruiten verbrijzeld en, volgens schaapherders, dieren van hun kudden ge dood. In het westen van Zwitserland hebben hagelbuien dinsdag grote schade aange richt aan wijngaarden en aardverschui vingen veroorzaakt. In het gebied van München in West-Duits- land zijn dinsdagavond twee personen ge dood en drie gewond door blikseminslag. AMMAN (Reuter) De Jordaanse re gering is bereid de Indonesische legatie in Amman de belangen van de Verenigde Arabische Republiek in Jordanië te laten behartigen. De diplomatieke betrekkingen tussen Jordanië en de Verenigde Arabische Republiek zijn sedert 20 juli verbroken. De Indonesische legatie zal ook zorgdragen voor de eigendommen van de Verenigde Arabische Republiek in Jordanië, zo is woensdag officieel in Amman bekendge maakt. JERUZALEM (UPI) Volgens in Je ruzalem ontvangen berichten zijn er woensdag in de haven van Akaba 21 Britse schepen gezien, waaronder enkele tankers en een fregat. Akaba is door de Britten gebruikt om voorraden aan te voeren voor de troepen, die verleden maand op verzoek van koning Hoessein naar Jor danië werden gezonden. AMMAN (UPI) In het Jordaanse dorpje Howara, op ongeveer vijftien kilo meter van de grens met Syrië, is een ge heime wapenopslagplaats ontdekt, aldus is officieel in Amman bekendgemaakt. Een aantal wapensmokkelaars zou zijn gearresteerd. De wapens zouden van Sy- risch fabrikaat zijn. BEIROET, (AFP) Rebellen in Beiroet hebben woensdag geschoten op een vlieg tuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C., toen het toestel laag boven de wijk Basta vloog in de richting van het vliegveld van de Libanese hoofdstad. De schoten troffen een vleugel en olietanks, doch het vliegtuig slaagde er in veilig op het vliegveld te landen. (UPI) Een kapper en een van zijn klanten werden woensdagavond gedood toen een onbekende schutter de kappers zaak naast het „Resident-hotel" te Bei roet binnenliep en met een machinegeweer begon te vuren. DJAKARTA (ANP) Indonesië heeft donderdag de beschuldiging geuit, dat „Nederland de opstandelingen heeft ge steund" in een poging om de Indonesische campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea „te belemmeren". In een speciale uitzending voor radio- Indonesië van het ministerie van Voor lichting werd beweerd, dat „Nederlandse oorlogsschepen zich illegaal in de Indo nesische territoriale wateren hebben be geven en Indonesische schepen hebben aangehouden, terwijl de strijdkrachten van Indonesië in militaire operaties gewikkeld waren voor het neerslaan van de opstand". Voorts uitte het ministerie van Voor lichting de beschuldiging, dat Nederland soldaten van het voormalige KNIL, als mede Nederlandse troepen heeft gebruikt om tegen de Indonesische strijdkrachten te vechten. Ook werd Nederland beschuldigd van het rondstrooien van beweringen in kringen van de UNO, dat Indonesië infil tratie in het gebied van Westelijk Nieuw- Guinea zou voorbereiden en dat de Indo nesische strijdkrachten door de commu nisten zouden worden geholpen. LONDEN (AFP) Volgens de resulta ten van een op initiatief van het Londense conservatieve blad „Daily Express" ge houden peiling der Britse openbare me ning zouden de conservatieven, indien thans verkiezingen in Groot-Brittannië zouden worden gehouden, 46,5 percent der stemmen op zich verenigen, tegen de so cialisten 44.5 percent. Deze uitslag wijkt geheel af van de opiniepeilingen na 1955, die steeds wezen op groter populariteit van Labour. Het stijgen der populariteit van de Tories zou het gevolg zijn van de gunstige indruk, die Macmillan. opvolger van Eden als premier, op de Britse open bare mening heeft gemaakt. wapens voort te zetten, te herroepen. De Britse proeven zouden de huidige vooruit zichten op een internationale gecontroleer de staking van alle proeven met kernwa pens in gevaar brengen, zo heet het in een verklaring van de Labourpartij. Het be stuur van de Labourpartij is verder van oordeel, dat mogelijke technische voorde len, die nieuwe Britse proeven zouden kun nen opleveren niet opwegen tegen de mo rele, humanitaire en politieke overwegin gen die in deze zaak gelden. GENèVE (Reuter) Men verwacht dat de geleerden van Oost en West die in Ge nève over ontdekkingsmethoden voor kernproeven vergaderen vandaag voor het laatst in voltallige zitting bijeenkomen. Vermoedelijk zullen zij dan hun goedkeu ring verlenen aan het eindverslag van de zitting, die op 1 juli begon. Het verslag is bestemd voor de regeringen van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Sovjet-Unie, Canada, Tsjechoslo- wakije, Polen en Roemenië.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9