Arabische resolutie eenstemmig aanvaard in UNO-Assemblee Westelijke pers over het einde der UNO-Assemblee OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Arabische Liga treedt als een hechte eenheid op Negerkinderen toch niet naar school in Little Rock HET WEER Koning Hoessein heeft liever Britten dan UNO-macht Wel een uitweg, maar geen oplossing Uitspraak voorlopig voor dertig dagen opgeschort Koningin en prinsessen terug van vakantie Adenauer in september op bezoek bij De Gaulle Meer wind Kleine landen INKOOP DIAMANT STUull|uCÖHEN „Familietwist" Amsterdammer verdrinkt in Ringvaart Ontmoeting in Delft $ee MORRIS '(ntforef/offfivt// Het woord is aan Dronken rekels gingen advocaat te lijf Bediening Rijkssubsidie van 6 cent per liter schoolmelk Voedselvergiftiging in gezin te Winterswijk De Gaulle geestdriftig op Madagascar begroet 73e JAARGANG No 37 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1 958 303e JAARGANG No 190 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 R S 11 T jj Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ipsnzeo i i P I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- j| j| j|f J| Éf f| |j jj| 'rffc |1 Jk Ja j|[ li S J| J| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ra Sm Jij JL «la rüa M JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AMMAN (Reuter-AFP) Koning Hoes sein van Jordanië heeft donderdag op een persconferentie te Amman verklaard dat de binnenlandse toestand „voortreffelijk" was, maar dat het enige vraagstuk van buitenlandse aard was. Zodra de druk van buitenaf is opgeheven, zullen wij om de terugtrekking van de Britse strijdkrach ten verzoeken. Het is niet duidelijk, wan neer wij dat zullen vragen, maar het zal mogelijk spoedig zijn", aldus de 23-jarige vorst. Van een vervanging van de Britse mili tairen door een strijdmacht van de UNO wilde hij niet weten. Hij zei, dat hij de mogelijkheid onderzocht van een uitbrei ding van de Jordaanse strijdkrachten. Zo nodig zou Jordanië Engeland of de V.S. vragen, een militaire adviesgroep te sturen en in de kosten van de uitbreiding bij te dragen. Koning Hoessein zei, dat zijn land akkoord zou kunnen gaan met de aanwe zigheid van waarnemers der UNO op zijn gebied mits het optreden van deze waar nemers niet tot Jordanië zou worden be perkt, maar zich ook tot andere landen in het Nabije Oosten uitstrekt overeenkomstig een door allen aanvaard plan. De vorst was van oordeel, dat de ont werpresolutie, welke tien Arabische sta ten bij de Algemene Vergadering willen indienen, „dingen bevat, die goed schij nen te zijn". De Koningin en de vier prinsessen zijn gistermiddag tegen zes uur per vliegtuig van de vakantietocht op de Middellandse Zee teruggekeerd. Prins Bernhard maakt de terugreis per auto. Hij heeft een bezoek gebracht aan de Ferrari-autofabrieken in Modena (Noord-Italië) en horlogefabrieken in Le Locle in Zwitserland. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier is blijk baar over zekere protocölaire bezwaren heengestapt. Adenauer zal op 14 septem ber naar Colombey-les-Deux-Eglises gaan, waar de Franse minister-president De Gaulle pleegt te verblijven als hij niet te Parijs werkt. Over deze ontmoeting is de afgelopen maanden veel te doen geweest. Zowel te Bonn als te Parijs achtte men een dergelijk gesprek noodzakelijk, omdat er enige verschillen van mening tussen Frankrijk en West-Duitsland zijn ont staan na het aan de macht komen van De Gaulle. Anderzijds vond De Gaulle geen tijd voor een bezoek aan West-Duitsland, waaraan hij protocolair, indien hij Ade nauer wilde spreken, verplicht was. De Gaulle is namelijk korter tijd in zijn ambt dan Adenauer en het protocol schrijft in zo'n geval voor dat de langer in dienst zijnde minister-president als gastheer moet optreden. Het zal de eerste maal zijn, dat De Gaulle en Adenauer elkaar spreken. ROME (UPI) De Italiaanse premier, Amintore Fanfani, zal op zondag 31 augus tus een ontmoeting hebben met Adenauer, in de Noord-Italiaanse stad Cadenabbia. In het circus Espagnol te Amsterdam zijn drie jonge leeuwtjes geboren. Twee bleven in leven, maar werden door de moeder aan hun lot overgelaten. Het hondje Fanny heeft nu haar taak. over genomen. Men ziet op de foto de leeu- wentemster Manuela Amandos met de jonge leeuwtjes en hun pleegmoeder. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Tot matige of vrij krachtige toenemende wind, draaiend naar West. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze correspondent in Washington) NEW YORK. Met algemene stemmen, en daarna een luid applaus, heeft de speciale UNO-Assemblee de resolutie aangenomen, die was inge diend door alle Arabische leden. In feite is het een enigszins gewijzigde resolutie, geknipt naar het patroon dat de Noor Engen de Assemblee hacl aanbevolen. De hoofdzaak in dit do cument is dat de Assemblee Ham- marskjoeld thans heeft verzocht schik kingen te treffen teneinde de UNO- beginselen hoog te houden in Libanon en Jordanië en daardoor de terug trekking van de buitenlandse troepen uit die landen te vergemakkelijken. Hammarskjoeld zou uiterlijk op 30 september verslag moeten uitbrengen. Gisteren hadden de Arabieren de voorlopige tekst van hun resolutie laten rondgaan waarin in plaats van „vergemakkelijken"„mogelijk maken" stond. Deze term was bij de Verenig de Staten en Gr.-Brittannië in goede aarde gevallen, daar men daaruit kon opmaken dat op dit ogenblik terug trekking der troepen nog niet mogelijk zou zijn. Men kon daar zelfs de er kenning in lezen van de juistheid van het Amerikaans-Britse optreden. De Arabieren hebben echter het onderste uit de kan willen krijgen en zij hebben juist geschat door te veronderstellen dat niemand tengevolge daarvan het lid op de fiere neus zou laten vallen. De gehele assemblee werd deze laat ste dag als het ware gedragen op een golf van algemene voldaanheid. Psy chologisch was het in deze situatie niet meer mogelijk verzet te bieden tegen een kleine wijziging, die voor de buitenstaander nauwelijk belang rijk kan lijken. De communistische landen hebben tot het laatst toe de valse indruk proberen te wekken als zou deze assemblee bijeenge roepen zijn om terugtrekking der Ameri kaanse en Britse troepen te eisen. In waar heid was deze Assemblee bedoeld om de klachten te onderzoeken van Libanon en Jordanië, omdat deze landen hun onafhan kelijkheid bedreigd zagen. Maar overigens leek alles botertje tot de boom gedurende deze slotzitting. Zelfs Eban, de ambassa deur van Israel, verklaarde dat zijn land vóór de resolutie zou stemmen, al had Israel ook bezwaren tegen het internatio nale gedrag van de Arabische Liga. Wellicht zal later een historicus de afge lopen dagen vooral van belang achten, om dat in deze periode de Arabische Liga voor het eerst tot een krachtige organisatie is geworden. De Liga bestaat sedert de laatste wereldoorlog, doch totdusverre is hij een vrjj zvvak verbond gebleken. Thans echter, nu Egypte zich heeft verenigd met Syrië en nauwe betrekkingen is aangegaan met Jemen en Saoedi-Arabic, en laatstelijk met Irak, blijkt de zuigkracht van het Arabi sche nationalisme bijzonder sterk. Ook Soedan bijvoorbeeld heeft actief deelgeno men aan het Arabische overleg gedurende de laatste dagen en de minister van Bui tenlandse Zaken van dit land heeft de re solutie tenslotte ingediend. De consolidatie van het Arabische blok spreekt echter het sterkst uit het feit, dat Jordanië en Libanon de landen die zich bedreigd noemden door hun Arabische buren zich in een verrassende omme zwaai in een resolutie verenigd heb ben met hun bedreigers. Deze bedreigers hebben ten overstaan van de internationale gemeenschap verklaard dat zjj Libanon en Jordanië niet met bruut geweld zullen verzwelgen. Het gevaar is echter niet denkbeeldig dat men het leven verliest onder de vriendschapsbetuigingen van een nijlpaard. Over zulk een luguber taf reel werd deze laatste zittingsdag echter door niemand gerept. Men moet trouwens ook de waarde van een zelfstandig nationaal bestaan van een land als Jordanië niet overdreven hoog aanslaan. In Libanon liggen de verhoudin gen waarschijnlijk anders, doch velen in het kunstmatig gevormde Jordanië moeten zich meer Arabische nationalisten dan Jordaanse staatsburgers voelen. Het ziet er naar uit dat Egypte er alleen bij zal winnen dat de Arabische Liga plot seling zoveel krachtiger is geworden. Het viel bijvoorbeeld reeds op dat de vertegen woordiger van Soedan, Mahgoeb, erop aan drong dat Hammarskjoeld vooral moest onderhandelen met de Arabische Liga als geheel. Wanneer de Arabische Liga voor taan in kwesties gekend zal worden, kan men er zeker van zijn dat Nasser en zijn bondgenoten de boventoon zullen voeren. De vertegenwoordiger van Israel zei al leen voor de resolutie van de Arabische Liga te kunnen stemmen, omdat daarin wordt gesproken van verplichtingen om de onschendbaarheid van het grondgebied van alle UNO-leden te eerbiedigen. Kennelijk dachten ook Dulles, Selwyn Lloyd en de Nederlandse vertegenwoordiger mr. C. W. A. Schürmann aan Israel, toen zij met na druk op dezelfde bepaling in de resolutie wezen. Mr. Schürmann verdedigde het op treden van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. Hadden deze staten geen gevolg gegeven aan het verzoek om bijstand van Libanon en Jordanië, dan zou hij dat een slecht voorteken hebben geacht voor alle kleine landen, die zich op een gegeven ogenblik in een soortgelijke positie zouden kunnen bevinden. Hij bepleitte de oprich ting van een UNO-politieleger. Ook Dulles onderstreepte nog eens het belang der klei ne landen. „De wereld, zo zei hij, moet veilig worden gemaakt voor de kleine sta ten. De toekomst zal leren of, mede als gevolg van de gebeurtenissen in deze As semblee de kleine Arabische staten op den duur een veel grotere Arabische staat zul len vormen. Indien zij dit doen naar eigen vrije wil, mag niemand daar verzet tegen aantekenen. Wellicht is het mogelijk dat de UNO en haar voortreffelijke secretaris generaal in de komende periode er toezicht op kunnen houden, dat de Arabische UNO- leden inderdaad zelfstandig over hun eigen lot zullen beschikken. Althans gedurende enige maanden verwacht men in het Na bije Oosten geen al te wilde tafrelen. De Assemblee heeft stellig een zekere ont spanning teweeggebracht. Voor de staats lieden van de grote mogendheden behoort Advertentie 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS dit de periode te zijn om van die ontspan ning gebruik te maken om te komen tot de opbouw van een waarlijk hechte en be trouwbare structuur in het Nabije Oosten. (Reuter) Tachtig landen hebben voor de resolutie gestemd. Alleen de Domini caanse republiek was niet aanwezig. Na de stemming zijn twee andere resoluties te ruggenomen. De ene, afkomstig van zeven landen en gesteund door het Westen, wilde de gehele kwestie aan Hammarskjoeld overdragen. De tweede, ingediend door de Sovjet-Unie, eiste onmiddellijke terugtrek king van de Britse en Amerikaanse troe pen. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Mahgoeb, verklaarde bij het indie nen van de Arabische resolutie dat de „familietwist" in het Nabije Oosten hier mee tot een „gelukkige oplossing" was ge bracht. De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde na afloop van de bijeenkomst tegenover journalisten, dat het succes van de speciale zitting voor een groot deel te danken is aan de aanwezigheid van de kleine landen, waaronder de Arabische. Op een topcon ferentie zouden deze landen niet tegen woordig zijn geweest. De vraagstukken zijn beter behandeld dan op een topconferentie mogelijk zou zijn geweest, aldus Lodge. LONDEN, (Reuier) De Arabische re solutie die de UNO-Assemblée eenstemmig heeft aanvaard, is door verscheidene voor aanstaande Britse bladen met gereserveer de instemming begroet. De liberale „Man chester Guardian'' zegt, dat de resolutie „onverwacht bekommerd is om de Britse en Amerikaanse gevoelens", maar geen der diep-gewortelde problemen van het Na- bije-Oosten oplost. Resoluties alleen kun nen dit niet, aldus het blad dat hieraan toe voegt: „De belofte der Arabische regerin gen zich te onthouden van elke actie tot verandering van de gevestigde regerings stelsels" betekent niet, dat de revolutie in Jordanië niet zal doorgaan. Deze zal - evenals de Libanese burgeroorlog - een binnenlandse aangelegenheid worden ge noemd. Maar de resolutie biedt, wat ook haar tekortkomingen zijn, een uitweg voor de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en geeft Hammarskjoeld de bevoegdheid aan het werk te gaan". De conservatieve „Daily Telegraph" schrijft, dat de resolutie iedere toekom stige ontwikkeling afhankelijk maakt van het goede gedrag van president Nasser. „Niemand zal beweren, dat hij een op lossing voor de problemen van het Nabije. Oosten op lange termijn is. Zij komt neer op een afspraak waarbij de Britten en Amerikanen zich terugtrekken indien ko lonel Nasser de ergste bestanddelen van zijn expansionistische campagne opschort. Ongelukkigerwijze is opschorten iets ge heel anders dan beëindigen. Het is moei lijk in te zien hoe de resolutie kan ver zekeren, dat, wanneer het Westen zijn aan deel, namelijk terugtrekking, heeft ver wezenlijkt, kolonel Nasser niet opnieuw met stoken begint. Maar het is waarschijn lijk de moeite waard dit risico te nemen". WASHINGTON, (Reuter) De Arabi sche resolutie is geestdriftig ontvangen door de New York Times, de New York Daily Herald en de Washington Post. De New York Times zegt. dat de resolutie het beste lijkt wat op het ogenblik mogelijk is, mits zij goed wordt uitgevoerd. Het blad De 44-jarige Amsterdammer D. van dei- Haak, die bij de Oude Weteringbrug in de Ringvaart in de gemeente Haarlemmer meer op een woonschuit zijn vakantie doorbracht, is donderdagmiddag vermoe delijk gestruikeld en over boord geslagen. Omstanders hebben enige tijd gedoken maar pas na een uur werd het stoffelijk overschot opgehaald. De Taptoe Delft" werpt zijn schadu wen vooruit. Schaduwen van door Delft marcherende soldaten, gestoken in his torische uniformen als van de Schotse en Zwitserse regimenten onder koning stadhouder Willem de Derde. Men komt hei 's avonds zomaar tegen. LITTLE ROCK (UPI) Ten koste van de aspirant-negerleerlingen van de mid delbare school te Little Rock is de drei gende crisis voorlopig uitgesteld. De presi dent van een Hof van Beroep heeft goed gevonden dat het vonnis, waarbij de inte gratie opgelegd werd, voor de tjjd van dertig dagen niet van kracht wordt. In die tijd moet het schoolbestuur zyn beroep tegen het onderhavige vonnis aanhangig maken bij het Opperste Gerechtshof. Om dat nog niet vast staat hoelang het Op perste Gerechtshof de zaak in behande ling zal hebben bepaalde de rechter tevens dat de termijn van dertig dagen verlengd kan worden tot het Opperste Gerechtshof vonnis gewezen heeft. Dit komt erop neer dat de negers van Little Rock tweehonderd kinderen niet kunnen laten inschrijven voor het school jaar dat op 2 september begint. Daar de maatregelen, die in Little Rock en Wash ington overwogen werden voor het geval de integratie werd doorgezet, eveneens zijn opgeschort, is de crisis welke opnieuw in Little Rock dreigde, uitgesteld. Gouverneur Faubus had het Huis van Afgevaardigden van de staat Arkansas ge waarschuwd dat na maandag een spoed zitting bijeen kon worden geroepen om de integratiekwestie te behandelen. Het departement van Justitie te Wash ington had een aantal maatregelen voor bereid om mogelijke onlusten in Little Rock de kop in te drukken. President Eisenhower had verklaard dat zijn stand punt hetzelfde is als vorig jaar, toen hij troepen naar Little Rock zond. (Reuter)— De Nationale vereniging voor de bevordering van de belangen van kleur lingen (NAACP) zal het Opperste Ge rechtshof vandaag verzoeken het jongste 4 rl rprtp-ritie SARTEUORIS^TR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL.' 7.17162 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 vraagt zich echter af, of de resolutie de Sovjets en Nasser ervan zal weerhouden hun politiek, die in de eerste plaats tot de crisis leidde, voort te zetten. Hun staat van dienst in het nakomen van beloften geeft weinig aanleiding tot optimisme, al dus de Times. De New York Herald Tribune schrijft, dat de resolutie een produkt van Arabisch staatsmanschap en eensgezindheid is. Daar de huidige crisis door de verhouding tus sen de Verenigde Arabische Republiek en haar Arabische buren werd veroorzaakt, is deze eensgezindheid een goed voorteken voor de toekomst, aldus het blad. dat er aan toevoegt, dat de resolutie op zich niet de vrede in het Nabije Oosten kan verze keren, maar wel een eerste stap in de goede richting en een gelukkige afloop van een gevaarlijke crisis betekent. PARIJS, (AFP) —Het Franse rechts- radicale blad „Aurore" vraagt zich af, hoe het mogelijk is de Arabieren te vertrou wen. De UNO kan zich geen illusie maken. In het Nabije-Oosten is niets opgelost. De gevaren blijven even groot en worden nog groter wanneer de Britten en Amerika nen zich te snel terugtrekken. Alleen een akkoord tussen de grote mogendheden kan werkelijk een einde maken aan de crisis, aldus „Aurore" „Figaro" (gematigd rechts) ziet in de aanvaarding van de Arabische resolutie een „klinkende nederlaag" voor de Sovjet-Unie", maar „Combat" (links- onafhankelijk) spreekt van een „nederlaag van de UNO"- WASHINGTON, (UPI) Volgens diplo matieke functionarissen in Washington hopen de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië, dat zij hun troepen tegen eind sep tember uit de Libanon en Jordanië kunnen terugtrekken. De Amerikaanse regering zou Londen hebben laten weten, dat het gewenst is dat de troepen tegen die tijd het Nabije-Oosten hebben verlaten. CAIRO (Reuter) De Egyptische pers begroet de aanvaarding van de Arabische Arthur Schopenhauer: Rijkdom is als zeewater: hoe meer men er van drinkt, hoe dorstiger men wordt. Een Almelose advocaat, mr. IJ. W. Kra nenburg, is gisteravond door enkele jon gelui, die onder invloed van alcohol ver keerden, ernstig mishandeld. Toen mr. Kranenburg langs een bios coop kwam, botsten drie jongemannen tegen hem op, die hem daarna te lijf gin gen. Mr. Kranenburg liep enkele harde klappen op, waardoor hij een lichte her senschudding, een diepe snede onder een oog en waarschijnlijk enkele gekneusde of gebroken ribben opliep. De politie arresteerde de hardhandigste vechtersbaas, een 19-jarige jongen. besluit van het hof van beroep nietig te verklaren. Een advocaat van de \ACP verklaarde dat één rechter van het wpperste Gerechts hof een uitspraak over het verzoek van de vereniging zou kunnen doen, ondanks het feit, dat het Opperste Gerechtshof als geheel tot oktober op reces is. De Newyorkse pers heeft gemeenschap pelijk stelling genomen tegen Faubus. De Republikeinse senator Javits heeft er bij de president op aangedrongen het Congres in bijzondere vergadering bijeen te roepen als het geschil zich mocht toespitsen. (UP) Het schoolbestuur van Norfolk in Virginia zal bevolen worden 151 plaat- singsaanvragen van negerkinderen, die zijn afgewezen, opnieuw te bezien. Tijdens een gerechtelijk onderzoek is gebleken dat een aantal van deze aanvragen zonder meer zijn afgewezen. Vier kinderen had den hun toelatingsexamen tot vergelijk bare scholen met zeer goed gevolg afge legd. Een van de bestuursleden maakte de opmerking dat de kinderen, als zij geen negers waren geweest, zeer zeker waren toegelaten. Vijf uur lang heeft een groep jonge nc gers donderdag de tafeltjes in een grote „drugstore" in Oklahoma City bezet ge houden voordat de directie besloot de ne gers toch te laten bedienen. De actie was georganiseerd door de plaatselijke afde ling van de NAACP. Ter bevordering van bet melkdrinken op scholen, waaraan op het ogenblik in 231 gemeenten ongeveer 450.000 kinderen deelnemen en waarvoor reeds de gemeen ten en het Centraal Schoolmelkcomité subsidie verstrekken, zal thans ook het rijk overgaan tot het subsidiëren van de plaatselijke schoolmelkcomité's. Deze subsidieverlening, waarmede bin nenkort een begin zal worden gemaakt, bedraagt voor alle plaatselijke comités zes cent per liter. Hierdoor wordt het mogelijk de bijdrage, welke de ouders voor de schoolmelk betalen, in het algemeen tot dertig cent per liter terug te brengen. In Winterswijk heeft zich een geval van voedselvergiftiging voorgedaan. In een ziekenhuis moesten vijf leden van het ge zin M., wonende aan de Parallelweg, wor den opgenomen. Hun toestand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Het ver moeden bestaat dat de vergiftiging is ver- oox-zaakt door het nuttigen van zalm uit een blik, dat een familielid uit het westen des lands zou hebben meegebracht. De toestand van de heer en mevrouw M. en hun drie dochters, meisjes van 14, 16 en 21 jaar, is thans verbeterd. TANANARIVE (UPI) In de hoofdstad van Madagascar waren donderdag zestig duizend mensen op de been om generaal De Gaulle te begroeten. Een gejuich van „Vive De Gaulle" ging op toen de premier zijn vliegtuig vex-liet. Tegenover de autori teiten vex-klaarde hij: „Fx-ankrijk en Ma dagascar zullen een blijven. Onze toe komst eist dat er een nieuwe, echte ge meenschap wordt gevormd". resolutie met „Wij hebben gewonnen" en „De crisis is voorbij". Dit betekent echter niet, dat de aanvallen op koning Hoessein van Jordanië zijn gestaakt. Het Egyptische blad „Al Shaab" schi'ijft: „Londen be schermt het laffe mannetje op de troon van Jordanië en is daax-om verantwoor delijk voor zijn misdaden, de barbaarse martelmethoden incluis". „Al Gomhoeria" zegt dat de resolutie het internationale prestige van de Arabieren heeft vergroot en de wereld opnieuw heeft bewezen, dat de Arabische eenheid te sterk is om te worden gebroken. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou is van mening, dat de Verenigde Staten en Groot Brittannië een morele en politieke nederlaag hebben geleden. Het Pekingse Volksdagblad valt koning Hoessein van Jordanië aan. „De dag zal komen, dat hij en zijn meesters voor he+ volk zullen terechtstaan. Dat kunnen Britse troepen noch Amerikaanse dollars verhinderen", aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1