J CPanda en de protonplopper"^ 11 J Gunstige betalingsbalans maakt nu krachtige exportstimulering mogelijk Nieuwe melkwagens in Haarlem e.o. Wereldnieuws Onstandvastig weer Renault Frégate Transfluide N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE CocA ia Wet zo OUDSTE TAAL NAAIMACHINES VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 2 Centraal Orgaan in kwartaalverslag GARAGE DEN HOUT Nieuwe AKU-fabriek wordt in september geopend Kosten van de Expo te Brussel bijna verdiend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dames blouse nM^KAAN "de Wolbaal" Euromarkt'concentratie Kromhouts auto-industrie wordt door Verheul voortgezet Nog geen beslissing over Westduits disconto Aandrang op regering om te nationaliseren Disconto te Dallas verhoogd C I Notaris uit Vlissingen veroordeeld Gestolen juwelen opgevist uit moddergracht v Minder verkeersongevallen in Amsterdam Weer onrust op bouw werken in Amsterdam Nederlandse straaljager bij Calais neergestort Piloot sprong eruit omdat brandstof op was Kerkelijk nieuws Wanneer de algemene conjunctuur zich weer enigermate zal herstellen, zal waar schijnlijk een grotere invoer van grondstoffen en halffabrikaten aan een stijging van de uitvoer voorafgaan. Over de mogelijkheden van een snelle uitvoerstijging mag men echter niet al te optimistisch zijn. Momenteel immers nu op de binnenlandse markt alle factoren aanwezig zijn om het bedrijfsleven het oog te doen richten op de afzet in het buitenland gelukt het in steeds mindere mate de totale Nederlandse uitvoer te vergroten. Het hoofdprobleem is thans dan ook, aldus het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland in haar tweede kwartaalverslag 1958, of ons land in staat zal zijn de voor onze gehele economie zo noodzakelijke ex pansie van de uitvoer te verwezenlijken. Deze kwestie wordt bovendien van veel verder strekkend belang geacht dan het handhaven van een zekere gunstige ver houding op de handelsbalans alleen. Onze export ondervindt aldus het Centraal Orgaan thans in toenemende mate weerstanden, hetgeen echter ge zien de algemene recessie in de wereld niet onbegrijpelijk is. Tezelfdertijd is het Nederlandse bedrijfsleven er echter in brede kring van overtuigd, dat indien men in de internationale concurrentie beter mee zou kunnen wat de kredietverlening en de investeringen betreft, er nog aan zienlijke export-mogelijkheden zijn, welke thans ongebruikt moeten blijven. Het Centraal Orgaan meent dat de door de zeer gezonde handelsbalans mo menteel veroorzaakte gunstige situatie van de betalingsbalans mede gebruikt dient te worden om een hernieuwde sti mulans aan de Nederlandse exportpositie op de wereldmarkten te geven. Het zou dan ook ten zeerste aanbeveling verdienen hetgeen overigens overeenstemt met het destijds ook door de president van de Nederlandse Bank naar voren gebrachte om in het vooruitzicht van een te ramen overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van niet minder dan f 1 tot 1.5 miljard, van deze wel bijzonder gunstige situatie gebruik te maken om de export van goederen en diensten ook wanneer daartoe kredietverlening door Advertentie STAPT U VAAK „BEK AF" UIT UW WAGEN? Denk aan uw gezondheid Breng de vermoeidheid veroorzakende factoren tot een minimum terug. Ga over op Sturen en gasgeven. Meer hebt u niet te doen. Daarbij prachtige wegligging, zuinig en langdurige fabrieksgarantie. Tel. 12138 - 15056 Te Emm en Op 30 september zal te Emmen de nieu we terlenkafabriek van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. officieel in bedrijf ge steld worden. Het ligt in de bedoeling van Prins Bernhard de openingsplechtigheid te verrichten. Nederlands paviljoen zeer goed bezocht Het bezoekerstal op de Expo moet nu tegen de 30 miljoen lopen en naar men be rekend heeft zouden de kosten er by 35 miljoen uit zijn, zodat men aanneemt dat de zaak nu wel veilig zit. De Brusselse „kermis" draait immers nog tot half ok tober. De meeste Nederlanders komen in het Nederlandse paviljoen, de meeste Ameri kanen komen in het Amerikaanse, de meeste Fransen in het Franse maar in tmt Russischekomt iedereen, ieder naar zijn aard kijkend naar de immense afbeel dingen op de wanden, later bij het uitgaan nieuwsgierig kijkend in de Russische keukenom dan dikwijls te gaan eten in de Civitas Dei, het witte paviljoen van het Vaticaan, dat niet aflaat zijn elektro nisch versterkte carillontonen in de ruimte tussen het Amerikaanse, het Russische en het Franse paviljoen te laten zingen. In het Nederlandse paviljoen wrijft men zich intussen tevreden de handen. Zeker een derde van de Expo-bezoekers bezoekt de Nederlandse inzending, meestal niet eens zo oppervlakkig. De Expo is aller minst bedoeld als een beurs, maar er ko men waardevolle contacten tot stand, on der meer via de informatiedienst van de chemische afdeling van de Nederlandse inzending. Risicopremies verlaagd Het Institute of Londen Underwriters heeft de verzekeringspremies tegen oorlog, staking, onlusten en burgeroorlog voor wat betreft de scheepvaart op het Nabije Oosten opnieuw ver laagd. NederlandU.S.S.R.-instituut Het Nederland-U.S.S.R.-Instituut deelt mede, dat het te Moskou met ingang van 1 oktober vertegenwoordigd zal zijn door de heer H. J. van der Staak, zitting houdend in het hotel Leningradskaja. De correspondentie met deze vertegenwoordiger zal echter ter handhaving van de noodzakelijke eenheid van actie via het kantoor Rotterdam van het instituut lopen. De graanhandel De minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. dr. ir. A. Vondeling, heeft in Den Haag met het bestuur van het Comité van Graanhandelaren en een aantal vooraanstaande personen uit de handel in granen en aanver wante artikelen enige actuele problemen op het gebied van deze handel besproken. Britse oogst in gevaar De president van de federatie van Britse Boe ren, sir James Turner, heeft verklaard dat alleen mooi weer de Britse boeren voor een ramp kan behoeden. Als er niet spoedig mooi weer komt, dan zal Engeland een van de slechtste oogsten sinds jaren binnenhalen, aldus sir James Turner. Zweeds boter naar Rusland Zweden zal volgens een donderdag onderte kend contract 2000 ton boter naar de Sovjet- Unie uitvoeren. Van Mierlo en Zoon n.v. In de algemene vergadering van aandeel houders van Van Mierlo en Zoon n.v. werd de heer drs. J. C. Wurfbain als commissaris her kozen. Tot directeur werd benoemd de heer mr. J. M. van Kempen, tot dusver plaatsvervangend directeur. Het dividend over 1957 werd bepaald op 9 peroent. particulieren of zelfs van overheidswege noodzakelijk blijkt krachtig te onder steunen. Het Centraal Orgaan wil hiermede geenszins een pleidooi houden voor het nemen van ongerechtvaardigde risico's. Men meent, echter, dat in de huidige tijd, waarin de factor kredietverlening in de internationale concurrentiestrijd een me nigmaal zo doorslaggevende rol speelt, het juist is om van de overheid een zeer ac tief beleid te verwachten, nu enerzijds de betalingsbalans zulks toelaat en anderzijds een versterkte expansie van de export onze economie zeer ten goede zou komen. Advertentie Vlieseline tussenbeleg. alle denkbare tinten kleurecht, 38 t/m 46 3.98 Gen. Cronjéstraat 129 Besprekingen tussen de directies van de n.v. Carrosseriefabriek Verheul te Wad- dinxveen en de Kromhout Motoren Fa briek D. Goedkoop jr. n.v. te Amsterdam hebben geleid tot een overeenkomst, op grond waarvan de fabricage en de ver koop van chassis voor vrachtwagens, trek kers en autobussen zullen geschieden door de n.v. Verheul. Een deel van het gespecia liseerde personeel van Kromhout zal daar toe in dienst overgaan naar de n.v. Ver heul. De Kromhout Motoren Fabriek zal de verkoop in de afdeling auto-industrie met ingang van 1 oktober 1958 staken. Kromhout blijft zich verder specialiseren op het gebied van dieselmotoren. Daar naast blijft zij onveranderd de service ver lenen voor de geleverde motoren, de ver koop verzorgen van de motoronderdelen, alsmede de reparatie-werkzaamheden aan motoren en chassis verrichten. Het programma van de door Verheul over te nemen afdeling betreft de nieuwbouw van chassis voor vrachtwagens, trekkers, kraanwagens, autobussen enzovoorts. Ver heul beschikt reeds over een ruime er varing op het gebied van het maken van complete autobussen. De toevoeging van de nieuwe afdeling aan haar bedrijf zal Verheul in staat stellen om zich te gaan bewegen op het gebied van compleet ge- carrosseerde gespecialiseerde bedrijfswa gens. De Euromarkt maakt het noodzakelijk om de verdere ontwikkeling van een com plete autobus ter hand te nemen. In de autoproducerende landen als Duitsland, Frankrijk en Italië is waar te nemen, dat behalve de autobuscarrosserieën ook de chassis meer en meer door carrosseriefa- brieken worden vervaardigd. De overne ming van de afdeling Auto-Industrie van Kromhout door Verheul mag gezien wor den als een schrede op de weg naar een verdere groei van de Nederlandse auto busindustrie. Welke motoren en componen ten daarbij zullen worden toegepast, zal uiteraard in belangrijke mate afhangen van de eisen die aan de te vervaardigen produkten worden gesteld. Het discontotarief van 3 percent van de Deutsche Bundesbank blijft voorlopig on veranderd. De centrale bankraad der circulatie bank, die donderdag voor het eerst na een zomerreces van vier weken te Frankfort aan de Main weer bijeenkwam, heeft in die bijeenkomst geen bijzondere besluiten genomen op het gebied van de kredietpoli- tiek. (Reuter). Indonesië Bij de voortgezette behandeling door het Indonesische parlement van het wetsont werp inzake buitenlandse kapitaalinves teringen, heeft premier Djuanda Karta- widjaja verklaard, dat over de verdere stappen die na het overnemen van het beheer door de regering over de over genomen Nederlandse bedrijven zullen worden genomen, thans wordt beraad slaagd. Voor de bestudering hiervan is een speciale commissie ingesteld, onder leiding van de minister van staat voor econo mische stabilisatie, kolonel Suprajogi. Intussen doen zich buiten het parle ment steeds meer stemmen horen, welke er bij de regering op aandringen om de Nederlandse bedrijven te „nationaliseren" en de schadevergoeding daarvoor op te schorten totdat een oplossing zal zijn ge vonden voor het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea. Uit Bandung werd gemeld, dat een resolutie in deze geest zal worden ingediend in de eerstvolgende zit ting van de provinciale raad van West- .Java. In deze resolutie zou ook het ont slag van de Nederlandse adviseurs worden geëist. In een enkele dagen geleden dooi de communistische partij uitgegeven ver klaring werd de regering aangezet om alle Nederlandse bedrijven tot „staatseigen dom" te verklaren. Het onafhankelijke dagblad „Nusantara" in Djakarta heeft een somber beeld ge geven wat betreft de vooruitzichten op nieuwe investeringen door de betrokken Westeuropese landen. Het blad merkte op, dat de Westeuropeanen de politieke ge beurtenissen in Indonesië aandachtig blij ven gadeslaan en „meer zekerheid willen hebben over de houding van Indonesië tegenover de reeds in ons land bestaande buitenlandse investeringen". Het blad deed de regering de suggestie aan de hand om in Japan en Oosteuropese landen naar mogelijke nieuwe investeringen uit te zien. De Indonesische minister-president, Dju anda Kartawidjaja, heeft verklaard dat Indonesië de voorkeur geeft aan kapitaals leningen boven kapitaalsinvesteringen. De linkse leden van het parlement ver klaarden sterk gekant te zijn tegen elke poging om buitenlands kapitaal aan te trekken. De invloed van buitenlands kapi taal in het land is schadelijk voor de na tionale belangen, „zelfs als deze buiten landse belangen op enigerlei manier bij dragen tot het behoud van ondernemingen op verschillende gebieden". Maar aan de andere kant beseft de regering, dat Indonesië nog steeds een tekort aan kapitaal heeft. Premier Djuan da, zei: ..Zo nodig zullen wij buitenlands kapitaal voor investering in ons land aan trekken, maar wij geven de voorkeur aan kapitaalsleningen boven kapitaalsinves teringen". De Federal Reserve Board heeft toe stemming verleend voor een verhoging van het discontotarief van de districts- bank te Dallas van I'/a percent tot 2 per cent. Deze verhoging gaat vandaag in. De vorige week werd het disconto voor de districtsbank te San Francisco ver hoogd. Het disconto van de overige tien fe derale reserve banken blijft 1% percent. Advertentie Er is een aantal NIEUWE MODERNE MELKWAGENS in de straten verschenen. Dit is echter voor Haarlem geen primeur, want reeds enige maanden geleden namen verschillende melkhandelaren in Haarlem en omgeving het initiatief hun producten met deze moderne wagens te bezorgen. Deze wagens, die in crème of blauw/crème kleuren verschillende delen van de stad opfleuren, zijn vervaardigd in het bedrijf van de N.V, Carrosserie- fabriek Christiaanse, Lange Herenstraat 36 - 38 alhier (tel. 14371), waar hel productieschema snel op de nieuwe behoefte van onze moderne tijd is ingesteld. Gezien de vele aanvragen, die dit bedrijf van de melkhandel heeft ontvangen, mogen wij verwachten, dat binnen niet al te lange tijd een groot deel van de oude vertrouwde melkwagens uit het stadsbeeld zal verdwijnen. Overigens zijn de wagens, die de N.V. Christiaanse aflevert, in de meeste gevallen aanmerkelijk goedkoper. LANGE HERENSTRAAT 36 - 38 - HAARLEM TEL. 14371 Zes maanden gevangenisstraf en ontzetting uit het ambt De rechtbank te Middelburg heeft de Vlissingse notaris J. L. V. veroordeeld tot gevangenisstraf van zes maanden en ont zetting uit het notarisambt. Aan de notaris was valsheid in ge schrifte en verduistering ten laste gelegd De valsheid in geschrifte pleegde hij om de Kamer van Toezicht te misleiden door zijn hoge privé-uitgaven te camoufleren. In 1953 had hij privé-uitgaven van 27.000, maar hij boekte hiervan slechts f 9.000 en schreef f 18.000 op een erfenis af als zijn de uitbetaald. De verduistering betrof het opnemen van het tegoed van een spaarbankboekje van 4000, dat hij in zijn privékas stortte, hoewel het spaarbankboekje niet zijn eigendom was. De sieraden, die de Hilversummer F. H. uit een villa aan de Utrechtseweg in Hil versum stal en waarvan men vermoedde dat hij ze bij zijn aanhouding in Utrecht in een gracht had gegooid, zijn terecht. De 25-jarige F. H. sprong vrijdagmiddag par does in het water van de Bemuurde Weex-d, toen rechercheurs uit. Hilversum en Utrecht hem achtervolgden. Zelfs waar schuwingsschoten hielden hem niet op het droge. In het water ontdeed hij zich van de gestolen sieraden. Sinds vrijdagmiddag hebben de Hilversumse rechercheurs, ge- assisteerd door Utrechtse collega's, ge probeerd, die juwelen aan het licht te brengen, hetgeen, gezien het inktzwarte water, niet meeviel. Duikers met zuurstof apparaten konden niets bereiken. Onder water konden zij hun handen zelfs niet meer zien. De gemeentelijke havendienst te Utrecht is daarna de gracht gaan uit baggeren. Dit werk had eindelijk succes. Men bracht de sieraden naar boven, keurig verpakt in een plastic zakje. Zij hebben een waarde van vier tot vijfduizend gul den. H.. diè'geen 'onbekende van de politie is, heeft de inbraak inmiddels bekend. SOEMER (eigenlijk Sjoemer) of Kengi was in de oudheid de naam van het zuide lijkste gedeelte van Mesopomamië, waar van de aardrijkskundige situatie destijds echter sterk van de tegenwoordige afweek. Door aanslibbing is de kustlijn van de Per zische Golf (onlangs tot Arabische Golf omgedoopt) veel zuidelijker komen te lig gen dan in de oudheid het geval was, maar bovendien liggen de beddingen van de Ti- gris en de Èufraat thans veel verder uit elkaar en worden niet meer gelijk in de oudheid door een net van kanalen, grachten en sloten met elkaar verbonden. In de periode van 4000 tot 2000 v. Chr. behoorde het land Soemer tot de vruchtbaarste streken der aarde, maar de plaatsen waar destijds een oude cultuur bloeide, zoals Ur, Eridoe, Oeroek, Larsa en Lagasj liggen thans verstoven temidden van het hete woestijngebied. In deze streek werd des tijds het Soemerisch gesproken, de merk waardigste van alle verdwenen talen van Voor-Azië en tevens de oudst bekende taal ter wereld. Dat wil niet zeggen, dat er geen oudere talen geweest zijn (want dat is natuurlijk wèl het geval geweest) maar van die wellicht oudere talen heeft de wetenschap geen kennis kunnen nemen. Onderzoekingen van de oudste oorkonden uit Mesopotamië (door Langdon, Burrows en Fa.lkenst.einhebben aangetoond dat in het vierde millinieum v. Chr. de taal en het schrift dat toen nog bijna beeld schrift was Soemerisch is geweest. Maar reeds omstreeks 2000 v. Chr. was het Soemerisch geen volkstaal meer en werd het alleen nog gebruikt door de priester kaste, zodat die oude taal uitsluitend dien de voor godsdienstige en wetenschappelijke doeleinden. In zekere zin is dat een geluk geweest, want daardoor is het de onder zoekers uit onze tijd mogelijk geworden het Soemerisch te leren kennen. Christian heeft zelfs kunnen aantonen, dat de gram matica van het Soemerisch naar het Kau- kasisch wijst en de woordenschat naar het Hamito-Semietisch, terwijl hij voor de fonetiek nog een derde, meer oostelijke component aanneemt. Het Soemerisch is dus waarschijnlijk in zichzelf geen een heid geweest, wat ons ook al weer niet behoeft te verwonderen, omdat in de allu viale vlakte van het eerste begin af de meest verschillen de rassen en talen zijn samen gekomen en samengesmolten. Op de moderne mens maakt deze oude taal een hoogst primitieve indruk. De koning wordt aangeduid als „de grote man" (lugal) en zijn het grote huis" (egal), ter- de geweldige hond paleis als wijl de leeuw als (urmah) bekend staat, de zee als „huis van het water" (ea) enz. Naar ons gevoel is dit echt een manier van uitdrukken die bij de Steentijd past en het feit, dat koper „de glimm.ende steen" zabarwordt genoemd, kan ons daarin alleen nog maar sterken, ongeacht de waarschuwing der taalonder zoekers, die er op wijzen, dat deze manier va.n uitdrukken ook ten doel kan hebben gehad de ware betekenis der dingen te verhullen wat bij de Soemeniërs zeker niet onwaarschijnlijk is zodat de oor spronkelijke woorden door deze versluier de omschrijvingen verdrongen zijn. Nu we als oudst bekende taal het Soe merisch hebben genoemd, zullen velen on getwijfeld willen weten, hoe het dan met het Hebreeuws staat. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 20. „Ge zult moeten toegeven", zo sprak Joris Goedbloed met een ijzige kalmte, „dat het voor mij van het allerhoogste be lang is om niet in de klauwen der wet te vallen; en aangezien ik mij op u, laf ventje, niet kan verlaten, roep ik nu andere krachten te hulp!" En terwijl hij zo sprak strekte hij, tot Panda"x ontzetting, de hand uit naar dat éne knopje, dat nooit, aange raakt mocht worden! „Niet doen!" riep Panda. „Neem de kleerborstel of de hy draulische puntenslijper, maar dat knopje niet, dan springt de hele auto uit elkaar!" Het was al te laat; reeds had Joris de be wuste knop ingedruktEr volgde ech ter geen explosie; maar wat er wél volgde, was, hoewel minder pijnlijk, zo mogelijk nog verbazingwekkender. Achter de knop klonk nam,elijk eerst even een zoemen, toen een kraken en vervolgens begon er een stem te spreken! „Vijf-vier-drie- twee-één!" klonk het. „Stop. Contact met experimenteel voertuig A is hersteld!" Het was een bijzonder harde stem, zo hard en metalig als ze alleen maar uit luidsprekers kunnen klinken en het was geen wonder dat de agent Bostrapper intussen binnen gehoor sa f stand gekomen er nogal van opkeek. „W aar schijnlek is die oude dame, zonder haar om,slagdoek, zó van de kou be vangen gerankt, dat ze wartaal begint uit te slaan!" ducht hij bezorgd, terwijl hij zijn snelheid nog wat verhoogde. Ook in de maand juli van dit jaar is in Amsterdam het aantal verkeersongeval len vei-minderd. In totaal werden in deze maand 1573 ongevallen geteld; ten opzich te van juli 1957 is dit een vermindering met 12.9 percent. Over de eerste zeven maanden van dit jaar hebben zich nu in Amsterdam 10865 verkeersongevallen voorgedaan; dit is 9.6 percent minder dan in dezelfde periode van 1957. Het aantal ernstige ongevallen verminderde met 16.2 percent. Op bouwwei-ken in Amsterdam-west is het gistermiddag onrustig geweest, maar tot een algemene proteststaking te gen de nieuwe c.a.o. is het niet gekomen. Op verschillende objecten legden arbei ders het wei'k neer. Ongeveer 300 man trokken van west naar zuid. Verder kwam men niet, want de politie maakte de de monstranten duidelijk dat zij beter deden, uiteen te gaan. Een F-86-K Sabi'e-straaljager van de Nederlandse Luchtmacht is gisteravond in Sangatte, negen kilometer ten westen van Calais, neergestort. De piloot, de 26- jarige reserve sergeant-vlieger W. H. M. Bolland, wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. Het toestel kwam op het strand neer. De vlieger was 's avonds van de vlieg basis Twente opgestegen voor een oefen- vlucht. Tijdens de vlucht raakte de ï-adio- installatie van de jager onklaar, waar door de vlieger het contact met de grond verloor. Hij raakte daardoor uit de koers en dwaalde steeds meer van zijn route af. Dit leidde er tenslotte toe, dat de vlieger met brandstofgebrek kreeg te kampen. Sergeant Bolland besloot toen het toestel te verlaten. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen: R. Kok te Vee- nendaal. Tweetal te Ermelo: N. de Jong te Katwijk aan Zee en G. de Vries te Zeist. Beroepen te Ede: R. Kok te Veenendaal. Geref. gemeenten Bedankt voor Toronto en Bradford (Ca nada): H. Rijksen te Vlaardingen. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Langerak (Z.H.): W. Balke, kand. te Baarn. Aangenomen naar Sluis-St. Anna ter Muiden: F. A. Pannekoek. kand. te Gorinchem; idem de benoeming tot vi caris te Utrecht (voor het evangelisatie werk): K. Blei, kand. te Den Haag. Beroep baar: De heer J. de Bruin, kand. te Leeuwarden, is beroepbaar. Geref. kerken Bedankt voor Nieuwerbrug a. d. Rijn: D. Bremmer te Numansdorp. Beroepen te Echten (Fr.) D. Kloppen- bui-g, kand. te Barendrecht. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Bodegraven-Alpben a d. Rijn H. Scholts te Nieuwleusen. Beroepen te Almkerk-Werkendam R. Hoogsteen, kand. te Drogeham. Crisis. De gezondheidstoestand van kar dinaal Stepinatsj is opnieuw achteruit gegaan. Nadat de piimaat van Joego slavië geruime tijd vooruitgegaan was, is een nieuwe crisis ingetreden, aldus verluidt in kerkelijke kringen in Zagreb. Pacifisten. Twee pacifistische betogers, die de aanleg van een basis voor een „Atlas" raket probeerden te belemme ren, zijn te Cheyenne in de Amerikaan se staat Wyoming beboet. De boetes werden opgelegd aan een jonge vrouw en een geestelijke. De echtgenoot van de vrouw, kreeg daags tevoren een ge broken bekken, toen hij tijdens 'n „niet gewelddadige" betoging door een vrachtauto werd aangereden. Propagandastunt. Uit een onderzoek, door de bureaus van United Press Internatio nal in Azië ingesteld, is gebleken, dat Rusland communistisch China niet van kernwapens heeft voorzien, al zijn er wel Russische atoombommen en projectie len opgeslagen. Alleen het Kremlin kan over het gebruik daarvan beslissen. De berichten over leveranties van Russi sche kernwapens aan communistisch China moeten als een Russische propa- ganda-stunt worden gezien. Felicitatie. Premies Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft het Westduitse comi té „Tegen de atoomdood" gelukge wenst met haar beroep op een stopzet ten van de proefnemingen met kern wapens. Het is de eerste keer, dat Kroesjtsjev zich met een boodschap rechtstreeks wendt tot vooraanstaande personen bij een kwestie van de bin nenlandse politiek van de Westduitse bondsrëpubliek. Aansprakelijk. Krachtens een decreet van de regering te Praag zijn voortaan in Tsjechoslowakije alle arbeiders aan sprakelijk voor de schade, die zij tij dens hun werk aanrichten. Volgens ra dio-Praag zal de mate, waarin de ar beiders verplicht zullen worden de ver oorzaakte schade terug te betalen, af hangen van hun schuld en van hun loon. Belachelijk. De 28-jarige Westberlijnse filmverslaggever Gero Gandert is niet teruggekeerd van een bezoek aan de filmstudio's van Defa in Oost-Berlijn. Volgens de Westbei-lijnse politie heeft Gandert onlangs geschreven dat het be lachelijk was generaal Speidel te be trekken in de moord op koning Alexan der van Joegoslavië, zoals in een Oost- duitse film is geschied. Aardbevingen. De aardbevingen in Per- zië hebben 191 doden en 984 gewonden geëist. In Teheran zijn vijf Turkse vliegtuigen aangekomen met driehon derd tenten voor de daklozen. Canada en Pakistan hebben Perzië doen weten tot hulpverlening bereid te zijn. Waarnemend. De Zuidafrikaanse minister van Justitie Charles Swart zal, zolang de ziekte van premier Strijdom duurt, optx-eden als waarnemend premier. De 65-jarige Strijdom, die van 1954 af pre mier is, is ernstig ziek. Hij lijdt aan longembolie. Onderstreept. De Griekse verzetsbeweging op Cyprus, de EOKA, heeft de Griek se Cyprioten in een pamflet opgewekt zich--gereed te houden voor een grote aanval op het Britse plan voor het eiland: 450.000 Grieken zijn vastbeslo ten met alle middelen weerstand te bie den aan de Brits-Turkse samenzwering" aldus het vlugschrift. De woorden „met alle middelen" waren onderstx-eept. Pest. Volgens te Rangoon ontvangen be richten is te Pyawbee, in Midden-Birma een pestepidemie uitgebroken, die tot nu toe aan vijftien pex~sonen het leven heeft gekost. In de overbevolkte wijken van deze stad zijn vele aan de gevrees de ziekte ovei'leden ratten aangetrof fen. Alle gelegenheden van openbaar vermaak in Pyawbee zijn gesloten. De inwoners mogen de stad niet verlaten. Nog niet? Volgens een te Wenen verschij nend bulletin van vluchtelingen uit de Donaulanden zijn er nog drie divisies Russische troepen in Roemenië. On langs is in Boekarest officieel verklaard dat alle Russische strijdkrachten het land hadden verlaten. Verboden. De hoofdcommissaris van poli tie van Parijs heeft beslag doen leggen op de oplage van het weekblad „Fran- ce-Observateur" op grond van de bepa lingen betreffende de handhaving der binnen- en buitenlandse veiligheid van de staat. Het blad had een vraaggespx-ek gepubliceex-d met een leider van het „Algerijnse Nationale Bevrijdings front" (F.l.N.). Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Boven West-Europa bevindt zich een samengesteld lagedrukgebied, dat overvloe dige regens brengt. De afgelopen nacht was dit vooral in West-Duitsland het geval. Ook nabij het Zwarte Woud, langs de WEERRAPPORTEN zaam in noordoostelijke richting verplaat sen en morgen ten noorden van de Wad deneilanden kunnen komen. Het weer be houdt dan ook een onstandvastig karakter. De wind zal naar het Westen draaien en in Aberdeen kracht toenemen. Zaterdag 23 augustus Zon op 5.35 uur, onder 19.49 uur. Maan op 15.50 uur, onder uur. Maanstanden 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 augustus Hoog water 10.08 en 22.45 uur. Laag water 5.24 en 17.53 uur. Temperaturen: buiten land maxima van g Is te- 2 f3 ren Binnenland heden ^'■3 d 1 7 uur. Neerslag laatste 1 4) 24 uur. *2 SI c3 Den Heidei lichte regen ozo 16 2 Ypenburg motregen windst. 14 5 Vlissingen zwaar bew 110 15 0.4 Eelde regen windst. 14 2 Twente geheel bew windst. 14 7 De Bilt zwaar bew. ozo 14 1 Eindhoven zwaar bew ozo 14 0,3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew zo 14 0,5 Helsinki zwaar bew. ono 17 0 Stockholm regen 0 16 0,3 Oslo geheel bew no 21 0,2 Kopenhagen geheel bew ono 18 0,3 Aberdeen mist windst. 14 0,5 Londen regen windst. 19 Amsterdam mist windst. 20 2 Brussel geheel bew ozo 19 0,4 Luxemburg zwaar bew. zo 18 0,5 Parijs regen windst. 20 2 Bordeaux regen w 20 19 Grenoble regen windst. 19 7 Nice onweer n 21 5 Berlijn mist ono 22 0 Frankfort mist zo 22 2 München zwaar bew. z 20 0 Garmisch P. zwaar bew. windst. 18 0 Zürich zwaar bew. zo 18 Genève zwaar bew. z 18 16 Locarno onweer ono 17 57 Wenen half bew. w 25 0 Innsbruck zwaar bew. w 21 0 Rome geheel bew. zzo 28 0 Ajaccio half bew. nno 28 0 Madrid licht bew. wnw 23 0 Mallorca half bew. w 31 0 Algiers zwaar bew. w 32 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2