Amerika, Indonesië en Nederland Nederland vraagt opheldering aan Britse regering Son filtre est si pur IJsland weigert compromis in territoriaal geschil BREIMACHINES Hit bp bFrÏFÖpn Mjb Géén garanties bij een eventuele wapenlevering aan Djakarta Overzicht van de wapen aankopen van Indonesië F.5. trachten te bemiddelen Egypte voor acht miljoen opgelicht ^Praatótoel Als loonindex stijgt gaat ook A.O.W.-pensioen omhoog Kopenhagen weert de atoomonderzeeboot Skate Duikers zullen naar de Andrea Doria afdalen 0p de SCH. 68 ternauwernood voor ondergang behoed FILTRA Dodelijk verkeersongeval Vreemde „bank'' in Tanger 50 jaar geleden VRIJDAG 2 2 AUGUSTUS 1958 In het hoofdartikel „Enige vragen" van woensdag j.l. is aan het slot o.m. de vraag aangeroerd, wanneer de Nederlandse regering, zoals haar eigen woordvoerder verklaard had, inzake de Amerikaanse wapenlevering aan Indonesië volledig was ingelicht. Het is namelijk heel goed moge lijk, dat op een geven ogenblik de regering van' land A. iets gaat doen, waarvan zij zelf wel weet of kan aanvoelen, dat het niet meer dan behoorlijk is, te voren de regering van land B. dienomtrent in te lichten, maar dat zij daar.toe, om welke reden dan ook, pas op het allerlaatste ogenblik overgaat. Nu staat, op grond van wat mij omtrent dit punt gebleken is. wel absoluut vast dat Washington er niet pas, bij wijze van spreken, vijf minuten voor twaalf toe is overgegaan aan Den Haag te laten weten, dat men voornemens was aan Indonesië wapens te doen toe komen. Enige maanden geleden reeds is dit plan bij de Amerikaanse regering op gekomen en toen is dat al aan Nederland kenbaar gemaakt. Zodoende heeft de Nederlandse regering alle gelegenheid ge had, en daarvan ook gebruik gemaakt, om er op te wijzen dat het bepaald ongewenst moest worden geacht, indien Djakarta al dus in het bezit zou worden gesteld van wapens, geschikt voor agressieve doel einden. Welnu, uit de door Washington verstrekte toelichting weet men dat de tussen Indonesië en de Verenigde Staten gesloten overeenkomst over de te verrich ten leveranties geen betrekking heeft op zulk materiaal. Wat nu de beweegredenen aangaat, die het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken er toe gebracht hebben om, zij het dan met de nodige beperkingen, Djakarta aan wapens te helpen, aan wa pens louter dienstig voor „verdedigings doeleinden", schijnt daarbij de gedachte op de voorgrond te hebben gestaan, dat het bepaald een verstandige, dus aanbevelens waardige politiek zou zijn door middel van een dergelijke „vriendendienst" de „krach ten" te versterken, welke er niet voor zou den voelen het land geheel en al, of in bedenkelijke mate, onder de invloed van Moskou en zijn trawanten te doen komen. Natuurlijk is vermijding van een dergelijk afglijden in communistische richting iets, dat ook in de ogen van Nederland en van de Nederlandse regering alleszins gewenst te achten valt. Of daartoe echter de ver strekking van wapenen het juiste middel is en of het inderdaad van een juist politiek inzicht getuigt, te menen dat men in dit opzicht min of meer kan bouwen op Nasu- tion, ja, dat is iets geheel anders. Trou wens, in de mededeling van de woordvoer der van het Plein, dat Den Haag over de Amerikaanse voornemens volledig was in gelicht, treft men, naar in bovenvermeld hoofdartikel ook al is aangestipt, geen en kele aanwijzing aan. dat Den Haag i n- stemming met die voornemens heeft geuit. Mij dunkt, als dat het geval geweest ware, zou zulks zeker ook wel door de woordvoerder zijn vermeld. Vandaar, dat het allerminst zou behoeven te verbazen als er van Nederlandse zijde binnenskamers aan de Amerikaanse regering nog wel wat méér gezegd zou zijn dan alleen, dat het in elk geval hoogst ongewenst ware als Amerika aanvalswapenen aan Indonesië zou gaan leveren. Zo kan ik mij best voor stellen dat de Nederlandse regering de ïeren in Washington bij voorbeeld zou ïebben meegedeeld het in hoge mate spe culatief te vinden er op te rekenen dat, ndien de Verenigde Staten nu maar zo vriendelijk zijn om Indonesië aan wapenen van defensieve aard te helpen, het land van Soekarno dan wel pal zal staan tegen communistische invloeden. Maar ja, hier raak ik datgene wat wellicht binnens kamers tussen Den Haag en Washington gaande zou kunnen zijn geweest, eer Ame rika en dit laatste tenslotte nog snel tot het sluiten van de overeenkomst in kwestie overging. Nu ligt het de heren op het Plein niet (en aat ik hieraan terstond toevoegen, dat het hun meeste collega's elders evenmin ligt) om in het openbaar mededeling te doen over alles wat er zo al in contacten met andere ministeries van Buitenlandse Zaken te berde wordt gebracht. Mogelijk ziet men er dus in het onderhavige geval het nut niet van in om, indien werkelijk van onze kant getracht zou zijn Washington duide lijk te maken dat en waarom de te ver richten wapenleveranties als weinig aan bevelenswaardig te beschouwen vielen, hiervan thans openlijk iets te laten blijken. Gesteld dat, kort samengevat, de Ameri kaanse overwegingen in hoofdzaak er op neerkwamen, dat dergelijke wapenleveran ties in de gegeven omstandigheden moge lijk nog een van de weinige middelen zijn om Indonesië niet helemaal in de armen van de Sovjet-Unie te drijven, dan kan men dat ten onzent eventueel erg of vrij naïef vinden, doch men kan anderzijds ook niet met volstrekte stelligheid de onjuist heid van een dusdanig inzicht aantonen. En daarin zou dan een reden gelegen kun nen zijn om ook in twijfel te trekken of het wel enige zin zou hebben, de buiten wereld van, laat ik nu maar zeggen, Neder landse twijfel over de wijsheid van het Amerikaanse beleid in kennis te stellen. Men begrijpe mij wel: ik ga hier geheel en al veronderstellen derwijs te werk. Doch dit doende, moet het mij meteen van hel hart, dat ik toch bepaald geen onverdeelde bewondering of waardering kan koesteren voor een „diplomatiek" beleid als in mijn veronderstelling aan de grote mate van zwijgzaamheid van Den Haag ten grond slag zou liggen. Veeleer komt het mij voor. dat het ook in het leven der volkeren zo is als in het leven van ons, gewone mensen: Te weten, dat het menigmaal de beste menden zijn, die ons onze feilen tonen. Zowel Amerika zelf als, niet te vergeten, de internationale samenleving hebben in de laatste jaren reeds meer dan eens moe ien ondervinden welke pijnlijke situaties er kunnen ontstaan tengevolge van zekere naïeve denkbeelden, die zo nu en dan op Buitenlandse Zaken te Washington al te zeer op de voorgrond blijken te staan. In gevallen als hier bedoeld zou het uitermate nuttig geweest zijn. wanneer met behulp van de openbare mening, ook en niet in de laatste plaats in Amerika zelf, tijdig op foutief of te naïef beleid van de Ameri kaanse regering de aandacht ware geves tigd. Daarom zou de Nederlandse regering -r mijns inziens bepaald goed aan gedaan hebben als zij nu zich tengevolge van de totstandkoming der Amerikaans-Indone sische overeenkomst zulk een uitstekende gelegenheid voordeed om onomwonden het bedenkelijke van een dergelijk beleid m het licht te stellen hiervan in het openbaar had getuigd. Wellicht zullen de wijze mannen op het Plein, als zij dit mochten lezen, meewarig hel hoofd schudden over zulk een vertoon van gebrek aan diplomatiek inzicht! Als verzachtende omstandigheid moge dan Mr. C. W. baron van Boetzelaer van As- peren, Nederlands ambassadeur in Lon den, heeft bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken opheldering gevraagd over eventuele wapenleveranties van En geland aan Indonesië. Nadat Amerika eerder deze week had aangekondigd de Indonesiërs lichte wapens voor politiedoel einden te zullen leveren, meldde een Brits persbureau, dat Engeland zou overwegen hetzelfde te doen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde gisteren dat „Engeland in het verleden verscheidene verzoeken om wapenleveranties van Indonesië had ont vangen en dat deze thans door de betrok ken ministeries worden overwogen". Ba ron van Boetzelaer zou naar verluidt de Britse permanente staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, sir Frederick Hoyer Millar, hebben gevraagd wat het Britse standpunt was en hem daarbij tevens heb ben meegedeeld, dat de Nederlandse re gering „er bezwaar tegen heeft, dat bond genoten wapens leveren, die later even tueel in agressieve acties tegen ons land zouden kunnen worden gebruikt". De Ne derlandse zaakgelastigde zou verder van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt met de Britse staatssecretaris van gedachten te wisselen over de toestand in het Verre Oosten, in het bijzonder met betrekking tot Indonesië. (Reuter) Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft donderdagavond geweigerd, me de te delen, of Engeland aan Nederland de verzekering heeft gegeven dat aan In donesië slechts uitrustingstukken zullen worden geleverd op de stilzwijgende voor waarde, dat zij alleen zal worden ge bruikt voor handhaving van de orde en rust in Indonesië. Volgens diplomatieke waarnemers heeft Engeland deze verze kering niet gegeven. Volgens gewoonlijk betrouwbare zegs lieden in Londen is het er Indonesië voor namelijk aan gelegen, om van Engeland geen lichte wapenen te ontvangen, doch uitrusting voor zijn vloot en luchtmacht. Naar men aanneemt is van Indonesische DJAKARTA (Reuter) In Djakarta is vrijdag bekendgemaakt, dat Indonesië kleine wapens en uitrusting heeft gekocht „op commerciële basis" van Rusland. Tsje- choslowakije, Joegoslavië, de Verenigde Staten, West-Duitsland, Egypte en India. Luitenant-kolonel Rudy Pirngadie, de woordvoerder van het Indonesische leger, verbrak vandaag het verscheiden maan den geduurd hebbende stilzwijgen over de Indonesische militaire aankopen en plan nen, en deelde mede, dat de enige Rus sische uitrusting, die werd gekocht, voer tuigen van het „jeep-type" waren. „Wij hebben geen zware wapens gekocht van de landen, die ik heb opgenoemd. Wij hebben voornamelijk kleine wapens en munitie gekregen, uitrusting voor de ge nie, optische goederen en voertuigen", al dus de woordvoerder. Tevens onthulde overste Pirngadie, dat de Indonesische militaire leiders van plan zijn het huidige staande leger terug te brengen van 200.000 tot. 80.000 man, door het afschrijven van ouderen dan 35 jaar. Het tijdstip voor deze besnoeiing zal waarschijnlijk zo worden gekozen, dat het samenvalt met invoering van de wet in zake de dienstplicht, die reeds door het parlement is aangenomen en meer Indone siërs onder de wapenen zal brengen dan ooit te voren, ongeveer acht miljoen man. De uit het buitenland ontvangen moder ne wapens zijn bestemd voor de opleiding van nieuwe dienstplichtigen. De woord voerder gaf te kennen, dat eerst twee mil joen man zullen worden opgeleid, die dan bij de reserves zullen worden geplaatst. Het plan zal het leger meer mobiel maken, aldus Pirngadie. De voornaamste taak van het permanente staande leger zou zijn de bestrijding van de Darul Islam- bendem en andere binnenlandse ordever storingen. gelden, dat de wegen der heren diplomaten mij inderdaad wel heel raadselachtig voor komen. Zo kan ik bijvoorbeeld ook niet goed inzien dit tot besluit van deze be schouwingen dat. als volgens de officiële Amerikaanse woordvoerder het Indone sische verzoek om in de Verenigde Staten voor 700 miljoen dollar aan wapens te mogen kopen „nog steeds bestudeerd wordt" dit in feite zou betekenen, dat be doeld verzoek ook verder in studie zal blijven en dusnooit zal worden ingewilligd. Het is en wordt niet van de hand gewezen; het wordt thans weliswaar evenmin ingewilligd; maar.... het blijft in studie. Aldus mijn eigen „vertaling" van de diplomatieke taal. door de woordvoer der in kwestie gebezigd! Dr. E. van Raalte zijde de mogelijkheid van de aankoop van Engelse militaire uitrusting te berde ge bracht tijdens een bezoek, dat generaal Sir Francis Festing, de chef van de imperiale generale staf, in juni aan Djakarta heeft gebracht. Naar wordt aangenomen, heeft de Ne derlandse zaakgelastigde bij zijn bezoek aan Hoyer Millar verzocht, op de hoogte te worden gesteld over de bedoelingen van Engeland met betrekking tot de verkoop van militaire uitrusting aan Indonesië. TOKIO, (UPI) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Subandrio heeft volgens Antara gezegd, dat het niet verbazingwekkend zou zijn als Indonesië behalve van Amerika ook wapens van Engeland zou willen kopen. Indonesië koopt wapens van elk land, dat op korte termijn en op aanvaardbare condities kan leveren, aldus de minister. Op een opmerking betreffende Neder landse tegenstand tegen Engelse wapen leveranties antwoordde hij, dat dit niets nieuws was, maar „onze wapenaankopen hangen niet af van de houding, die Neder land aanneemt". BONN, (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken, dat vergunning moet ge ven voor het zenden van Westduitse wa pens naar het buitenland, heeft donderdag verklaard, dat hem niets bekend is over wapenzendingen naar Indonesië. Op de vraag of de berichten juist waren, dat er op het ogenblik militaire uitrustings stukken van of via West-Duitsland naar In donesië verstuurd worden, antwoordde een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Bonn echter dat „het één zowel als het ander mogelijk was." Een woordvoerder van het Europese hoofdkwartier van het Amerikaanse le ger in Heidelberg, verklaarde dat hem niets bekend was over het vervoer van mi litair materieel van of via West-Duitsland naar Indonesië. LUIK, (Reuter) Een woordvoerder van de Belgische „Fabrique nationale" voor lichte wapenen heeft donderdag te Luik desgevraagd medegedeeld, dat ..voor het ogenblik" de uitvoer van in België vervaardigde wapenen naar Indo nesië is opgeschort. Aan een vertegen woordiger van Reuter gaf hij te kennen, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat in België vervaardigde wapenen, waarvan een deel werd aangewend voor de uitrus ting van de Indonesische strijdkrachten toen Indonesië in 1949 onafhankelijk werd in de naaste toekomst wederom aan Indo nesië zullen worden geleverd. „Wij hebben van de Belgische regering voor een periode van vele maanden geen toestemming verkregen voor de uitvoer van wapenen naar Indonesië", aldus deze woordvoerder, die overigens geen ant woord wilde geven op de vraag, of Indone sië in de laatste tijd een nieuwe aanvraag voor de levering van wapenen heeft inge diend. De 60-jarige mevrouw Van der Velde is, toen zij te Vriezenveenschewijk met haar bromfiets plotseling de weg overstak, aan gereden door een auto. De vrouw was op slag dood. Zij was de tweede echtgenote van de heer Van der Velde, wiens eerste vrouw eveneens bij een verkeersongeval om het leven gekomen is. Noorse functionarissen spraken berich ten tegen als zouden Noorse trawlervissers opdracht krijgen om buiten de IJslandse twaalfmijlszone te blijven. Zij zeiden, dat de gezagvoerders zelf moeten uitmaken wat zij doen. REYKJAVIK (UPI) Het ministerie van Buitenlandse Zaken van IJsland heeft een witboek gepubliceerd over de kwestie van de visrechten en de IJslandse territo riale grens. In dit witboek wordt de aan spraak van de Engelse vissers op „histo rische rechten" ontkend, onder andere met een verwijzing naar het feit, dat de territoriale grens van 1662 tot 1859 16 mij len buiten de kust van IJsland lag (en in de 17de eeuw zelfs op 24 mijl buiten de kust) zonder dat daar ooit van Engelse zijde tegen geprotesteerd is. Voorts wordt gesteld, dat de Deense marine IJslands ter ritoriale grens zou bewaken. Dit is echter sporadisch gebeurd, waardoor buitenland se vissers ongemoeid tot dicht onder de kust konden komen. De premier van IJsland, Herman Jonas- son, verklaarde donderdag dat zijn rege ring niet denkt aan een compromis. Hij ontkende het bericht volgens hetwelk vier van de zes IJslandse ministers blijk heb ben gegeven voorstanders te zijn van een compromis. WASHINGTON (UPI) In kringen van de Amerikaanse regering overheerst de mening, dat slechts een tussenkomst van de NAVO, in de persoon van Paul Henri Spaak, een gewapend conflict tussen En geland en IJsland voorkomen kan. De NAVO is trouwens bij het meningsver schil bijzonder geïnteresseerd, omdat op IJsland een harer luchtbases is aangelegd. Op IJsland zowel als in Engeland tracht het Amei'ikaanse ministerie van Buiten landse Zaken thans te bemiddelen. Het standpunt van IJsland is dat er geen spra ke kan zijn van een compromis. In Lon den is men wel geneigd tot een vergelijk. Men herinnert eraan, dat er al meerma len gevraagd is om uitstel van de grens verlegging. Ook de permanente raad van de NAVO heeft op dit punt niets kunnen bereiken. LONDEN (UPI) De „Cheap Food League", een Engelse organisatie, die de prijzen van de levensmiddelen zover mo gelijk wil verlagen, heeft bij monde van zijn voorzitter, Smedley, verklaard, dat de Engelse vissers de moeilijkheden met IJsland zélf hebben veroorzaakt. „Voordat we eindelijk in oorlog komen met IJsland stel ik er prijs op te verkla ren, dat al deze moeilijkheden veroorzaakt zijn door de trawlervissers van Engeland" zei Oliver Smedley. In 1926 is het begonnen. Engeland stel de toen een invoerheffing van 10 percent in voor alle buitenlandse visaanvoer. De IJslandse vissers werden daar het zwaarst door getroffen. Sindsdien is het streven geweest de concurrentie van IJsland op de Engelse vismarkten uit te schakelen. „En daarin zijn de vissers uitstekend geslaagd. Zij kunnen de Engelse kopers onder een monopolie uitbuiten. Het besluit van IJs land om zijn territoriale grens te verleg gen was onontkoombaar hiermee kun nen de IJslanders wraak nemen op de weloverwogen vijandelijkheid van de trawlervissers". De Algemene Ouderdomswet voorziet na melijk in de mogelijkheid de staatspen sioenen aan te passen, indien over een pe riode van zes achtereenvolgende maanden de loonindex met meer dan drie percent, is gestegen. Een verhoging blijft echter ook dan afhankelijk van het advies van de Sociaal Economische Raad en de beslis sing van de minister. Er is de laatste tijd wel enige beweging in de lonen in ons land geweest (onder andere spoorwegpersoneel en KLM-pilo- ten). Aangezien het er naar uitziet dat deze beweging de in de wet gestelde zes maan den zal stand houden, maar nog niet is vastgesteld hoeveel de loonindex ten ge volge van deze loonsverhogingen is ge stegen. kan over de omvang en het tijd stip van een eventuele aanpassing van het A.O W-pensioen nog niets worden mede gedeeld. GENUA (UPI) In vijf landen wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld naar de verdwijning van een bedrag van 8.000.000 gulden, dat in 1956 bij een bank in Tanger werd gedeponeerd voor de aankoop van gevechtswagens voor het Egyptische leger. De bank, waarbij het geld door de Egyptische autoriteiten werd gedeponeerd, heette de „Zuid-Amerika bank". Hij zou eigendom zijn geweest van de Belg Robert Buyle, die hem zou heb ben gekocht van twee bankiers uit Genua. Deze twee bankiers zijn met het oog op de affaire door de rechter in Genua ver hoord- Nadat het geld op de bank was gezet werd begonnen met het voeren van bespre kingen over aankoop van de gevechtswa gens. Aan deze besprekingen zou voor Egypte zijn deelgenomen door de Belg De Vos en ene Michael Hector, van wie de nationaliteit niet bekend is. Korte tijd daarna vertrok De Vos, samen met een onbekende Italiaan uit Genua, naar Cairo als gast van de Egyptische regering. De Vos en zijn reisgezel zouden bij deze gelegenheid zijn ondergebracht op een vroeger jacht van Faroek, dat op de Nijl ligt en als hotel is ingericht. Tege lijkertijd zou Hector naar Genève zijn ge gaan om de wapentransactie af te slui ten. Niet lang daarna ontving Buyle in Tanger een telegram waarin hem werd meege deeld, dat de Egyptische generaal Shehid gemachtigd was het geld van de bank te halen. Generaal Shehid zou korte tijd la ter op de bank zijn verschenen, zich heb ben gelegitimeerd en vervolgens het geld hebben meegenomen. Enkele dagen later bleek echter, dat de man, die het geld van de bank had ge haald niet de echte generaal Shehid was. De echte generaal verscheen enkele dagen nadat het geld was verdwenen. In de tus sentijd was niet alleen het geld, maar ook Buyle verdwenen. KOPENHAGEN (UPI) De Deense re gering heeft, op advies van de Deense com missie voor kernenergie, geen toestem ming gegeven voor een bezoek van de Amerikaanse atoomonderzeeboot „Skate" aan Kopenhagen, met het oog op het ge vaar, dat ontstaat indien zich tussen deze boot en een andere schip een botsing voor doet. Dit is door de Deense premier en minister van Buitenlandse Zaken H. C. Hansen verklaard. In kringen van Noorse kernfysici werd vanochtend verklaard dat de opmerking van een Deense regeringsfunctionaris, als zou de aanwezigheid van de Skate in een gebied met miljoenen inwoners een groot gevaar inhouden, „grenst aan het belache lijke". De Noorse regering zal de „Skate" niet verbieden Bergen aan te doen. NEW YORK (UPI) In de loop van dr volgende week zullen duikers tot op zes tig meter diepte in de Atlantische Oceaan afdalen om te onderzoeken of het gezon ken Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" kan worden gelicht. Dit is mede gedeeld door een woordvoerder van een bergingsmaatschappij. Is het niet mogelijk het schip aan de oppervlakte te krijgen aan zullen gaten in de romp worden ge maakt om de lading te bergen. Het schip zal dan op de zeebodem worden gelaten Richard Meyers, de ingenieur die de werk zaamheden van de berging van de „An drea Doria" zou leiden, is nu nog bezig orr in het Michigan-meer het Nederlandse motorschip „Prins Willem V" te bergen Intussen heeft de combinatie van assu radeuren, die de Italiaanse scheepvaart maatschappij zestien miljoen dollar voor de ..Andrea Doria" uitbetaalde, verklaard dat er nog „geen enkel serieus aanbod" is gedaan om het schip te bergen. 's Avonds trachtte ik eerst de appelmoes en toen een restje slasaus uit een volko men verantwoorde fles te peuterenDrie pleisters sierden mij vingeren, want die had ik opengehaald aan een functionele kroonsluiting van een soepfles die van geen flesopener weten wilde- Toen ik later koffie maakte, verdwenen mijn vingers in de verantwoorde capsule van de melkfles en er kwam een gulle slok melk over mijn nieuwe zomerjurk. Bob Tademn-Sporry KNITTAX KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Met grote moeite heeft men vannacht onder de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen de kotter SCH 68 „Temmetje" van de ondergang kunnen redden. Het scheepje was onder leiding van schipper De Kraa uit Scheveningen ter visserij op tong en schol bij de banken voor de Rotterdamse Waterweg, toen het lek stootte op de masten van een scheeps wrak. Het trawlnet ging verloren, de schroef werd ernstig beschadigd en de „Temmetje" liep in de romp drie gaten op. IJlings werd door schipper De Kraa koers gezet naar de Scheveningse haven. Da overige bemanningsleden stonden aan de pompen om het scheepje drijvende te houden. Er moest uit alle macht worden gewerkt, maar omstreeks vier uur van nacht werd de haven van Scheveningen bereikt en werd de sleephelling van de Scheveningse Sleephelling Maatschappij n.v. in gereedheid gebracht om de kotter op het droge te zetten. Op het moment dat het pompen even werd gestaakt om d«=> „Temmetje" af te meren aan de kade, zonk het schip echter plotseling in de haven. De „Temmetje" verdween echter niet geheel onder water cn kon omstreeks zes uur worden gelicht nadat er lucht in het scheepsruim was geblazen. Daarna is hel schip op de helling getrokken. NEW YORK De Radiotelephoon- Maatschappij Lee de Forest heeft een concessie ge kregen voor een inrichting, waarmede men van de bovenste verdieping van het 46 verdiepingen hooge New Yorksche stadhuis met iemand op den Eiffel- toren te Parijs draadloos zal kunnen tele- phoneeren. Het Fransche ministerie van Oorlog heeft toestemming gegeven voor deze verbinding. De plaatsing van de in gewikkelde radiophonische toestellen, zoo wel in New York als in Parijs, zal twee jaren duren. (Van onze correspondent in Londen) Aanvalswapens? Advertentie Ondanks het druilerige weer van de laatste dagen zijn in de Linnaeushof in Bennebroek vele dahlia's tot bloei ge komen. Deze bezoekster liet zich graag temidden van de prachtige herfst bloemen fotograferen. De dahliaten toonstelling in de „bloementuin van Bennebroek", die meer dan 20.000 bloemen in 200 soorten, waarvan 35 buitenlandse variëteiten omvat, is ge opend tot 29 september. PARIJS (Reuter) Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt in de Franse hoofd stad vernomen, dat het visserijgeschil met IJsland, dat zijn visserijzone van vier tot taalf mijl heeft verbreed, nog altijd druk wordt besproken door deskundigen uit de belanghebbende landen, onder auspiciën van de NAVO. Uit Oslo wordt gemelt, dat Noorwegen aan dit semi-officiële overleg gaat deelnemen. Russische interesse Een punt dat steeds meer de aandacht krijgt is de reis van de premier van IJs land, Hermann Jonasson. naar Moskou. Of ficieel is verklaard, dat de onderhandelin gen alleen een IJslandse poging zijn ge weest om de visuitvoer naar Rusland te vergroten. In Londen en in Washington heeft men een vermoeden, dat er ook an dere kwesties besproken zijn en in dit ver band houdt men er zelfs rekening mee, dat ook Russische vissersschepen voor IJsland zullen verschijnen, wanneer op 1 september de Engelse treilers de twaalf mijls zone gaan trotseren. Naar aanleiding van berichten over eer, verhoging van het A.O.W.-pensioen ver nemen wij van de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken dat een verhoging van dit pensioen inderdaad ir de Rjn der verwachtingen ligt. Volkomen verantwoord en een volkomen verantwoorde vormgeving mevrouwzei de allerkeurig ste winkelbediendeen hij liet een honde- mand op ijzeren pootjesdie een stoel moest voorstellen elegant als een ballerina op een spichtig beentje rondtollen. „Ie-ie-ie!" gilde het pootje en trok een vlijmscherpe kras in het blinkend geboen de linoleum. „Uw zeil!" kreet ik onthutst. „O", zei de bediende hups. „O dat Ja, er moeten natuurlijk van die plastic dopjes aan de poten ter bescherming van de vloerbedekking. Die kunt u overal krij gen en u brengt ze in een handomdraai aan". „Is dat rotan niet wat hard als je er lang op zit?" vroeg ik voorzichtig. „O, maar u legt er natuurlijk een schuimrubber kussen in. Met zo'n aller gezelligst overtrekje. Een Appeltje is er uitstekend voor geschikt. Mag ik u eens een paar Appeltjes laten zien? U zult eens zien wat het dan een Ulleraardigst meu beltje wordt. En met een volkomen ver antwoorde vormgeving, mevrouw. Ge knipt voor het moderne interieur". Ik heb geen modern interieur en ik ge loof nog in dikke zachte stoelen waar je als een wolk in wegzakt, zonder harde houten leuningen, zonder plastic doppen* zonder Appeltjes, zonder vormgeving maar o zo heerlijk als je moe bent. Die volkomen verantwoordingal dat functionele achtervolgt me als een nacht merrie. De deksels van de jampotten - een schroefdeksel is blijkbaar niet verant woord meer - laten bij hun hoge vlucht na het afrukken op de keukenzoldering hun glibberige sporen na. Plastic zakjes laten zich niet openen dan na gebruik van tan den, klauwen of scharen. Vanwege de verantwoorde vormgeving wordt een zijden lampekap die licht door laat afgekeurd, maar een plaatijzeren on dier vol ingeprïkte gaatjes die je ogen ver blinden is je-van-hèt. Onzichtbare schroe ven zijn maar niks, een fikse vleugelmoer op een goed zichtbare plaats is je ware want „dat is zo eerlijk, weet u". Hout, gewoon goed bewerkt hout is een sof, alleen met meubelplaat kan de mo derne mens gelukkig zijn. Een lamp op normale hoogte opgehangen, nee toch! Die hoort boven de lage tafel, zo laag dat je er zelfs bij het zitten je neus aan stoot en je staart in de magere lichtkegel die de rest van de kamer duister laat buiten het plaatijzer. Behalve dan die lichtpuntjes van de perforatie die prikken als duizend boze bijen. Het is ons als verantwoord genot ge geven, te zitten in een hondemand - met doppen en een Appelkussen - onze be- melkte vinpers onder de pleisters, met de tanden een plastic zakje-met-iets-erin openscheurend. Ach, ach, wat hadden die voorouders van ons toch weinig begrip van een functioneel leven! Advertentie Haarlems Dagblad van 22 augustus 1908:

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3