middenstandswoningen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs MANGELSTER, CONTROLEUSE en LEERLINGEN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Gemeente wil historische panden restaureren Verbetering van zwembad aan de Kleverlaan B. en W. vragen raad krediet van drie ton Jongen met been tussen auto's bekneld Autobusstation op plaats van Beijnes-complex B estem mingsv er klaring gevraagd aan raad Kort nieuws Boete voor Aerdenhouter, die maximumsnelheid overschreed Aanleg tuinen Einsteinstraat Beroep voor hongerstaker is nog bij minister in behandeling Gerechtelijk vooronderzoek tegen Berkelse arts Hij wordt verdacht van moord op medegevangene Getroffen San Giovanni moeilijk bereikbaar Oostduits regime trekt de teugels strakker aan Vrouwen en kinderen voor arbeid opgeroepen 'asey komt geen pact voor N- Guinea bespreken Pakistan wil unie met Perzië en Afghanistan Heftige uitval van Tito op aanvallen van Sovjet-blok Drie Nederlandse loopsters in Jialve finale 200 meter Amerikaans Congres voor een UNO-vredesmacht Verbod van kernproeven zou Londen niet gelegen komen Britten beducht voor een A merikaanse opschorting Djoemblatt naar Nasser Scheepvaart Zelfbewoning Hillegom FLAT BEGINNEND ASSISTENT ACCOUNTANT (mnl. of vrl.) ADVERTEERT IN DIT BLAD B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 146.000 te voteren voor het restau reren en verbouwen van de percelen Ge dempte Oude Gracht 41 en 43. De gemeente heeft deze panden bij raadsbesluit van 26 juni 1957 aangekocht. Door het bezit van deze percelen, die aansluiten bij het complex van openbare werken aan de Ja- cobijnestraat kan, aldus B. en W. het ur gente huisvestingsprobleem voor dat be drijf ten dele worden opgelost. Perceel nr. 41 komt voor op de voor lopige lijst van Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst. Beide percelen komen reeds voor in de zeventiende- eeuwse archieven. Daar het de bedoeling van B. en W. is beide panden zoveel mo gelijk in hun oorspronkelijke staat te be houden of terug te brengen, zijn alle in later tijden aangebrachte betimmeringen, stukadoor- en boardplafonds enzovoorts verwijderd, zulks mede met het doel ge gevens te verkrijgen over de oorspronke lijke constructie. Hierbij bleek, dat perceel nr. 41 in een zeer gevaarlijke toestand verkeert en dal daaraan belangrijke voorzieningen moeten worden getroffen. De onderpui van de voorgevel dateert uit het begin van de negentiende eeuw. Gegevens uit vroegere tiiden zijn niet bekend, zodat de gevel, na het aanbrengen van een bijpassende ruit- verdeling in de ramen, weer het aanzien zal hebben zoals omstreeks 1810 het geval moet zijn geweest. De situatie van perceel nr. 43 maakt eveneens een vrij ingrijpende verbouwing noodzakelijk. De verbouwing en restau ratie van de beide percelen, waarbij zoveel mogelijk de afkomende materialen worden gebruikt, zullen zo sober mogelijk ge schieden. Een gedeelte van het gevraagde krediet is bestemd voor centrale verwar ming. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 309.000 voor het doen aanbrengen van ingrijpende verbeteringen aan het zwembad aan de Kleverlaan. waardoor dit bad nog gedurende tien a vijftien jaar zal kunnen worden gebruikt, „zonder dat aan de uit een oogpunt van hygiëne te stellen eisen geweld wordt aan gedaan." De voorgestelde verbeteringswerkzaam heden omvatten het aanbrengen van een rondpomp- en chloreringsinstallatie, het maken van een bassinbodem van een ma teriaal, dat niet door chloor wordt aange tast, het vervangen van de houten perrons om het bassin door betonnen pén-ons, het treffen van een aantal voorzieningen ter verbetering van de inrichting en outillage van het zwembad, waarbij onder meer is begrepen het vergroten van de entree met bijbehorend terras en ten slotte het aan brengen van betonnen vloeren in de kleed kamers. Voor de onderbrenging^ van de water zuiveringsinstallatie is een gebouw gepro jecteerd met een verdieping bestemd voor inrichting tot clublokaal. Om bouwtechni sche redenen moet dit gebouw namelijk groter worden opgezet dan voor de onder brenging van de zuiveringsinstallatie is vereist. Het clublokaal zal ook gebruikt kunnen worden voor vergaderruimte in het stadsdeel in de omgeving van de Kle verlaan. Naast de verbetering van het zwembad aan de Kleverlaan zal worden voortgegaan met de plannen voor een zwembad aan de Planetenlaan en daarna een in het Burg. Reinaldapark. In de toelichting tot het voorstel memoreren B. en W. nog eens de onbevredigende toestand waarin het zwem bad aan de Kleverlaan tot dusver ver keerde. In de Zwaluwstraat in Haarlem-Noord is gistermiddag om kwart voor drie een twaalfjarige jongen uit de Uranusstraat met zijn linkerbeen bekneld geraakt tus sen de laadbak van een bestelauto, waar in hij zat en een er achter rijdende wagen, die deze auto aanreed. Met een enkelfrac tuur werd de knaap in het St. Joannes de Deo ziekenhuis opgenomen. De jongen zat met enkele vriendjes in de tweede van drie achter elkaar rijdende be stelauto's. Ondanks een waarschuwing van de chauffeur bengelde hij met zijn benen buiten de laadbak. Toen de wagen bij de hoek Zwaluwstraat-Eksterstraat stopte, botste de auto er achter door onoplettend heid van de bestuurder op zijn voorgan der met genoemd gevolg. Als eerste fase van het reorganisatie plan van het Stationsplein in Haarlem wil len B. en W. de mogelijkheden benutten, die zullen ontstaan >a de voltooiing van de afbraak van het voormalige hotel Royal en de fabriek van Beijnes. Volgens dit plan zal het ontworpen autobusstation reeds thans vrijwel in zijn uiteindelijke vorm kunnen worden gerealiseerd. Een groot deel van de ruimte, die is vrijgeko men na de afbraak van Royal kan worden gebruikt om de westelijke uitritten van het Stationsplein te verruimen. In de eerste fase kan tevens van de zuidzijde van het plein een parkeerruimte voor ongeveer veertig auto's worden gemaakt. Onder de overkapping van het station is een taxi standplaats gedacht. ~enei-.de de zuidelijke wand van de Lan ge Molenstraat niet geheel open te leggen, hetgeen ook om andere dan esthetische re denen ongewenst is, zal de zuidelijke muur van het Beijnescomplex tot een hoogte van ongeveer twee-en-een-halve meter worden gehandhaafd en van een be planting worden voorzien. Binnenkort zal de raad gevraagd wor den een bouwverbod voor het gebied, dat begrensd wordt door Stationsplein, Kruis weg, Lange Molenstraat en Jansweg, vast te stellen. Thans wordt de raad gevraagd dit ge deelte te bestemmen tot de aanleg van een straat, gracht of plein. Ontruimingstermijnen. B. en W van Haarlem stellen de raad voor de ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woning aan de Lange Margarethastraat 12 in Haarlem nogmaals met 12 maanden te verlengen tot 27 aug 1959. die van de woning Drappenierstraat 10 tot 13 september 1959 en die van de woning Gasthuisstraat 30 tot 5 juli 1959 Uitbreidingsplan uitgesteld. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor diens beslissing op het ontwerp- uitbreidingsplan Omgeving Kleverlaan, dat van 7 mei tot en met 4 juni 1958 op de gemeentesecretarie ter visie heeft gelegen met drie maanden te verdagen. Als gevolg van de behandeling van enkele bezwaarschriften is het niet moge lijk, aldus B. en W., het desbetreffende voorstel tijdig aan te bieden. De officier van Justitie bij het Hilver- sumse kantongerecht eiste vanmorgen 200 gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenis plus een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid gedurende de tijd van zes maanden (met een proeftijd van een jaar) tegen een inwoner uit Aer- denhout, die in april van dit jaar op de Bussumse Ceintuurbaan in zijn splinter nieuwe en uiterst snelle sportwagen dfe maximum-snelheid binnen de bebouwde kom had overschreden. Dit feit werd door een hem achterop rijdende politieman in burger geconstateerd. De agent dwong de Aerdenhouter tot stoppen door voor hem stil te gaan staan. De laatste wilde een onaangename woordenwisseling op de openbare weg, zoals hij vanmorgen ver klaarde, vermijden en reed plotseling ach teruit om in zijn sportwagen snel weg te rijden. De kantonrechter veroordeelde de verdachte tot 75 gulden boete, subsidiair 25 dagen. De kantonrechter meende zich, na het kundig pleidooi van de raadsman mr. B. W. Stomps uit Haarlem, te moeten distan- ciëren van verdachtes houding na het con stateren van de snelheidsovertreding. Nu de bouw van zestig gemeentewonin gen aan de Einsteinstraat (voorheen Stephensonstraat) is voltooid, zullen de tuinen bij deze woningen moeten worden aangelegd. B. en W. stellen thans de raad voor hiervoor 6000 uit te trekken. In de tuinen is geen speelgelegenheid op genomen, omdat deze vrij smal zijn. Het is evenwel de bedoeling ten westen van de woningen in het daar geprojecteerde plant soen een vrije speelgelegenheid op te ne men. Als vergoeding voor aanleg en on derhoud der tuinen zal de bewoners we kelijks zestig cent in rekening worden ge bracht In aansluiting op het bericht van het geval van hongerstaking in de Haarlemse gevangenis in ons blad van gisteren, ver nemen wij over deze kwestie van het mi nisterie van Justitie, dat gedetineerden krachtens de Beginselenwet Gevangenis wezen beroep kunnen aantekenen tegen de plaats van hun detentie bij de Centrale Raad van advies voor het gevangeniswe zen, een college dat onafhankelijk is van het ministerie en welks uitspraken bin dend zijn. De Centrale Raad heeft het be roep van de loodgieter afgewezen. Het ministerie deelt ons mede, dat bij het detineren van een veroordeelde rekening wordt gehouden met de persoonlijk heid van de betrokkene, de aard van het gepleegde misdrijf en met nog andere fac toren, aan de hand waarvan wordt beslist waar de veroordeelde zijn straf zal uitzit ten. In het onderhavige geval bleek de Haarlemse gevangenis het meest geschikt te zijn. Bij de beoordeling van het beroep bleken genoemde belangen meer gewicht in de schaal te leggen dan klagers per soonlijk belang met betrekking tot het ont vangen van bezoek. Overigens, zo deelde het ministerie ons mede, is nog een nieuw beroep bij de minister van Justitie in be handeling. De officier van Justitie te Leeuwarden heeft een gerechtelijk vooronderzoek ge vraagd tegen de wegens moord op zijn echtgenote tot levenslang veroordeelde arts O. uit Berkel. Deze wordt er thans van verdacht in de nacht van 4 op 5 februari een medegedetineerde, de 34- jarige L. uit Gouda, door vergiftiging met cyaankali om 't leven te hebben gebracht. Het onderzoek in deze zaak is de laatste maanden voortgezet. Daarbij is gebleken dat de briefjes, die kort na de dood van L. in de strafgevangenis werden gevonden, inderdaad door L. zijn geschreven. Een chemisch onderzoek wees uit, dat de en veloppen. waarin deze epistels waren ver zenden, niet door L. zijn dichtgeplakt, maar mogelijk door de arts O. DOMODOSSOLA, Noord Italië (Reuter) Donderdag is de weg tussen Domodossola en Bagnanco vrijgemaakt. Volgens oogge tuigen zijn in Bagnanco zes kamers van een hotel door grondverschuivingen mee gevoerd. In de straten stond het water een halve meter hoog. De tuinen waren onder modder bedolven. Pogingen om voedsel, kleren en medica menten naar San Giovanni te brengen, waar woensdag dertien mensen om het leven kwamen en vijftien huizen door een grondverschuiving werden verwoest, wer den donderdag door regen ernstig bemoei lijkt. Tot dusver zijn acht lijken gebor gen. De kleine Italiaanse plaatsen Varzo en Iselle worden uit Zwitserland van voorra den voorzien. (UPI) Verwacht wordt, dat het zeker 25 dagen zal duren voordat het spoorweg verkeer door San Giovanni kan worden hervat. (Van onze correspondent in Bonn) Het Oostduitse communistische regime is overgegaan tot krasse maatregelen ten einde het vluchten naar het Westen stop te zetten. Er is thans een reisverbod voor Oostduitse artsen afgekondigd. Voorts zijn beloningen van vijftig mark uitgeloofd voor hen, die de politie inlichten over mensen, die naar het Westen willen vluch ten. De miljoenen, die de laatste jaren zijn gevlucht, hebben in Oost-Duitsland een groot tekort aan arbeidskrachten veroor zaakt. Artsen mogen voortaan niet meer deelnemen aan wetenschappelijke con gressen in West-Duitsland. Huisvrouw-brigades Het tekort aan arbeidskrachten heeft er toe geleid, dat scholieren en huisvrouwen op grote schaal verplicht worden te wer ken in de oogst, de industrie en in win kels. Ook wil men de 45-urige werkweek voor bouwvakarbeiders weer opheffen, daar er een groeiend tekort aan dergelij ke mensen bestaat. Op 1 september wordt voor alle scholie ren de polytechnische opvoeding inge voerd, waarbij duizenden kinderen in de toekomst verplicht zullen worden een dag per week tenminste vier uur te werken in de landbouw of in de fabriek. Van de zijde van de ouders zijn hiertegen protesten ge uit. Men maakte de communisten het ver wijt dat zij de kinderarbeid weer willen invoeren, maar volgens de partij gaat het hier om opvoeding tot „socialistisch be wustzijn". In verscheidene steden worden huisvrouwen-brigades opgericht, die in conservenfabrieken moeten werken, zo genaamd voor de eer en geheel vrijwillig en om de oogst te redden. Deze druk op de bevolking, waarover me iedere dag iets kan horen, verklaart de toeneming van het aantal vluchtenden uit Oost-Duitsland. In juli vluchtten bijna 36 percent meer mensen dan in juni en deze maand zullen het er weer veel meer zijn dan in juli. BERLIJN (UPI) De rector van de universiteit van Jena in Oost-Duitsland, professor Josef Hamel, is gisteravond in West-Berlijn aangekomen. Volgens het Oostduitse nieuwsagentschap „A.D.N." is Hamel gevlucht „om zijn onstandvastige politieke overtuiging" en dat alle arbei ders en geleerden dit „onwaardig optre den" hebben afgekeurd. (De universiteit viert op 30 augustus zijn 400-jarig be staan). CANBERRA (Reuter) De Austra lische premier, Robert Menzies, heeft don derdag berichten tegengesproken, als zou de Australische minister van Buitenland se Zaken Casey tijdens zijn reis in het bui tenland besprekingen gaan voeren over plannen voor een militair verdrag met Ne derland om Nederlands Nieuw-Guinea te gen een mogelijke Indonesische invasie te beschermen. Tijdens een persconferentie verklctardé premier Menzies, dat minister Casey, die gisteren naar Europa en de Verenigde Sta ten is vertrokken, de situatie in Westelijk Nieuw-Guinea zal bespreken, maar de premier was niet bereid zich in details te begeven. Tevoren had de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Sir Philip McBri- de in het parlement medegedeeld, dat de regering een onderzoek is begonnen naar een verklaring van het Indonesiche minis terie van Buitenlandse Zaken, dat Indone sië aan de Verenigde Staten géén garantie heeft gegeven, dat de Amerikaanse wa pens niet tegen Westelijk Nieuw-Guinea zullen worden gebruikt. KARATSJI (UPI De minister-presi dent van Pakistan, Malik Firoz Khan Noon, heeft donderdagavond bevestigd, dat Pakistan aan Perzië en Afghanistan een vorm van federatief defensief ver band heeft voorgesteld. Dit zou, aldus Noon, afschaffing van invoerrechten, opheffing van paspoortrestricties en een gemeenschappelijke defensie kunnen in houden. Noon sprak zijn tevredenheid uit over de overeenstemming tussen de Arabische landen. Verder zeide hij nog, dat Pakistan niet de wens koestert, Irak tegen de wil van dat land „in het Pact van Bagdad te sleuren". Hij uitte de wens naar een goede verstandhouding met India. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft in een toespraak tot ambtenaren in Maribor gewaarschuwd dat Joegoslavië's vijanden zullen doorgaan met het gebruik van Trojaanse paarden om de nationale eenheid te doorbreken. Hij ge waagde van aanvallen van het Sovjet blok, dat „onze leiders belastert en zwart maakt op de manier van het onbeschaafd ste volk". Tito gaf de verzekering dat de aanvallen, die meesttijds van verscheidene kanten komen, Joegoslavië niet op zijn weg zullen tegenhouden. Joegoslavië heeft geen andere keus dan vreedzaam samen te leven met volken die recht hebben op de stelsels die zij willen en die hun welgevallig zijn. Volgens Tito heeft Joegoslavië het vooral hard te verduren van een zijde, waarvan men „eigenlijk hulp zou verwachten bij de opbouw van een socialistische maatschap pij". De Europese kampioenschappen De Europese alletiekkampioenschappen zijn vrijdag in Stockholm voortgezet. Het eerste nummer was de 200 meter dames waarbij uit de series de nummers 1. 2 en 3 zich plaatsten in de halve finales. De Ne derlandse Nannie Haase plaatste zich met 25 sec. in haar serie als tweede, Ria van Kuik (Nederland) werd in haar serie met 24,8 sec. derde en Hannie Bloemhof won met 24,5 haar serie waardoor dus alle Ne derlandse vertegenwoordigsters over gin gen naar de halve eindstrijden. In de series 110 meter horden voor he ren werd Eef Kamerbeek (Nederland) met 14,8 sec. derde, waardoor hij zich in de halve finale plaatste. Peter Nederhand (Nederland) werd echter met zijn vierde plaats (14,9 sec.) uitgeschakeld. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 229 tegen 21 stemmen een wetsont werp aanvaard, waarin de UNO wordt verzocht de vorming van een permanente UNO-macht voor waarneming en grens- patrouille waar dit nodig is, in overweging te nemen. Het ontwerp gaat naar de Se naat, die een enigszins andere resolutie heeft goedgekeurd waarin vorming van een permanente macht naar het voorbeeld van de politietroepen in Palestina wordt aanbevolen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteren in de UNO-Assemblee te New York gezegd, dal de kwestie van de instelling van een UNO- vredesmacht, zoals voorgesteld door pre sident Eisenhower, op de komende Assem blee (in september) weer aan de orde worden gesteld. De Nederlandse vertegen woordiger, mr. Schürmann verklaarde dat er dringende behoefte bestaat aan een UNO-politieleger. De Nederlandse dele gatie hoopt, dat. de volgende zitting van de UNO-Assemblee hierover tot positieve besluiten zal komen. (Van onze correspondent in Londen Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de resultaten van de tech nische Oost-West conferentie in Genève over een controlesysteem op het naleven van een verbod voor kernproeven met in stemming begroet. De Britten zijn echter in een enigszins moeilijke positie geko men, omdat zij nog vele proeven moeten nemen. De Britten vrezen dat het succes in Genève de Amerikanen er toe zal ver leiden op zeer korte termijn eveneens een opschorting van hun kernproeven aan te kondigen, waardoor Groot-Brittannië „in de. kou ,zpu komen te st^an", zoals een westelijke diplomaat opmerkte. Groot- Brittannië dat over enige tijd een, naar het zich laat aanzien laatste, serie kern proeven in de Stille Oceaan zal nemen, hoopt de Amerikanen er van te kunnen overtuigen, dat een gezamelijke verkla ring van het grootste belang is, ook met het oog op de in Genève bereikte resulta ten. Men is van mening dat de Russen weliswaar op technisch niveau met het Westen tot een akkoord zijn gekomen, maar dat dit nog niet wil zeggen dat zij ook internationale waarnemers op Sovjet gebied willen toelaten. Binnenkort? WASHINGTON (Reuter) In diploma tieke kringen te Washington verluidt, dat president Eisenhower binnenkort een be sluit tot opschorting van de Amerikaanse kernproeven met ingang van oktober of november voor de tijd van een jaar zal bekendmaken, gekoppeld aan een oproep tot onderhandelingen over een internatio naal verbod van kernproeven. Eisenho wer zou bereid zijn de Sovjet-Unie te vra gen in oktober of november onderhande lingen te beginnen. De opschorting van de Amerikaanse proeven zou afhankelijk zijn van Russische bereidheid tot onder handelen. Er is, naar verluidt, overleg tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk over deze kwestie gaande. De Democratische senator Humphrey, meent dat. een tijdelijke opschorting een „goede, gezonde openbare politiek" zou betekenen. „Wij zouden er in de gehele wereld vrienden door winnen en wij zou den op het gebied van de ontwapening in de voorste gelederen komen te staan", al dus Humphrey. Volgens senator Jackson heerst er onenigheid in de Amerikaanse regering over de wenselijkheid de proe ven eenzijdig te staken. Engeland achter V.S.? LONDEN (Reuter) Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt in Londen verno men, dat Engeland het in beginsel eens is met de Verenigde Staten over het bij wijze van proef staken van de kernproeven ge durende een jaar. Men gelooft dat de bei de landen als voorwaarde zullen stellen: onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een internationaal verbod. Het geallieerde overleg in deze zou nog gaande zijn. ©OOOOOGOOOOOOODOOOOOOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE 000°3o»»coacr»33ooo3cooooDoooo30oooooc«oocoocoooooooooo BAGDAD (UPI) Radio Bagdad heeft donderdagavond meegedeeld, dat de Liba nese opstandelingenleider Kamal Djoem blatt in Damascus is aangekomen op zijn reis naar Caïro, waar hij een ontmoeting zal hebben met president Nasser. De vaste stemming die op het Damrak over vrijwel de gehele linie aanwezig was werd door de beurs betiteld met, „inflatie aankopen". New York was met betere slotkoersen afgekomen en dit sti muleerde de handel in Amsterdam. Voor de aandelen Algemene Kunstzijde Unie bestond grote belangstelling. Behalve aankopen van publieke zijde was er één grote koper in de markt. Er werd even strijd geleverd tussen deze. koper en de hoekman, die middenkoers aan de markt had, om de limiet van 200. Er werden in één klap 50 aandelen op deze prijs ver handeld en hiermede was meteen de brug van 200 „genomen". Direct daarop werd 200V2 gedaan; de slotkoers was die van de vorige dag: 197V2. Het concern stelt op 30 september zijn nieuwe terlenkafabriek te Emmen officieel in gebruik. Aandelen Philips trokken wederom goede belang stelling. Direct op de opening werd 320V2 voor de stukken betaald tegen 318 de vo rige dag. De cijfers over het tweede kwar taal van dit concern worden binnenkort verwacht en kunnen, aldus de beurs, niet anders dan zeer goed zijn. Ook de conver teerbare obligaties konden zich wederom een vol percent verbeteren op ongeveer 138V2. Unilever deed goed mee en liep op van 377 tot 378 tegen de vorige dag 373'/a. Er gingen geruchten ter beurze dat certifi caten Unilever te zijner tijd op de West- duitse beurzen zullen worden geïntrodu ceerd. K.L.M. werd een halve gulden ho ger geadviseerd. Voor de aandelen Kon. Olie bestond alleen belangstelling van ar bitragezijde, die de stukken voor Lon- dense rekening uit de markt nam. De han del was zeer klein en dientengevolge was de koerswinst aan de ruime kant. Deze be droeg ongeveer 2.40 en de prijs voor de aandelen ad 168.40 lag boven Newyork- se pariteit. In de scheepvaartsector waren het we derom aandelen van de K.P.M. die de meeste aandacht trokken en zich ongeveer 2 punten konden verbeteren. De beurs ver wacht niet dat de maatschappij over 1957 een hoog dividend zal uitkeren, maar er doen wel geruchten de ronde, dat het uit keren van een agio bonus door de K.P.M. tot de mogelijkheden behoort. Ook scheep vaartunies konden zich ruim een punt ver beteren. De overige waarden in deze sec tor bleven goed prijshoudend. Certifica ten Deli werden verkocht in een lege markt en boekten ongeveer 3 winst. Se- nembah noteerde plus U/2 percent. Am sterdam Rubber was prijshoudend. Voor de staatsfondsen was de belangstelling zeer gering en de koersverschillen ten op zichte van de vorige dag waren van geen betekenis. Prolongatie 3V2 percent. (ANP) NEW YORK Het koersverloop was over een breed front stijgend bij een hogere omzet. Tel kens als er enige onzekerheid ontstond kwam er gunstig nieuws in de markt om de stijging te ruggesteunen, zoals bijvoor beeld een drie-op-een aandelensplitsing van Florida Power, waardoor dit fonds 2 dollar steeg. Over het algemeen genomen helde het nieuws over naar de gunstige kant. De oliewaarden waren fractioneel tot meer dan een dollar oplopend, evenals de koperwaarden. De staal- en autowaar den lagen goed in de markt. De chemie- en farmaceutische fondsen hadden eindelijk eens een parallel verloop. De spoorweg waarden waren willig met winsten van meer dan een dollar. Een groot aantal in dividuele fondsen rees 1 tot 2 dollar. Van de 1151 verhandelde fondsen sloten er 594 hoger en 308 lager. Het industriegemiddel de kwam van 503,96 op 507,10; dat voor spoorwegen van 131,18 op 132,18 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,12 op 78.00. De omzet bedroeg 2.500.000 aandelen tegen de vorige dag 2.460.000. (UPI). 3-3V2O/0 Nederl. '47 3 °/n Nedl. 1962/c4 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabrietï gew.PhilipsGloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. 'Tme v. Nievelt Goudr. Phs. v Ommeren H.V.A Delimaatschapplj Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mn Rotterd. Bank rwentsche Bans. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Stee] General Motors.. Shell Union Tidewater C vorige koers) Slotkoers gisteren 92 94 199% 312 182 330 189 321% 158 377% 183 68D 168.80 163% 67' It t 100,50 138% 143 129% 124 235 106% f 119,80 226 90% 169% 194 168% 50% 44% 71% 43'% 81% 25% Heden 13.45 uur 91% 94,3/i» 199% 318 183 331 188 271 323% 158 383 183 698 170,90 164 68% 102,50 141 143 130% 126 235 108 124 226 90% 170 194 168% 50% 45 72 43% 82% 26'/2 Aagtekerk, 21 bij Perim n. Port Said. Aegis. 21 v. Finisterre n. Amsterdam. Albireo, 21 bij Ktiria Muria Eilanden. Aldabi. 21 v. Santos n. Rio Janeiro. Aliotli, 21 v. Vitoria n. Antwerpen. Alnati, 21 v. Rotterdam n. Buainos Aires. Alpherat, 21 v. Santos n. Montevideo. Amstelland, 19 v. Santos n. Montevideo. Andijk. 21 v. Havannah n. Le Havre. Annenkerk, 21 te Las Palmas. Appingedijk, 21 v. San Francisco n. Christobji Arendskerk, 21 v. Port Pirie n. Melbourne. Arkeldijk, 22 verw. te Singapore. Asterope, 21 vertr. Hamburg. Averdijk. 22 te Galveston. Baarn, 22 v. Amsterdam n. West Indië. Blitar, 21 v. Tandjung Mani. Boschkerk, 22 v. Port Said n. Rotterdam. Bussum, 21 bij Ouessant. Caltex Arnhem, p. 21 Burlings n. Rotterdiif Caltex Delft. 21 bij Cocos Eilanden. Cartago, 21 v. Barrios n. New Orleans. Cistula. 21 v. Balikpapan n. Singaporè. Congokust, 21 bb Finisterre. Daphnis. 21 te Port Au Prince. Dongedijk. 21 v. Acapulco n. Cristobal. Drente, 21 p. Gibraltar n. Rotterdam. Eenhoorn, bij Malta v. Syros n. Calais. Ena, 22 te Amsterdam. Eos, 21 te Amsterdam. Esso Nedprland, 21 bij Bahrein. Farmsum, 21 aank. Hamburg. Gaasterkerk. 21 v. Kaap Guardafui n. Aden, Gabonkust, 21 v. Amsterdam n. West-Afrika. Ghanakust. 24 te Takoradi verw. Giessenkerk, 21 vertr. Singapore. Guineekust, 21 te Conakry. Hera, 21 te La Guaira. Hoogkerk, 21 v. Shanghai n. Nagoya. Houtman, 20 vertr. Lyttelton n. Dunedin. Hydra, 21 vertr. Emden n. Bremen. Jason, 21 v. Cuba n. Savannah. Johan v. Oldenbarnevelt, 21 te Rotterdam, Joseph Frering, 21 bij Kaap Verde. Karachi, 21 Iskenderun vertr. Beiroet. Karsk. 20 v. Singapore n. Hongkong. Kelletia. 22 te Sundsvall. Kerkedijk, 20 v. New York n. Antwerpen. Khasiella, 21 bij Rasallhadd. Kinderdijk, 22 te Rotterdam. Koningswaard, 22 te Rotterdam. Korenia. 22 v. Rotterdam n. Stockholm. Korovina, 21 v. Fayal n. Landsend. Krebsia. 22 te Lissabon. Laarderkerk. 21 nog te Damman. Larenberg. 21 bij Kaap Blanco n. Londen. Lemaire, 21 aank. Manilla v. Singapore. Lemslerkerk, 21 aank. Bremen. Leopoldskerk. 21 bij Port Sudan. Leto, 22 v. Lagos. 23 te Takoradi verw. Leuvekerk, 22 te Milos. Limburg. 22 te Baltimore. Maasdam, 22 te Le Havre. Maetsuycker, 21 vertr. Singapore. Malea, 21 v. Ummsaid n. Geelong, Maureen. 21 bij Ouessant. Meerkerk. 21 aank. rede Calcutta. Mentor. 22 v. New York n. Willemstad. Moordrecht, 21 v. Bombay n. Abadan. Munttoren, 21 Kaap St. Vincent gepasseerd. Musilloyd, 21 v. Djibouti n. Penang. Naess Commander, 21 bij Villano. Naesstiger, 21 v. Port Said n. Houston. Nestor, 22 te Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 22 v. Southampton. Nieuw-Holland, 21 v. Bali n. Brisbane. Noordzee. 22 te Beyrouth. Mylady, 21 bij Monrovia. Oostkerk, 24 te Mtwara verw. Ootmarsum, 21 bij Scilly. Oranje, 22 te Palma. Orestes, 22 te Antwerpen. Osiris, 22 te Kingston. Pendrecht, 21 te Napels verw. Perna, 21 vertr. Balikpapan. Poelau Laut. _22 te Suez. Prins Casimir, 21 bij Scillys. Prins Willem van Oranje. 21 v. Plymouth. Prins Willem 2, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Provenierssingel. 21 te Rotterdam. Rita, 21 aank. Carnarvon v. Singapore. Roepat, 21 v. Belawan n. Colombo. Rotii. 21 v. Mississippi n. Brownsville. Saidja, 22 verw. te Pladju. Saloum, 21 bij Las Palmas. Sanana, 21 vertr. Singapore. Schelpwijk. 22 te Punta Cardon. Siveroet, 21 vertr. Penang. Sirrah, 21 v. Ummsaid n. Melbourne. Soestdijk, 21 bij Azoren n. New York. Stad Alkmaar. 21 bij Varberg n. Lulea. Stad Amsterdam, p. 21 Dakar n. Freetown. Stad Rotterdam, 21 bij Tronteheim. Stad Schiedam, 21 bij Ouessant. Stanvac Djirak, 22 aank. Sungeigerong. Stancac Malacca. 20 vertr. Sungeigerong. Stanvac Pendopo. 21 Straat Banka. Statendam, 21 bij Bischoprock. Statue of Liberty, 21 bij Kaap Bougaroni. Steven, 21 vertr. Milkaukie n. Sarnia. Straat Banka. 22 te Belawan. Straat Cook, 21 bij Fremantle n. Mauritius. Straat Lombok, 21 v. Beira n. Fremantle. Straat Madura. 22 te Mombasa. Sunetta, 22 te Pladju. Tabinta, 21 v. Suez n. Djeddah. Tara, 21 v. Rotterdam n. Rio Janeiro, 'tegelberg, 21 v. Mauritius n. Singapore. Theobaldius. 20 pass. Suez n. Perz. Golf. Tjibodas. 22 aank. Surabaia. Trajanus, 20 vetr. Bremen n. Hamburg. Triton. 22 te Trinidad. Van der Hagen, 21 te Hongkong. Van Noort, 21 verw. Shanghai v. Hongkong. Van Riebeeck, 21 bij Sabong. Van Spilbergen. 21 v. Durban n. Singapore. Vasum, 21 v. Porta Cardon n. Rotterdam. Vlist, 22 v. Newport n. Hamburg. Waal, p. 21 Kaap Sint Vincent. Waterland. 21 v. Santos n. Ilheos. Waterman, 21 v. Kaap Guardafui n. Aden. W Alton Jones, 21 v. Mena al Ahmadi. Witmarsum, 21 verw. te Hamburg. Wonosari, 21 bij Port Sudan. Zaankerk, 20 vertr. Hsinkang n. Shanghai. Zeeland, 21 v. Newport n. Philadelphia. Zuiderkerk, 23 te Adelaide verw. KLEINE VAARI, Abel Tasman. 18 v. Kopenhagen n. Grangemouth. Aldebaran, 19 v. Riga n. Garston. Alderd I, 19 v. Gent n. Malmo. Ali, 19 v. Rotterdam te Abo. Anna, 19 v. Sundsvall n. Yxpila. Alpha, 18 v. Bremen te Glasgow. Annie G, 19 v. Gent te Malmo. Antares. 19 v. Flensburg te Hamina. Bab T, 20 v. Stettin n. Zaandam. Bonaire. 19 v. Fenith n. Swansea. Ponza, 20 te Norrsundet v. Hernosand. Borelly, p. 20 Holtenau n. Esbjerg. Carmen,- 19 v. Oran n. Londen. Cateli. 19 v. Grangemouth n. Methil. Columbus. 20 te Harlingen. Drenthe. 20 v. Londen te IJmuiden. Emmy S, 20 v. Leningrad te Harlingen. Forel, 19 v. Mantyluoto. Fortuna. 20 v. Nordmaling te Docksta. Frema. 20 v. Amsterdam te Holback. Geziena Henderika, 18 v. Mostagenem te Oral.- Heemskerk, 18 v. Bona te Mostagenem. Helios. 18 v. Rotterdam te. Harstad. Holland, p. 20 Skagen. Jato, 19 v. Gdansk n. Ekenas. Johannes, 18 v. Norrkoping n. Gefle. Joost, 20 te Amsterdam v. Zaandam. Kaap Falga. 20 Kiel gepass. n. Karskaer. Lelic, p. 19 Gotenburg n. Leerdam. Ludo, 19 v Kcmi n. Bristol. Liberty. 18 v. Stettin. Mees Cremer, 19 v. Londen te Kotka. Myfem, 18 v. Stockholm n. Ronskar. Missouri. 19 v. Kopenhagen te Stettin Noordster, p. 19 Harlingen n. Deventer. Patria, 19 v Kiel n. Abo. Oldambt, 19 v Stockholm te Gefle. Pax, 29 v. Londen. Primus, 19 v. Tel Aviv te Haifa. Pionier, 19 v. Dieppe te Shoreham. Ritornel, 19 v. d. Tees. Saba, 20 v. Kalundborg te Wismar. Sparta. 20 v. Hull te Hamina. Tagri, 18 v. Lidkoping te Norsbron. Veritas, 20 v. Rotterdam te Colchester. Triton, 20 v. Londen. Voorwaarts, 19 v. Hamina te Portsmouth. Wegro, 19 v. Avonmouth n. Swansea. SLEEPVAART Gele Zee, 21 60 m NO ten N. Algiers n. Antw. Clyde, 21 250 m ten N Fayal n. Falmouth. Cycloop, 22 te IJmuiden. Hudson. 21 570 m ten N Barbados n. Nederland. Noordzee. 21 t. W Dakar n. Burutu. Oostzee, 21 180 m ten Z Fayal n. Houston. Tasmanzee, 21 v. Rotterdam n. Aden. Thames, 21 690 m Kp. Verd. Eil. n. Port Said. Zeeland, te IJmuiden. TE KOOP MODERNE op fraaie stand te Hillegom. Koopsom na aftrek van alle Rijksbijdragen v.a. ƒ16.500.-. Eigen geld v.a. slechts ƒ3000.- Vrije vestiging gegarandeerd. Inlicht, dinsdag en zaterdag van 24 uur in de Direktiekeet Jul. van Stolberglaan hoek Fred. Hen driklaan te Hillegom en bij de Makelaars Fa. G. H. VOORMA EN ZONEN Gijsbr. van Amstelstraat 231, Hilversum Tel. K.2950 - 9998 - 13631. A. N. SCHIJFF Jr. Frans Halslaan 6. Hilversum. Tel. K2950-6556 TE KOOP per direct leeg te aanvaarden aan de K. Doormanlaan 24 I. Koopsom 17.000.— vraagprijs Vestigingsvergunning verzekerd voor jongelui die willen gaan trouwen. Inl. J. JONKMAN. MAKELAAR Kant. Koning straat 16, tel. 16818. Privé: Jud. Leysterstraat 16, tel. 21551 Accountantskantoor RONDE en BLIKSLAGER te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding een Brieven mei volledige inlichtingen aan het kantoor: Heda- straat 16 te Haarlem, N. V. WASSER 13 PEEPERKORN vraagt voor direct Goede beloning met gunstige premieregeling. Aanmelden dagelijks 9—5 uur. BLEEKERSVAARTWEG 43 - HEEMSTEDE.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4