„Huidige situatie schept geen bijzondere gevaren" S&tcSxk I^ROUuel) Gedeeltelijke restauratie van „Oude Slot" aanvaard Heemsteedse raad nam afscheid van vertrekkende leden Duinmeer bij de Zeeweg krijgt de naam van Wethouder van Gelukpark College overweegt mogelijkheid van voetgangerstunnel onder Randweg TELEVISIE KAASENBROOD KVP-fractie stemde tegen VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Ben W. beantwoorden vragen over Randweg Burgerlijke stand van Haarlem Financiering bouw vierde deel Coornhertlyceum De heer B. W. Kolhorn Visser benoemd tot rector in Doetinchem Voorzieningen in jeugd herberg „Jan Gijzen" RAAD VAN HEEMSTEDE Inbouw en reparaties Nieuwe leerkrachten voor Karei van Manclerlvceurn RAAD VAN BLOEMENDAAL Erepenning der gemeente verleend aan het raadslid C. Schulz Veel particuliere animo voor premiebouw Voor de lijdende mensheid Wielrijder lette niet op: scooterrijder gewond Kind stak plotseling over; bromfietser gewond UIT STAD EN STREEK B. en W. van Haarlem hebben schrif telijk geantwoord op vragen, die drie raadsleden, de heren J. A. Schippers (K.V.P.), J. W. Th. Fibbe (V.V.D.) en G. Blokdijk (Arb.) hebben gesteld over het gevaarlijke kruispunt Westelijke Rand weg—Leidsevaart en wat de laatste vragensteller betreft, meer over bepaalde consequenties van de aanleg van de weg zelf. In antwoord op de vragen van de heer Schippers deelt het college o.a. het volgen de mee. De Westelijke Randweg is een rijksweg en door de minister van Verkeer en Water staat aangewezen als autoweg en als voor- rangsweg. Thans geldt hier een maximum snelheid van 50 km per uur; het is echter de bedoeling hier binnenkort een snelheid van 70 km per uur toe te laten. Het komt het college voor. dat deze maatregelen, gezien het karakter van de weg, juist zijn, temeer daar het voor Haarlem van belang is, dat de weg zo aantrekkelijk mogelijk wordt gemaakt voor de weggebruikers, omdat de binnenstad dan wordt ontlast. Hoewel uiteraard een ongelijkvloerse kruising met de Leidsevaart 7,0 deze mogelijk ware geweest hier de enig afdoende oplossing zou hebben gegeven, aldus B. en W., kan huns inziens niet zon der meer gezegd worden, dat alleen reeds tengevolge van de thans gekozen oplossing noodzakelijkerwijze bijzondere gevaren zijn ontstaan. Het uitzicht is hier, zowel voor het ver keer op de Leidsevaart als voor dat op de randweg ruim voldoende. De bocht, welke het verkeer uit noordelijke richting op de Leidsevaart vóór de kruising moet maken, dwingt tot vermindering van de snelheid. Zo er hier desondanks sprake is van een gevaarlijke kruising, dan is dit naar de mening van het college in hoofdzaak toe te schrijven aan het feit, dat het hier gaat om een kruising van twee wegen van meer dan lokaal belang, waarop in de regel vrij snel vvordt gereden. Weliswaar geldt voor de Leidsevaart een maximum snelheid van 50 km en de automobilisten houden deze veelal aan, maar overschrijden deze snel heid ook wel eens, waartoe de aard van de weg, met zijn brede asfaltbaan, wel aan leiding geeft. Daarbij komt nog, dat de Leidsevaart tot voor kort deel uitmaakte van de route voor doorgaand verkeer en in zijn geheel als voorrangsweg was aangewezen. De voorrang op de Leidsevaart eindigt thans op 300 meter van de westelijke randweg en dit is daar aangegeven door het in het Wegenverkeersreglement voorgeschreven bord. Bij duisternis is de kruising zeer goed verlicht. Deze in kleur (wit) van die van de Leidsevaart (natrium) afwijkende ver lichting, geeft duidelijk aan, dat men hier een markant punt nadert, aldus vervolgen B. en W. in hun antwoord op de vragen van de heer Schippers. 1 Op de Westelijke Randweg is aan beide zijden van de kruising door twee links en rechts van de rijbaan geplaatste waarschuwingsborden aangegeven, dat men een kruising nadert, waar men voor rang heeft. Op de Leidsevaart zijn aan beide zijden van de kruising op de opritten twee bor den geplaatst, die aangeven, dat men een voorrangsweg nadert. Bovendien zijn hier op het wegdek aan beide zijden in twee rijen, de gebruikelijke witte driehoeken geschilderd. Matig gebruik Van de Westelijke Randweg wordt thans een matig gebruik gemaakt, aldus B. en W. Hoewel oorspronkelijk gevreesd werd, dat op de kruising met de Leidsevaart vooral het links afslaande verkeer moeilijkheden zou veroorzaken, is hiervan in de praktijk tot nu toe niets gebleken, mede doordat het aantal „linksaffers" niet groot is. Het karakter van de Leidsevaart en het feit, dat deze weg vroeger geheel en thans nog voor een groot deel als voorrangsweg is aangewezen, maakt het naar de mening van het college noodzakelijk op deze weg, zowel het einde van de voorrang als de nadering van de voorrangsweg duidelijker aan te geven dan thans op de wettelijk voorgeschreven wijze is geschied. Advertentie weer of geen weer melk wi us?»??* Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed BEVALLEN van een zoon: 20 aug.: T. de Jong-Snoeijer. BEVALLEN van een d 0 c h t e r 20 aug.: J. Jonkman-Westerman;M. T. A. Hölthuis- Gerritsen; H. Jonkman-Smits; 21 aug.: H. Hary-Vermefer. OVERLEDEN: 19 aug.: H. A- de Koning- Redelaar, 85 j., Gasthuisvest; G. van Duf- felen-Breeuwer, 83 j., Oranjeplein; J. Meij_ er, 40 j., Kamperlaan; A. Verheij, 63 j., Kamperlaan; 20 aug.: J. C. Hogeboom van Buggenum. 61 j., Schoterveenstraat; H. de Lugt, 65 j-, Oranjestraat. ONDERTROUWD: 21 aug.: E. J. M- van Tongeren en F van Daalen; J. Wassen- berg en J. M. W. de Winter; S. Ploegstra en G. H. Woelinga. GEHUWD: 21 aug.: H. Schoffelmeer en T. A. Slaman; C. F. H. van Egmond en A- M. Nelissen; H. Kruijer en S. C. Pot; L. van der Meij en J. C. Martens; A. J. Wie- lart en P. Nolet; J. Klop en J. Berkhof; E. Strandstra en I. de Haan; G- Weijers en S. M. Meijer; A. A. R. Starink en A. E. Bosch; H. C. Meijer en A. M. C. S. Keevel; C. E. van der Ploeg en L. S. Kempen- Reeds eerder is op de Leidsevaart, ter verduidelijking van het „einde voorrang" een extra bord van grote afmetingen (120 bij 100 cm) geplaatst; het G.E.B. is verzocht de verlichting te verzorgen. Voorts zijn B. en W. voornemens te be vorderen, dat ter waarschuwing, dat men een gevaarlijk punt nadert op de Leidsevaart aan beide zijden van de krui sing, bij de opritten naar de Westelijke Randweg een geel knipperlicht groot model (zoals ook in gebruik is op de Rijksstraat weg bij de Jan Gijzenkade) wordt geplaatst. Aangezien de noodzaak tot het plaatsen van deze knipperlichten' een rechtstreeks gevolg is van de aanleg van.de Westelijke Randweg, zullen de kosten van deze voor ziening, zo menen B. en W., voor rekening van het rijk behoren te komen. Méér dan de reeds aanwezige en boven bedoelde nog aan te brengen waarschu wingsmiddelen achten B. en W. niet nood zakelijk, zodat overleg met de Rijkswater staat verder achterwege kan blijven. Aangezien de Westelijke Randweg nog een rijksweg is, acht het college de tijd voor overleg met de Provinciale Waterstaat nog niet rijp. Het college antwoordt op vragen van de heer Fibbe, dat men onmogelijk kan ver wachten, dat zich op een kruising van twee zo belangrijke wegen nimmer meer een ongeval zal voordoen. In antwoord op de vragen van de heer Blokdijk antwoorden B. en W., dat zij het niet verantwoord achten te volstaan met een kwakel over de Houtvaart. Zij hebben daarom opdracht gegeven te berekenen welk bedrag gemoeid zou zijn met een kwakel, als de heer Blokdijk bedoelt, en een voetgangerstunnel onder de Westelijke Randweg. Zodra een dergelijke raming in het bezit is van bet college, zal het nagaan, of het bedrag in een enigszins redelijke verhouding staat lot het belang dal daar mee wordt gediend. Het spijt het college, dat het niet meer mogelijk zal zijn zijn definitieve standpunt mee te delen vóór het raadslidmaatschap van de heer Blok dijk eindigt. In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde ko men om een lening aan te gaan met de n. v. Bank voor Nederlandse gemeenten, groot 2.015.000 tegen een rente van 4% percent en een koers van 100 percent. De opbrengst zal dienen voor de financiering van de bouw van het vierde deel van het Coornhertlyceum. Advertentie Het adres Is "en blijft GROTE HOUTSTR.T31 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit 6 wereldmerken Met ingang van 1 september a.s. is tot rector van het lyceum in Doetinchem be noemd de heer B. W. Kolhorn Visser, le raar in de Engelse taal en letterkunde aan het Kennemerlyccum in Overvccn. De heer Kolhorn Visser werd 12 mei 1907 te Haarlem geboren. Na zijn opleiding aan de h.b.s.-B aan de Zijlvest te hebben vol tooid, was hij enige tijd in het bedrijfs leven werkzaam. Hij studeerde in zijn vrije tijd voor de akten M.O. A en B Engels. Na het behalen van deze akten vertrok de heer Kolhorn Visser als leraar naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij op Java aan diverse lycea was verbonden. Hij repatrieerde in 1946 en werd in dat jaar benoemd toUleraar Engels aan het Ken- nemerlyceum. Ten behoeve van het treffen van voor zieningen in de jeugdherberg „Jan Gijzen" in Haarlem-Noord vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van 10.000 be schikbaar te stellen. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat na de verbeteringen, aangebracht nadat de raad in 1955 een krediet beschikbaar had, het gebouw nog niet voldoet aan de eisen, die daaraan redelijkerwijs gesteld kunnen worden. De ingang van het gebouw en de gang ver tonen een aantal gebreken, waardoor deze bij het binnentreden een uitermate slecht verzorgde indruk maken. Er dient een be hoorlijke vloerbedekking in de hal te wor den aangebracht en toiletten moeten van een eenvoudige wasgelegenheid worden voorzien. Het college merkt op, dat mede gelet op de representatieve functie, welke een jeugdherberg voor een stad als Haar lem vervult, het noodzakelijk is in deze toestand, op korte termijn verbetering te brengen. De Hecmsteedse gemeenteraad heeft donderdagmiddag slechts over één agen dapunt gediscussieerd. Dit was het voor stel van B. en W. tot het verlenen van een krediet van 31.800 voor restauratie van de zogenaamde „Duivenpoort", de wal- muur en de toegangspoort tot de over blijfselen van het „Oude Slot". Na een de bat van ruim een uur werd het gevraagde krediet verleend, zij het met de stemmen van de K.V.P.-fractie tegen. De heer Zegwaart (K.V.P.) stond bijzonder sceptisch tegenover deze res tauratieplannen, omdat het hem na een be zoek aan de ruïne was gebleken, dat het hier slechts enige duizenden stenen be tref!, die bovendien hoogst wankel op el kaar zijn blijven staan. Hij zag dan ook geen enkel perspectief in een mogelijk her stel. Hij vreesde dat het een miljoenen kwestie zou worden, waarbij het geld in een bodemloze put zal verdwijnen. Mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) toonde zich echter een warme voorstander van restau ratie, omdat het slot in de historie zulk een belangrijke rol heeft vervuld. „Zijn hier immers niet de namen aan verbonden van Adriaan Pauw en Lieven de Key", riep spreker uit; om er vervolgens aan te her inneren. dat men eenmaal ook het Mui- derslot voor afbraak heeft willen verko pen. Bovendien meende mr. Van Bruggen te weten, dat rijk en provincie wel degelijk in staat zijn tot financiële steun, mits men niet ophoudt bij deze instanties aan de bel te trekken. Ook in dit geval zal de aanhou der winnen, besloot spreker; die nog te kennen gaf te verwachten, dat de nieuwe raad eveneens de nodige aandacht aan het „Oude Slot" zal besteden. Plet belang van restaureren werd ook in gezien door de heer Verspoor (Ar beid); zelfs wanneer in de toekomst geen verder herstel meer mogelijk zou zijn. Hij achtte het zelfs een plicht de herinnering te bewaren aan een kasteel, dat eenmaal de moeite waard is geweest. De heer Verhoeven (K.V.P.) had zich afgevraagd of het wel billijk is met een dergelijk voorstel op de valreep te ko men. Hij achtte het daarom juister dit punt van de agenda af te voeren en te wachten, tot de nieuwe raad „met tien andere wijze mensen" hierover straks zou kunnen oordelen. Overigens noemde Tijdens de donderdagmiddag gehou den vergadering van ae Heemsteedse gemeenteraad de laatste bijeenkomst in de huidige samenstelling werd af scheid genomen van de acht raadsleden, die niet meer zullen terugkeren. Zoals men weet zijn dit van de V.V.D.me vrouw J. van Nis pen-Van Wely en mr. J. H. G. Zeelenberg; van de K.V.P.: de heren W. J. II. van Hees en drs. M. Weijers; van de P.v.d.A.: de heren W. J. Reijnders én A. J. J. Verspoor en van de protestants-christelijke groep: de heren K. J. Dijkstra en mr. dr. J. van Bruggen. Het was tot deze leden, dat burgemees ter mr. A. G. A. ridder van Rappard het woord richtte, waarbij hij het een unicum noemde, dat de nieuwe raad zulk een grote verwisseling van leden zou gaan vertonen. Daarom wilde hij even op de vijfjarige bestuursperiode terugzien, waarin door de raad zoveel gewichtige besluiten waren genomen. Zoals de bouw van de nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie, het toe zicht op verpleeg- en verzorgingshuizen, uitbreiding van sportterreinen, de bouw van kleuterscholen en het vergroten van de Bronsteeschool, de voorzieningen op het gebied van de volksgezondheid, enz. Dit alles was tot stand gekomen dank zij de voortreffelijke teamgeest, waardoor de leden op elkaar waren ingesteld en waar bij zij hun wederzijdse goede, sterke en zwakke zijden hadden leren kennen. Er zijn dan ook wel eens boze woorden ge sproken waar het de individuele meningen betrof, maar zodra het gemeenschaps belang moest worden behandeld vertoonde de raad onmiddellijk weer een voorbeel dige eendracht. Voor dit alles betuigde spreker hun na mens de gemeente zijn hartelijke dank. Want dat niet alles kon worden bereikt wat nog als noodzakelijk wordt geacht, kan men de raad toch moeilijk kwalijk nemen, omdat hiervoor de centrale over heid te remmend is opgetreden. De voor zitter herinnerde hierbij aan de woning bouw, het nieuwe zwembad en de grote sporthal, waar zonder het gewenste resul taat alles aan is gedaan wat mogelijk was. Ook daarom verklaarde spreker ervan overtuigd te zijn, dat alle vertrekkenden raadslid met hart en ziel zijn geweest. Vervolgens richtte de burgemeester zich speciaal tot de drie afscheid nemende fractieleiders, waarvan hij zich steeds de markante figuren zou blijven herinneren. Zij hebben immers altijd het juiste accent gelegd op de beraadslagingen en de de batten geleid en gedragen. Van niet min der belang is het geweest, dat wanneer de bloei en de vooruitgang van de mooie ge meente Heemstede in het geding kwamen, zij steeds bereid bleken hun eigen kleinere partijbelangen hierbij ten achter te stel len. Als klein bewijs van hun grote er kentelijkheid hebben B. en W. dan ook besloten de vertrekkende leden een aan denken mee te geven bestaande uit een legpenning met inscriptie, welke als presse-papier op marmer is bevestigd en die door de burgemeester aan de betref fende leden werd overhandigd met een handdruk en een kort hartelijk persoon lijk woord. Bij de hierop volgende rondvraag ge bruikte de heer V erspoor (Arbeid) zijn laatste spreekbeurt als raadslid door aan dacht te vragen voor de douchecellen in de diverse woningen, die nog steeds niet konden worden geplaatst. Spreker hoopte, dat de nieuwe raad hier spoedig een op lossing voor zou kunnen vinden. De voor zitter verzekerde hem echter, dat aan de verschillende aanvragen zo spoedig als dit mogelijk is zal worden voldaan. Het resterende gedeelte van de rond vraag werd daarop door de leden bestemd om woorden van afscheid te spreken tot de vertrekkenden, waarna deze op hun beurt, getuigenis aflegden van de gevoelens van waardering, dank, erkentelijkheid en de weemoed, die hun bij dit afscheid be zielden. Advertentie PHILIPS AUTO-RADIO KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor met ingang van 1 sep tember te benoemen aan het nieuwe Karei van Manderlyceum tot leraar in de Engel se taal de heer H. F. van Boven, tot leraar in de Nederlandse taal de heer H. Elsinga en tot leraar in de aardrijkskunde de heer G. G. M. Tjaden, allen te Haarlem. Voorgesteld wordt te benoemen tot tij delijk leraar in de muziek aan het Gym nasium de heer E. F. Biele en tot tijdelijk lerares in de lichamelijke opvoeding mevrouw A. HazevoetTijm. Voorts stellen B. en W. de raad voor mejuffrouw J. J. de Haan als onderwij zeres over te plaatsen van de Frans Hals- school naar de Van Zeggelenschool num- hij het restauratieplan een „wissel op de eeuwigheid" en meende spreker met zijn fractiegenoot Zegwaart, dat het geld toch in een bodemloze put zou verdwijnen. Op zijn beurt herinnerde mr. Zeelen berg (V-V.D.) aan de wet van Parkin son, waar immers in wordt gesteld dat hoe onbelangrijker het onderwerp is, des te langduriger er over wordt gesproken. Ofschoon spreker destijds niet bijzonder enthousiast over de aankoop van het ter rein is geweest, meende hij toch dat het onverstandig zou zijn dit geringe bedrag niet aan het herstel ten koste te leggen. „Er is wel eens geld voor minder belang rijker zaken besteed" besloot mr. Zeelen berg. Nadat de heer Weijers (K.V.P.) zich bevreesd had getoond, dat door het vote ren van deze som de plannen voor het nieuwe zwembad nog langer moeten wor den uitgesteld, verklaarde de voorzitter dat de restauratie van het „Oude Slot" tot de permanente zorgen van het college be hoort en deze kwestie wel zo urgent is, dat uitstel tot een volgende vergadering wegens het instortingsgevaar bijna niet verantwoord is. Het bedrag lijkt tamelijk hoog, maar men mag niet vergeten dat hiermee het behoud van de aanwezige slotgedeelten is gegarandeerd. Later kan dan worden overwogen de „Vredesbrug" van Lieven de Key weer op te bouwen, het geen deze historische plaats een nieuw cachet zal verlenen. Ten slotte deed de voorzitter een dringend beroep op de K.V.P.-fractie haar standpunt te herzien, omdat anders binnenkort op deze plek een bordje geplaatst zal moeten worden met het opschrift: „Hier stond eenmaal het „Oude Slot". „Ik zou zeggen, burgemeester, plaatst u dit bordje dan maar", repliceerde de heer Verhoeven (K.V.P.), die aldus blijk gaf nog niet geheel van 't belang tot restaureren overtuigd te zijn. Hij hand haafde dan ook zijn voorstel tot verdaging. Mr. Zeelenberg (V.V.D.) achtte de huidige raad voldoende competent om nog in deze zaak te beslissen, en ook mr. Van Bruggen (Prot. Chr.) vestigde er de aandacht op, dat deze raad nog steeds in functie is, al was het dan ook voor de laatste keer. Bij de stemming bleken elf leden voor het voorstel te zijn en zes (de K.V.P.-fractie) tegen. Toen daarop het voorstel tot garantie voor een lening van niet minder dan 1.300.000 ten behoeve van de Stichting „Kennemeroord" voor de bouw van een bejaardentehuis werd aanvaard zonder hoofdelijke stemming en zonder dat één der leden enige bedenking had geuit herinnerde mr. Zeelenberg (V.V.D. nog even aan zijn reeds eerder op deze vergadering geciteerde wet van Parkin son. die naar hij meende opnieuw zijn juistheid heeft bewezen. Wethouder Van Houten (VVD) wilde deze unanieme goedkeuring door de raad echter niet laten passeren, zonder dat hij zijn erkentelijkheid over deze in stemming had betuigd. Spreker was hier voor bijzonder dankbaar, omdat het hier een bijzonder groot belang voor de ge meente betrof. Vandaar dat ook de stich ting „Kennemeroord" voor een derge lijk initiatief een oprecht gemeende hulde toekomt, waarbij het streven de steun van de ovgrheid ten volle verdient. Tenslotte besloot de raad een tweetal schilderijen en een crayontekening, die door de heer E. H. van Eeghen aan de gemeente ten geschenke waren aangeboden, onder dankzegging te aanvaarden. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft donderdagmiddag afscheid genomen van negen leden van de raad die in de volgende zittingsperiode niet meer terugkeren en besloten als dank voor het vele werk, dat de heren C. Schulz, A. van Geluk en J. F. M. Pinxter in de loop der jaren voor de gemeente Bloemendaal hebben gedaan, aan de heer Schulz toe te kennen de erepenning der gemeente in zilver, het duinmeer en de omgeving bij de Zeeweg het Wethouder Van Gelukpark te noemen en de heer Pinxter een boekwerk aan te bieden. Dit besluit werd genomen nadat burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de verdiensten geschetst had van de negen raadsleden. In het bijzonder vroeg hij aandacht voor het werk dat de heren Van Geluk (van 1945 af wethouder) en Schulz (gedurende negenendertig jaar, waarvan enkele jaren wethouder, raadslid) hebben verricht. Dr. Peereboom Voller herinnerde aan de grote verandering in de samenstelling van de raad. Negen van de zeventien leden zullen niet meer terugkeren en anderen zullen hun plaats innemen. De scheidende leden hebben er toe bijgedragen dat er een goede sfeer in de .vergaderingen heerste en meegewerkt aan de behartiging van de belangen der gemeente. Eerst richtte de burgemeester zich tot mevrouw .J. W. Poulus-Baum (V.V.D.), die het laatst in de raad is gekomen en vijf jaar deel heeft uitgemaakt van het college- Zij heeft in de commissies voor sociale zaken en onderwijs haar eigen interesse doen blijken en het vrouwelijk inzicht op de voorgrond doen stellen. De heer G- D a a m s (V.V.D.) was acht jaar raadslid, maakte deel uit van de commissie voor sociale aangelegenheden en het georgani seerd overleg en toonde belangstelling voor de kruisverenigingen en voor de pad vinderij; verder heeft hij gepleit voor goe de busverbindingen, waarvan er enkele tot stand zijn gekomen. De heer A. Lagen- d ij k (nrot. chr. groep) was negen jaar raadslid, had zitting in de commissies voor publieke werken, sociale aangelegenheden en woningwetzaken en was een gezien vertegenwoordiger van Vogelenzang. Op charmante wijze heeft hij zijn belangsfel- ling getoond voor het zeer aparte deel der gemeente. Daarbij is opbouwend werk ver richt. De heer J. van Holten (V.V.D.) was eveneens negen jaar raadslid en heeft in de bres gestaan voor behoud van de verzameling Tinholt. Onderwijszaken hadden zijn aandacht en hij was een stu wende kracht voor het instituut bovental lige leerkrachten. De heer H. S m i d t van Gelder (V.V.D.) was de nestor van de raad, maakte er tien jaar deel van uit en nam als oudste een aparte positie in. Opbouwend werk heeft hij verricht in de commissies van financiën er bedrijven en spreker zeide het werk met veel bewonde ring te hebben gade geslagen. Er moest onder zeer moeilijke omstandigheden worden gewerkt en voor zijn arbeid bracht de burgemeester hem dank. Mevrouw F. F. Dalmeyer-Van Bach urn de Boer (Arbeid) maakte elf jaar deel uit van de gemeenteraad, gaf haar krachten in de commissie voor sociale aangelegen heden en in het georganiseerd overleg, toonde enorme kennis van de schriftelijke stukken en hield pleidooien voor de rechten van de vrouw. Vervolgens richtte de burgemeester zich tot de heer J. F. M. Pinxter (K.V.P.). die negentien jaar geleden tot lid van de raad is benoemd.'Hij toonde voor vele zaken belangstelling, was een gezien Bloe mendaler en deed veel voor de behoef- tigen. De heer Pinxter zorgde voor het contact tussen de gemeente en het paro chieel armbestuur, pleitte voor de be langen van de kruisverenigingen en was een felle strijder om subsidies te verhogen. De heer Pinxter zal met voldoening op de jaren in de raad doorgebracht kunnen terugzien en om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid overhandigde de burge meester het boek getiteld „Mensenleven in Nederland". De heer A. van Geluk was dertien jaar lid van de gemeenteraaden in die periode was hij ook wethouder van pu blieke werken. Gemakkelijk heeft hij het niet gehad, omdat de opbouw van de ge meente na de bevrijding tot zijn taak be hoorde. Wat hij gepresteerd had was enorm. De arbeid te schetsen is moeilijk, maar de resultaten zijn overal in de ge meente aanwijsbaar. Vele initiatieven heeft hij genomen en in het college vap B. en W. en in de raad zal men zijn werk kracht, zijn gevoel voor humor en zijn grote strijdlust missen. Door de stichting van het Openluchttheater heeft hij mee gewerkt. dat Bloemendaal op een ander niveau werd gebracht. Burgemeester Peereboom Voller deed mededeling van het besluit om aan het duinmeer en omgeving bij de Zeeweg de Advertentie VoetfièGjMi ctes&ui/ce ty'n, fj neem, dcui ffó met H/I/ISazz/'n, B. en Wvan Haarlem antwoorden op vragen van raadslid Spek Op het ogenblik is er' zeker geen gebrek aan belangstelling van particuliere zijde voor de bouw van premiewoningen. In de afgelopen maanden zijn vérgaande onder handelingen gevoerd met particulieren en met instellingen over alle bouwterreinen, die thans beschikbaar zijn, of binnenkort beschikbaar komen. Dit delen B. en W. van Haarlem mee in antwoord op schriftelijke vragen, die het raadslid D. A. J. Spek (A.R.) op 23 juli over de premiebouw heeft gesteld. Het is nog niet mogelijk geweest, aldus B. en W. een vastomlijnde verdeling van de beschikbare bouwterreinen te maken, juist met het oog op de grote animo van de gegadigden en de gevarieerdheid van de bouwterreinen. Wel verwacht het college, dat deze verdeling binnen enige weken definitief zal zijn. Als enige geïnteresseerden zich nog mochten terugtrekken zal de gemeente moeten overgaan tot de bouw van premie woningen. Hiervoor zijn, behalve toestem ming van de minister, ook kapitaalsmidde len of een vaste lening nodig. Het college kon echter hierover thans nog geen nadere mededelingen doen. De verenigingen „Herwonnen Levens kracht" en „Santos" houden van 25 tot 29 augustus in Haarlem een huis-aan-huis geldinzameling. Op zaterdag 30 augustus wordt in de binnenstad op straat gecol lecteerd. Belde verenigingen stellen zich ten doel de bevordering van de volksge zondheid en de bestrijding van volksziek ten als tuberculose, kanker, reuma, ast ma en suikerziekte. Door de onoplettendheid van een 68-ja- rige wielrijder is gistermiddag om half zes een 31-jarige Haarlemse graficus met zijn scooter op de Prins Bernhardlaan in Haar lem gevallen en gewond. Beiden bereden deze laan in noordelijke richting. Bij de Zomervaart lette de wiel rijder niet op het achteropkomende ver keer en sloeg linksaf. De scooterrijder, hierop niet bedacht, viel en kreeg een snij- wond boven het rechteroog, terwijl hij klaagde over een pijnlijke pols. Per GGD werd hij naar het Grote Gasthuis vervoerd waar bleek, dat hij een lichte hersenschud ding en een rechtpolsfractuur had opgelo pen. Bovendien was zijn bril vernield. De scooter werd licht beschadigd. De wielrij der kreeg geen letsel. naam Wethouder Van Gelukpark te geven. Het park Is nog niet gereed en voor het zover is zal er nog veel gestreden worden, zoals de heer Van Geluk ook gestreden heeft. Die morele verplichting neemt het gemeentebestuur gaarne op zich, aldus spreker. Voorts deelde de burgemeester mee, dat aan de heer Van Geluk op vrijdagmiddag 29 augustus om halfvijf in het gebouw voor Publieke Werken een afscheidsrecep tie aangeboden zal worden, waar een ieder die met hem heeft samengewerkt, welkom is. Erepenning De burgemeester vervolgde, dat de staat van dienst van de heer Schulz (Arbeid) bijna adembenemend is. Negenendertig jaar raadslid betekent een brok arbeid. Hij heeft zijn krachten ingezet voor pu blieke werken, financiën en bedrijven. Daarmee is zijn arbeid niet getekend; hij was ook een wijs raadslid en een sieraad voor de raad. Spreker haalde herinne ringen op uit de periode van 2 september 1919 af. In de eerste raadsvergadering was hij al enige malen aan het woord en vroeg hij aandacht voor de rechtspositie van de ambtenaren en voor de sanering en nieuwbouw in Rolland. In de loop der jaren is de heer Schulz een felle strijder gebleven, met wie het een voorrecht was samen te werken. De verdiensten zijn reeds erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en spreker overhandigde vervolgens de erepenning in zilver der gemeente in de vorm van een presse-papier, als blijk van grote erkente lijkheid en dank voor het vele werk ten behoeve van de gemeente verricht. Nadat de burgemeester ook mevrouw Van Geluk had dank gebracht en bloemen had aangeboden spraken de heren Schulz, Smidt van Gelder. Pinxter en Van Geluk woorden van dank en haalden herinne- ringen op. De heer Smidt van Gelder richtte zich voorts tot de heer Van Geluk en overhandigde hem het eerste deel van „De wetenschap van het leven" en de an dere delen zullen later volgen. Op de publieke tribune waren onder meer aanwezig oudrburgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, mevrouw Peereboom Vol ler, echtgenotes van raadsleden en vele leden van het gemeentepersoneel. H ar ing buis De vergadering besloot tot aankoop van gronden met opstallen aan de Zandvoorter- weg nabij de Viersprong voor verbetering en verbreding van de Zandvoorterweg (daarbij is „De Haringbuis" inbegrepen) voor 123.000, stelde de nieuwe algemene politieverordening vast, verleende een kre diet voor verbetering van een klasselokaal op de zolderverdieping van de Bornwater- school, stelde de verordening, regelende de vergoeding voor het geven van godsdienst onderwijs (bijbelkennis) aan leerlingen van de openbare scholen vast, verleende een voorschot en uitgifte in erfpacht aan de woningbouwvereniging Sint Jozef ten be hoeve van de bouw van drieëntwintig woningwetwoningen in het plan-Vogelen zang, verkocht grond in het plan Boven- weg ten behoeve van de bouw van wo ningen, verleende eervol ontslag aan de heer D. Krabbendam als onderwijzer aan de Hartenlustschool, verleende een kre diet voor het aanbrengen van voorzie ningen in enkele woningen aan de Domp- vloedslaan en besloot tot het aangaan van een lening van 78.000 tegen een rente van 4H percent per jaar met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Herdenking slachtoffers Alvorens de raad begon aan de behan deling van de raadsagenda sprak burge meester Peereboom Voller woorden van deelneming aan de familieleden van de drie in Bloemendaal gewoond hebbende slachtoffer:; van het vliegtuig „Hugo de Groot". De heer D. M. Jorna en de heer en mevrouw N. J. van Haaster-Sondervan zijn om het leven gekomen. In het bij zonder memoreerde spreker het leed, dat aan het lid van de raad de heer J. P. van Haaster is toegebracht. Doordat gistermiddag om twee uur op het Soendaplein in Haarlem een onbekend gebleven meisje van ongeveer acht jaar plotseling overstak, kwam een 68-jarige bromfietser uit Haarlem te vallen. De man werd aan de linker slaap ge wond. Nadat een arts de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer in het St. Joannes de Deoziekenhuis opgenomen. De bromfiets werd vrij ernstig beschadigd. Nieuws in het kort Kanolootls. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een krediet van 3.240 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van voorzieningen in de kanoloods nummer 2 aan de Schalkwijker- weg, welke loods in gebruik is bij de Haarlemse Kanovereniging. In de loods kunnen op het ogenblik kano's met een maximale lengte van zes meter worden opgeborgen. Voor het opbergen van een tien-persoons kano (tien meter) en van een vier-persoons kano (negen meter) dient de loods vergroot te worden. Verbouw school Schoterstraat. Na mens de directeur van Openbare Werken te Haarlem is vanmorgen aanbesteed het verbouwen van de school Schoterstraat 2 ten behoeve van het bijzonder nijverheids onderwijs. Laagste inschrijver was de heer P. de Jong te Haarlem voor 81.100.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5