Uitgaan in Haarlem CHINEZENWUK Pm Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum 's werelds beste TELEVISIE VAN DEN BERG vakantiefoto's met zQneffekt Luchtig programma De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Nederlanders onderscheiden op Expodag LEZEN EN LATEN LEZEN ideaal wonen Succes voor de Fransen op filmfestival in Venetië Msgg l v' Verzending van zeepost De tiende Oude Kunst en Antiekbeurs geopend Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" N.Ph.O. herdacht ex-dirigent Toon Verheij V it IJ D A G 2 2 AUGUSTUS 1 9 S 8 De VARA zorgde donderdagavond voor een televisieprogramma, dat over het al gemeen genomen aan de luchtige kant "bleef. Toch zal het velen een prettige avond geboden hebben omdat het tal van wetenswaardigheden bevatte, die stuk voor stuk op een plezierige manier gepresen teerd werden. Men begon met het beste: een rechtstreekse reportage uit Bruinisse, waar een groot aantal dappere mannen bezig is met de aanleg van de dam in de Grevelingen, een van de werken van het Deltaplan. In een aantal korte gesprekjes met allerlei mensen, die nauw bij de uit voering van dit enorme project betrokken zijn. toonden de verslaggevers Theo Eerd- mans en Piet te Nuyl hun stof in alle op zichten te beheersen: het commentaar was uitstekend en de beelden kwamen, ondanks het late uur. goed over Na het NTS-journaal begon de VARA aan de afwerking van de vaste rubrieken „Mensen, dingen, nu.en „Spiegel der Kunsten". Vooral de inhoud van dit laat ste onderdeel was bijzonder interessant want achter elkaar kregen we iets te ho ren of te zien over de uitreiking van de Maris-prijzen. de zestigste verjaardag van Simon Vestdijk en de bouw van een ruim teflat. De circus-expert J. van Doveren kreeg na. een kort muzikaal intermezzo drie kwartier de gelegenheid om zijn kennis over diverse artiesten te luchten. Hij liet enkele aardige filmpjes zien, koutte on derhoudend en wat ons betrof had hij nog geruime tijd door kunnen gaan. En dat betekent een compliment, dat men helaas zelden aan een televisiespreker kan geven. Beeldschermer Advertentie PHILIPS - GRUNDIG VAN DEN BERG VOORAAN door de service die er achter staat,. Televisie- en Radiospecialisten ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18. Gram, 8.50 Voor de kleuters. 9.05 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 waterstanden). VPRO: 10.00 Tijdeliik uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram. ÏKÖO Cabaret. 11.30 Buitenlands weekoverzicht. 11.45 Luit-recital 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw'me'ded. 12.33 Hawaiian muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara- varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuziek. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gram. 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Concertgebouworkest en pianotrio. 16.25 Water, werk en welvaart, klankbeeld over het Deltaplan. 16.40 Hammond orgelspel. 17.00 Vara's versierde vakantietips. 17.30 Journaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Herman Teirlinck. gesproken portret. 19.55 Deze week. causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.35 Promenade orkest en so list. 21.15 Geen rouw voor de weduwe, hoor spel. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Caba ret. 22.30 Sport. 22.35 Nieuws. 23.15 Taptoe Deirt, reportage. 23.30-24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 De Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte mu ziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Accordeonorkest. 15.30 Koorzang. 15.50 Boekbe spreking. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverzicht. 10.10 Gram. 18.45 Vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio philharmonisch orkest en solist. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20 25 Actuali teiten. 20.40 Gevarieerde muziek. 21.25 Gram. 22.00 Amusementsmuziek. 22.25 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Causerie. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muziekkaleidos- •oop. 14.30 Gram. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Gram. 16.40 idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Liturgi sche kalender. 17.20 Casinoconcert. 18.00 Gevari eerde muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ope rettemuziek. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Gram' VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00-17.30 Voor de kleuters. NTS. 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Tot ztens in Jeruzalem. 20.40 Film. 21.00 Taptoe Delft. 22.45 Dagsluiting. Op de Nederlandse dag op de Expo heeft een aantal Nederlanders, dat zich verdien stelijk heeft gemaakt voor de Expo Belgi sche onderscheidingen ontvangen. Tot grootofficier in de Kroonorde van België is benoemd mr. H. F. van Walsem, commis saris-generaal van de Nederlandse afdeling op de wereldtentoonstelling. Jhr. ir. F. E. C. Everts, adjunct-commissaris-generaal, werd benoemd tot commandeur in de Kroonorde; mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, adviserend lid van het bestuur, ontving eveneens de versierselen van grootofficier; mr. H. van Doorn hoofd van de Nederlandse inzending, werd offi cier in de Kroonorde. Tot commandeur in de orde van Leopold II zijn benoemd mr. G. W. baron van de Feltz. dr. J. Hulsker en mr. H. van Riel. Tot commandeur in de Kroonorde van Bel gië werden benoemd mr. B. J. Geveke, mr. J. J. Oyevaar, de heer D. J. F. de Man en dr. G J. Lammers. Mr. L. J. F. Wijsenbeek werd benoemd tot officier in de Kroonorde evenals de heer J. K. Kroon. De architect J. P. Oud werd benoemd tot commandeur in de orde van Leopold II. Tot officier in de Kroonorde van België werden benoemd ir. J. W. C. Boks, prof. ir. J. H. van den Broek, J. B. Bakema en G. Th. Rietveld. De heer A. Middelhoek werd benoemd tot ridder in de Kroonorde. TONEEL Zaterdag 23 augustus Openluchttheater Bloemendaal: De toneelgroep „Theater" Arnhem geeft een voorstelling van „De storm" van William Shakespeare in de vertaling van M. Nijhoff. De hoofdrollen worden vertolkt door John de Freeze, Gerard Hartkamp, Cruys Voorberg, Huib de-Vries, Siem Vroom, Bernhard Droog en Martine Crefcoeur. Het stuk werd door Michael Warre geregisseerd, die eveneens de kostuums en decors ont wierp. De muziek is van Jurriaan An- driessen. MUZIEK Zaterdag 23 augustus Grote Kerk 20 uur: Bernard Bartelink geeft een orgelcon cert, Het programma vermeldt werken van Sweelinck, Van Noordt. Dupré en De Klerk. Zondag 24 augustus Openluchttheater 14.30 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een concert. Het program ma omvat werken van onder anderen Tsjaikofsky, Bizet, Rossini, Grieg en Smetana. Maandag 25 augustus Grote Kerk 1616.30 uur: De Delftse beiaardier Leen 't Hart speelt op het carillon werken van Lully, Leclair en Hasse. voorts enige Neder landse volksliedjes. Dinsdag 26 augustus Grote Kerk 2021 uur: Piet Kee bespeelt, gedurende een uur het orgel. Hij brengt werk van Buxtehude, Pachelbel, Bach, Mozart, Vogel en Vierne ten gehore. Donderdag 28 augustus Grote Kerk 1516 uur: Nogmaals een orgelconcert door Piet Kee. Dit keer speelt hij werken van Scheidt, Bach, Koetsier, Dtötler en Boëll- mann. Donderdag 28 augustus Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar monisch Orkest geeft een zomerconcert onder leiding van Marinus Adam. So listische medewerking aan dit concert wordt verleend door de cellist Samuel Brill, die het Eerste celloconcert van Saint Saëns zal uitvoeren. Dit werk wordt voorafgegaan door de Ouverture Le Corsaire van Berlioz. Na de pauze volgt de Vierde Symfonie van Beet hoven. Donderdag 28 augustus Grote Kerk 20 21 uur: Beiaardbespeling door Arie Pe ters. Hij zal werken van Beethoven, Mo zart, Paap en Bonset, uitvoeren. Vrijdag 29 augustus Grote Iverk 11.30 12.30 uur: Nogmaals een concert door Arie Peters. Dit keer brengt hij werken van Roelofs, Heller, Schubert en Handel ten gehore. Scène uit „De Storm." van Shakespeare. Voorstelling: zaterdagavond in Bloe- mendaals Openluchttheater. DIVERSEN Zaterdag 23 augustus Vleeshal 20.30 uur: Het poppentheater van Jan Nelissen „Het kleine wereldtoneel" geeft een voorstelling van „L'heure Espagnol", een opera van Maurice Ravel en „Het lied van het bloédbad" van Frans van Oldenburg-Ermke. Deze voorstelling wordt op 24 augustus herhaald. Voorts zijn er iedere middag (tot 30 augustus) kindervoorstellingen, die om 14.30 aan vangen. Zaterdag 23 augustus Noorder Sportpark 1618 uur: Een modelvliegtuigdemon stratie. FILMVOORSTELLINGEN Zaterdag 23 augustus Lido-theater 23.30 uur: Een nachtvoorstelling van de film „Blanke vrouw in de Kongo". Zondag 24 augustus Lido-theater 11 uur: Zanzabuku". Zondag 24 augustus Rembrandt-theater 11 uur: Een voorstelling van de film „Het grote avontuur". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is'geopend op werkdagen van 10 tot 17 en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 7 sep tember: Iedere zaterdag van 20.20 tot 22.30 uur: Avondopenstelling met kaars verlichting. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten. Tot 1 september: Tentoonstel ling van werk van Goltzius. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur. des zondags van 13 tot 16 uur. Kunsthandel J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk van Jan Sluy- Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Van den Broek. Thriller voor twee camera's. Eckmar. Drie dode dwergen. Gann. De dood vloog mee. Van Kampen. Prauw aan boord. Malet-Joris. Het huis der leugens. Spring, Tijd noch uur. Ekert-Rotholz, Reis aus Silberschalen. Wilkins, Lady of Paris. Simenon, Maigret, Lognon et les gangsters. Populair wetenschappelijke boeken: Bodamer. Psychologie van de hedendaagse man. Van den Berg. Psychologie en geloof. Gajary Kuhinka. Zigeuners. Hartley. Frank en Goldenson, Kleu- terspel. Slijper. Walvissen. Flechtner. Gezond aoor ziekte. Cramwinckel. De transistor. Pac kard. De verborgen verleiders. Kromdijk. Snij bloemen in eigen tuin. Weijnen, Nederlandse dialectkunde. Mann, Der Wendepunkt. Knuttel, Onze letteren in de middeleeuwen. Openbaar kunstbezit. 1958. (Leeszaal). Van Thienen. Algemene kunstgeschiedenis, deel 2. (leeszaal). Salter. Het concert. Boltenheim. Ge schiedenis van het Concertgebouw, deel 3. Derjeu, Noord-Zwitserland en het Tödi-gebied. Kessens, Gids voor Noorwegen. Kitto, De Griekse beschaving. Krug von Nidda, Ik, Anastasia. vertel Iers. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, tot 7 september. Huis van Looy: Expositie van werk van Tinus van Doorn (1905-1940). Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur, tot 1 september. In 't Goede uur: Tentoonstelling van tekeningen en etsen van Harry Prenen. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van acht jongeren, onder anderen van Hans de Vries, Joop Seldent.huis, Karei Bous en Jeroen ten Berge tot 23 augus tus, dagelijks van 10 tot 22 uur geopend, maandagmorgen en zaterdagmiddag ge sloten. Van 24 augustus tot 7 september: Expositie van werk van Han van Mee geren. Er zullen zeventien schilderijen worden tentoongesteld onder andere „Salomé", „De kerseneter" en „De bid dende Christus". Dagelijks geopend van - 1023 uur. Woensdag en zaterdagmid dag van 1416 uur gesloten. Advertentie een interéssante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerper» VENETIë (UPI) De derde dag van de Europese film in Venetië is een groot suc ces geworden voor de Fransen. De speel film „La loi e'est la loi" van Christian Jacques kreeg twee zilveren medailles De documentaires „La communauté Euro- péenne charbon-acier" en „Europe", beid^ van Roger Leunart, kregen een zilveren medaille. Een bi-onzen medaille werd toe gekend aan de Belgische documentaire „Décembre, mois des enfants" van Henry Storck. %t \V y JV 1 w „Zeg", zei Brum opeens, een beetje ongerust, „pas opwe drijven helemaal weg van de kant!" Maar Joef lachte. Dat is juist leuklekker varen gaan we!" De wind dreef het bootje langzaam verder van de oever weg; ze dreven netjes op de kabbelende golfjes. „Leuk, hè?" zei Joef tevreden. En Brum knikte, want hij vond het toch wel prettig. „Ik ben benieuwd., waar we terecht zullen komen", zei Joef. ,,'t Is net, of we in een echte boot zitten! 1718 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Highland Prinsess" (26 8): s.s- „Argentina" (30 8): Australië: m.s. „Reifenstein" (26/8): s.s. „Strathmore" (30/8): Brazilië: s.s. ..Highland Prinsess" (26/8); s.s. .Argentina" (30/8); Canada: s.s. „Beavercove" (24/8), s.s. Grote Beer" (30/8), s.s. „Zuiderkruis" (26 8) en m.s. „Noordam" (28/8) via New York (28/8);Indonesië: s.s- Aeneas" (25 8): Ned. Antillen: „Prins der Nederlanden" (26/8): Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Almkerk" (25/8); Nieuw Zeeland via Engeland (30/8); Suriname: s.s. ..Castor" (23/8): Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Pretoria Castle" (30 8): Brits Oost Afrika: s.s. „Pierre Loti" (30/8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. Onder zeer grote belangstelling is woens dagavond in Delft de tiende Oude Kunst en Antiekbeurs geopend, die tot 10 septem ber in het stedelijk museum „Het Prinsen hof' wordt gehouden. De directeur van „Het Prinsenhof", drs. D. H. G. Bolten, verwelkomde de genodig den en herdacht de heer Lion Morpurgo, die vorig jaar enige dagen na het sluiten van de beurs, onverwachts overleed. De heer Jac. Aalderink. voorzitter van de stichting Oude Kunst- en Antiekbeurs, hield een speech, waarin hij constateerde dat wat tien jaar geleden een overmoedig experiment was, nu niet meer is weg te denken. Vervolgens hield mr. L. J. F. Wij senbeek, directeur van de dienst voor Schone Kunsten in Den Haag, een inlei ding. Hij herinnerde eraan dat er veel weerstand moest worden overwonnen al vorens de eerste beurs in het museum „Prinsenhof" kon worden gehouden. Men meende dat museum en antiekhandel niei bij elkaar hoorden. Van dit standpunt is men nu wel teruggekomen. De heer Wij- senbeek achtte wat in de afgelopen tien jaar is bereikt van grote betekenis voor het Nederlandse kunstleven. De liefde van tienduizenden is gewonnen voor de schoon heid uit het verleden. Spreker zou het ech ter betreuren indien daartoe de indruk werd gewekt, dat het heden geen schoon heid biedt. Men doet onherstelbare schade aan de eigen generatie als men afwijst wat in het heden wordt voortgebracht. De lijn moet worden doorgetrokken, aldus spreker, ook in de Antiekbeurs. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, verklaarde tenslotte de tiende beurs met een korte toespraak voor ge opend. Advertentie 18. Ziffy was woedend. Maar Tom was al buiten zijn bereik. ITand in hand met Eva ging hij de speelplaats af, tot grote verbazing van alle jongens. „Wat was er gebeurd?" vroeg Eva. „Och, niks. Hij noemde me Chinees. Ik begrijp niet wat dat er toe doet. Het is net of je zegt Engelsman, Fransman, Hollander, wasman. Ik weet niet wat er aan het woord mankeert." Op een avond hoorde hij Yiko, die op bezoek was gekomen, een vertoog houden over de noodzakelijk heid om voor jezelf op te komen. „Wat er aan ons Chinezen mankeert," zei Yiko, „is dat wij niet voor onszelf opkomen. Als je naar voren komen en vecht, dan mogen ze je graag. Als je niet vecht, dan niet. Hou je kop op en kijk de mensen recht in hun niet. Hout je kop op en kijk de mensen recht in hun ogen. Dat doe ik ook. Ik ontmoet een Amerikaan. Ik ga naar hem toe en geef hem een klap op zijn schou der en zeg hallo. Hij schrikt .ervan en vraagt, zich af wie ik ben. Zie je? Als je voor je rechten op komt, denkt hij, dat je gelijk hebt. Als je niet voor je rech ten op komt en niets zegt, dan denkt hij dat je on gelijk hebt. Amerikanen zijn eenvoudige, eerlijke mensen. Het is makkelijk om met ze om te gaan. „Ik heb iets op school geleerd," zei Eva. „In het eerste jaar, als een meisje uit de klas mij vroeg wat ik voor cijfers had, zei ik altijd, dat mijn werk slecht was. „O, wat naar voor je," zei het meisje dan tegen me. „Als Amerikaanse meisjes goed werk hebben en zij krijgen mooie cijfers, dan vertellen ze je dat ge woon. Als ik nu goede cijfers heb, dan vertel ik het ze en dan beklagen ze me niet meer." „Hoe gaat het op school?" vroeg Yiko. „Het gaat best." „Hoe vind je het nu op school? „Ik vind het enig. Eerst was. ik bang. Maar Ame rikaanse meisjes zijn haast net als Chinese meisjes, alleen zijn zij altijd ergens opgewonden over. Zij moe ten verrukt zijn of ergens op afgeven. Dat is de ma nier, waarop zij hun gevoelens uitdrukken. Zij zeggen niet, dat zij iets prettig vinden, ze vinden het zalig en als ze iets niet prettig vinden, dar zeggen ze dat het afschuwelijk is. De juffrouw heeft eens een witte muis mee naar school gebracht en de muis ontsnap te en holde in de klas rond. Ze hebben gegild. Ik ge loof niet, dat ze zo bang waren als zij leken. Zij moes ten zich alleen maar laten gaan. Maar wij hebben reu ze veel pret. Tls je ze niet aardig vindt, dan praat je met ze; als je ze niet aardig vindt, dan niet. Ze zijn erg eenvoudig en gewoon en eerlijk en makkelijk om mee om te gaan." „Tom, wat mankeert jou?" zet Yiko, zich plotseling tot Tom wendend. „Waarom groei je niet harder?" „Luister naar mijn raad en drink een boel melk," zei Yiko toen hij wegging. Tom benijdde hem een beetje omdat hij een man was, die dacht, dat hij alles van Amerika afwist, geen problemen kende en wist hoe hij er in deze wereld moest komen. Maar Tom zag er op zijn zestiende jaar uit als een Amerikaanse jongen van twaalf of dertien. „Je moet flink melk drinken. Dat is goed voor je. Dat was een vraag, die hij niet kon beantwoorden. Het was waar, dat Eva harder was gegroeid dan Tom. Ik drink drie glazen melk per dag en ik ben nooit ver kouden. Ik zit vol vitaminen, zie je? En je moet meer buiten spelen. Amerikaanse kinderen werken niet. Zij spelen de hele dag. Daarom worden zij zo sterk." Uit Yiko's gezicht straalde een soort dierlijke kracht. Zijn wangen waren goed gevuld, zijn neusga ten wijd en zijn dikke lippen lieten zijn tandvlees bloot als hij sprak. Zijn haar was dik en zwart, glim mend van het vet. Zijn borstspieren stonden bol on der zijn hemd. Yiko zei, dat het van de Amerikaanse melk kwam. HOOFDSTUK 6 Als Tom uit school kwam, ging hij naar de winkel in het souterrain en hielp wasnummers controleren en lijsten nazien. Hij was te klein om te strijken. De drukste dagen waren de vrijdag en de zaterdag. De was kwam in grote manden en moest gedeeltelijk op lijnen aan het plafond te drogen worden gehangen, gedeeltelijk vochtig gehouden in natte doeken. Alles moest 's maandagsmorgens klaar zijn om te worden afgeleverd. Als Tom in de winkel was beschouwde hij het als zijn werk om de telefoon te beantwoorden. Er waren klanten, die hun eigen was kwamen halen. Sommige pakken moesten dadelijk uitgezocht worden en wie was daar geschikter voor dan Tom? Als de grote was binnenkwam werd een deel van het strijkwerk boven gedaan. Tom en Eva hadden een transportsysteem tussen het souterrain en de bovenste verdieping ge construeerd. Zij hadden een katrol van touw gemaakt met een mandje eraan, dat zij van de bovenste ver dieping tot aan het achterraam van de winkel konden laten zakken en weer ophalen. Langs die weg ging de schone vochtige was naar boven en de gestreken stukken weer naar beneden zonder enig gevaar voor ongelukken op de donkere trap. Een bel, die aan het touw werd bevestigd, was een gemakkelijke manier om de familie beneden in de winkel te laten weten dat zij boven moesten komen om te eten. Voor Tom en Eva werd het hijstouw nog voor andere doeleinden nuttig en belangrijk. Opgerolde briefjes werden in een Coca Cola-fles heen en weer gestuurd. Als Tom in de winkel en Eva boven was, zond Tom een boodschap. „Is Daisow terug?" Een ruk aan de bel betekende „ja" en twee rukken betekende „nee". Tom keek toe hoe zijn vader en Daiko in hun hemds mouwen aan het werk waren, hoe zij overhemden en borstrokken streken, handdoeken, lakens, meisjesjur ken, blauwe overalls en zijden damespyjama's. De winteravonden waren gezellig, maar de zomeravon den waren verstikkend en geen zuchtje frisse lucht drong tot de kleine ruimte door. Tom zag hoe zijn va der en Daiko glommen van het zweet. De hitte van de strijkijzers bleef hangen tot zij de deur moesten opendoen. Het raam moest altijd dichtblijven omdat er anders stof van de straat naar binnen zou komen Ook konden zij niet roken onder 't werk uit angst, dat er as op de vochtige was zou vallen. Na een uur wer ken zag Tom zijn vader naar buiten gaan om, geleund tegen het hekje of op de stoep gezeten, zijn oude pijp je te roken. (Wordt vervolgd) Marinus Adam, die donderdagavond het zomerconcert van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest in de Haarlemse Con certzaal dirigeerde, liet uiteraard aanvan gen met een „in memoriam", gewijd aan de overleden ex-dirigent Toon Verhey. Hij had daarvoor geen treffender keuze kun nen doen als de nobele „Air" uit de Suite in D van Bach, die in deze ruimte zo vaak onder leiding van Verhey ontroerend mooi geklonken heeft. Hierna verhieven publiek en orkestleden zich van hun zitplaatsen om de overledene te herdenken. Men zal zich herinneren dat Marinus Adam in het vorige seizoen op stel en sprong de direc tie van „Kaleidoskoop", het nieuwe orkest werk van Guillaume Landré, van de ziek geworden Henri Arends, die het stuk voor bereid had, overnam. Het was een hache lijke onderneming, maar het werd een knappe prestatie, die, tevens om de bete kenis van het stuk, een herhaling ver diende. Op deze reprise werd het publiek nu vergast; ook de componist was er an dermaal voor overgekomen. Onze indruk ken van de eerste uitvoering, als zou deze compositie van eigen bodem een „blijver tje" zijn, werden thans overtuigend beves tigd, evenals de vaardigheid van Marinus Adam om deze originele vacantiecyclus op een „dodecafonisch" thema tot een klare herschepping te maken, waarin de muziek- geest het van de technische problemen wint. Het Concert voor twee piano's en orkest van Hans Osieck. dat we te horen kregen met als solisten: de componist en Leendêrt Huges, werd onder' Adam's leiding voor enkele maanden ook in de Haarlemse Concertzaal ten gehore gebracht en bij die gelegenheid door ons besproken. Evenals het stuk van Landré had Osieck's compo sitie recht op een herhaling, dat door de beide vaardige ^pianisten en door dirigent en orkest hetwelk in het werk een niet te onderschatten rol heeft knap verde digd werd. Als bijzonder passend sluitstuk voor een zomerconcert klonk de Vierde Symphonie, opus 120 in d, van Schumann. Zo'n brok fleurige romantiek houdt de vakantiestem ming nog even vast. Jos. de Klerk VRIJDAG 22 AUGUSTUS Vleeshal: Poppentheater Jan NeliSsén met „L'heure Espagnole" en „Het lied van het bloedbad", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN. Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jonge schilders, tot 22 uur geopend. FILMS Cinema Palace: „Jerrie maakt weer herrie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Quo Va- dis", 14 jaar, 20.15 u. Rembrandt Theater: „De kampioen-fietsjongen", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater* „Met de dood op de hielen", 14 jaar, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De belhamel" alle leeft., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De familie Trapp", alle leeft., 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 23 AUGUSTUS Openluchttheater: Toneelgroep Theater met „De Storm", 20 uur. Grote Kerk: Or gelconcert door Bernard Bartelink, 20 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur, 20.3022.30 uur. Vleeshal: Poppenthater Jan Nelissen met „Het geheimzinnige eiland", 14.30 uur; „L'heure Espagnole" en „Het lied van het bloedbad", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos. Krak, 1022 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doorn, 1417 uur. „In 't Goede Uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 1019 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Ex positie van werk van Jan Sluyters. Dage lijks geopend van 1417 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar" 13—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her rie", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheatcr: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „The dictator", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Chaplin's kolderparade", a.l., 14.30 uur; „Quo Vadis", 14 j„ 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De kampioen-fietsjongen", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De Belhamel", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Raad huisplein, 20.30 uur: Slotconcert van de Tirolerkapel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7