Een óoede figurant is een maaltijd waard Trawler „Ada" VL. 7 gestrand op Engelse Oostkust bij Boulmer kerko RYNRENDE'S NIEUW ROOD TOENADERING Loodschef bij grote bollen veiling verkocht voor „eigen rekening" Kort en bondig 9 KERKELIJK LEVEN Kodaly leest uit de Bijbel Leger des Heils Na 4 uur vlot gebracht door De Hoop" NON-STOP Daders van grote inbraak in Apeldoorn gepakt Kunstmaanverschijningen mm medinos de sup HAARLEMSE RECHTBANK Tegen hem een jaar gevangenisstraf geëist Hans Croiset weer bij „Het Rotterdams Toneel" Polen trok zich terug van filmfestival in Venetië Eerste optreden van Max Tailleur ging niet door VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 De Leidse predikant, dr. H. J. Westerink die in Centraal Weekblad (Geref.) in een aantal artikelen de resultaten bespreekt van een enquête over de oecumenische activiteiten in de Gereformeerde kerken, ingesteld door de werkgroep voor toena dering tussen kerken der Reformatie, con stateert bij de Gereformeerde kerken een groeiende openheid ten opzichte van de Hervormde kerk. Nadat hij heeft, gereleveerd, dat, op de kerstdagen van vorig jaar zes van de acht tien kerken in de classis Leiden een ge meenschappelijke dienst hebben gehouden met. de Her-vormde kerk, schrijft dr. Wes terink ondermeer het volgende: Het komt mij voor, In het licht van de gehouden landelijke enquête, dat de Leidse situatie niet zoveel verschilt van de lan delijke. Wij komen onmiskenbaar in een heel ander klimaat als voorheen ten op zichte van de verhouding tot de Hervorm den. Ik wil nog eens herhalen, dat dit al lerminst een verloochening van de ai- scheiding en Doleantie is. Integendeel. Het is immers nooit de bedoeling geweest om de Hervormde kerk aan zichzelf over te laten. Niet alsof deze kerk niet zelf haar zaken zou kunnen regelen, maar wel zo, dat de Gereformeerdè kerken een verant woordelijkheid hebben ten opzichte van de Hervormde kerk. Het ergste wat tussen twee kerken plaats kan grijpen, is vol komen vervreemding van elkaar. In dit verband is reeds een ontmoeting van ker keraden en kerkleden van zo groot belang. Om van gemeenschappelijke diensten maar niet te spreken. Hier immers is de recht streekse verbondenheid der gelovigen als gemeenschap der heiligen veel directer. Dr. Westerink begrijpt wel, dal hier moeilijkheden liggen. Bijvoorbeeld in een vrijzinnig hervormde gemeente, doch hij realiseert zich ook dat. de Gereformeerden van het probleem der vrijzinnigheid bitter weinig begrijpen „omdat wij er niet mee zitten". Toch lijkt hem het bestaan van de vrijzinnigheid geen onoverkomelijk be zwaar voor contact met een plaatselijke rechtzinnige hervormde gemeente. „Hier bestaat immers de essentiële ge loofsgemeenschap in Jezus Christus als Heer en Heiland. Wanneer we er (tereent) bezwaar tegen hebben, dat deze geloofs gemeenschap opgebroken is met Gerefor meerden (onderhoudende art. 31) en met de Christelijk-Gereformeerden, dan moe ten we er ook terecht bezwaar tegen in brengen, dat deze geloofsgemeenschap op gebroken wordt tussen hervormden en ge reformeerden. De vraag rijst dan in hoeverre vanuit deze geloofsgemeenschap een kerkgemeen schap kan groeien. Dat is inderdaad een netelige vraag. Want wanneer hier sprake kan zijn van een zekere kerk-gemeenscliap zitten we met de volgende vraag: waarom kan deze weg naar kerkgemeenschap met. ten volle afgelopen worden tot kerk-één- heid. Ja zelfs, in hoeverre is dit niet nood zakelijk? Natuurlijk kan men daar weer tegenin brengen, dat men wel beginnen kan, maar dat nog allerlei beletselen voor het volledig afleggen van de weg moeten worden weggenomen. Zo rijzen hier in de praktijk allerlei theoretische vragen, die niet met een hand omdraai zijn op te lossen. Maar tegelijk is reeds gebleken, dat de praktijk een oplos sing zoekt, waar die theoretisch niet ge geven is. Wanneer zes Gereformeerde ker ken in een classis van achttien tot een ge meenschappelijke dienst met hervormde gemeenten komen, dan is de praktijk de theorie een stuk vooruit". De correspondent van de „Frankfurter Neue Px'esse" maakt melding van een communistische scholingsavond in een fabriek te Boedapest, die, zo meent hij, de arbeiders niet zo snel zullen vergeten. De bekende Hongaarse componist Zol- tan Kodaly had kortgeleden van de rege ring de opdracht gekregen om voor de arbeiders van een grote fabriek te spreken over „de socialistische vredescampagne". De samenkomst verliep evenwel geheel anders dan de initiatiefnemers gedacht hadden. De verslaggever beschrijft deze aldus: Iedere Hongaar kent de pex-soonlijke moed van Kodaly en weet, dat zijn sym pathieën voor het huidige regime niet groot zijn. Met spanning zag men daarom uit naar de componist. Maar op datgene, wat er gebeurde, was niemand voorbereid, wel allerminst de agenten van de Geheime Politie. Kodaly komt de grote zaal binnen. Hij gaat langzaam door de dichte rijen van aanwezigen en bestijgt het podium, lüen zwart boek, dat hij onder de arm draagt, wordt op de lessenaar neergelegd en op geslagen. Met duidelijke stem begint hij te lezen. Maar het is geen communistisch vredesmanifest en geen propaganda voor de regering, die de arbeiders en de partij functionarissen te horen krijgen. Kodaly leest uit de Bijbel, uit de brief van de apostel Paulus aan de Korinthen. De aanwezigen verwachten ieder ogen blik, dat de politiemannen de componist onderbreken zullen en misschien zelfs arresteren. Maar er gebeurt niets. Als Kodaly klaar is, sluit hij de Bijbel. Dan gaat hij weer door de grote zaal en ver laat het gebouw. Op een conferentie van de hoofdleiders van het Leger des Heils te Londen, die kortgeleden in de Royal Albert Hall werd gehouden, vormden de leerstellingen van het Leger het hoofdthema. In de drie samenkomsten van die dag werd met na druk naar voren gebracht, hoe noodzake lijk het is, dat de heilsoldaat in een tijd waarin het christelijk geloof wordt aange vallen, de grondslagen van zijn geloof be grijpt en met woord en daad verdedigt. In de loop van de bespekingen werd aandacht geschonken aan de grote sociale misstanden, die het gemeenschapsleven m vele landen verwoesten. Duidelijk kwam naar voren, dat de heilsoldaten meer dan ooit het gezin moeten beschouwen als het fundament van de nationale welvaart en het huwelijk als heilig en onverbrekelijk, zoals God dit heeft ingesteld. De invloed van films, boeken en bladen, die de instelling van het huwelijk goed koop doen lijken en naar beneden halen, dient niet alleen te worden betreurd, doch 't Leger moet voortgaan dit kwaad te be strijden. In een discussie over de sociale arbeid kwamen problemen zoals de prosti tutie, homosexualiteit e.d. aan de orde. De bijeenkomst te Londen stond onder leiding van Generaal Kitching, die in een van zijn toespraken hulde bracht aan de grote schare trouwe soldaten en plaatse lijke officieren, die het Leger over de ge hele wereld rijk is. Vier uur lang heeft vannacht het noodsein Mayday door de ether geklonken voor de in IJmuiden thuishorende Vlaardingse trawler Ada VL 7. Omstreeks drie uur vannacht liep het schip aan de grond in de monding van de rivier de Tyne aan de Engelse oostkust. Een Engelse reddingboot, een sleepboot en de kustwacht kwamen in actie om de in een moeilijke positie verkerende bemanning van de trawler te hulp te snellen. Ook het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat op slechts achttien mijl van de strandingsplaats tussen de drijfnetvloot op de visgronden was, zette onmiddellijk koers naar de „Ada". „De Hoop" was als eerste bij de trawler en slaagde erin de ,Ada" vanmorgen om tien minuten over zeven vlot te brengen, nadat een vislijn van de trawler naar het hospitaalkerkschip was overgebracht om als sleepdraad te dienen. De trawler „Ada", die eigendom is van de n.v. Zeevisserijmaatschappij Holland directeur de heer D. Kwakkelstein te Vlaardingen, liep aan de grond op on geveer drie mijl ten noorden van Boulmer. De schipper van de „Ada" deelde mee, dat zijn schip bij laag water op de stenen was gezet. Hij verzocht via de Engelse radio- kuststations om assistentie van een red dingboot en een sleepboot, daar de kans op lekslaan van het schip niet gering was. Advertentie Met 3 NON-STOP shirts bent u pas goed „uil"- Sneeuwwit en parelgrifs In het begin van dit jaar werd in Apel doorn bij Vroom en Dreesmann bij een in braak ongeveer 15.000 uit de brandkast gehaald. De daders, een 28-jarige en een 31-jarige Rotterdammer, zijn thans gear resteerd. Zij hebben een bekentenis af gelegd. Bij hun verhoor is gebleken dat het maar weinig had gescheeld of het pand van V- en D. was in de nacht van 12 op 13 .januari in vlammen, opgegaan. Toen namelijk de inbrekers bezig waren twee brandkasten met snijbranders te forceren raakten de gordijnen in brand. De man nen slaagden er met moeite in, de vlam men te doven. Het onderzoek van de poli tie heeft vele maanden geduurd. De eer ste aanknopingspunten kreeg men toen in Alblasserdam, Spijkenisse en Sliedrecht enkele inbraken op dezelfde manier waren gepleegd als die in Apeldoorn. Ook de schroef liep ernstig gevaar te worden beschadigd. Ook het hospitaalkerkschip „De Hoop" kwam daarna in de lucht. De marconist deelde namens de kapitein mee, dat men de visgronden had verlaten om op volle kracht koers te zetten naar de gestrande „Ada". Binnen anderhalf uur zou „De Hoop" ter plaatse zijn. Ondanks de dichte mist op de Noordzee kon het schip volle kracht blijven draaien door gebruik te maken van de radarinstallatie tijdens de navigatie. Om kwart over vier was de reddingboot van Boulmer in zee en vijf minuten later ging ook de Britse kustsleepboot „Tumak" onderweg. De sleepboot moest echter nog ruim 55 mijl afleggen om de „Ada" te be reiken. Ook de Nederlandse zeesleepboot „Zeeland" van n.v. Bureau Wijsmuller, die gisteravond omstreeks negen uur de kust vaarder „Mutua Fides" in Delfzijl aflever de en vannacht terugkeerde naar Den Hel der om het bergingsstation weer te bezet ten, kwam in de ether om haar assistentie aan te bieden. De afstand was echter te groot, omdat andere schepen de „Ada" veel eerder zouden kunnen bereiken. Tegen half vijf werd door het radiokust- station Cullercoats op de noodgolf aan de schipper van de „Ada" gemeld, dat ook een zeesleepboot van de Tyne onderweg was naar de trawler en dat de kustwacht van Boulmer was begonnen met het in ge reedheid brengen van het wippertoestel, om de bemanning van de „Ada" eventueel van boord te kunnen halen. Toen de reddingboot van Boulmer om streeks vijf uur op slechts vijftig meter van de „Ada" stand-by hield, was het hos pitaalkerkschip „De Hoop" nog slechts enige mijlen van de „Ada" verwijderd. Om twintig minuten over vijf was „De Hoop" vlak bij de trawler en besloot men om één van de twee vislijnen van de trawler vast te maken op een van de bolders op het achterschip van „De Hoop". Deze poging tot vastmaken slaagde bijzonder vlot en korte tijd daarna lag het hospitaalkerk schip alsof-het een zee- en bergingssleep boot was aan de sleepdraad te trekken. Om tien minuten over zeven vanmorgen kwam er beweging in de „Ada". De traw ler gleed in dieper water en kwam vrij van de grond. Het Mayday-verkeer werd beëindigd. De trawler was vanmorgen on derweg naar de haven van IJmuiden om voor inspectie in het dok van het Staats- vissershavenbedrijf te worden geplaatst. Volgens mededelingen van de Sterren wacht te Utrecht zal vanavond de raket van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 20.41 uur in het zuidwesten op een hoogte van 32 graden, gaande van west naar zuid. Advertentie .(*0? vSV Let Op Zeer gr°te de erieure tandcream d0„, me. Hond,e Normale tube bö ct. tube 85 ct. Uitfluitend v«rkrijgba«r bij H.H. apotheken, droglftan. kappara ao da apaciaalbraneba. Advertentie NIEUWE OOGST 1/1 literfles f 6.70 (exci. glas) SjfffW zonneschijn met volle teugen! In de loop van 1957 verwisselden tien duizenden bloembollen op een grote veiling in Lisse op onrechtmachtige wijze van eigenaar. Een 51-jarige loodschef uit Am sterdam zou zijn vertrouwenspositie bii dit bedrijf op grove wijze misbruikt hebben door de bollen op eigen houtje tegen sterk gereduceerde prijzen te verkopen en de opbrengst in eigen zak te steken. Verdacht van deze malversaties moest de loodschef zich gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden. De officier van Justitie, mr. dr. R. H. W. Pitlo. eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht wegens medeplichtigheid aan en uitlokking van de diefstal. Een 53-jarige bloemist uit Sassenheim, die de hem aangeboden bollen had gekocht, maar er later spijt van had gehad, hoorde een gevangenisstraf van twee maanden tegen zich eisen. Deze verdachte had naderhand de veiling vol ledig schadeloos gesteld voor het ge leden verlies. Uit het vex-hoor van de loodschef bleek, dat hij verscheidene keren aan de bloemist had gevraagd of hij buiten de veiling om bollen wilde kopen. De bloemist voelde daar wel voor en bestelde ettelijke tien duizenden tulpen- en hyacintenbollen. De loodschef onttrok de bollen aan de veiling en gaf een 32-jarige chauffeur uit Lisse opdi-acht deze bij de bloemist te bezorgen. De chauffeur, die op de hoogte was van het feit, dat de zaak niet „gezond" was, ontving f 1150,als aandeel in de „winst". Hij werd veertien dagen geleden veroor deeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, welke straf de chauffeur intussen heeft uitgezeten. De officier was van mening dat het wetti ge bewijs, dat de loodschef diefstal pleegde niet te leveren, was,.'„Verdachte liet liever het vuile werk door anderen opknappen. Hij stelde de adressen vast, waar de ge stolen bollen heen gebracht moesten wor den. De bollenhandel is gevestigd op onder ling vertrouwen, maar deze verdachte heeft dit vertrouwen schromelijk be schaamd," aldus mr. Pitlo. De raadsman van verdachte, mr. J. H. Junge, wees op het blanco strafblad van zijn cliënt en op diens slechte gezondheids toestand. Hij bepleitte de uiterste clemen- Twee jaar- Een stratenmaker uit St. Willibi-ox-d en zijn zwager, een havenarbei der uit Roosendaal, die op 22 mei bij een inbraak in een juwelierszaak te Ierseke voor ruim 7.00Ö,sieraden stalen, zijn ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. tie en verzocht de rechtbank een gecombi neerde straf op te leggen en daarbij het onvoorwaardelijke deel zo kort mogelijk te houden. „Het zit toch wel goed?" De bloemist uit Sassenheim, die hierna in het verdachtenbankje plaatsnam, ver klaarde niet geweten te hebben dat de bollen, die de loodschef hem aanbood, van diefstal afkomstig waren. De loodschef had hem op de veiling aangesproken. Ver dachte had nog gevraagd: „Het zit toch wel goed?" Hij had verder geen argwaan gekoestei-d omdat de loodschef ook een eigen bollenbedrijf bezat. In 1957 had hij met tussenpozen van ongeveer twee maan den vijf a zes keer bollen van de loodschef gekocht. Afgerekend werd er met de chauffeur, een kwitantie werd niet uitge schreven. „Bij de laatste keer dacht ik: dat zaakje zit niet goed," zo legde de bloe mist uit. Hij was naar de loodschef toe gegaan en had gevraagd de hele partij terug te nemen omdat hij de zaak niet ver trouwde. Uit eigen beweging bad hij ae veiling toen f 1500,betaald als restitutie. De loodschef verklaarde echter als getuige, dat de bloemist geweten moet hebben, dat de bollen gestolen waren. De prijs van de bollen lag vijftien a twintig percent bene den de minimumprijs op de veiling. Ook hieruit had de bloemist kunnen opmaken, dat er iets aan de hand was, aldus de getuige. Zelfs zou de bloemist zich tegen over de loodschef beklaagd hebben over de kwaliteit van de bloembollen. „Jullie de hele winst en ik niets," zou hij daax-bij hebben gezegd. Ook de officier van Justitie was de mening toegedaan dat verdachte wel dege lijk op de hoogte was van de herkomst dei- bollen. „Verdaohte houdt zich -thans van de domme," zo zei hij: Dé raadsman van de bloemist, mr." W. de Clercq uit Leiden, meende dat zijn cliënt te goeder trouw was. Hij rekende de rechtbank voor, dat de prijs van de door zijn cliënt gekochte bloembollen vrijwel gelijk lag met de veilingprijs. De verdedi ger schetste zijn cliënt als een eerlijke, betrouwbare man, die zich door hard wer ken van eenvoudig arbeider tot de eige naar van een florerend bedrijf heeft opge werkt. Mr. De Clercq vestigde er de aan dacht op dat zijn cliënt spontaan en onver plicht alle schade aan de veiling had ver goed toen hem was gebleken, dat de bloem bollen van diefstal afkomstig waren. Daar hij de tenlastegelegde opzetheling niet be wezen achtte, concludeerde mr. De Clercq tot vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak van deze zaak op donderdag 4 september. Prof. A. van Wijngaarden. Volgens telefonisch bericht uit Schotland aan de familie in Nederland zou prof. dr. ir. A. van Wijngaarden uit Amstelveen, die bij een auto-ongeluk in Schotland ernstig is gewond, buiten levensgevaar zijn. Lector. Mevrouw dr. I. Hijmans Tromp is benoemd tot lector in de facul teit der letteren en wijsbegeerte om on derwijs te geven in de Italiaanse taal en lettei-kunde aan de Leidse universiteit. Mevrouw Hijmans, die in 1920 te Vincen- te Lopez (Argentinië) geboren is, studeerde aan de universiteit te Edinbui-gh. In 1947 werd zij aan de Leidse universiteit be noemd, aanvankelijk als assistente, later als hoofdassistente voor de Italiaanse taal en letterkunde. In juli 1957 is zij cum laude gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „Vita e opere d'Agnole Torini". Verkeer naar Marken. Op verzoek van de gemeente Marken heeft de A.N.W.B. advies uitgebracht over de te nemen ver- keersmaati-gelen die noodzakelijk zullen zijn zodra de vaste oevervex-binding en de nieuwe toegangsweg op het eiland voor het verkeer woi-den opengesteld. Het wegenstelsel is in geen enkel opzicht berekend op rij verkeer van enig belang. Det A.N.W.B. heeft geadviseerd de toe gangen tot het dorp af te sluiten voor auto's, motorfietsen en bromfietsen. Voorts dienen aan het einde van de toegangsweg behoorlijke parkeerplaatsen te worden aangelegd. Ontslag gevraagd. De Antilliaanse re geringsvoorlichtingsdienst heeft medege deeld, dat de minister van Onderwijs en Volksontwikkeling, de heer A. E. Booi, aan gouverneur Speekenbi-ink ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd. Aanhangwagens. De Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht ook op de Nederlandse wegen het gebruik van aanhangwagens achter motor rijwielen mogelijk te maken, zoals dat in andere landen is toegestaan. Expositie. In Brussel begint op acht september een congres van de Internatio nale Farmaceutische Federatie. Ter gele genheid van dit congres zal de Internatio nale Unie voor de Geschiedenis van de Farmacie een tentoonstelling, getiteld „Kunst en farmacie" houden. Opgravingen te EIsloo. De opgravin gen te EIsloo, welke enige tijd geleden moesten worden stopgezet aangezien het hiervoor beschikbaar gestelde rijkssub sidie was verbruikt, zullen per 1 septem ber door de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek hervat kunnen wor den. De minister heeft een extra subsidie beschikbaar gesteld, zodat dr. Modderman van de Rijksdienst gelegenheid krijgt het terrein verder af te graven, waarop spoe dig een school gebouwd zal worden. Natuurbescherming. Van 11 tot 19 september zal in Athene de zevende tech nische bijeenkomst van de Internationale Unie voor Natuurbescherming worden ge houden. Voor deze bijeenkomst hebben ook Nederlanders bijdragen geleverd. Het zijn prof. dr. J. Baai-s van het Instituut voor Gezondheidstechniek te 's-Gravenhage, de heer R. J. Benthem. van .bet staatsbosbe heer te Utrecht, dr! C. L. Deelder van. het Rijksinstituut voor Visserrijonderzoek te IJmuiden, ir. W. C. Visser van het in stituut voor Cultuurtechniek en Water huishouding te Wageningen en de heer G. W. Bloemen van dit instituut. Advertentie Er staan enkele personen auto's op het parkeerterrein van Portofino met duidelijk zichtbare plakkaten op de achterruit: Maxima Film Ro ma. En daaronder: Racconti d'Estate. Ik loop met de in houd van enkele bussen uit Genua en Rapallo mee naar de haven en let ternauwernood op deze reclame. De korte Via Roma scheidt mij nog van de Piazza dell'Olivetta dan zal ik weer het onovertroffen pleintje met zijn decor van pastelkleurig geschilderde bui zen zien. En recht voor mij uit kan ik mijn ogen laten gaan over het schilderachtige ha ventje, vol pleziex-boten en statige jachten, waarvan de eigenaars nog uitslapen na het late diner van gisteravond. Ja, alles is nog zoals mijn herinnering mij dat heeft in gegeven, behalve de angstval lig voor motorisch verkeer gesloten piazza. Op het onge lijke plaveisel, waarmee de naaldhakken van Italiaanse schonen soms zo'n moeite Kun nen hebben, zijn vier reus achtige trucks neei-geplant. Er huizen geheimzinnige appara ten in en er kronkelen elek trische kabels uit naar ver schillende richtingen. Rechts op het plein, bij het befaamde restaurant Delfino, bouwen mannen met bronzen boven lijven een decor op. Er wordt een indrukwekkende camera bedrijfsklaar gemaakt; de operateur lijkt zich voorlopig best te vermaken met zich heen en weer te laten rijden en zich af en toe omhoog en omlaag te laten krikken. De dorpsjeugd en groepjes toe risten verdringen elkaar voor de beste plaatsen: dit is een onverwachte attractie voor het dorp! De kerkklok slaat half tien. Het zal een warme dag worden; de zon steekt nu al. Ik heb een uitstekende front- Komende winter zal de Italiaanse kleurenfilm Racconti d'Estate in cinemascope ook op de Nederlandse schermen te zien zijn. Wij hebben de eer gehad er op een zeer bescheiden wijze aan mee te werken. loge veroverd en kan nu van stukje tot beetje volgen wal er gaat gebeuren. Diensters en kelners uit Delfino zetten een extra terras in elkaar, er wordt een baldakijn boven opgesteld. Maxima Film is blijkbaar met een maximale bezetting naar Portofino ge komen, want de toeschouwers overtreffen nauwelijks de zwoegers binnen de steeds meer opdringende kring in aantal. Ach, ik geloof het eigenlijk wel. Wat zou ik de mooie dag nog langer verknoeien door hier van het ene been op het andere te hippen in de gloei ende zon? Om tien uur ver trekt een bootje naar San Fruttuoso waar het strand lokt. Te laat. Een man met een goedig Fernandelgezicht heeft al een paar keer in mijn richting gekeken en komt nu op mij af. „Zoudt u niet een half uurtje willen figureren?" Slechts heel even aarzel ik, dan wint de nieuwsgierigheid het. Een nieuwe ervaring. Een kans om met Italiaanse film mensen te praten.-Ik slof al met hem mee naar een tafel tje, waaraan een charmant meisje is gezeten. Straks zal ik mooi in het beeld zijn, tien meter van de camera, maar juist niet meer onder het bal dakijn. Och wat, een beetje zon doet niemand kwaad. De hulpregisseur knipoogt: „Ik zal een koel drankje voor u halen". Enkele geschminkte grootheden van beiderlei kun ne staan de scène te repeteren Ik verontschuldigde me even bij mijn tafeldame en schiet een ander hulpje aan. „U bent journalist?" zegt hij. Na af loop zal ik u voorstellen aan de regisseur Gianni Francio- lini. We filmen een verhaal van Alberto Moravia in cine mascope en in kleur. Het is een Frans-Italiaanse produk- tie. De namen van de spelers? Noteert u maar: Michèle Mor gan, Silvia Koscina die blonde daar Dany Carrel, Dorian Gx-ay, Lorella de Luca, Alberto Sordi, Marcello Mas- troianni, George Mistral". Een indrukwekkende lijst. Me dunkt dat ik me wel in dit gezelschap kan vertonen. Ik neem weer plaats. Een kelner heeft intussen het tafeltje voorzien van volledige bestekken, een fles mineraal water en een fles koele Bianco Portofino. Aan een lange tafel tussen mij en de camera zitten de hoofdrollen. Er wordt nog was geëxperimenteerd met lampen en reflectoren en Franciolini geeft met een brede glimlach om zijn gro'e witte tanden aanwijzingen. De boot van tien uur zal al wel bijna in San Fruttuoso zijn. Het wordt steeds warmer. Het gaat beginnen. „Atten- zione!" roept iemand. Ik wend mij tot mijn tafeldame en praat wat in het wilde weg. terwijl ik met een volmaakt beheerst gebaar de as van mijn sigaret tik. Achter mij komt Marcello Mastroianni op. Hij loopt met gebogen hoofd voor bij en moet verrast opkijken als een aan de lange tafel zit tende vriend hem aanroept. Dan voegt deze zich bij hem en zij staan een ogenblik te praten. Einde van de scène. „Stop!" Er ging iets verkeerd, overdoen. Er ontstaat een lichte dei ning in het publiek. Een dame met een sympathiek gezicht wringt zich door de menigte en voegt zich bij de groep aan tafel. Franciolini wint de wed loop en geeft haar als eerste een handkus. De andere neren volgen. Michèle Morgan, on geschminkt. Ze komt er alleen maar even uit belangstelling bij en pakt een stoel met de x-ug naar de camera. Tweede opname, derde, vier de. Ik kan niet steeds blijven praten en met mijn sigaret spelen en het zou zonde zijn de wijn in de zon te laten be derven. Ik schenk dus twee glazen vol en heb nu de ge legenheid bij elke nieuwe ner- haling een zwijgende toast uit te brengen. Dat geeft houding. Dat verslaat ook een paar seconden de dorst, want had ik het al verteld? het is verschrikkelijk warm. De enkele zonnestralen, die mij passeren, worden door boos aardig grijnzende assistenten bij de reflectoren onbarmhar tig teruggezonden. De klok wijst half twee en ik krijg honger. Er worden een paar kleine vei-anderingen aan het decor aangebracht, dan beginnen we aan close-ups. Een kelner heeft een heerlijke homp kaas voor mij neergezet en ik be gin met smaak te eten. „At- tenzione!" Ik breek een stukie van een broodje af en breng dit keurig naar mijn. mond. „Stop!" Heb ik iets fout ge daan? De regisseur knikt in mijn richting: goed zo. Geluk kig maar, ik heb het gevoel, of de hele produktie van mij afhangt. Er volgt een korte pauze en ik schiet mijn opdrachtgever aan. „Wat gaat er nu gebeu ren? Ik heb nog niet gegetïn!" Duizend verontschuldigingen: „Ik zal er direct voor zorgen. Eerst krijgt u een apéritif". Dat is beter en de Campari is heerlijk koel en smakelijk. Ook wat koppig, maar de maaltijd is nu toch onderweg. „Attenzione!" De kellner heeft mij van een Verrukke lijke pizzaiola, een malse vleeslap, en mijn aantrekke lijk gezelschap van frutto mis- to di mare voorzien. En van een nieuwe fles Bianco Por tofino. Ik krijg nu door wat filmspelen is je doet net of er niets aan de hand is. Ik speel voortreffelijk, met sap pig vlees, met croquante flin tertjes aardappel. En de fles gaat er weer aan. Met pen zucht van welbehagen drink ik een espresso na. „Attenzione!" Rondom mij blijft het een drukte van be lang ik speel door op mijn manier. Het wordt drie uur, vier uur, half vijf. „Stop!" Dit maal is het de laatste stop. De mannen, die het publiek in bedwang hebben gehouden, trekken zich terug en een leger autogrammenjagers stox-t zich op de filmspelers. Ik ga nog wat met de regisseur praten. „Goed?" vraag ik. „Best", zegl de grote Franciolini warm. De koelte onder de veranda van het restaurant is van een hemelse behaaglijkheid. Een beetje soezerig kijk ik naar het tafereeltje voor mij: tientallen jonge meisjes lopen met Doek jes en ballpoints van de ene naar de andere ster. Zelfs het meisje aan mijn tafeltje zit handtekeningen weg te geven. Maar niemand komt naar mij toe. J. J. F. Kemming Hans Croiset, die wegens het vervullen van zijn dienstplicht het vorig seizoen geen deel uitmaakte van „Het Rotterdams To neel" is voor het seizoen 19581959 weer aan dit gezelschap verbonden. VENETIë, (UPI) Polen heeft zich te ruggetrokken van deelneming aan het filmfestival in Venetië, omdat de film „Der achte Wochentag" vertoond zal wor den. Van de zijde van de Poolse regering waa hiertegen geprotesteerd zodra be kend werd dat deze film voor vertoning ge selecteerd was. Toen de oi-ganisatoren verklaarden desondanks een vertoning van de Duitse film te zullen arrangeren, trok de Poolse delegatie zich terug, met de film „Eroika". „Der achte Wochentag" zal op 26 augus tus vertoond worden. PARAMARIBO (ANP) Het K.L.M.- toestel, dat kort na de ramp van de „Hugo de Groot" Schiphol verliet voor de reis naar Suriname en de Nedei'landse Antil len, kreeg motorpech en bleef zesendertig uur aan de grond staan in Dakar (Zuid- Afrika). Voor de passagiers was het een hele troost, dat Max Tailleur, de bekende Amsterdamse moppentapper, aan boox-d was. Met zijn gein zag hij kans zijn mede passagiers de zenuwen te doen vergeten en het wachten op het snikhete vliegveld aan de rand van de woestijn te verkorten. Door dit oponthoud ging de eerste voor stelling van de heer Tailleur, die op maan dag in Paramax-ibo zou worden gegeven, niet dooi-, daar het vliegtuig eerst dinsdag ochtend vx-oeg Pax-amaribo bereikte en de passagiers, inclusief Max Tailleur, dolge lukkig waren heelhuids naar bed te kunnen gaan om uit te x-usten van de spanningen en vei-moeienissen van deze emotionele vliegtocht. Concert. Het bekende Don-Kozakken- koor onder leiding van Serge Jaroff zal op 1 september een groot concert geven in de „Staar"-zaal in Maastricht. Daarvoor con certeert het koor in 's-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9