Tussen Eindhoven en Venlo rijdt speciale trein 160 km per uur Een avond lachen 0111 „Oscar De Gaulle op Madagascar: Vlucht van de rector van Jena een slag voor Oost-Berlijn Van dag tot dag Ommekeer Proeven moeten uitzvijzen of bij deze snelheid een ander systeem bovenleiding nodig is Nieuwe wolkbreuken in Italiaanse Alpen Hammarskjoeld naar het Nabije Oosten Neen"stemmen, betekent afscheiding laat-iaiia <~Praatótoel r Hoe is het ontstaan? "N Drie doden in het verkeer Prof. Gerbrandy is beducht voor Russische luchtlijn „Oliebedrijven hier hebben zetel in Den Haag" Indonesische maatregelen schending van het internationaal recht J 3 Eervolle vermelding voor Polygoon Première bij de Nederlandse Comedie Enthousiast over de Arabische resolutie De ideale zonwering Fa. 1. P. SEN FT ZN. Professor Hamel: Mij bleef nog slechts een weg ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 "N Het besluit van Amerika en Engeland de kernproeven voor een jaar op te schor ten betekent, dat beide landen overstag zijn gegaan. Tot dusverre hadden zij steeds als voorwaarde gesteld, dat een verbod van kernproeven noodzakelijker wijze verbonden moest worden aan een verbod van en controle op het gebruik van kernmaterialen voor bommen en onder handelingen over vermindering van de conventionele bewapening. Dat waren de punten, waarop de maan denlange conferenties van de UNO-sub- commissie voor de ontwapening te Londen steeds vastliepen. Tóen achtte het westen zich alleen gevrijwaard tegen de Russi sche ontduikingen, als er geen mazen wa ren, waar zij doorheen konden glippen. Nu, voor de eerste maal, blijken Amerika en Engeland het over een andere boeg te willen gooien door een element van goede trouw in de betrekkingen tussen Oost en West te brengen. Dit laatste is waarschijn lijk voor een goed deel te danken aan het bemoedigende resultaat van de technische besprekingen in Genève. De Russische ge leerden daar bleken met hun westerse col lega's tot overeenstemming te kunnen ko men. De Britten en Amerikanen willen het kennelijk thans eveneens op politiek ni veau proberen, ook al hebben zij in hun plan een ontsnappingsclausule ingevoegd die hun de mogelijkheid zal verschaffen op hun belofte terug te komen indien de Russen in het komende jaar blijk geven op het punt van controle niet met het Wes ten te willen samenwerken. In westelijke diplomatieke kringen ver wacht men dat de Russen zich met het westelijke aanbod akkoord zullen verkla ren, hoewel zij vermoedelijk wel bezwaren zullen uiten tegen het feit, dat het plan pas op 31 oktober zal ingaan. Dit laatste was ongetwijfeld de voorwaarde, die En geland aan Amerika stelde, omdat de Brit ten meer dan eens hebben verklaard dat zij er op staan eerst hun eigen serie proef nemingen in de Stille Oceaan te voltooien. Afgelopen woensdag gingen er nog ge ruchten dat deze voltooiing enige menings verschillen had veroorzaakt tussen Lon den en Washington, dat meer voor een on middellijk ingaand verbod voelde. De kans blijft bestaan dat de drie grote „kern-mogendheden" over een jaar tot de conclusie zullen komen, dat het geen zin heeft een nieuw jaar zonder kernproeven in te gaan omdat, er niet aan de bijkom stige voorwaarde is voldaan. Aan de an dere kant staan er op het ogenblik mogend heden als Frankrijk en communistisch China te dringen voor het lidmaatschap van de atoom-club, zodat het niet onmo gelijk lijkt dat Amerika, Engeland en Rus land zich gedwongen zullen voelen zo veel mogelijk samen te werken om de anderen het lidmaatschap te kunnen bemoeilijken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft zich (ondanks Amerikaanse aandrang) van de Amerikaans-Britse verklaring afzijdig ge houden en het valt daarom te verwachten dat Frankrijk in ieder geval zijn eerste atoomproef die reeds in vergevorderd stadium van voorbereiding is zal wil len uitvoeren. De Nederlandse Spoorwegen laten thans een speciale trein rijden op het baanvak Eindhoven-Venlo, waarbij de reacties van de elektrische bovenleiding worden gere gistreerd bij een treinsnelheid van 160 km. per uur. Door de Internationale spoorweg organisatie worden de laatste jaren on derzoekingen ingesteld naar het gedrag van de stroomafnemers van de elektrische treinen en de elektrische bovenleidingen bij een treinsnelheid van 160 kilometer per uur. In Italië, Frankrijk en België zijn reeds dergelijke proeven gehouden. In Nederland is men thans begonnen met de metingen van de bovenleidingen. Hiertoe werden drie soorten bovenleidin gen aangebracht, namelijk de leidingen die in Nederland gangbaar zijn en leidingen, die in Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk worden gebruikt. Langs het traject zijn drie meetposten ingericht, die nauwkeu rig de bewegingen van de bovenleidingen registreren. Onder het treinstel is een schijnwer per aangebracht, die een lichtbundel op een tussen de rails liggende spiegel projec teert. Door het terugkaatsten van de licht bundel wordt een foto-elektrische cel in de trein in werking gesteld, waardoor men in de trein nauwkeurige snelheidsmetingen kan doen. In het treinstel, het modernste dat de N.S. bezitten, is een uitgebreid in strumentarium opgesteld, dat deels be schikbaar werd gesteld door de Technische Hogeschool te Delft. Van de trein uit kan men via een mobilofoonverbinding met de meetposten spreken. De proefnemingen, die half september zullen aflopen, moeten uitwijzen of het noodzakelijk is, bij een snelheid van 160 km. per uur nieuwe bo venleidingen of nieuwe stroomafnemers aan te brengen. In Frankrijk is op het baanvak Parijs- Lyon gebleken, dat ernstige slijtage op treedt bij de stroomafnemers, wanneer men met 160 km. per uur rijdt. De N.S. deskundigen achten het niet uitgesloten, dat met het huidige materieel toch wel de ze snelheid gereden kan worden, mits er een ander systeem van ophanging der bo venleiding wordt toegepast. De trein, waarmee op het ogenblik de proefnemingen worden gedaan, is uit vei ligheidsoverwegingen van voren en ach teren geel geschilderd en is voor de vei ligheidsmannen van de N.S., die de on bewaakte spoorwegovergangen bewaken, op grote afstand duidelijk zichtbaar. De 160 km. snelheid wordt niet op het gehele traject Eindhoven-Venlo gereden. Bij Horst-Sevenum ligt namelijk een niel on gevaarlijke bocht in het baanvak. Hier wordt met een snelheid van 90 km. gere den. Het Nederlandse filmjournaal van „Po lyfoon" heeft van de jury van de tweede internationale wedstrijd voor filmjourna len te Venetië een eervolle vermelding ge kregen voor „het altijd hoge niveau van de Nederlandse produktie". „Polygoon" ontving een bijzonder diplo ma voor de „levendigheid en originaliteit van de onderwerpen en de journalistieke kwaliteit van de opnamen". De eerste prijs werd gewonnen door de Franse „Gau- mont" maatschappij Op het kruispunt Trekweg Doggersbank ;e Apeldoorn is de60-jarige bromfietser H. Bakker in aanrijding gekomen met een vrachtauto, die hij blijkbaar te laat heeft opgemerkt. Enkele uren later is hij over- eden. Een elfjarig jongetje te Leeuwarden is onder het achterwiel van een vrachtauto gekomen, toen hij van zijn fiets viel. Het rind was op slag dood. Op de Harderwijkerweg in Tansel is een vrachtauto waarvan de remmen weigerden, door de bestuurder over het fietspad heen in de bermsloot gemanoeuvreerd. Twee wielrijders, die zich juist op het fietspad Devonden, konden niet tijdig meer weg somen. De ene, de 26-jarige H. Vermeer uit Harderwijk werd in hoogst ernstige toe stand naar het ziekenhuis vervoerd, waar lij overleed. De 25-jarige D. Karssen, ook uit Harderwijk, werd ernstig gewond. jj Dat. de zomer al lichtelijk de herfst in het vizier krijgt, daarvan werd ons vrijdag avond een nieuw bewijs geleverd: er was een toneelpremière. In het Nieuwe De la Mar-theater presenteerde De Nederlandse Comedie de eerste van wat wel een hele serie voorstellingen zal worden, want als men in de augustus, en septemberdagen uit is op recht genoeglijk divertissement, dan kan men -Toij Claude Magnier's Oscar" terecht. Oscar is de naam van een chauf feur, die in het geheim verloofd is met de dochter van een rijke zeepfabrikant. Dat is op zichzelf al een basis voor verwikkelin gen, maar het is nog niets vergeleken bij de consternatie, die een jongedame teweeg brengt, wanneer zij zich voor de dochter van de fabrikant uitgeeft en haar ver loofde de niets vermoedende vader om haar hand komt vragen. Deze schoonzoon in spe is het meest gewiekste heerschap, dat men ooit zal ontmoeten. Hij is employé ten kantore van de zeepfabriek en is er in DOMODOSSOLA (UPI) De Italiaanse Alpen zijn vrijdag opnieuw geteisterd door wolkbreuken, die de opruimingswerkzaam heden bemoeilijkten. Een nieuw en groter stormfront van 320 mijl breedte trekt uit de richting van Frankrijk over de Italiaan se Alpen naar Oostenrijk. De regens be gonnen vrijdag kort na bet middaguur weer, na een onderbreking van tweeëneen half uur, waarvan gebruik was gemaakt om de woeste wateren van de Diveria in bedwang te houden. Zich langzaam naar het oosten uitbreidend trof het slechte weer de provincie Trento met slagregens en hagel. Blikseminslag onderbrak de elek triciteitsvoorziening in Trento. In de vruchtbare dalen rondom Trento werden anti-hagel kanonnen in actie ge bracht. Rivieren en bergstroompjes zwollen snel aan. LONDEN (Reuter) Grote delen van Engeland zijn vrijdag getroffen door hevige stormen, die het verkeer ontwrichtten en overstromingen veroorzaakten. Vooral Londen en omstreken hadden 'net zwaar te verduren. In Edmonton kwamen tweehon derd huizen onder water te staan geslaagd door allerlei transacties de zaak enorme winsten te bezorgen, welke overi gens alle in zijn zak verdwijnen. Met een soort belofte die winst voor de dochter te laten schieten, probeert hij de fabrikant schoonpapa te chanteren en deze. op zijn beurt, poogt met allerlei listen en lagen de jongeman in zijn macht te krijgen. De ver warring wordt vergroot door een drietal koffertjes, die op een na geld en juwelen bevatten cn telkens worden verruild. Het derde koffertje bevat de nachtgoederen van de dienstbode.... Een zeer vermakelijke rol speelt verder de masseur van de fabrikant, die in deze zee van complicaties als golfbreker moet fungeren cn er uiteindelijk in ondergaat. Genoeg echter. De intrige navertellen is onmogelijk, maar er bewondering voor op brengen kost geen moeite. Ik kan mij niet herinneren in het genre kluchtig blijspel een stuk te zijn tegengekomen, dat zo goed in elkaar zit, een stuk dat situaties schept waarom men zich tranen lacht. Men doet er goed aan zich te realiseren, dat er dan ook naar gespeeld wordt, maar Claude Magnier beheerst zijn stiel. Hij vervalt niet in banaliteiten. Zijn tekst is even spits als zijn mise en scène, hij geeft ieder van zijn personen een functie en voert hen van de ene logische uitloper ener dwaze po sitie in de andere. Het is geen zotternij. Het is het werk van een intelligente nazaat van Molière met een voorkeur voor het komische in het jongleren met gemoeds effecten Zoals gezegd: er werd komedie gemaakt. Ko van Dijk is als hij goed gek doet onna volgbaar. Hij drong zich in alle bochten van een veelgeplaagde ziel, psychisch en ook plastisch. Zijn scène met Joop Doderer als masseur zal men in geen revue ver beterd zien, maar toneelspelen deed hij ook drie bedrijven als de beste. Als zijn kwel geest joeg Guus Oster hem in een hart verscheurend tempo over alle bergpassen van triomf cn wanhoop. In de andere rol len zag men Mimi Boesnach, Yoka Beret- ty, Rita Marechal, Adelheid van der Mos en Cor van Rijn. Het was een prachtig spektakel. Henk Rigters voerde de regie en heeft niet het minst door de straf heid van vaart de voorstelling tot een tref punt san vrolijkheid gemaakt. P. W. Franse NEW YORK (UPI) De secretaris-ge neraal van de UNO Dag Hammarskjoeld heeft op een persconferentie in New York medegedeeld, maandag naar Jordanië te zullen vertrekken. Hij zal ongeveer een week in de Jordaanse hoofdstad Amman verblijven, het weekeinde in Genève de opening van de tweede internationale con ferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie, bijwonen en voor enkele da gen naar Amman terugkeren. Daarna zal hij een bezoek aan Cairo brengen. Vervolgens staan Beiroet en Bag dad, respectievelijk de hoofdsteden van Libanon en Irak op het programma. Wel ke stad hij het eerst zal bezoeken is nog niet bekend. Evenmin staat vast of Ham marskjoeld een bezoek zal brengen aan Saoedi-Arabië. Hammarskjoeld maakt de reis krach tens de vrijdag eenstemmig door de UNO- Assemblée aanvaarde Arabische resolu tie, die vermindering van de spanning in het Nabije Oosten beoogt. Hammarskjoeld noemde de resolutie „een der krachtigste ooit door de volkerenorganisatie aan vaard". Hammarskjoeld weigerde zich uit te la ten over de „praktische voorzieningen... ter vergemakkelijking van de terugtrek king der Engelse en Amerikaanse troe pen", zoals in de resolutie wordt omschre ven. AMMAN (Reuter) De Jordaan'se re gering heeft vrijdag opdracht gegeven aan haar radiostations om op te houden met propaganda, die gericht is tegen de om ringende Arabische landen, zo heeft een regeringswoordvoerder te Amman bekend gemaakt. Waarnemers zoeken verband tussen de ze maatregel en de aanvaarding van de Arabische resolutie in de UNO-Assemblée. Het Tweede Kamerlid prof. Gerbrandy heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Oorlog gevraagd: „Is over het sluiten ^an een overeenkomst met de Sovjet-Unie voor het openen van een luchtlijn Amsterdam Moskou v.v. de minister van Oorlog tevo ren geraadpleegd? Is het type verkeers vliegtuigen, dat de Russen inzetten op deze lijn (Tupolev TU-104), in uiterlijk precies gelijk aan een bommenwerper TU-16? Zo ja, ontstaat dan niet het gevaar, dat mili taire Russische vliegtuigen (bommenwer pers) onder het mom van verkeersvlieg tuigen op een gegeven ogenblik onverhoeds boven NAVO-landen van West-Europa verschijnen? Zijn de ministers bereid te bevorderen, dal de betreffende overeen komst ten spoedigste aan de Staten-Gene- raal wordt overgelegd?" Indonesiërs klagen: DJAKARTA (ANP) De afdring; Eco nomische Zaken van het Indonesische Parlement heeft het vrijdag: „ongrepast" genoemd, dat het aan in Indonesië wer kende buitenlandse oüeond^rn^mincron nog steeds is toegestaan haar zetel in Neder land te hebben, „in h^t bijzonder gezien de onzeeeimr van de R.T.C.-ovoroenkom- sten tussen Indonesië en Nederland". Er werken vier grote oliebedrijven in de Indonesische archipel: de Koninklijke/ Shell-groep (Bataafsche Petroleum Maat schappij), de Amerikaanse Caltex. de Amerikaanse Standard Vacuum en de N.I.A.M. Deze laatste is een gemengd Ne derlands-Indisch bedrijf. Al deze maatschappijen hebben hun zetel in Den Haag op grond van de oude mijnwetgeving, welke dateert uit de dagen van het vroegere Nederlands-Indische bestuur. Tijdens een bijeenkomst met premeir Djuanda en de ministers van Handel cn van Financiën, uitten de loden van de economische afdeling van het parlement de hoop. dat de „koloniale" mijnwet spoedig zal worden vervangen door een nationale mijnwet. De regering is reeds sedert 1950 doende met het opstellen van een nieuwe wet op het mijnwezen, maar is er nog steeds niet in geslaagd een ontwerp aan het parlement voor te leggen. Enige maanden geledon heeft de Snell aangekondigd, dat de belangen van de Koninklijke/Sholl-groep in Indonesië, die op het ogenblik geconcentreerd zijn in de Bataafse Petroleum Maatschappij, zullen worden overgenomen door een nieuwe In donesische vennootschap „Shell Indone sia", die in Djakarta zal zetelen. TANANARIVE (UPI) Generaal De Gaulle heeft Madagascar officieel de keu ze geboden tussen een associatie „met ge lijke rechten" met Frankrijk, of een tota le onafhankelijkheid, die hij „een afschei ding" noemde. In een toespraak tot een verenigde zitting van de zes territoriale vergaderingen in het paleis van de Assem- blée te Tananarive, waarschuwde hij, dat zo'n „afscheiding" automatisch een einde zou maken aan de Franse economische steun aan, het eiland in de Indische Oceaan dat sinds 1885 met Frankrijk verbonden is. Hij zette uiteen, dat dit de keuze is voor de kiezers op Madagascar bij het referen dum van 28 september, De Gaulle ver klaarde, dat. als de kiezers van Madagas car de nieuwe constitutie zouden verwer pen. zij „in staat zouden zijn zich van het moederland af te scheiden^,'. „Opdat men er rekening mee kan houden", voegde hij daar aan toe, „wil ik hier wel herha- Het Tweede Kamerlid de heer Berk houwer heeft aan de minister-president en de minister van Buitenlandsche Zaken ge vraagd of de regering kennis heeft genomen van de berichten uit Indonesië volgens welke de bedrijven der Nederlandse onder nemingen in Indonesië die. tot dusverre onder „beheer" van het militaire gezag gesteld waren, thans zouden zijn overge dragen aan het „beheer" der burgerlijke gezagsdragers? Hij vraagt verder of de regering kennis heeft genomen van de dezer dagen door de redactie van het „Ne derlands Tijdschrift voor Internationaal Recht" uitgegeven „publikatie „The measures taken by the Indonesian govern ment against Netherlands enterprises". Volgens deze publikatie komen de door de Indonesische overheid tegen de Neder landse ondernemingen getroffen maat regelen in wezen neer op onteigening, nu de rechthebbende oorspronkelijke onder nemers zijn uitgesloten van iedere daad werkelijke zeggingschap. Deze onteigening is aldus de publikatie een schending van het internationale recht. Het kamerlid vraagt of de regering bereid is in een nota aan de kamer het nader uitgewerkt oordeel te geven, zowel naar recht als in politiek opzicht, omtrent de bovenbedoelde maatregelen en mee te delen wat de regering tot dusverre daar tegen heeft ondernomen of voornemens is daartegen te ondernemen. jj||ll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I ZIN De prijs voor de minst leesbare zin van zeventig woorden gaat naar het weekblad Vrijheid en Democratie voor deze: VOEREN Iets in het schild, kippen, de bo ventoon, een goed leven en een mantel worden gevoerd, maar auspiciën nóóit, Jacques. ^ini DOMINO Dat ook tennissers wel eens een rus- tig zittend spelletje willen spelen e vertelt Het Vaderland in de kop: E HOE? En hoe is Pronk psychisch en geestelijk? e NUDIST Dat geloof ik ook. Als-ie wat had E aangetrokken had-ie meer prestige kunnen uitoefenen. Talarius llll^ len, dat ik ervan overtuigd ben, dat zij die oplossing niet zullen kiezen". Aan het slot van zijn toespraak bracht het ganse gehoor, onder wie de 240 ver tegenwoordigers van de Assemblée van Madagascar hem staande een ovatie. Hun goedkeuring is in harmonie met triomf, die De Gaulle dooi het volk wordt bereid overal waar hij in het openbaar verschijnt. Hij is het eerste hoofd van een Franse regering, dat in die hoedanigheid een be zoek aan Madagascar brengt. (Hij bezocht het eiland in 1953 als particulier). (Reuter) In een toespraak tot hon derdduizend mensen in een stadion ver zocht de eerste ministei van Madagascar, Philibert Tsirinana, De Gaullo om „een onafhankelijke met Frankrijk verbonden republiek Madagascar" en om intrekking van dc annexatiewet van 1896. (AFP) —De Gaulle verklaarde hierop, wijzend op het lege paleis van koningin Ranavalo, die in 1896 werd afgezet toen Frankrijk Madagascar annexeerde: „morgen zult u weer een staat zijn, zoals u was toen dat paleis werd bewoond". Op deze woorden braken hartstochtelijke toe juichingen los. (AFP) De Gaulle is vanochtend uit Tananarive, naar de hoofdstad van Frans- Equatoriaal Afrika. Brazzaville. ver trokken. Op de Maa nwaan Elias KXiMO HANOfUttCtt (aluminium jaloezieën) Decoratief. Duurzaam en Praktisch „Er bleef mij nog slechts één weg open: de vlucht naar het Westen", zo verklaarde gisteren te West-Berlijn de 63-jarige rec- tor-magnificus van de Friedrich Schiller universiteit le Jena in Oost-Duitsland, pro fessor dr. Josef Hamel. Zijn vlucht naar het Westen tien dagen vóór het begin van de feesten ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de universi teit te Jena betekent een nieuwe zware slag voor het Oostduitse regime. Hamel was 22 jaar lang hoogleraar te Jena en sedert 1951 was hij rector-magnifi- cus. Hij geldt als een vooraanstaand spe cialist op het gebied van huid- en ge slachtsziekten en doceerde te Jena derma tologie. De Oostduitse regering had hem driemaal onderscheiden, hoewel hij geen lid was van de S.E.D., onder meer met de titel „Arts van het volk". Hij verklaarde te West-Berlijn dat het voor hem tenslotte niet meer uit te houden was geweest. Hamel had de verdergaande „socialisering" van de universiteit niet lan ger kunnen verdragen. Een maand geleden had men van hem geëist, dat hij openlijk het besluit van de rectoren van Westduitse universiteiten, die aan Westduitse hoog leraren hadden geadviseerd niet deel te nemen aan de feestelijkheden in Jena, te veroordelen. Hamel had deze eis afgewezen. Daarna had de Oostduitse staatssecretaris voor het universiteitswezen Girnus hem willen dwingen te Oost-Berlijn een partij resolutie tegen de Westduitse rectoren voor te lezen. Dit deed voor Hamel de deur dicht: „Ik heb een veilig leven opgegeven om op mijn leeftijd een onzekere toekomst in te gaan". Van Oostduitse zijde, waar men op de dag van Hamels vlucht nog hoog opgaf van de kwaliteiten van de hoogleraar, werd ge zegd dat Hamel het vertrouwen heeft be schaamd en dat hij naar de „atoomstrate gen" is gevlucht. Officieel werd te Oost- Berlijn meegedeeld dat de feesten te Jena, ondanks de vlucht van ereburger Hamel in het teken van het socialisme en van de vrede zullen doorgaan. Gelijk met Hamel zijn nog vijf Oost duitse intellectuelen naar West-Berlijn ge vlucht. Vrijdag kwam in West-Berlijn de directeur van het instituut voor kunstge schiedenis van de universiteit te Rostock, dr. Georg Friedrich Koch aan. Hamel's vlucht is het hoogtepunt van een reeks ontsnappingen van wetenschapsmen sen uit Oost-Duitsland. Sedert 1 januari zijn 124 hoogleraren en wetenschappelijke assistenten naar West-Duitsland gevlucht als gevolg van druk op universiteitsdocen ten. Voorts vluchtten 1340 leraren en on derwijzers. 483 artsen en 83 apothekers. Het aantal vluchtelingen is deze maand toch bijzonder hoog nu bedraagt het. totaal reeds meer dan achtduizend, 1300 meer dan in de eerste twintig dagen van juli. (Reuter) Uit West-Berlijn wordt dr. Erwin Neumann van het anti-communisti sche Westberlijn.se comité van vrije juris ten, vermist. Het comité vreest dat Neu mann naar Oost-Duitsland is ontvoerd. Neumann is woensdag voor het laatst ge zien. toen hij met zijn boot zeilde op de Wannsee, een meer dat gedeeltelijk in West. en gedeeltelijk in Oost-Berlijn ligt. Neumanns voorganger, dr. Walter Linse. werd in juli 1952 door communistische agenten uit West-Berlijn ontvoerd. Volgens de Westberlijnse politie zijn sinds septem ber 1949 150 personen ontvoerd of naar Oost-Duitsland en Oost-Berlijn gelokt en gearresteerd. Dit woord: LEZEN De oorspronkelijke en in enkele ge vallen nog bestaande betekenis van le zen is: verzamelen, bijeengaren. Nog spreekt men van: aren lezen en van: uitgelezen in de betekenis: uitgezocht, voortreffelijk. De overgang van: verzamelen tot: letters ontcijferen is groot. Vroeger dacht men dat een tussenstadium was de betekenis: runenstaafjes oprapen. Maar ook in landen die sterk onder zui delijke invloed hebben gestaan, komt lezen voor in de betekenis: letters overzien en in woorden omzetten. Daar om meent men thans dat de beteke nisverandering zich heeft voltrokken onder invloed van het Latijnse werk woord legere, dat ook betekende: ver zamelen, daarna: kiezen en tenslotte: lezen, waarbij bedacht moet worden dat onder lezen aanvankelijk: voorle zen, voordragen werd verstaan. De leeskunst was in vroeger eeuwen na tuurlijk nog zeer weinig verbreid. ff Erger bevoogding vinden we het evenwel dat men liever de huizen laat leeg staandan dat men ze anderen dan de bezitters van een urgentieverklaring, die gebaseerd is op het algemene principedat de overheid toezicht hotidt op de toewijzing van woongelegenheid en zich er tegen verzetdat iemand alleen op grond van het feitdat hij het betalen kan zich een huis door koop of door huur kan ver wervenverhuurt. „De Commissie Vakantiebesteding in Rotterdam voerde de auspiciën schrijft Jacques van der Ster in de Groene Amsterdammer. Om de nationale tennistitels §E Geplaatste spelers domineerden E De Telegraaf schrijft: „Jan Pronk is 39 kalenderjaren oud, maar fysiek en lichamelijk momenteel sterker dan menige sportman van 25". E Het Vrije Volk in een betoog over Leersum, Amerongen, een corso in de ene en een lichtfeest in de andere E gemeente, merkt op: „de heer Mar- tens, die beide gemeenten bestuurt, e had onmogelijk de eenheid tot stand E kunnen brengen door de blote aan- wezigheid van zijn persoon". Beter ten hele gekeerd dan ten halve gedwaaldWij moesten het schieten naar de maan nu maar laten schieten. Wij heb ben onze goede wil getoond. Laten wij het hierbij laten en de dollars die nog in het maanpotje zittenverdelen onder mensen die het gebruiken kunnenomdat zij ziek zijn van al het manen aan hun deur. MOET dat nu heus? MOET de maan gefotografeerd worden? Over het algemeen ben ik een heraut van de vooruitgang. Alles wat de mens heid meer geluk verschaftvindt in mij zijn juichend mannetje. Wanneer ik ieder een gelukkig ziet heb ik een goede dag. Dat moet u wel even voor ogen houden wanneer ik de positieve vraag aan de Speesmannen stel: WIE WORDT GELUK KIGER DAN HIJ VANDAAG REEDS IS, WANNEER MORGEN DE MAAN OP DE FOTO STAAT? Wanneer u een klein deel van alles wat in het maanpotje zitbesteedt om iedere aardbewoner een foto van Romy Schnei der te geven, bereidt gij der mensheid een groter geluk dan met een kiekje 'van de maan, die ten slotte een grijs en pokdalig bolletje is, waaraan bepaald niet veel te zien is. U moet er wel aan denken trouwens dat foto's tot de dingen behoren die het snelst vervelen en verouderen. Iedereen heeft in een rommella of op zolder wel foto's van oud-ooms en achternichten, die men piëteitshalve niet wegdoet. Maar wie kijkt er ooit nog naar? Onlangs zag ik bij een sentimenteel fa milielid een paar kiekjes van mijzelfEén in een kanten rokje met blote voeten, één helemaal bloot op een vachtje en één in een fluwelen pakje met een kanten kraag. Schattig. Ik kan niet anders zeggen. Maar wie hééft er wat aan? Nil zit die tante er wellicht nog wel eens met traanoogjes naar te kijken, maar ik ben er zeker van dat de volgende generatie reeds niet meer weet van wie die bipsen op dat vachtje zijn. Zij zullen in een doos met nog meer rommel aan de blauwgekielde gemeente hygiënisten worden meegegeven. Ik heb zelf nog een foto van een dikke heer met een hangsnor. Hij kijkt een beet je scheel een gebloemd vest aan. Hij moet van de familie zijn. Maar ik weet niet orecies hoeEn zijn naam is mij onbekend. Ik doe hem uit piëteit niet weg. Ik ge bruik hem als boekenlegger. De maanheren m.oesten daar maar eens aan denken. Zij moesten zich maar eens afvragen of zo'n kiekje al dat geld waard is. Ik weet precies hoe dat gaat. Eén ogenblik zitten de mensen er naar te kijken en zeggen ze: „De wetenschap en de techniek staan toch maar voor niets tegenwoordig". En een kwartier later zijn ze al tien minuten met iets heel anders bezig. Advertentie Xassaiilaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem (Van onze correspondent in Bonn)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3