f 279.-koopt HET IS VERBODEN! Goud door speeltuin B. en W. willen pompstation in waterwingebied bouwen collecte Amateur-astronoom turnen Jonge schilders leggen proeve van bekwaamheid af ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM <^Brieven aan de redactie 5 HUBOTILE SCHOORSTEENPLAAT n.v.HOUTRIBO Uitbreidingsplan Holland-Nautic Bromfietser gewond in het Bloemendaalse Bos B. en W. antwoorden op vragen over huurverhoging Bouw van 18 woningen en 6 winkels nabij het Duinroosplantsoen Afscheidsreceptie voor wethouder A. van Geluk Examens Mej. M. v. d. Berg verlaat de Noorderschool HPC boekt successen in Engeland Reeds U een originele ELEKTRISCHE LEWENSTE1N Burgerlijke stand van Haarlem L. Steeman verlaat eind augustus gemeentedienst Faillissementen ZATERDAG 2 3 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van f 369.600 voor de bouw van e€n secundair pompstation in het noorde lijke gedeelte van het waterwingebied van de Haarlemse Waterleiding en van zes die pe pompputten met pompputkelders en zes onderwaterpompen met bijbehorende me chanische en elektrische installaties. Deze voorzieningen zijn. aldus het colle ge van B. en W., noodzakelijk, doordat met het oog op de aanhoudende stijging van ket waterverbruik belangrijke hoe veelheden diepduinwateren worden ont trokken aan het zuidelijke gedeelte van de wsterwinplaats. In 1957^ bijvoorbeeld moest reeds 4,8 miljoen kubieke meter water worden opgepompt, terwijl de totale toelaatbare capaciteit 4,5 miljoen kubieke meter bedraagt. In vijf van de acht pomp putten op het terrein van het hoofdpomp station is het zoutgehalte inmiddels zoda nig stegen, dat deze putten, naar gehoopt wordt tijdelijk, buiten gebruik moesten worden gesteld. Uit waarnemingen in de diepe peilputten die nabij de stations Zeeweg en Zuid voor dit doel zijn gemaakt, is gebleken, dat ook het zoutgehalte in de ondergrond een stij ging vertoont. Bij hittegolven zoals in de maanden juni en juli van het vorige jaar moesten met het oog op het. dan sterk toe nemende waterverbruik bij alle winnin gen de pompen met de grootste capaciteit worden ingeschakeld, hetgeen het ge vaar met zich meebrengt, dat in geval van storing niet over voldoende reserve-capa citeit kan worden beschikt. Om de bestaan de capaciteit opte voeren kan men niet overgaan tot uitbreiding van de capaciteit van de bovenduinwaterwinning uit te breiden. Als de raad dit voorstel aan- Adverlentie met. natuursteeneffect. Onbrandbaar en modern van kleur en vormgeving JULI AN A PARK 44 tel.55530 Het ontwerp-uitbreidingsplan „Holland- Nautic" zal in de woensdag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lem aan de orde komen. Over het plan hebben wij reeds mededelingen gedaan. Het omvat het gedeelte der gemeente, be grensd door het. Spaarne, de Paul Kruger- kade, de President Steijnstraat, de Zocherstraat, de Vrouwenhekstraat en de Rozenhagenstraat. De gemeenteraad be sloot. reeds in 1934 de in dit gebied gele gen gronden in hoofdzaak bestemd voor de bouw van eengezinswoningen. Aange zien de in de omgeving van dit gebied ge legen, veelal oudere, woonwijken zijn ver stoken van de meest elementaire groen en recreatievoorzieningen, achten B. en W. het gewenst daarvoor het gebied te ge bruiken. D oor de eigendomsverwerving van het voormalige Holland-Nautic"- complex door de gemeente zijn de moge lijkheden van realisering aanzienlijk gun stiger geworden. Tegen het ontwerp heeft de n.v. Hout handel Sj. de Vries een bezwaarschrift in gediend. B. en W. merken op, dat de dem ping van de bestaande haven geen nieuw element is. Reeds in het plan van 1934 was aan demping gedacht. Op dit punt be tekent het onderhavige plan voor recla- mente, aldus het college, dus geen ver slechtering. Omtrent de afkoop van het vaarrecht wordt met reclame-te reeds geruime tijd onderhandeld. Opgemerkt wordt dat het gaat om slechts ongeveer vijf schepen per jaar. Tenslotte merken B. en W. op, dat de eigendom van recla- mante niet eerder nodig zal zijn dan voor realisering van het in het uitbreidingsplan ontworpen bijzondere gebouw. Het voor deel van reclamante ten opzichte van het in 1934 vastgestelde plan is daarin gele gen, dat het overige deel van het uitbrei dingsplan zonder aantasting van haar eigendom kan worden gerealiseerd. B. en W. zijn van oordeel, dat het bezwaar schrift ongegrond behoort te worden ver klaard. Een ander bezwaarschrift is afkom stig van mr. K. Heimig, namens de Haar lemse Sodafabriek. Volgens B. en W. geeft het echter de bezwaren tegen het ontwerp niet geheel juist weer. Het be drijf gebruikt voor de afkoeling van kris- talisatieketels ongeveer 100 m. 3 koelwa ter per dag. Dit koelwater, dat niet ver ontreinigd wordt, wordt via een ter plaat se aanwezige sloot en een rioolbuis afge voerd naar de haven van het Holland-Nau- ticcomplex. De vrees bestaat, dat door het vervallen van de sloot, en het eigen pad de afvoer van het. koelwater in gedrang zal komen. De afvoer zal, aldus B. en W„ op eenvoudige wijze kunnen worden verze kerd. hetzij rechtstreeks naar het Spaar ne, hetzij naar het gemeentelijk riool. Daarom geven B. en W. de gemeenteraad in overweging ook dit bezwaarschrift on gegrond te verklaren. Vanmorgen om kwar.t voor zeven is na bij het Pannekoekenhuisje in het Bloe mendaalse Bos te Bloemen daal een bot sing ontstaan tussen een bromfietser en een fietser, waardoor de bromfietser, een tweeënveertigjarige bewoner uit Sant poort, hoofdwonden heeft opgelopen. Hij is naar het Marinehospitaal overgebracht. De bromfietser reed op de Brederodelaan en de fietser, een zeventienjarige jongen uit Bloemendaal. op een rijwielpad in het bos. Een botsing volgde, waarbij de brom fietser viel. De fietser bleef ongedeerd. vaardt: en hei werk in geleidelijke fasen zal zijn voltooid, zal te zijner tijd rond 4,5 miljoen kubieke meter water per jaar aan het. noordelijk gedeelte van de winplaats kunnen worden onttrokken. Voor de af voer van het opgepompte diepduinwater kan voorlopig nog gebruik worden ge maakt van de ter plaatse aanwezige zuig- leiding voor bovenduinwaler. Men ver wacht echter, dat het volgend jaar zal moe ten worden begonnen met de aanleg van een afzonderlijke persleiding naar het voorfiltergebouw, welke een lengte zal hebben van ongeveer vijf kilometer. De daaraan verbonden kosten zullen naar ra ming een uitgaaf van 450.000 vergen. In antwoord op vragen van het Haar lemse raadslid de heer Hennevelt (Comm.) omtrent de huurverhoging voor niet of nagenoeg niet bewoonbare woningen en voor woningen na 1950 gebouwd, antwoor den B. en W. van Haarlem, dat, indien voor de eerstgenoemde categorie de huur prijs zou worden vastgesteld op het niveau van 31 december 1950, dit met zich mee zou brengen, dat de eigenaars niet meer in staat zouden zijn andere dan de meest noodzakelijke voorzieningen aan de wo ningen te treffen. Dit acht het college niet in het belang van de huurders. Overigens kan men bij de minister voorziening vra gen of bij de huurcommissie vervallen verklaring van huui-vei-hoging, indien de verhuurder verwaarlozing kan worden verweten. Hel gemeentelijk woning-bezit verkeert in goede staat zodat B. en W. geen reden zien daarop de huurverhoging niet toe te passen. Na de enkele afrondin gen naar beneden zijn voor de 1996 na 1950 gebouwde woningwetwoningen huur verhogingen vastgesteld, die variëren van 0 tot 25 percent. Het grootste percen tage (29) ondergaat geen huurverhoging, daarna volgt de categorie, waarvan de huur met 10 percent verhoogd is (14 per cent). B. en W. zijn van mening, dat door deze huurverhoging een evenwichtige ver houding is ontstaan tot de huren van de oudere woningen. B. en W. vragen krediet voor bouwrijp maken van de grond B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 156.000 beschikbaar te stellen voor het voor bebouwing gereed maken van gronden gelegen ten zuiden van het Duinroosplantsoen. Deze gronden zyn bestemd voor de bouw van 18 heren huizen en 6 winkels door de n.v. aanne mersbedrijf W. Thunnissen te Heemstede, in opdracht van de n.v. bouw- en exploi tatiemaatschappij „Lageduinbebouwing". Deze huizen komen te liggen nabij het verlengde van de Helmlaan en zijn ont worpen door de Haarlemse architect C. Bra kei. Als de raad het gevraagde krediet goed keurt en de gronden voor bebouwing ge reed zullen zijn hoopt de aannemer zeer binnenkort mogelijk in het; begin van volgende maand met de bouw te kun nen beginnen. De door burgemeester dr. D. H. Peere boom Voller in de vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal aangekon digde afscheidsreceptie van de heer A. van Geluk, die aftreedt als wethouder van Publieke Werken, is in twee gedeelten ge splitst. Vrijdagmiddag 29 augustus van drie tot vier uur zullen de burgerij, vrien den en belangstellenden afscheid kunnen nemen in het gebouw van Publieke Wer ken te Overveen, en om half vijf is daar een bijeenkomst voor de leden van net personeel van de dienst van Publieke Wer ken, van welke afdeling de heer Van Ge luk wethouder is. Haarlem. Bij de laatste groep leerlingen die deel genomen hebben aan de staatsexamens slaagden de volgende leerlingen van bet. Haar lems Avondlyceum: voor gymnasium: M. F. van Trigt te Warmond: L. van Rijswijk tc Sant poort. Voor hbs-a: P. Dunk te Zand voort. Voor hbs-b: K. J. W. v. d. Broek te Zandvóort: W. Clay te Vogelenzang. Voor artikel 3: R. Ter meer te Heemstede. Ruim 4f) jaar onderwijzeres Op 30 augustus zal mejuffrouw M. van den Berg wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid ne men als onderwijzeres van de Noorder school in de Velserstraat te Haarlem. Die dag zal zij haar leerlingen voor de laatste keer les geven na ruim 46 jaar aan de Noorderschool verbonden te zijn ge weest. Sinds 1 juni 1912. In die lange perio de heeft zij aan ruim 1800 kinderen vooral in de eerste en tweede klassen les gege ven. Zeer veel ouders van kinderen, die thans de school bevolken, denken met dankbare herinnering aan hun eigen schooljaren terug en speciaal aan het on derwijs van „juf" Van den Berg. In 1952 was zij veertig jaar aan de Noor derschool verbonden. Bij die gelegenheid spx-ak de voorzitter van de Stichting Noor- derkerk- en school, de heer A. J. de Land meter, namens het bestuur zijn grote waar dering uit voor de wijze waarop zij steeds haar taak aan de school had vervuld. Hij prees toen haar nauwgezetheid, waarmee zij steeds het onderwijs aan honderden kinderen ook in de moeilijke oorlogsja ren had gegeven. Op verzoek van mejuffrouw V. d. Berg wordt het afscheid slechts besloten mei een eenvoudige receptie in het gymnastiek lokaal van de school op zaterdagmiddag 30 augustus, waar voor oud-leerlingen en belangstellenden gelegenheid bestaat haai de hand te drukken. Weeskinderen gaan een uitstapje maken Voor ruim honderd kinderen uit het Bur gerweeshuis te Amsterdam en het Gere formeerde of burgerweeshuis te Haarlem is een feestdag in voorbereiding. Een veertigtal ondernemers van autorijscho len uit de hoofdstad en Haarlem, daarbij gesteund door hun organisatie, de Bond voor Bedrijfsautoverkeer B.B.N. en tal van particuliere bedrijven, stelt de les auto's voor één dag ter beschikking van deze jeugd. Op hun uitnodiging zullen kinderen tus sen 5 en 16 jaar donderdag 28 augustus een autotocht maken naar Hoenderloo op de Veluwe. De Stichting Hoenderloo stelt deze dag een deel van het park, sportter reinen, zwembad en een recreatiezaal ter beschikking van dit bezoek.- Sport, spelle tjes, een „eigen markt" en wedstrijden zullen bekroond worden door een feeste lijke maaltijd, waarna de terugrit zal wor den aanvaard. De eerste zwemontmoeting die de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC in Engeland heeft ge had was tegen de ploeg van ^rthamptonshire. In de zwemwedstrijden was HPC de Engelsen verre de baas maar zij moesten in de polowed strijd de eer aan hen laten. De voornaamste uitslagen zijn: 66 2/3 yards rugslag jongens: 1. C. van Staaien. HPC 44.6 sec.: 2. J. Bontekoe, HPC, 4a.8 sec. 100 yards schoolslag dames: 1. P. Ewens, North., 1 min. 20.2 sec.: 2. I. Wesmaas. HPC. 1 min. 23 sec. 100 yards .rugslag heren: 1. W. Erms. Notth„ 1 min. 8 sec.: 2. P. H. Enthoven, HPC. 1 min. 8.8 sec. 66 2/3 yards schoolslag jongens: 1. J. Poen. HPC. 50,2 sec.; 2. C. Hawhcorn. North.. 51.8 sec. 100 yards vrijeslag dames: 1. H. Band. HPC, 1 min. 6.6 sec.; 2. M. Smit. HPC. I min. 10 sec 100 yards vlinderslag heren: 1. F. v. d. Eynde, HPC. 1 min. 6 sec.; 2. R. Prins, HPC. 1 min. 9,8 sec. T» T - 66 2/3 yards vrijeslag jongens: l. H. l.ippe, HPC. 38 sec.; 2. J. Hef Cord. North.. 38.8 sec. 100 yards rugslag dames: 1. L. Remer, HPC, 1 min. 12.4 sec.; 2. H. Band, HPC, 1 min 13.6 sec. x, 100 yards schoolslag heren: 1. P. Garrat, North., 1 min. 15 sec.; 2. D. Mandersloot. HPC. 1 min. 15.8 sec. 66 2/3 yards vlinderslag jongens: 1. F. v. d. Eynde. HPC, 41.5 sec.; 2. J. Bontekoe. HPC, 47 sec. 66 2/3 yards vlinderslag dames: 1. H. Band. 51 sec.; 2. D. Wright. North.. 53.4 sec. 100 yards vrijeslag heren: 1. R. Prins. HPC. 56.4 sec.: 2. F. Oram. North., 59.6 sec. 4 x 66 2/3 yards wisselslag estafette jongens: 1. HPC. 3 min. 3 sec.: 2. Northam. 3 min. 22 sec. 4 x 66 2/3 yards wisselslag estafette dames: 1. HPC, 3 min. 17.8 sec.: 2. Northam, 3 min. 25.4 sec. 4 x 66 2/3 yards wisselslag estafette heren: 1. HPC, 2 min. 50 sec.; 2. Northam. 2 min. 53 sec. 5 x 66 2/3 yards vrijeslag estafette jongens: 1. HPC, 3 min. 21 sec.: 2. Northam. 3 min. 34 sec. 4 x 66 2/3 yards vrijeslag estafette dames: 1 HPC. 3 min. 2. Northam, 3 min. 0.4 sec. 5 x 66 2/3 yards vrijeslag heren: 1. Northam. 3 min 7 sec.: 2. HPC. 3 min. 18.6 sec. Eindstand puntentelling: HPC 90 pt.; North amptonshire 66 punten. In de waterpolowedstrijd Northam-HPC ver scheen Northam met een vrijwel geheel frisse ploeg. HPC daarentegen was in de zwemwed strijden al flink van leer getrokken en vooral in de tweede helft van de wedstrijd vertoonde men tekenen van vermoeidheid. In de eerste helft konden de Heemstedenaren de score op vier-twee houden. De eindstand werd zeven twee in het voordeel van Northamptonshire. Na afloop was er een genoegelijk samenzijn, waarna HPC de terugtocht naar Leamington-Spa aanvaardde alwaar de tweede ontmoeting zal plaats hebben. In de lagere technische school aan de Kleverparkweg in Haarlem in de wan deling nog altijd beter bekend als de am bachtschool hebben in de afgelopen week drieëntwintig jonge schilders hun beste „handje" voorgezet. Niet om, zoals u mocht denken en ook in de rede zou lig gen, met vereende krachten het inwendige van het gebouw door middel van zachte of gloedvolle kleuren te verfraaien. Deze ac- tiviteit. was op een heel ander doel gericht. De jongelui onderwierpen zich no.melijk aan een examen ten einde hün theoretische en praktische kennis van het schildersvak met. het gezelsdiploma gehonoreerd te zien. Het examen gaat uit van de stichting Landelijke Vakopleiding Schildersbedrijf uit Den Haag. Het. doel van de stichting is duidelijk: op de eerste plaats uiteraard om de vakbekwaamheid van de schilder door een gedegen opleiding te verhogen. Daarnaast heeft het werk van de stichting echter ook een ideële kant. Men is ervan overtuigd dat vergroting van kennis en vakmanschap de schilder meer bevredi ging in zijn dagelijks werk en daardoor meer arbeidsvreugde kan schenken. De jongeman, die op de lagere tech nische school het schildersvak als zijn be roep heeft, gekozen, wordt nadat hij deze twee- of driejarige schoolopleiding achter de rug heeft en zijn intrede in het bedrijfs leven doet, opgevangen door het leer lingstelsel. Onder toezicht van een consu lent werkt hij in de praktijk verder aan zijn vakkennis. Na twee jaar kan de leer ling-schilder examen doen en krijgt hij, na dit gunstig te hebben afgelegd, een rijksdiploma. De opleiding kan hierna worden voortgezet met als afsluiting het gezelsexamen. Wil de schilder „hoger-op" dan staat voor hem de mogelijkheid open deel te nemen aan het patroonsexamen. Niet volgens het boekje De hierboven bedoelde kandidaat-gezel len uit Haarlem en omgeving, die geduren de vijf dagen een proeve van hun be kwaamheid moesten afleggen, zullen wel tot de slotsom zijn gekomen dat goed schil deren heus niet één-twee-drie volgens het boekje of nog minder volgens een reclame vouwblaadje geleerd kan worden. Hei examen bestaat uit: een theoretisch en een praktisch gedeelte. Wat het eerste gedeelte betreft moeten de kandidaten het nodige weten van vakleer. kleurleer. materialen, gereedschappen en veilig werken. Het praktisch gedeelte omvat het zowel mat als glanzend schilderen van een deur met inbegrip van de gehele voorbewerking, reclamedecoratie, vakverlevendigingstech- niek, glassnijden en -zetten en verfspuiten. Dat de eisen beslist niet licht zijn blijkt wel uit het feit, dat ongeveer de helft van de kandidaten moet worden afgewezen. De gezelsexamens werden dit jaar in zeventien plaatsen van ons land afge nomen. Het aantal deelnemers bedroeg over de zeshonderd. De examencommissie, die de resultaten van de Haarlemse ge gadigden moest toetsen, bestond uit de heren J. Captijn, voorzitter; J. L. M. Sar- gentini, secretaris; A. J. Cramer, rijksge delegeerde en de leden J. Mes, B. S. T. E. Hoppener, J. van Tussenbroek, J. G. Bres- ser en J. P. Bloemsma. Gisteravond kon aan elf gezellen het diploma worden uit gereikt. Negen kandidaten moeten her examen doen; de overigen werden af gewezen. „Het is verboden op de openbare weg een dier te vervoeren op een wijze waarbij de kop van het dier terzijde van het vervoer middel steekt". Aldus artikel 265 van de Algemene Politie Verorde ning van Haarlem waarin onder de paragraaf hande lend over de dierenbescher ming talrijke bepalingen voorkomen die het welzijn van uw hond of katje voor hebben. Toch ziet men nog al te dikwijls, dat deze be paling wordt overtreden, want vooral met mooi weer prefereren de bonden, die met een auto vervoerd wor den, de weliswaar wat win derige maar in ieder geval frisse buitenlucht boven het meestal benauwde interieur van de auto. Het gevolg? Ze steken de kop door het gé- opende raam, blaffen eens naar een soortgenoot en ze lopen tegelijk ernstig gevaar te worden aangereden om dat de meeste weggebrui kers geen rekening houden met koppen van honden die uit een portierraampje ste ken. Men kan het overigens ook nog gekker maken want een dezer dagen zagen wij door de Grote Houtstraat in Haarlem een meisje op een scooter rijden, die een hond voorop meevoerde. En dat lijkt ons behalve voor de hond ook voor die juffrouw bijzonder gevaarlijk. „WIST U OVERIGENS, dat „een ieder verplicht is door het nemen van de no dige voorzorgsmaatregelen te voorkomen dat honden die onder zijn toezicht staan aanhoudend janken, of blaf fen of op andere wijze voor de omwonenden hinderlijk zijn" (Artikel 151). Tweeënvijftig jaar geleden tijdens een avondconcert in de Haarlemmerhout hebben ze elkaar leren kennen. Drie vrienden, die drie vriendin nen aardig vonden en omge keerd. De kennismaking liep vlot uit op een afspraak om de daaropvolgende zondag gezamenlijk naar de speel tuin van Staal in de Saenre- damstraat in Schoten te gaan. Ze gingen met de paar- detram en in de speeltuin hingen de schommels g>-en moment stil. Twee jaar na dien zijn Willem Beek en Alida Dekker in het Haar lemse stadhuis man en vrouw geworden. De andere vrien den en vriendinnen volgden later dat voorbeeld. Op dins dag 2P augustus zal het voor de heer en mevrouw Beek vijftig jaar geleden zijn. Drieëndertig jaar wonen ?.ij nu al in de Lootsstraat num mer 29 in de Amsterdamse Buurt. Ze hebben het er best naar hun zin. „Ik verveel me overdag geen ogenblik en 's avonds luisteren we naai de radio of kijken naar de televisie", zegt de 79-jarige heer Beek. „We hebben het rijk", beaamt zijn vrouw, die even oud is. waarmee ze wil zeggen dat de zorgen van de oude dag haar vreemd zijn. De heer Beck was als jongen vijlen kipper van be roep. met de hand maakte hij vijlen of herstelde hij ze. Zestien jaar oud zag hij echter meer toekomst in het stratenmaken. Na eerst ver- Het bestuur van de af deling Bloemendaal van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding heeft van het gemeentebe stuur toestemming gekregen voor het houden van de jaarlijkse collecte in de periode van 25 augustus lot 7 september. Collectanten en collectrices kunnen zich voor Aerdenhout-Bentvekl aanmelden bij de heer L. Boorsma. Zandvoorterweg 29, Bentveld (telef. 27648): voor Overveen bij de heer Van Sonsbeek, -Joan Man- ritsplein 4, Overveen (telef. 56492), en voor Bloemendaal- Santpoort bij de heer E. Mager. Verlengde Koepel laan 3, Bloemendaal (telef. 57593). De vakanties zijn weer voorbij en de lessen van Haarlemse Turnvereniging „De Sportbond" beginnen dus weer. Voor het centrum en de Amsterdamse buurt op de vrijdagavond van 5.30 uur tot 22.00 uur in de gymnas tiekzaal van het gebouw Kleine Houtweghoek Bad huisstraat voor de jeugd en de dames. Voor Haarlem-Noord op de dinsdagavond in de Jan Pieter Coenschool in de Gijsbrecht van Aemstelstr. van 5.30 tot 21.30 uur, ook voor de jeugd en dames. Voor Haarlem-Noord staat er een nieuwe Herengroep op het programma. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Inlichtingen kan men ver krijgen bij het secretariaat: A. KoomeAarts, Graaf schapstraat 2, en bij W. Woning, P. C. Boutensstr. 6. In het stille Haarlem-Zuid heeft een enthousiaste ama teur-astronoom, de heer E. van Eyk ons vol trots zijn pas afgebouwde sterrekijker getoond. Verbaasd en met ontzag kijken wij toe, hoe hij in het pension aan de Lin- naeuslaan waar hij met zijn vijfentachtigjarige moeder en een broer woont, uit al lerlei houten onderdelen een stellage opbouwt, die bijna tot het plafond reikt. Met de hulp van een inmiddels ge arriveerde hobbygenoot, de heer P. C. Jorissen monteert de heer Van Eyk de 35 kg wegende kijkerbuis een metalen gevaarte van twee- eneenhalve meter lang en daar staat een telescoop van behoorlijke afmetingen. Re sultaat van een geestdriftig en serieus beoefende hobby. „Meneer Jorissen en ik hebben er ruim drie maan den aan gewerkt. De tien- duims spiegel (26 V2 cm dia meter) de meeste ama teurs hebben een kijker met een 15 cm lens heb ik zelf geslepen. Dat is met een uur werken per dag een karwei van vier of vijf maanden. Maar hij is dan ook tot op 1/20.000 mm zuiver....". Dat zegt de heer Van Eyk alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, maar als leek begint het ons altijd te duize len, als sterrenkundigen mei grote getallen gaan werken. De pensionhouder, de heer Caalen, had het aanvankelijk niet zo erg op de liefhebberij van de heer Van Eyk begre pen. Onbekend maakt on bemind. Maar allengs is hij dat voor hem vreemde gedoe wat welwillender gaan be zien en hij heeft onze ama teur-sterrenkijker toestem ming verleend zijn spiegels in de keuken van het pen sion te slijpen. „Och, dat geeft altijd een beetje rom mel en je moet nogal eens de kraan laten lopen om het slijpsel weg te spoelen", al dus de heer Van Eyk, die blij is, dat er een prettige oplossing gevonden is. De mensen bouwen te lescopen om meer of minder diep in die onmetelijke ruim te om ons wereldje heen te kunnen doordringen. Zelfs als leek bekruipt ons die lust, nu we daar deze kijker zien staan. Maar het is nog niet donker genoeg en bo vendien bewolkt. Daarom laten wij de heer Van Eyk maar vertellen wat hij zoal in het heelal kan obser veren. „De maan is wel het meest geliefde object en dan spe ciaal de kraters. Met deze kijker zie ik dit hemel lichaam zo dichtbij, dat een kwart van de middellijn het hele gezichtsveld vult. De scheidene jaren bij een „bur gerbaas" dit vak te hebben uitgeoefend kwam hij in 1914 in gemeentedienst. Negen endertig jaar achtereen heelt de heer Beek door heel Haarlem aan bestratingen gewerkt. In 1953 werd hij gepensioneerd, maar zo nu en dan maakt de dienst van openbare werken nog graag van zijn vakkennis gebruik als er iemand, die voor het materiaal moet zorgen, uit valt. „Nee, ze zijn ome Wil lem nog niet vergeten", zegt de aanstaande gouden orui- degom een beetje trots en hij knikt naar een groot bloem stuk, waarmee de vroegere collega's hun belangstelling voor het huwelijksfeest van het echtpaar hebben getoond. Gevraagd naar zijn dage lijkse bezigheden vertelt de heer Beek, dat hij graag wandelt. Des morgens om zeven uur staat hij op en helpt dan moeder de vrouw met de karweitjes, die er zo 's ochtends in huis altijd wel te doen zijn. Omstreeks negen uur stapt hij de deur uit en gaat dan een kijkje nemen in de stad, Overveen of bij de hertenkamp in Den Hout. Mevrouw Beek bor duurt en breit graag en leest ook veel. „Als ik niet breien of lezen kan ben ik niet ge zond", zegt ze lachend. Uit het huwelijk zijn vjer kin deren geboren, van wie er nog twee in leven zijn. Een van de kleinkinderen, de vijftienjarige Bert, is in Delfzijl op de kustvaart- school. Hij logeert op het ogenblik bij opa en oma om straks ook het bruiloftsfeest, dat zaterdag in het clubge bouw van de speeltuin „Kin dervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat wordt gegeven, mee te kunnen ma ken. De heer en mevrouw Beek zullen vijftig jaar ge leden in de speeltuin van Staal ook niet gedacht heb ben. dat zij hun gouden brui loft eveneens in een speel tuin zouden vieren. Wij hopen dat ze daardoor nog lang jong van hart zullen blijven. meeste mensen denken, dat de maan het mooist is als zij „vol" staat. Maar dan is de verlichting door de zon juist zeer vlak", vertelt de heer Van Eyk verder. „Nee, als bij eerste of laatste kwartier de bergtoppen en -kammen van opzij worden verlicht en de fantastische vorm hier van als grillige slagschadu wen op het maanoppervlak worden geprojecteerd dat is veel interessanter". Onder goede omstandigheden zien de heren Jorissen en Van Eyk de zogenaamde Mars kanalen, de ring van Satur- nus met de Cassinische schei ding, drie of vier van de wolkenbanden van Jupiter. „Wist u overigens, dat deze planeet ovaal van vorm is in plaats van rond?" Nu, dat wisten we niet en we hoor den voor het eerst nog veel meer boeiende wetens waardigheden uit de mond van deze enthousiaste ama teur. „De meeste mensen ken, dat dit een dure hebberij is, maar dat reuze mee", merkt de Van Eyk nog op en als de eenvoudige, maar doelmatige en precieze paratuur ziet, kan men direct aannemen. Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 124/2 HAARLEM, 22 augustus 1958. BEVALLEN van een z o o n 21 aug.: A. C. Kol-Van der Putten: G. W. Wester- veld-Van Kesteren; 22 aug.: H. G. van Heeren-Bruins. BEVALLEN van eendochter: 21 aug.: S. E. Hesta-Meas; D. J. W. Belderok-Den Daas; W. C. van de Heisteeg-Damen; C. W. M. Peet-Verver; M. van der Kloet-Van Staveren; R. Odink-Werdmüller von Elgg; A. Heeren-Dahar; 22 aug.: V. van Lingen- Van Vlaardingen; C. de Groot-Drijver. OVERLEDEN: 20 aug.: A. A. Markus, 61 jaar, Kamperlaan; M. P. A. Ledeboer- Steffens, 74 jaar, Lorentzplein; 21 aug.: C. W. van Immerzeel, 57 jaar, M. van Heems kerks! raat. ONDERTROUWD: 22 aug.: D. Kroder en J. M. C. Hendrix; P. Paap en H. Kwakkel. Aan het eind van deze maand zal de heer L. Steeman. Eikenstraat 8, Haarlem, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, het Gemeentelijk Ener giebedrijf gaan verlaten. De heer Steeman heeft een lange reeks van jaren als fitter bij de afdeling distri butie van het G.E.B. gewerkt. De laatste jaren was hij hoofdfitter. Donderdagmiddag 28 augustus zal hij in het gebouw van de Haarlemse Jongeman- nenvereniging aan de Lange Margaretha- straat officieel afscheid van de gemeente nemen. Concert „Alpenjagers". Hedenavond om half negen zullen te Zandvoort op het tramplein de Alpenjagers een concert geven. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de Firma Haarlemse Aannemerscombinatie en de beherend vennoot H. G. M. Siegerding, Brakenburghstraat 13 (curator is mr. J. H. A. M. van Son); verder zijn failliet verklaard G. Kunst, aannemer, Denijs van Hullelaan 37 te Haarlem (curator mr. dr. F. A. Bijvoet) en A. van Eek, garage houder, Byzantiumstraat 12 te Haarlem (curator mr. F. M. Oberman). Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van de n.v. Chemische Industrie Rids te Haarlem. (Verkort weergegeven) Rustverstoorders. Ook ik heb zondags morgens veel last van het luiden van de kerkklokken, vooral als ik uit mijn nacht dienst thuis kom en ik een tijdje wil slapen. Eer het twaalf uur is luiden de klokken vier keer en men kan slapen noch rusten. Ik was blij daar uit een andere buurt ook eens een reactie over te horen. EEN BEWONER UIT HAARLEM-N.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5