Coopvaett Brits-IJslands visserijgeschil begin van reeks conflicten? Het avontuur van Joef en Brum UHI]\I1R71?M W II If U 01 JU Ij JtL Jl^I W 1J JIV Agenda i'oor Haarlem Noren wachten in spanning af Wolken van genot: 5 Ondanks de regen toch een fraaie Taptoe Renault Frégate Transfluide garage pen hout De radio geeft dinsdag Televisie Pro gram m a Com positie-werktrjjd voor beiaard 1958 Tijdschrift „Tirade" werd subsidie geweigerd Vicaris-generaal van het bisdom Utrecht overleden Wereldreis „Zeejutter" eindigde op het wad IgROUud) Vier Duitse jongens, verdacht van diefstal bestelauto Burgerlijke stand van Haarlem Zeven gewonden in Haar lem bij verkeersongevallen Kort nieuws DOUWE EGBERTS Binnenkort zal de Dreef worden verbreed Fietspad wordt over ventweg geleid Joy-rider gewond bij verkeersongeval DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veègens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Onderwijsvoorstellen aan de Haarlemse raad MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Taptoe in Delft heeft niet alleen ter plaatse grote belangstelling getrokken, maar ook bij de televisiekijkers. Door het prachtige cam.e-awork heeft men de mu zikale prestaties op het grote marktplein in Delft nauwgezet kunnen volgen. De re gisseur Dick van Bommel, die het door de zware regenval niet makkelijk had, ver dient een groot compliment voor de ma nier waarop hij de Taptoe aan de kijkers voorbij liet gaan. De beelden waren hel der en scherp. Zondag kon men het televisietoestel twee keer aanzetten voor uitzendingen uit het buitenland. Salzburg kwam met een tele- recording van „Jedermann" van Hugo von Hofmannsthal. 's Avonds volgde een uit zending van een kerkdienst uit de cathe- draal van Odense (Denemarken), ter ge legenheid van het feit, dat tien jaar gele den in Amsterdam de eerste bijeenkomst gehouden werd van de wereldraad van kerken. Ds. C. M. de Vries gaf een Neder landse toelichting. Beeldscliermer Advertentie STAPT U VAAK „BFK-AF" UIT UW WAGEN Denk aan uw gezondheid Breng de vermoeidheid veroorzakende factoren tot een minimum terug. Ga over op Sturen en gasgeven. Meer hebt u niet te doen Daarbij prachtige weghgging, zuinig en langdurige fabrieksgarantie Tel. 12138 - 1505(5 HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gvmn. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.3o Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor hei geestelijk leven, causerie. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.Land- bouwrubriek: Ruwvoeronderzoek in de praktijk, 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgel en zang. 13.55 Beursberichten. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorspel. 14.35 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 18.30 Welke vorderingen worden er ge maakt. met de bestrijding van kanker?, vraag gesprek. 16.45 Pianorecital. 17.15 De dierenwe reld en wij. causerie. 17.25 Gram. 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Muziek en voordracht. 1.9.45 Filmpraatje 20.00 Nieuws, hoorspel. 21.45 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 22.15 Actualiteiten. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 Gram. 23.21-24.00 idem. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken, causerie in.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10 30 idem óf programma voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 We- rrldmuziekconcours Kerkrade. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Platennieuws 13.30 Lichte muziek. 14.00 Gram 1130 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15 00 idem. 15.30 idem. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten 17.45 Re- genngsuitzending: Rijksdelen Overzee: Konin- ginne ver jaardag in Teminaboean op Nieuw-Gui- nea. door J. J. W. Dubois. 18.00 Lichte muziek 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: Radio-activiteit in het menselijk lichaam, door Dr. C. J. H v. d. Broek. Derde lezing. 19.00 Nieuws. 10.10 Commentaar 19.15 Dansmuziek. 19.45 Gram. 20.30 Actualiteiten 20.45 Orkest, vvoor en solist. 22 25 Gram. 22 45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht 12.34 Pianospel. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws 13.11 Gram. 14.00 Operettemuziek. 14.30 Ealstaff. opera. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Vocaal en instrumentaal ensemble. 17.15 Boekbespreking 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Syndicale kro niek. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Documentaire film. 20.35 22.05 Film. Dc Nederlandse Klokkenspel-vereniging zal een compositie-wedstrijd voor beiaard 1958 houden. Dit. word! financieel mogelijk gemaakt door het Algemeen Nederlands Verbond, dat hierbij optreedt als uitvoer der van liet testament van mr. H. L A Visser. Alle Nederlandse en Vlaamse com ponisten kunnen deelnemen. De heren Henk Herzog, Jos de Klerk, Rien Ritter. Hans Schouwman en mr. Romke de Waard vormen de jury. De com posities moeten uiterlijk 15 november 1958 zijn binnengekomen bij het secretariaat dei- Nederlandse Klokkenspel-vereniging in Amsterdam. Het Tweede-Kamerlid de lieer Goedhart heeft aan de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen gevraagd of hel juist is, dat de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen op een verzoek om subsidie van het. litteraire tijd schrift ,;Tirade" ontkennend geantwoord heeft, omdat hij niet de overtuiging heeft gekregen, dat dit tijdschrift reeds zozeer een eigen plaats inneemt dat onder de hui dige omstandigheden subsidiëring verant woord is; ten tweede is de minister ge vraagd of hij bereid is mededeling te doen van de normen en criteria, die bij subsi dieverlening aan litteraire tijdschriften toegepast worden, ten einde de Kamer in de gelegenheid te stellen zich een beter oordeel te vormen over de objectiviteit van het gevoerde subsidiebeleid. Hedennacht om half vijf is in het Anto- niusziekenhuis in Utrecht overleden mon seigneur E. Huurdeman, vicaris-generaal van de aartsbisschop van Utrecht. LONDEN (UPI) De vijf Engelse fre gatten, die ingeschakeld zijn bij de visse rij-inspectie, hebben zondag in de Schot se marinehaven Rosyth extra voorraden, onder andere poolkleding en extra rant soenen, aan boord genomen. De vijf ma rineschepen zullen binnenkort uitvaren om de ongeveer honderd trawlers te begelei den. die over de IJslandse twaalfmijls- grens zullen varen. De kwestie van het geschil over de rech ten op de noordelijke visgronden, die dicht onder de kust van IJsland liggen en na 1 september ingevolge de grensverleg ging niet meer bereikbaar zijn voor de Engelse vissers tenzij deze zich niet storen aan de grens is inmiddels van een Engels-IJslands geschil uitgegroeid tot een groot internationaal vraagstuk. Rusland heeft thans officieel verklaard de nieuwe territoriale grens te erkennen. De IJslandse ambassadeurs in Duitsland en Engeland hebben verklaard, dat hun land zich uit de NAVO zal terugtrekken, wanneer het geschil tot een botsing leidt, en de IJslandse minister van Buitenland se Zaken heeft deze verklaringen fantasie genoemd. Men heeft de indruk, dat het geschil in IJsland ongerustheid, wellicht zelfs een scheuring heeft verwekt. De Noorse regering volgt de ontwikkelingen met meer dan normale belangstelling om dat men vreest, dat de Engelse vissers, mochten zij aanzegging krijgen, dat ze onder geen voorwar» "do de 12- mijlsgrens mogen passeren, hun netten zullen uit gooien in de zeegebieden, die de Noren als hun eigen visgronden beschouwen. Men vermoedt namelijk, dat de Engelse rege ring de kwestie niet tot de gevreesde cli max zal voeren, ook al omdat de NAVO zich met de kwestie bezighoudt. Op IJs land is een belangrijke NAVO-basis. Het officiële standpunt van de IJsland- De wereldreis met het jacht „Zeejutter", waaraan de negenentwintigjarige Am sterdammer Gerard Nagel, zijn eenen twintigjarige vrouw Nellie en hun twee jarig zoontje Nollie vorige week maandag in IJmuiden begonnen, is zaterdagavond geëindigd op een kleine zandbank bij de oorlogshaven van Den Helder. Ze startten zonder motor en radio in IJmuiden en kwamen die maandag nog vlot onder de Engelse kust terecht, ver telde Gerard Nagel, maar we kwamen daar aan lager wal terecht. Bovendien werd mijn vrouw erg zeeziek en was zij piet meer in staat om mij te helpen. Een En gelse haven konden we niet aanlopen door de stroom en de wind. die ons parten speelden. We voeren weg van de Engelse kust en daarna hebben we koers gezet in de richting van de Franse kust in het Kanaal. Maar ook daar hadden we tegen slag en tenslotte hebben we maar besloten om terug te keren. Mevrouw Nagel is geheel genezen van de lust om een wereldreis met een jacht te maken. Misschien gaat Gerard het nog een keer proberen, maar dan zal een vriend hem vergezellen. Met behulp van het kompas en de sta pel zeekaarten heeft Gerard het dus zes dagen op zee uitgehouden. Hij ziet nu wel in dat meer navigatie-instrumentèn aan boord moeten komen om de reis met succes te volbrengen. De stranding bij Den Helder kwam voor Gerard en zijn vrouw volkomen onver wacht. We dachten bij Katwijk te zijn, toen de kust voor ons opdoemde, vertel de hij verder. We hebben getracht de aan dacht te trekken van sleepboten en marine schepen, maar niemand zag ons. Tenslotte werden we opgemerkt door twee marine mensen, die in een vlet op de wadden aan het. vissen waren. Zij waarschuwden de Marine in Den Helder. De Marine heeft er tenslotte voor gezorgd, dat Gerard, zijn vrouw en de kleine Nollie van boord fijn gehaald en in Den Helder aan land zijn gebracht. Zaterdagavond kantelde het jacht „Zeejutter" bij laag water op het wad. Een Helderse kotter is er echter zondag morgen vroeg in geslaagd bij hoog water de „Zeejutter" vlot te brengen en in de Helderse haven af te meren. se regering is dat de nieuwe grens per 1 september vast staat en dat daaraan niets kan veranderen. Onofficieel wordt de En gelse vissers verweten, dat zij de ontwik keling zelf veroorzaakt hebben door vele jaren achtereen dichtbij IJsland te vis sen zonder daar duidelijk definieerbare rechten toe te bezitten. Advertentie PHILIPS AUTORADIO Inbouw en reparaties KONINGINNEWEG 6 - TUIN LAANTJE 13 TEL. 14024 Vier jongens uit Dusseldorp, verdacht van diefstal van een bestelauto op de Oude Groenmarkt te Haarlem, zijn in Zand- voort aangehouden en in het bureau van politie te Haarlem ingesloten. De aange houdenen, een zeventienjarige monteur, een achtienjarige glazenwasser, een ne gentienjarige koopman en een zeventien jarige glazenmaker, waren vrijdag in Haarlem. Zij hebben bekend des nachts omstreeks een uur in een bestelauto te zijn gestapt. Daarmee zijn zij naar Zand- voort gereden en in de loop van zaterdag zijn zij aangehouden. BEVALLEN van een zoon: 22 aug. A. M. Vermeer-Rienstra, M. G. T. van Wees- Hoogenboom, A. van Alten-Hersevoort, P Cramer-Klerk, T. J. Vinkesteijn-Zand- bergen. BEVALLEN van een dochter: 21 aug J. J. W. Sipman-Rengelink, D. H. van Ma- rissing-Klazinga; 22 aug. D. J. Kriete- meijer-Neuman, J. H. de Paus-Heesakker? J. A. Erades-Krul. OVERLEDEN: 22 aug. K. Fennema Dirksma, '9 j., Gen. Bothastraat; A. van Eerden-Van der Molen, 82 j., KI. Heilig land; J. J. Wensveen, 38 j., A. v. d. Leeuw straat; J. Timmerman, 54 j„ Rijksstraatweg GEHUWD: 23 aug. J. A. Gilles en C. E van Henzen. W. J. Visser en J. Bos, F. J. Mescher en M. P. Herkenij, D. A. de Jon.' en L. Jansen, J. Krook en W. L. van Hooff G. Verhagen on D. J. S. van Bosheide. In het afgelopen weekeinde zijn in Haar lem enkele verkeersongelukken gebeurd, waarbij zeven personen gewond zijn van wie zaterdag vijf en zondag twee. Zaterdagochtend om tien uur reed een dame per fiets op de Buitenrustbrug en zij wilde links af gaan naar de Schalkwijker- weg. Van de Schipholweg naderde een auto, bestuurd door een zevenendertigja- rige monteur. Een aanrijding volgde, waardoor de dame viel. Met. ee> fractuur aan haar rechterknie, snijwonden aan ar men en benen en een hersenschudding is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd. Om halftwee zaterdagmiddag is een ern stig ongeluk gebeurd op de Rijksstraatweg ter hoogte van perceel 194. Een tweeën- vijftigjarige melkbezorger had uit zijn auto flessen melk gehaald en wilde die aan de andere zijde van de weg bij een klant bezorgen. Over de Rijksstraatweg reed een eenenzestigjarige opzichter van de Nederlandse Spoorwegen per brom fiets. Een aanrijding ontstond, waardoor beiden vielen. Zij zijn naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. De bromfietser had een zware hersenschud ding opgelopen en de melkbezorger een enkelfractuur en snijwonden. Op de hoek Delftlaan-Stuyvesantstraat is zaterdagmiddag om kwart voor twee een auto gekanteld en beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. Op de Delftlaan reed in zuidelijke richting een auto, bestuurd door een drieënvijftig jarige Haarlemmer. Bij de Stuyvesant- straat wilde hij links afgaan. Volgens me dedeling van de politie liet hij daarbij de doorgang naast zich voor het tegemoetko mende verkeer niet vrij. Uit de richting van de stad naderde een auto, bestuurd door een dertigjarige Haarlemmer. Om een aanrijding te voorkomen remde deze krachtig, waardoor zijn auto kantelde. Zaterdagavond om kwart voor negen reden in de Generaal Cronjéstraat een drie entwintigjarige wielrijder en een vijfen twintigjarige bestuurder van een scooter in noordelijke richting. De wielrijder ging voorop en week naar links uit om enkele personen te passeren. Bij het inhalen ont stond een botsing tussen de scooter en de fiets, waardoor de bestuurders vielen. Zij zijn naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht, waar de wielrijder met een hersenschudding moest worden opge nomen. De ander kon huiswaarts keren. Oud-Gereformeerde gemeente. De in de rubriek kerkdiensten aangekondigde 'tenst van ds. Van Dijk voor de Oud- Gereformeerde gemeente wordt niet op maar op dinsdagavond 20 augustus om half acht gehouden. Advertentie de nieuwe pijptabak in handige tabakszak! Daar dreef Joefs hoedje nu „Ik moet hem terug hebben!" zei Joef ongerust Hij boog zich over de rand van de badkuip en probeerde het hoedje te grijpen. Maar toen helde de kuip gevaarlijk naar zijn kant over. „Hé, pas op!" riep Brum verschrikt. „Dadelijk slaan we nog om!" Gelukkig kreeg Joef zijn hoofddeksel te pakken; en hij zette het natte ding op zijn bol. Die droogt wel in het windje!" lachte hij, blij, aat hij zijn hoedje terug had. Naar wij "ernemen zal binnenkort een begin gemaakt worden met de verbreding van de Dreef in Haarlem. Het ligt in de bedoeling, dal met het voltooien van de Paviljoenslaan de situatie bij de uitmon ding van die laan op de Dreef zal worden verbeterd, waardoor het rijwielpad ach ter de bestaande bushaltes zal worden ge voerd, zodat uitstappende buspassagiers niet meer onmiddellijk op het fietspad te rechtkomen. Aan de andere zijde van de Dreef zal het fietspad over de bestaande ventweg worden geleid, zodat de Dreef, die thans tien meter breed is, vrij aanzienlijk zal worden verbreed. Bovendien zullen bij de uitmonding van de Paviljoenslaan op de Dreef' drie ver keersheuvels worden aangelegd, waar door het verkeer verhinderd wordt te vroeg af te slaan. Twee verkeersheuvels komen in het midden van de Dreef te lig- en: één ten noorden en één ten zuiden van de Paviljoenslaan, de derde vluchtheuvel is in de Paviljoenslaan zelf geprojec teerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat met de uitvoering van deze werkzaamhe den zal worden begonnen voordat de Pa- viljoenslaan gereed gekomen is, hetgeen betekent, dat men waarschijnlijk eind sep tember/begin oktober reeds met het werk kan beginnen. De reorganisatie van de Dreef zal aan sluiten bij de definitieve vorm van het Houtplein, die zal ontstaan als de gemeen te eigenaresse is geworden van het stuk grond tussen Wagenweg en Dreef, waar door het mogelijk zal worden de uitmon ding van de Wagenweg op de Dreef te ver beteren. Een éénentwintigjarige metaalbewer ker uit Haarlem, die zaterdagmorgen met een bromfiets in het Kenaupark te Haar lem gewond werd. is aangehouden, omdat hij er van verdacht wordt op een gestolen bromfiets te hebben gereden er hij .n de afgelopen weken andere bromfietsen ontvreemd heeft Elij moest zaterdagmor gen omstreeks halfelf krachtig remmen doordat wandelaars de weg overstaken De jongeman week naar links uit en botste tegen een boom. Hij liep een hoofdwonde op. Het bleek de politie, dat de bromfiets een kwartier tevoren was gestolen. De jon geman bekende de diefstal en deelde ver der mee in de afgelopen weken in Haarlem drie bromfietsen en in Zandvoort één bromfiets te hebben weggenomen Als hij er een poosje op gereJen had zette hij de fietsen aan de kant van de weg. De in Haarlem verdwenen bromfietsen zijn op gespoord en aan de eigenaren teruggege ven en naar de fiets uit Zandvoort die in Amsterdam is neergezet wordt nog ge zocht. 20. Tom werd vuurrood en vloog de slaapkamer uit en ging weg met een bonzend hart. Hij ging opgewon den naar huis en vertelde er niemand iets van. Hij be greep niets van de Amerikaanse vrouwen. Zij vonden het niet erg om naakt te worden gezien, dat was dui delijk. Het was voor het eerst, dat hi.i een vrouw had gezien met zo weinig aan en het was heel anders dan als je ze op de film zag. ~ets. dat diep, vaag en drin gend was, begon zich in hem te roeren Hij verlangde er naar nog een blik op die vrouw te kunnen werpen Dit was zijn grootste geheim. Op een middag bracht Tom zijn pak weg langs een vap de straten waar een troep jongens Indiaantje speelde Hij liep hen voorbij toen plotseling een kleine jongen water in zijn gezicht spoot met een water pistool. Tom was er niet op verdacht geweest en toen hij zag dat het pakpapier nat was, nam hij gauw zijn zakdoek om het af te vegen. „Hu, je bent een wasman, hè?" Tom zei geen woord. De jongens lachten en hij liep gauw door Op de hoek stond hij stil en bekeek de nattc- plek.op het pak en hoopte dat het niet erg zou zijn Hij holde door naar de flat waar het moest worden bezorgd. „Mevrouw Rcnke". zei hij tegen de dame die hem opendeed. „Het spijt mij erg. Ik ben bang dat hel pak een beetje nat is Er heeft een jongen water op gespoten Wilt u het even openmaken? Als het erg is neem ik het weer mee en dan wordt het overgewas- sen" „Wel heb ik van mijn leven! Die kinderen lijken wel halve wilden. Laat eens kijken". Zij maakte het pak open. Alleen de bovenste japon was een beetje nat. „Het komt er niet op aan", zei mevrouw Renke. „Was dat jouw stem, die ikaan de telefoon van de winkel hoorde? Hoe heet je?" „Tom. Ik ben Tom Fong, Junior". „Nu Tom, je bent een beste jongen. Je moet maar zorgen, dat die rakkers het niet nog eens doen". De volgende week speelde dezelfde troep er weer, aangevoerd door een lange slungel van dertien of veer tien jaar in een rood met zwart geruit jasje Tom zag hoe ze elkaar iets toefluisterden en lachten. Het zag er gevaarlijk uit. Misschien had hij de eerste keer niet moeten weglopen. Hij wist niet wat hij doen moest.. „Hee, Chinees, wat heb je daar voor gestolen goed in dat pak?" zei de aanvoerder. „Je bent gearres teerd". De andere jongens kwamen er omheen staan. „Laten jullie me nou, dit is wasgoed". „Wasgoed, hè? Dus je bent een wasman". „Wat doet dat er toe?" „Je bent een Chinees, dat ben je". De aanvoerder greep hem hardhandig bij zijn arm. Nu werd Tom werkelijk boos. Hij wilde zich verdedigen. Maar hij moest voor zijn pak zorgen. „Laat me gaan". Hij probeerde langs hen heen te komen. „Dat kun je denken. Je bent gearresteerd". „Je bent, geen agent. Het is hier toch een vrij land?" Tom gebruikte de woorden die hij zo dikwijls in Amerika had gehoord. „Dit is onze straat. Wij willen niet, dat hier vreem delingen rondsluipen". Tom stompte er zich doorheen. Dat was het teken tot de aanval. Iemand rukte aan zijn pak en probeer de het uit zijn handen te trekken. Tom klemde het pak vast tegen zijn borst en kon niet terugvechten Iemand greep zijn been en hij viel voorover op de grond en liet het pak vallen. In een uitbarsting van louter baldadigheid trok de bende het pak uit elkaar en verstrooide de inhoud in het stof van de straat- Tom was in tranen. Hij raapte het vuilgeworden goed op, terwijl de grote jongen de dingen naar hem toe schopte en zei: „Dus het is wasgoed. V.'e zullen je vrij laten. Maar laat dat je een les zijn om hier niet meer langs te komen". „Kom vooruit. Laten we hem smeren voordat er een agent komt". De jongens verdwenen. Het wasgoed zag er hope loos uit. Tom pakte het bij elkaar in het gescheurde bruine papier en ging met een vuil en bebloed gezicht naar de winkel terug. „Mijn hemel, wat is er gebeurd?" vroeg zijn vader. Toen Tom het hem verteld had, was de vader woedend. Aan het avondeten was er een heftige discussie. „Ik was wel bang. dat er zoiets zou gebeuren", zei de moeder. „Die jongens spelen de iele dag rovertje met hun pistooltje en er is niemand die hen verbiedt". Toevallig was Yiko erbij. „Hoe groot zijn die jon gens?" vroeg hij in het Engels. „Ze zijn niet groot. Net als ik". „De enige manier is met ze te vechten Ik heb je ge zegd, dat de Amerikanen van vechtersbazen houden Ze hebben geen respect voor je als je niet terugslaat" „Ik heb geen zin om te vechten. Waarom? Het is zo'n onzin". „Je kunt ze ontlopen. Ga niet meer door die straat", zei Loy. Flora luisterde scherp toe. „Het is waar, dat hij niet door die straat hoeft te gaan", zei de moeder in het Chinees. „Ik zou de schan de niet willen beleven van mijn kinderen op straat te zien vechten". „Maar dat moet ie hier doen. Je moet je zelf hand haven", zei Yiko in het Chinees. De moeder hield voet bij stuk. „Wat wil je dat er uit Tom groeit? Een struikrover of een soldaat?" „Moeder u kent dit land niet Ziet u het dan niet op de film? Amerikaanse ouders leren hun kinderen hun jas uit te gooien en terug te slaan als zij dooi iemand worden aangevallen". „Dat kan wel, maar dat zijn jnze gewoonten niet. Mijn Tom wordt een geleerde en geen landloper", zei de moeder op besliste toon. De vader sprak: „Waarom al dat gepraat? Als het een nare straat is ga je er niet door. Is dat niet een voudig? De Amerikanen doen het op hun manier. Wij Chinezen doen het op een andere manier. Zo komen wij er doorheen. In mijn dagen was het heel wat moei lijker voor ons aan de Westkust" „Vader, ze hebben mij verteld, dat zij de Chinese arbeiders hebben geplunderd en vermoord en besto len en geslagen", zei Tom. „Zeker, het was moeilijk. Maar ik heb het overleefd, niet? Als je pech had, werd je vermoord. Maar wij niet allemaal". Zijn stem was kalm; hij genoot ervan het verhaal te vertellen. „Ik ontkwam door het achterhek van mijn tuin in het donker en verborg mij overdag in de strui ken en 's nachts liep ik verder. Maar ik ontkwam. (Wordt vervolgd) B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 30.987.79 voor de aan schaffing van meubilair, lepr- en hulpmid delen voor de bijzondere school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den van het Sint Luciagesticht in de Tuge- lastraat in Haarlem. Voorts vragen B. en W. de raad zijn medewerking te verlenen voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in de Velserstraat van de oai-ochie van het Al lerheiligst Hart van Jezus te Haarlem. Ten behoeve van hetzelfde bestuur wordt voorgesteld eveneens medewerking te ver lenen voor de totstandkoming van een bij zondere kleuterschool in de Velserstraat. Voor de aanschaffing van meubelen en het verbeteren van vloeren van de bijzon dere kleuterschool aan de Middenlaan wordt een aanvullend krediet van 1304.' gevraagd. Voorts wordt voorgesteld de cursus ma- chineschrijven van de op te heffen HBS A over te brengen naar het Lourens Coster- lyceum. Als leraar in dit vak stelt het col lege voor te benoemen de heer H. W. Fris te Haarlem. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen als leraar aan de HBS A. de he ren dr. J. S. Bartstra, H. F. Boven, H. El- singa, P. de Jong, W. Kuiper, B. H. C. J. van Oosterhout, ir. J. Thomassen, G. G. M. Tjaden, P. Rol, dr. J. A. van der Boon, dr. J. P. Duyverman, P. van Waveren Ho- gervorst en H. W. Fris. Aan het Lourens Costerlyceum stellen B. en W. voor te be noemen: dr. J. S. Bartstra tot leraar in de geschiedenis, dr. J. A. van der Boon tot le raar in hand- en lijntekenen, dr. J. J. Duyverman; tot leraar in de staats wetenschappen, de heer P. de long tot leraar in de Franse taal, de heer W. Kuiper tot leraar in de Duitse taal, de heer B. C. H. J. van Oosterhout tot le raar in de wiskunde, de heer P. Rol tot le raar in de lichamelijke oefening, ir. J. Tho massen tot leraar in de scheikunde, de heer P. van Waveren Hogervorst tot leraar in de handelswetenschappen en aan de HBS B tot tijdelijke leraren: mevrouw J. W. Gerhards (Duits), de heer R. Bloem (Nederlands), dr. J. R. H. de Schmidt en de heer P. L. Valter (Frans), de heer H. G. S. Snijder (scheikunde), de heer H Hovius (aardrijkskunde) en de heer J. Henstra (geschiedenis). MAANDAG 25 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN Kuustzaal „De Ark": Tentoonstelling van Han van Meegeren tot 23 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her- ie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals- t eater: „De vlam en de pijl". 14 jaar, 19 en 21 15 uur. Lido Theater: „D° zoon van Robin Hood", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator". 14 jaar, 19 en 21 15 uur. Minerva Theater: „La Stra- da". 18 jaar. 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „De kampioen-fiets.iongen". alle leef tijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De Familie Trapp", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM (Muziektent op de West Kolk): Concert door Fanfarekorps „Wilhelmina". 20 uur Regiinhofkape', opwekkinassamenkomst Int. Evangelisatie-comité, spreker ds. A. van Gent. 20 uur. DINSDAG 26 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee. 20 tot 21 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren. 10 tot 23 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn. 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „In 't Goede Uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen. 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her rie", 18 jaar, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlam en de pijl". 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter: „De zoon van Robin Hood" 14 iaar. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator". 14 jaar. 14. 19 er 21.15 uur. Minerva Theater: „Sjors van de Rebellen club". alle leeft.iiden. 14.30 uur: ..La Stra- da", 18 ja„r, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De kampioen-fietsiongen". alle leeftijden. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen". 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Bel hamel", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Mogambo", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM (Muziektent op de West Kolk): Zang concert, 19.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5