„De Zeven Provinciën" gestrand de havendam bii Den Helder op Amerikaans smaldeel uit Singapore vertrokken „Er wordt te veel voor de eeuwigheid gebouwd" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parijs opgeschrikt door actie van Algerijnen in Frankrijk HET WEER Sov j et-maanpro j eet drie keer mislukt Britse vloot voor het Verre Oosten versterkt met vliegdekschepen Sleepboot Zeelandverleent assistentie „De Zeven Provinciën Miljoenen liters olie in vlammen opgegaan s&e'èMORRJS 'befmyouêtyf Iets warnier Berichten uit Oost-Europa: AVONDSTILTE ^vSakReKrTk Indonesië verbiedt alle Kwomintang-organisaties Sanering van het bouwbedrijf Dispensaties op oude loonregeling worden ingetrokken Het woord is aan Amerikaanse proeven met kernraketten afgelopen Amerikaanse hoogleraar meent: Tegenwoordig veranderen woonzeden en woonbehoeften per generatie 73e JAARGANG No 40 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 193 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 8 ïj jj I 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie* Redactie, Administratie. BkhhD 8 B I ^^^1 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B I C J C J 9 I lil I M ff J ff J ff ff "J| ff Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Jn hm JL Jb JL JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij het binnenlopen van de nieuwe oorlogshaven van Den Helder is Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" vanmor gen op het westelijke havenhoofd bij het oude fort „De Harssens" gestrand. Het 9335 ton metende oorlogsschip is mid scheeps ter hoogte van de machinekamer vastgelopen. Men verwacht dat het schip niet eerder dan hedenmiddag omstreeks vijf uur door sleepboten, waaronder het vlaggeschip van de zeesleepvloot van n.v. Bureau Wijsmuller de 2500 pk sterke „Zeeland", kan worden vlolgebracht. De kruiser „De Zeven Provinciën", die 215,70 meter lang is, wilde vanmorgen om vijf minuten over zes de Helderse haven binnenlopen. De ebstroom was juist gaan lopen en het was een uur na hoog water. Het schip was juist met de voorsteven binnen de havenhoofden, toen het bij De Harssens in westelijke richting werd ver zet door de stroom. Met het middenschip kwam „De Zeven Provinciën" vast te liggen op de bazaltdam, die afgedekt is met een bitumenlaag. On wrikbaar bleef het schip vastzitten, ook toen men trachtte door vooruit en achter uit slaan met de machines nog beweging in het schip te brengen. Aan boord van de kruiser bevinden zich ruim negenhonderd bemanningsleden. De zeesleepboot „Zeeland" van n.v. Bu reau Wijsmuller, die te Den Helder het bergingsstation bezet houdt en ligplaats had aan de onderzeebootsteiger, was even na zes uur al los van de kade en stoomde onder commando van kapitein H. van den Burg uit IJmuiden naar „De Zeven Provin ciën" om onmiddellijk assistentie te ver lenen. De marine-autoriteiten bleken in middels anders te hebben besloten, want noch de marinesleepboten noch de „Zee land" mochten vastmaken. Men wilde eerst het hoogwater in de middag afwachten eer een poging tot vlotbrengen gedaan zou worden. De mogelijkheid dat de kruiser vooral tijdens laag water van hedenmor gen, omstreeks elf uur, ernstige bodem- schade oploopt, is niet uitgesloten. Later werd gemeld dat de n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden contact met de Koninklijke Marine had gemaakt om te trachten de kruiser vlot te brengen. De zeesleepboot „Zeeland" kreeg opdracht op de kruiser vast te maken. Het oorlogsschip was toen al enigszins weggezakt in de stenen glooiing van de strekdam bij 't forteiland De Harssens. Bij het aflopend getij kreeg „De Zeven Provin ciën" bovendien enige slagzij. Van de wal Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provin ciën", die vanmorgen door de eb stroom uit zijn koers werd gedreven en vast kwam te zitten op de bazalt dam binnen de havenhoofden van Den Helder. De sleepboot „Zeeland" is reeds uitgevaren voor het verle nen van assistentie. af gezien leek deze slagzij steeds meer toe te nemen. De marinevoorlichtingsdienst deelt me de, dat de kruiser gisteren voor een nor maal oefenprogramma was uitgevaren. Buiten het Schulpgat werd een lek in een flens van de hoofdstoomleiding geconsta teerd. De commandant gaf daarop op dracht voor anker te gaan en besloot van ochtend naar Den Helder terug te keren, waarbij alleen op de bakboordmachine werd gevaren. De manoeuvre op deze wij ze mislukte echter en het schip liep in de havenmonding aan de grond. Hedenmiddag is men begonnen de mu nitie uit de kruiser over te laden in lich ters. De sleepboot „Simson" is uit IJmuiden vertrokken om bij het vlotbrengen van het schip te assisteren. (Van onze correspondent in Parijs) Aan de vooravond van het derde bezoek aan Algerije waarmee generaal De Gaulle zyn grote reis door de Franse bezittingen in Afrika beëindigen zal, hebben de Alge rijnse nationalisten een nieuw terreur- offensief in Frankrijk zelf geopend op politieposten en benzinereservoirs. In de Zuidfranse stad Narbonne gingen miljoe nen liters benzine in een helse vuurzee op. In Parijs kon een soortgelijke catastrofe ternauwernood vermeden worden, dank zij de doortastendheid van leden van een nieuwe dienst van de prefectuur, die sinds kort met 't toezicht op de Noordafrikaanse terroristen is belast. Dicht bij Marseille brachten terroristen in Mourepiane petroleumreservoirs tot ontploffing. Hier werden zeventien brand weerlieden gewond en moest een hele wijk met een tweehonderd mensen worden ont ruimd. Parijs, dat zich juist weer met zijn e:gen inwoners begon te vullen, toonde het grimmigs beeld van de hoofdstad in de dagen van het heetste Algerijnse offensief van afgelopen winter. Overal in de straten werden Noordafrikanen aangehouden en op wapens afgetast, waarbij de uitgangen der Métro's de bijzondere belangstelling van de politie genoten. Ook het belang rijkste wapendepot in het Bois de Vincen- nes bij Parijs en het benzinestation van de prefectuur werden aangevallen, maar deze aanslagen konden worden verijdeld. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTYCOATS ƒ49.50 Verwachting tot morgenavond: Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind, krim pend van west naar zuid Tame lijk koude nacht. Morgen over dag iets warmer dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. President Coty heeft in een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken van zijn verontwaardiging en ontsteltenis over de gedragingen der Algerijnen in Frankrijk doen blijken. (Reuter) Nu de Franse autoriteiten zich de omvang van de verwoesting realiseren, worden de voornaamste benzinestations in Frankrijk bewaakt door soldaten en politie. De ontploffingen na de aanslag op 't giote oliedepot in Mourepiane zaaiden paniek onder de bevolking in de buurt en maak ten een abrupt einde aan de pogingen de vlammenzee meester te worden. Ver scheidene brandspuiten gingen verloren. Vanmorgen vroeg maakte men plannen om te voorkomen dat het vuur hef nabijge legen havengebied bereikt door het werpen van een aarden wal. Later werd bericht dat het vuur bezig was uit te doven doch dat de toestand nog steeds gevaarlijk was. Het depot van Mourepiane werd van het aan tal oliedepots, dat het mikpunt vormde van de aanslagen der terroristen, het zwaarst getroffen. Deze terreuractie van de Alge rijnse nationalisten is de grootste die in Frankrijk is gevoerd na het begin van de Algerijnse opstand in november 1954. De Franse regering heeft nieuwe vei ligheidsmaatregelen getroffen. In Parijs werden 85 Algerijnen gearresteerd, van wie er nog twintig worden vastgehouden. In Marseille, Toulouse, Narbonne en andere plaatsen, waar de saboteurs hebben toegeslagen, ondernam de politie groot scheepse acties. (UPI) De verwachte voortzetting van de terreurcampagne, waaraan ongeveer zeshonderd Algerijnen moeten hebben meegewerkt en die in minder dan een uur zijn beslag kreeg, is uitgebleven. In de af gelopen nacht bleef het rustig. De actie van het F.L.N. want de Franse justitie meent met zekerheid te mogen aannemen dat het „Algerijnse Bevrijdingsfront" de aanslagen bevolen heeft kwam volsla gen onverwacht. Nog nooit eerder hebben de Algerijnen in Frankrijk, die tezamen ongeveer een miljoen zielen tellen, zich zo fel tegen de regering gekeerd. De Franse dagbladen zijn eenstemmig van oordeel dat de actie vanuit het bui tenland is geleid door het F.L.N. BERLIJN (DPA) Volgens berichten uit diplomatieke kringen in Oost-Berlijn zouden de Russen in augustus drie mis lukte pogingen hebben gedaan om een maanraket te lanceren. Deze berichten zijn gebaseerd op gelijkluidende uit Mos kou, Warschau en Praag. De raketten zou den kort na de start op een geheim ge houden basis in Siberië ontploft zijn. SINGAPORE (UPI) De acht Ameri kaanse oorlogsschepen die in Singapore voor anker liggen, zijn vanmorgen ver trokken. De schepen zullen zich voegen by de Amerikaanse zevende vloot, die in Oki nawa is gestationeerd. Men neemt aan dat de mariniers zullen deelnemen aan de manoeuvres van de zevende vloot en de marine van nationalistisch China in begin september by Zuid-Formosa. De schepen, waarop zich 1000 Amerikaanse mariniers bevinden, zyn een week geleden in Singa pore aangekomen. De aanwezigheid van Amerikaanse mariniers in Singapore heeft heftige protesten uitgelokt in regerings kringen in China en Indonesië en van de kant van linkse leiders in Malakka. (Reuter) De Britse vloot voor het Verre Oosten, die op het ogenblik kruisers als grootste schepen heeft, zal blijvend ver sterkt worden met twee vliegdekschepen, zo heeft het Britse vlootcommando in Sin- CH I NA -.VTsinkiahó^i - - Anhaf Amp^^SQuemoy /TafcK mor,' ^FORMOSA Pntadorti\ 1ft- Li^hi„tu gapore bekendgemaakt. Een der schepen beschikt over helikopters voor onderzee- bootbestryding en om in noodgevallen commando's mariniers te kunnen laten landen. WASHINGTON (UP) De vlootbewegin- gen zouden geen verband houden met de aanvallen van communistisch-Chinese strijdkrachten op de Quemoy-eilanden, die in nationalistische handen zijn. Naar ver luidt hebben de Verenigde Staten een klemmend beroep op nationalistisch China gedaan, geen aanvallen te ondernemen op het Chinese vasteland. In Amerikaanse officiële kringen is men van mening dat de aanvallen niet zo zeer militaire als wel diplomatieke en politieke doeleinden die nen. Wellicht beoogt communistisch China de kwestie der kusteilanden in de UNO te brengen, hetgeen ongetwijfeld zou leiden tot een breuk in het westelijke kamp. In 1955 gaf de Amerikaanse Senaat Eisen hower volmacht Formosa en de Pescadores te verdedigen. De Quemoy- en Matsoe- eilanden werden echter niet genoemd. En de Amerikaanse regering heeft nimmer met zoveel woorden verklaard dat deze eilanden als onschendbaar nationalistisch- Chinees grondgebied worden beschouwd. In de Verenigde Staten heerst verdeeldheid over de vraag, of de Quemoy- en Matsoe- eilanden van wezenlijk belang zijn voor de verdediging van Formosa, met andere woorden of een communistische aanval op deze eilanden als een aanval op Formosa moet worden beschouwd. Met name sena tor Wayne Morse, een Democraat uit Ore gon, is van oordeel dat dit niet het geval is. OTTAWA (UPI) De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Sidney Smith, heeft in een verklaring over de gebeurte nissen in het Verre Oosten voor het Cana dese Lagerhuis gezegd, dat „de Canadese regering niet de verplichting heeft zich in het conflict tussen de twee Chinese rege ringen te mengen". TAIPEH (UPI) Vanmorgen vroeg be gonnen de kanonnen op de kust van com munistisch China weer te vuren op de Quemoy-eilanden, die sinds zaterdag bijna ononderbroken aan artillerie-bombarde menten blootstaan. De Quemoy-eilanden hebben een bevolking van 47.000 zielen en een militaire bezetting van ongeveer 50.000 man. Sinds de bombardementen zaterdag avond begonnen, werden ongeveer zeshon derd personen op de Quemoy-eilanden ge dood of gewond. (Reuter) In de buurt van Quemoy is maandag een luchtgevecht geleverd tussen een formatie nationalistische straaljagers en 48 communistische jagers. In Formosa is bekend gemaakt, dat twee communis tische straaljagers werden neergeschoten. Volgens het Pekingse volksdagblad is de beschieting van Quemoy een „afstraffing" van de „bandieten van Tsjang Kai Tsjek". (AFP) De lucht- en zeestrijdkrachten van communistisch China zijn, aldus een uitzending van radio-Peking, in staat van alarm gebracht om „de activiteit gade te slaan van Tsjang Kai Tsjeks strijdkrach ten, die op bevel van de Amerikaanse im perialisten handelen". Advertentie Voor stadgenoot en vreemdeling Korte kerkdienst woensdag 27 aug. 8—8.45 u. Spreker: Ds. JOH. BRONSGEEST Organist: Hendrik Lasschuit Hobo: Arie Butter. DJAKARTA (ANP) De plaatselijke militaire commandant van Djakarta, luite nant-kolonel Endang Dachjar, heeft met ingang van vandaag alle nationalistisch- Chinese organisaties in de Indonesische hoofdstad verboden. Dit militaire besluit, waarby de Kwomintangparty en alle ver enigingen en instellingen zijn betrokken die deel uitmaken van of dezelfde ideologie aanhangen als de Kwomintang, werd uit gegeven „met het oog op de veiligheid van de staat en in het belang van de veilig heid". In het besluit is bepaald, dat politieke partijen, die een afdeling zijn van een poli tieke partij in het buitenland en welker leden buitenlanders zijn, in Indonesië niet mogen bestaan. De activiteit van de Kwomintang brengt de rust en orde en de algemene veiligheid in gevaar, aldus de motivering. Het be stuur van de Kwomintang-partij kreeg op dracht zich bij de militaire gezaghebber van Djakarta te melden. Hetzelfde geldt voor de leden van de Kwomintang en ver enigingen, die met deze organisatie ge lieerd zijn. RALPH VAUGHAN-WILLIAMS LONDEN, (Reuter) Dr. Ralph Vau- ghan-Williams, de bekende Britse compo nist, is de ouderdom van vijfentachtig jaar overleden. Naast het goedkeuren van de c.a.o. voor het bouwbedrijf heeft het College van Rijksbemiddelaars, in nauw overleg met de bij de c.a.o. betrokken organisa ties, thans een aanvullende maatregel ge troffen, welke de ook door het georgani seerd bouwbedrijf gewenste sanering be oogt te ondersteunen. Met ingang van 1 september worden alle dispensaties op de oude loonregeling ingetrokken,welke betrekking hebben op de lopende werken en op grond waarvan de betaling bij tariefarbeid niet aan een begrenzing was gebonden. Dispensaties op de oude loonregeling en op de nieuwe c.a.o. moeten bij de daar toe aangewezen instanties worden aan gevraagd. Uiteraard zullen de mogelijk heden van oververdiensten, welke bereikt kunnen worden krachtens dispensatie op de oude loonregeling, niet hoger kunnen zijn dan krachtens dispensatie op de nieuwe c.a.o. •Anatole France: De wet, in haar majestueuze onpar tijdigheid, verbiedt zowel de rijken als de armen, onder bruggen te slapen, op straat te bedelen en brood te stelen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Defensie en de commissie voor de kernenergie hebben in een gemeenschappelijke verklaring me degedeeld dat de proefnemingen, die op het eiland Johnston in de Grote Oceaan met atoomkopraketten zijn genomen, met succes zijn bekroond en zonder persoon lijke ongevallen afgesloten. Er zijn slechts twee proefnemingen bekend gemaakt, die respectievelijk op een en twaalf augustus werden genomen. Eerste Britse basis LONDEN (Reuter) Het eerste eska der van de Royal Air Force voor geleide projectielen is opgericht en zal binnenkort bewapend worden, zo heeft het Britse mi nisterie van Defensie bekendgemaakt. De vraag of tijdelijke steden bestemd om bijvoorbeeld na een halve eeuw weer te worden opgeruimd, mogelijk zijn, werd behandeld tijdens het internationale con gres voor stedebouw in Den Haag. Dit on derwerp werd ingeleid door prof. J. Marshall Miller van de Columbia Univer siteit te New York. Naar zijn mening wordt veel te monumentaal, te veel „voor de eeuwigheid" gebouwd. Aangezien de woonbehoefte en de woonzede tegenwoor dig per generatie verandert, lijkt het hem nuttig bouwwerken en wellicht gehele ste den voor kortere afschrijvingsperioden te bouwen, dan nu het geval is. Men bouwt nu monumentale scholen, hoe wel men weet, dat de school na één gene ratie totaal andere eisen aan de behuizing zal stellen, aldu^ prof. Miller. Hem werd door enige deelnemers tegen geworpen, dat tijdelijke gebouwen lang niet zo goedkoop zijn als het lijkt. Een ste- debouwkundige uit Bogota (Columbia), Gabriël Andrade zei, dat tijdelijke woning bouw duurder is, dan de naam suggereert. Woningen, die voor tien jaar worden gezet bleken in Bogota driekwart meer te kosten dan betere, die een halve eeuw meegaan. De stedebouwkundige Claude H. Boistfe- re van het Franse ministerie van Volks huisvesting, wees op de „tijdelijke" bouw van na de wereldoorlog verwoeste streken. De mensen wonen er nu nog in. Ook Ri chard L. Steiner uit Washington meende dat er niet veel kostenverschil is tussen woningen, die voor 150 jaar gebouwd wor den en woningen, die 25 tot 40 jaar in stand Weldra zal het 325 jaar geleden zijn dat de Schermerpiassen werden droog gemalen. Met een feest, dat vijf dagen duurt, wordt dit heuglijk feit her dacht. De Schermer-dansen ontbreken natuurlijk niet. Reeds zijn ze druk aan het oefenen. Voor het Polderhuis, dat dateert uit 1689, vertonen ze hun folkloristische dansen. moeten blijven. Het werkelijke vraagstuk in de meeste steden is, dat woonblokken en scholen op de verkeerde'plaatsen liggen en aan de eisen van nieuwe bevolkings groepen niet kunnen voldoen. De Engelse deskundige J. Paton Watson uit Plymouth verklaarde, na de oorlog blij te zijn geweest met de tijdelijke montage huizen uit Amerika. Zij hebben een levens duur van 25 tot 50 jaar. Zij zijn goedkoop, aantrekkelijk en de mensen zijn er op ge steld. In Stockholm gaan de kinderen op „kernscholen", die kunnen worden aan gepast aan de toe-of afnemende kinderrijk heid van een woonbuurt, aldus deelde de Zweedse stedebouwkundige Sven Lund- berg mede. Men weet daar, dat over tien jaar de thans gebouwde scholen te groot zullen zijn. De „kern" van de school wordt permanent gebouwd. De extra klaslokalen zijn tijdelijk en kunnen later verwijderd worden. Een deskundige uit Porto Rico, Cesar Cordero, betoogde dat iedere wijk van tij delijke woningen een gevaar voor de ge meenschap inhoudt. De eigenaars doen er niets aan en de wijk komt snel tot verval. De Japanner C. Kayanan merkte op, dat huizen eigenlijk net als de beste Japanse kleding gemaakt moesten worden: van uitstekend materiaal, doch met tijdelijke naden, om snel aan de zich wijzigende om vang Aan de eigenaar te kunnen worden aangepast. De Canadese stedeboinvkundige Stanley H. Pickett uit Ottawa was niet gesteld op tijdelijke steden. Hij wees op de waarde van de bouwwerken uit het verleden, die een gevoel van continuïteit geven. Het ur banisme en de tijdelijke stad kunnen niet hand in hand gaan, meende hij. Naar oor deel van de heer Pickett moeten stedelijke plannen in duidelijk begrensde woon- werkdistricten worden verdeeld. De ont wikkeling per district, dat daardoor een eigen karakter krijgt, zal eenheden in de massa van de grote steden scheppen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1