NAAIMACHINES TocU ió het zo CPanda en de protonplopper J Streven naar Europees maatsysteem voor herenconfectiekleding Natu-raLax Tot morgenavond droog Wereldnieuws 2 Normalisatiecongres in Keulen Nederlanders ontwierpen uitgerekende j asjes Regering wil produktie van melk beperken Sterke vermindering van toeslag op winter prijs „Aerolinas Argentinas" verdwijnt van Schiphol Preanger Rubber passeert dividend Sadjarwo over „verlamming der Nederlandse economie" Russische economische druk op Joegoslavië Engelse bankleningen zonder onderpand Financiële hulp aan India Australische wolveilingen met prijsdalingen hervat General Tire Holland hoopt verliezen te kunnen inlopen Hebreeuws HP"**/ «few Statutenwijziging van Alg. Exploratiemij. aangenomen Jaarvergadering Lijempf Ned.-Noorsche Plantagemij. boekte flink verlies Weer appels en kool naar België en Luxemburg Schatkistbiljetten toegewezen Treinongeluk in Engeland kostte vijf mensenlevens DINSDAG 2 6 AUGUSTUS 1958 (Van onze correspondent in Bonn) Een bijdrage lot de normalisatie in Europa van de confectiematen leverden te Keulen op het eerste internationale congres van het Europese verbond van de confectie-industrie de Delftse hoogleraar prof. dr. J. Hemelrijk en de directeur van het adviesbureau voor toegepaste statis tiek te Rotterdam, de heer J. Sitting. Zij maakten uitvoerig melding van uitge breide onderzoekingen ten deze in ons land. Uit het onderzoek van de heren He melrijk en Sitting blijkt dat vijf jaar ge leden in opdracht van het produktiviteits- centrum van de Nederlandse confectie- industrie een begin is gemaakt met het zoeken van een nieuw maatsysteem voor herenbovenkleding. Uitgangspunt was het feit dat een maatnormalisatie ontbreekt en dat in talrijke fabrieken de precies heid van de maat onvoldoende was. Men nam van een voor alle Nederland se mannen representatieve groep van 4000 heren de maat. Het resultaat was het grote aantal van 100.000 basis-gege- vens over lengte, breedte enzovoorts. Men stelde verder een onderzoek in naar de pas-toleranties voor bijvoorbeeld een broek, de lengte van een mouw en derge lijke en men kwam hierbij tot het verras sende resultaat, dat de pas-toleranties groter zijn dan men verwacht had (een man kan twee verschillende broeken dra gen die een verschil in bandwijdte hebben van 8 centimeter, twee jasjes met een lengteverschil van 8 centimeter of met een lengteverschil van de mouw van 5,5 cm). Door deze ontdekking kan het aan tal maat-intervallen groter en het aan tal maten zelf kleiner worden dan thans gebruikelijk. Fries groter dan Limburger Op deze wijze ontstond 'n nieuw Neder lands systeem, het zogenaamde optimale maatsysteem. Bases van dit systeem wer den de tailleomvang en de lengte. Nieuw is voorts dat het systeem niet maten heeft waarbij met de lengte tegelijk de dikte toeneemt, maar dat thans voor één be paalde omvang vier verschillende lengten zijn ontworpen. Het onderzoek toonde aan dat de regionale persoonsverschillen in ons land veel kleiner zijn dan men dacht. De gemiddelde lengte van de Fries en de Groninger is slechts 3 centimeter groter dan die van de Limburger. Er is een veel groter verschil in Nederland tussen de lengte en de dikte van een jongen en die van een oudere man in dezelfde provincie dan tussen de lengte van een Groninger en die van een Limburger. Het aantal maten dat op deze wijze tot Advertentie Zowel het bedrijfsleven als de regering beraden zich over middelen, die tot ver mindering van de stijgende melkproduk- tie zouden kunnen leiden. Een van de oor zaken van de stijging is het toenemend gebruik van krachtvoer in de stalperiode. De huidige prijsverhouding tussen kracht voer en de gegarandeerde melkprijs maakt het gebruik van meer krachtvoer aantrekkelijk. Het Landbouwschap heeft voorgesteld deze prijsverhouding te veranderen door een verhoging van de prijs van het kracht voer. Als gevolg van de publikatie van het advies is een ernstige verstoring in de veevoederhandel opgetreden. Hoewel het overleg over het toekomstige beleid in de rundveehouderij tussen regering en geor ganiseerd bedrijfsleven nog pas in het eer ste stadium is deelt de regering nu reeds mee, dat het in haar voornemen ligt de wintermelkproduktie onaantrekkelijker te maken, door een verhoging van de kracht- voederprijzen, doch door een sterke ver laging van de toeslag op de prijs van in de stalperiode gewonnen melk. De regering verwacht, dat daardoor het verbruik van krachtvoer zal verminderen en als gevolg daarvan ook de melkpro- duktie tijdens de winter. De Argentijnse luchtvaartmaatschappij „Aerolinas Argentinas" zal op 2 septem ber de dienst op Amsterdam, die twee maal in de week werd uitgevoerd, beëin digen. Deze maatschappij voert een dienst uit tussen Bueons Aires via Rio de Janeiro. Natal, Dakar, Lissabon, Madrid, Parijs. Londen en Amsterdam, waar het toestel elke week op vrijdag aankomt en een dienst van Buenos Aires via genoemde steden in Zuid-Amerika en Zuid-Europa tot Madrid en dan verder via Rome en Frankfort naar Amsterdam, waar het vliegtuig op maandag arriveert. Deze bei de lijnen worden nu begin september in gekort tot respectievelijk Londen en Frankfort. Het kantoor van de maatschap pij in de hoofdstad blijft voorlopig ge handhaafd. Gevraagd naar de reden van dit besluit gaf men van de zijde van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij te verstaan, dal dit om technische redenen is geschied. „Aerolineas Argentinas" vloog reeds vele jaren naar Europa met Amsterdam als eindpunt. Men vloog met DC-6 toestellen. Het ligt in de bedoeling van de maat schappij aan het einde van dit jaar de „Cornet 4" in de dienst op Europa te ge bruiken. De KLM had de onderhoudsdienst van de Argentijnse DC-6 toestellen op Schiphol. stand kwam in het nieuwe systeem werd als volgt aangegen: 10 maten gebaseerd op taille-omvang en lengte, 8 op deze twee en de onder-omvang en 16 op deze drie en een schoudermeting. Dit betekent een gro te concentratie met economische en or ganisatorische voordelen en voor de detail listen het aantrekkelijke dat er geen maat meer zal zijn die nauwelijks verkocht kan worden. Men heeft in de afgelopen maan den in ons land de.proef op de som geno men en kostuums volgens het nieuwe systeem laten maken. Zeshonderd Neder landse mannen trokken deze nieuwe pak ken aan en men vergeleek ze met kos tuums volgens het oude systeem gemaakt. Het predicaat „zonder veranderingen di rect te verkopen" was bij het oude systeem voor jasjes 41 percent, bij het nieuwe 66 percent. Het aantal onverkoopbare jasjes daalde met 35 percent, broeken met 56 per cent. De veranderingskosten daalden voor jasjes en broeken respectievelijk met 25 en 42 percent. De rubberoogst over 1957 van de n v. Preanger Rubber Maatschappij te Amster dam heeft, blijkens het jaarverslag, 517.406 kg bedragen (v. j. 582.512). De totale In donesische ondernemingsrubberoogst be droeg 257.145 ton (263.402 ton). De oogst bleef beneden de verwachting. Diefstal, gebrek aan werklust by de tappers, een onbevredigend toezicht van hel lager con trolerend personeel leidde tol een oogst- derving van zeker 100.000 kg. De onder neming werd in december onder beheer gesteld en voor de gang van zaken na die datum kan geen verantwoordelijkheid meer worden genomen. Het verlies in Nederland bedroeg f 5.787 hetwelk ten laste van de rekening reserve voor diverse belangen wordt gebracht, die daardoor nog voor een bedrag van 80.419 op de balans voorkomt (winst v.j. 58.000) Het dividend bedraagt nihil (4 percent) Het voordelig saldo van de exploitatie rekening Indonesië beliep rp. 500.189 (v. j. rp. 483.142). Het wordt wenselijk geacht het restant van de investeringen uit de jaren 1955 en 1956. benevens de kapitaaluitgaven welke in 1957 hebben plaatsgehad, geheel af te schrijven. In totaal zal hiermee sinds de hervatting der werkzaamheden (in 1948) een bedrag van rp. 5.081.158 zijn af geschreven, hetgeen de boekwaarde van het. bedrijf in Indonesië, dit is het saldo sluitrekening, brengt op rp. 2.782.005. Op de Nederlandse balans komt deze post voor met een bedrag van 1.213.028. Volgens de Indonesische minister van Landbouw, Sadjarwo, is er „niet één" ge confisqueerde Nederlandse cultuuronder neming, die met exploitatie is opgehouden. Aldus een bericht van Antara waarin ge meld werd dat Sadjarwo in het parlement verslag uitbracht over de overgenomen Nederlandse cultuurondernemingcn. Ongeveer 500 Nederlandse cultuuronder nemingen in Indonesië, die door de rege ring in beslag ziin genomen, zijn voortge gaan met produceren, distribueren en exporteren, aldus de Indonesische be windsman. „Niet één onderneming heeft, de exploitatie stilgelegd", zei Sadjarwo, „noch is er een landbouwonderneming die ontmanteld is of waarvan de uitrusting is vernield". De minister zette uiteen dat het toezicht op deze Nederlandse cultuur ondernemingen een „concrete poging is om dc Nederlandse economie in het algemeen te verlammen en het Nederlandse econo mische bolwerk in Indonesië te ver nietigen". (UPI) Te Belgrado wordt vernomen, dat Joe goslavische handelsfunctionarissen zich ernstig ongerust maken over tekenen, dat de Sovjet-Unie in haar handel met Joego slavië opzettelijk haar leveranties ver traagt. Dit zou deel uitmaken van de nieu we ideologische oorlog „tussen de beide landen". Het uitblijven bijvoorbeeld van de Russische tarwe is een slag voor de Joegoslaven, daar het er naar uitziet, dat hun oogst dit jaar aanzienlijk onder de verwachtingen zal blijven. Het land ver wacht een tarwetekort van ongeveer 1 miljoen ton, waarvan overigens een deel door de Verenigde Staten zal worden ge dekt. Zoals bekend is, heeft de Sovjet-Unie in mei 1958 de aan Joegoslavië toegezegde kredieten tot het equivalent van 285 mil joen dollar voor de industriële ontwikke ling van het land opgeschort. Men had evenwel de indruk, dat de gewone handel door zou gaan. Advertentie Hardnekkige'verstopping 7 voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel! Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tablettan versterkte werking) II. 1 35 (Van onze correspondent in Londen) Een van de grote vijf banken in Londen, de Midland Bank, voert op 1 september een systeem in voor persoonlijke leningen zonder onderpand. De leningen kunnen 500 tot 5000 gulden bedragen en mogen wor den gebruikt voor het kopen van een auto, een ijskast, andere huishoudelijke artike len. of het opknappen van een huis enzo voorts. Terugbetaling van de lening kan in gelijke termijnen over zes, twaalf, achttien of vierentwintig maanden geschieden. De te betalen rente is vijf percent over het geleende kapitaal, hetgeen neerkomt op een gemiddelde rente van 9V2 percent. Bij de koop op afbetaling is dit percentage hier gemiddeld 16 tot 25 percent. Een nieuwe vondst bij deze leningen, waarbij de directeuren van de bijkantoren van de Midland Bank aan de hand van het inkomen van een kandidaat, zijn huidige verplichtingen en zijn vooruitzichten op maken of hij kredietwaardig genoeg is, is dat de lening verzekerd is. Komt de man te overlijden dan zijn zijn erfgenamen niet voor de terugbetaling van de lening aan sprakelijk. Een groot voordeel van deze leningen boven afbetalingskopen is verder dat de te betalen rente over de persoonlijke leningen in Engeland aftrekbaar zijn van de belastingen. Hiermee heeft de Midland Bank een oplossing gevonden, waarvan de afbetalingsmaatschappijen ongetwijfeld de invloed zullen voelen en die hen vermoe delijk wel zal dwingen hun enorm hoge rente-percentages te verminderen. Vertegenwoordigers van Engeland, de Verenigde Staten, YVest-Duitsland en Ja pan zijn maandag op het hoofdkantoor van de Wereldbank te Washington bijeengeko men om na te gaan, op welke wijze finan ciële hulp aan India kan worden verschaft. India tracht voor de rest van het vijfja renplan, dat tot maart 1961 loopt, nog 1 miljard dollar aan buitenlandse hulp te verkrijgen. Ongeveer eenderde van dit be drag heeft India nodig in de rest van het lopende financiële jaar, dat op 1 april 1958 is begonnen. Advertentie NECCHI KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem Vergeleken met de slotnoteringen op de wolveilingen in juni waren de prijzen te Melbourne bij de hervatting van het Australische wolveilingseizoen voor me rinos VI'. tot 5 percent lager, waarbij de grove kwaliteit merinos de grootste daling te zien heeft gegeven. Skirtings waren 5 tot 7'It percent lager in prijs dan in juni. Nagenoeg het gehele aanboed van 10.944 balen werd verkocht met levendige mede dinging, waarbij Japan en het continent de belangrijkste kopers waren, goed ge steund door Engeland en de locale fabrie ken. Voorts wordt nog gemeld dat de come back en crossbred typen, waarvan het aanbod zeer beperkt was een prijsdaling van 5 percent te zien gaven. In Canberra heeft het bureau van land bouweconomen in een halfjaarsoverzicht medegedeeld, dat er slechts geringe voor uitzichten zijn voor een stijging der Australische wolprijzen, tenzij er een eco nomische verbetering intreedt in de be langrijke wolverbruikende landen. Het ge noemde bureau merkt op, dat in andere landen dan de Verenigde Staten en Japan een herstel in de vraag naar wolprodukten noodzakelijk zal zijn voordat de vraag naar ruwe wol kan herstellen. De kritieke factor zal de werkgelegenheid en het ver bruikersinkomen zijn in de industrielan den. Als deze dalen, zal ook de vraag naar wol afnemen. Ondanks de slechtere economische toe stand is de marktpositie voor de General Tire and Rubber Company-Holland n.v. verbeterd. Er worden meer banden ver kocht dan ooit tevoren en de fabriek werkt de laatste maanden op volle capaciteit. Het budget voor 1959 zal er op gericht zijn de machines 24 uur per dag te laten draaien. Gehoopt wordt die produktie te kunnen verkopen en in 2 tot 3 jaar de ver liezen uit het verleden goed te maken. Wel werd gewaarschuwd tegen een te groot optimisme. Aldus mededelingen door de directie in de algemene vergadering van de vennootschap. Desgevraagd deelde zij nog mee dat een bedrag aan voorraden op de balans ad 3.7 miljoen zeer normaal was als service voor drie maanden. Wat de grootte van de maximum produktie betreft wenste de directie geen verklaring af te leggen maar schatte deze op 15-18 percent meer dan de produktie van dit jaar. Voor een hogere produktie zullen meer investeringen no dig zijn, maar deze zullen weinig geld ver gen en geen nieuwe machines. De fabriek is indertijd zo gebouwd, dat met uitbrei dingen rekening is gehouden. Van de pro duktie wordt 46-47 percent geëxporteerd. De directie is niet van mening dat in de naaste toekomst de synthetische rubber de natuurrubber geheel zal vervangen. Ge neral Tire heeft succes met de verkoop van een vrachtwagenband, die door Gene ral Tire is ontwikkeld en waarvan het kar kas is opgebouwd uit een speciaal soort nylon. r~ DE TAAL der oude Israëlieten wordt in het Oude Testament nu eens „de taal van Kanadn" (Jesaja 18 19) genoemd, dan weer „het Judees" (II Kon. 18 26 vv.). De naam Hebreeuwse taal komt het eerst voor in de inleiding tot het boek Sirach en in het Nieuwe Testament (bijv. Hand. 22 3) waar echter ook het destijds in Palestina gangbare Aramees wordt aangeduid. Het Aramees is een Noordsemietische taal, nauw verwant met het He breeuws en het Punisch, en ivas de cultuurtaal van heel Voor-Azië buiten de Griekse sfeer tot aan het Armenisch en Perzisch bergland. Het heeft het Hebreeuws reeds vroeg uit Palestina ver drongen, zodat ten tijde van Jezus daar te lande (Joods-Palestijns) Aramees werd gespronken. In verschei dene boeken van de Bijbel is de invloed van het Aramees duidelijk merkbaar en zelfs in Genesis komen enkele Aramese woorden voor. (Uitsluitend als curiosum vertellen we hierbij, dat van deze cultuur taal, waarvan uit de Assyrische tijd in scripties bekend zijn, tot zelfs in Egypte toe, een levend restant is overgebleven in het dialect van het dorp Ma'lula in de Anti-Lïbanon!). Hoe het ook zij, omstreeks de vierde eeuw v. Chr. begon het Aramees in Palestina langzamerhand het He breeuws te verdringen en bij het begin van onze jaartelling was het Hebreeuws als volkstaal verdwenen. Alleen de schrift geleerden bedienden zich er bij voort during van door hun godsdienstige en ge leerde litteratuur. De geschriften van het Oude Testament zelf omvatten een periode van ruim 1000 jaren (van ca 1300 tot 300 v. Chr.), zodat het oude Hebreeuws in ieder geval van het tweede mïllenium v. Chr. bekend is. Maar daar blijft het dan ook grotendeels bij, want buiten het O.T. zijn weinig overblijfselen van die taal in de vorm van inscripties of anderszins teruggevonden. Het meest bekend is de inscriptie, die in 1880 in de onderaardse kanaalschacht van Siloah bij Jeruzalem werd ontdekt, maar van be trekkelijk geringe ouderdom is omdat zij uit de 8ste eeuw v. Chr. afkomstig is. Een ouder restant levert de zo genaamde kalender die te Gezer werd opgegraven en wellicht uit de tijd van Saul of David stamt, maar in ieder geval niet ouder is dan de eerste geschriften van het O.T. Hetzelfde kan worden gezegd van alle andere inscripties op zegels en munten, op scherven van met inkt beschreven brieven en documenten uit Lachisj enz. Kortom, van de oude He breeuwse taal is niets bekend vöör het moment waarop de eerste boeken van het O.T. geschreven werden. En toen was het Soemerisch, dat wij de vorige maal als oudst bekende taal bestempelden reeds lang een dode taal, die uitsluitend door de priesters en geleerden (welke functies meestal samenvielen) werd gehanteerd. Welke conclusie ons overigens niet be letten zal eens een blik te slaan op de keur van talen die sedert de oudheid uit dit cultuurgebied verdwenen zijn. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 23. Er ontwikkelde zich nu een race, die wel spannend, maar voor de inzittenden van de merkwaardige auto niet bepaald prettig was. Zij waren immers geheel over geleverd aan de willekeur van de wagen. of van de geheimzinnige kracht, die deze op onzichtbare wijze bestuurde. Een tijd lang ging alles betrekkelijk goed, hoewel men zó gevaarlijk door de bochten slinger de dat er steeds gevaar bestond om eruit geworpen te worden maar toen ont waarde Panda in de verte een diep ravijn, waar de weg plotseling voor op hield. De wagen echter stormde er recht op af. „Ziezo", dacht agent Bostrapper tevreden, toen hij deze situatie uit de verte waar nam, „en daar lopen ze dan vast! Nu komt. mijn kans! Ik zal ze inrekenen!" Panda was intussen de wanhoop nabij. „We moeten iets doen, Joris!" riep hij. „We vallen in dat ravijn! Ga naar voren en doe iets aan die knop!" „Tut tut, knaap dat zou immers met levensgevaar gepaard gaan!" antwoordde Joris verontwaardigd. „Stel je toch eens voor dat ik er intussen uitviel!" „Beter dan in dat ravijn!" hield Panda vol. „Ach kom nu toch, wie weet hoe interessant het daar is! Laat ons hel onbekende zoeken!" sprak Joris opgewekt. En aangezien hij niets deed en Panda niet.s kón doen, stormde de wagen onbelemmerd, naar de rand van de afgrond. Thans vooral royalty maatschappij De twee door het bestuur van de Alge mene Exploratie Maatschappij voorgestel de statutenwijzigingen, die door het ont breken van het vereiste quorum op de al gemene vergadering van 14 augustus niet in stemming konden werden gebracht, zijn in een tweede vergadering door aandeel houders met algemene stemmen goedge keurd. Door deze statutenwijzigingen wordt het maatschappelijk kapitaal ver minderd van 1,5 miljoen tot 750.000 en wordt op de aandelen 20 terugbetaald, waardoor de nominale waarde nu 20 Le- draagt. Verder wordt het bestuur der ven nootschap opgedragen aan een raad van bestuur, bestaande uit drie leden, ter ver vanging van de afgetreden directeur. Als motief voor dit laatste gold, zo lichtte de voorzitter nader toe, dat er op het ogenblik praktisch geen activiteiten op het gebied der exploratie plaats vinden. De A.E.M. zal voorlopig het karakter van een royalty maatschappij dragen. De be stuurstaak zal dus grotendeels gericht zijn op het beleggen van de liquide middelen. Mochten in de toekomst weer exploratie werkzaamheden uitgevoerd worden dan zal het bestuur ongetwijfeld een technische deskundige in haar midden opnemen, zo deelde het desgevraagd mede. Op het ogen blik is de conjunctuur voor dergelijke activiteiten zeker niet. gunstig. De nieuwe bestuursvorm brengt tevens een bezuini ging van kosten met zich mede. De liqui diteiten belopen op het ogenblik 1,5 mil joen. Hierin zijn reeds de cijfers verwerkt die de A.E.M. aan royalties van de B.P.M. te goed heeft over het eerste halfjaar 1958. Het gehele aandelenkapitaal zal dus in contanten aanwezig zijn. Tot leden van de raad van bestuur werden benoemd de heren W. Vrolijk, H. N. A. Jacometti en G E. van der Werff. In de algemene aandeelhoudersverga dering van de n.v. „Lijempf" (Leeuwat-der IJs- en Melkprodukten Fabrieken) te Leeuwarden, werden de jaarstukken goed gekeurd en werd besloten de winst over 1957 alsmede het onverdeelde saldo over 1956 over te boeken naar nieuwe rekening. De heer A. S. de Muinck Keizer werd her benoemd tot commissaris. Aan de heer ir. A. Cats werd per 1 januari 1958 eervol ontslag verleend als directeur; hij is met ingang van die datum als adviseur aan de vennootschap verbonden. De directie acht het moeilijk een voorspelling te doen om trent het lopende jaar. Onder invloed van de hoge melkproduktie en het wegvallen van bepaalde afzetgebieden voor melk produkten is de concurrentie in het bij zonder tussen de Nederlandse producenten zodanig verscherpt, dat de opbrengsten aanzienlijk zijn teruggelopen. Een herstel van de gestoorde markten zal zich slechts geleidelijk voltrekken. Het verlies in Nederland van de n.v. Nederlandsch-Noorsche Plantage Maat schappij te Amsterdam heeft f 45.209 be dragen (v.j. 48.167): 6.789 werd ten laste van het reservefonds gebracht, welke rekening zonder saldo op de balans voor komt en 38.420 ten laste van het afschrij vingsfonds, welke rekening op de balans paraisseert voor 135.283. Van het voordelig saldo van de exploi tatierekening in Indonesië ad rp. 2.981.708 (v.j. rp. 2.106.980) werden rp. 2.846.226 aan gewend voor afschrijvingen en rp. 135.482 voor winstaandeel personeel. Onder nor male omstandigheden zou een gedeelte van het bedrag voor het aanvragen van winst transfer in aanmerking zijn gekomen. Met ingang van 25 augustus is de export van Nederlandse appels naar België en Luxemburg weer toegestaan, nadat dit vanaf 15 augustus was verboden. Overi gens koestert men in tuinderskringen op het ogenblik nog geen grote verwachtin gen van deze nieuwe exportmogelijkheid, want er moet bij uitvoer van appels naar deze landen ook weer een exportheffing worden betaald en voor maandag bedroeg deze niet minder dan 11 cent per kg. De hoogte van de heffing is afhankelijk van de prijzen welke op de veilingen worden betaald voor de appels en kan elke dag verschillend -""n. Ook de export van Ne derlandse witte kool naar België en Luxemburg is weer toegestaan. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op 25 augustus 1958 is ingeschreven op schatkistbiljetten voor een totaalbedrag van 94,7 miljoen. Dit bedrag is ten volle toegewezen. Gast. Hans Christian Hansen, de Deense socialistische eerste minister, is maan dag in Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek. Hij werd op het vlieg veld begroet door Edvard Kardelj, vi- ce-voorzitter van de Joegoslavische fe derale uitvoerende raad. Hansen zei verheugd te zijn met president Tito van gedachten te kunnen wisselen. Buskruit. In een woning te Napels heeft zich een ontploffing voorgedaan, ten gevolge waaxwan vijf kinderen om het leven zijn gekomen. De ontploffing werd veroorzaakt door een hoeveelheid kruit, die de vader gebguikte om vuur werk te maken, dat hij in de omgeving verkocht. De man sprong na de ont ploffing uit het raam en is zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Eigen bedrijf. Een gerechtshof in Praag heeft de 65-jarige Bohuslav Zeitham- mer en negentien medeverdachten schuldig bevonden aan het benadelen van de staat voor miljoenen kronen door het onwettig opzetten en leiden van een eigen bedrijf. Door de pro duktie van schaarse artikelen als zeep. tandpasta en mottenballen zou Zeit- hammer de afgelopen vier jaar alleen al voor een bedrag van 2,25 miljoen kronen aan belastingen hebben ontdo ken. Ontruiming. Het bestuur van de interna tionale unie van socialistische jongeren heeft te Bombay een resolutie goedge keurd, waarin wordt aangedrongen op ontruiming van Midden-Europa door de Russische troepen en instelling van een Europese neutrale zone. Voorts wordt terugtrekking verlangd van het Franse leger uit Algerije en staking van inmenging van de grote mogendheden in het Nabije Oosten. Voorgangers. Bij proefnemingen in de Verenigde Staten heeft een chimpan see in een speciaal ontworpen drukpak een windstoot doorstaan, die sterker is dan de piloot van de snelste hedendaag se straaljager zou moeten weerstaan als hij in geval van nood zijn vliegtuig zou moeten verlaten: 30 atmosfeer bij een windsnelheid van 2200 km. per uur. Bij andere proeven zijn de chimpan sees, die tevoren onder narcose waren gebracht, gedood doordat de drukpak- ken aan flarden vlogen. Impasse. De besprekingen tussen Fin- lands zes niet-communistische partijen over de vorming van een coalitierege ring zijn op niets uitgelopen. Het was de derde mislukte poging. Bij de vori ge maand gehouden algemene verkie zing kwamen de communisten als grootste partij uit de bus. Ook zij zijn er niet in geslaag'd een regering samen te stellen. Enkele reis. De politie van Stockholm meent te weten, dat tien opvarenden van het Poolse passagiersschip „Ma- zowsze" dat maandagavond uit Stock holm vertrok, in Zweden politiek asiel hebben gevraagd. Bij de paspoortcon trole bleek dat tien personen niet aan wezig waren. Twee vroegen gisteravond om asiel. Men verwacht dat de andere acht vandaag zullen volgen. Diepvriestroepen. Binnen enkele dagen zullen ongeveer 2.700 man van de Ame rikaanse strijdkrachten voor „operatie diepvries IV" naar het zuidpoolgebied vertrekken. Het overgrote deel der troepen is ingedeeld bij de marine. Met negen schepen en 34 vliegtuigen gaan zij uit de Verenigde Staten naar voor lopige vertrekbases in Nieuw Zeeland. Gierputten. De Amerikaanse marine heeft een aantal lawaaidempers besteld, vijf meter lange bouwsels, die tegen de uit laat van straalvliegtuigen kunnen wor den geplaatst en het gegier van de mo toren absorberen. Het nuttig effect van de installaties, waarvan er 132 zijn be steld a raison van 4,2 miljoen gulden, is een geluidsvermindering met ruim 12 percent. Allemaal. Radio-Boedapest meldt, dat van alle chauffeurs, die in Hongarije een verkeersongeluk veroorzaken het rij bewijs zal worden ingetrokken. Na twee maanden kunnen zij het terugkrijgen mits zij slagen voor een nieuw verkeers- examen. EASTBOURNE (UPI) Volgens de laatste berichten zijn bij het treinonge luk bij Eastbourne in het Engelse graaf schap Sussex vijf personen om het leven gekomen. Negenentwintig zijn in een zie kenhuis opgenomen en nog twaalf ande ren zijn ter plaatse van het ongeluk ver bonden. Van de gewonden verkeren er twee in ernstige toestand. Vier van de vijf doden en de meeste gewonden waren passagiers. Een kleine depressie, die gisteren bo ven Engeland lag, is opgenomen in een uitloper van een boven Zweden gelegen lagedrukgebied. Deze uitloper is inmid dels ons land gepasseerd, hetgeen op ver scheidene plaatsen nog flinke regen- en onweersbuien heeft veroorzaakt. De laat ste 24 uur viel op het vliegveld Valken burg 22, in Hoek van Holland 30, en op Ypenburg 32 mm. Boven de Britse eilanden kwam een krachtige rug van hoge druk tot ontwik keling. Deze breidde zich vandaag over ons land uit en zal in de komende nacht passeren, waarna de wind naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Dit laatste hangt samen met de nadering van het fronten systeem van een midden op de oceaan ge legen lagedrukgebied. Voorafgegaan door barometerdalingen en vergezeld van een niet bijzonder brede regenzone hebben de ze fronten vanochtend de Ierse kust be reikt. Zij worden pas morgenmiddag bo ven Oost-Engeland verwacht. Daardoor is er een vrij grote kans, dat het in Neder land tot woensdagavond droog blijft. WEERRAPFORTEN Woensdag 27 augustus Zon op 5.42 uur, onder 19.40 uur. Maan op 18.29 uur, onder 3.50 uur. 29 aug. Maanstanden 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 27 augustus Hoog water 2.23 en 14.51 uur. Laag water 10.24 en 22.43 uur. Temperaturen: buiten Bfl land maxima van gis te- d CS ren Binnenland heden d e i 7 uur. Neerslag, laatste i 4> B 24 uur. *2 2 c5 Den Helder licht bew. nw 16 2 Ypenburg half bew. nw 16 31 Vlissingen half bew. nw 15 1 Eelde zwaar bew. w 13 10 Twente half bew. w 13 14 De Bilt licht bew. w 13 1 Eindhoven zwaar bew. w 13 0.1 VIv. Z.-Limb bewolkt w 14 22 Helsinki zwaar bew zw 15 4 Stockholm regen zw 17 2 Oslo zwaar bew. windst. 17 2 Kopenhagen zwaar bew. w 20 1 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0 Londen mist windst. 19 7 Amsterdam licht bew. wnw 17 7 Brussel licht bew. w 18 8 Luxemburg zwaar bew. w 16 10 Parijs zwaar bew. zw 20 4 Bordeaux mist windst. 22 0 Grenoble licht bew. nno 21 6 Berlijn zwaar bew wzw 19 1 Frankfort zwaar bew w 21 5 München régen wzw 21 3 Zürich zwaar bew. wzw 21 6 Genève zwaar bew. zzo 21 2 Locarno onbewolkt windst. 20 8 Wenen zwaar bew. w 24 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 17 8 Rome onbewolkt z 32 0 Ajaccio licht bew. nno 26 0 Mallorca licht bew. ono 30 Algiers zwaar bew. z 23 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2