CHINEZENWIJK V Agenda voor Haarlem Aanbod tot vangstbeperking in geheim overleg te Parijs Het avontuur van Joef en Brum^J Franse communisten roepen op tot een tegendemonstratie Kort en bondig In Londen zou men eerst Casey willen horen Van alles wat De radio geeft woensdag T elevisiepr o gramma HET GESCHIL MET IJSLAND Ook Groenland en Faroer laten zich niet onbetuigd Twee Amerikaanse geleerden verwachten nieuwe ijstijd Amerikaanse studenten uit Rotterdam vertrokken Roomboter als lokartikel Vooraanstaande theoloog uit Oost-Duitsland gevlucht Exodus van artsen schept grote problemen Wervelstorm in West-Japan Bestand aan grens tussen India en Oost-Pakistan Dodelijk verkeersongeval Engelse machinist in Rotterdam veroordeeld Generaal De Gaulle zvint aanhang in Zwart-Afrika Straaljager stortte op een hospitaal in Frankrijk Wapens voor Indonesië Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Meer plezier in groentijd DINSDAG 2 6 AUGUSTUS 1958 Het maandelijks AVRO-programma „Meridiaan" wint voortdurend aan kwali teit. zowel wat samenstelling, vondsten als regie betreft. Ditmaal kwam de honderd duizendste emigrant naar Australië, me vrouw Zevenbergen, op het scherm; tijdens het interview werd een telefoonverbinding met Australië tot stand gebracht die let terlijk en figuurlijk langdradig was, want het duurde enkele minuten voor er gespro ken kon worden. Verder zag men de an tiekbeurs in Delft en de schilderes Sedje Hémon die eigen werk toelichtte, wat ons nu nog meer principieel een te riskante be zigheid lijkt. Dick de Vilder interview de de in Amerika beroemd geworden Ne derlandse accordeonist Mathieu Schwartz (Mat Matthews), mr. Hilterman besprak de politieke toestand en burgemeester Wil- lemsen van Yerseke de bedreiging dooi de Deltawerken van de mossel- en oester cultuur. De avond werd besloten met een vorig jaar in het Concertgebouw te Am sterdam gemaakt filmpje van een jazzpro gramma, waarin virtuoos musiceren te ge nieten viel van onder anderen het Oscar Peterson Trio. Ella Fitzgerald bleek die avond slecht bij stem te zijn geweest. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen! HILVERSUM l. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden). Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Voor het platteland.12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, causerie. 14,00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksdan sen en -liedjes. 16.15 Voor de zieken. 17,00 Vakan- tietips. 17.50 Regeringsuitzend.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Esperan to in het internationaal verkeer, causerie. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 Deze tijd heeft geen tijd, hoorsp. 21.35 Gram. 22.00 Operettemuz. 2.50 Me dische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Es peranto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.10 Omr.orkest en solist. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., omr.koor en solist. 12.37 Kerkd. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.45 Zaïde, opera (gr.). 15.15 Metropole-ork.. klein koor en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Theaterorkest en sol. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, ge sprek. 18.30 Mannenzangvereniging. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bui tenland^ overzicht. 19.50 Gram. 20.00 .Radiokrant. 20.20 V val v. Salzburg: sopraan en piano. 21.30 Muzil :uisterwedstrijd. 22.00 Aanhouding in de Vlist. c us. 22.15 Vocaal ens. 22.45 Avondoverden- kmg. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.1524.00 Pla- tennieuws. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. (Om 17.00 Sport). 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Hoorspel. 21.35 Volksliederen 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische causerie. 22.30 2J.35 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VPRO: 17.00-17.40 Voor de kinderen. NTS. 20.00 Weekjoumaal. VARA: 20.30 Mijn zusje en ik, muzikaal blijspel. Advertentie Van Nelle bestellen PARIJS (Reuter) In doorgaans be trouwbare kringen te Parijs is meege deeld, dat IJsland maandag is verzocht buitenlandse vissersschepen binnen de nieuwe zone van twaalf mijl toe te laten, indien de hoeveelheid gevangen vis door een internationale overeenkomst wordt beperkt. De uitbreiding van de visgrens tot twaalf mijl door IJsland wordt maan dag van kracht. Naar verluidt is een der gelijk voorstel gedaan aan de IJslandse delegatie, die deelneemt aan geheime be sprekingen, welke te Parijs worden ge voerd tussen visserijdeskundigen van lan den van de Noordatlantische Verdrags Or ganisatie met visserijbelangen in het be trokken gebied. KOPENHAGEN (Reuter) Het plaat selijke bestuur van Groenland heeft maan dag bekendgemaakt, een visserijgrens van 12 mijl uit de kust te zullen eisen als IJs land en de Faroereilanden een grens van 12 mijl instellen. Er wordt thans een offi ciële aanbeveling opgesteld, die bij de Deense regering zal worden ingediend, al dus is in Godhaab (Groenland) bekendge maakt. „Een eventuele uitbreiding van de visserijgrenzen van Groenland zou de con trole op de visserij verbeteren. De huidi ge inspectiemaatregelen zijn verre van voldoende", zo heet het in de bekendma king. Groenland vreest, dat de eigen visse rij vrijwel de voornaamste bron van in komsten van het land grote schade zal lijden, wanneer bij IJsland en de Faroer eilanden niet meer in die mate als thans kan worden gevist en talrijke vissers hun werkterrein naar de wateren rondom Groenland zullen verleggen. In de volksvertegenwoordiging van de Faroer-eilanden hebben de twee voor naamste politieke partijen, die samen zes tien van de zevenentwintig zetels bezetten, uitbreiding van de territoriale wateren tot twaalf mijl buiten de kust bepleit. Even als op IJsland zou deze maatregel op 1 september van kracht moeten worden. De Londense Times is van oordeel, dat IJsland te ver is gegaan bij de vaststel ling van zijn visgebied. IJsland is koppig, schrijft het blad, en de reden voor zijn op treden is niet alleen economisch, maar ook politiek. Het argument dat de IJslandse wateren worden overbevist, is nog steeds niet bewezen, aldus de Times. Rusland neemt steeds meer IJslandse vis af en bo vendien is de tegenwoordige IJslandse coalitieregering van de steun van de com munisten afhankelijk. Het Britse blad dringt op een compromis aan. Het Nederlandse passagiersschip „Jo- han van Oldenbarnevelt" is uit Rotter dam vertrokken met 700 Amerikaanse middelbare scholieren aan boord, die on der auspiciën van de „American Field Service" hun vakantie in verschillende Europese landen hebben doorgebracht. Het afscheid was zoals ieder jaar nogal luidruchtig: spreek- en zangkoren lieten zich horen tussen de knallen van ont ploffend vuurwerk door. De serpentines in vele kleuren waren tenslotte nog de enige verbinding met de wal. Bij het produktschap voor Zuivel is ge- protestéerd tegen het feit dat een aantal detailhandelaren roomboter als lokarti kel gebruiken. Volgens de protestbrief, verzonden door het Bedrijfschap Klein handel in Melk en Zuivelprodukten wordt verse boter van exportkwaliteit verkocht voor 79 cent per pakje van 250 gram. Deze prijs kan volgens het bedrijfschap de kosten niet of nauwelijks goedmaken en soms de inkoopprijs niet meer dekken. De lage prijs wordt gehanteerd om de ver koop van andere artikelen te stimuleren in bedrijven, waarin het produkt geen be langrijk deel van het gehele assortiment uitmaakt. Andere boterverkopende be drijven moeten zich noodgedwongen aan passen, doch kunnen dit niet onbeperkt volhouden. De bedrijven, voor wie boterverkoop es sentieel is, zullen naar andere wegen tot rentabiliteitsverhoging moeten omzien door zich bijvoorbeeld meer op de ver koop van margarine te gaan toeleggen, hetgeen volgens het bedrijfschap een uit eindelijk nadelige uitwerking op de bo- terpositie zal hebben. Men verwacht voorts, dat het ontbreken van een verant woorde prijsvorming de zorg voor het ge voelige artikel boter zal doen verminde ren. NEW YORK (Reuter) Twee Ameri kaanse geleerden verwachten dat over ongeveer een eeuw een vijfde ijstijd zal beginnen, die op den duur West-Europa en het oostelijk deel van de Verenigde Staten met een laag ijs van meer dan drie kilo meter zal bedekken. Dr. Ewing, directeur van het geologisch observatorium van de universiteit van Columbia, en dr. Donn, geoloog en meteoroloog van het Brooklyn College in New York, zijn van mening, dat het water van de poolzee gedurende de ijstijden warm genoeg is geweest om ijs vrij te zijn. De poolzee zou naar hun theo rie in de ijstijden niet sterker bevroren zijn geweest dan thans. Zij wijzen erop, dat het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan snel warmer wordt. De gemiddel de temperatuur op Groenland en IJsland is in de afgelopen jaren ongeveer tien gra den gestegen en de ijskap aan de noord pool is volgens de huidige ramingen veer tig percent dunner dan vijftien jaar gele den en ook aanzienlijk kleiner. Als nu maar voldoende warm water van de At lantische oceaan in de IJszee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou con densatie van zeewater tot gevolg hebben en vrijwel onafgebroken sneeuwstormen, catastrofale stijging van het zeeniveau en het ontstaan van gletsjers op het vaste land. De Washington Post is voor een interna tionale oplossing van het visserijgeschil. De kwestie doet schade, aldus dit blad, niet alleen omdat zij de vijandschap tus sen IJsland en Engeland doet toenemen, maar ook omdat het gevaar bestaat dat IJsland, dat al een grote communistische minderheid heeft, zich meer van het Wes ten afkeert en zijn handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie gaat uitbreiden. (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is een vooraanstaand geleerde uit Oost-Duitsland naar het Westen ge vlucht. Het is de theoloog professor Kurt Aland, die aan de universiteit van Halle kerkgeschiedenis heeft gedoceerd. Profes sor Aland werd enige maanden geleden door de communistische pers aangeval len en spoedig daarop als gewoon hoogle raar geschorst. Behalve Aland vluchtte gisteren ook professor Köppe, hoogleraar aan de universiteit te Halle-Wittenberg, een bekend medicus, met drie van zijn voornaamste assistenten. De toestand op medisch gebied in Oost- Duitsland wordt door de vlucht van de ve le artsen langzamerhand zo slecht, dat men afdelingen van ziekenhuizen moet sluiten wegens gebrek aan medici. Dit is dezer dagen ondermeer geschied met de vrouwenkliniek van 'n ziekenhuis bij Hal le, omdat alle artsen en verpleegsters naar het Westen waren gevlucht. In totaal zijn gedurende de laatste zeven maanden niet minder dan 636 artsen uit Oost-Duitsland gevlucht. In West-Berlijn vraagt men zich af of deze artsenvlucht tegenover de Oostduitse bevolking wel is te verantwoorden. Men zou de Westduitse regering te Bonn willen verzoeken zich ermee te bemoeien. Ook in bepaalde niet-communistische kringen in Oost-Duitsland rijst verzet tegen de vlucht der artsen. Men kan zich echter moeilijk indenken, dat Bonn Oostduitse artsen zou .verbieden naar West-Duitsland te vluchten. De druk op artsen en tandartsen in Oost-Duitsland is bijzonder groot. Dezer dagen werd in het Oostduitse district Nieuw Branden burg een tandarts tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij in West- Berlijn medicamenten had gekocht tegen een huidziekte, waarvoor hij in Oost- Duitsland geen middelen kon krijgen. (AFP) De autoriteiten in Oost-Duits land trachten op alle mogelijke manieren het hoofd te bieden aan het tekort aan ar beidskrachten. Blijkens te West-Berlijn ontvangen berichten wordt nu een cam pagne gevoerd tegen de dertigduizend Oostberlijnse arbeiders die in het weste lijk stadsdeel werken. De Oostberlijnse ar beiders die weigeren hun, werk in West- Berlijn op te geven, raken óf hun woning kwijt, óf zij--worden elders in Oost-Duits land in genationaliseerde bedrijven of op collectieve boerderijen te werk gesteld. TOKIO (Reuter) Een wervelstorm heeft in West-Japan aan vier personen het leven gekost. Drie mensen worden vermist en zeventien werden gewond. Ongeveer duizend huizen zijn door overstromingen beschadigd of vernield. KARATSJI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft ingestemd met een voorstel van zijn Pakistaanse collega Noen om langs de grens tussen India en Oost-Paki stan een wapenstilstand te sluiten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Karatsji meege deeld Het bestand zou vanmiddag van kracht worden. Advertentie Van Nelle bestellen! Het echtpaar Van der Zanden uit Tholen is in zijn auto op de Halsterseweg te Bergen op Zoom aangereden door een bestelauto, die een voorrijder ging passeren; de chauf feur merkte echter te laat de tegenligger op De aanrijding was hevig en veroor zaakte een grote ravage. Mevrouw Van der Zande kreeg een zware hersenscnucomg en inwendige verwondingen; haar man kreeg een beenfractuur en inwendige ver wondingen. Mevrouw Van der Zande is aan de gevolgen van de verwondingen overleden. De 23-jarige R. H., geboren te Sunder land. is door de rechtbank te Rotterdam wegens zware mishandeling conform de eis veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek. H. was vierde ma chinist van het op 18 juni in de Waalha ven liggende Engelse m.s. „Charlston Ve nus". Op die dag zou hij met de zoon van een caféhoudster op Katendrecht hebben gevochten waarbij de zoon zijn rechteron- derbeen op enkele plaatsen had gebroken. Na. dit kleine ongelukje dreven ze rustig verder In de badkuip. Ze voelden zich best tevree en het leek echt wel of ze een boottochtje maakten. „Mooi gaat-ie zo, hè?" lachte Joef. „We zijn nou net ontdekkingsreizigers, die in een kano een rivier afzakkenPas maar op, dadelijk hoor je de leeuwen en tijgers brullen daar tussen de bomen van het oerwoud!" Daar moest Brum toch even om lachen. Wilde dieren In hun bos! „Zeker die paar geiten en eekhoorntjes?" lachte hij. 2324 PARIJS, (Reuter) Het linkse comité van verzet tegen het fascisme en de com munistische vakbond van metaalarbei ders hebben in een communiqué alle Fran se arbeiders en republikeinen opgeroepen op 4 september op de Place de la Répu- blique in Parijs een massa-demonstratie te houden. Op die dag zal De Gaulle daar zijn campagne voor de nieuwe grondwet in Frankrijk beginnen. Het comité en de vakbond willen dat de arbeiders en repu blikeinen een duidelijk „neen" laten horen op De Gaulle's grondwetsvoorstellen. De buiten de wet gestelde Algerijnse communistische partij heeft te Parijs vlugschriften verspreid, waarin zij er bij alle Algerijnen en „anti-kolonialistische Europeanen" op aandringt, de komende volksstemming over de nieuwe grondwet op 28 september te boycotten. Het onfat soenlijke karakter van de volkstemming blijkt al uit de wijze waarop de kiezers lijsten worden opgesteld, aldus het pam flet. CAIRO,(AFP) De Algerijnse balling Emir Abdel Krim El Khatabi heeft aan Advertentie METZ (AFP/Reuter) Een vliegtuig is maandag neergestort op een Canadees hospitaal in Grostenquin in Oost-Frank rijk, waardoor vijf mensen de dood von den en tien werden gewond. Het toestel was een van twee Canadese straaljagers van het type CF 100 die boven de Cana dese basis te Grostenquin tegen elkaar vlo gen. Drie van de vier vliegers kwamen om het leven. De andere kwam ongedeerd aan zijn valscherm op de grond. In het hospi taal waarin zich 45 personen bevonden, werden twee mensen gedood en tien ge wond. Het tweede Canadese vliegtuig stortte neer in het open veld. Botsing bij landing MEXICO (AFP) Zeventien mensen zijn maandagavond om het leven geko men bij een botsing tussen twee vliegtui gen, die tegelijkertijd trachtten te landen op het vliegveld van het stadje Yajalon in de Zuidmexicaanse provincie Chiapas. Bei de toestellen waren eigendom van een klei ne vervoersonderneming, die buiten toe zicht van de Mexicaanse autoriteiten om, binnenlandse vluchten verzorgt. Een van beide piloten zou bij het dalen door de zon zijn verblind. alle Arabische staten en „bevriende vre- deslanden" een telegram gezonden met het verzoek deel te nemen aan een „alge mene staking" op 28 september. BRAZZAVILLE, (Reuter) Leiders van de invloedrijke „Afrikaanse democra tische vereniging", hebben een beroep op hun volgelingen gedaan om op 28 septem ber te stemmen. Zij wijzen er op dat De Gaulle de gebieden een „nieuwe status, met een keus uit vele mogelijkheden, biedt, waaronder een onmiddellijk ingaan de of in de toekomst te verlenen onafhan kelijkheid" en dat in de ontwerp-grondwet het recht tot zelfbeschikking der Afrika nen wordt gewaarborgd. Onder degenen, die deze oproep hebben ondertekend, bevinden zich de burgemees ter van Brazzaville, de predikant Fulbert Joeloe, de premier van Gabon, Leon Mba, en de voorzitter van de wetgevende verga dering in Frans-Equatoriaal Afrika, Paul Goednjoet. LONDEN (Reuter) Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zou Engeland een beslissing over de verkoop van militaire uitrusting aan Indonesië, willen uitstellen to* na de besprekingen met de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, die zondag in Londen is aangekomen. Naar verluidt, zou de Engelse regering van de minister willen weten of Australië bezwa ren heeft. Volgens genoemde kringen, zou den tot dusver nog geen waarborgen aan Nederland zijn gegeven. DJAKARTA (UPIL-r Amerikaanse oor logsschepen, die vrijdag de haven van Djakarta binnenkwamen met een zending Amerikaanse militaire uitrusting voor In donesië, zijn zaterdag weer vertrokken, met onbekende bestemming. Het is met de aankomst van de trans portschepen al even geheimzinnig gegaan als met de luchttransporten van wapens naar Djakarta. Tot dusverre hebben de Indonesische autoriteiten nog weinig of geen nieuws over de zendingen losgelaten, maar uit ge zaghebbende bron is vernomen, dat het totaal der leveranties ver zal achterblijven bij het oorspronkelijk Indonesisch verzoek wapens ter waarde van ongeveer zes mil joen dollar te ontvangen. Alle tot dusverre afgeleverde wapens zijn van het „lichte" genre. Er zijn geen tanks of kanonnen ge arriveerd, zo wordt vernomen. Voor een eerste officieel bezoek aan Australisch Nieuw Guinea zijn dinsdag morgen gouverneur Platteel van Neder lands Nieuw Guinea en zijn echtgenote per vliegtuig van Hollandia vertrokken naar Port Moresby. Op het reisprogramma staan vele bezoeken aan het Australische gedeelte van Nieuw Guinea. De gouver neur wordt op 3 september in Hollandia terug verwacht. Advertentie Van Nelle bestellen! 21. De oude Tuck kwam niet op tijd weg. Zij pakten hem toen hij in een van de hoeken van zijn hut onder een deken zat. Zij hebben hem naar buiten geleept en zijn hut in brand gestoken en toen hebben zij hem tussen dertig of veertig mannen, die aan weerszijden van de weg stonden, laten doorlopen en zij schopten hem om beurten. Toen hebben zij hem beetgepakt en hem zo toegetakeld, dat hij voor dood bleef liggen, zijn li chaam half weggezonken in een rivier. Maar hij ging niet dood. Hij leeft zelfs nu nog". „Waar is hij, die oude hoe heet hij ook weer?" „De oude Tuck. Hij woont hier in de Chinezenwijk. Ik zal je eens mee naar hem toe nemen. Hij is nu zowat zeventig jaar." Het verhaal hield Tom zo bezig, dat zijn moeilijk heden vergeten waren. De praktische conclusie was wat Tom Fong Sr. had gezegd: „Als het een nare straat is ga je er niet door". Het was heel eenvoudig. Sindsdien maakte Tom altijd een omweg als hij wasgoed bij mevrouw Renke moest bezorgen. De oude Tuck was een legendarische figuur in de Chinezenwijk. Hij was waarschijnlijk de oudste man, die er leefde. Slechts weinig mensen kregen hem te zien en hij kwam maar een of tweemaal -r jaar op straat. Daar hij tot net geslacht Ng hoorde, zorgde de Ng-vereniging, die vele leden telde, voor hem. Hij had geen directe afstammelingen, maar toch waren alle Ngs met hem verwant en noemde hem oude oud-oom. Er werd verteld, dat hij in Alaska, Vancouver en Portland was geweest en een groep Chinese arbeiders door de wildernissen van Wyoming had gevoerd. Al stelende en vechtende en met het verlies van de helft van hun mensen hadden zij zich een weg naar Illinois gebaand en zich ten slotte aan de zuidzij van Chicago gevestigd. Toen hij bijna zestig jaar was, was de Oude Tuck naar New York gekomen. Hij stond bekend om zijn fysieke moed, maar tegen de tijd, dat hij in New York kwam, was hij een listige, wijze, oude man, alsof hij de drieduizend jaren der Chinese geschiedenis had gelezen. Het heette, dat hij op zijn vijfendertigste de studie van oud Chinees ter hand had genomen, dat hij in Chicago met Sun Yat-sen in aanraking was geko men en dat Sun Yat-sen hem na de revolutie van 1911 een regeringsfunctie had aangeboden, maar dat hij had geweigerd. Hij was een geboren beslechter van geschillen tussen de scheefogen. Acteurs zochten zijn beschermheerschap, alle liefdadigheidsinstellingen trachtten zijn naam in hun comité's te krijgen, voor aanstaande Chinese advocaten vroegen zijn raad en de New Yorkse politie rekende op zijn medewerking. Er werd verteld, dat hij ten tijde van het drankver bod de Chinezenwijk droog hield, hoewel het aan de kant van de Bowery krioelde van de klandestiene kroegen en er geld in overvloed aan te verdienen viel. De Oude Tuck stond het eenvoudig niet toe. Hij was de meest gewilde gast op bruiloften, waar hij de gasten in verrukking bracht met zijn grove Kantonese kwinkslagen. Hij was zonder dat hij er moeite voor deed de populairste figuur van de Chinezenwijk on danks 't feit, dat hij een glazen oog had. Maar de Oude Tuck werd te oud. Hij werkte niet meer, had het groot ste deel van zijn geld weggegeven en zich nu al enige jaren teruggetrokken en hij werd weinig meer gezien. Tom zeurde of zijn vader hem mee wilde nemen naar de Oude Tuck. Hij moest een donkere trap op naar een tempel op de tweede verdieping. Door getraliede tussenschotten viel triestig licht van een groene veranda. Rode, pun tige stroken zij hingen voor de Westerse Koningin Moeder van de Hemel, met de veel aanbeden God van de Oorlog en de Rechtvaardigheid aan haar rech terzij en de God van de geneeskunde aan haar linker. Een brede, horizontale zijden baan, met gouddraad geborduurd, met cirkels die zwart fluwelen Chinese lettertekens bevatten, liep langs de ene kant van de kamer en bedekte ten dele de voorhoofden en gezich ten van de vervaarlijk uitziende afgodsbeelden. In een porseleinen vaas op het oude, verschoten, rode altaar brandden wierookstokjes. Tom hoorde ergens een poes miauwen en hij schrok ervan. „Vader, waar is de Oude Tuck?" „Je mag hem niet Oude Tuck noemen. Je moet hem oud-oom Tuck noemen. Ik wilde je eerst de tempel la ten zien. Hij is daar achter. Hij is de hele winter in bed geweest". De vader wees naar de rode gordijnen. Tom stelde zich een oude man met één oog voor, die zijn gezicht ergens tussen de afgodsbeelden door stak. De kat miauwde weer. Het klonk heel dichtbij. „Vader ik wil hem liever niet zien!" „Stil, hij kan je horen. Denk eraan, dat hij een van mijn oudste vrienden is. Wij zijn samen van Alaska naar Vancouver gereisd". „Ben jij daar, Tom Fong?" kwam de stem van een oude man ergens van achter de afgodsbeelden. „Ik ben het", antwoordde Tom Fong. „Waarom kon je niet binnen?" „Ik laat mijn zoon de tempel zien. Hij wil u komen begroeten". „Waar is hij?" fluisterde Tom heel zachtjes, terwijl hij zijn vader stijf bij de arm hield. Tom hoorde kloppen op de planken achter de afgodsbeelden en zag de rode draperieën bewegen. „Kom mee", zei de vader. Hij nam Tom mee naar het trapportaal en hield stil voor een deur, die naar de kamer achter de tempel leidde. Het was alsof zij de grot van een heremiet betraden. Door het half neergelaten scherm voor het enige ven ster van de kamer viel een schemerig licht. Op het bed half onder de dekens zat een oude man in zijn Chinese jas met een star, grauw gezicht en gesloten ogen. Tom wachtte tot zijn ogen open zouden gaan om het glazen oog te zien, maar toen zij opengingen wist hij niet welk van glas en welk echt was. „Geef oud-oom een hand. Dit is mijn zoon Tom". Tom schoof naar voren en staarde hem aan. De han den van de oude man bewogen. „Kom dichterbij. Laat mij naar je kijken". Het gezicht van de Oude Tuck was een en al rimpel en hij scheen een enorm lichaam te hebben. Tom wist niet of de oude man hem zag of niet. Het leek of de oog leden wijder opengingen en hem koud aanstaarden. De Oude Tuck hield Toms hand vast en glimlachte achter zijn walrussnor. „Nu, het doet mij plezier dat je oud-oom bent komen opzoeken. Tom, je vader en ik zijn grote vrienden." Tom ging voorzichtig op de rand van het bed zitten. „Hoe gaat het er tegenwoordig mee?" vroeg de va der. (Wordt vervolgd) Veroordeeld. Op 12 juli botste een reizigerstrein bij Frankfort door een ver keerde wisselstand op een stilstaande trein. Een Nederlandse dame kwam daarbij om het leven. De 57-jarige wisselwachter, die voor dit ongeluk verantwoordelijk was, is tot. drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. Welkom vreemdeling. Op het Stati onsplein te Rotterdam werd de koffer ge stolen van een 25-jarige elektricien uit Basel. De diefstal gebeurde toen hij bij een tramhuisje op een plattegrond stond te kijken welke lijn hij moest nemen. Aan de koffer was met een riempje een film camera en een belichtingsmeter beves tigd. In de koffer zat kleding. Een schade post voor de Zwitser van ongeveer f 900. Dr. J. van Baal. De generale zen- dingsdeputaten hebben een aantal docen ten en gast-docenten benoemd voor de nieuwe cursussen aan het Zendingssemi narie van de Gereformeerde Kerken te Baarn. Als gewoon docent is onder anderen benoemd dr. J. van Baal, oud gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea. Advertentie Van Nelle bestellen! De Senaat van de studentenvereniging „USR" te Utrecht heeft gebroken met de sleur van de groentijd. Men wil deze voor de student zo belangrijke tijd meer in het teken van de humor plaatsen. De leden van „USR" hebben inmiddels instruc ties gekregen hoe zij deze humor op de no vieten moeten overbrengen. Daarnaast heeft men Godfried Bomans bereid gevon den voor leden en novieten een inleiding te houden. DINSDAG 26 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee, 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, tot 23 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her rie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 20 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 jaar, 19 en 2j 15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 j., 20 15 uur. Rembrandt Theater: „De kam- pioen-fietsjongen", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Belhamel", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Mo- gambo", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM (West Kolk): Concert door verschillende zangkoren, 19.45 uur. WOENSDAG 27 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, 10 tot 23 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn, 10 tot 12.30 en 12.30 tot 17 uur. „In 't Goede Uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her rie", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlam en de pijl", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 u. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Sjors van de Rebellen club", alle leeftijden, 14.30 uur; „My man Godfrey", alle leeftijden, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „De kampioen-fiets.ion- gen", alle leeftijden, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: Films van Stan Laurel en Oliver Hardy, alle leeftijden, 10.30 uur: ..De Bel hamel", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21 15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Mou lin Rouge", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM (West Kolk): Concert door verschillende zangkoren. 19.45 uur. Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. Bronsgeest, organist H. Lasschuit, hoboïst Arie Butter. 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5