Dr. Platteel bepleit pact Australië-Nederland Jonge luitenant moet enorme vuurkracht in toom houden BIMIJ-stichtingsbestuur ziet nu al om naar geschikt terrein De Gaulle stuurt protestantse ambassadeur naar Bonn De Gaulle houdt vandaag een radiotoespraak in Algiers VRIJDAG 2 9 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Indonesische argwaan door reis van Casey Harriman intervenieert ten gunste van Jimmy Wilson Hooggerechtshof nam nog geer beslissing Japan wil scheepswerven voor Indonesië bouwen „New York Herald Tribu ne" van eigenaar verwisseld Makarios pleit voor UNO- interventie op Cyprus AMERIKAANSE TANKS IN BEIROET Ondanks steeds weer verdwalende kogels Bouw van kantorenpand aanstaande Marktplein, Schapenland of Heerenduinweg? Atleet door speer gedood Grenscorrecties Amerika gebruikt de maan als „wereldspiegel" Is Seydoux een hele of een halve Europeaan t Algerijnen schoten een politieman dood in Parijs Irak wordt geen lid van de Arabische Republiek, Brand in (lichtschacht van Poolse mijn, 56 doden Moskou verkiest een Tsjech boven een Joegoslaviër Zeshonderd goochelaars op congres in Wenen Atlas-proef slaagde PORT MORESBY (Nieuw-Guinea) (Reuter) Dr. P. J. Platteel, de gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea, die op bet ogenblik een bezoek aan Port Mo resby in Australisch Nieuw-Guinea brengt, verklaarde tijdens een persconferentie, dat in verband met de voortdurende dreiging van een aanval van Indonesië, de Neder landse regering een verdrag of militair bondgenootschap tussen Australië en Ne derland ten aanzien van Nieuw-Guinea zon toejuichen. „De politieke positie van Nederlands Nieuw-Guinea is voor Austra lië van meer belang dan voor Nederland", zei hy. „Een bondgenootschap zou Indonesië duidelijk maken, dat Nederland niet alléén staat en de steun heeft van een ander land. De grootste verdienste van zulk een ver drag zou zijn. dat hef zal dienen om een oorlog af te weren. De bevolking van Nieuw-Guinea zou zich veiliger voelen, als Nederland en Australië een militair verdrag aangingen", aldus de gouverneur. „Als Indonesië een oorlog op grote scnaal zou beginnen, zou dat ook het begin zijn van een Derde Wereldoorlog". De gouverneur bevestigde, dat er in Ne derland een beweging bestaat om Neder lands Nieuw-Guinea op te geven, maar „deze komt uitsluitend voort uit extreem linkse politieke kringen en socialistische groepen van de pers". „De niet-inheemse bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea is bevreesd voor ec-n oorlog met Indonesië, omdat zij zich de verschrikkingen van de anti-Nederlandse opstand van 1945 in Indonesië herinnert", zo zeide dr. Platteel. „Deze mensen, van wie velen Indo-Europeanen zijn, zijn na da overdracht van de soevereiniteit uit Indonesië in Nederlands Nieuw-Guinea aangekomen. Hun vrees is niet gegrond op politieke overwegingen, maar op ervarin gen in het verleden". Voorts verklaarde dr. Platteel uiteinde lijk geen goede resultaten te verwachten van de levering van Amerikaanse wapens aan Indonesië, welke hem „moedeloos" maakte. LONDEN (Reuter) In een vraagge sprek voor de radio heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, R. Casey, ondermeer vragen over Indonesië beant woord. Op de vraag: Ziet. u uit naar min of meer goede betrekkingen met de Indo nesische regering, antwoordde de minister: „Wij beogen in Australië zo goed moge lijke betrekkingen met Indonesië te ver krijgen. Ons enig punt van verschil be treft Nederlands Nieuw-Guinea. Wij steu nen de Nederlandse soevereiniteit in Nieuw-Guinea uit juridisch oogpunt en in het belang van de bevolking zelf. De zorgen van de Australische regering inzake Indonesië bestonden daarin, dat er geleidelijk een aanzienlijk toenemende communistische invloed was en dat kort geleden nogal verontrustende verklaringen door gezaghebbende personen in Indonesië ALBANY (UPI) De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Averell Harriman, heeft gouverneur Folsom van Alabama verzocht de zaak van Jimmy Wilson, die wegens diefstal van drie en een halve dollar ter dood is veroordeeld, opnieuw in overweging te nemen. Harri man heeft Folsom gevraagd de feiten in de zaak Jimmy Wilson opnieuw te bezien. „Vele mensen in de staat New York heb ben hun ernstige bezorgdheid geuit over de kwestie", aldus Harriman. MONTGOMERY (UPI) Het Hoogge rechtshof van Alabama heeft nog geen be slissing genomen in de zaak Wilson. Het Hof, dat reeds het doodvonnis van de la gere rechtbank had bevestigd, heeft voor zich een voorstel tot een nieuwe behande ling van de zaak. De volgende geregelde zitting van het hof is op 4 september, een dag voor de datum waarop Wilson terecht gesteld zou moeten worden op de elektri sche stoel. Mogelijk zal de zaak voorlopig nog niet in behandeling worden genomen maar zal het tribunaal de datum van de terechtstelling uitstellen, terwijl het Hof het voorstel tot een nieuwe behandeling overweegt. Opschorting van het vonnis zal automatisch geschieden indien de kwestie donderdag nog niet in behandeling is genomen. Wilson zal Folsom gratie kunnen verzoe ken, indien het Hooggerechtshof niet op het voorstel tot herbehandeling van de zaak ingaat. Folsom heeft laten doorsche meren dat hij Wilson's vonnis zal wijzigen in levenslang. AUSTIN (Reuter) Gouverneur Daniel van Texas heeft het jegens de neger Nor man Kizzee gewezen doodvonnis wegens manslag in levenslange gevangenisstraf veranderd. Kizzee had in een twist om twee dollar een blanke man met een ha mer doodgeslagen. Kizzee wordt als zwak zinnig beschouwd. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Scheepvaart, Mohammed Nazir heeft donderdag medegedeeld, dat Japan heeft aangeboden in Indonesië scheepswerven te bouwen. Tijdens zijn jongste bezoek aan Tokio heeft minister Nazir overeenstemming met. de Japanse regering bereikt, dat de werven zullen worden gebouwd op basis van een ge mengd bedrijf tussen de beide landen. De ze aangelegenheid wordt thans door de Indonesische regering bestudeerd. LONDEN UPI) De Indonesische mi nister van Scheepvaart, Mohammed Na zir, heeft, zo meldt Antara, in verschil lende landen van Europa schepen ge kocht en contracten voor de aankoop en bouw van schepen afgesloten. Volgens Nazir zal de Indonesische koop vaardijvloot met 65 schepen tot een totale tonnage van 138.590 ton worden uitge breid. Nazir bezocht onlangs Finland, Italië, West-Duitsland, Polen, Joegoslavië, Rus land en Japan om over de aankoop van schepen te onderhandelen. werden afgelegd over de mogelijkheid van gebruik van geweld in Nieuw-Guinea. Op de vraag of hij het eens was met de Amerikanen, dat het goed was wapens aan de huidige Indonesische regering te ver strekken, antwoordde minister Casey: „Wij steunen het verschaffen van wapens voor de binnenlandse veiligheid, maar wij ge loven dat het daartoe beperkt moet blij ven. Er bestaat geen rechtvaardiging voor het verschaffen van wapens voor enig buitenlands avontuur. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandrio heeft in Djakarta donderdag ver klaard, dat. Indonesië „niet passief" zou kunnen blijven ten opzichte van een mili tair bondgenootschap tussen Australië en Nederland inzake het betwiste gebied van West-Irian. Deze verklaring werd bekendgemaakt door het ministerie van Buitenlandse Za ken. De woordvoerder zei, dat deze ver klaring betrekking had op een lunch van de ministers van Buitenlandse Zaken van Australië en Nederland, R. Casey en mr. J. M. A. H. Luns, die vandaag in Den Haag wordt gehouden. (ANP) Dr. Subandrio merkte op, dat Australië en Nederland elk jaar ovei'leg hadden gepleegd inzake Nieuw-Guinea en zei: „zeker dit jaar zal Indonesië meer op zijn hoede zijn met betrekking tot berich ten over een eventueel sluiten van een Australisch-Nederlands militair bondge nootschap in West-Irian. Ik geloof in Aus- tralië's wijsheid in deze aangelegenheid. Australië weet zeker dat Indonesië niet passief zal blijven tegen enig militair bondgenootschap dat gericht is tegen Indonesië". NEW YORK, (UPI) De 117 jaar oude „New York Herald Tribune", waarvan een Europese editie in Parijs verschijnt, is van eigenaar verwisseld. De tegenwoor dige directeur-hoofdredacteur Reid, heeft medegedeeld dat het blad door de Ameri kaanse ambassadeur in Londen, Whitney, is gekocht. Whitney blijft tot januari 1961 in Londen. Gedurende de „overgangsperio de" zal Reid als vertegenwoordiger van Whitney optreden. Bovendien behoudt de familie Reid „aanzienlijke belangen" in de „Herald Tribune", een van de grootste New Yorkse ochtendbladen. Het blad, dat einde maart een oplage van 377.400 exemplaren had, zal als „onaf hankelijke, republikeinse krant" worden voortgezet. De zondagseditie heeft een op lage van 567.265, de Europese editie van 50.000. De redactie zal niet worden gewij zigd. Het Newyorkse bedrijf omvat 1.9Ö0 personen, onder wie 400 journalisten, het bedrijf in Parijs 400, onder wie vijftgi jour nalisten. (Reuter) Er zijn geen cijfers over de transactie bekendgemaakt. In onbeves tigde berichten wordt een bedrag ge noemd, variërend tussen tien en vijftien miljoen dollar. Whitney heeft in juli „Pa rade Magazine" een zondagsbijblad, dat in 59 Amerikaanse dagbladen, met een totale oplage van meer dan acht miljoen,- wordt bijgevoegd, voor een eveneens niet ge noemd bedrag overgenomen. ATHENE (Reuter) „De Britse poli tiek ten aanzien van Cyprus is negatief geweest, zonder een constructieve geest en over het geheel tegenstrijdig en onop recht. Wij hebben geen vertrouwen meer in de Britse regering", zo heeft aartsbis schop Makarios op een persconferentie te Athene verklaard. De aartsbisschop acht de tijd gekomen voor „inmenging op aanzienlijke schaal" door de UNO teneinde de vrede op het eiland te herstellen. Hij herinnerde aan de „positieve en weldadige" interventie van de UNO in het Nabije Oosten. NICOSIA (Reuter) De Cyprische bevolking wordt in pamfletten van onbe kende herkomst aangespoord Britse voet balpools, televisiediensten en ingevoerde goederen uit het Gemenebest of Groot- Brittannië te boycotten. In de eerste helft van dit jaar is de invoer uit Groo+-Brittan- nië van ruim elf miljoen pond sterling uit de vorige vergelijkbare periode tot ruim acht miljoen gedaald. De vrouw van de molenaar van Rullen in West-Duitsland. wilde óók een molen. Haar man maakte er diLS een voor haar op schaal 1 20. Zij kan er nog mee malen ook:'koffie. BEIROET (UPI) Een verantwoorde lijke taak rust op de schouders van een jeugdige eerste luitenant, de commandant van de afdeling Amerikaanse tanks, die een groot verkeerscircuit bij Beiroet bezet houdt. Drie dagen geleden heeft luitenant John Eyd met zijn mannen het. circuit dat zij „watermeloencircuit" noemen, om dat er nog altijd een tentje staat waar een Libanese koopman watermeloenen ver koopt bezet. De Amerkanen kijken hier recht de Bastawijk in, het centrum van de; Libanese opstandelingen. In drie dagen heeft Eyd niet veel slaap gekregen. Want telkens als er buiten het kamp een „trip flare" (een lichtkogel, die afgeschoten wordt als men een versper ringsdraad raakt) afgaat, moet de com mandant gaan kijken wat er aan de hand is. Dat gebeurt enkele keren per nacht. Meestal is het een of ander dier, maar het kan natuurlijk ook een sluipschutter zijn. Daarom heeft Eyd weinig rust. Want hij is degeen, die moet beslissen of de Ame rikanen hier moeten schieten of niet. Zijn instructies luiden dat hij zijn man nen bevel tot vuren moet geven, als erop hen geschoten wordt en als hij zijn doel kan zien. Tot dusverre heeft hij nog geen bevel tot vuren gegeven. Maar het was en kele keren op het nippertje. Bijvoorbeeld in de nacht van woensdag op donderdag. Toen probeerden rebellen binnen te dringen in de pijnbossen rondom de Amerikaanse sterkte. De Libanese re geringstroepen begonnen te schieten. En kele kogels kwamen terecht in het Ameri kaanse kamp, zonder iemand letsel te be zorgen. De rebellen hadden bazoeka's bij zich, die zelfs de zware Amerikaanse Pat- tontanks lelijk zouden kunnen toetakelen. Moest er teruggevuurd worden of niet? Eyd vond van niet, maar hij zegt zelf dat het een moeilijke beslissing was. Luitenant Eyd heeft een groot voordeel DE VRAAG, wat er met de BIMIJ moet gebeuren, wanneer naar men verwacht volgend jaar op het terrein tussen de Spaarnestraat en de Merwedestraat wordt begonnen met de bouw van het Centraal kantorenpand van de gemeente Velsen, heeft uiteraard ook al door dp hoofden van het Stichtingsbestuur Bouwfonds Doops gezinde Kerk gespeeld. Er is zelfs al enige overleg met de gemeente geweest en al staat het nog helemaal niet vast, dat er ook inderdaad een zevende BIMIJ komt en al bestaat de mogelijkheid, dat de grond volgend jaar september nog steeds braak ligt, toch heeft men de toezegging gekregen, dal eventueel het „Schapenland" aan de Maas- en van Ostadestraat kan worden gebruikt voor het optrekken van de tentoonstellingstenten. Het terrein bij deze straten aan de bos rand ligt mooi centraal, maar het bezwaar is, dat het niet vlak is. Men heeft dan ook voorts van de gemeente Velsen in over weging gekregen te beoordelen of het ter rein bij de Heerenduinweg eventueel in aanmerking kan komen. Het bezwaar van dit terrein is evenwel, dat het nog al uit het centrum van IJmuiden ligt verwijderd. Een derde mogelijkheid zou hierin be staan, dat de tenten op de stenen van het Marktplein komen te staan. Het kleine lunapark, dat los staat van de BIMIJ maar dat er nu in de loop van de jaren is gaan bijbehoren, zou dan echter in de verdruk king komen. Hiervoor zou een plaats in een aangrenzende straat gezocht moeten worden. Het houden van de tentoonstelling in het centrum van de stad en bij voorkeur aan de Lange Nieuwstraat heeft het grote voordeel, dat de autobussen van de NZH voor de tentoonstelling stoppen. Uit op vorige BIMIJ's gehouden enquêtes is over duidelijk gebleken, dat een groot aantal bezoekers van buiten de gemeente Velsen komt. Cijfers van de BIMIJ en van het Rode Kruis verzameld tijdens de loterij op de tentoonstelling wezen uit, dat twintig percent van de bezoekers komt uit de IJmond ten noorden van het kanaal en vijfenzeventig percent uit Velsen. Sant poort en Haarlem en omgeving. De andere vijf percent komt uit andere steden in Nederland of uit het buitenland. Bo Larsson. een Zweedse estafetteloper is donderdagavond in het stadion in Stockholm door een speer gedood. De speer trof de ongelukkige atleet in de borst en raakte een slagader. Larsson werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, doch onderweg naar het hospi taal is hij ten gevolge van bloedverlies reeds overleden. Larsson bevond zich, toen het ongeluk gebeurde op het middenterrein en maak te zich gereed voor de halve finales van het estafettenummer. Hij heeft de waar schuwing van de officials, dat het speer werpen zou beginnen, niet gehoord. op deze post: hij spreekt vlot Arabisch, want zijn vader was een Syriër, zijn moe der een Libanese. Dat maakt de ontmoe tingen met de rebellen heel wat gemakke lijker. De eerste nacht verkende Eyd het terrrein met zijn mannen. Zij kwamen re bellen tegen, die een vijandige houding aannamen. Maar toen zij Eyd Arabisch hoorden spreken, veranderden zij. Zij heb ben nu maatregelen getroffen, dat kinde ren en onverantwoordelijke jongelui, die misschien een vuurgevecht zouden ontke tenen alleen voor de opwinding, uit de buurt van het Amerikaanse kamp blij ven. De onvriendelijkheden hielden spoedig op dank zij Eyd's kennis van het Arabisch. De eerste paar dagen kwamen er wel eens rebellen naar het kamp, die met een vrien delijk gezicht en een glimlach, in het Ara bisch zeiden „ga naar huis, honden", den kende, dat de Amerikanen hen toch niet konden verstaan. Hun verbazing was groot, toen Eyd terugriep: „Waarom zou den wij zwijnen?" Nu blijven dergelijke dingen achterwege. Helemaal gelukkig met zijn Arabisch is de luitenant echter niet. „Als ik bijvoor beeld van Ierse in plaats van Arabische afkomst was, zat ik nu in Mannheim om de trouwpapieren en de immigratiedocumen ten in order te maken voor mijn Duitse verloofde. Nu moet ik nog een paar maan den dienst doen. Dan ga ik rechtstreeks terug naar Amerika en moet ik van daar uit al die papieren verzorgen", verzucht hij. (Van onze correspondent in Bonn) Woensdagavond om twaalf uur werd de Westduits-Belgische overeenkomst van kracht, volgens welke gebieden met een totale oppervlakte van duizend hectare en een bevolking van 640 zielen weer bij Duitsland worden gevoegd. Het gaat om stukken land die in 1949, op grond van de zesmogendhedenovereenkomst van Pa rijs, aan België werden toegewezen. De overdracht van deze gebieden is zonder enige festiviteit geschied, hoewel het oor spronkelijk wel de bedoeling was hieraan enige officiële plechtigheden te verbinden. Maar met het oog op de Westduits-Neder landse lopende onderhandelingen over voormalige Duitse gebieden als Elten, die nog altijd niet zijn afgesloten, heeft men afgezien van welk herenigingsfeest ook. Men vreesde te Bonn, dat officiële plech tigheden een ongunstige invloed zouden kunnen uitoefenen op het Westduits-Ne derlandse overleg. Wel sprak de grootste regeringspartij, de christen-democratische unie de hoop uit, dat het Westduits-Neder landse overleg spoedig zal leiden tot terug gave van voormalige Duitse gebieden, en dat ook aan de Nederlands-Westduitse grens spoedig sprake zal kunnen zijn van een „kleine Duitse hereniging". (Van onze correspondent) De Amerikaanse marine, heeft een methode ontwikkeld om de maan te ge bruiken als een „spiegel", waarmee alle delen van de wereld, met inbegrip van Rus land, kunnen worden verkend. Met dit verkennings-systeem zou zelfs een atoom explosie of de lancering van een raket in Rusland, onmiddellijk kunnen worden waargenomen. Dit vertelde ons het Amerikaanse Con greslid James Fulton, die donderdag in Den Haag een bijeenkomst van het inter nationale ruimtevaartcongres bijwoonde. Fulton wilde over deze opzienbarende uit vinding slechts enkele gegevens verstrek ken. Op de vraag, of wolken de ontvangst zul len storen en of het systeem ook voor het geleiden van raketten kan worden gebruikt mocht hij geen antwoord geven. Ook de werking van het systeem, waarvoor in Amerika al grote installaties zijn gebouwd blijft geheim. Het is geen radar, geen ra dio. De Amerikaanse marine, die de ap paratuur bedient, behoeft zelfs geen stra len uit te zenden. Alles wat men wil we ten, verschijnt zo op het scherm. (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe Franse ambassadeur te Bonn, Frangois Seydoux, die onlangs zijn geloofs brieven aan de Westduitse president Heuss overhandigde, is in de bondsrepubliek aan gekomen op een tijdstip dat er enige twij fel bestaat over de Europese gezindheid van zijn chef, minister-president De Gaulle. Dat heeft zijn weerslag gevonden in de commentaren waarmee Seydoux te Bonn is ontvangen. Seydoux wordt verweten dat hij eigenlijk geen goede Europeaan, geen goede voorstander van de Europese inte gratie zou zijn. Men heeft uitgeplozen dat hij zich indertijd, als directeur van de af deling Europa van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Parijs, tegen het plan tot instelling van een Europese defensie gemeenschap kantte, dat in Frankrijk zijn einde vond. Seeydoux is, als zoon van een diplomaat, te Berlijn geboren, spreekt uitstekend Duits en gold te Parijs als een kenner van de Duitse verhoudingen. Hij was van 1933 tot 1936 werkzaam op de Franse ambassade te Berlijn onder leiding van de bekende Frangois Poncet. In 1946 werkte hij op nieuw te Berlijn. Seydoux is echter ook een Gaullist en nog wel een protestantse Gaul list gelijk zijn voorganger, de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Het is opvallend dat de trouwe rooms-katholiek De Gaulle op twee sleu telposities van de Quai d'Orsay (het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken) protes tanten plaatste. Met die protestantse gaul listen heeft Bonn in het bijzonder te ma ken. De vraag is nu wat Seydoux, en, op groter afstand, ook Couve de Murville, voor Bonn in het vat heeft. Hun chef De Gaulle en kabinetsleden als Soustelle, die te Bonn bepaald geen goede pers heeft, zijn voorstanders van een overheersende positie van Frankrijk in het Europa der zes. Iedere twijfel daarover is dezer dagen weggeno men door het Franse standpunt jegens het opschorten der kernproeven. Seydoux zou zich tot dusver wat sussend over de Franse houding in Europa hebben geuit en hebben gewezen op de Franse toegevendheid in zake de vrijhandelsmarkt, hetgeen toch niemand had verwacht. Een verdediger Deze speldeprikken, die Seydoux tijdens zijn nog slechts korte verblijf te Bonn ondervond, kregen ook een bestrijder. Graaf Coudenhove-Kalergi, Europeaan van ALGIERS (UPI) Generaal De Gaulle, die sinds zyn aankomst in Algiers gewik keld is geweest in geheime besprekingen met vertegenwoordigers van de verschil lende bevolkingsgroepen uit geheel Alge rije, heeft geen gehoor gegeven aan de sterke aandrang van Europese zijde om zyn plannen voor Algerije in een grote massabijeenkomst bekend te maken. Hij zal zich vanmiddag in een radiorede tot Algerije en Frankrijk richten. Voor zijn vertrek naar Frankrijk zal hij dan een rit maken door de stad. De lijst van personen die De Gaulle in zijn bewaakte residentie opzochten is ge heim gehouden om hen te beschermen tegen represailles van de rebellen, maar naar verluidt waren zij afkomstig uit alle lagen van de bevolking en bevonden zich onder hen ook moslem-vrouwen. Waarnemers merkten op, dat er geen receptie door het^ „Comité van openbaar welzijn" op het programma staat. Er wordt gesproken over een toeneming van de spanning tussen het comité en de generaal. In extremistische kringen doen geruchten de ronde, dat de generaal misschien wel werkt aan een geheim vredesplan voor Algerije. Een woordvoerder van het comité deelde woensdagavond op een persconfe rentie mee, dat het comité geen welkoms- delegatie naar het vliegveld had gezonden, omdat de premier op passende wijze werd verwelkomd door militaire en burgerlijke autoriteiten en aangezien de „Comité's van openbaar welzijn" slechts „verenigingen" zijn. Wrijving (Reuter) Van personen uit de om geving van De Gaulle werd vernomen, dat men in hun kringen ervan overtuigd is. dat nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. In vele gevallen moeten geestesgesteldheid en wijze van optreden nog worden veranderd. Een Franse officier zei, dat het moeilijk is zekere Europeanen ervan te overtuigen, dat de mohamme danen burgers zijn als zijzelf. PARIJS (AFP) Vier Algerijnen heb ben donderdag-vond in Parys een aan slag gepleegd op een politieman. De man werd door drie kogels dodelijk gewond. Twee van de vier Algerijnen werden later door de politie ingesloten. Hierna ontstond een gevecht waarby de twee Algerijnen door kogels werden getroffen. (UPI) Naar verluidt hebben van de drieduizend Algerijnen die in het Vélo- drome d'Hiver zijn ondervraagd 27 deel genomen aan de serie aanslagen van maan dag. Elders in Frankrijk, voornamelijk in Lyon, werden duizend Algerijnen onder zocht. In de afgelopen nacht is te Ars-sur- Moselle, in Oost-Frankrijk, een grote hoe veelheid explosieven uit een dynamiet- fabriek gestolen. Men neemt aan dat de daders Algerijnen zijn. Op een der muren stond althans geschreven: „Vrede in Alge rije. De fabriek zal over zestig seconden ontploffen. Zoek niet naar ons, maar redt u". zegt minister Jomord RABAT (UPI) Abdel Jabbar Jomard, de minister van Buitenlandse Zaken van de republiek Irak, heeft te Rabat ver klaard, dat zijn regering niet voornemens is toe te treden als lid van de Verenigde Arabische Republiek. De voornaamste op gave waarvoor het nieuwe bewind zich momenteel gesteld ziet, is de reorganisatie van de industrie men streeft naar een grootscheepse industrialisering en het consolideren van de binnenlands-politieke verhoudingen. LONDEN (UPI) De directeur van de Iraq Oil Company heeft te Londen ver klaard dat hij, tijdens besprekingen in Bagdad, van de Iraakse regering opnieuw de verzekering heeft gekregen, dat Irak zijn verplichtingen tegenover de in Irak werkende oliemaatschappijen zal nakomen. Deze verklaring is voor de Iraq Oil Com pany reden geweest een ontwikkelings- projekt aan te vatten waardoor de olie- produktie van 30 tot 57 miljoen ton zal worden vergroot. Dit cijfer zal tegen eind 1961 bereikt moeten zijn. Wel heeft de Iraakse regering zich het recht voorbehouden een groter aandeel te vragen in de winsten van de olie. Tot op heden deelt Irak voor 50 percent in deze opbrengsten, hetgeen neerkomt op een bedrag aan royalities van 700 tot 800 mil joen gulden per jaar. het eerste uur, schreef dezer dagen in de Frankfurter Allgemeine Zeitung een in gezonden stuk waarin hij het opnam voor de ambassadeur. Coudenhove-Kalergi kent Seydoux persoonlijk en is ervan overtuigd dat deze een voortreffelijk Europeaan is. Volgens Coudenhove-Kalergi is de Franse ambassade de „voor het lot van Europa beslissende missie". Hoe het ook zij, Seydoux's grote ervaring zal hem te Bonn wel helpen om de eerste critiek te overwinnen. Daarnaast staat dat hij in verloop van enkele jaren nu reeds de vierde Franse ambassadeur te Bonn is: na Frangois-Poncet, Joxe en Couve de Murville. Men geloooft te Bonn, dat het de Westduitse-Franse verhouding goed zou doen als Seydoux wat langer zou blijven dan zijn voorgangers. WARSCHAU, (PAP) Een brand in de voornaamste luchtverversingsschacht van een kolenmijn bij de Poolse plaats Zabrze is er donderdag oorzaak van ge weest, dat 56 mijnwerkers, die op 300 me ter diepte werkten, door verstikking om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen, die in groten getale ook van naburige mij nen te hulp schoten, konden nog véle mijn werkers redden, maar 52 van hen moes ten naar een ziekenhuis worden overge bracht, 14 konden na behandeling naar huis. Uit een voorlopig onderzoek naar de oor zaak van de brand is gebleken, dat een las ser en een helper op een reglementair ver boden plaats gelast hebben, hetgeen de brand veroorzaakte. De vlammen vonden gretig voedsel in de houten stutten en al gauw ontstond in de gangen een opeenho ping van kolendamp. De lasser en zijn maat zijn gearresteerd. (UPI) Geen van de mijnwerkers, die zich nog in het ziekenhuis bevinden, zou in gevaar verkeren, naar men gelooft, al lijden zij dan ook allen aan gasvergifti ging. De vice-premier Piotr Jaroszevitsj is in allerijl naar de plek van de ramp vertrok ken, die op ongeveer 240 km. ten zuidwes ten van Warschau ligt. De mijn draagt de naam Makoszowy. Vóór 1939 was de mijnstad Zabrze juist even binnen de Duitse grens gelegen. Zij heette toen Hindenburg. NEW YORK, (Reuter) De Russische delegatie bij de UNO heeft ontkend, dat de Sovjet-Unie de kandidatuur van de Joego slavische minister van Buitenlandse Za ken, Popovitsj, voor het voorzitterschap van de volgende Algemene Vergadering van de UNO zal steunen. De Russen zeggen in een verklaring, dat zij alleen hebben toegezegd, de even tuele kandidatuur van de Tsjech Jiri No- sek te zullen steunen. Op 20 augustus had Reuter meegedeeld, dat men in diploma tieke kringen in Belgrado verklaard had, dat de Russen de kandidatuur van Popo vitsj zouden steunen. WENEN, (UPI) In Wenen is woens dag het jaarlijkse congres van de „Fédé- ration Internationale des Sociétés Magi- ques" (F.I.S.M.) geopend, waaraan zes honderd goochelaars van alle delen van de wereld deelnemen. De veertig beste deelnemers zullen op zeven bijeenkomsten met elkaar wedijve ren om een jury in de gelegenheid te stel len te beslissen wie zich volgend jaar we reldkampioen goochelen mag noemen. Er zijn nog twintig andere prijzen. De win naars zullen zaterdag worden bekendge maakt. Er worden nu al verschillende gissingen gemaakt over de grootste kanshebbers voor de titel. De Nederlandse deelnemers worden daarbij de beste kansen gegeven. Bij de Nederlandse kandidaten worden genoemd Phoa Yan Tjong, Peter Pit (Her man Leo Claassen), die dit jaar in Hilver sum winnaar was, Ronaldo (Ronald Abas) en Eddy Tavtelbaum. De winnaar van vo rig jaar, de Nederlander Fred Kaps, neemt dit jaar niet aan de wedstrijden deel. CAPE CANAVERAL, (UPI) Van de raketbasis te Cape Canaveral is heden ochtend een „Atlas" afgevuurd. De neus- kegel is teruggekeerd in een van tevoren bepaald doelgebied op ruim 4000 km. af stand. De proef is zeer goed geslaagd blij kens een officiële mededeling. Om half zes vanochtend werd het honderd ton we gende projectiel afgevuurd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11