Uitgaan in Haarlem Griek verloste Noor en Amerikaan van de verdrinkingsdood Boerderij in Zwanenburg afgebrand DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 ONEEL ilUZlEK IIVERSEN 'ILM VOO R STE LLT N GEN ENTOONSTELLINGEN Kwomintang-aanhangers in Djakarta opgepakt LEZEN EN LATEN LEZEN Samuel Brill was solist in concert van N.Ph.O. Zomerconcert N.Ph.O. in Concert gebouw UIT STAD EN STREEK J. H. P. van Rosevelt neemt afscheid J. Kal overleden „Doe het zelf"-expositie GERED UIT ZINKEND ZEILJACHT Chr. Gereformeerde kerk Ds. J. A. van Boven verlaat Nieuw-Vennep Landbouwer te Nieuw- Vennep onder een trekker IJmuider Harmonie maakt indruk in Zandvoort VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 jtcrdag 30 augustus. Stadsschouwburg 20 uUr: Een Belgische keurgroep van ama teurtoneelspelers geeft een voorstelling van „lek Dien" van Herman Teirlinck. gel stuk wordt geregisseerd door Huib Van Hellem, regisseur van de Konink lijke Vlaamse Schouwburg in Brussel, ge choreografie is van mevrouw B. Dom- Belerams. De muziek, die deze voorstel ling opluistert, is van de heer V. de Sacdelaere. De uitvoering is een onder deel van het culturele uitwisselings programma tussen België en Nederland. ,ócnsdag 3 september. Stadsschouwburg 19,30 uur: Toneelgroep „Puck" uit Am- ;terdam geeft een voorstelling van „Een gas water" een comedie van Eugène Scribe, onder regie van Walter Kous, in ie vertaling Hans Rooduijn. De decors :ijn vervaardigd door Noni Lichtveld. De hoofdrollen worden vertolkt door Karin Haage, Diny Sprock, Eric van Ingen en Wim van den Heuvel. Deze voorstelling wordt op 4 september her haald. jterdag 30 augustus, Concertgebouw 20 uur: Piano-recital door Berthe Davelaar en Leendert; Huges. Werken van Mozart, Schubert, Schumann, Chopin en Debussy staan op het programma, laandag 1 september, Grote Kerk 15.30 16,30 uur: Beiaardbespeling door Arie peters. Hij zal een programma van va derlandse liederen ten gehore brengen, insdag 2 september. Grote Kerk 2021 uur: Orgelconcert door Klaas Bolt. Op het programma staan werken van Buxte- hude, Fischer, Walther en Bach, jonderdag 4 september, Grote Kerk 1516 uur: Piet Kee geeft een orgelconcert. Hij speelt werken van Sweelinck, Lü- beck, Dandrieu, Couperin, Bach en van Saint-Saëns. londerdag 4 september, Grote Kerk 2021 uur: De beiaardier van Mechelen, Gaston van den Bergh, geeft een beiaardconcert. Op het programma staan werken van onder andere Benoit, Denijn, Hulle- 'oroeck, Van den Bergh en Viotta. inderdag 4 september, Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar monisch Orkest geeft een zomerconcert onder leiding van Henri Arends. Soliste is de sopraan Laura Cormonte. Zij zal enige aria's uit opera's van Wagner en Verdi zingen. Het programma bevat voorts de Vijfde Symfonie van Franco en de ouverture „De macht van het noodlot" van Verdi. iterdag 30 augustus, Vleeshal 20.30 uur: Het Pauzetheater opent het nieuwe sei zoen 1958—1959 met een „zomeravond- ieest", waarbij het cabaret 90 10 zijn medewerking zal verlenen. Tot 2 uur ('s nachts) kan er gedanst worden op de muziek van het kwartet van Hans Beths. iterdag 30 augustus. Grote kerk 20 uur: Op de vooravond van de verjaardag van Prinses Wilhclmina geeft het jeugdkoor Inter Nos" onder leiding van Jan Boo- da een uitvoering. Zij zullen uit de cantate „In 't Kroningsjaar" van Philip Loots enige liederen zingen, ï't Goede Uur: Van 1 september af iedere avond een grammofoonplatenconcert van klassieke kamermuziek van 2122 uur. ANDVOORT iterdag 30 augustus, Raadhuisplein: Slot- concert van de Zandvoortse muziekkapel en tamboerskorps. onderdag 4 september. Zuiderkapel 20 uur: Ds. Zi.jlst.ra uit Eindhoven spreekt, onder-auspiciën van de Stichting tot ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van christelijke lectuur, over het onderwerp „De opmars der volkeren naar het Midden-Oosten". Vindag 30 augustus. Lido-theater 11 uur: Een reprise van de film „Zanzabuku". rndag 30 augustus, Studio-theater 11 uur: De film „Chaplin's kolderparade" wordt herhaald. ondag 30 augustus. Rembrandt-theater 11 uur: Ook de film „Het grote avon tuur" is geprolongeerd. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. 'rans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur en op zon- eh feestdagen van 1417 uur. Tot 7 sep tember: Iedere zaterdag van 20.30 tot 22.30 uur: Avondopenstelling met kaars verlichting. feylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse. Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten. Tot 1 september: Tentoonstel ling van werk van Goltzius. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. lisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 'uur, des zondags van 13 tot 16 uur. kunsthandel J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk van Jan Sluy- ters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, tot 7 september. Huis van Looy: Expositie van werk van Tinus van Doorn (1905-1940). Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur, tot 7 september. D.JAKARTA, (Reuter) Een woord- ierder der Indonesische militaire autori- -iten heeft, blijkens een bericht van het adonesische persbureau „Antara", don- Triag te Djakarta medegedeeld dat de adonesische politie bij kortgeleden uitge- oerde aanvallen, aanhangers van de Chi- ase nationalistische partij der Kwomin- ang heeft gearresteerd. De woordvoerder voegde hieraan toe dat ie Indonesische autoriteiten de Kwomin- 'ang hadden verboden, „omdat zij over ■et onwederlegbare bewijs beschikken iat „haai- optreden de veiligheid van de indonesische staat in gevaar kan bren- ien". In 't Goede uur: Tentoonstelling van tekeningen en etsen van Harry Prenen. Tot 1 september. Dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Van 1 september tot 1 ok tober: Expositie van tekeningen en schetsen van Lily van Cleeff en tevens tekeningen van leden van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Dage lijks geopend van 1022 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van acht jongeren, onder anderen van Hans de Vries, Joop Seldenthuis, Karei Bous en Jeroen ten Berge tot 23 augus tus, dagelijks van 10 tot 22 uur geopend, maandagmorgen en zaterdagmiddag ge sloten. Van 24 augustus tot 7 september: Expositie van werk van Han van Mee geren. Er zullen zeventien schilderijen worden tentoongesteld onder andere „Salomé", „De kerseneter" en „De bid dende Christus". Dagelijks geopend van 1023 uur. Woensdag en zaterdagmid dag van 1416 uur gesloten. Lijst, van boeken aangeschaft door de Stads bibliotheek. Romans: Kark, Blinde keuze; Koelewijn. De ene dag en de andere, verhalen: Novellenkwar- tet; Stolk. Het ontslag; Visser. De Oostganger. Wlaser, Elien in Philipusburg; Durrell, Balthasar; Snow, The conscience of the rich: Denkers van deze tijd, dl. 3; Ruarus. Psychologie voor de praktijk; De Bhagavadgita; Polak, Ieder het zij ne: Pitlo, Het systeem van het Nederlandse pri vaatrecht: Luning Prak. School en universiteit van morgen; Wells. Huxlev en Wells. De mens e:i andere levensvormen, 2e dr. dl. 1: Lijsen. Het ruiterboek; Lantinga, Riet en- rotan: Rol en Ro sier, Auto's, 2 dln.; Hendriks. Nederlandse syno niemen (leeszaal); Horst, Die deutsche Literatur der Gegenwart; Voeten. Menselijkerwijs: Bus- sens, Adieu: Castens. Het praktische huis; Herz- feld, Musica nova; Doedens, Napels, Pompei, Ca pri; Suriname in stroomlijnen; Wustmann, Tao- \v aki, uit het Braziliaanse oerwoud: Riemsclinei- der. De wereld der Hethiten; Kazantzakis. Alexis Sorbas, avontuur op Kreta. Het door Marinus Adam gedirigeerde zomerconcert. van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest werd geopend met de ouverture „Le Corsaire" van Berlioz. Het werd een gedisciplineerde uitvoering van dit brok holle kermispathetiek dat men nu maar verder op de rommelzolder moet laten rusten bij andere curiositeiten uit bedovergrootmoeder's tijd. Het celloconcert van Saint-Saëns bracht vervolgens de avond op hoger muzikaal plan. Solist was Samuel Brill wiens spel uitmuntte door zuiverheid en fraaie toon- vorming doch anderzijds niet geheel be vredigde door een wat te gereserveerde voordracht. In het elegante tweede deel kwamen de kwaliteiten van de solist het meest tot hun recht, in de finale ontbrak het wel eens aan de vereiste gusto. De gedistingeerde lyriek van het werk vond in Brill een evenwaardig vertolker, zijn succes zou echter groter geweest zijn indien hij in de ware zin des woords iets meer „opgetre den" was. Adam en het orkest zorgden voor een goed sluitende begeleiding. Na de pauze werd Beethoven's vierde symfonie uitgevoerd. Het was een ver zorgde interpretatie die zowel pleitte voor de voorbereiding van Marinus Adam als voor het hoge niveau waarop het musi ceren van het Haarlemse orkest zich de laatste tijd bew- Sas Bange Op donderdag 4 september geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Henri Arends een zomer concert in het Concertgebouw te Haar lem. Solistische medewerking wordt ver leend door de sopraan Laura Cormonte. De soliste zal aria's uit Lohengrin van Wagner, Ernani, Aïda en La Traviata van Verdi ten gehore brengen. Het orkestrale gedeelte bestaat uit Voorspel Lohengrin en Siegfried Idyll van Wagner, de Vijfde Symphonie van Johan Franco, Ouverture Siciliaanse Vespers en Ouverture La for- za del destino van Verdi. Nieuws in het kort Hongaarse kerkdienst. Zondag om drie uur zal een Hongaarse kerkdienst ge houden worden in de kapel van de Grote Kerk in Haarlem. Uit pereboom gevallen. Een negen tigjarige bewoners uit de Ternatestraat in Haarlem-Noord voelde zich donderdag nog vitaal genoeg in zijn pereboom in de tuin achter zijn woning te klimmen om péren te plukken. Toen hij op een hoogte van twee meter stond, viel hij, waardoor de negentigjarige een rechterheupfractuur opliep. Hij is ter verpleging in de Maria- stichting opgenomen. Inbraken in kiosken. In de vroege ochtend heeft men zich donderdag toegang verschaft tot. de kiosken op de Spanjaards laan en de Helenalaan in de Haarlemmer hout. Vermist worden vier dozen met negentig stuks chocolade, wat klein geld en pakjes kauwgom. Rechtbank Amsterdam. In ons blad van 19 augustus werd melding gemaakt van de veroordeling van een 41-jarige Bloemendaalse kleermaker door de Am sterdamse rechtbank. De man stond terecht wegens diefstal en valsheid in geschrifte. Van het laatste tenlastegelegde werd hij vrijgesproken. De heer A. Burlage, die een kleermakersbedrijf heeft aan de Bloemen- daalseweg is van verscheidene zijden voor de betrokkene aangezien. Wij stellen er daarom prijs op te vermelden, dat de ver dachte in de rechtszaak, hoewel hij in Bloemendaal woonde, in Amsterdam in loondienst werkzaam was. Bromfietser overleden. De 64-jarige Haarlemse opperman, die vorige week dinsdag op de Delftlaan in Haarlem op zijn bi-omfiets plotseling overstak en werd aan gereden door een personenauto, is gisteren in het St. Joannes de Deo ziekenhuis over leden. Hij werd hier na de aanrijding op genomen met bloedende hoofdwonden en een hersenschudding. G. G. D. Met ingang van 1 september zullen de afdelingen bedrijfsarts, bejaar denzorg, geneeskundig schooltoezicht, jeugdpsychiatrie en ziektemelding van ge- meentepersoneel van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem telefo nisch te bereiken zijn onder nummer 11875. Rijkscursussen. In de eerste helft van september zullen in de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem de rijks cursussen ter opleiding voor lagere en mid delbare akten worden voortgezet en nieuw worden ingericht. Vorig jaar waren er drieëndertig cursussen en er werden zeventig akten verworven. Middenstandscursussen De R.-K. Mid denstandsvereniging te Haarlem houdt, van 8 september af, weer cursussen lak- en plakkaatschrift, etalage, en reclameschrift, decoreren en etaleren, handschrift ver beteren en lettertekenen. Gemeenteraad Haarlem Nadat dins dagmiddag de leden van de Haarlemse ge meenteraad geïnstalleerd zijn en wethou ders zijn gekozen, zal een voorstel aan de orde komen om nog niet over te gaan tot de benoeming van leden voor de vaste raadscommissies, omdat nog niet bekend is op welke wijze de wethoudersportefeuilles verdeeld zullen worden. Gemeentebegroting De leden van de gemeenteraad van Haarlem zullen maan dagmiddag 15 september in afdelingen bij- eeenkomen ter bespreking van de gemeen tebegroting 1959. De openbare behandeling van de begroting is bepaald op woensdag 19, donderdag 20, vrijdag 21, woensdag 26, donderdag 27 en vrijdag 28 november. Zaterdagmorgen om kwart over tien neemt de heer .J. H. P. van Rosevelt, ad junct-commies bij het parket van de offi cier van Justitie in Haarlem en wonende in de Van Nesstraat 47 in Haarlem-Noord wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid. Hiermee sluit hij een vijfenveertig jarige loopbaan in rijksdienst af. In 1913 ging de thans scheidende ambte naar in militaire dienst, die hij in 1924 ver liet. Als „wachtgelder" kwam hij daarna bij de Belastingen aan het Klein Heilig land in Haarlem. Op 1 februari 1925 ging hij werken bij de griffie van de Justitie in Amsterdam en in april 1934 werd de heer Van Rosevelt overgeplaatst naar het par ket van de officier van Justitie in Haar lem. Hij heeft altijd met plezier gewerkt en op het bureau wordt hij gewaardeerd als een goed collega. Ook werkte de heer Van Rosevelt steeds prettig samen met de po litie in het hele arrondissement. Hij hoopt zich na zijn pensionering nog meer aan zijn hobby, het knutselen, te kunnen wijden. In de leeftijd van zevenenzeventig jaar is overleden de heer J. Kal, oud-leraar Duits aan de H.B.S. a te Haarlem. De thans overledene, die op 10 januari 1881 te Rotterdam is geboren, studeerde voor onderwijzer en werd met ingang van 1 september 1899 benoemd tot onderwijzer in Rotterdam. Tot en met 31 augustus 1919 bleef hij bij het lager onderwijs aldaar werkzaam en bij de* opening van de toen malige Middelbare Technische School te Haarlem op 1 september 1919 werd hij be noemd tot leraar Duits. Twee jaar is hij aan deze school verbonden geweest waar na de heer Kal leraar werd aan de H.B.S. a. Tot 16 augustus 1944 heeft hij Duits aan deze school gedoceerd. Ook was hij van 1922 af gedurende een groot aantal jaren leraar Duits aan de Handelsavondschool. Toen hij in Rotterdam woonachtig was heeft de heer Kal ook aan de handelsavondschool aldaar van 1914 tot 1919 Duitse lessen ge geven. Maandagmiddag, na aankomst van trein 15.04 uur te Westerveld, zal zijn stoffelijk overschot worden begraven. De doe-het-zelf-gedachte begint ook in ons land ingang te vinden. Er is zelfs een stichting in het leven geroepen, die steeds meer de gedachte propageert en uit draagt. Deze stichting zal op de Najaars- beurs, die van 2 tot en met 11 september in Utrecht wordt gehouden, een expositie inrichten van machines, materialen en ge reedschappen. Bij deze expositie zullen in alle stands deskundigen aanwezig zijn, die de nieuwsgierigen zullen voorlichten over allerlei huisvlijtartikelen en hun zul len tonen wat zij ermee kunnen bereiken. In een aparte stand wordt enkele keren per dag alles wat voor de zelfwerker van belang is in de praktijk gedemonstreerd. Volgens de voorzitter van de stichting „Doe het zelf", de heer G. J. van Kempen, is de ontwikkeling van de doe-het-zelf-ge- dachte in ons land door twee factoren be spoedigd. Ten eerste ontbreken in ons land volgens hem, voldoende vaklieden, die de werkzaamheden in en om het huis snel, ef- ficiënt en tegen redelijke prijzen kunnen en willen uitvoeren. Daarnaast maken de gestegen kosten van het levensonderhoud het steeds meer mensen onmogelijk om allerlei kleine klusjes in en om hun wo ning door vaklieden te laten uitvoeren. Spoorstudenten in Den Haag. In Den Haag en omgeving zijn thans 2000 spoor studenten. Hiervan zijn ongeveer 900 jon geren, waarvan er 120 lid zijn van de Haagse Studenten Vereniging. Deze vereni ging werd in 1929 opgericht, speciaal met het doel om een nauwere band te verkrij gen tussen de spoorstudenten. Volgend jaar, van 31 januari tot en met. 8 februari, zal de H.S.V. het zesde lustrum feestelijk vieren. De 26-jarige automonteur Egil Ruud uit Drammen in Noorwegen, toonde in Rotter dam niet veel emotie, toen hy vertelde van de strijd met de dood, die hij en een Amerikaanse tochtgenoot op de Atlantische Oceaan hebben gevoerd. Iets meer opgewonden werd hij bij het tonen van de Noorse vlag, die hy had gered van zijn 500 mijl ten n.w. van de Azoren gezonken jacht „So Long II". De eerste Rotter dammers, met wie hij in de nacht kennismaakte, waren mannen van de rivierpolitie, die wel eens precies wilden weten, wat er nu precies gebeurd was. Dit verslag deed hy aan boord van het gloednieuwe Griekse schip „Pacific Conquerer", dat omstreeks 4 uur met een lading kolen in de Waalhaven meerde. Met de kijker, die hij eveneens had ge red, op de borst, vertelde de Noor, dat hij op 25 juni van dit jaar, na een tocht van negen maanden met het tot zeiljacht om gebouwde vissersvaartuig, dat hij „So Long II" had gedoopt, in Amerika was aangekomen. Zijn Noorse tochtgenoot be sloot in de States te blijven, maar Ruud deed een nieuwe metgezel op. De 22-jari- ge medisch student Hal Weidner uit Cold- water in Michigan. Hal gaf zeilinstructie, wat hem een aardige zakcent opleverde. Iemand, die zoveel voor de zeilsport Donderdagavond om kwart voor zes is de brandweer van Zwanenburg gealar meerd voor een brand in de boerderij van de heer B. Burggraaf aan de Domi neeslaan te Zwanenburg. Hoewel de brandweer uit Hoofddorp eveneens hulp verleende en het vuur met zeven stralen werd bestreden, kon niet voorkomen wor den dat het huis en de schuur een prooi van het. vuur werden. De totale hooi- en graan oogst en een auto gingen verloren. Een deel van de inboedel kon in veiligheid wor den gebracht. De boerderij brandde uit. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade wordt door de verzeke ring gedekt. Ter vervulling van de vacatures voor ouderling en twee diakenen in de christe lijke Gereformeerde Kerk te Lisse zijn ge kozen de heren E. van 't Voort tot ouder ling en de heren L. Moolenaar en J. Noort tot diaken. voelt, is al gauw te verleiden het zeegat uit te gaan. Dat deed hij dan ook met Egil Ruud op de „So Long II". Onder ideale weersomstandigheden zeilde het tweetal op de vijfde augustus de Atlantische Oceaan op. Er leek geen vuiltje aan de lucht te zijn, totdat op de morgen van de 19de augustus zware donderkoppen kwa men opzetten. Ruud had echter geen vrees. Op de tocht naar de States had hij wel eens meer een harde wind te verduren gehad. Nu werd echter de wind sterker en sterker en op het laatst wakkerde die aan tot een orkaan. De „So Long II" werd door de woedende elementen zo heen en weer gesmeten, dat de boot soms met de mast op het water lag. Er sloeg een lek in het. vaartuig en de mast werd vernield „Het zag er bedenkelijk uit, maar we wan hoopten niet", zei Ruud. „Er passeerden twee schepen op nog geen mijl afstand, We gaven signalen met rook en met een spiegel, waarin we de zonnestralen lieten weerkaatsen. We zwaaiden met lakens. Niets hielp. We wei den niet gezien. We moesten doorlopend hozen om onze boot boven water te hou den. Misschien hadden we daardoor geen tijd om aan onszelf te denken. Zo gingen twee-en-een-halve dag voorbij. Ja, en toen gingen we het wel wat somberber inzien". Bij die herinnering streek de Noorse automonteur wat nerveus door zijn blon de haren. Zijn Amerikaanse vriend sloot even de ogen bij het beeld, dat hij weer voor de geest kreeg Het jacht maakte zoveel water, dat hel niet lang meer kon duren. Honger hadden de twee jongelie den niet en ook geen dorst, want er was genoeg voedsel en drinkwater aan boord. Toen doemde vlak voor de „So Long II" het Griekse schip „Pacific Conquerer" op. De derde stuurman had het wrak gezien. Nauwelijks waren de Noor en de Ameri kaan aan boord gebracht of het jacht zonk weg. Dat was voor Ruud een verschrikke lijk moment, want hij had jarenlang ge werkt om een vissersvaartuig tot jacht om te bouwen. De bemanning van de „Pacific Conque rer" heeft de schipbreukelingen prima verzorgd. De Noorse consul te Rotterdam heeft zich over zijn landgenoot ontfermd. Deze zal zo spoedig mogelijk per trein naar zijn vaderland gaan, waar zijn vrouw reeds vol spanning wacht. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Nicolaas Menno, z. van A. A. Mantje en F. H. J. Prince; Bert, z. van J. van Duren en A. C. van den Dungen; Annigje Johanna, d. van J. de Vos en A. J. Malipaard; Romke, z. van W. Boterman en A. Burgsma; Herman, z. van S. P. de Bruin en H. J. Staal; Josephina Margaretha Ma ria, d. van D. Spanjaard en C. L. M. Schreurs; Josepha Theresia Maria, d. van G. Nijman en M. J. Sol; Sylvia, d. van C. J. Feelens en N. van Vugt; Jan Willem, z. van G. Nugteren en J. van Haeringen; Ro bert Jan, z. van G. Nugteren en J. van Haeringen; Anna Elisabeth, d. van J. Kamp en H. H. de Kan: Adrianus Maria, z. van W. J. T. Bus en C. J. M. Straathof; Leendert Johannes, z. van F. de Vlaming en A. W. Bouwman; Marijanne, d. van D. Meijer en J. van Stam; Johannes Petrus Maria, z. van J. T. Straathof en M. P. van Schie. ONDERTROUWD: J. Stange en M. E. Snijders. GETROUWD: J. W. Dol en E. C. Tates; J. B. Abeling en T. A. M. Boots; J. van den Ban en J. H. Vermeulen; D. Janmaat en W. Donker; J. A. de Groot en G. de Waard; J. P. A. M. Seeboldt en T. J. E. A. Aalbers; R. A. van Geelen en H. Visbeen. OVERLEDEN: D. van der Haak, 43 j., e. van E. Wageman; W. Dam, ?7 j., e. van G. C. Stroomer; J. M. de Graaf, 77 j., wedn. van N. Buurman; M. D. Grootkop, 65 j., ong. Ds. J. A. van Boven neemt zondag 14 september afscheid van de hervormde ge meente van Nieuw Vennep en Abbenes. Zondagavond 21 september zal hij na 's morgens vooraf te zijn bevestigd door ds. W. E. den Hertog van Loosduinen, in de Adventkerk aan de Hengelolaan zijn in trede doen als predikant van de hervorm de gemeente van 's-Gravenhage-Loosdui- nen, waar hij beroepen is in de vacature van de vierde nieuw gestichte predikants plaats voor de wijkgemeente „Bouwlust". Ds. Van Boven werd op 20 augustus 1922 te Zaandam geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk lyceum in zijn geboorte plaats en studeerde daarna verder aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat kand. Van Boven in 1946 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 29 september van datzelfde jaar (1946) door ds. J. Schaap van Meppel, toen nog pre dikant te Purmerland, te Den Hoorn op Texel in het ambt bevestigd. Op 5 oktober 1952 verwisselde ds. Van Boven deze ge meente met die van Nieuw Vennep en Ab benes (met als standplaats Nieuw Ven nep), wóar hij werd bevestigd door ds. W. M. van Reijendam van Den Burg op Texel. Tijdens zijn bijna zesjarige ambtsbedie ning in Nieuw Vennep c.a. was ds. Van Boven o.a. voorzitter van de schoolvereni ging voor C.V.O. in Nieuw-Vennep; voor zitter van de hervormde diaconale com missie voor gezinsverzorging; voorzitter van het district „Bollenstreek" van de Jonge Kerk; bestuurslid van de jeugd raad en van de zendingscommissie in de classis Haarlem van de Nederlandse Her vormde Kerk en bestuurslid van de inter kerkelijke commissie voor gerepatrieer- den. Het laatste jaar was hij ook nog le raar aan de Da Costa-kweekschool in Bloe mendaal. Tijdens zijn ambtsbediening in Den Hoorn op Texel is ds. Van Boven enige tijd legerpredikant in Indonesië geweest (n.l. op Noord-Sumatra en te Bandung). Na zijn terugkeer in Den Hoorn werd daar door hem een militair tehuis opgericht, waaruit naderhand het Dorpshuis is ont staan. Tijdens zijn ambtsbediening in Nieuw Vennep werd daar de kerk en de pasto rie gerestaureerd en werd daar een mooi en nieuw wijkcentrum „Het Trefpunt" ge bouwd. Verder organiseerde ds. Van Bo ven het kayipwerk aldaar. Met dokter Van den Weg en de heer Visser, directeur van de Vicon landbouwwerktuigenfabriek, gaf ds. Van Boven mede de stoot tot de op richting van de Stichting Dorpswerk Haar lemmermeer-Zuid. Vanaf het begin is ds. Van Boven intensief betrokken geweest bij de oprichting en de leiding van zeer uitge breid hervormd gezinsverzorgingswerk voor de gehele Haarlemmermeer. Mevr. Van Boven was presidente van de provinciale commissie van het Meisjes Verbond (C.J.V.F.) in Noordholland. Zij bracht mede de oprichting van naai- en kookcursussen van de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande tot stand. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT. GEBOREN: Pauline Margaretha, d. v. J. H. C. Muller en P. M. Latour; Maria Magdalena Barbera, d. v. B. Siepman en J. van Drunen; Antonius Cornells Joseph, z. v. P. A. Duin en M. T. C. Behrens. ONDERTROUWD: E. F. Heemskerk en Joh. Chr. L. Bakker. GEHUWD: P. A. Daum en G. Maat; J. Verkerk en E. H. Hollestelle. Geboren buiten de gemeente: Marjan Bluijs, Noorderstraat 14. Donderdagavond om kwart over zeven reed de drieënveertigjarige landbouwer J. Tenzen uit Nieuw-Vennep op zijn land op een trekker. Zijn vijftienjarige zoon bestuurde het voertuig en hij stond op een trekstang. Door nog onbekende redenen is de heer Tenzen op het linker voorwiel ge vallen en vervolgens op de grond, waarna hij door het wiel werd overreden. In ernstige toestand is hij naar het Diacones- senhuis te Haarlem vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. AMSTERDAM Het beursbeeld van gisteren vormde een grote tegenstelling met dat van woensdag, toen er van een behoorlijke ac tiviteit sprake was met een stijgend koers verloop. Donderdag was de affaire over vrijwel de gehele linie minimaal en de koersen ondergingen een reactie op de wat geforceerde stijging van de vorige dag. Unilever, die woensdag uitgespro ken willig was op het nieuwe belasting verdrag van Nederland met West-Duits- land, ter vermijding van een dubbele be lastingheffing, moest bij de opening op 389 circa 2 punten prijsgeven. In het ver dere beursverloop kwam in deze koers weinig verandering. In de morgenuren heerste er aanvankelijk een vaste stem ming voor de margarineaandelen, toen deze verhandeld werden op 394. Al spoe dig bleek deze koers te hoog en lokte ver kopen uit, waardoor de koers inzakte tot 389 Het fonds ondervond daarna wat middenkoers aanbod, hetgeen een verkla ring inhoudt voor de koersreactie. Aan delen Philips, waarvan in de namiddag de tweede kwartaalcijfers bekend werden, waren op 318 ook bijna 2 pet. lager. Deze daling is op zichzelf niet verontrustend, aangezien de aandelen de laatste tijd een flinke koersstijging achter de rug heb ben. AKU kon het hoge peil van woens dag ook niet behouden en verloor in een kalme markt circa 2 punten. K.L.M. werd op 102 onveranderd geadviseerd. Van de internationale waarden verloren aande len Kon. Olie, waarvan de hoek geheel verlaten lag, op een prijs van 168 bijna een gulden en kwamen béneden pariteit New York. De drukte in de scheepvaarthoek van woensdag bleek een ééndagsvlieg te zijn geweest. Er was gisteren bijna niets te doen en ook hier ondergingen de aandelen over vrijwel de gehele linie een reactie van 1 tot 2 punten. Er was wat aanbod van publieke zijde in certificaten Deli, doch dit werd vrij behoorlijk opgevangen. Toch kon niet verhinderd worden dat de certificaten circa een halve gulden bene den de vorige slotkoers werden verhan deld. Overigens viel er in deze sector niets te beleven. In de koers van de staats fondsen was geen beweging te krijgen. Deze bleven onveranderd. Het gunstige jaarverslag van Deli-At- jeh zorgde voor een hogere koers van de aandelen, die op 35 (33) werden ge taxeerd. De mededelingen uit de vergade ring van de Ngombezi droegen er toe bij dat de aandelen op 105 bieden ex 6pet. dividend werden vernomen, tegen woens dag 1041/2 cum dividend. Prolongatie 3'/2 pet. (ANP). NEW YORK De onzekere toestand in het Verre Oos ten bracht niet-omvangrijke koersdaling teweeg: de dalingen waren over het alge meen niet groter dan een dollar. De omzet nam af van 3.250.000 aandelen tot 2.540.000. De politieke toestand werd naar men ter beurze meent meer aangegrepen als een mogelijkheid om enkele fondsen te verkopen in verband met het aanstaande lange weekeinde, dan dat men zich werke lijk ongerust maakte. De dalingen kwa men in vrijwel alle sectoren voor: staal-, olie-, chemie-, auto-, metaal- en talrijke individuele fondsen. De spoorwegfondsen daalden fractioneel. De openbare nutsbe drijven ondergingen sterk de invloed van een daling met één dollar bij Panhandle Eastern Pipe Line. Het industriegemiddelde kwam van 510.39 op 507,72; dat voor spoorwegen van 133.12 op 132.24 en dat voor openbare nuts bedrijven van 78.17 op 77,79. Van de 1158 verhandelde fondsen sloten er 252 hoger en 603 lager. (UPI) Na een indrukwekkende muzikale rond gang concerteerde donderdagavond in de muziektent op het Raadhuisplein in Zand voort de IJmuider Harmonie onder leiding van de heer Groot. De muzikanten trokken in hun fraaie uniform grote belangstelling en ook met hun uitvoering op het Raad huisplein oogstten zij veel succes. Een hoogtepunt bereikte het orkest met de Holland Suite van A. G. Bodijn, die op fraaie wijze werd vertolkt. De grote mars- potpouri. waaraan het tamboerkorps mee werkte. vormde een waardige afsluiting van het optreden der IJmuidenaren. Het talrijke publiek beloonde de uitvoerenden meermalen met een enthousiast applaus. Het blijft echter te betreuren, dat uitvoe ringen als deze, veel van hun waarde ver liezen doordat zij op het drukke Raadhuis plein worden gegeven. Men ondervindt er namelijk veel hinder van het langsrazende verkeer. Op deze avond wekte bovendien een automobilist die zijn op het Raadhuis plein geparkeerde auto temidden van het publiek wegreed, terwijl het ensemble aan het spelen was veel misnoegen. Dergelijke moeilijkheden zijn te voorkomen, indien men de uitvoeringen op het stille Gasthuis plein met zijn voortreffelijke akoestiek laat geven. Het zou ongetwijfeld zowel voor de uitvoerenden als voor de luiste raars een ideale oplossing zijn. Heden 13.45 uur 3-3%°/n Vederl. '47 3 °/n Nedl 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew.PhilipsGloeil Pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoers gisteren 91 |6/ie 94% 202'% 316 184 338 181 276% 318'/ï 16( 389 192 691 f 168,10 171% 68 f 101,60 142 142 130% 128% 233% 105% 120,20 227 87% 173% 197 170 50% 46% 75% 43% 83% 25% gi'Vje 94B/i« 195% 315 180 336 180 276 312% 160 380 190 673 f 165,— 170 67 f 101,60 141 141 '/z 128% 127 232 105 119,80 220 87% 173% 197 170 4 49% 45% 43% 43 83 25%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13