Halfjaarresultaten van Philips ver boven verwachting 3 Teleurstellende cij fers van de Kon. Shell Grotere omzetten winstmarge bij en kleinere Unilever CPanda en de protonplopper BREIMACHINES kerko Toch ió Aet J Warm met onweerskansen Nationale Gasmaatschappij is thans opgericht Wereldnieuws Coördinerend orgaan voor de landelijke gasvoorziening Winst f 10 min. hoger dooi lage rereserve voor fiscus 2 GEEN INVLOED VAN DE RECESSIE Winst tweede kwartaal met f 3 miljoen gestegen YOORDELIGE AANBIEDING HALFJAARCIJFERS 1958 F13 50 Argentinië wil olievelden nationaliseren Discontoverhoging in V.S. Voor 'n solide trap DE KLOMPENCENTRALE Nieuwe verzekeringen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland VOETBALSCHOENEN HOCKEYSTICKS SPORTKLEDING SPORTHUIS SCHOLTE Zeer bevredigende halfjaarresultaten zo Talen van de oudheid J Engelse afbetalingsfirma's verlagen rentepercentage K N I T T A X VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 (Van onze financiële medewerker) Het blijft bij Philips in stijgende lijn gaan. De bestedingsbeperking, waar onder sinds de tweede helft van het vorige jaar tal van bedrijven hebben geleden, heeft op de Philipsprodukten blijkbaar geen vat. De nog steeds toenemende afzet van televisietoestellen en de onderdelen daarvan heeft wel in sterke mate tot de stijging van de totaalomzet bijgedragen de wereldkampioenschappen voetbal is een machtige stimulans geweest maar was toch niet de allesbeheersende faktor. Want alle afdelingen hebben in de grotere omzet hun aandeel en de verwachtingen, welke de directie enige maanden geleden koesterde, zijn in het tweede kwartaal dan ook overtroffen De volgende cijfers geven van de resul taten over de eerste twee kwartalen van 1958 in vergelijking met die van 1957 een duidelijk beeld. omzet winst winst winstmar 1957 vóór bet. na bet. in le kw. 724 84 42 5.9 2e kw. 666 79 38 5.7 le halfj. 1390 163 80 5.8 1958 le kw. 776 93 44 5.7 2e kw. 772 101 47 6.1 le halfj. 1548 194 91 5.9 Het tweede kwartaal is doorgaans het minst gunstige. De seizoenverkopen vallen in het derde en vierde kwartaal, zodat normaliter het tweede halfjaar aanmerke lijk beter is dan het eerste. In het tweede kwartaal van 1957 was er een teruggang van de omzet in vergelijking met het eerste kwartaal; ditmaal is de omzet na genoeg aan die van de eerste drie maanden gelijk en in vergelijking met het tweede kwartaal 1957 is er een vooruitgang van 16 percent. De winst (na aftrek van be lastingen) die in het tweede kwartaal van 1956 en 1957 telkens lager dan dan die van het eerste, ging in de tweede drie maanden van 1958 nog met 3.000.000,vooruit, namelijk van 44.000.000 tot 47.000.000. Van belang is ook dat de winstmarge in verhouding tot de omzet zowel in verge lijking met het eerste kwartaal van 1958 als met het tweede kwartaal van beide voorgaande jaren is gestegen. Ze bedraagt ditmaal 6,1 percent, tegen 5,7 percent in het eerste kwartaal. Men kan dus wel zeg gen dat de recessie tot dusverre pijnloos aan Philips voorby is gegaan. De investeringen waren in het eerste halfjaar iets lager dan in die periode van 1957, maar moeten toch op vrij hoog peil worden gehandhaafd omdat aan de mo dernisering van een bedrijf als dat van Philips feitelijk geen einde komt. Het is duidelijk dat de stijgende omzetten, grotere voorraden veroorzaken, ook al worden die zoveel mogelijk beperkt, en dat de liquide Advertentie middelen een weinig lager zijn dan per ultimo 1957. Toch zal Philips vooreerst geen beroep op de kapitaalmarkt doen. Wel worden af en toe onderhandse leningen gesloten, maar niet van grote omvang. De gang van zaken is thans zo, dat de directie geen reden heeft haar verwach tingen voor het gehele jaar 1958 te her zien, ook al zou de stijging van de omzet niet zo groot zijn als die van 1957. Het is wel zeker dat het lopende jaar een grotere netto-winst zal opleveren, maar of tot een verhoging van het dividend zal worden overgegaan, valt thans niet te zeggen. Philips zal ongetwijfeld zoveel mogelijk op zelffinanciering bedacht blijven en grotere bedragen voor afschrijving bestemmen. Advertentie Tafelservies voor 6 personen f79.- Theeservies voor 6 personen f 28.50 Ontbijtservies voor 6 personen f 32.50 Fraai Beiers Porselein met modern dessin. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1/176 Advertentie eg paM/qrtfr Te Buenos Aires wordt vernomen, dat de Argentijnse regering donderdag bij het congres een wetsvoorstel zal indienen, dat tot strekking heeft alle olievelden in het land te nationaliseren en de staatsolie maatschappij Y.P.F. te maken tot een ho ge olieautoriteit, die de bevoegdheid heeft contracten voor dienstverleningen te slui ten met particuliere binnenlandse of bui tenlandse ondernemingen. De lopende concessie-overeenkomsten met maat schappijen als de Shell en de Esso zullen niet worden verbroken, maar ook niet worden vernieuwd. De Federale Reserveraad in Amerika heeft de reservebank te Kansas City toe stemming gegeven met ingang van 29 augustus haar discontotarief, dat thans 1,75 percent bedraagt, te verhogen tot 2,00 percent. Dit is de vierde reservebank in de Verenigde Staten, die tot discontoverho ging overgaat. Gisteren is in Wassenaar de oprichtings akte ondertekend van de n.v. Nationale Gasmaatschappij, waarin deelnemen het staatsgasbedrijf, de staatsmijnen, de hoogovens, de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, en de open bare lichamen Gemeentelijke Gasvoorzie ning Zuid-Holland, Gasbedrijf Centraal- Nederland, Gasvoorziening N.O.-Neder land en Gasvoorziening Zuid-Nederland. In de produktie van gas heeft zich in de laatste tijd een steeds verdergaande con centratie voltrokken door de vondsten van rijke aardgasbronnen en een vergroot aan bod van cokesoven- en raffinaderijgas. Dit gas, dat veelal over grote afstanden wordt getransporteerd, voorziet thans reeds in 70 percent van de totale Neder landse gasbehoefte. waardoor het aantal zelfproducerende gasbedrijven sterk kon dalen, een tendens welke zich in de ko mende jaren naar alle waarschijnlijk zal voortzetten. Teneinde het aanbod van dit „afstandsgas" op zo efficiënt mogelijke wijze in te passen in het geheel der Ne derlandse gasvoorziening ontstond behoef te aan een orgaan, waarin de betrokken belangengroepen konden samenwerken en dat coördinerend kan optreden. Dit orgaan is thans tot stand gekomen. Tot voorzitter van de Raad van Beheer van de n.v. Nationale Gasmaatschappij is benoemd dr. E. L. Kramer, directeur-ge neraal van de Industrialisatie en Energie voorziening van het ministerie van Eco nomische Zaken. Tot directeur is benoemd drs. C. A. Verkade, tot dusverre hoofdad ministrateur bij de afdeling gasvoorzie ning van het directoraat-generaal voor de Industrialisatie en Energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken. De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, hield na de ondertekening welke in kasteel Oud-Wassenaar geschied de, een toespraak, waarin hij zei dat ja renlange moeizame onderhandelingen aan de stichting van de Nationale Gasmaat schappij waren voorafgegaan. De moei lijkheden lagen niet zo zeer in het techno- sche of economische vlak, maar waren veel meer van organisatorische, dikwijls ook van psychologische aard. Generaties lang was men gewend aan een situatie, waarin het gemeentelijk gasbedrijf zelf zorg erf verantwoordelijkheid droeg voor produktie en veiligheid van de gasvoorzie ning. Vrijwat aarzeling moest worden overwonnen om de verantwoordelijkheid voor een ongestoorde voorziening geheel of grotendeels aan derden over te laten. Economische overwegingen in het voor deel van het afstandsgas hebben tenslotte de doorslag gegeven, aldus minister Zijl stra, die voorts opmerkte, dat in geen en kel land op het Europese continent het gas als energiebron zo intensief wordt ge bruikt als in Nederland. De voorzitter van de raad van beheer, dr. E. L. Kramer, heeft de minister dank gebracht voor diens initiatief tot oprich ting van de maatschappij. „Ik hoop", aldus dr. Kramer, „dat het stadium van papier geëindigd is en dat wij nu tot praktisch werk kunnen overgaan. Ik wens daarbij, dat onze nieuwe maat schappij geen papieren maatschappij zal worden, maar een levend, goed functio nerend orgaan, dat aan ons land bijzon der nuttige diensten zal verlenen en dat van voordeel zal blijken te zijn voor alle participanten". (Van onze financiële medewerker) Nadat het eerste kwartaal van het lopende jaar bij de Koninklijke Shell reeds een gevoelige achteruitgang heeft doen zien, blijkt het tweede kwartaal nog iets slechter te zijn ge weest. De totale bruto-ontvangsten zijn van 665 miljoen pond sterling tot 632 miljoen pond sterling terugge lopen, de nettowinst is van 58,7 mil joen pond sterling tot 36,5 miljoen pond sterling gedaald en voor het eerste halfjaar komt de netto-winst op 75,1 miljoen pond sterling uit, tegen 110,5 miljoen pond sterling in die periode van het vorige jaar. Het blijkt dus dat de economische de pressie, welke tegen het midden van 1957 zowel in de Verenigde Staten als in Europa is ingetreden, haar uitwerking op het bedrijf van de Koninklijke Shell niet heeft gemist. De Koninklijke ont vangt zestig percent van de concern- winst, wat wil zeggen dat zij over het tweede Wartaal 232 miljoen gulden tou cheert, tegen 247 miljoen gulden in het eerste kwartaal, gelijkstaande met res pectievelijk 3.40 en 3.61 per aandeel van 20. In de eerste twee kwartalen van 1957 waren deze cijfers respectieve lijk 5.43 en 6.17. In totaal voor het eerste halfjaar 11.60. terwijl ditmaal slechts 7.01- per aandeel is verdiend. Het ziet er niet naar uit, dat de resul taten van het tweede halfjaar veel beter zullen zijn, al zou er van een opleving in Advertentie groot of klein, naar Nog enkele restanten EMAILLE PANNEN. SCHALEN enz. Dr. Leüdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 de Amerikaanse economie ook op de vraag naar olie en oliederivaten een gunstige in vloed kunnen uitgaan. Maar de winst van het gehele jaar zal, naar het zich laat aanzien, aanmerkelijk beneden die van 1957 blijven, hetgeen voor het dividend geen bevaar behoeft te zijn, daar dit slechts 6.25 per aandeel heeft bedragen. Aan deelhouders zouden echter liever eens wat meer willen zien. Volgens het C.B.S. is in juli een bedrag van 305,9 miljoen aan nieuwe levensver zekeringen afgesloten, waarvan f '31,1 miljoen kapitaal, 149,1 miljoen rente- en f 20,7 miljoen volksverzekering. In de maanden januari tot en met juli is voor 2162,3 miljoen aan levensverzekeringen afgesloten, te weten 1004,1 miljoen kapitaal-, f 1003,1 miljoen rente- en 155,1 miljoen volksverzekering. (Over dezelfde periode van 1957 waren deze cijfers respectievelijk als volgt: ƒ2190,8 miljoen, ƒ971,9 miljoen, 1073,7 miljoen en 145,2 miljoen). EngelandEgypte Een woordvoerder van de Britse schatkist heeft medegedeeld dat 3 september in Rome de Brits- Egyptische financiële besprekingen zullen wor den hervat. Advertentie GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM (Van onze financiële medewerker) DE UITKOMSTEN VAN HET EERSTE HALFJAAR 1958 geven in vergelijking met die van het vorig jaar voor het Unileverconcern geen grote afwijkingen te zien, zoals uit de volgende opstelling blijkt: buitengewone winst voor winst na winsten en netto omzet belastingen belastingen verliezen winst (in miljoenen guldens) eerste halfjaar 1957 9.006 465 219 —13 206 tweede halfjaar 1957 9.291 443 208 14 222 eerste halfjaar 1958 9.148 460 223 7 216 De omzetten waren ditmaal dus nog iets groter dan in de eerste zes maanden van 1957, maar de winstmarge was lager en alleen doordat voor de fiscus ditmaal min der behoefde te worden gereserveerd is de netto-winst ditmaal tien miljoen gulden groter dan in het eerste semester van het vorige jaar. Bij een vergelijking tussen de cijfers van de Engelse Limited en de Ne derlandse n.v. blijkt dat de betere resul taten aan laatstgenoemde zijn te danken. De n.v. heeft per saldo haar winst van 90 miljoen gulden tot 118 miljoen gulden zien stijgen, terwijl die van de Limited van 116 miljoen gulden tot 98 miljoen gulden terugging. De prijsverlaging voor marga- MENSEN die zich voor de cultuur van het oude Egypte interesseren, stellen, zich wel eens de vraag, of de taal die de Egyp- tenaren tegenwoordig spreken wellicht een loot is van de taal der farao's. Het Oud egyptisch, dat door inscripties vanaf het derde millennium vóór Chr. bekend is, was een Semitische taal, die reeds vroeg tijdig eigen wegen is ingeslagen. Deze taal. die op het eind van de Nieuwe Steentijd in Egypte werd gesproken, heeft zich in de loop van f duizenden jaren aanzienlijk gewijzigd en de laatste loot die hiervan bekend is, wordt Koptisch genoemd. Dat is dus het Egyptisch in zijn laatste periode, zoals het door de Kopten (de Christelijke na komelingen der oude Egyptenaren) sinds de derde eeuw na Chr. geschreven werd Deze taal is in Egypte door de Arabische veroveraars geheel verdrongen, zodat mo menteel in Egypte Arabisch wordt gekeu veld. Het Koptisch, dat door kenners weer in een drietal dialecten is verdeeld, bestaat thans nog wel als kerktaal, zodat we be slist niet. kunnen beweren, dat het Egyp tisch totaal verdwenen is. Geheel anders ligt het met vele talen die in de oudheid in Klein-Azië werden gesproken. Hel aan tal (bekende) uitgestorven talen is in dit deel van de wereld bijzonder groot en de talenkaart van Klein-Azië ziet er momen teel dan ook zeer eenvoudig uit in ver gelijking met vroeger. De indogermaanse talen die de Hethieten en Phrygiërs ge sproken hebben zijn hier geheel ver dwenen, evenals het. Luwisch en de Semi tische talen der Akkadiërs, Arameeërs en Phoeniciërs. Maar behalve deze, waren er nog talrijke andere talen, waarvan de ver wantschap met andere taalgroepen nau welijks, of in het geheel niet, is opgehel derd. Vóór de Armeniërs zich (waarschijn lijk plus minus 800 v. Chr.) vanuit Thra- cië(?) in hun tegenwoordige gebied ves tigden, werd dat land bewoond door ver schillende volken die door Assyrische spijkerinschriften min of meer bekend zijn geworden. De daar gesproken taal der Chalden, verwant aan die der oude Choerrieten, is verdwenen, evenals hel Alarodisch. En in hel meer zuidelijk gelegen Mesopotamië heeft omstreeks 1460-1300 v. Chr. het rijk der Mi- tannie bestaan, een buffer staat tussen de machtige rijken der Hethieten, Egyptenaren en Assyriërs, maar het Choerritisch, dat door de grote massa van het volk in dit rijk werd aesproken, is verdwenen. De taal der Heinieten, die we tevoren reeds noemden, blijkt een Indo-Europees karakter te hebben ge dragen en is in menig opzicht zelfs ver want met het Latijn. In het land van Sy rië, Mesopotamië en de rest van Klein- Azië schijnt de taal der hogere standen, dus van koningen, prieste.rs, ambtenaren en krijgslieden in het tweede millennium v. Chr. Indo-Europees van karakter te zijn geweest. Dit praatje over talen voert ons tot de angstschreeuw, die typisch voor de ver schillende diersoorten blijkt te zijn. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 28. Temidden van het verlaten landschap doemde voor Panda en Joris een vreemde poort op, waar de wagen recht op aan stevende. Die inga.ng zag er zó afschrik wekkend uit, dat Panda huiverend uitriep: „Nu wil ik er uit!" „Het komt mij voor, dat we er juist in gaan", merkte Joris op. „En ik ben benieuwd, welke ontvangst ons hier te wachten slaat!" Nu, om te begin nen was die ontvangst niet bijster harte lijk, want zodra de wagen binnen de poort was, stond hij stil met zo'n schok, dat de beide inzittenden door de lucht suisden en, er uitvlogen. „Veni, vidi, iacti!" riep Joris, terwijl hij door de lucht suisde en eenmaal pijnlijk doch ongedeerd op d.e grond aangeland, verklaarde hij: „Ik kwam., ik zag. ik viel", werd reeds door onze klassieken veelvuldig gebezigd om gevoelens als de onze te omschrijven! En men mag zich afvragen, waar wij thans terecht gekomen zijnHet hek van de poort, waar zij juist door waren ge komen, viel op datzelfde ogenblik met da verend geweld naar beneden, de terugweg was afgesneden! „Waar we terecht ge komen zijn? Wel", sprak Panda nadenkend, „zo te zien in een plaats waar jij thuis hoort en ik niet in een soort gevange nis!" rine in Engeland zal als de oorzaak van de teruggang moeten worden aangewezen. Het totaal resultaat van het Unilever concern kan niettemin als zeer bevredigend worden aangemerkt. (Van onze correspondent in Londen) Britse afbetalingsfirma's hebben uiterst snel gereageerd op de nieuwe „auto-, ijs- kast-, wasmachine-leningen" van de Mid land Bank, welk systeem maandag in gaat. Een van de grootste van de huur koopmaatschappijen, de United Grapery Stores, kondigde gisteren aan dat zij het rente-percentage van 5 percent had terug gebracht tot 3en daarmede „De Mid land Bank volkomen had verslagen, voor al wat betreft de kleine man, die geen bankrekening heeft", aldus de directeur Joseph Collier. De overige grote financieringsmaat- maatschappijen voor huurkopen zullen binnenkort bijeenkomen om te bespreken wat voor nieuwe maatregelen zij zullen moeten nemen om de concurrentie 'het hoofd te kunnen bieden. Ook Barclays Bank neemt deel aan de strijd om de consumentenkredietmarkt in Engeland. Zij heeft donderdag bekendge maakt, dat zij voortaan bereid is haar cliënten zonder onderpand kredieten van tenminste 50 pond sterling en ten hoogste 500 pond sterling met een looptijd van twee jaar en tegen een rente van 5 percent te verstrekken. Ook de Westminster Bank heeft deze week een soortgelijke regeling bekendgemaakt. Advertentie KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem Geketend. Een woordvoerder van de auto riteiten te Port Moresby heeft ver klaard, dat een onderzoek wordt inge steld naar de verklaringen van twee ambtenaren uit Goilala (Australisch Nieuw-Guinea), volgens welke inheem se kinderen op een missieschool te Kon- gai zijn geketend om hen te beletten van de school weg te vluchten. Sommi gen zouden zelfs kettingen met een slot om hun nekken dragen. Epidemie. De epidemie van hersenvlies ontsteking, die thans in Zuid-Korea heerst, heeft 130 nieuwe slachtoffers geëist. Het aantal doden is hierdoor tot 539 gestegen en men vreest, dat het nog groter zal worden. Ravijn. Een bus met. 58 inzittenden is in Noordoost-Columbia in een 300 meter diep ravijn gestort, waardoor 31 men sen omkwamen en meer dan 20 ge wond werden. Het ongeluk gebeurde op het schiereiland Guajira, dichtbij de grens met Venezuela. Ongerust. Aan het eind van het interna tionale congres over erfelijkheids vraagstukken dat in Montreal is ge houden, hebben de 1.600 genealogen uit 47 landen een resolutie aangenomen en hun ongerustheid geuit over de toene ming van de radioactieve straling, die, zo zeggen zij, de huidige en toekomstige generatie kan bedreigen. Kwasi-quiz. In New Yorkse kranten ver schenen donderdag berichten, dat de winnaar van een grote prijs in een quizprogramma van de televisie ver klaard heeft zijn antwoorden van bui ten geleerd te hebben en een cursus in toneelspel te hebben moeten volgen om de voorstelling „dramatischer" te ma ken. Dit had hij aan de openbare aan klager verteld, die terstond bekend maakte, dat hij vier t.v.-quizshows aan een onderzoek zou laten onderwerpen. Oorzaak? Dr. Samuel Bogoch, verbonden aan de medische faculteit van de Har vard Universiteit, heeft in het augustus nummer van de „Archives of Neurolo gy and Psychiatry" medegedeeld, dat hij een nieuwe aanwijzing heeft ge constateerd, dat schizophrenie wordt veroorzaakt door een evenwichtssto- ring in de chemische huishouding van het lichaam. Bij volwassen schizophre- nen wordt aanzienlijk minder neurami- nezuur in .iet ruggemergsvocht aan getroffen dan bij mensen, die niet aan deze ziekte lijden. Formatie. De verwikkelingen inzake de kabinetsformatie in Finland schijnen zich iets te ontwarren. Volgens be trouwbare zegslieden zijn de vooruit zichten voor de kabinetsformateur, of informateur, Fagerholm (sociaal de mocratisch) niet ongunstig. Men spreekt over een vijf-partijen-regering waarin alle partijen zitting krijgen, behalve de communisten en de afge splitste sociaal-democraten. Visser. Noorwegen heeft bij de Sovjet- Unie geprotesteerd, omdat Russische grenswachten woensdag plotseling het vuur openden op een Noor, die aan de Noorse kant van de grensrivier de Pas- vik zat te vissen. De man wist zich ter nauwernood in veiligheid te stellen. Hij werd niet geraakt. Nauwgezet. Radio-Moskou bracht donder dag een bericht uit de Pravda, waarin geklaagd werd over de Joegoslavische douane. Op 8 augustus werden twee Russische ingenieurs en een Russische dame met haar dochter zonder aanlei ding van ton tot teen gevisiteerd, aldus het bericht, en toen de douane de coupé verliet was de grond bezaaid met ge kreukeld ondergoed en andere dingen. Profijt. Van de overdracht van vier klei ne gemeenschappen, die sedert 1949 deel uitmaakten van het Belgische grondgebied, aan West-Duitsland heb ben verscheidene boeren handig profijt getrokken. Een aantal ossen en var kens, die zij gisteren in België kochten, deden ze vandaag met vijftien percent winst in West-Duitsland van de hand. De autobezitters kochten eerst zoveel mogelijk Belgische benzine, want deze is aanzienlijk goedkoper dan de Duitse. Geleid. In de V.S. is een nieuwe torpedo gemaakt welke door elektrische im pulsen naar zijn doel wordt geleid. Het wapen gelijkt op een gewone torpedo, maar is in feite een geleid projectiel, dat zijn doel volgt, wanneer het tracht te ontsnappen. De impulsen gaan door een draad, die aan het wapen vast zit. De reikwijdte is niet bekendgemaakt. Vleeseters. Op het Hebriden-eilandje Ben- becula zijn bij graafwerkzaamheden vijf schedels van voorhistorische zee monsters gevonden. De schedels zijn 80 centimeter lang en 33 breed. Uit de vorm van de tanden valt af te leiden dat de monsters vleeseters waren. Het. langgerekte hogedruk-gebied. dat zich uitstrekt van de Noordelijke IJszee via Midden-Europa tot Italië, verplaatste zich de afgelopen 24 uur maar weinig. De koelere oceaanlucht drong echter nog iets verder naar het oosten door, zodat ons land nu in de overgangszone is gekomen tussen deze koelere lucht en de warme boven het vasteland. In de overgangszone trokken verscheidene onweersstoringen van Frankrijk in noordelijke richting. Vooral in Oost-Engeland kwamen gisteren zware onweersbuien voor. Ook in de wes telijke helft van ons land kwam verspreid onweer voor. Na de hoge maximumtempe raturen van gisteren (in het zuiden van het land 29-30 graden) bleven ook de nach telijke temperaturen zeer hoog voor de tijd van het jaar. Op vele plaatsen kwam het kwik niet lager dan 17 graden. Aanvankelijk blijft ons land nog in de overgangszone met. kans op enkele regen- of onweersbuien. De buiigheid neemt later tijdelijk af, wanneer iets stabielere lucht wordt aangevoerd door een nieuwe oceaan depressie, die vanmorgen Ierland naderde. Aangezien de wind daarbij later weer iets toeneemt uit zuidelijke richtingen blijven de temperaturen boven normaal. WEERRAPFORTEN Zaterdag 30 augustus Zon op 5-47 uur, onder 19.34 uur. Maan op 19.42 uur, onder 7.08 uur. Maanstanden 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmulden Zaterdag 30 augustus Hoog water 4.19 en 16.41 uur Laag water 0.07 en 12.25 uur. Temperaturen: buiten M land maxima van gis te- OD i G o d ren Binnenland heden TJ3 d eg 7 uur Neerslag laatste |S S 24 uur Den Heldi-i licht bew n 18 0-4 Ypenburg licht bew windst. 18 0.1 Vlissingen half bew ozo 18 0.1 Eelde halt bew ozo 16 0.1 Twente half bew. ozo 17 0 De Bilt licht bew ozo 17 0.1 Eindhoven licht bew windst. 16 0 Vlv Z.-Limb licht bew. windst. 17 0 Helsinki onbewolkt O 22 0 Stockholm zwaar bew zo 22 0 Oslo geheel bew zo 20 0 Kopenhagen half bew. zoz 18 0 Aberdeen zwaar bew z 18 3 Londen regen windst. 21 12 Amsterdam licht bew. windst. 26 1 Brussel onbewolkt zzo 29 0 Luxemburg half bew. z 28 0 Parijs zwaar bew windst. 28 0 Bordeaux onweer windst. 27 8 Grenoble zwaar bew windst. 27 0 Nice zwaar bew n 27 0 Berlijn onbewolkt 0 23 0 Frankfort onbewolkt ono 26 0 München onbewolkt O 25 0 Zürich mist ono 27 0 Genève zwaar bew windst. 26 0 Locarno mist windst. 26 0 Wenen onbewolkt w 22 0 Tnnsbruck licht bew. windst. 28 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio half bew. windst. 28 0 Madrid zwaar bew windst. 29 0 Mall or ca half bew. n 36 0 Algiers licht bew. wzw 45 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2