HERFST STOFFEN r Jaar beur svoorzitter pleit voor commerciële t.v. Extra opleving mogelijk in vele bedrijfstakken Begrip voor visbelang, maar niet voor territoriaal besluit ÏECif1 bp bprïpbpn Mji) Reclame zal zendtijd-verdubbeling financieel mogelijk maken Echter geen „sponsored programs" Jaarbeursvoorzitter verwacht: No iron shirts Hammarskjoeld sprak twee uur met Hoessein 195 8 Van dag tot dag J Verkeerd recept en FM-zenders naar Markelo Tienduizendste bezoeker op Delftse Antiekbeurs NOG GEEN AKKOORD MET IJSLAND Ook geen IJslandse trawlers binnen 12 mijl „Huidige recessie geen ongezond verschijnsel" 0p de ^Praatótcel GRATIS 47 breiraodcllen in nw 3 Snisses wolwinkel VRIJDAG 29 AUGUSTUS HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 In Engeland is de laatste dagen van ver schillende kanten het denkbeeld ter sprake gebracht, de immigratie uit de overzeese delen van het Gemenebest en uit de Britse koloniën, te beperken. Aanleiding hiertoe was het steeds vaker voorkomen van vechtpartijen tussen blanken en kleur lingen waarbij de betrokkenen nog al eens ernstig worden gewond. De vechtpartij van verleden week zaterdag in Nottingham heeft bijzonder de aandacht getrokken, maar ook in Londen en in verschillende andere industrie- en havensteden hebben soortgelijke straatgevechten de laatste tijd herhaaldelijk plaatsgehad. Deze toestand schijnt te zijn veroorzaakt door het toenemende aantal kleurlingen uit de koloniën, die in Engeland komen werken en hierdoor het aanbod op de Britse arbeidsmarkt vergroten (vooral ten ongerieve van migrerende Ierse arbeiders). Daarbij komen dan natuurlijk de andere onafscheidelijke facetten van rasdiscrimi natie, zoals strijd om vrouwen, strijd om woongelegenheid, enzovoorts. Dit alles wordt nog in de hand gewerkt door een maar al te dikwijls overdreven mate van publiciteit, die vooral door de „populaire" Britse dag- en weekbladen met hun onstil bare zucht naar sensatie wordt gegeven aan juist die gevallen, waarbij personen van verschillend ras betrokken zijn. Door dit soort van publiciteit wordt bij velen de indruk gewekt dat conflicten van de zelfde aard „onder blanken" niet voor komen, en dit leidt er op zijn beurt weer toe dat juist de domslen onder de lezers opgewonden raken en bij de eerste de bes te gelegenheid, die zich voordoet, de lust niet kunnen weerstaan om „actief in te grijpen". Het verstandige deel van het Britse volk zelf heeft niet geaarzeld het diep bescha mend te noemen, dat zich nu ook in Groot- Brittannië verschijnselen voordoen van de rasdiscriminatie-ziekte, die men tot dusver voornamelijk in de Verenigde Staten meende aan te treffen. Er blijft gelukkig nog altijd het grote verschil, dat in de zuidelijke staten van de Verenigde Staten de overheid en de politie zo dikwijls aan de zijde van het onrecht en van de ge weldplegers staan, terwijl dat in Engeland zeer zeker niet het geval is. Maar nu de remedie tegen de rasdiscri minatie-ziekte. Kan men die vinden in het beperken van de immigratie van kleur lingen? Dit zou gelijk staan met de erken ning, dat de kwaal zelf ongeneeslijk is en dat de Britse regering geen kans ziet om blank en bruin op vreedzame wijze met elkaar te laten omgaan. Beperking van immigratie, betekent in wezen niets an ders dan toepassing op grotere schaal van het recept van de overheid in Little Rock: negerleerlingen uit de school te weren om te voorkomen dat de aanhangers van wetteloosheid en geweld zich aan hen vergrijpen. In het kort: capitulatie voor de onguurste elementen van de bevolking. Wij zijn te zeer overtuigd van de diep gewortelde Britse gevoelens van zelfdisci pline en respect voor wet en orde om te kunnen geloven dat het Britse volk en zijn regering geen betere oplossing voor het probleem zullen weten te bedenken aan dit waardeloze recept van de kwak zalver Faubus. Advertentie ZO JUIST ONTVANGEN de nieuwe uit Frankrijk, Engeland en Italië De F. M.-zenders in Hengelo worden thans overgebracht, naar de nieuwe radio toren te Markelo. Zij zullen daar op 4 sep tember in werking worden gesteld. De eer ste weken wordt nog met verminderde energie gewerkt. Drie dagen eerder dan het vorig jaar heeft de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Het Prinsenhof in Delft de tienduizend ste bezoeker kunnen noteren. Donderdag middag omstreeks half vijf was het me vrouw H. A. Van Beuningen-Chabot uit Antwerpen die de tienduizend vol maak te. Zij werd begroet door de voorzitter van de beurs de heer Jac. Aalderink en de organisator de heer Marcel B. Keezer. De heer Aalderink feliciteerde mevrouw Van Beuningen en bood haar een geschenk aan bestaande uit een genummerde ca talogus met opdracht en een boekenbon. (Van een onzer redacteuren) Indien van het tegenwoordige totale Nederlandse reclamebudget drie percent aan commerciële televisie besteed zon worden, dan zou hierdoor de doeltreffende financiering van twaalf extra zenduren per week verzekerd zijn, hetgeen een verdubbeling van de huidige zendtijd zou betekenen. Als men van deze ver meerderde zendtijd tien percent zou reserveren voor reclame, dan betekent dit, dat men op vier uur zenden per dag 12 minuten reclame kan voeren en bij 10 percent reclame, gespreid over de gehele zendtijd, 24 minuten per dag. Zou men de toekomstige 15 uur zendtijd per week willen verdubbelen, dan zou dit volgens genoemde normen neerkomen op vier percent van het jaarlijks reclamebudget. Een percentage, dat nog gering te noemen is in vergelijking met landen als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, waar respectievelijk 13 en 9 percent van het totale reclamebudget over 1957 aan televisie-reclame werd besteed. Dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs en warm voorstander van commerciële televisie, becijferde dit donderdagmiddag tijdens een te Utrecht gehouden rede ter introductie van de op 2 september te openen Najaarsbeurs. „Men hoort allerwege stemmen op gaan", zo zeide dr. Van der Wal „dat de bedrijven, vakverenigingen en andere collectiviteiten het moderne maecenaat moeten gaan vormen. Vooralsnog zijn de leidende figuren in deze groepen nog niet mede op hun cultuurdragende kwaliteit geselecteerd. Mede op grond van deze overweging zal het noodzakelijk zijn, dat de fabrikant iedere directe invloed op het programma dient te worden ontzegd. De zogenaamde „sponsored programs" waarbij dus de producent, die adverteert, zelf het programma samenstelt of laat sa menstellen, wees dr. Van der Wal dan ook van de hand. Er dient echter zijns inziens wel een wis selwerking te zijn tussen programma, ad verteerder en publiek. Dit vergt een orga nisatie, die hiermede rekening houdt. Het adverterende bedrijfsleven, zo riep dr. Van der Wal in de herinnering, heeft zich reeds onomwonden uitgespro ken voor een onafhankelijke televisie ex ploitatie maatschappij (OTEM) en houdt daarvoor reeds omvangrijke middelen be schikbaar. Het pleidooi van de jaarbeurs-voorzitter voor commerciële televisie hing geens zins in de lucht. Gebaseerd op feiten en re leverende aan zich steeds verder ontwik kelende tendenzen. bouwde hij zijn betoog op. Een verstandelijk betoog, waarin geenszins verheeld werd dat de rege ring voor een moeilijke beslissing staat. Dr. Van der Wal sprak echter de hoop uit, dat het de regering gegeven moge zijn het huidige t.v.-bestel te verrijken met „com mercieel nieuws" en de daaruit samen voortvloeiende aanvullende programma's. De reeds geschapen waarden zouden behouden blijven, maar tevens zou het be drijfsleven de kans krijgen, zijn commer ciële nieuws op zo doeltreffend mogelijke wijze te lanceren, zodat ook dit medium kan bijdragen tot verhoging zowel van de culturele en van de materiële welvaart van ons allen. Bedrijfsleven eist toegang tot de t.v. Terwijl enerzijds, aldus dr. Van der Wal, steeds met nadruk wordt verklaard dat verlaging van produktie- en distri- butiekosten de enige mogelijkheid is om onze materiële welvaart blijvend te doen stijgen, staat één der middelen daartoe de televisie het bedrijfsleven nog niet ter beschikking. Dr. Van der Wal memoreerde dat nog veel te vaak het gevoel aanwezig is, dat de reclame alles maar onnodig duur maakt. Reclame is echter het begelei dingsverschijnsel van een stijgende wel vaart. Reclame is het symptoom van een kopers-markt, symptoom van de situatie, waarin de consument weer „aan zijn trek ken" komt. Reclame werkt dus integen deel kostprijsverlagend. Kleine bedrijven niet gedupeerd De vaderlandse industrie maakt dan ook aanspraak op toegang tot de televi sie, omdat juist televisie bij het overbren gen van kennis een van de meest doeltref fende communicatie-middelen kan zijn. Daar dr. Van der Wal de z.g. „spon sored programs" zoals reeds gezegd van de hand wees, rest slechts de moge lijkheid om tussen bepaalde programma onderdelen een reclameboodschap te zenden, waarvoor telkens slechts zeer korte tijd ter beschikking dient te ko men. De spreker legde grote nadruk op de ze „zeer korte tijd", omdat de periode, be schikbaar voor reclame om zo doeltref fend mogelijk te zijn niet. meer dan een tiende van de totale zendtijd mag zijn, nog verspreid over de gehele zendtijd. De re clame-uitzendingen mogen de eigenlijke programma's mmelijk niet overwoeke ren, opdat de aandacht van het publiek ge boeid moet blijven. De kleine adverteerders behoeven ove rigens niet in een nadelige situatie te ko men: reclameboodschappen van enige tientallen seconden sorteren het beste commerciële effect, terwijl voor „spots" van nog geen tien seconden in het buiten land eveneens grote belangstelling aan de dag wordt gelegd. Verder is het ook moge lijk, dat in "één programma een aantal verschillende kleine fabrikanten hun arti kelen laten zien, gegroepeerd rondom een bepaald thema. „Nederland mag niet achterblijven" Buitenlandse t.v.-zenders dringen in tussen steeds verder onze kijkerskringen binnen. Als langs deze wegen ook de re clameboodschap eenmaal onze grenzen overschrijdt, zal het Nederlandse bedrijfs leven in een nadelige positie zijn gebracht. De jaarbeursvoorzitter vroeg zich dan ook af of het niet van wijs beleid zou ge tuigen, indien men dit moment niet af wacht, maar er reeds nu de voorkeur aan zou geven om een eigen commerciële te levisie zo krachtig mogelijke kansen tot ontwikkeling te bieden. Bij voltooiing van het huidige zendernet zal ook de regionale reclameboodschap tot de mogelijkheden behoren, terwijl differentiatie naar het kijkend publiek, door spreiding" over de gehele zendtijd, eveneens een eis van effi ciency is. Voor wie, aldus dr. Van der Wal, geen roepende in de woestijn van omroepend In kringen van de OTEM (Onafhan kelijke Televisie-Exploitatie Maat schappij) is men het eens met de sug gesties van jaarbeursvoorzitter dr. Van der Wal omtrent de wenselijkheid van commerciële t.v.-uitzending en. De OTEM meent, dat in de t.v. cultuur en commercie gescheiden moeten blijven, „waarbij de NTS voor de culturele en wij voor de commerciële belangen kunnen zorgen". „Op deze wijze, aldus de OTEM, zullen wij vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan op een zender en door middel van een goede coördi natie ervoor zorgen, dat. wij elkaar niet „bijten". Het Engelse systeem. - niet commerciële en commerciële t.v. ge heel. los van, en naast elkaar, acht de OTEM in dit stadium voor ons land niet, mogelijk. De NTS wenst op het ogenblik geen commentaar te leveren op dr. Van der Wal's pleidooi voor reclame in de t.v. Nederland wenst te blijven, moet het dui delijk zijn, dat hier heel wat vooringeno men standpunten moeten worden over wonnen. Een typische compromisoplos sing noemde spreker dan ook de vaak ge hoorde suggestie reclame alleen tussen 19 uur 30 en 20 uur uit te zenden, waarbij zo zeide dr. Van der Wal met nadruk echter de effectiviteit van de t.v. als com municatiemiddel voor commerciële voor lichting slechts matig wordt gebruikt. De beperkte commerciële zendtijd van ons nationale zendkanaal dient echter zo verantwoord mogelijk „gepland" te wor den, wil dit medium door afzet/vergroting de nationale welvaart zo veel mogelijk die nen en tegelijkertijd blijvend bijdragen in de financiering van het t.v.-apparaat. In de Kalverstraat te Amsterdam wordt, in een winkel in naaimachines de gelegenheid, geboden poppekleren te maken onder deskundige leiding. Daar maken heel wat meisjes gretig gebruik van! PARIJS (Reuter) Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is vernomen dat de geheime besprekingen te Parijs over een compromisoplossing voor het ge schil over de visserij in de wateren rond om IJsland donderdag in een kritiek sta dium zijn geraakt. Op een belangrijk prin cipieel punt bestaat, naar donderdag zou zijn gebleken, verschil van inzicht. Aan de besprekingen werd deelgenomen door vertegenwoordigers van België, De nemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Noorwegen, West-Duitsland en IJsland. Groot-Brittannië en andere belangheb bende landen zijn, zo werd vernomen, be- De voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs dr. G. van der Wal, heeft aan de voor avond van de komende najaarsbeurs een blik geworpen op de huidige economische situatie. De zekere mate van recessie die deze situatie momenteel 'enmerkt, noem de hij geen ongezond verschijnsel, eerder een noodzakelijke ontnuchtering op een toestand van een lang overspannen econo mie. Investeringsaftrek en vervroegde af schrijvingen waren, volgens hem, de bronnen voor de zelffinanciering, waar mede men zich meende te kunnen ontrek ken aan de greep van de fiscus door een wedloop van zich steeds weer herhalende expansie. In enkele gevallen ervaart men nu, dat er in een aantal bedrijfstakken overcapaciteit is ontstaan die een belang rijke druk op de markt uitoefent. Investeringsaftrek De wederinvoering van de investerings aftrek noemde de heer Van der Wal voor een stimuleren van de opgang van het bedrijfsleven van groot belang, maar, zo zei hij, een aantal bedrijven ervaart dat belastingfaciliteiten alleen hun betekenis hebben als er inderdaad ook winst ge maakt wordt, waartegenover deze facili teiten gesteld kunnen worden. In dit verband wees de jaarbeursvoor- zitter erop, dat in het bedrijfsleven een zekere bezinning valt waar te nemen. Men ziet zich reeds geruime tijd gesteld voor de taak, de onkosten uit te wieden en ge lijktijdig de efficiency te verbeteren. Dr. Van der Wal juicht dit toe, omdat, volgens hem, slechts tegenover een gezond winst resultaat, mede bereikt door kostenbe heersing, fiscale faciliteiten hun stimule rende betekenis voor de wederopbouw heb ben. Voorraadvorming De bedrijfsvoorraden hebben onder de drang naar grotere liquiditeit welhaast een laagtepunt bereikt. De gespannen toe stand in en om het Nabije Oosten doet ech ter volgens dr. Van der Wal beseffen, dat een zekere aanvulling der voorraden te gen mogelijke onzekerheden der nabije toe komst in vele gevallen dienstig zal kunnen zijn. Dr. Van der Wal verwacht dan ook een extra opleving in een aantal branches. Een aspect van onze economie der laal- Advertentie met kantel-boord 4 Q "«re en kantel-manch X1 I l Gr. Houtstr. 96 - Tel. 12210 - Haarlem ste jaren noemde dr. Van der Wal, dat de ontwikkeling van het loonpeil in Neder land is afgestemd op de stijging van de algemene arbeidsproduktiviteit. Bedrijfs takken die de ontwikkeling van deze alge mene stijging als gemiddelde niet hebben kunnen bijhouden zijn daardoor, volgens hem, in een relatief ongunstige positie ko men te verkeren. Hun kosten worden te hoog of hun produkt naar verhouding te duur. Sommige bedrijven hebben het hier door moeilijker dan andere, vooral die be drijven waar uit de aard van hun werk zaamheden de produktiviteit zich niet ge makkelijk laat opvoeren, zoals b.v. detail handel en ambacht. De jaarbeurs heeft dan ook gemeend op dit gebied speciaal de aandacht te moeten vestigen op de ont wikkeling die zich daar voltrekt, aanpas sing van winkelinrichting, op zodanige wijze dat de efficiency van het bedienend personeel kan worden opgevoerd doordat de clientèle zelf een deel van de bedienen de taak overneemt. De beurs laat daar door tal van voorbeelden zien. Wijziging ambachtstaak Dr. Van der Wal wees er voorts op, dat het ambacht wel zeer speciale moeilijkhe den te overwinnen heeft bij zijn produkti- viteitsverbetering, vooral als een groot deel van dienstverlenende elementen in zijn produktie is betrokken. Algemene loonronden, aldus de heer Van der Wal, maken dat. hier de prestaties relatief duur zijn geworden ten opzichte van die pro- dukten, die wel met stijgende produktivi teit kunnen worden voortgebracht. Er valt dan ook aan algemene tendens waar te nemen, dat de consument zich meer en meer er op gaat toeleggen een deel van deze werkzaamheden over te ne men. Het streven van het „doe-het-zelf" is het overnemen van een deel van de ambachtelijke werkzaamheden door de consument. Dr. Van der Wal meent, dat de am bachtsman verstandig doet om hier niet afwijzend tegenover te staan, maar juist zijn hulp voor de hoogwaardigste kar weien te bewaren en daarnaast zich open te stellen voor een parallelliserende func tie door in deze artikelen bewust de taak van de distributie op zich te nemen. Ook de toepassing van de Vestigingswet zal naai de mening van dr. Van der Wal aan deze nieuwe ontwikkeling dienen te worden aan gepast. Op den duur zal zich hier. volgens hem, een belangrijke ontwikkeling vol trekken, zeker als de arbeidstijdver korting te zijner tijd wordt gerealiseerd. De vrijetijdsbesteding kan langs deze weg van zelfwerkzaamheid een zinvolle aanvulling geven van het reële inkomen, aldus de jaarbeursvoorzitter. Er zullen in het ambachtelijke veld onge twijfeld talrijke overgangsmoeilijkheden teweeggebracht worden en het is volgens dr. Van der Wal daarom zaak, reeds thans deze tendens te onderkennen, opdat men zich tijdig op dit verschijnsel kan oriën teren en „inschieten". reid te onderhandelen over een compromis, waarbij IJsland een groter aandeel van de vangst wordt toegekend en waarborgen worden gegeven voor handhaving van de visstand in de IJslandse wateren. Deze landen kunnen echter niet toegeven op het punt van de twaalf mijlsgrens, zo werd van welingelichte zijde vernomen. HULL (UPI) In Huil verwacht men, dat maandag ongeveer achttien Britse trawlers in de IJslandse territoriale wa teren zullen vissen en dat een vijftigtal andere in de direkte nabijheid zullen zijn, onder bescherming van de Engelse mari ne. De schepen van de visserij-inspectie zul len de trawlervloot zondag ontmoeten. Dan zullen drie konvooien geformeerd worden, die opstomen naar de noord-, oost- en westkust van IJsland. De indeling van de konvooien is een van de onderwerpen waarover de trawlers verzegelde orders hebben meegekregen. REYKJAVIK (UPI) De IJslandse mi nister van Visserij zou hebben meegedeeld dat met ingang van 1 september óók IJs landse trawlers niet meer binnen de twaalfmijlsgrens zullen mogen vissen. Blijkbaar is de bedoeling van deze maat regel, de in het buitenland geuite kritiek te ontzenuwen, volgens welke IJsland de nieuwe territoriale grens alleen had inge voerd om de eigen vissers te bevoordelen. De IJslandse regering had immers be toogd, dat de maatregel er uitsluitend op gericht was, te voorkomen dat de zee om IJsland wordt leeggevist. De onafhankelijke partij op IJsland, een oppositiegroep, heeft bij monde van Ola- fur Thors in het parlement een conferen tie voorgesteld der ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO, ter oplossing van het visserijgeschil met Engeland. De regering van IJsland heeft tot dusver nog niet op dit voorstel gereageerd. Het stre ven blijft er vooralsnog op gericht erken ning te verkrijgen van de op 1 september in te voeren verlegging der territoriale grenzen tot 12 mijl buiten de kust van IJs land. AMMAN (UPI) De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld zal praktische schikkingen treffen tijdens zijn bezoek aan het Nabije Oosten, om de lan den van het Nabije Oosten er toe te bren gen hun radio-uitzendingen wat minder op ruiend te maken, zo heeft, een woordvoer der van de UNO in Amman verklaard. Hammarskjoeld is woensdag uit Beiroet in Amman gearriveerd. Hij heeft --en bespre king van een uur gehad met de Jordaan se premier Samir Rifai en was aanwezig op een officieel diner, dat koning Hoessein had laten aanrichten in zijn paleis. Na het banket hadden de koning en Hammars kjoeld een gesprek van twee uur met el kaar. Men verwacht dat zijn besprekingen in Amman zullen draaien om middelen om een eind te maken aan de subversieve ac tiviteit tegen Jordanië en om duidelijke be loften van non-interventie te krijgen, wel ke de Britse troepen in staat zouden stel len uit Jordanië te vertrekken. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat het niet waarschijnlijk is, dat de 3.000 Britse parachutisten zullen vertrekken, vóór men de indruk heeft dat de soevereiniteit van Jordanië gerespecteerd zal worden dooi de andere Arabische staten. BEIROET (UPI) Het Amerikaanse leger heeft geweigerd zijn tanks terug te trekken uit het gebied rondom de Basta- wijk van Beiroet, ondanks dreigementen van de zijde van de mohammedaanse jeugdliga. Volgens generaal-majoor Adams, bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in de Libanon, zijn zijn troepen gemachtigd eventuele vijandelijke aanvallen te beantwoorden. De Amerikaanse ambassadeur in Libanon Robert McClintock, heeft een bespreking gehad met generaal-majoor Sjehab. Het is niet bekend wat is besproken. LONDEN (UPI) Te Londen is heden ochtend vernomen dat niet alleen de Engelse trawlers de IJslandse twaalfmijls grens zullen overschrijden, maar dat ook een aantal Belgische vissersschepen dit zal doen. Verscheidene Belgische trawlers heb ben zich aangesloten bij de Engelse, die momenteel nog buiten de per 1 september van kracht wordende twaalfmijlszone vissen. Beknelrl in de ruimte Nu er achter de Oudemanhuispoort in Amsterdam, door enkele honderden zeer begaafde mensen gegevens uitgewisseld worden over de ruimtevaart, zal het woord ruimte wel op veler lippen zijn en mis schien zelfs heel lichtvaarig gebruikt worden. Dat zagen we destijds al bij de affiches van de Koninklijke Luchtmacht met de slogan: „Geef uw zoon de ruimte", daarmee doelende op een opleiding tot straaljagerpiloot. Maar laat men zich niet vergissenHet lijkt er wel even op, als men zo'n donderjet door de atmosfeer ziet dartelen, maar de man erin past maar nét tussen de instrumenten en heeft veel te veel aan zijn hoofd om zich vrij te kun nen bewegen. Zie hem er uit komen in zo'n supersonische hobbezak, met moei zame passen net als David toen hij het harnas van Saul aanpaste. Jawel, de mens zal de ruimte gaan ver overen, m.a.ar niet om zich nu eens lekker uit te rekken, terwijl de sterren als weide- bloemen om hem heen staan, ver verhe ven boven al het lawijt van bromfietsen en Pat BooneZich lekker uitrekken gaat daar niet, want er is bijvoorbeeld geen lucht. En de meegebrachte eetwaren kun nen niet genuttigd worden, want er is bij voorbeeld ook geen zwaartekracht. Het zakt dus niet. De mens kan ook niet eens lekker uitbzlazen, want er is bijvoorbeeld ook geen luchtdruk op zijn borstkas. En als er geen luchtdruk is, dan kookt alles veel gauwer, dan kookt bijvoorbeeld het bloed a.1 bij de gewone lichaamstempera tuur. En nu zijn er wel een soort maat.- costuums in de maak, die in de ruimte automatisch opzwellen en zo de nodige druk uitoefenen, maar die schijnen nog benauwder te zitten dan gelegenheidskle ding. Volgens sommige deskundigen is de enige manier, waarop wij in de ruim.te kunnen leven: in een capsule, die aan alle kanten hermetisch gesloten is. En bij de gewichtloosheid blijft dan nog het pro bleem van het eten. Misschien zullen wij er door een roterende beweging met be hulp van de middelpuntvliedende kracht nog iets in krijgen. Of men maakt de bo dem, van de capsule sterk magnetisch en geeft ons slechts staalpillen te eten. Hoe dan ook, het lijkt allemaal voorshands non erg benard in de ruimte. Wanneer men zich maar even heeft ver diept in de levensproblemen in de ruimte, dan wordt men al ras overmand door een innige dankbaarheid voor de dampkring, die als een kostelijk waas onze planeet omgeeft. Zelfs voor de regenwolken, die er deel van uitmaken. Henk Biersteker Advertentie De 3 Suisses openen het breiseizoen met nieuwe wolsoorten, nieuwe mo dieuze wolkleuren. een nieuwe keus van ijzersterke sokken en kousen en een rijkdom van nieuwe breipatronen. Iedere klant ontvangt bij haar eerste wolaankoop in het nieuwe seizoen gratis een welverzorgd. 48 blad zijden dik boek met albeeldingen en beschrijvingen van 4? uitgekozen brei- modellen. Ook voor U ligt een exemplaar gereedl 3 SUISSES WOLWINKEL: GROTE HOUTSTRAAT 120 HAARLEM Uit Haarlems Dagblad van 29 augustus 1908 HET VORIGE JAAR werd Oud-Beierland bezocht door een Ameri kaan met zijn gezin. Het was een oud-Hollander, wien het zoo goed beviel, dat hij een half jaar bleef. Toen hij vertrok nam hij als herinnering portretten der weesmeisjes mee. Een dier meisjes heeft thans een huwelijks aanzoek gekregen van een haar onbeken den Amerikaan, die na het aanschouwen van haar portret verliefd op haar ge worden was. Hij schreef haar, dat zij op zijne kosten den overtocht moest maken. De regenten van het weeshuis en haar toe ziende voogd hadden daartegen geen be zwaar, wel echter de Officier van Justitie te Rotterdam, die zich tegen het weg zenden van de minderjarige verzette. Het meisje betreurde dit zeer en is thans van het jaarlijksche 10-daagsche verlof, dat de weesmeisjes krijgen om familieleden te be zoeken, niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat zij kans gezien heeft, scheep te gaan naar merika, naar haar onbekenden bruidegom.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3