NEUROTONIC RAMP-POST Kwart eeuw pensioen HET IS VERBODEN! Cursus Academie voor economisch onderwijs begint 16 september - ZENUWEN TELEVISIE KAASENBROOD Verschuiving regionaal accent in raad van Haarlemmermeer CURSUS I CURSUS II Koedijkse sloper pleegde wel zeer ongewone diefstal ,Ik kom de oven bij U weghalen" f^ouuc/j VRIJDAG 2 9 AUGUSTUS 19 5S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Faam van Haarlems instituut verbreidt zich ondanks financiële moeilijkheden Drie verenigingen stellen winterprogramma samen niet verdovend maar genezend Duitse badgasten dreven op luchtbed naar volle zee STEMBUSUITSLAG ZORGDE VOOR Zeven dagen in er om Haarlem HAARLEMSE POLITIERECHTER Programma HGB PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties DINSDAG 16 SEPTEMBER zal de Academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem haar poorten weer openen voor het begin van het twaalfde leerjaar sedert haar oprichting in 1947. In de afgelopen tien jaar heeft de Academie zich een aparte plaats in het Haarlemse onderwijs verworven en het aantal afgestudeerde leerlingen is zeker een stevig fundament voor het bestaansrecht van een school, die juist voor de intellectuele vorming van mensen werkzaam in het bedrijfsleven van zulk een grote betekenis is. Advertentie In Haarlem werd de eerste academie voor voortgezet onderwijs in ons land op gericht en dat dit initiatief aansprak be wijst wel het feit. dat sindsdien in tal van plaatsen van Nederland maar liefst vijf van dergelijke academies zijn gesticht. Trouwens ook buiten Nederland heeft zich de faam van het Haarlemse onderwijsin stituut verbreid. Dit blijkt wel uit een brief, die de rector van de Haarlemse aca demie, dr. S. Elzinga, onlangs uit België ontving van prof. A. Vanecke uit Ware- chem, die verbonden is aan een hogere technische handelsschool en die allerlei in lichtingen vroeg over de studiemethoden in Haarlem. Juist voor enigszins leidende functies in het bedrijfsleven, waar een ruimer in zicht wordt verlangd, is het van zulk een groot belang, dat voor hen, die niet in staat zijn een universitaire opleiding te volgen, de gelegenheid wordt geboden naast de noodzakelijke praktijkdiploma's een bredere vorming op het gebied van het sociaal-economisch en wijsgerig-eco- nomisch denken op te doen. Vroeger was het in het algemeen zo, dat jongelui, die in het bedrijfsleven hun car rière wilden maken, hun middelbare op leiding aan een handelsschool volgden en daarna onmiddellijk de praktijk in gingen, zonder dat het nodig was hun algemene ontwikkeling verder uit te breiden. Met de grotere specialisatie en de meer inge wikkelde constellatie, die het bedrijfsle ven door de maatschappelijke evolutie heeft gekregen, is een dergelijke opleiding nauwelijks meer voldoende voor een lei dende functie. Dit afgezien nog van de om standigheid, dat. de handelsscholen meer en meer worden omgevormd of, gecom bineerd met andere schooltypen, ge maakt worden tot lycea, waar voor het eigenlijke handelsonderwijs niet meer die plaats en ruimte beschikbaar zijn als bij de scholen, die speciaal voor het bedrijfs leven opleiden. Mensen, die eenmaal in het bedrijfsleven zijn ingeschakeld, ko men vaak nauwelijks meer tot een ver dere studie, ook al omdat hun dikwijls de tijd hiertoe ontbreekt. De academie voor voortgezet onderwijs voorziet op een even eenvoudige als doeltreffende wijze in deze leemte. Avondstudie Immers het studieplan is geheel inge steld op leerlingen, die overdag een vaak afmattende taak vervullen. De gehele stu die wordt in de avonduren gehouden, waarbij wekelijks zes lesuren van vijftig minuten worden gegeven. De gehele cur sus bestaat uit drie jaar, na afloop waar van men in het bezit kan komen van een einddiploma. Tot zover lijkt het allemaal nog al op vele andere avondscholen, die opleiden voor bepaalde diploma's. Het verschil met deze scholen wordt echter duidelijk aangetoond als men de studievakken ziet, die op het lesrooster van de academie voorkomen. Een grote plaats wordt hierbij ingenomen door eco nomische vakken als: sociale economie, bedrijfseconomie, economische statistiek en economische geschiedenis uit de 19e en 20ste eeuw. Verder wordt veel aandacht Advertentie A mateurtoneel in Heemstede De drie Heemsteedse toneelverenigin gen hebben voor het nieuwe winterseizoen hun programma's vastgesteld. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" opent haar seizoen met. drie opvoeringen van ..Je kunt het niet kopen", toneelspel in drie bedrijven door Maarten van Vught. De eerste voorstel ling hiervan wordt zaterdag 11 oktober ge geven in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip, de beide andere voorstellingen in de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein op de zaterdagen 18 en 25 oktober. Deze drie toneelavonden worden met een bal besloten. Verder werkt „Nut en Genoegen" mee aan de feestavond van de Haarlemse Bond van Invaliden in het gebouw van de C.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat op zaterdag 4 oktober. Ter gelegenheid hiervan zal worden opgevoerd ..De harem van papa", klucht in drie bedrijven door K. Termolen en B. Steijaart. Deze voor stellingen staan alle onder leiding van re gisseur L. Beek. Voor de r.k. toneelvereniging „Heem steeds Amateur Toneel" betekent het nieuwe seizoen een jubileumjaar met het oog op haar zestigjarig bestaan. Dit zal in april of mei worden gevierd met een spe ciale feestvoorstelling. Het seizoen wordt woensdag 15 oktober in het Minerva- theater geopend met een opvoering van „De voetbalpool", blijspel in drie bedrij ven door Arnold Ridley. De regie wordt weer gevoerd door de heer J. J. Schelvis. De toneelvereniging „Heemstede-West" heeft de datum van haar eerste voorstel ling vastgesteld op vrijdag 24 oktober. Dan zal in de toneelzaal van hotel „De Leeu werik" te Haarlem een opvoering worden gegeven van „Zijn afgod", toneelspel in drie bedrijven door Roland Mikel Pertwee. Regisseur is de heer Jaap van der Veldt. Ook deze toneelavond wordt met een ba! besloten. gewijd aan de sociologie. Als studievakken komen op het rooster voor: sociologie van het economische leven, sociale wijsbegeerte en bedrijfspsychologie en recht van het maatschappelijke verkeer. De docenten zijn allen wetenschappe lijk geschoolde mensen, die pedagogi sche kwaliteiten paren aan bijzondere inzichten in de praktische kant van het be drijfsleven. Aan de academie is voor zover mogelijk de wetenschappelijke grondslag gegeven, die het hoger onderwijs kenmerkt, doch met de voordelen, die aan het middelbaar onderwijs verbonden zijn. De academie wil haar leerlingen een al gemeen vormend onderwijs geven, dat hen in staat zal stellen een voldoende ver dieping van hun inzicht te verkrijgen. Het is daarom zo jammer, dat het insti tuut financieel een moeilijke tijd door maakt. Wel geeft de gemeente Haarlem een subsidie in de nieuwe begroting is hiervoor 2500 uitgetrokken maar van de zijde van het rijk en van de provincie ontvangt het geen financiële tegemoetko ming. Nog steeds hoopt men dat hierin veran dering zal komen, hetgeen voor het voort bestaan van de academie op de lange duur zeer zeker noodzakelijk is. wordt U volledig de baas met Twee jeugdige Duitse vakantiegangers de gebroeders M. G. Wiesel afkomstig uit Luttrichhausen, respectievelijk 24 en 18 jaar, zijn op een luchtbed de zee opge gaan bij Bakkum. Na enige tijd waren de jongens 2 kilometer uit de kust gedreven. De badman Klaas Zwaai uit Bakkum ging met een roeibootje de zee op en wist de knapen aan land te brengen. Inmiddels ging hel gerucht dat nog een derde Duitse toerist zich op een luchtbed in zee zou be vinden. Een helikopter van het. vliegveld Valkenburg, de strandreddingboten Neel- tje Jacoba uit IJmuiden en de Ubbo uit Bergen aan Zee zochten de zee af naar de vermeende drenkeling. Deze poging lever de echter geen resultaat op. Om half vijf werden zij door de kustwacht teruggeroe pen. Men vermoedt dat het een loos alarm is geweest. Advertentie Het adret it en blijft GROTE HOUTSTR.1S1 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit wereldmerken K.V.P. Het sociografisch bureau van de ge meente. Haarlemmermeer heeft een ana lyse gegeven van de uitslagen der raads verkiezingen in deze gemeente op 28 mei j.l. In zijn rapport stelt het bureau voor op, dat de uitslagen van de verkiezingen voer de gemeenteraad vergeleken met die voor de Provinciale Staten in maart van dit jaar vrij aanzienlijke verschuivingen te zien geven. Het algemeen patroon is winst voor de liberalen en protestanten, evenwicht voor de katholieken en verlies voor de arbei derspartijen. Omvang en richting van de verschuiving blijken echter in diverse dis tricten aanzienlijk te verschillen. De K.V.P. blijkt in alle districten op één- stabiele' groep kiezers te kunnen re^ kenen. Nergens bedraagt de verschui ving meer dan 2 percent van het totale stemmenaantal per district. Opmerkelijk is misschien haar winst in Zwanenburg en haar verlies in Hoofd dorp. De herkomst der kandidaten lijkt hier wel van enige invloed te zijn ge weest. Overigens boekte de K.V.P. vol gens de cijfers winst in de randdistricten Hillegommerbuurt, Cruquius en Kladde- buurt met een voornamelijk niet oor spronkelijke arbeidersbevolking en ver lies in de agrarische randdistricten Lis- serbroek, Bennebroekerbuurt, Vijfhuizen en Leeghwater. Prot.-christelijke groep De samenwerkende protestants-christe lijke partijen hebben in het algemeen vrij aanzienlijke winst behaald. Winst, die in enkele districten zelfs vijf percent van het. totaal bedroeg. In hoeverre deze winst is te danken aan het samengaan is niet precies t.e achterhalen ofschoon het wel aannemelijk is. Dat. er overigens ook an dere invloeden zijn blijkt wel uit de grote winst in het district Rijk. Verlies valt slechts te constateren in de dorpswijken met een niet- oorspronkelijke bevol king, Badhoevedorp-oost, Zwanenburg- zuid, Hoofddorp-oost en Hoofddorp-noord. De dorpswijken met een meer oorspron kelijke bevolking Zwanenburg, Dijk-IJ- weg, Badhoevedorp-Dijk, Badhoevedorp- Sloterweg en Badhoevedorp Noordwest- Noordoost en in mindere mate Zwanen- burg-centrum en Hoofddorp-centrum ge ven juist het tegenovergestelde beeld te zien. Sterke vooruitgang boekte de protes tants-christelijke groep verder nog in Cru quius en Abbenes. P.v.d.A. en C.P.N. De P.v.d.A. en de Communisten hebben overal verlies geleden. Zeer waarschijn lijk is een gedeelte van de bij de staten verkiezingen op de Pacifistisch-Socialis- tische Partij terecht gekomen bij de V.V.D. Ook de protestanten blijken „ar- beids"-stemmen te hebben overgenomen, b.v. in de districten Zwanenburg Dijk- IJweg, Badhoevedorp-Sloterweg, Badhoe vedorp Noordwest-Noordoost, Rijk, Ab benes en Cruquius. Van betekenis is de overgang van kiezers naar de V.V.D. in Aalsmeerdex-buurt, Hoofddorp Hoofdweg- Kruisweg, Hoofddorp-oost en de omgeving van Hoofddorp. V.V.D. De liberalen hebben bijna over de hele linie winst geboekt. Winst, die vooral ge concentreerd is in de nieuwe wijken van Badhoevedorp en Hoofddorp en verder in de Aalsmeerderbuurt en de omgeving van Hoofddorp. De teruggang is beperkt tot de districten Nieuwe-Meerdijk en Abbenes. De verschuiving der stemmen blijkt to taal genomen het zwakst (2-4°/o) te zijn in en rondom Nieuw-Vennep en Vijfhuizen, ge_bieden met een sterke agrarische en confessionele inslag. Matig (6-8°/n) is de verschuiving in de randbuurten waar veel kwekers wonen, zowel wat betreft bloe- menkwekers (Aalsmeerderbuurt). bollen- kwekers (Lisserbroek, Hillegommer buurt, Bennebroekerbuurt) als groenten- kwekers (Badhoevedorp-Dijk en Lijn den). Ook Zwanenburg-zuid en centrum kunnen tot deze groep worden gerekend. Sterk tot zeer sterk (10 percent en meer) is de verschuiving der stemmen in de overige delen der gemeente, t.w. Hoofd dorp, Badhoevedorp en Abbenes en omge ving. Regionaal accent Uit de woonplaats van de gekozen raads leden blijkt dat de verkiezing een ver schuiving van het regionale accent in de raad tot gevolg heeft gehad. Algemeen kan een toename van de vertegenwoor diging uit het noorden van de gemeente en een sterke afname van het aantal zui delijke vertegenwoordigers worden waar genomen. Vooral hat aantal vertegenwoor digers uit Zwanenburg is sterk toegenomen n.l. van 3 tot 7, zodat thans 17 percent van de bevolking van dit dorp door 26 percent van de raadsleden is vertegenwoordigd. Opmerkelijk is tenslotte, dat het agra risch middengebied (15 percent van de be volking) 30 percent van de raadsleden le vert. Uit de buitenlandse dienst. Aan jhr. L. M. de Brauw, ambtenaar van de buiten landse dienst der tweede klasse, thans in specteur van de buitenlandse dienst, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen. Jhr. De Brauw wordt als inspecteur van de buitenlandse dienst opgevolgd door dr. K. E. van der Mandele. laatstelijk gezant te Colombo, die met ver lof hier te lande vertoeft. De kinderen uit het Amsterdamse Bur gerweeshuis en het Haarlemse gere formeerde weeshuis, die gisteren, dank zij het initiatief van veertig autorij scholen uit hoofd- en Spaa.rnest.ad een koekkappen uitstapje naar de Veluwe maakte, hebben zich in Hoenderloo best ge amuseerd. Dit. blijkt onder meer uit bijgaande foto, waar de meisjes en jongens zich vermaken met Vele mensen hebben als hobby het verzamelen. Post zegels, poststempels, siga renbandjes, lucifersdoosjes, suikerzakjes, bierviltjes en wat niet al. Jhr. W. Six. Linnaeuslaan 27 in Haarlem-Zuid, neeft het zich niet gemakkelijk ge maakt. Hij verzamelt post stukken, gered of bewaard gebleven uit verongelukte vliegtuigen en zij het in cidenteel uit schepen. In dit opzicht is hij een der zeer weinigen in ons land. Hij verzamelt voor zijn plezier en in de eerste plaats uit zuiver „postale" overwegin- gen. Het neusje van de zalm is voor de heer Six een en veloppe uit een ramppost- zending met leesbare post stempels, een stempel, aan tekening of begeleidende brief der posterijen over de aard van de ramp en de dienstcouvert, waarin de PTT de geredde brief door- of teruggezonden heeft. „Het is natuurlijk niet zo, dat ik iedere dag zit te wachten of er maar een vliegramp gebeurt. Maar deze rampen gebeuren en dan tracht ik poststukken met de postale gegevens, waaruit de authenticiteit blijkt, te bemachtigen" mo tiveert de heer Six zijn ver- zamelliefde. „En daarbij komt dan nog het speuren naar de gegevens, die het verhaal van de ramp ver tellen. Ik heb veel eigen documentatie en snuffel ook dikwijls in bijvoorbeeld kran tenarchieven". Dit wil echter allemaal niet zeggen, dat de heer Six on gevoelig is voor de tragiek, die uit zijn verzameling spreekt. Maar het postale element is hoofdzaak. Toch doet het ons als outsider iets, als we luchtpostbrieven zien, half verbrand, sems door drenkt van olie, het adres vaak nauwelijks meer te ontcijferen. We komen na men tegen van vliegtuigen uit vervlogen jaren, zoals de „Ooievaar", waarvan het verongelukken in december 1931 bij de start in Bangkok de eerste werkelijke ramp voor onze luchtvaartmaat schappij betekende. De naam van de „Uiver", die op een Kerstvlucht in 1934 bij Rut- bah (Voor-Indië) door de bliksem werd getroffen. Alle inzittenden kwamen om. „De geredde post uit een vliegtuig met zo'n bekende naam heeft voor u als ver zamelaar zeker grote waar de?", opperden wij, doch .onze gastheer rekent radi caal met deze misvatting af. „Het gaat er om: hoeveel post was er aan boord en hoeveel of liever hoe wei nig werd er van gered? Van de 350 kg post van de „Uiver" bleef 108 kg behou den, maar de „Flamingo", die in iuli 1937 in Brussel verongelukte, waarbij de vijftien inzittenden omkwa men, had slechts vijf kilo post aan boord. Deze is op enkele stukken na verloven gegaan. Volgens de officiële PTT-opgave zelfs gehéél, maar hier ziet u een v«n deze zeldzame poststukken er zijn er maar twee be kend met de nodige ge gevens. We zien namen van KLM- vliegtuigen, die in ons her inneringen opwekken aan ïvenzovele rampen. De „Ma- raboe" (juli 1935 bij Bushir in Voor-Indië), de „Specht" Joktober 1937 bij Palem- bang), de „Koningin Juliana" (22 maart 1952 bij Frank fort), de „Venlo" (een dag later bij Bangkok; de 44 in zittenden werden gelukkig gered), de „Triton" (5 septem ber 1954 bij Shannon) en de „Neutron" (15 juli 1957 bij Biak). De heer Six heeft echter ook post uit verongelukte vliegtuigen van buitenlandse maatschappijen. Hij laat ons wonderlijke dingen zien. Daar is een Nederlandse brief uit een postzak, na vijftien jaar prijsgegeven door een gletscherspleet in de Alpen. In september :P38 verongelukte hier een Duits toestel op weg naar Milaan; in juli 1952 vindt, een berg gids een deel van de post, door de conserverende in vloed van het ijs nog behoor lijk intact. Bij het in ogenschouw nemen van deze interessante collectie groeit ook onze be wondering voor de Neder landse posterijen. Praktisch geheel verbrande brieven kwamen op hun bestemming of terug bij de afzender. Een brief, verzonden op 4 mei 1940 kon door het uitbreken van de ooi-log Nederland niet. meer binnenkomen. De Franse posterijen verborgen de zending, waartoe de brief behoorde, in een kelder van een kasteel. Na de oorlog dacht niemand meer aan Op 1 september zal de heer C. Bak, Kruidbergerweg 8 te Santpoort een zeer bijzonder deze post. Door toeval wordt de zending in maart 1948 ontdekt en de posterijen be zorgen de brief met de aan tekening „Door oorlogsom- itandigheden met vertraging ontvangen". „En hoe komt u nu aan het materiaal?", vragen wij. „Ja, dat is dikwijls neel moeilijk. Er gaan maanden voorbij, eer ik weer een stuk lan mijn verzameling kan toevoegen. Ik heb nu een maal geen tipgever bij de PTT; er is altijd nog zo iets als postaal geheim. Ik krijg mijn inlichtingen over post stukken via advertenties, stukjes in de krant, tentoon stellingen, lezingen voor fila telistische verenigingen, rela ties in binnen- en buiten land". „De grootste vijand van mijn hobby is echter de prullemand", zegt deze ver zamelaar nog. „Het is jam mer, dat de mensen vaak zo nonchalant omspringen met poststukken, die voor col lecties als deze van belang zouden kunnen zijn". „Het is een ieder, tenzij daartoe gerechtigd, verboden te klimmen in of zich te be vinden op bomen, heesters, lantaarn- of telefoonpalen, schuttingen, muren, afdaken, gebouwen of andere ver hevenheden". Aldus artikel 33 B van de Algemene Politie Verorde ning van Haarlem waarin tevens verboden wordt „op voertuigen of tramrijtuigen te klimmen, te springen, *e staan, daaraan te hangen of zich daaraan vast te hou den". En het moet gezegd worden, dat de surveilleren de agenten deze bepaling uitstekend uit het hoofd kennen want hoe vaak wor den klimgrage jongetjes n et door een vermanende poli tieman naar beneden ge haald, uit een boom of paal. Terecht dunkt ons want een val van een meter of drie, vier kan soms behoorlijk hard aankomen. In dit geval waakt de politie dus wel degelijk voor de veiligheid van de (kleine) burgers. Al wordt dat waken door de meeste jongens bepaald niet op prijs gesteld. WIST U OVERIGENS, dat „hij, die op of aan de open bare weg bouwt, sloopt of enig werk verricht of doet bouwen, slopen of verrich ten, verplicht is aldaar zo danige maatregelen te trof fen, dat gevaar of schade voor de voorbij gangers is uitgesloten". (Art'kel 46). jubileum vieren. Op die dag zal hij namelijk 25 jaar ge pensioneerd zijn. Een kwart eeuw geleden wandelde de nu 85-jarige heer Bak voor het laatst nog eens door de cen trale weideplaatsen van de N.S. in Haarlem waar hij toen 43 dienstjaren achter de rug had. Hij gaf de vele col lega's een hand en voelde zich een vrij man. „Mijn vader, die bovendien op 1 september jarig is. is nog tamelijk kras", aldus schrijft zijn zoon, de heer C. Bak jr., „zelfs is vader verleden week op zondag nog de hele dag bij ons in Rotterdam geweest". En hij voegt er aan toe: „Hij is bovendien zo lang ik mij kan heugen abonnee van Haarlems Dagblad/O.H-C. ge weest. Ik heb tenminste vroe ger nooit thuis een andere krant gezien. Ik kan u verder meedelen dat mijn vader niet iemand is die veel van publi citeit houdt, maar ik vond het toch wel de moeite waard om dit even te vermelden. Zo'n lange tijd pensioen met zo'n goede gezondheid komt na melijk niet alle dagen voor". En dat zijn we volkomen met de briefschrijver eens en daarom mijnheer Bak: van harte vast! Woensdagavond 3 septem ber begint in het wijkgebouw aan de Nieuwe Gracht 90 in Haarlem de „Moedercursus", georganiseerd door de afde ling Haarlem van het Witte Kruis. Een groep jonge vrou wen zal dan iedere woens dagavond om half acht bij eenkomen om de lessen in zuigelingen- en kleuterver zorging te volgen. Lessen die in een bijzonder gezellige sfeer gegeven worden d^or zuster Rombouts, districtver- Dleegster van „Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne" Er wordt niet alleen ge leerd hoe men de zuigeling en de kleuter moet. verzor gen, maar de cursusleidster heeft ook een belangrijke taak bij de voorlichting op psychologisch gebied: net leren doorgronden van het wezen van het kind. Voorts wordt er diep ingegaan op de hygiëne gedurende de zwangerschapsperiode en op de voeding van de baby. Iedere jonge vrouw, maar ook wat oudere moeders, kunnen aan deze cursus deel nemen. De commissie voor Huis houdelijke en gezinsvoor lichting afdeling Haarlem start dit jaar weer met een groot aantal cursussen, die bedoeld zijn de huisvrouw nóg bekwamer te maken voor haar taak dan zij gewoonlijk uit zichzelf al is. Dit jaar staan er op het winterprogramma ondermeer cursussen voor naaien en knippen, koken en voedings leer, lampekappen maken, pitrietvlechten, eenvoudige leërbewerking, bloemen- schikken en planten verzor gen, eenvoudige ziekenver pleging thuis, warenkennis, kleuteropvoeding, handwer ken en verzorging van het uiterlijk. De cursussen duren vier of acht lessen en worden des middags en/of des avonds gegeven. 99- Diefstal van een oven compleet met schoorsteen dit bepaald niet alledaagse delict kreeg de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, vanmorgen te behan delen tegen een 34-.jarige gedetineerde sloper uit Koedijk. De officier, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste vijf maanden gevange nisstraf. waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek en een proeftijd van drie jaar. De. rechter vonniste conform. In mei van dit jaar was de sloper naar een bakkerswinkel in IJmuiden getogen. Tijdens een gesprek met een vertegen woordiger van een koekfabriek. die de bakkerswinkel regelmatig bezocht, 'uad deze iets verteld over de oven in dit be drijf. Er zaten waardevolle oude tegels op en met de schoorsteen had deze oven wel een waarde van drie a vierduizend gulden. De sloper verkeerde in moeilijkheden. Hij was in januari door zijn werkgever 'n Heiloo op staande voet ontslagen, omdat hij zich brutaal gedragen had tegenover een der directeuren van de Hoogovens, toen hij bij dit bedrijf sloopwerkzaam heden verrichtte. Na dertien wéken hield de uitkering jan hem op en werk had hij nog niet. Het ge sprek met de vertegenwoordiger bracht hem op een idee. Hij ging naar IJmuiden en vertelde de huurder van de bakkers winkel, dat hij in opdracht van de eige naar de oven en de schoorsteen kwam slopen. De huurder, die hem liet. begaan (..Jeugdige onervarenheid", luidde de kwa lificatie van de rechter) diende pas na enkele dagen een aanklacht in, toen de rommel van de afbraak niet werd opge ruimd. De officier wees op het strafblad van verdachte vier vonnissen. Hij sprak tan grove misdraging; zó maar de boel te gaan afbreken in het huis van 'n ander. Iemand voor duizenden benadelen om er zelf enkele honderden guldens wijzer van te worden. Het pleidooi van mr. dr. A. F. H Schreurs had, vooral in het begin, veel meer weg van een requisitoir. Ook hij vond het geen beste beurt van zijn cliënt, zelfs een htel brutale streek. Spreker was er ook niet achter gekomen, wat eigenlijk de overwe gingen van de sloper tot het stelen van dit wel zeer speciale object waren geweest. Maar aan de andere kant was de huurder ook wel wat. slap opgetreden. Hij had een wildvreemde toegestaan in zijn huis te gaan breken. Verder wees de raadsman op de omstandigheden waarin de sloper het Aan de Spanjaardslaan ontvangt R. e. W d zaterdag het vierde elftal van Haar lem. In Bloemendaal speelt Haarlem 5 tegen Rood en Wit a aan de Donkere laan en aan de Zomerzorgerlaan speelt Haar lem 3 tegen BMHC 2. De competitie wordt zeer waarschijnlijk besloten op 6 september met de wedstrijd Rood en Wit bRood en Wit d. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 16 TEL. 14024 misdrijf had gepleegd; hij had een goede betrekking verloren. Maar al met al achtte spreker de eis van de officier zeer clement. In zijn laatste woord merkte verdachte op, dat hij voor zijn bejaarde ouders alleen de kost moest verdienen. De president vroeg zich af, waarom hij nu juist een oven was gaan afbreken met het oogmerk van diefstal. „Een partij oud ijzer kan ik me nog voorstellen", aldus mr Petersen. Bovendien droeg deze zaak ook nog een element van oplichting onder valse voor wendsels in zich. Tenslotte veroordeelde hij verdachte conform de eis.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4