Groen Co R0LFILM CHINEZENWIJK teTevTsie van den berg VAN NIEL naaimachines Agenda voor Haarlem Heftige discussie over rapport inzake voorkoming van oorlog Het avontuur van joef en Brum Fotografeer met 's werelds beste Kort en bondig 5 Boeiende documentaire WERELDRAAD VAN KERKEN De radio geeft zaterdag T el evisie programma Gezagvoerder Zeilmaker van de „Oranje" gaat met pensioen Kerkelijk Nieuws Vijfduizend kerngeleerden in Genève verwacht UTV O-conferentie trekt grote belangstelling Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Drie doden in het verkeer Einsatzkommando Tilsit in Ulm gevonnist Overeenkomst Euratoom- Amerika nu van kracht Rotterdam heeft een sluitende begroting Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" V R IJ D A G 2 9 AUGUSTUS 1958 Het Spaanse trio Sapricbo Espagnol niet, cle weergaloze Pepita Fernandez zorg de reeds in het begin van het programma van donderdagavond van de VPRO voor een prettige sfeer. Niettemin konden wij ons niet aan de indruk onttrekken dit, dansende trio wel eens in betere vorm ge zien te hebben namelijk vorig jaar in de revue van René Sleeswijk. Van bet Spaanse temperament, ging het via de Oude Draaidoos van Simon van Collem naar onder meer Engelse, Ierse en Schotse volksliederen, gezongen door de jonge Engelse zanger John Gower met. aan de vleugel Peter Kok. Een gedurfd initia tief tegen de achtergrond van „Breng eens wat anders dan anders", dpch men moet een dergelijk programma toch eens meer zien om het op zijn juiste waarde te schat ten' Het programma werd besloten met „Ioni serende stralen" een documentaire van dr. J. van den Bosch uit Leiden en de direc teur-generaal voor de Volksgezondheid dr. P. Muntendam over de medische moge lijkheden, toepassingen en gevaren van röntgenstralen. Het. was een boeiende film, vooral door het duidelijke commentaar, dat dr. J. van den Bosch uit Leiden bij de verschillende beelden gaf. Beeldscherm ei- Advertentie Van Nelle bestellen! NYBORG aiPI) Tijdens een plenai re zitting van het bestuur van de Wereld raad van Kerken is woensdag heftig ge discussieerd over de vraag, welke taak de kerken hebben met betrekking tot de voorkoming van een oorlog in het atomai re tijdperk. Over dit probleem is door een studiegroep een rapport uitgebracht, dat echter niet kan worden beschouwd als een politieke verklaring. In het document komen de tegenstellin gen, die in de boezem van de Wereldraad met betrekking tot dit probleem bestaan, duidelijk tot. uitging. Slechts in een be langrijke kwestie is men het eens: dat al les moet worden gedaan om oorlog te voor komen. Over het gebruik van kernwapens in een eventuele oorlog is men het verre van eens. De pacifisten willen een abso luut verbod van kernwapens. Dr. Martin Niemöller verklaarde tijdens het debat, dat hij ontslag zal nemen uit de commissie als hij van mening is, dat een meerderheid van de afgevaardigden een dergelijk verbod niet wenst. Hij vroeg zich af waarom geen Japans afgevaardig de in de studiegroep heeft gezeten. „In dat geval, zouden de resultaten van het onder- HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 10.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gvmn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.05 Lichte muz. 11.20 Buitenl. week- overz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en t.uinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Amus.muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Streekuitz. 14.50 Har- monie-ork. 15.15 Boekbespr. 15.35 Omr.ork. 16.05 Van de wieg tot het graf, caus. 16.20 Gram. 16.50 Vakantietips. 17,25 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Hammond-trio. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week. causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Metropole-orkest en solist. 21.20 Cabaret. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Waar blijft, de tijd? 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Dit is leven. caus. 14.15 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Int. vocalistenconcours. 15.35 We reldkamp Kath. Vrouwelijke Jeugd, report. 15.5.0 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd 16.50 De schoon heid van het. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30' Metropole-ork. .en kléin koor. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Wereldmuziekconcours Kerkra- de 1958. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. 10.10 Lichtba"ken. caus. 20.25 Act. 20.40 Int. uit - wisselingsprogr. met Radio Keulen. 21.15 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Ork.conc. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accord.muz. 1515 Lichte muz. 15.45 Accord.muz. 16.00 Volksliederen. 16.45 Gram 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Volksliede ren. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstel ling.20.00 Gram. 21.00 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. KRO: 17.0017.40 Voor de kinderen. NTS: 17.30 18.15 Eurovisie: Sportrep. uit Frankrijk. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Gevar. progr. 21.15 Filmprogr 21.15 Filmprogr. 21.35— 22.05 Quizprogramma. Advertentie PHILIPS GRUNDIG VAN DEN BERG VOORAAN door de service die er achter staat. Televisie- en Radiospeciaiisten ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 Advertentie DOOR ZELFMASSAOI SLANK worden zonder moeite, zonder dieet, zonder iets in te nemen MASSORETTE beschermt uw lijn en uw schoonheid PARFUMS - ©reie Houtstraat BIÜOUX - Telt 121 «Q Zondag 31 augustus verlaat kapitein H. Zeilmaker de brug van het rn.s. „Oranje" van de n.v. Stoombootmaatschappij Ne derland. Na bijna 42 jaren te hebben geva ren eerst als stuurmansleerling op het s.s. „Bint.ang" en tenslotte als gezagvoerder van het vlaggesehip zijner maatschappij, gaat kapitein Zeilmaker met pensioen. Hij was ook gezagvoerder van het emigran tenschip „Johan van Oldenbarnevelt" (van april 1953 tot juni 1956) en werd hier voor onderscheiden met de benoeming tot ridder in de orde van „Oranje Nassau". De „Oranje" komt zondag thuis van haar vierde Middellandse Zee-vakantiekruis tocht. zoek heel anders zijn geweest", betoogde hij. Zijn voorstel om het voorlopige st.u- diedocument terug te verwijzen naar een subcommissie werd van de hand gewezen. De Anglicaanse bisschop van Guildford zei te voelen voor de ideeën van Niemöl ler. Hij wil, dat de kerken zich in de on derhavige materie zeer duidelijk uitspre ken. Dr. James Wagner uit Philadelphia verklaarde gedeprimeerd te zijn door het studierapport. Ook hij verzocht de com missie een duidelijke verklaring te geven. Het feit, dat men er niet in is geslaagd een duidelijke verklaring te geven is te wijten aan de traditionele verschillen tus sen de Amerikaanse en Europese manier van theologisch denken, zo hebben waar nemers verklaard. Volgens hen heeft de Lambeth-conferentie tot een duidelijke verklaring over 't probleem van de atoom oorlog geleid. Vanavond zal door de commissie waar schijnlijk ook de motie-Bersell aan de or de worden gebracht. De motie is bedoeld om de Ts.jechoslowaakse professor Hro- madka winnaar van de Leninprijs, zijn plaats in het bestuur van de commissie te doen verliezen. De kans wordt groot ge acht, dat de motie wordt aangenomen. I-Iromadka is woensdag naar Praag ver trokken, nadat zijn documenten en aante keningen waren verdwenen. Men neemt aan dat zij zijn gestolen. Woensdag werd ook aandacht besteed aan de geboortebeperking en wel tijdens de behandeling van een rapport met. be trekking tot. de rol, die de kerken behoren te spelen in de economische en sociale ont wikkeling. Verscheidene afgevaardigden wilden, dat „bevolkingscontrole" genoemd zou worden als een van de middelen om de levensstandaard in de onderontwikkel de gebieden omhoog te brengen. Tijdens 't de'oal. waarin de Lutherse af gevaardigde Bersell vroeg of de commis sie geboortebeperking verdedigt, herin nerde bisschop John van de Russisch-or- thodoxe kerk in ric Verenigde Staten eraan dat de geboortebeperking moet worden be schouwd als een maatschappelijk en niet als een godsdienstig vraagstuk. Onder meer de Grieks-orthodoxe afge vaardigden spraken zich uit tegen een ver klaring, die zou kunnen worden uitgelegd als een verdediging van de geboortebe- pei'king. Inmiddels heeft het centrale comité een door dr. Otto Dibelius, leider van de Duit se Evangelische Kerk. ingediende reso lutie over het. opschorten van de proeven met kernwapens aangenomen. In deze re solutie wordt er bij elk van de grote mo gendheden op aangedrongen een eerste stap te doen in de richting van opschor ting van die proeven, in de verwachting dat anderen dat voorbeeld zullen volgen. Dr. Dibelius is hiermede dus afgeweken van zijn oorspronkelijk standpunt, dat het van essentieel belang is het machtseven wicht in de wereld te handhaven en dat ontwapening volledig dient te zijn onder volledig toezicht. Hij heeft zijn standpunt aangepast, om de pacifistische en niet- pacilistische leden van de Wereldraad van Kerken tot elkaar te brengen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sliedrecht J. den Besten te Dirksland. Geref. Kerken Tweetal te Ten Post (Gron.) G. de Jong, kand. te Nijega (Small.) en L. Weerman, kand. te Emmen, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Moordrecht H. Weggemans, kand. te Hilversum. Aangenomen naar Lexmond G. J. d. Burgh. kand. te 's-Gravenhage. die be dankte voor Schagen en voor Wilnis. Advertentie Van Nelle bestellen GENèVE, (Reuter) De UNO heeft be kendgemaakt dat. 5.000 afgevaardigden uit. 66 landen en van negen speciale UNO- organen zullen deelnemen aan de tweede conferentie over het. vreedzame gebruik van kernenergie, die van 1 t,ot 13 septem ber in Genève onder UNO-auspiciën zal worden gehouden in het. Paleis der Volken. Op 77 plenaire zittingen zullen meer dan 2.200 verhandelingen door deskundigen worden ingediend. Zes vooraanstaande ge leerden uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie en India zullen voordrachten houden. De meeste afgevaardigden, onder wie 89 vertegenwoordiger van communisti sche landen worden vandaag in Genève verwacht. Voorzitter van de conferentie is dit jaar Frangois Perrin, de Franse hoge commissaris voor kernenergie. De Indiër Homi Bhabha, voorzitter van de con ferentie in 1955, verklaarde bij zijn aan komst in Genève van mening te zijn dat de conferentie van grote betekenis zal zijn voor de kernfysica in het algemeen. De conferentie zal de grootste vergade ring van kerngeleerden zijn die tot nu toe is gehouden. Aan de orde komen onder meer de volgende punten: Ondervinding op het gebied van kernreactors, de moge lijkheid van een gecontroleerde kernfusie, veiligheidsmaatregelen bij radio-actieve straling, vorderingen bij de toepassing van isotopen, opleiding van technisch per soneel en uitwisseling van gegevens over de laatste vorderingen op kerngebied. (UPI) Uit Rusland komt een delega tie van 89 man. Ook de zakenwereld toont grote belangstelling en zendt vertegen woordigers, onder meer met het doel op drachten te krijgen, of in ieder geval be langstelling te kweken, voor kernreactors en aanverwante installaties. Verscheide ne landen zullen reactors en instrumenten exposeren. Twee Amerikaanse reactors zullen tijdens de conferentie in werking zijn. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Een vrachtauto van de opkoper J. van cler IJsel uit Middelburg is van de Rotter damse Kade te Middelburg gereden en te water geraakt. De 21-jarige bestuurder P. D. van der Nooy uit Echt (Limburg) is hierbij verdronken. De jongeman, die geen rijbewijs heeft, zou dezer dagen bij de opkoper in dienst, treden. Voordat hij te water raakte heeft hij met zijn vrachtauto schade toegebracht aan enkele andere auto's. Hij reed een vrachtauto aan, die limonade loste, reed een lantaarnpaal om ver en raakte enkele geparkeerde auto's, waarvan er een eveneens in het water ver dween. Op de Maasstraat, te Tegelen is de 3-jari- ge Gerdi Huis aangereden door een bestel wagen. Enkele uren later is het meisje in het ziekenhuis overleden. Op de Ds. van Dijkweg te Doetinchem is de 59-jarige heer H. ter Horst uit Gen- dringen per bromfiets in aanrijding geko men met een met zand beladen wagen. De heer H. werd ernstig gewond; hij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Pions, plonsMét de badkuip 'verdv>enen Joef en Brum, onder water. Ze hadden niet eens tijd. gehad, om „help" te roepen. Iadaar had je het nouAllebei zonken ze als bakstenen naar de diepte, want zwemmen konden ze niet. En daar zaten ze nu, op de bodem, van de beek. Verschrikt keken ze rond; vissen zwommen nieuwsgierig, m.et opev monden, om. hen heen. Ja, wat nu?! 2930 ULM (UPI) Het proces tegen tien le den van de beruchte S.D.-Gestapogroep in Litouwen, het „Einsatzkommando Tilsit" is te Ulm beëindigd. Hans Joachim Böhm- ke, oud 49 jaar, kreeg vijftien jaar gevan genisstraf wegens medeplichtigheid aan 3907 moorden. „Ik heb niet de moed ge- bad zulke moorden te bevelen, en even min durfde ik me ertegen te verzetten," zo heeft hij gezegd. Werner Hersmann, 54 jaar, kreeg vijf tien jaar gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan 1656 moorden. Bernhard Fischer-Schweder, 54 jaar, kreeg tien jaar gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan 526 moorden. Pranas Lukys, 49 jaar, kreeg zeven jaar. wegens mede plichtigheid aan 315 moorden. Hij heeft steeds ontkend. Werner Kreuzmann, 49 jaar, kreeg vijf jaar gevangenisstraf, we gens medeplichtigheid aan 415 moorden. Öok hij bleef ontkennen. Willms Harms, 66 jaar, kreeg wegens medeplichtigheid aan 526 moorden, drie jaar gevangenis straf. Hij heeft ook altijd ontkend. Franz Berhrendv, 46 jaar, kreeg vijf jaar en drie maanden, wegens medeplichtigheid aan 1127 moorden. Gerhard Carsten, 49 jaar, kreeg vier jaar gevangenisstraf we gens medeplichtigheid aan 423 moorden. „De zin voor gehoorzaamheid van de klei ne man is door de nazi's misbruikt", zo zei hij tijdens het verhoor. Edwin Sakuth, 49 jaar, kreeg drie jaar en zes maanden gevangenis, wegens medeplichtigheid aan 526 moorden. Werner Schmidt Hammer, 52 jaar, kreeg drie jaar gevangenis we gens medeplichtigheid aan 521 moorden. Al deze straffen zijn opgelegd met af trek van voorarrest. De meeste verdach ten werden al in 1956 gearresteerd. Het proces begon op 28 april. Drie getuigen die tijdens de verhoren belastende verklarin gen tegen zich hoorden afleggen Arthur Genath, een politieman uit Mainz, Willi Artschwager en Paul Gerber, gemeente ambtenaar in Gelsenkirchen hebben zich van het leven beroofd. De enige tijd geleden getekende overeen komst tussen de Verenigde Staten en Euratoom is van kracht geworden. Deze overeenkomst verschaft de wettelijke basis voor een toekomstige samenwerking tus sen de Verenigde Staten en Euratoom. De inwerkingtreding van de overeenkomst geschiedde door een briefwisseling tussen de beide partijen, waarin werd bevestigd, dat in alle betrokken landen de grondwet telijke formaliteiten voor het ratificeren van het verdrag zijn vervuld. Advertentie Van Nelle bestellen B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad de begroting voor het dienst jaar 1959 aangeboden, die voor de gewone dienst wederom sluitend is. Het bedrag aan ontvangsten en uitgaven bedraagt totaal -291.885.862 tegen 270.877.675 van de begroting voor het dienstjaar 1958, on geacht de verrekeningsposten, die voor 1959 en 1958 respectievelijk totalen van 115.845.838 en 105.293.095 aanwijzen. Niet alleen het normale accrès van de lasten als gevolg van de uitbreiding van de gemeente kon worden opgevangen, maar ook werd dekking gevonden voor het krediet van twee miljoen gulden voor de in 1960 te houden internationale tuin bouwtentoonstelling. Tegenover deze verzwaring van lasten konden door het ontbreken van nadere aanwijzingen geen hogere ramingen van de uitkeringen uit hei Gemeentefonds worden gesteld als die, welke op de voor 1958 geldende percentages, te weten 150 voor de algemene en 143 voor de belas tinguitkering, zijn gebaseerd. Aangezien de voornaamste inkomsten bron van de gemeente hierdoor niet de dekking voor de hogere lasten oplevert, moest naar andere middelen worden om gezien. Het evenwicht tussen de ramingen van de gewone inkomsten en uitgaven is tenslotte verkregen. De ramingen van de inkomsten en uit gaven voor 1959 tonen ten opzichte van die van de begroting van 1958 een stijging van rond 21 miljoen gulden. De geaccumuleer de nadelige saldi uit de crisis- en oorlogs jaren, die in 1947 waren opgelopen tot 'f 182.888.209.73 zijn teruggebracht tot 67.803.817.74. De netto vlottende schuld bedroeg op 1 juli 1958 84.500.000. Advertentie Van Nelle bestellen! 24. „De belastingbetaler is bet belangrijkste wezen in de Verenigde Staten. Hij betaalt de belastin gen en kiest zijn eigen regering." Hij kon het nauwelijks geloven. „Dat is de grondslag van de Ame rikaanse democratie." Toen de leraar de volgende dag zei: „Tom Fong. sta op en vertel de klasse wat de Onafhankelijkheids verklaring zegt," deed Tom iedereen verbaasd staan. „Wie was de Engelse koning, Tom? begon mr. Walson. „George III." „Wat was hij voor een man?" „Hij was een zwakzinnige. Hij kon niet eens goed Engels spreken." De klas brulde.... „En zijn koningin was een flod der," voegde Tom erbij, een nieuw woord gebrui kend. dat hij kort geleden had opgevangen. De klas brulde weer. „Nu en waarom heeft het Amerikaanse volk zich onafhankelijk van Engeland verklaard? Wat staat er in de Verklaring?" Tom wachtte even en begon. „Als een volk r)e ban den niet een ander volk wil verbreken, dan zijn zij verplicht aan de andere lui te zeggen waarom zij het gedaan hebben. De regering bestaat om onze rechten op leven, vrijheid en geluk te beschermen. Als een regering die rechten afneemt, dan moet het volk haar eruit gooien en een andere zoeken." De klas luisterde aandachtig. Geen van de jongens had gedacht, dat je de Verklaring zo gewoon kon zeggen. „Ga verder," zei de leraar. „Nou, de mensen van de koloniën hielden het uit totdat ze niet meer konden. Mensen zijn meestal te lui om de dingen te veranderen. Maar eindelijk wil den de koloniën niet meer. George III bedroog ze en ontnam ze hun rechten. De koning zei, dat wetten niet golden als hij er niet mee akkoord ging. Hij zei dat ze moesten wachten totdat hij erover nagedacht had en gezegd, dat hij het er mee eens was en dan ver gat hij het helemaal. Hij riep vergaderingen van de vertegenwoordigers bij elkaar in onbekende, achter- afgelegen gaten waar zij de nodige papieren niet konden krijgen, allen maar om ze te laten lopen en tot toegeven te dwingen." Tom besloot: „Telkens als hij zoiets deed zeiden wij hem, dat hij het niet moest doen. Wij hebben er nederig om gevraagd, telkens als wij 't hem vroegen deed hij het juist weer. Een vorst die niets anders dan een tyran was, had niet het recht om over ons te regeren. En wij deden ook een beroep op het Engelse volk, dat hetzelfde bloed had als wij, maar zij trok ken zich er niets van aan. De kolonisten hadden er meer dan genoeg van. Zij besloten de koning eruit te zetten en verklaarden zichzelf onafhankelijk." De ogen van de leraar schitterden en zijn gezicht straalde toen hij hoorde hoe duidelijk Tom de ideeën weergaf, die hij hem de vorige dag verklaard had. „Daisow," zei Tom thuis tegen Flora. „Is het heus waar, dat. de belastingbetaler de belangrijkste per soon in de Verenigde Staten is?" „Ja, dat is waar," zei Flora. „Ben jij een belastingbetaler?" „Ja zeker." Tom had dagen nodig om deze nieuwe gedachte te verwerken en te begrijpen. De woorden van zijn le raar: „Niemand kan ze je afnemen, niemand", klon ken hem in de oren. Hij dachl, dat hij nu begreep waar om iedereen in Amerika zo trots op zichzelf was en voor niemand wilde onderdoen en klaarstond om te vechten en waarom de Amerikaanse meisjes zo rechl- op liepen en het hoofd zo hoog droegen. Hij had vroe ger in Chinese schoolboekjes over George Washington en Abraham Lincoln gelezen en over de regering „van het volk, door het volk, voor het volk". Dit was dui delijk. De belastingbetaler betaalt het geld om een re gering, die hem beschermt, te ondersteunen; hij kiest de regering en probeert haar op het rechte pad te hou den en als de regering haar werk niet goed doet, gooien de belastingbetalers haar eruit en kiezen een andere. Dat begreep hij nu goed. Hij dacht aan Ziffy en zijn handlangers, die altijd zo'n drukte hadden en klaarstonden om te vechten net als de blanke mannen, die hij in de straten van Kanton had gezien, waar zijn eigen volk altijd toegaf. Toen ze in Hong Kong aan boord van het schip gingen, had hij een blanke man met- een tropenhelm en shorts gezien. Een schone Kantonese roeier bracht zijn bagage naar het schip en vroeg meer geld. Of de blanke man meer wilde geven of niet was zijn eigen zaak. De blanke man besliste de kwestie door een harde slag op de rug van de bootsman. Gelukkig sloeg de roeier niet terug met zijn sterke bruine armen. Toms moeder leerde hem altijd vechtpartijen te ver mijden. En niet alleen zijn moeder. In iedere ruzie zo wel van volwassenen als van kinderen, werd de partij die „het. eerst de hand ophief" veroordeeld, ongeacht wat de aanleiding was. Was Ziffy dus een goede Ame rikaan? Tom begreep het niet goed. Eens bracht Dai- ko een tweetalige uitgave van de Confuciaanse „Vier Boeken" mee naar huis, met de Chinese tekst op de bo venste helft van iedere bladzijde en de Engelse verta ling op de onderste helft. Niemand van de familie had de leerstukken van Confucius eigenlijk gelezen. De va der had Daiko gezegd ze te lezen toen hij een jaar of dertien was. Maar de vader zelf kon ze niet lezen en kon het hem niet leren en Daiko wierp er een blik in en begreep er niet veel van. Het was allemaal: „Confu cius zegt". Soms was het kennelijk verstandige taal, maar soms scheen het zinneloos. Yiko had er niet de minste belangstelling voor en raakte het nooit aan. Maar nu lichtten de ogen van de vader op toen hij het boek zag. „Laat Tom het lezen. Er staan heel wijze lessen in. Het leert je een gentleman te zijn. En Eva, jij moet 't ook lezen." Het boek was een grote rariteit in de familie. Het zei een heleboel dingen over zelfbeheersing en ritueel en welwillendheid en rechtschapenheid, die niet meer dan woorden voör de kinderen waren, zelfs met behulp van Engels. Het was ook een slechte vertaling, die zo geleerd en onbegrijpelijk mogelijk was. Eva keek er een paar keer in en stelde er verder geen belang in. Haar oordeel luidde: „Confucius zegt een massa dingen allemaal over heren. Een heer doet dit, een heer doet dat. Helemaal niets over da mes. Confucius heeft geen belangstelling voor dames en ik heb geen belangstelling voor hem. Ik ga hem niet lezen." Tom worstelde met het boek en vond het erg verve lend. De aforismen waren vreselijk taai. De meer waardige man zoekt de schuld bij zichzelf; de minder waardige man bij anderen. Dit .was niet om door te komen. (Wordt vervolgd) Elektrocutie. Op een bouwwerk te Leidschendam is een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 23-jarige J. K. uit Den Haag bediende de installatie van een hijs stelling, toen door een storing dit apparaat onder stroom kwam te staan en K. werd gedood. Hij laat een echtgenote en twee kinderen achter. De hijsstelling is door de Arbeidsinspectie in beslag genomen. Tibetaanse taal. De faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Leiden heeft besloten tot instel ling van een doctoraal examen in de Tibe taanse taal- en letterkunde, op de grond slag van een kandidaatsexamen in de Arische (Indo-Iraanse) of de Chinese of Japanse taal- en letterkunde. Munt. De Rijksmunt vervaardigde in 1957 27.000.000 nieuwe zilveren guldens en 93.750.000 munten van lagere waarden, be stemd voor Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname. De hoeveelheid ont munte zilveren specie beliep ruim 32 miljoen. In 1957 werd ruim 180 ton munt- zilver aan de Amerikaanse schatkist terug geleverd. Steekpenningen. De krijgsraad heefi een sergeant-hofmeester tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan eèn maand voorwaardelijk. Hij had in een kazerne te Amersfoort een jaar lang maan delijks tien gulden aangenomen van een eierenleverancier als steekpenningen. Later is hij door de leverancier aangebracht. Oude dame opgelicht. De politie heeft de kunsthandelaars J. A. en J. S. aange houden die een oude dame voor 265 heb ben opgelicht. S. was met de dame in aan raking gekomen bij de verkoop van een schilderijtje. Later kwam A. er bij, die zich voordeed als een ambtenaar van Sociale Zaken. Hij vertelde de dame dat S. aan een baantje geholpen moest worden en dat hij daarvoor een pak en andere, dingen nodig had. Op deze wijze kregen A. en S. 265 in handen, welk bedrag zij samen hebben gedeeld. Advertentie Van Nelle bestellen VRIJDAG 29 AUGUSTUS TENTOONSTELLING Runstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren tot 23 uur. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", a.l. 19 en 21.15 uur. Fran3 Halstheater: ,,'t Is feest vandaag", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Liebe Tanz und 1000 Schlager", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Met de rug tegen de muur", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het lokaas van Fort Bellow". 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare hoogheid is verliefd", a.l.. 19 en 21.15 tuur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „MÓnp- ti", 18 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Begijnhofkapel, 19.30 uur: Uitzending van Osborn-campagne uit Den Haag. SPAARNDAM (West-Kolk): Concert door „Eensgezindheid-Excelsior", 19.45 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Opvoering van .lek Dien" van Teirlinck, 20 uur. Concertge bouw: Piano-recital door Berthe Davelaar en Leendert Huges, 20 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling met verlicht interieur. 20.30—22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, 1023 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doorn, 1012.30 en 13.3017 u. „In 't Goede Uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 1019 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10—17 uur. Teylers museum: Expositie „Goltzius als tekenaar". 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", a.l.. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater ,,'t Is feest vandaag, a.l., 14.30, 19 en 21.15 u. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 j., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Berenland", a.l.. 14.30 uur; „Lie be, Tanz und 1000 Schlager", 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „Met de rug tegen de muur", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het lokaas van Fort Bellow", 14 j., 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare Hoogheid is verliefd", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole „Monpti", 18 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM (West-Kolk): Marswed strijd 15 uur; Concert door Kunstkring „Apollo" en „Crescendo", 1,9.45 uur. Advertentie Van Nelle bestellen I

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5