hulp voor licht magazijnwerk Praktisch christendom De Duitse marine heeft weer een fraaie driemaster voor opleiding fabrieksarbeiders Belgische politieke partijen streven naar schoolvrede MANGELSTER, CONTROLEUSE en LEERLINGEN VRIJDAG 2 9 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 KERKELIJK LEVEN Eensgezinde poging om het onderwijs voorgoed te bevrijden van de druk der partijtwisten Deli-Atjeh vertrouwt buiten Indonesië mogelijkheden te vinden Kort nieuws A. Prins van Wijngaarden overleden Engelse maioor bestal leden van Nederlandse golfclub In het tijdperk der atoomduikboten Schip kan niet kenteren Dr. Halbertsma-prijs toegekend Vrees voor verstoring van evenwicht bij het onderwijs Ruimtevaart Plan voor conferentie Scheepvaart Hercules scooter HULP MNL. EN VRL. EMPLOYé Een jong Nederlands echtpaar, de heer en mevrouw W. van der Linden-Klap, vertrok een dezer dagen naar het Zuid- Italiaanse boerendorp Falema. Tesamen met, een jonge Italiaan vormen zij een team, dat in navolging van een soortgelijk experiment in Griekenland onder auspi ciën van de Wereldraad van Kerken de bevolking in een achterlijk gebied hulp komt bieden. Een comité uit de Italiaanse protestantse kerken (methodisten, wal denzen en baptisten) heeft de verantwoor delijkheid voor dit nieuwe project mede aanvaard, terwijl de financiering door de Wereldraad geschiedt. In een bijeenkomst belegd door de Stichting Oecumenische Hulp aan Kei-ken en Vluchtelingen heb ben de heer en mevrouw Van der Linden het een en ander verteld over hun recente ervaringen in Griekenland en hun toekom stige werkkring in Italië. In 1951 begon een door de Wereldraad uitgezonden team van jonge mensen zijn werkzaamheden in het noodlijdende land bouwdistrict Epirus in Griekenland. De leiding van dit team, dat tot twaalf per sonen uitgroeide, berust bij een echtpaar, dat voorheen in Californië een zuivel bedrijf had. De door oorlog, burgeroorlog en natuurrampen geteisterde streek heeft zijn achterlijkheid mede te wijten aan de volkomen verouderde werkmethoden. Het Griekse proefproject, waarbij dit inter nationale team met hun technische kennis en ervaring het economische leven van een dorp in snel tempo op een hoger plan heeft weten te brengen, is zo goed geslaagd, dat ook van een dorp in de Peloponnesus het verzoek is gekomen om aldaar een lid van het team te stationeren. De teamleden leven en werken onder de dorpelingen en trachten vooral de inwoners zelf tot werk zaamheid te brengen bij de invoering en toepassing van nieuwe methoden. Naast de invoering van nieuwe land bouwmethoden is er op allerlei gebied veel gebeurd. Kleuterklasjes, hygiënische zorg, voorlichting op allerlei gebied, ook met behulp van filmstroken, enz. Het zelfde gaat men nu in het dorpje Falerna, in de zeer armoedige en sedert eeuwen verwaarloosde boerenprovincie Ca- labrië, ondernemen. Hoewel het moeilijk bleek om in het zuiden van Italië een keus te doen, omdat overal in dit gebied een grote achterstand in de ontwikkeling be staat, bleek na zorgvuldig onderzoek Ca- labrië toch het behoeftigst. Falerna, een dorp van 4000 inwoners met een protes tantse kern (80 meelevende leden van de Waldensenkerk) is arm omdat de boeren, kleine grondbezitters met bedrijfjes van gemiddeld anderhalve hektare, geen kans hebben gezien de achterstand, gevolg van hun primitieve landbouwmethoden, in te halen. Dit is een van de dingen waarmee het nieuwe team de bevolking wil helpen. De heer Van der Linden, die reeds enkele weken in Italië heeft gewerkt, consta teerde er een grote openheid voor de ge boden hulp. Geen wonder als men weet, dat het primitieve leven in Falerna zo groot is, dat vele gezinnen in één kamer wonen met een ezel, een varken, een geit en kippen. De heer Van der Linden, in de land bouwkunde opgeleid te Deventer, heeft drie jaar praktische ervaring opgedaan in Nieuw-Guinea, waar hij onderdirecteur was van een landbouwschool. Zijn vrouw, die een vernleegstersopleiding genoot, stond hem in zijn werk ten behoeve van de primitieve volksgemeenschap bij door medisch-hygiënische bijstand aan de ge zinnen. Ook in hun nieuwe werkkring in Falerna gaan de gedachten uit naar een kleine polikliniek. Op het gebied van jeugdwerk en kleuterzorg ligt hier een groot terrein braak. De boerenvrouwen plegen de baby's in een mand op hun hoofd mee te nemen naar het land waar zij hun dagelijkse landbouwwerkzaam- heden vervullen. „Als ze dood gaan, gaan ze dood", is hun fatalistische opvatting, die samenhangt met het algemeen verbreide pessimisme in deze achterlijke streek, die economisch volkomen is geteisterd. Merk waardig en veelzeggend is ook, dat de meeste protestanten hier hun stemmen uit brengen op de communisten. De burgemeester van Falerno is zeer enthousiast over de hulp, die het team van de Wereldraad van Kerken hier de bevol king wil bieden en ook de bevolking zelf heeft zich al erkentelijk getoond voor de komst van het Hollandse echtpaar en hun jonge Italiaanse medewerker, die momen teel nog in Griekenland is om bij het team aldaar praktische ervaring op te doen. Contact met de r.-k. kerk, die zich voor dit soort werk niet zo zeer lijkt te interes seren, heeft het team nog niet gehad. Het contact met een Deens team, dat op niet al te grote afstand soortgelijk werk verricht met behulp van een soort volkshogeschool, belooft daarentegen door het uitwisselen van wederzijdse ervaringen bijzonder be langrijk te worden. De vooruitzichten zijn dus veelbelovend. De bevolking is gastvrij. Reeds weid de ideële achtergrond van het werk via een tolk aan de bevolking uiteengezet. Het hangt wellicht met hun langzaam gegroei de fatalistische levensaanvaarding samen, dat bij niemand van hen de vraag rees: „Waarom doen jullie dit werk eigenlijk?" Hoe het zij, twee jonge Nederlanders en een Italiaan hebben moedig hun pioniers- taak aanvaard. In een van de achterlijkste gebieden van het oude Europa zullen zij een nieuw begin maken. Ongetwijfeld zul len zij de bevolking helpen zelf de weg te vinden naar betere levensomstandigheden in de ruimste betekenis van het woord. Wanneer het werk zich evenals in Grie kenland zal uitbreiden, is het naar wij vernamen niet te verwachten, dat het team door Nederlanders zal worden versterkt. Aangezien dit werk bij uitstek oecumenisch van opzet is, zullen dan ongetwijfeld jonge mensen van andere nationaliteiten aan bod komen. Een maatschappelijk werkster uit Hil versum zal eveneens vertrekken naar het buitenland als medewerkster in een ander hulp-project van de Wereldraad. Zij zal in oktober voor drie jaar naar West-Pakistan gaan, waar zij verbonden zal zijn aan een borduurschool in Lahore. Aan deze school krijgen vrouwen uit de dorpen in dit ge bied een korte basisopleiding. Vervolgens maken zij thuis werkstukken, waarmee zij op geregelde tijden naar Lahore terugkeren, waar het werk dan weer wordt beoordeeld en gecorrigeerd. Aangezien er voor dit borduurwerk een goede exportmarkt be staat, o.a. Canada, verwacht men van dit werk stijging van de economische welvaart. De Nederlandse is het vierde lid van het team voor dit hulpwerk, dat. voorts bestaat uit twee Amerikaansen van Zwitserse origine en een Pakistaanse. (Van onze correspondent in Brussel) In een ophefmakend artikel in de „Peuple" heeft de voorzitter van de Bel gische socialistische partij, Max Buset, ge schreven dat de Belgische socialisten in de oppositie zullen blijven tot de kiezer „zijn oordeel van 1 juni zal hebben herzien". Hij noemt de liberalen de toekomstige part ners van de C.V.P., hetgeen de mening be vestigt dat België binnenkort een roorns- katholiek-Iiberaal kabinet zal krijgen. Het artikel is echter ook belangrijk omdat hij zeer openhartig de taak bepaalt van de pas opgerichte nationale commissie voor de oplossing van de schoolkwestie. De strijd tussen het bijzonder rooms- katholiek onderwijs en het openbaar on derwijs is in België steeds zeer heftig ge weest. Onder de rooms-katholieke rege ring, van 1950 tot 1954, kregen de rooms- katholieke middelbare scholen voor het eerst een belangrijke subsidie, evenals het rooms-katholiek nijverheidsonderwijs. Van 1954 tot. 1958 spande de liberaal-socialis tische regering zich in voor het openbaar onderwijs, maar door die zuiver politieke strijd kon het onderwijs zelf zich niet goed ontwikkelen. De huidige minister van Openbaar On derwijs, dr. Van Hemelrijck, wil niet op nieuw het risico lopen van een rooms- katholieke revanche-politiek en hij heeft contact gezocht met de leiders van de op positie. Liberale en socialistische autoritei ten gaven, onder bepaalde politieke voor waarden, hun toestemming tot een gesprek over de schoolvraagstukken. In de natio nale commissie die er het uitvloeisel van is, hebben de voorzitters van de drie grote politieke partijen zitting. Zij worden bij gestaan door drie parlementsleden van iedere partij, die het onderwijs goed ken nen, en door drie deskundigen. Die des kundigen maken de dossiers klaar voor de eerste besprekingen in september. Het zijn dr. Grauls, directeur-generaal van het nij verheidsonderwijs bij het departement van Onderwijs, Julien Kuypers, de bekende litterator, initiatiefnemer van de Belgisch- Nederlandse culturele commissie, en mgr. Daem, de rechterhand voor onderwijs vraagstukken van de kardinaal-primaat van België, mgr. J. van Roey. Geven en nemen De commissie moet onder meer beraad slagen over het principiële vraagstuk of de staat eigenmachtig scholen mag oprich ten in gewesten waar hij die nodig acht. De rooms-katholieken zullen dit principe waarschijnlijk aanvaarden, wanneer de so cialisten en liberalen akkoord gaan met de kosteloosheid van het onderwijs tot en met de leeftijd van achttien jaren, een koste loos secundair middelbaar onderwijs, zowel in de scholen van de staat als in die van het. vrije rooms-katholieke onderwijs. Uit dit principe van de kosteloosheid vloeien voor de staat namelijk enkele verplichtin gen voort. Voor de rooms-katholieke middelbare scholen zal het schoolgeld worden af geschaft en de scholen zullen een subsidie per leerling moeten krijgen. De leraren zullen, wanneer zij een zelfde diploma hebben als hun col lega's van het openbaar onderwijs, dezelf de salarissen moeten ontvangen. De vorige minister van Onderwijs, de socialist Col- lard, die deze vraagstukken reeds groten deels heeft opgelost, heeft in de commissie zitting, evenals zijn rooms-katholieke voor- Niettegenstaande de zorgelijke deviezen- positie van Indonesië en de hieruit voort vloeiende drastische beperking van de im porten, hebben verschillende andere facto ren, waaronder verbetering der produk- tenzaken, er toe geleid dat het in Indonesië behaalde resultaat door de n.v. handel maatschappij „Deli-Atjeh" te Amsterdam over 1957, blijkens het jaarverslag, gunsti ger is geweest dan het vorige jaar. De winst op goederen heeft 5.904.400 bedra gen (v.j. 4.867.705). De diversen bedroe gen f 820.560 (v.j. 759.671). De onkosten vermeerderden tot 4-733.970 4.164.365), voor bestemmingsreserve werd afgeschre ven 569.875 en de reserve voor speciale doeleinden werd gedoteerd met 1.097.939. Er is geen winst ter verdeling beschik baar (v.j. 23.840). Er wordt wederom geen dividend uitgekeerd. Er zou van een bevredigende gang van zaken gesproken kunnen worden, ware het niet dat sinds 1954 geen verdere mogelijk heid tot winsttransfer werd geboden. Door de genomen maatregelen van Indonesische zijde is de mogelijkheid van een rendabele voortzetting van het bedrijf aldaar zeer dubieus geworden. Het grootste gedeelte der Nederlandse employees is gerepatri eerd. Voor de kosten hieraan verbonden zijn de nodige voorzieningen getroffen. De directie realiseert zich dat het be drijf in Indonesië belangrijk minder tot de resultaten zal kunnen bijdragen dan in het verleden het geval was en in dat ver band heeft zij ook de organisatie te Am sterdam moeten verkleinen. Zij heeft ech ter het vertrouwen gelijdelijk andere mo gelijkheden te vinden voor winstgevende aanwending van het in de vennootschap aanwezige vermogen, de organisatie en de ervaring. Winkel uitgebrand. In Rotterdam is een winkel in damesconfectie annex kleer makerij in de Oranjeboomstraat uitge brand. De eigenaar had omstreeks half zes de zaak verlaten. Korte tijd later stond de parterre van voor tot achter in brand. De brandweer wist te voorkomen dat de brand naar de boven de zaak gelegen etage zou overslaan. Aangehouden. De Rotterdamse recher che heeft in een pension aangehouden een 42-jarige Duitse toneelspeler uit Düssel- dorf. Van „Interpol" was uit Zurich bericht ontvangen, dat de toneelspeler, die daar was gedetineerd, uit een hospitaal was ontvlucht. In Duitsland staat hij vijfmaal gesignaleerd wegens oplichtingen. gangex-, professor Harmei, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Luik. Het. nijver heidsonderwijs, dat in België voor twee derden in room-katholieke scholen wordt gegeven, zal een subsidie per leerling moe ten ontvangen om materiaal en machines aan te schaffen en om uitzendingen naar fabrieken en in het buitenland te kunnen verzorgen. De hoofdzaak is echter dat het onderwijs niet meer in de politieke strijd wordt be trokken en er regelingen komen, die van kracht blijven, ongeacht de politieke com binatie van het ogenblik. Pessimisten ver klaren dat de commissie spoedig haar taak zal neerleggen en door twisten uit elkaar zal gaan. De optimisten zijn van oordeel dat België eindelijk schoolvrede krijgt. (Belga). De liberale afgevaardigde La- haye heeft een wetsvoorstel ingediend strekkende tot algehele gelijkstelling van het openbare en het bijzondere onderwijs. Dit voorstel is bij de Christelijke Volks partij in goede aarde gevallen. Het zou echter alleen in behandeling komen wan neer de regering zelf geen voorstel zou doen. Bespreking ervan zal in elk geval moeten wachten tot de heropening van het parlement in november, daar de Kamer reeds op reces is gegaan en de Senaat ook aan vakantie toe is. Te Zwolle is plotseling overleden de heer A. Prins van Wijngaarden, eigenaar van het aannemingsbedrijf van bagger-, water bouwkundige en betonwerken firma J. Prins van Wijngaarden te Hattem. Hij studeerde enige jaren aan de Tech nische Hogeschool te Delft, voordat hij in het bedrijf kwam dat door zijn vader was gesticht. De firma beschikte toen over een vloot, van 34 schepen, welk aantal thans 81 bedraagt. Het personeel varieert van twee- tot driehonderd man. De heer Prins van Wijngaarden was mede-oprichter en bestuurslid van de Veiv eniging Centraal Baggerbedrijf te Den Haag, bestuurslid van het Nederlands In stituut Aannemers Grootbedrijf, bestuurs lid van de Raad van Bestuur van het Bouwbedrijf, bestuurslid van de Risico groep Baggerbedrijf, van de stichting So ciaal Fonds van het Bouwbedrijf, bestuurs lid van het Vakantiefonds Bouwbedrijf en van het Bedrijfspensioenfonds Baggerbe drijf. Verscheidene jaren is de heer Prins van Wijngaarden lid van de gemeenteraad geweest. Op het terrein van de Twentse Golf- en Countrj' Club in Driene onder de gemeente Hengelo (Ov.) is zondagmiddag door de marechaussee aangehouden de Engelse majoor J. B. en diens echtgenote. Beide worden verdacht van diefstallen, meer malen gepleegd. De majoor werd op heter daad betrapt bij het wegnemen van geld uit een tweetal, portefeuilles in de heren kleedkamer. De majoor heeft, bekend 'dat. hij gedurende ongeveer een jaar geregeld bankbiljetten gestolen heeft uit de kleding van leden der club. Hij wisselde dit geld dan in bij een grenskantoor, voor hij naar zijn standplaats in Duitsland terugkeerde. Ook de echtgenote bekende meermalen geld weggenomen te hebben. Bovendien maakte zij zich sedert december 1956 schul dig aan diefstal van kledingstukken en golfsportartikelen- WEEKABONNEMENTEN S dienen uiterlijk op woensdag te worden js betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE OZXttyXXCCCOttXXXXCCOZXOttXXXCCCCCCCCCCCCOXXCOCCCO (Van onze correspondent, in Bonn) Op de werf van Blohm en Voss te Ham burg is dezer dagen onder het gehuil van scheepssirenes een fraaie driemaster van 1.760 ton van stapel gelopen: de. „Gorch Fock", het aanstaande opleidingsschip voor officieren van de nieuwe Westduitse marine. Een fraai schip, een veilig schip bovendien, want het kan volgens de ex perts niet omslaan. Maar... een schip dat gebouwd werd in de schaduw van de ramp met de Duitse viermastbark „Pamir", die een jaar ge leden in de Atlantische oceaan met 80 jongens verdween. En in de schaduw van de plechtige tewaterlating van de „Gorch Fock" lag ergens in de Hamburgse ha ven het zusterschip van de „Pamir", de „Passat", dat binnenkort misschien weer met. 90 a 100 jongens gaat zeilen... Men kan de „Gorch Fock" nauwelijks vergelijken met de „Pamir" of de „Pas sat,". En toch raakte men de laatste da gen in deskundige kringen over dergelij ke vergelijkingen niet uitgesproken. In de grond van de zaak ging het daarbij om de vraag of het in deze tijd van atoomduik boten en radar en wat niet al, nog wel zin heeft om zeelieden op te leiden op een zeil schip, dat altijd gevaarlijker vaart dan een motorschip, een stoomschip of... een atoomschip. De Westduitse vice-admiraal Ruge heeft het duidelijk gezegd: Zijn marine liet geen romantische gevoelens bij de opdracht tot de bouw van het schip een rol spelen. De „Gorch Fock" is een noodzakelijk schip, omdat de marine meent dat iedere offi cier een basisopleiding op een zeilschip moet hebben. Wie alleen op de techniek vertrouwt, loopt, zo zei men, de kans het lot van het Italiaanse schip „Andrea Do- ria" te ondergaan. De „Gorch Fock" genoemd naar de Duitse zeeschrijver Gorch Fock, wiens echte naam Johann Kinau was en die in 1916 in het Skagerrak sneuvelde zal tel kens voor vier maanden met 200 cadetten uitvaren. Het schip krijgt een kernbe manning van twaalf officieren en 56 man, van wie de meesten grote ervaring met zeilschepen hebben. Op die wijze zal on der strenge tucht iedere Duitse marine officier met uitzondering van marine artsen en marine-musici een zeilschipop leiding krijgen en vertrouwd kunnen ra ken met het elementaire varen op zee. Veiligheid voor alles De „Gorch Fock" is geen „Pamir", als gezegd. Het is een hypermodern zeilschip met drie stalen masten en zo veel veilig heidsinstrumenten dat het als men de deskundigen wil geloven nauwelijks kan vergaan. De ramp met de „Pamir" zit de experts diep in de zeemansziel gebrand, en daarom juist wil men veiligheid boven alles zien als het beslissende element bij de bouw van dit nieuwe zeilschip. De „Gorch Fock" meet 81 meter en is 12 me ter breed. De fokke- en grote mast zijn 45 meter hoog. De waterverplaatsing is 1.760 ton; de „Pamir" was 6.620 ton groot. Het zeiloppervlak is bij 23 zeilen 1.964 vierkante meter („Pamir" 2.880 vierkante meter); de „Pamir" diende voor vervoer van graan, de „Gorch Fock" niet. De „Pamir" kon een slagzij van 60 gra den maken en zich dan nog oprichten. De „Gorch Fock" kan op haar zij liggen dus een slagzij van 90 graden maken en zich toch nog oprichten door het vaste ballastgewicht van 350 ton in het onderste van het schip. Daarenboven krijgt de „Gorch Fock een hulpmotor van niet minder dan 800 p.k., een eigen meteorologische dienst, twee radarapparaten, talrijke reddings vlotten en rubberboten. Kortom, de 6 a 7 miljoen Mark die de Westduitse marine aan dit schip heeft gespendeerd, worden wel zeer modern besteed. Zo krijgt West-Duitsland weer een zeil schip —niet voor goederentransport maar voor de opleiding van marineofficieren, die daarnaast zich toch ook vertrouwd moeten maken met atoomduikboten, drij vende radarstations en dergelijke, al wordt het in West-Duitsland bestreden: een tikkeltje romantiek heeft de nieuwe marine toch wel overgehouden uit vroe ger jaren! Na ontvangen advies van de daarvoor ingestelde commissie hebben Gedepu teerde Staten van Friesland de „dr. Joost Halbertsma-prijs 1958" toegekend aan de heer H. Halbertsma, conservator aan de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort, voor zijn in de jaren 1954 tot 1958 gepubliceerd wetenschappelijk werk op historisch en archeologisch gebied. De prijs zal worden uitgereikt in het stadhuis van Bolsward op 10 oktober 1958 op welke datum even eens in Bolsward de opening van de Friese boekenweek 1958 zal plaatshebben. De dr. Joost Halbertsma-prijs is een tweejaarlijkse door de Provinciale Staten van Friesland ingestelde prijs, groot ze venhonderdvijftig gulden, die toegekend wordt aan het beste populair-weten- schappelijke of wetenschappelijke werk, dat in de laatste jaren is geschreven op ge schiedkundig en folkloristisch gebied. Het bijzondere van deze prijstoekenning is dit- keer dat de heer Halbertsma, de prijswin naar, stamt uit de familie van dr. Joost Halbertsma, naar wie de prijs werd ge noemd. Dr. Joost Halbertsma was een groot folklorist uit het begin van de ne gentiende eeuw. De voorzitter van de Vereniging van Le raren aan Rijks Hogere Burgerscholen, de heer A. S. v. Dam. heeft in de algemene vergadering van deze vereniging te Baarn gewaarschuwd voor de partiële wijzigin gen die, in afwachting van wetsontwer pen op het hoger en op het gehele voort gezet onderwijs, worden aangebracht. De ze partiële wijzingen brengen het. gevaar met zich mee, dat verschillende zaken uit het verband gelicht worden en er wan verhoudingen ontstaan die bestendigd blij ven, wanneer onverhoopt de algehele her zieningsplannen geen voortgang zouden vinden, aldus de heer Van Dam. Hij noem de o.a. het ontwerp tot wijziging van de Hoger-Onderwijswet over de toelating van onderwijzers en bezitters van middelbare akten tot. universitaire examens en het ontwerp over het verlenen van meer stu dierechten aan de bezitters van het gym nasium-B-diploma. De heer Van Dam sprak van een verstoring van het even wicht tussen de rechten, verbonden aan de verschillende diploma's, door deze partiële maatregelen. Hij meende een waarschu wing te moeten laten horen over het wets ontwerp tot het verlenen van grotere vrij heid van inrichting in het onderwijs, een maatregel, zo zei hij, die een te grote vrij heid tot handelen zou verlenen aan de mi nister en zijn ambtenaren, zonder de „hin der" van de preventieve invloed der volks vertegenwoordiging. Het congres heeft zich woensdag uitge sproken over het plan om in de toekomst een conferentie te organiseren ter bespre king van het punt alleen een vreedzaam gebruik te maken van raketten en ruimte schepen. Verder was men het er over eens. dat een centrum dient te worden gevormd, waar gegevens over plannen inzake de ruimtevaart worden verzameld met de be doeling, deze gegevens aan alle belang stellenden te verstrekken. Aan het oprich ten van een dergelijk organisatorisch en wetenschappelijk centrum zijn financiële consequenties verbonden waaraan men een nadere studie zal wijden. Een ander belangrijk punt van deze con gresdag bestond uit de mededeling, af komstig van de delegaties van Groot-Brit- tannië, Zuid-Afrika, Canada en India, waarin wordt gezegd, dat een speciale commissie van de Gemenebest-landen een studie zal maken van het voorstel om ge zamenlijk te komen tot het opstellen van een ruimtevaartprogramma. Dr. Wernher von Braun verscheen voor de eerste maal weer op het congres. Leu nend op een stok wandelde hij door de Oudemanhuispoort en luisterde, zonder aan de discussie deel te nemen, naar enkele voordrachten. Bemande kunstmaan De Amerikaanse delegatie deelde woens dag mee, dat de V.S. in staat zijn binnen twee jaar een bemande satelliet te bou wen, die gedurende enkele dagen in een baan rond de aarde zou kunnen cirkelen. De mens in deze satelliet zou naar de aar de kunnen terugkeren door middel van een speciaal gefabriceerde metalen para chute. Men schat de kosten van zulk een pro ject. op 400 miljoen gulden. Aagtekerk, 29 te Genua. Abida. 31 te Shellhaven verwacht. Abbekerk, 29 te Takubar verwacht v. Tsingtao. Acila. 28 van en naar Rotterdam, proefvaart. Adonis. 29 te La Guaira. Agamemnon, 28 te Ciudad Trujillo verwacht. Aldabi, 28 v. Salvador n. Las Palmas. Albireo, 28 75 m. z.z.o. Suez n. Suez. Alblasserdijk. 30 te Houston verwacht. Algenib. 28 v. Bahia n. Antwerpen. Alioth, 28 375 m. z.z.o. Kp. Verdi n. Las Palmas Alices, 28 te Antwerpen verwacht. Alices, 28 te Antwerpen. Alphacca. 29 te Rio de. Janeiro. Alphard, 29 te Las Palmas verwacht. Ampenan, 28 v. Bahrein n. Rastanura. Amstelbrug, 28 te Antwerpen v. Duinkerken. Amsteldijk, 28 300 m. 7.. Kp. Palmas n. Dakar. Amsteldiep, 28 840 m. n.o. Singapore n. Djakarta Amstelkroon. 28 460 m. n.n.o. Mauritius n. S'pore. Andijk. 28 330 m. w. Bishoprock n. Le Havre. Angolakust, 28 v. Amsterdam n. Antwerpen. Appingedijk, 29 te Balboa. Arendsdijk, 29 te New Orleans. Argos, 30 te Izmir verwacht v. Istanbul. Artemis. 28 te Georgetown. Astrid Naess, 29 te Aruba. Attis, 28 te Mobile v. Caracol. Banda, 28 te Khorramshar. Banggai. 28 100 m. w. Luzon n. Manilla. Balong, 28 80 m. o. Gr. Natuna eil. n. Sandakan Bali. 28 t:e Sabang verwacht. Barumun, 28 v. Singapore n. Singora. Batu. 28 te Abuelflusz. Bengkalis. 28 te Semarang verw. v. Tjilatjap. Bennekom, 27 450 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Beninkust. 28 110 m. w. Lissabon n. Le Havre. Billiton. 28 te Penang. Blitar, 29 te Port Swettenham. Breda, 29 te Antwerpen. Borneo, 28 v. Port Sudan n. Djibouti. Boschkerk, pass. 28 Gibraltar n. Rotterdam. Callisto. 27 v. Sorel n. Belfast. Caltex Arnhem, pass. 28 St. Vincent n. Sidon. Caltex Delft. 28 124 m. n.w. Kaap Leeuwin naar Call. Leiden, 28 45 m. o. K. Leeuwin n. Adelaide. Botanybay. Caltex Nederland, 28 te Antwerpen. Caltex Rotterdam, 28 t.e Rotterdam. Caltex Utrecht, 28 8 m. w. Casquets n. Pt.. Said. Camerounkust, 27 v. Bordeaux n. Dakar. Camitia. 1/9 te Shellhaven verwacht. Carrillo, 28 te Rotterdam. Carta go. 28 te Cortes verwacht v. New Orleans. Casamance, 28 t.e Dakar. Castor. 28 te Antwerpen. Celebes. 29 te Surabaja. Ceronia. 1/9 te Abadan verwacht. Charis, 28 v. Amsterdam n. West-Indië. Clavella. 23 te Oslo. Cinulia. 30 et Curacao verwacht. Cistula, 28 te Miri n. Singapore. Cleodora. 28 te Brisbane verwacht. Coryda. 28 te Geelong. Crania, 29 le Birkenhead verwacht. Delfland, 28 te Montevideo v. Buenos Aires. Dinteldijk, 28 350 m. w. Finisterre n. Panama Dongedijk. 28 v. Curagao n. Antwerpen. Dorestad, 27 50 m. n. Muscat n. Yokkaichi. Eenhoorn, 29 te Calais v, Syros. Eos, 28 50 m. n.n.w. St. Vincent n. Algiers. Esso Amsterdam. 29 te Montevideo. Esso Nederland, 31 et Suez verwacht. Etrema, 30 te Berre verwacht. Gaasterkerk, 29 te Suez. Garoet. 28 v. Bahrein n. Mena Al Ahmadi. Guineekust. 28 v. Abidjan n. Takoradi. Haarlem, 28 v. Tampa n. Rotterdam. Heemskerk, pass. 28 Gibraltar n. Lissabon. Helicon, 28 v. Bridgetown n. Mobile. Hera, 28 te Puerto Cabello. Hermes, 28 te Acajutla verwacht. Hersilia, 28 te San Juan verwacht. I-lestia, 29 te Port of Spain. Hispania, 29 te Rotterdam. A Holendrecht, 28 te Baltimore verwacht. Hydra. 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Japara KRL. 28 te Marseille v. Genua. Jason, 29 v. Savannah n. Norfolk. Johannes Frans. 29 te Philadelphia. Jupiter, 27 te Hamburg v. Rotterdam. Kabylia, 29 te River Para. Kalinga. 1/9 te Anacartes verw. verm Curagao Kara. 9/9 te Curagao verwacht. Karimata. 27 te Port Swettenham. Katelysia, 28 v. Havana n. Curagao. Kelletia. 28 te Rotterdam. Kerkedijk, 28 te Rotterdam verwacht, Kerkedijk, 28 te Antwerpen. Kermia, 29 v. Cardon n. Singapore. Kenia, 28 te Puerto Miranda verw. v Curagao. Kellia, 28 te Curagao. Khasiella, 30 te Aden verwacht. Kieldrecht, 28 v. Vizagapatnam n. Madras, Koningsv/aard. pas. 28 Trelleborg n. Stockholm Kopionella, 6/9 te Buenos Aires verwacht Korenia, 30 te Rotterdam verwacht. Koratia. 4/9 te Montreal verwacht. Kosicia, verm. 28 v. Curagao n. Cardon. Krebsia, 31 te Port Said verw. n. Mena Al Ahm. Kryptos. 1/9 te Buenos Aires verwacht. Kylix, 19 te Curagao verwacht. Laagkerk, 28 te Londen v. Amsterdam. Laertes. 28 v. Suez n. Verre Oosten, Laurenskerk, 28 206 m. n. Sökotra n. Karachi, Lekerkerk, 28 70 m. z.w. Oporto n. Port Said. Leopoldskerk, 29 te Rastanura. Lemsterland, 28 te Antwerpen verwacht. Limburg. 28 te New York v. Philadelphia. Lissekerk, 28 te Khorramshar. Louis Lantz, 28 dw. Ouessanl n. IJmuiden. Lutlerkerk, 28 100 m. n.o. Pt. Sudan n. Kosseir. Mataram, 28 te Bremen. Munttoren, 28 v. Barias n. Harburg. Mylady, 28 te Pointe Noire. Meliskerk, 29 v. Genua n. Port Said. Maaslloyd, 29 te Calcutta. Maashaven, 29 te Buenos Aires. Malea, 16/9 te Geelong verwacht. Mitra, 19/9 te Durban verwacht. Mississippilloyd, pass. 28 Dakar n. Port Harcourt. Mentor, 29 v. Willemstad n. Oranjestad. Montferland, 28 te Hamburg v. Bremen. Maetsuycker. 28 210 m. n.n.w. Fremantle. Modjokerto. 28 50 m. n.o. Ouessant n. Marseille. Muiderkerk, 28 190 m. n.n.w. Perim n. Aden. Nw. Amsterdam. 28 80 m. w. Scillys n. Nw. York. Nanusa, 29 v. Suez n. Aden. Noordwijk. 29 te Port Said. Naess Commander, 28 150 mijl w. Algiers naar Bandarmashur. Naess Tiger. 28 655 m. z.w. Horta n. Houston. Notos, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Ommenkerk. 29 te Suez. Omala, verm. 28 v. Curagao n. Cardon. Oberon, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Orion, 29 te Beyrouth. Oldekerk, 28 30 m. n. Sokotra n. Penang. Oranjeslad. 28 490 m. w.z.w. L'end n. Plymouth. Oranje, 28 v. Lissabon ti. Southampton. Osiris, 27 te Guantanamo n. Jacksonville. Prins Willem V, pass. 28 St.artpoint n. Le Havre. Peperkust., 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Pendrecht. 28 te Piraeus v. Napels. Prins der Nederlanden. 28 v. A'dam n. W.-Indië, Prins Casimir, 29 te Antwerpen v. Rotterdam. Prins Willem II. 28 te Rotterdam. Prins Willem III. 28 te Le Havre. Prins Frederik Hendrik, 29 te Londen. Prins Willem George Frederik, 28 640 m. w. Va- lentia naar Montreal. Rita, 28 100 m. z.o. Christmas eil. n. Pladju. Rotti, 29 1e New Orleans. Radja, 29 te Newport News. Rempang, 28 v. Barcelona n. Antwerpen. Ridderkerk, 28 v. Port Sudan n. Suez. Straat Lombok, 28 720 m. o.n.o, Amsterdam sil, naar Fremantle. Stad Alkmaar, 28 dw. Gotland n. Rotterdam. Stad Arnhem, 28 v. Rotterdam n. Lulea. Schelpwijk, 28 te Searsport. Straat Johore, 28 te Bombay. Statensingel, 31 te Rotterdam verwacht. Statue of Liberty, 25 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Saloum, pas. 28 Ouessant n. Rouen. Stentor, 28 v. Kp. Haitien n. Baltimore. Steven. 28 ten anker Quebec. Stad Rotterd., 28 60 m. n.o. Ouess. n. L. Palmas. Stad Schiedam, 28 70 m. z.z.w. Ouess. n. Melilla. Stanvac Pendopo, pass. 28 Surabaja n. S'gerong. Saroena, 28 v. Pladju n. Singapore. Schie, 28 te Lissabon v. Tanger. Sirrah, 28 900 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Melbourne, Sloterdijk, 28 te Antwerpen. Steenwijk. 28 128 m. z.w. Scillys n. Philadelphia. Sumatra. 28 te Suez verwacht v. Djibouti. Straat Malakka, 28 te Rio Grande verwacht. Sibajak, 27 480 m. w. Finisterre n. Curagao. Tamo, 28 v. Buenos Aires n. Santos. Tegelberg. 30 te Singapore verwacht. Tankhaven II 28 v. Sungeigerong n. Singapore. Tiba, 29 te Santafe. Tjiluwah. 28 v. Makassar n. Buleleng. Theobaldius, 30 te Bandarmashur verwacht. Tibia, 4/9 te Abadan verwacht. Tiberius. 28 te Emden. Tjibodas, 28 200 m. n.n.o. Madoera n. Singapore. Tjipanas, 28 i380 m. n.n.w. Diego Garcia n. Mahe. Triton. 28 te Baltimore. Tarakan. 28 te Amsterdam. Taria. 3/9 te Madras verwacht. Thelidomus, 28 te Dingle. Theobaldius, 31 t.e Bandarmashur verwacht. Tomocyclus, 8/ te Sydney verwacht. Van Heemskerck, 28 v. Lagos n. Takoradi. Van Cloon, 28 dw. Townsville n. Auckland. Van Noort, 30 te Tsientsin verwacht. Van Neck, 28 270 m. z.o. Mindanao n. Singapore. Van der Hagen, 28 v. Singapore n. Lor. Marques. Vlist, 28 350 m. n. Azoren n. Hamburg. Van Waerwijck. 28 te Port Elisabeth verwacht. Vasum, 2/9 te Rotterdam verwacht. Westland, 29 te Santos. Willemstad. 29 te Guadeloupe. Woltersum, pas. 28 Key West n. Savannah. W Alt. Jones, 400 m. o. Zanzibar n. Ph.delphia. Waal. 28 te Alexandrië. Waterman, 28 op Bittermeer n. Port. Said. Woensdrechl, 28 40 m. z.w. Wight n. Br'biittelkg Waterland, pass. 28 Fern. Noronha n. Las Palmas. Willem Ruys. 28 360 m. n.w. Valent.ia n. Quebec. Wonorato, 28 180 m. z.z.o. K. Padaran n. Manilla. Zuiderkruis, 28 v Rotterdam n. New York. Zaanland. 29 te Santos. Zonnckerk, 28 v. Hamburg n. Antwerpen. SLEEP VA AR 1? Blankenburg. 29 v. Wight n. Cobh. Clyde. 29 te Falmouth. Hudson, 29 920 m. z.z.w. Fayal n. Portsmouth. Humber, 29 v. Finisterre n. Hamburg. Loire. 29 30 m. o. Bizerta n. Rouaan. Maas. 29 v. Hoek v. Holland n. Rotterdam. Noordholl.. 29 1000 m. w.z.w. Midway n. Pt. Said. Noordzee. 29 320 m. z.w. Takoradi n. Burutu Oostzee, 29 620 m. n.n.o. Sombrero n. Houston. Thames. 29 700 m. z.w. Las Palmas n. Port. Said. Tyne, 29 v. Rotterdam n. Livorno. Witte Zee, 29 v. Monrovia n. Burutu. Zeeland, 28 te Den Helder. KLEINE VAART Alcetas, 28 te Rotterdam n. Algiers. Bab T, 27 te Amsterdam v. Zaandam. Draco, 28 dw. Finisterre n. Antwerpen. Elsa. 26 te Hernosand v. Amsterdam. Ilias, 27 te Hamburg n. Amsterdam. Insp. Mclelma, 27 te Kinnairdhead n. Inverness. Joost, 26 te Hernosand v. Amsterdam. Julia Mary. 27 v. Vlissingen te Oporto. June. 28 in Washbay n. Boston. Kaap Falga, 26 te Rundvik v. Karskaer. Kaap St. Vincent, 28 rede Kiel n. Karskaer Lucas Bols I, pass. 27 Vlissingen n. Terneuzen. Manto, 27 v. Amsterdam n. Pasajes. Midas, 28 40 m. w.z.w. Kp. Dagata n. Tunis. Nero, 27 te Amsterdam n. Vehle. Netta, 27 40 m. z. Dagata n. Savona. Pavo, 27 v. Amsterdam n. Kristinehamn. Phidias, 28 13 nr. n.n.w. Egmond n. Amsterdam Ponza, 26 v. Gefle n. Zaandam. Schippersgracht, 28 dw. Schevening. n. Helsinki. Thaletas, 27 10 m. n.w. Finisterre n. Lissabon. Tilly, 26 v. Kristinehamn n. Zaandam. Westerdok, 28 v. Aalborg n. Aarhus. Uitbreidingsplan in onder delen „Badhoevedorp C", „Badhoevedorp D" en uit breidingsplan in hoofdzaak „Badhoevedorp E". Het hoofd van het gemeen tebestuur van Haarlemmer meer brengt ter openbare kennis, dat van 1 september 1958 af. gedurende veertien dagen, voor een ieder ter secretarie afdeling 6, ter inzage zullen liggen de uitbreidingsplann in on derdelen ..Badhoevedorp C" en ..Badhoevedorp D", als mede het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Badhoevedorp E" welke plannen bij besluit van gedeputeerde staten van Noordholland d.d. 13 augus tus 1958, nr. 208, afdeling 1, zijn vastgesteld. Bedoelde plannen hebben be. trekking op de ten westen van de Sloterweg te Badhoe vedorp gelegen gronden, als mede op een bebouwings. strook ten oosten van de Sloterweg en ten zuiden van de Havikstraat. Belanghebbenden die zich met bezwaren tot gedepu teerde staten voornoemd hebben gewend, kunnen tot 28 oktober 1958 bezwaren te. gen bedoelde plannen indie nen bij Hare Majesteit de Koningin Hoofddorp. 29 aug. 1958. Het hoofd voornoemd, J. G. RANSDORP l.b Zo goed als nieuwe bouwj. 1957 Nieuwprijs 12 1 19.000 km., 200 c.c. Sachs mo. tor. Vraagprijs f 1250. Wil genburg. Orionweg 59. H.-N Gevraagd door Handelsonderneming te Haarlem Liefst gepens. Voor hele dagen. Brieven onder nummer 8866, aan het, bureau van dit blad GEVRAAGD te. AERDENHOUT voor 4 dagen per week van 59 uur n.m. in hoofdzaak voor koken. Brieven onder no. 8861 aan het bureau van dit blad N.V. WASSER 13 PEEPERKORN vraagt voor direct Goede beloning met gunstige premieregeling. Aanmelden dagelijks 9—5 uur. BLEKERSVAARTWEG 43 - HEEMSTEDE ZOEKT U EEN GEBR. RIJ WIEL? Wij hebben Fongers, Gazelle, Raleigh, alle solide gegarandeerd. A. KOELEMEIJER, Breestr. 3 Tel. 12647. Wij zijn 46 jaren gevestigd. FA. J. SEYFFERT, Oude Weg 121, vraagt voor opleiding tot loodbewerker. Vast werk. Bedrijfskleding in bruikleen. Aanmelden van 9.005.00 uur. REISBUREAU LISSONE LINDEMAN te Haarlem vraagt ter opleiding: Brieven met uitvoerige inlichtingen en verlangd salaris t.e richten aan: LISSONE LINDEMAN. Barteljorisstraat 3. Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6