Moet „Het Vondelkwartier" zijn tuin aan de Vergierdeweg ontruimen? „Je Maintiendrai" moet kroon worden op tien jaar corso-ervaring Modern winkelpand in Lisse in gebruik genomen Haarlemse christelijke bouwvak arbeiders vijftig jaar verenigd Een cinerama-film in Rotterdam Dahlia-expositie in Krelagehuis VRIJDAG 2 9 AUGUSTUS 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Speeltuinconflict in beslissend stadium OLIEHAARDEN ALBA Burgerlijke stand van Haarlem W. Leverstein overleden Goris tennist niet tegen de Belgen Koorzang op de Westkolk in Spaarndam ELFDE AALSMEERSE BLOEMENCORSO Vijftienhonderd deelnemers aan het stadionspel AANWINST VOOR BOLLENSTREEK Voetgangster gewond >ii oversteken bij Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het nu jaar en dag lopende geschil tussen het Haarlems Speeltuin Verbond en de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" uit Oud-Scho ten binnenkort een dramatisch hoogte punt zal bereiken. Dramatisch, omdat de speeltuin aan de Vergierdeweg, waarop dagelijks honderden kinderen vermaak en vertier vinden, mogelijk als twistappel wordt geworpen tussen beide partijen, die ondanks herbaalde pogingen tot bemidde ling niet tot. overeenstemming zijn geko men. Het schijnt, dat het bestuur van het Haarlemse Speeltuin Verbond, bij welke organisatie vijftien speeltuinen zijn aan gesloten, thans een beslissing overweegt in die zin, dat het bestuur van „Het Von delkwartier" voor de keus wordt gesteld óf binnen korte termijn alsnog als afde ling tot het verbond toe te treden óf het terrein aan de Vergierdeweg te ontruimen. In bet laatste geval zou het verbondsbe- stuur mogelijk op dezelfde plaats een af deling willen oprichten. Indien „Het Vondelkwartier" onver kort zijn opvatting over de status der ver eniging en de verhouding tot het verbond zou handhaven, blijft er voor de vereni ging maar één uitweg over, namelijk uit te zien naar een andere tuin. Afgezien van de vele financiële moeilijkheden, die daar van voor de vereniging het gevolg zullen zijn, is het bij de huidige schaarste aan speelruimten in Haarlem zeer de vraag of het vinden van een geschikt terrein suc ces zal hebben. Oud zeer De moeilijkheden tussen beide speeltuin organisaties dateren reeds van enige ja ren geleden toen het. Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen, dat een fede ratie van zelfstandige speeltuinverenigin gen was, werd omgezet in een vereniging, waarvan de speeltuinen als afdelingen deel uitmaken. Aanvankelijk waren alleen de grootste speeltuinverenigingen tegen deze reorganisatie gekant. Zij wensten hun zelfstandigheid en rechtspersoonlijkheid niet prijs te geven. Successievelijk traden echter ook deze grote „broers" onder de druk van een mogelijk uitblijven van sub sidie tot het verbond toe. Het gemeente bestuur had namelijk laten doorscheme ren, dat slechts aan overkoepelende speel tuinorganisaties financiële steun zou wor den verleend. Tenslotte bleef „Het Von delkwartier" als de enige en laatste speel tuinvereniging over, die baar zelfstandig heid wilde bewaren. Ofschoon het bestuur van de vereniging verscheidene malen daarna een voorstel tot toetreding tot het verbond in de leden vergadering ter tafel bracht, werd het voorstel telkenmale met meerderheid van stemmen afgewezen. Deze tegenstem mers. voor het merendeel de oprichters van de vereniging, voelden er niets voor Advertentie Keuze uit BECKERS, SCALDIS, CALMIX, PELGRIM. B. EN D., EN JAN JAARSMA Vakkundig geplaatst door Grote Houtstraat 158 Tel- 15426, Haarlem BEVALLEN van een zoon: 27 aug.: J. H. van Kessel-Handgraaf; A. C. Besemer- Philipsen; 28 aug.: C. van der Linden- Gooijer; C. J. van Driest-van Woudenberg- BEVALLEN van een dochter: 27 aug.: E. E. Verboom-Jansen; 28 aug.: H. S. Uijlenburg-van der Wal; C. M. Bakker- Schrama; A. ,T. T. Schols-W'óu tërsenC. Dees-Olivier; M. A. van Beneden-Spaar garen. O URLEDEN: 25 aug.: C. Molenkamp- Lantinga. 82 j-, Hazepaterslaan26 aug.: C. W. S. Roosjen-van Wijhe, 63 j., Ver- spronckweg; C. P. Hoedjes-Eekhout. 92 j„ Zijlweg; H. de Quastenit-van der Meulen, 52 j., Balistraat; M. van Eerden-ten Boom. 77 j„ Hagestraat: J. Kuipers. 82 j., M. van Heemskerkstraat; J. Berends, 79 j.. van Dortstraat.; 27 aug.: S. Meijer. 62 j-, Brou wersstraat; M. G. Groen-de Zwart, 76 j., Tan Stuytstraat. ONDERTROUWD: 28 aug.: C. Vos en C. Kroon. GEHUWD: 27 aug.: J. van Bakkum en J. E van der Vlugt; 28 aug.: H. F. Schou ten en G. J. W. Geeven: R. H. de Jong en J. M. Schenk; IJ. Woudenberg en M. Be- neker; T. Kan en J. C. Boei; J. N. Bolle- man en C. W. Klaver: L. H. Vogelzang en E.. M. LagerweijJ. H. Slingerland en L. J T Leeuwe; A. G. Mulder en C. J. J. V. Trees; M. H. Nuijsink en J. Steenvoorden. Op de „tuin" van de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" aan de Ver gierdeweg in Oud-Schoten vermaken zich dagelijks vele kinderen. Zal in dit speelparadijs de twistappel worden ge worpen van het geschil tussen deze vereniging en het Haarlems Speeltuin Verbond? de zelfstandigheid van de vereniging door statutenwijziging op te heffen. Bovendien was en is men nog van mening dat de sta tuten van het Haarlems Speeltuin Verbond ook op andere punten in strijd zijn met die van „Het Vondelkwartier". Men stond echter niet afwijzend tegenover een samen werking met het verbond op een zo breed mogelijke basis. Het bestuur van het Haar lems Speeltuin Verbond huldigt daarte genover het standpunt, dat het om orga nisatorische en bestuurlijke redenen nood zakelijk moet worden geacht, dat „Het Vondelkwartier" door wijziging van de statuten der vereniging als niet-zelfstan- dige afdeling tot het verbond toetreedt. Geschil bijna opgelost In de buitengewone ledenvergadering van „Het Vondelkwartier" op 14 december 1954 waarin het punt aansluiting bij het verbond opnieuw op de agenda stond, le ken de geschilpunten eindelijk tot het ver leden te behoren. Met meerderheid van stemmen verklaarde de vergadering zich vóór aansluiting bij het verbond en vóór statutenwijziging, waardoor „Het Vondel kwartier" als zelfstandige vereniging zou ophouden te bestaan. Een aantal leden, dat nog steeds niet over zijn bezwaren kon beenstappen, twijfelde echter aan de rechtsgeldigheid van de ge nomen besluiten, ondermeer op grond van het feit dat. het vereiste quorum niet. aan wezig was. Zij kregen gelijk. Op juridische gronden kon de statutenwijziging en daar door het opgaan van de vereniging in het verbond geen doorgang vinden. Sindsdien bleef „Het Vondelkwartier" dus als zelfstandige vereniging naast het Haarlems Speeltuin Verbond voortbe staan. Het gevolg van het geschil was, dat „Het Vondelkwartier" voor haar winter werk en andere uitgaven op eigen finan ciële middelen was aangewezen. Het be stuur van de vereniging meent echter dat het een deel van de door de gemeente aan het verbond verstrekte subsidie rechtens toekomt, met name over 1.957 voor het win terwerk en het salaris van de tuinopzich- ter en over 1958 eveneens voor het salaris van de speelt.uin-„opa". Nadat een bemiddelingspoging van een door de gemeente aangewezen en door partijen aanvaarde rechtskundige, mr. T. Koopmans uit Haarlem, niet tot het ge wenste resultaat: leidde, lieten beide par tijen de verdediging van hun zaak over aan hun rechtskundig adviseur. Voor het Haarlems Speeltuin Verbond trad op mr. W. Glastra en voor „Het. Vondelkwar tier" mr. B. W. Stomps, beiden uit Haar lem. Naar men ons van de zijde van „Het Vondelkwartier" mededeelde heeft mr. Glastra thans zijn oordeel over de oplos sing van het geschil in een conclusie sa mengevat. In deze conclusie zou de mo gelijkheid van het nemen van sanctie maatregelen tegen „Het Vondelkwartier" in overweging zijn gegeven indien de ver eniging aan een door het verbond gesteld „ultimatum" geen gevolg zou geven. „Natuurlijk vinden wij een dergelijk dwangmiddel niet alleen onjuist maar ook onbillijk", aldus onze zegsman. „Het be stuur van „Het Vondelkwartier" heeft im mers niets anders gedaan dan de wil van de leden uit te voeren en volgens de eigen statuten te handelen. Zoiets kan men het bestuur van een vereniging toch niet ver wijten? Wij zijn nog altijd voorstander van samenwerking met het, verbond. Hoe en tot hoever deze samenwerking zal gaan moet o.i. vastgelegd worden in een overeen komst waarin de rechten en plichten van beide partijen geregeld zijn". In de leeftijd van zesenzestig jaar is te Haarlem overleden de heer W. Leverstein directeur van de Haarlemse Sodafabriek. Aan dit bedrijf heeft de thans overledene zesenveertig jaar zijn krachten gegeven. Op twintigjarige leeftijd kwam hij in dienst en nadat hij een aantal jaren als procuratiehouder was opgetreden volgde achtentwintig jaar geleden zijn benoeming tot. directeur. De teraardebestelling zal maandagmid dag om een uur op de algemene begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem ge schieden. In de Nederlandse tennisploeg, die za terdag en zondag 30 en 31 augustus in Heemstede tegen België uitkomt, zal Go- ris wegens studieredenen worden vervan gen. Bitter wordt nu nummer 8 in het en kelspel en Kloezen wordt als reserve toe gevoegd. Voor het herendubbelspel zijn naast Maris-Van de Weg de volgende nieu we combinaties gevormd: Van Eijsden- Van Gasselt, Biesheuvel-Kloezen en Bit- ter-Lansdox-p. Het jubileumfestival van „Spaarndams Gemengd Koor" en „Crescendo" verloopt aldoor uitstekend. Met een zo ruime deel name en groeiende belangstelling als don derdagavond (ongerekend dan nog een weertje als een zalf) zou men kunnen zeggen dat. er zelfs climax in zit. Het is met dat al een zeldzaam zomerfeest, en voor vele uitvoerenden en belangstellenden als zodanig een ontdekking, waarover dankbaar zal worden nagepraat en die wel eens tot consequenties zou kunnen leiden. Want wat een perspectief zit er voor de amateurverenigingen van Haarlem en om geving in deze ideale openluchtconcert- ruimte aan de Spaarndamse Kolk, waar alle gewichtigheid wegvalt om plaats te maken voor de natuurlijke en onbezorgde vreugde, waar elk mensenkind recht op heeft en die het in onze gemotoriseerde tijd zo karig toegedeeld krijgt! Het vrouwenkoor „Zigea", onder leiding van mevr. Rie Vrings-Servaas, met mede werking van de pianiste mevr. Steger-Van de Velde, luidde de avond voortreffelijk in met lenige en expressieve vertolkingen, onder welke die van het gevaarlijk modu lerende „De Zee" van Godfried Mann bij zonder opviel. Gemengd Koor „Ons Genoegen", gediri geerd door Jan Hensen, had met. de stem ming t.e kampen, behoudens in het „Ave Maria" van Arcadelt, dat bovendien zèer soepel, klankschoon en in goede verhoudin gen gezongen werd. Haarlems P.T.T.-Mannenkoor, onder P. J. Potgieser. trachtte, na een offertje aan gezellige koormuziek uit de oude doos, de Piet Hein-bewerking van Roeske in de kortst mogelijke tijd te debiteren. Trou wens ook Grieg's Landerkennung" en het aanvangsdeel van Mozart's „Dir, Seele des Weltalls" gingen in vrij vlotte tempo's en als zodanig even te vlug om het volle ren dement van de toonvorming te bereiken. Overigens was het koor zeer paraat en goed van stemming. Emmy van Eden ver zorgde de piano-begeleiding: dat is meteen gezegd dat dit aandeel van de uitvoering tip-top in orde was. Koninklijk Mannenkoor „Caecilia". direc teur Anton de Beer, zette zijn prestatie in met. het Wilhelmus, en voerde daarna opera-fragmenten uit, die de dirigent zelf aan de piano begeleidde. De mooie rustige sonoriteit van „Caecilia" manifesteerde zich direct in koormuziek uit „La Dame blanche" van Boieldieu, en behield ook haar treffend effect in „O Isis" van Mozart; in het „Jagerskoor" van Weber, om uitein delijk in het „Soldatenkoor" van Gounod zijn zeer genuanceerde veelzijdigheid te openbaren. Het bleek dat Anton de Beer het door heeft hoe hij zijn klankmateriaal in kalme beheersing tot volle ontplooiing kan brengen. Het enige wat mij van het programma van „Caecilia" tegenviel was het populaire „Slavenkoor", dat eigenlijk toch een te goedkoop stukje is voor een dergelijke mannenzangvereniging. Tenslotte werd men vergast op een tame lijk uitvoering programma (acht nummers) van „Haarlems Operakoor", dat onder de vlotte leiding van Bep Ogterop een goede beurt maakte. De dirigente heeft er slag van om een goede samenklank te bereiken, wat onder meer opvallend was in „Jerusa lem" uit I Lombardi" van Verdi en in het gewijde koor uit Bizet's „Parelvissers". Bovendien -wekte het lichte en doorzich tige zingen in het Kermiskoor uit Gounod's Faust tevens veel respect. Ter vertolking van de Habanera uit „Carmen" werkte mevrouw Ans van Kaam-Koyman ver dienstelijk mee en verder was er de bas- solist Gerard Droog, die met een aria uit „Nabucco" en met de coupletten van Os min uit de „Ontvoering" van Mozart, op merkelijke kwaliteiten van zijn zangkunst demonstreerde. De pianobegeleidingen van Johan Kat waren uiterst verzorgd. De voorbeeldige aandacht waarmee het openluchtconcert beluisterd werd is mede een van de prettige ervaringen van de Spaarndamse feestweek. Hedenavond komt „Eensgëzinheid"-„Ex- celsior" al vroeg een rondgang maken, om daarna een concert te geven in de muziek tent en tenslotte een taptoe te houden. Jos. de Klerk (Van een onzer verslaggevers) HET AALSMEERSE BLOEMENCORSO, dat in 1948 tijdens de inhuldigingsfeesten van Koningin Juliana voor het eerst uitreed, verlaat over een week wederom op de traditioneel geworden eerste zaterdag van september voor de elfde maal Nederlands 'oloemencentrum om de vijfentwintig kilometer naar het Olympisch stadion te Amsterdam af te leggen. Daar zal het stadionspel worden opgevoerd dat als titel heeft „Je maintiendrai", volgens welke dus ook de praalwagens zijn getooid, want sinds 1949 zijn corso en stadionspel één geheel. De geschiedenis van Nederland en de functie van het Huis van Oranje daarin zijn Toon Noyons voor het corso en Marius Kruyne voor het spel leiddraad geweest; een niet geringe opgave, maar zoals namens de stichting op een persconferentie in Aalsmeer werd meegedeeld men heeft het zich niet makkelijk willen maken nu de tweeëenheid corso-stadionspel haar tweede lustrum gaat voltooien. En blijkens de mededelingen op die persconferentie ziet het er naar uit dat nu inderdaad de kroon op het werk en de ervaringen van de vorige jaren zal worden gezet. Dat is overigens elk jaar de opzet, want de reclame, aanvankelijk persoonlijk en sinds vorig jaar onpersoonlijk, die het bloemen- en stadionfeest mogelijk maakt, is voor Aalsmeer en de welvaart van dit. bloemendorp een erezaak; de eer en de zaken gaan hier samen als corso en spel. En het feit. dat de burgemeester van Amsterdam beschermheer van de stichting is moge in dit ver band verduidelijken, dat de Aalsmeerse activiteiten de hoofdstad zeker niet onwel gevallig zijn. Even als vorig jaar is de reclame dit jaar onpersoonlijk, waardoor de ontwer per vrijer is in bloemenfantasieën. Het maken van een wagen is nu meer het werk van arrangeurs dan van „vakopvullers". Het gaat er niet meer om zoveel mo gelijk bloemen op een wagen te prikken, maar om ze zo fraai mogelijk te doen uit komen in het wagentafereel. Er zijn dit jaar drieëntwintig wagens, waarbij de mottowagen Je maintiendrai. De ontsnap ping van Hugo de Groot uit Loevestein, Het huishouden van Jan Steen, De Zilver vloot van Piet Hein, Frederik Hendrik, de Stedendwinger, Alkmaars Victorie, De di-ooglegging van de Haarlemmermeer, Radio Oranje, Koningin Emma, Koningin Wilhelmina. De corsokoorts is op haar hoogst in de nacht van 4 op 5 september als de wagens worden opgebouwd die op 5 september te bewonderen zijn van 2 uur 's middags tot middernacht in de Centrale Aalsmeerse Veiling. Om half tien 's mor gens rijden de wagens dan de route op, waarlangs in de afgelopen tien jaar onge veer 5,5 miljoen mensen de corsostoeten gadesloegen en toejuichten. Het stadionspel Vijtienhonderd mensen nemen dit jaar deel aan het stadionspel van Marinus Kruyne, die voor de balletten de mede werking verkreeg van het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme, het Scapinoballet onder leiding van Hans Snoek en de Amsterdamse Balletschool onder leiding van Max Dooyes. welke laatste de choreografie der balletscènes en de balletregie verzorgt. Als het corso binnenrijdt begint het spel: een prinsje en een prinsesje krijgen on derricht van hofdignitarissen over de ge schiedenis van Nederland het het Huis van Oranje. Maar de kinderen leven nog in een sprookje, dat gestalte krijgt met elfen kobolden en heksen. De werkelijkheid wint het echter van het sprookje; de eeuwen verstrijken, de kledij wordt an ders. In balletten wordt arbeid en feest vreugde uit de oude tijd uitgebeeld. In een ballet tussen een Oranjestrijder en De Zwarte Koning wordt de bedreiging van en de overwinning door Nederland en Oranje gedanst. Dan is het spel in de eigen tijd beland: „Het jagende ritme van deze tijd", waarin een balletgroep de idee „waarheen gaan we" verbeeldt, terwijl groepen met spandoeken over het veld gaan. Met „Bezinning" en „Het Oranje feest van de jeugd" wordt het slotstuk be reikt, „Je Maintiendrai", waarin groepen Aan de Kanaalstraat en de Hereweg is Lisse een groot, winkelpand rijker gewor den. Maandenlang is er aan djt drie ver diepingen hoge witte gebouw gewerkt. Gis teren was het zover dat met enige plech tigheid „Mijnders' woninginrichting" kon worden geopend. Het bouwwerk beheerst met zijn strak ke brede contouren de gehele omgeving. Het is om een reeds lang bestaande winkel in levensmiddelen heengebouwd, waar door het pand aan twee wegen kwam te liggen. Langs de Kanaalsti-aat is de gevel drie verdiepingen hoog, langs de Hereweg twee. De constructie van het geheel is echter zodanig dat deze dei-de etage over het gehele winkelpand 'kan worden uitge breid. Het gebouw is opgetrokken van staal en beton. De gevels zijn aan de buitenzijde bekleed met een baksteensoort van een opvallende, maar toch rustige kleur. Hel. contrast, met het overige gedeelte van de gevellijn hoek Kanaalsti-aat. is wel erg groot, maar naar wij vernamen ligt het in de bedoeling de kleine winkeltjes in de naaste toekomst te vervangen door meer representatieve panden. Dit gedeel te van de Kanaalstraat, behoort reeds lang tot het oude winkelcentrum Hereweg- Vi er kant. De onderpuien van het nieuwe winkel pand bestaan geheel uit brede etalage ruimten met ingangen aan beide wegen. Gelijkvloers bevinden zich verder de afde ling woningstoffering, een kantoor en een ontvangkamer, een kleine cantine en an dere voor een groot bedrijf noodzakelijke ruimten. Op de tweede etage laten grote brede ra men een overvloed van daglicht door. Hier is de grote meubelafdeling onderge bracht. De inrichting voldoet, aan de modernste eisen. De overwegende lichte tint van het interieur wordt hier en daar door een kleurige noot onderbroken. In ruime mate zijn linoleum en plastic toegepast terwijl ook een ruim gebruik is gemaakt van emailbeton. Aan de kunstverlichting is, technisch en artistiek gezien, grote zorg besteed. Vooral in het trappenhuis heeft men een eenvoudig maar fraai effect ver kregen. Het pand is volgens een ontwerp van ar chitect W. de Jong gebouwd door Reeu- wijk's bouwbedrijf in Sassenheim. Het pand beslaat een oppex-vlakte van ongeveer 1000 m2. Gisteren werd het gebouw met enige plechtigheid !n gebruik genomen. Oor spronkelijk zou de opening geschieden door de heer Van Tellingen, voorzitter van de Christelijke Bond van patroons in het meubileerbedrijf. Daar deze echter door ziekte verhinderd was heeft in zijn plaats de secretaris van de bond, de heer C. Brou wer, de opening onder grote belangstelling verricht. De heer Brouwer memoreerde in hel kort de tot standkoming van het pand. dal hij een aanwinst en een sieraad voor Lis se noemde. Talrijke bloemstukken gaven het inwendige van het gebouw een fees telijk aanzien. Op de Zandvooi-terweg ter hoogte van de Spechtlaan in Aerdenhout is vanmorgen om kwart over tien een negentienjarige inwoonster van Aerdenhout door een auto aangereden en gewond. Zij stak hard lopend de weg over om nog een autobus van de NZHVM te halen en lette daarbij niet op een auto, bestuurd door een Heëmstedenaar, die uit de rich ting Heemstede naderde. Zij werd aange- x-eden en tegen de weg gesmakt. Het slacht offer werd met hoofd- en armwonden en vermoedelijk een hersenschudding naar het Marinehospitaal in Overveen overge bracht. die de maatsrhappvi vertegenwoordigen zich rondom de Oranjetroon scharen. Ritmisch proza Wim Povel schreef voor het stuk rit misch proza dat balletkansen biedt en ook een „bewegende mensenwand" moge lijk maakt. Wim Povel en Roosje Dries- sen spreken de tekst. W. Kalee van de Ne derlandse Radio Unie verzorgt de muziek- produktie. Door een lange pergola heeft Marius Kruyne voorkomen, dat het pu bliek de optredenden al lang ziet aanko men voordat zij een functie krijgen. Ook door bloemperken met. onder andere 50.000 bolbegonia's heeft hij het speel veld verkleind, zodat het corsospel een compacter presentatie kan krijgen dan in vorige jax-en het geval was. Het is onwaarschijnlijk dat de Koningin het, spel zal bijwonen, zoals geschiedde in 1953 („Juliana Regina") en 1957 („Bloem en Operette"). Wèl hebben de Koningin en de Prins medailles beschikbaar ge steld. In het Scala-theater in Rotterdam zul len vanaf 1 november cinerama-voor- stellingen worden gegeven. Daarmede zal Rotterdam niet alleen een pi-imeur voor Nederland hebben, maar ook een mono polie. Noch Amsiirdam, noch Den Haag heeft namelijk een zo groot bioscoopthea ter, dat, daarin het uit. drie doeken be staande scherm, dat: voor cinerama nodig is, kan worden opgesteld. Bij cinerama krijgt de toeschouwer het gevoel dat hij rechtstreeks bij de handeling op het doek betrokken is. Dit komt omdat de cinera- ma-film van drie afzonderlijke cabines uit wordt gepro.iekteerd, waardoor drie ver schillende beelden op het doek samen smelten tot één groot panorama. Door een gebogen oppervlak van het filmdoek ont staat een diepte-effect. De toeschouwer krijgt nog meer de indruk midden in het gebeuren te staan door de vijf luidspre- kex-batterijen, die het geluid achter het rondlopende doek uitzenden. Twee ande re versterkers, die aan weerzijden van de zaal staan opgesteld, zorgen nog voor de geluiden, die veroorzaakt worden door gebeurtenissen buiten het beeld. In Scala kan het uit drie delen bestaande doek, dat dertig meter lang, tien meter hoog en zeven meter diep is, goed worden -ge plaatst. In Europa kan cinerama uitsluitend in Londen, Parijs, Rome, Milaan en Bx-ussel worden vertoond. Het is de bedoeling, dat een cinerama film maandenlang in een zelfde theater draait. Slechts op deze ma nier kunnen de kosten er uit komen. Er bestaan op het ogenblik vijf cinerama- films. De trappen van het Haarlemse stad huis zullen wel zelden in hun geschie denis zo druk met kinderen bevolkt zijn geweest als vanmorgen, toen de heer J. Wessels in het huwelijk trad met mejuffrouw M. van der Putten. De bruid is namelijk meer dan twaalf jaar onderwijzeres geweest bij de kleu terschool „Het kleuterhoekje" aan de Burgwal te Haarlem en ruim 120 kin deren van de school hadden besloten bij het huwelijk, van hun „juf" haar met een bloemetje te bedenken- Toen mevrouw Wessels beneden aan de trap was aangekomen had zij dan ook een compleet boeket in de hand. Zaterdag 6 september zal tijdens een re ceptie en maandag 8 september tijdens een feestelijke bijeenkomst bef vijftigja rig bestaan gevierd worden van de af deling Haarlem van de Nederlandse Chris telijke Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid. Op 14 augustus 1908 werd de afdeling Haarlem opgericht van de toenmalige Ne- derlandse Christelijke Bouwarbeiders- bond. De oprichters waren de heren B. Verkruyssen en C. de Braai, die bijzonder veel voor de afdeling hebben gedaan. In de loop van de afgelopen vijftig jaar heeft de maatschappij zich op sociaal en econo misch terrein aanmerkelijk gewijzigd. De ze wijzigingen zijn aan de organisatie- vorm van de jubilerende afdeling niet voorbij gegaan. In 1948 besloot de landelij ke organisatie tot een naamswijziging. Waardoor ook in de afdeling Haarlem de mogelijkheid geopend werd dal het tech nisch en leidinggevend personeel lid kon worden van de bond. In 1955 werd na een fusie met de Christe lijke Houtbewei-kersbond het werkterrein uitgebx-eid tot dat voor de bedrijfstakken hout- en bouwnijvei-heid. Tijdens een gesprek met een lid van het dagelijks bestuur bleek ons, dat de ju bilerende afdeling zich een eigen en waar dige plaats in het organisatieleven heeft verwoi ven. Via de afdelingspenningmeester wordt hulp verleend aan de uitvoering van de Werkloosheidwet voor de bouwnijverheid Vooral in perioden van grotere werkloos heid moest zeer veel werk worden verzet. Genoemd moge worden het werk dat ge daan wordt voor het verzilveren van de va kantiezegels van de bouwvakai'beiders. welke verzilveringen regelmatig dienen te geschieden. Voor het sociaal fonds heeft de heer H. Veldman, die vroeger ook een functie in het bestuur heeft vervuld, veel gedaan en nog steeds verricht hij met op gewektheid zijn arbeid. De jubilerende afdeling heeft in het werk van de plaatselijke organen van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf actief mee gewerkt, terwijl in het verleden regelma tig directe medewerking is verleend in or ganen welke een taak in de bouwnijver heid vervulden. Was in de beginperiode het werk van de afdeling veelal een directe vak- en loonak- tie, in de loop van de vijftig jaren is dit werk sterk gewijzigd. Door de centralisa tie van deze activiteiten en dit laatste voor al in de jaren na 1945, is het werk meer geworden dat van informeren, stimuleren, voorlichten enzovoort. Dit laatste wil ze ker niet zeggen dat de afdeling daardoor aan betekenis verloren heeft, dan wel dat de leden aan inspraak op de gang van za ken zijn achteruitgegaan. De regelmatige groei van de afdeling le vert hiervoor een duidelijk bewijs. De af deling telt ongeveer driehonderd leden, waarvan een gi'oot aantal behoren tot de jongere generatie. In het kader van de plaatselijke Christe lijke Besturenbond neemt de jubilerende afdeling eveneens een goede plaats in. Zij mocht in tal van activiteiten van de bestu renbond een aandeel leveren. Het tegen- wooi-dige dagelijks bestuur bestaat uit de heren H. Kroezen, voorzitter, B. Mar- tensen, secretaris en A. G. Hoekstra, pen ningmeester. Het huidige bestuur heeft gemeend op zaterdag 6 september een receptie te hou den. welke van halfvier tot halfzes gehou den wordt in hotel Lion d'Or aan de Kruis weg. Op maandag 8 september zal voor de le den een feestavond worden gehouden, waaraan medewerking verleend wordt door het gezelschap „De Pompadoui-s". Zaterdagmorgen 13 september zal de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, in het Krelagehuis te Haarlem een grote daliliatentoonstelling openen, die op 13 en 14 september zal worden gehouden en die georganiseerd is door de Nederlandse Dahliavereniging in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, afde ling Haarlem. Op een oppervlakte van ruim 1500 vier kante meter zullen meer dan 100.000 dah liabloemen te zien zijn. van de kleine keu rig gevormde pompon a propos tot impo sante reuzen met een middellijn van 40 centimeter, afkomstig uit Amerika en Australië. Het wordt de grootste dahlia tentoonstelling, die ooit binnen onze gren zen werd gehouden. De meeste dahliakwe kers uit ons land en een groot aantal lief hebbers an amateursverenigingen werken samen om deze tentoonstelling tot een gro te gebeurtenis op dahliagebied te maken. Bloemenliefhebbers en vaklieden zullen de beste soorten uit binnen--en buiten land laten zien. De meest waardevolle soorten worden met wisselbekers en pla quettes onderscheiden. De Haarlemse bloemenwinkeliers verzorgen de inrich ting van een eigen gedeelte —zestig vier kante meter van de tentoonstelling.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9