CPanda en de protonplopper Wellicht koeler door onweer Belastingontvangsten in juli niet onbelangrijk gestegen Lindeteves zoekt andere mogelijkheden Wereldnieuws 4 2 Nieuwe brouwerij van Heineken in Den Bosch DRU lanceert wasmachine met wateraandrijving Ontslagen bij Dortmund- Hörder-Hütten-Union Engeland en Nederland beperken tininvoer uit Rusland Invoer van peren door België stopgezet Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 25 tot en met 29 augustus Vijf percents lening Ned. Hervormde gemeente Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland In verband met Indonesië Telaga Patengang passeert opnieuw dividend Eisenhower ondertekent wet op hulp aan Euratoom Hevige concurrentie in de Nederlandse wegenbouw ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 Advertentie TERREIN VREDENBURG Huishoudelijke en luxe huishoude lijke artikelen: Gebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen Glas, aarde, werk, porselein, kristal Luxe metaal, en houtwaren, bestek, kunst- DONDERDAG SEPTEMBER nijverheids- en religieuze artikelen Muziekinstrumenten Klemmeu belen, spiegels, schilderijen, lijsten, woningtextiel Goud, zilver, bijou terieën - Uurwerken - Rokers- benodigdheden Textiel, kleding, DONDERDAG mode- en kleinvakartikelen Leder waren Parfumerieën en kosmetika, toiletartikelen Speelgoed, Sport artikelen Reclame-toegift artikelen, souvenir-en feestartikelen Winkel inrichting, etalageartikelen Voe- dings- en genotmiddelen Handels informaties, voorlichtingsdiensten. TERREIN CROESELAAN Elektrische huishoudelijke appa raten en verlichtingsartikelen, klein Installatiemateriaal Kantoormachi nes, administratiesystemen Kan toormeubelen, archief- en magazijn- Inrichtingen Telefonie- en oproep, systemen Kantoor- en schoolbe- hoeften Naai- en breimachines voor huishoudelijk gebruik Drukwerk, reclamemateriaal en -ontwerpen - Verpakkingsartikelen Woning textiel- kleinmeubelen „Doe het zelf" - tentoonstelling met demon stratiecentrum Handelsinformaties, voorlichtingsdiensten De beurs is geopend van 9-17 uur. Toegangsprijs - ook voor de eerste twee dagen - f 2.50. Catalogus 1 3.-, verkrijgbaar aan de loketten. DE ONTVANGSTEN UIT HOOFDE van de kohierbelastingen bedroegen in juli in totaal 205,9 miljoen tegenover 166,9 miljoen in de voorafgaande maand. Deze stijging kan onder meer worden toegeschreven aan het in betekenis toenemen van betaling van voorlopige aanslagen inkomstenbelasting. Het totale nog in te vorderen bedrag steeg in de verslagperiode met 114,3 miljoen tot 1.330.4 miljoen per ultimo juli. De ontvangsten uit hoofde van de niet-kohierbelastingen beliepen in juli in totaal 439,8 miljoen tegenover 398,5 miljoen in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kwartaal. De opgetreden stijging is in aanzienlijke mate een gevolg van hogere opbrengsten aan loonbelasting. In de verslagmaand werd name lijk aan genoemd belastingmiddel een bedrag van 141,1 miljoen geïnd tegenover 108,7 miljoen in april. Dit verloop kan grotendeels worden aangemerkt als een seizoenverschijnsel, onder meer verband houdende met de uitkering van vakantie gelden in het tweede kwartaal van het jaar. De opbrengst van de omzetbelasting ad 105,5 miljoen vertoonde eveneens een stijging ten opzichte van die in april 99,8 miljoen), mede onder invloed van de ver hoging van de omzetbelasting op diverse artikelen welke op 10 februari 1958 in werking is getreden. De opbrengst van de dividendbelasting beliep 15,6 miljoen en gaf daarmede een niet onaanzienlijke stij ging te zien ten opzichte van de ontvang sten in de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar ten bedrage van 9,3 mil joen. Daarentegen vertoonde de opbrengst van de commissarissenbelasting ad f 5,3 miljoen een lichte daling in vergelijking tot de ontvangsten in juli 1957, welke f 5.6 miljoen beliepen. De ontvangsten aan motorrijtuigenbe lasting ad 10,4 miljoen lagen op wat lager niveau dan in de maand juli van het vorige jaar, toen 10,5 miljoen werd geïnd. Het aan invoerrechten geïnde be drag beliep 71 miljoen. De stijging van de ontvangsten ten opzichte van de op- Aanstaande donderdag zal Prins Bern- hard in 's-Hertogenbosch de nieuwe Hei- nekens Brouwerij officieel in gebruik stel len. Het is de negentiende brouwerij, die door het Heinekens concern geopend wordt en tevens de grootste, die ooit in West-Europa ineens gebouwd is. Het nieuwe bedrijf heeft een brouwcapaciteit, die groot genoeg is om iedere Neder- se ingezetene jaarlijks van achttien glazen bier te voorzien (vier en een halve liter). De flessenvulmachines hebben een ca paciteit van 300 stuks per minuut De ge hele brouwerij is op hypermoderne leest geschoeid en van velerlei nieuwe techni sche vindingen voorzien. De brouwke tels zijn niet meer de fraaie koperen ke tels van vroeger, maar zij zijn boven el kaar geplaatst, geheel in een isolerende ommanteling. De wortkokerij kan van uit een centraal schakelbord bediend en gecontroleerd worden. De DRU-fabrieken zullen binnenkort een wasmachine op de markt brengen, die wordt aangedreven door waterkracht. Het apparaat wordt via een slang op de water leiding aangesloten; het doorstromende water levert de drijfkracht voor een soort schoepenrad dat op zijn beurt weer de wastrommel en daarmee het wasgoed in beweging brengt. Voor de aandrijving heeft men per wasbeurt 55 liter leiding water nodig, dat opgevangen wordt en als eerste spoelwater kan worden gebruikt. Door de wateraandrijving loopt de machine geruisloos en trillingvrij. Verdere voor delen zijn volgens de fabrikanten: geen gebruik van elektrische stroom, en dus geen gevaar voor kortsluiting en stroom stoten. De serieproduktie is onlangs be gonnen. Op de Utrechtse najaarsbeurs zul len enkele van deze nieuwe hydraulische wasmachines in bedrijf te zien zijn. Scheveningen brengst in de vorige maand af 69 mil joen kan geheel worden toegeschreven aan hogere ontvangsten uit hoofde van het bijzonder invoerrecht op benzine. De lichte stijging van de opbrengst van de accijns op gedistilleerd, namelijk van 10,3 mil joen in juni tot 10.9 miljoen in juli, hangt samen met de omstandigheid, dat in de verslagmand vijf betaaldagen voorkwamen. De ontvangsten wegens accijns op suiker en op bier, ten bedrage van resp. 8.2 en 3,6 miljoen kunnen als relatief hoog worden aangemerkt. Daarentegen vertoon de de opbrengst van de tabaksaccijns ad 41,8 miljoen een teruggang ten opzichte van de hoge ontvangsten van de vooraf gaande maand 46,3 miljoen). (Van onze correspondent in Bonn) De grootste ijzer- en staalfabrieken van de Bondsrepubliek, de Dortmund-Hörder- Hïitten-Union, waarvan de aandelen voor 40.8 percent in handen zijn van de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden, heeft 600 arbeiders moeten ontslaan ten gevolge van de slech te ordersituatie. Bij deze fabriek werken 20.000 mensen. Van de zijde van het ar beidsbureau te Dortmund, waar de fa briek om toestemming voor de ontslagen heeft gevraagd, bestaan geen bezwaren. Men ziet in deze tijd gemakkelijk kans de ontslagen arbeiders snel weer aan de slag te brengen, uiteraard niet in de staalin dustrie maar in de bouwnijvex-heid en an dere bedrijfstakken. Inmiddels hebben ook andere staalbedrijven moeten aankondi gen, dat zij wegens de dunne orderporte feuille zullen moeten overgaan tot het ontslaan van arbeiders. Reden tot ongerustheid is er echter op het ogenblik niet. De staalindustrie scha kelt slechts terug naar normalere verhou dingen. Tot voor kort moest zij alle reser ves aanspreken, alle hoogovens en wals- werken draaiden op volle kracht en steeds meer arbeiders werden aangetrokken. Thans is er sprake van een normalise ring van de verhoudingen, die gepaard gaat met stillegging van bepaalde bedrijfson derdelen en dus met ontslag van overbodi ge arbeiders. Blijkens een bekendmaking van de En gelse regering hebben Engeland en Ne derland op verzoek van de tinproduceren- de landen, die bij de internationale tin overeenkomst zijn aangesloten, besloten de invoer van tin uit de Sovjet-Unie die de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen te beperken. De tinuitvoer van de Sovjet-Unie naar de niet-communistische landen is volgens de bekendmaking der Engelse regering ge stegen van 450 ton in 1956 tot ongeveer 9.000. Ion in 1957. In het lopende jaar is deze uit voer ongeveer twee maal zo hoog als het peil van de uitvoer in 1957. Het tin uit de Sovjet-Unie wordt hoofdzakelijk uitge voerd naar Engeland en Nederland en dit is de reden, waarom de produktielanden van de internationale tinovereenkomst het verzoek om beperking van de invoer tot deze beide landen hebben gericht. De stij ging van de Russische tinuitvoer zou vol gens de Engelse regering kunnen leiden tot 'n ineenstorting van de tinprijs op de we reldmarkten tot grote schade van de tin- producerende landen. De leden van de in ternationale tinovereenkomst, waartoe als produktielanden Malakka, Bolivia, Indo nesië, de Belgische Kongo, Siam en Nige ria behoren, passen sedert geruime tijd een stelsel van beperking van de tinuitvoer toe met het doel de sterk gedaalde tinprijs voor verdere daling te behoeden. Naast de ze beperking van de uitvoer der produk tielanden opereert er een tinbufferfonds, dat tin koopt, wanneer de prijs een mini- mumpeil van 730 pond sterling per ton bereikt. Door de aanzienlijk toegenomen tinuitvoer der Sovjet-Unie wordt dit sta bilisatiestelsel aan een zware druk bloot gesteld. (Reuter). Opnieuw is een Nederlands tuinbouw- produkt toegevoegd aan de rij van produk- ten welke niet meer naar België geëxpor teerd mogen worden. Belgische autoritei ten hebben namelijk bekendgemaakt dat met ingang van zondag 31 augustus de in voer van Nederlandse peren zal worden stopgezet. Zaterdag 30 augustus is de laat ste dag van inklaring. In de afgelopen da gen was er steeds een behoorlijke vraag van Belgische zijde naar Nederlandse pe ren. De prijzen van het hoofdras, de Claps Favorite, vertoonden elke dag een lichte stijging. Bospeen Met ingang van 1 september zal tot na der order geen minimumprijs meer gel den bij de invoer van bospeen in België en Luxemburg. Dat betekent dat Nederland met ingang van deze datum weer bos peen naar België en Luxemburg mag ex porteren. Van 1 juli af was dat verboden. Vrijdag 29 augustus 1958 De Zuidhollandse Bank meldt dat de in schrijving op ƒ300.000 30-jarige 5 percent obligaties in stukken van nominaal ƒ100.- en 500.- ten laste van de Hervormde Ge meente Scheveningen is opengesteld tot de koers van 100 percent. De storting op de toegewezen obligaties moet plaats hebben op woensdag 1 oktober 1958. De aflossing zal a pari plaats hebben in 30 jaar en vangt aan in 1959. Versterkte aflossing kan pas plaats hebben na 1 januari 1968. Irak en de olieroyaltles De Iraakse regering heeft de Iraq Petroleum Co. medegedeeld dat Irak zich zal houden aan de contracten die deze maatschappij heeft geslo ten voor de exploitatie van de olievelden. Dit wordt medegedeeld in een communiqué van de Iraq Petroleum Co. De Iraakse regering heeft de directeur van de I.P.C. Herrigde er niettemin op gewezen dat zij zich het recht voorbehoudt een andere verdeling der inkomsten dan op „50/50"- basis te vragen, indien deze regeling in de buur landen niet meer wordt toegepast. In een derge lijke aanpassing is overigens reeds voorzien in een brief van de Iraakse regering aan de maat schappij, daterende van september 1951. Oost-Duitsland en de V,A,R. Vrijdag is in Oost-Berlijn een overeenkomst inzake economische en technische samenwerking tussen Oost-Duitsland en de Verenigde Arabische Republiek getekend. Oost-Duitsland verleent de Verenigde Arabische Republiek een krediet van 7,5 miljoen Egyptische ponden voor de aanschaf fing van complete fabrieksuitrustingen en ma chinerieën Oos1 -Duitsland zal voorts specialisten naar de Verenigde Arabische Republiek zenden en Egyptenaren opleiden aan hogescholen en vakscholen en in bedrijven en instellingen. Laagste Hoogste Laatste ;<ftT«"orscl' il koers koers tijdvak t.o.v. 22 aug. 2051/2 197% 3% Van Berkei's Patent 192 Van Gelder Zonen 184 184 Ys Kon. Ned. Hoogovens 334 339 2761/2 273 Va 1V2 Philips 311 322% 311% 11% Unilever 393% 378 23% Wilton-Fijenoord 186 193 190% 6% Kon. Petroleum 170,20 165,20 5,65 Holland-Amerika Lijn 144 139% 1% Kon. Ned. Stoomboot Mij 141 144% 141 1 Vs Ned. Scheepvaart Unie 134 129 1% Van Ommeren 234 2301/2 4% Amsterdam Rubber 67 69% 67 2% 109% 104% 4 122,50 118,10 ƒ5.35 3 Staffellening 1947 91«/« 92 91"/.-,2 Vsi 3% Invest cert. Nederland 95 H 95% 95,s/S2 Vis 3% Nederland 1962 64 94% 9416/s2 6% Nat. Woningbouwlening '57 109Vi6 109% 109% 0 Omzetten (non.inaal) Vorige week (def.) Deze week (vourl.) Aandelen Aandelen 12.258.354,— 11.410.807, Obligaties Obligaties 13.020.746,— 13.123.097,— LINDETEVES is al jaren geleden begonnen om de bakens in Indonesië te verzetten en te trachten het wegvallen van de zakenmogelijkheden aldaar op den duur te vervangen, aldus het jaarverslag over 1957. De recessie heeft invloed gehad op de resultaten van het afgelopen boekjaar die, hoewel bij 1956 ten achter gebleven, op redelijk peil bleven. De winst op goederen heeft 917.365 bedragen (v.j. 1.444.156). Aan dividenden van de dochterondernemingen kwamen binnen 546.905 (v.j. 427.990). Afgeschreven werd op vaste eigendommen enzovoorts 204.038 (v.j. 73.591), waarna een saldo winst resteert van 1.260.231 (v.j. 1.798.556), welk bedrag wordt voorgesteld over te brengen naar een bijzondere reserve onder het hoofd crediteuren ter dekking van de in 1958 gemaakte en nog te maken kosten in verband met de gebeurtenissen in Indonesië. Verder wordt voorgesteld, zoals bekend, een dividend van 6 percent uit de dividendreserve (v.j. 10 percent). Het is zeer moeilijk voor 1958 voorspel lingen te doen, mede in verband met het wegvallen van de zaken met Indonesië en de algemene achteruitgang over de gehele wereld. De winst over 1958 bleef tot op heden achter vergeleken met dezelfde pe riode van 1957. Over de toestand van de vennootschap in Nederland wordt gezegd, dat naast de activiteiten op exportgebied de uitbreiding van de zaken in Nederland van groot belang wordt geacht. Naar een verdere expansie wordt ge streefd en in dit verband is het verheu gend te kunnen mededelen, dal een bedrijf is overgenomen waardoor de activiteit in Nederland op technisch gebied belangrijk zal kunnen worden uitgebreid. De rechtstreekse exportzaken naar de landen waar de n.v. vestigingen heeft, ver tonen een bemoedigende stijging. Het werd De nieuwe toestand die ontstaan is en nog bestaat door de onderbeheerstelling van de ondernemingen van de n.v. Cultuur Maatschappij Telaga Patengang is, blijkens het verslag over 1957, onoverzichtelijk. Het Nederlandse personeel is goeddeels gerepa trieerd. De cultuurtechnische gang van zaken verliep overeenkomstig de verwach tingen. Het bruto exploitatiesaldo in Indonesië beliep rp. 10,2 miljoen (v.j. rp. 4,6 miljoen). Na afschrijvingen resteert een saldo (even tueel voor belastingen, verplichte winst reserve. transferheffing en transfer) ad rp. 3,3 miljoen (rp. 2 miljoen). De oogst be droeg in totaal 1602 ton (1534) thee en 832 ton (920) rubber. Het algemeen reservefonds en de extra reeserve zijn geheel teruggevoerd naar de verlies- en winstrekening. Hierna wordt een bedrag van 523.049 afgezonderd voor een reserve voor afschrijving. De verlies- en winstrekening over 1957 sluit dan zon der nadelig saldo. Diverse en bijzondere lasten vergden 53.479 61.162). De uit gaven in Nederland zijn intussen tot een minimum teruggebracht. Evenals over 1956 wordt het dividend gepasseerd. President Eisenhower heeft de wet on dertekend, die hem machtigt steun te verlenen aan Euratoom. De ondertekening door de president stelt de nucleaire hulp bronnen van Amerika echter het atoom- streven van België, Nederland, Luxem burg. Italië, Frankrijk en West-Duitsland. Die naties hebben zich ten doel gesteld, een produktie-capaciteit van een miljoen kilowatt atoom-elektrische energie in West-Europa te verwezenlijken voor het einde van 1963. De wet machtigt de president 3 miljoen dollar toe te kennen voor onderzoek en ont wikkeling, een bedrag, dat naar men ver wacht, in een periode van vijf jaren tot 50 miljoen dollar op zal lopen. De Eura- toom-gemeenschap zal evenredige be dragen voor onderzoek in een fonds stor ten. De wet maakt de weg ook vrij voor een 135 miljoen dollarlening van de Ex port-Import Bank om Euratoom te helpen zijn plannen voor atoomenei'giefabrieken ten uitvoer te brengen. De brandstof zal aan de groep verkocht worden door Ame rika op een basis van geen contante be taling. (UPI) 27. Joris was de eerste, die overeind krabbelde om een onderzoek te gaan in stellen naar het merkwaardige oord, waarin hij en Panda terechtgekomen wa ren. Het zag er nogal vreemd en geheim zinnig uit en hij merkte dan ook al spoe dig op: „Ik geloof, dat wij het getroffen hebben, makkertje! Dit is precies het soort bouwwerkjes, waar ik een zwak voor heb, het onbekende trekt mij nu eenmaal aan en heeft me niet zelden ten voordeel ge strekt „Ik ben je makkertje niet", zei Panda korzelig, „en ik vind het hier naar! Het is lelijk en eenzaam en ge vangenisachtig!" „Precies!" gaf Joris on middellijk toe. „Vandaar ,dat het de be woners van dit oord waarschijnlijk ge noegen zal doen, een groepje opgewekte en ontwikkelde lieden als wij, welkom, te kunnen heten! Let op!" En met die woor den klopte hij op wat hem een deur leek. Bijna op hetzelfde ogenblik verdween ech ter de vrolijke uitdrukking van zijn ge laat, om plaats te maken voor een van ontsteltenis, en die overgang was zó plot seling, dat Panda verontrust, overeind kwam. en vroeg: „Wat is er aan de hand?" „Aan de ha.nd? Het hele gebouw zit, aan mijn hand!" hijgde Joris, worstelend, om vrij te komen en inderdaad., de hand, waarmee hij geklopt had, werd door een geheimzinnige kracht vastgezogen aan de deur raadzaam geacht een kern van ervaren medewerkers in Indonesië te laten ondanks de sombere vooruitzichten. De behaalde resultaten in Indonesië waren alleszins be vredigend. Over 1955 en volgende jaren werd geen winsttransfer ontvangen. Door de stopzetting van de sociale transfers door de Indonesische regering worden aan de middelen in Nederland belangrijke eisen gesteld voor de noodzakelijke tege moetkomingen aan het gerepatrieerde per soneel. De kosten ontstaan in 1957 in dit verband werden ten laste van dat jaar gebracht. Verder geeft de raad van bestuur nog een uitgebreid overzicht over de vesti gingen van de n.v. in het buitenland die door elkaar genomen bevredigende resul taten in het afgelopen jaar hebben te zien gegeven. Tengevolge van de mindere werkge legenheid in het tweede halfjaar van 1957 en het eerste halfjaar van 1958 werden tal van werknemers door de leden van de Nederlandsche Vereeniging van Wegen bouwers ontslagen, waaronder zelfs leden van de vaste staven, aldus blijkt uit het verslag 1957/1958 van genoemde vereni ging. Bovendien werd er aanmerkelijk minder geïnvesteerd. De concurrentie-positie van de Neder landse wegenbouwers is als gevolg hier van ten opzichte van het buitenland ver slechterd. Daarenboven is de toestand er nog slechter op geworden daar als gevolg van een tekort aan opdrachten een slopen de concurrentie is ontstaan, welke de financiële basis van de Nederlandse wegenbouwfirma's er zeker niet beter op heeft gemaakt. Het moge zo wordt in het verslag op gemerkt voor de opdrachtgevers een plezierig gevoel zijn, indien men enige iaren werken kan opdragen tegen een lager bedrag dan voorzien was, voor de op drachtgevers in hun totaliteit is het echter van veel groter belang de zekerheid te hebben, dat men te maken heeft met een bedrijfsleven, dat in ieder opzicht finan cieel gezond is en dat is uitgerust met de meest moderne outillage. Te betreuren valt het ook, aldus de ver eniging, dat in tal van aanvullende wer ken wederom de „handkracht-clausule" is verschenen, met andere woorden: dat. dat gene, wat op de meest rendabele wijze ma chinaal kan worden uitgevoerd, op minder rendabele wijze met de hand moet worden gemaakt. D'e wegenbouwers achten dit te betreuren, omdat juist <n de toekomst enerzijds in ons land meer internationale concurrentie te verwachten is en ander zijds een grotere markt voor de Neder landse ondernemers wordt geopend als gevolg van het 1 januari 1958 in werking getreden verdrag van Rome. Roekeloosheid. Bij een Pools vliegfeest te Komorno, in Silezië, zijn donderdag twee vliegers om het leven gekomen, doordat een „Junak-2" verongelukte- Volgens de autoriteiten is het ongeluk te wijten aan roekeloosheid van de be stuurder. Spionageproof. De Amerikaanse regering is van plan nabij New York een speciale wolkenkrabber voor haar delegatie bij de UNO te bouwen, die veilig voor spio nage is. Het huidige gebouw op Park Avenue levert namelijk vele moeilijk oplosbare veiligheidsproblemen op. Het gebouw van 12 verdiepingen zal begin 1960 gereed zijn. Vertrouwelijk. „Tass" meldt, dat de be kende, thans in de Sovjet-Unie vertoe vende Amerikaanse Negerzanger Paul Robeson in een vakantieoord in de Krim een „vertrouwelijk gesprek" met de Sovjet-premier Kroesjtsjev heeft ge had. Beiden woonden ook een concert voor kinderen bij, waarop Robeson het Russische lied „uitgestrekt is mijn ge boorteland" zong. Kwasi-quiz. De New Yorkse officier van Justitie Frank Hogan heeft bekend ge maakt, dat hij heden een verhoor zal afnemen aan de producers van de grote quiz „twenty-one" en aan de voormali ge deelnemer aan deze quiz die beweert dat hij de antwoorden had moeten in studeren. De producers, Jack Barry en Dan Enright, hebben van hun kant bekend gemaakt, dat zij met bewijzen zullen komen dat de man die hen be schuldigd heeft, Herbert Stempel, boos opzet had. Aardgas. De Sovjet-Unie zal haar aard gasindustrie in de komende 15 jaar 13 al5 maal vergroten en deze brengen op ongeveer 300 miljard kubieke meter, aldus een besluit van de regering en het centrale comité der communisti sche partij. Volgens waarnemers zal deze uitbreiding geschieden ten be hoeve van de uitvoering van het plan van Kroestsjev inzake een enorme uit breiding van de chemische industrie, die hierdoor de beschikking zal krij gen over een vrijwel onuitputtelijke bron van grondstoffen. Ongeregeldheden. Voor het gebouw van de Petroleos Mexicanos (Pemex) in Me xico City is het vrijdag tot ernstige onr geregeldheden gekomen tussen politie en demonstranten. Twee betogers kre gen schotwonden en moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. De politie maakte gebruik van traangas en wa terkanonnen om de menigte, voorna melijk studenten en olie-arbeiders, uit een te jagen. De demonstranten protes teerden tegen het beleid van het huidi ge vakbondsbestuur. Blijven. De UNO-commissie voor vereni ging en herstel van Korea verklaart in haar jaarlijkse rapport, dat de UNO- strijdkrachten naar haar mening in Ko rea moeten blijven, totdat alle nodige maatregelen voor de vorming van een democratische en onafhankelijke rege ring voor geheel Korea door vrije ver kiezingen onder toezicht van de UNO zijn voltooid en de veiligheid in Korea is hersteld. Signalement. Twee dagen geleden kwam bij een Romeinse kunstschilder een man, die zich als kunsthandelaar voor stelde. Hij „leende" een schilderij om het aan een „cliënt" te laten zien en liet niets meer van zich horen. Het kost te Consolazione tien minuten om een portret van de oplichter te schetsen. De politie herkende de dader, hier on middellijk uit: het was een oude beken de, die prompt daarop werd gearres teerd. De afgelopen 24 uur bleef ons land in 't overgangsgebied tussen de warme lucht boven het vaste land en de koelere oceaan- lucht boven Engeland en West-Frankrijk. De onweersactiviteit in het overgangsge bied nam gisteravond in het westen van het land toe. Door de onweersbuien was er in een groot deel van het land vrij veel bewolking, waardoor de nachtelijke afkoe ling sterk werd getemperd. Op sommige stations kwam de temperatuur niet lager dan 18 graden. Het overgangsgebied ver plaatst zich maar zeer langzaam naar het oosten. Dit hangt samen met de hand having van een hogedrukgebied boven Ncordoost-Europa en het afbuigen van een oceaandepressie in noordelijke richting. De luchtdrukverdeling in onze streken blijft daardoor vlak. In de bovenlucht staat evenwel nog een krachtige zuidzuidweste- lijke wind, waarmede gemakkelijk on weersstoringen uit Frankrijk naar onze streken kunnen worden gevoerd In vel band daarmede blijft voor morgen de kans op een regen- of onweersbui bestaan. De temperaturen zullen overdag in het westen van het land door zeewind lager zijn dan in de oostelijke helft, hoewel onweer ook daar enige afkoeling kan brengen. WEERRAPPORTEN Zondag 31 augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.32 uur. Maan op 20.04 uur, onder 8.12 uur. Maandag 1 september Zon op 5.50 uur, onder 19.29 uur. Maan op 20.07 uur, onder 9.16 uur. 6 sept. 13 sept. 20 sept. 27 sept. Maanstanden 11.24 uur 1. k. 13.03 uur n. m. 4.17 uur 1. k. 22.43 uur v. m. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 31 augustus Hoog water 4.52 en 17.15 uur. Laag water 0.44 en 12.59 uur. Maandag 1 september Hoog water 5.25 en 17.47 uur. Laag water 1.19 en 13.28 uur. Temperaturen Duiten- M *0 land maxima van gis te- Wï ren Binnenland heden A £s 7 uur. Neerslag: laatste c 24 uur. £■2 eS Den Heidei lichte regen windst. 19 9 Ypenburg half bew. windst. 19 2. Vlissingen geheel bew. nnw 17 1 Eel de mist windst. 18 0 Twente mist windst. 17 0 De Bilt mist nno 19 0.1 Eindhoven mist nnw 19 0 Vlv Z.-Limb mist zw 19 0 Helsinki onbewolkt ono 20 0 Stockholm geheel bew 0 20 0 Oslo zwaar bew no 19 10 Kopenhagen zwaar bew ozo 19 0 Aberdeen licht bew. zzo 19 0 Londen zwaar bew windst. 20 0.1 Amsterdam licht bew. no 26 1 Brussel geheel bew w 29 0 Luxemburg half bew. windst. 25 0 Parijs zwaar bew. n 28 0 Bordeaux zwaar bew windst. 26 0.3 Grenoble licht bew. windst. 27 0 Nice licht bew. n 28 0 Berlijn licht bew. 0 25 0 Frankfort zwaar bew ono 28 0 München zwaar bew 0 28 0 Zürich mist nw 28 0 Genève zwaar bew. windst. 25 0 Locarno zwaar bew. windst. 28 0 Wenen half bew. zw. V. 24 0 Innsbruck onbewolkt zw. V. 31 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 A.iaccio half bew. nw 29 0 Madrid licht bew windst. 29 0 Mallorca regenbui 0 27 0.1 Algiers zwaar bew. zw 30 0.6

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2