Mode Kunstgebitten Boze buurvrouw sneed voetbal in repen Programma Volksuniversiteit Haarlem werd kampioen 4 x 100 m. junioren in titelstrijd te Amsterdam Marionetten uit eigen hand DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 HAARLEMSE POLITIERECHTER Feestelijke zangdienst door duizenden bijgewoond Burgerlijke stand van Haarlem Opdracht voor een opera TYBB zegevierde in het Vierhout-toernooi Loos alarm was oorzaak van grootscheepse reddingspogingen GITA tweede in driekamp in Beverwijk DWT won twee eerste prijzen in Swift-toernooi Kemphaan-toernooi HBC Coen Visser winnaar in Heemskerk Trillend van ingehouden verontwaar diging zat een 67-jarige Haarlemse zich in het beklaagdenbankje bij de Haarlemse politierechter te verbijten. Ze kon er niet bij dat ze daar als een boosdoenster te recht moest staan, terwijl ze toch dacht het grootste gelijk te hebben. „Altijd hebben we last van die jongens. Dat voetballen op straat is nog daaraan toe. Maar om de haverklap zaten ze in mijn tuintje om er hun bal uit te halen en dan vernielden ze de bloemen en planten of het geen geld kost", zo luidde haar bit tere klacht. Toen het weer eens zover was dat de bal in haar voortuintje belandde had ze 'm niet meer teruggegeven. Voor de ogen van de jongens had ze de bal in stukken gesneden. „Dan konden ze in ieder geval met die bal geen kwaad meer doen", zei de verdachte en ze zette een tevreden gezicht. „Wel honderd keer heb ik ze gewaarschuwd ergens anders te gaan spelen maar ze lachten me nog op de koop toe uit of scholden „ballendief', voegde ze eraan toe. Mr. J. P. Petersen knikte meelevend en liet de vader van het gedupeerde jongetje als getuige voorkomen. „Het was een bal van drie-vijftig, edel achtbare, maar het ergste vond ik. dat de ze vrouw die bal aan repen sneed waar die jongens bij stonden. Dat vond ik een min ne streek", zei deze. „En waar spelen ze nu", wilde de poli tierechter weten. „Even verder op een landje", lichtte de vader hem in. De verdachte ging plot seling rechter zitten en gebaarde heftig dat het niet waar was. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, kon het zich wel voorstellen dat verdachte in drift had gehandeld, maar hij was van mening, dat het toch ook niet aanging andermans eigendom te vernie len. Vijftien gulden of zeven dagen hech- nis, vorderde hij. Verdachte wilde weel een stroom van grieven tegen de vader van het jongetje de vrije loop laten, maar mr. Petersen voorkwam dit bijtijds door haar mede te delen dat hij zich ook wel met deze eis kon verenigen. „U kunt nog in hoger beroep ook", zei hij maar de ver dachte schudde haar hoofd over zoveel onrecht en stevende mokkend de rechts zaal uit. „Kunstmaan" in café Op een zaterdagavond in juni van dit jaar vloog een biljartbal als een ge lanceerde kunstmaan door een café aan het Spaarne. Een grote ruit trachtte het projectiel uit zijn baan te brengen maar lag even later in gruzelementen. En dat alles kwam doordat een der bezoekers zich niet over zijn verlies aan de biljartta- Adverl.ent.ie DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U "s morgens eeD weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, waDt DENTOFIX doet zijn plicht I Dit moderne, antiseptische poeder werkt als eeo beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkriigbaai in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Duizenden inwoners van Haarlem en omgeving hebben zaterdagavond, op de vooravond van de verjaardag van prinses Wilhelmina, de feestelijke zangdienst in de Grote Kerk onder auspiciën van de Ba- vocommissie in het Bijzonder kerkewerk der Hervormde Gemeente Haarlem, bij gewond. Het programma bestond uit orgelspel, koor- en gemeenschappelijke zang en een toespraak van ds. J. van den Blink, vloot- predikant. Het jeugdkoor „Inter Nos" zong onder leiding van Jan Booda onder andere lie deren uit de cantate „In 't kroningsjaar", gecomponeerd door de oud-Haarlemmer Philip Loots ter gelegenheid van de troons bestijging op 5 september 1898 door konin gin Wilhelmina. De zestienjarige Ans Philippo zong hierin een zeer verdienste lijke solopartij. Emmy van Eden bege leidde het koor aan de vleugel. Het orgel spel in de hele dienst werd verzorgd door Piet van Egmond. Ds. J. van den Blink sprak over „De les der geschiedenis". Hij meende, dat het nog zin heeft om de verjaardag van prinses Wilhelmina te vieren, alsmede het feit, dat zij zestig jaar geleden de regering aan vaardde In geen enkele periode van onze vaderlandse geschiedenis is er zoveel ge beurd als in de zestig jaar, die thans ach ter ons liggen. Twee wereldoorlogen hebben de aarde geteisterd, onze koloniën zijn van het vaderland gescheiden, de handel met de Oriënt is grotendeels verdwenen. Dui zenden, geboren in het zonneland overzee, wachten hier in een kil, zonneloos land op de dood. De techniek en wetenschap na men een enorme vlucht. Tronen wankel den, koninginnen en konigen werden ver jaagd. De geschiedenis leert ons een les, aldus spreker. Helaas zegt deze geschie denis onze jeugd niets meer. De regering van koningin Wilhelmina werd geken merkt door een groot vertrouwen op God. BEVALLEN van een zoon: 30 aug. A. E. A. van Setten-De Lange: J. Serné- Kriege; T. M. Raam-Slebe; M. C. Bakker- Van Vuuren; C. Hubers-Kiekens; W. J Bleeker-Van der Breggen; 31 aug. J. van Duijn-Elenbaas; A. M. van Leeuwen - Pollie; C. M. J. Dillen-Van der Geest; H. A. Hartman-Zorge. BEVALLEN van een dochter: 29 aug M. Rietman-Tombroek; 30 aug. J. A. M KloosterijDe Mooij; 31 aug. H. M. van Trigt-Jonkheer; A. van den Nouwland- Groot; E. Looijen-Van der Werf; J. A. Smink-Vlug; J. E. J. van Es-Knoop; 1 sept. C. A. Moolenaar-Schipper. ONDERTROUWD: 1 sept. J. van dei- Hoek en F. E. Dijkstra; J. H. F. M. Boer- mans en E. J. M. Krouwels; A van der Putten en C. .J. Dirks. OVERLEDEN: 30 aug. O. Heijdt, 90 jr., M. van Heemskerkstraat; C. den Hertog, 88 jr., Javastraat; 31 aug. D. Horeman, 78 jr.. Gijsbr. van Aemstelstraat. fel kon heenz.et.ten. Hij begon ruzie te ma ken en werd zelf§ beledigend tegenover een van de dochters van de caféhouder, die hem tot een meer gematigd optreden wilde bewegen. Die uitlating van de bezoeker bracht hem voor de Haarlemse politierechter. Dat hij en passant nog een biljartkeu door midden brak en de caféhouder overi gens een figuur als een boom een bloe dende wond in het gezicht sloeg stond niet op de dagvaarding. „Ik moet het onbewust hebben gedaan" zei de vechtersbaas, een 27-jarige scha renslijper uit Heemstede. „Ik had name lijk nogal wat op, edelachtbare. Maar ze hebben me ook behoorlijk toegetakeld. De biljartbal hebben ze me nagegooid, dus aan de vernielde ruit heb ik geen schuld". De officier eiste twee weken gevange nisstraf. De politierechter maakte er ech ter een gecombineerde straf van: zestig gulden boete en twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. aan Jurriaan A ndriessen De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. R. G. A. Höp- pener, heeft de Haagse componist Jur riaan Andriessen opdracht verleend tot het componeren van een korte opera. De praktische uitvoering van het werk moet ook zijn afgestemd op gezelschappen van kleine omvang. Het David Vierhout toernooi voor aspi ranten, dat elk jaar door Schoten wordt georganiseerd, heeft de overwinning ge bracht aan TYBB. Dit elftal werd winnaar van zijn poule en moest met Schoten, dat nummer één was geworden in de andere groep, om de beker kampen. De jeugdige TYBB-ers zegevierden in deze finale met twee-nul. Alkmaarse Boys en DSS stre den om de derde en vierde prijs, welke strijd in een gelijkspel eindigde (1-1). Een serie strafschoppen bezorgde de Boys uit Alkmaar de eervolle derde plaats. De eindstand werd dus: 1: TYBB, 2: Scho ten, 3: Alkmaarse Boys, 4: DSS. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken, waarin is opgenomen de Haar lemse Kunst Gemeenschap, opent het win terseizoen op donderdag 2 oktober met een bijeenkomst in de Stadsschouwburg. On der de titel „Drie Eva's en één Adam" zullen Georgette Hagedoorn. Sophie Stein, Hetty Blok en Cor Lemaire optreden. Georgette Hagedoorn zal aan de piano begeleid worden door Pierre Verdonck. Ir. H. A. M. Dibbits zal op vrijdag 3 ok tober spreken over het Deltaplan en daar bij lichtbeelden vertonen. „Tot de uiterste grenzen der aarde" 'tocht van Alaska naar Vuurland) is het onderwerp dat mr. Th. Regout op dinsdag 14 oktober zal be handelen. Vrijdag 24 oktober spreekt de heer S. L. Harlz over „Drukprocédé's bij de n. v. Grafische Inrichting Joh. Ensche dé en zonen en vrijdag 14 november dr. E. F. Jcobi over „Artisgeheimen". Op de dinsdagen 21 oktober, 4 november en 25 november zal aandacht: gevraagd worden voor de levende schrijvers. De heer B. Rijdes houdt een inleiding en drie auteurs zullen zich aan de belangstel lenden laten voorstellen en wel H. Lampo, Kitty de Josselin de Jong en Ed. Hoornik. Er zullen voor de kerstvakantie twee kamermuziekavonden geveven worden en wel op 30 oktober, waarop het Hollands Strijkkwartet optreedt en op vrijdag 12 de cember dan zingt de mezzo-sopraan Irma Kolassi met. begeleiding van Jacqueline Bonneau. Ook zullen jonge toonkunste naars weer gelegenheid krijgen op te tre den. In de loop van het seizoen zal Paul Chr. van Westering inleidingen houden over concerten van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. De volgende cursussen staan voor de komende maanden op het programma: Kees Hana over „De natuur van zee, strand en duin (6, 13 en 20 oktober); Thole Beishuizen over „Het Nabije Oosten" (8, 15 en 22 oktober); J. Moolenijzer over „Het orkest en zijn instrumenten" (27 ok tober, 3, 10 en 17 november); ds. Över- bosch over „Wij vermoeide, moderne men sen" (23, 30 oktober, 6 november); dr. G. L. van der Zwaag over „Het kankerpro bleem" (29 oktober, 5 en 12 novembeer-; J. Vriend over „moderne architectuur" (19. 26 november en 3•december); dr. J. Meyer over „Van Israëlieten tot Isarae- lier" (24 november, 1 en 8 december); L. Postma over „Plastische vormgeving in diverse materialen" (23 september tot en met 9 december); L. Schutte over „teke nen naar model" 6 donderdagen van 9 ok tober tot en met 13 november; K. Schuite- ma over „Spreken in het openbaar". Ver der zullen weer taalcursussen Duits, En gels, Frans, Italiaans, Latijn, Spaans en Zweeds worden gehouden. Heemstede In het Minerva-theater zal mejuffrouw C. Hofstede Crull op vrijdag 10 oktober spreken over „Siena, de hooghartige, in het land van de Rode Aarde". In drie voordrachten zal mevrouw dr. H. E. 's Jacob het onderwerp „Kunsthistorische reis door Spanje" en de schipper Mees Toxopeus zal op vrijdag 21 november ver tellen over zijn ervaringen bij het redden van drenkelingen langs de Nederlandse kust. Een naar alle waarschijnlijkheid loos alarm is er aanleiding toe geweest, dat gistermiddag grootscheepse zoek- en red dingspogingen zijn ondernomen in de om geving van het Bloemendaalse en Zand- voort.se strand. Bezoekers aan het strand hadden de Bloemendaalse Reddingsbrigade oogebei :I met hef bericht, dat een badgast oo een rubberband in zee was afgedreven. Men had in de verte een band zien drijven met iets wits, dat oo een badmuts leek. Na ontvangst van dit alarmerende bericht 'iin twee helikonters. drie schepen en le den van de Reddingsbrigade urenlang vruchteloos in de weer geweest om een sooor van de afgedreven badgast te vin den. Het waren de loodsboot „Deneb" en de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmu'den. de sleepboot ..Maas" uit Hoek van Holland en twee helikopters van de opsporings- en reddingsdienst, die van on geveer kwart voor één tot kwart voor drie de zee hebben afgezocht. Tegen drieën werden de nogingen gestaakt, zonder dat men iets had gevonden. I.ater zijn de rub berband en een bal aan de kust bij Zand- voort aangespoeld. Van een badgast ont brak echter alle spoor. Bij de politie van Bloemendaal was ook geen bericht van vermissing binnengekomen. Men vermoedt, dat. de strandgasten een witte meeuw op een rubberband voor een badmuts hebben aangezien. Concert. Woensdagavond zal de r.k harmonie „St. Michael" op het Raadhuis plein in Heemstede een concert geven. Een wel zeer ongewoon transport heeft gistermiddag in de omgeving van het Haarlemse Spaarne plaats gehad. Bij Conrad-Stork is een kraan gebouwd, die vervoerd moest ivorden naar het reactorcentrum in Petten. Dat 't trans port, dat door de fir%-a G. Éodde uit Haarlem, werd uitgevoerd, nogal ivat uM$m, voeten in aarde had bewijst deze foto, waarop het 24 meter lange gevaarte op de auto staat, die het in de afgelo pen nacht naar Pelten heeft gebracht. Tevoren moest de kraan met behulp van een bok van de ene kant van het Spaarne naar de andere worden vervoerd. Onder ideale weersomstandigheden werden in Amsterdam de Nederlandse estafette kampioenschappen gehouden. Deze wedstrijden bleven sfeerloos, ook al. omdat er slechts enkele malen van goede prestaties te genieten viel. Voor „Haarlem" was het verheugend, dat dit ook het geval was, toen de jeugdploeg 4 x 100 m in de baan was. Met een prima wisseltechniek toonde de ploeg zich een klasse apart en zegevierde in 44 sec. De nationale jeugdploeg bracht enkele weken geleden het nationale record op dit nummer op 43.8 sec. en in dit licht bezien, kan de verrichting van Bob Steenbergen, Mat Meuwcse, Joop Visser en Ger Duits niet anders dan met zeer goed gekwalificeerd worden. De ploeg bleef niet minder dan 1,4 sec. voor op de jeugdploeg van A.A.C.. De A.A.C.-junioren wonnen later op de middag wel de 4 x 300 m in 2 min. 30,9 sec. In deze strijd speelden de „Haarlem" junioren geen rol van betekenis. Zij finishten na 2 min. 37,6 sec. Bij de heren won AAC de 4 x 100 m in 43.5 sec en de 4 x 400 m in 3 min. 23.1 sec Doch op de 4 x 1500 m moesten de Am sterdammers ondanks een prachtige rac van de Nederlandse kampioen Harry Jansen veel terrein prijsgeven. Dit num mer werd gewonnen door THOR voor welke ploeg vooral Wim Roovers uitste kend liep. De tijd bedroeg 16 min. 22.2 sec. PSV won dankzij diskwalificatie var. AAC en Vlug en Lenig de 10 x 100 m in 1 min. 55.9 sec. en daar de Eindhovenaren ook op de 4 x 400 m met o.a. Kamerbeek in de gelederen goed voor dag kwamen -met een;twepde plaat-s in 3 min. 27 sec.. veroverden zij met één punt voorsprong op AAC de Herman van Leeuwenbeker Daar de Amsterdammers echter tegen hun uitsluiting op de 10 x 100 m een protest indienden, bestaat toch nog de mogelijk heid, dat de beker voor AAC behouder, blijft. Hollandia uit Rotterdam won bij de dames alle drie estafettenummers. De 4 x 100 m in 49.1 sec.; de 10 x 100 m in 2 min. 8.5 sec. en de 4 x 200 m in 1 min. 46 sec. En daarmede ging de Mevr. Dieben- Koning beker onbedreigd naar Rotterdam Atmodes deed het als nieuweling bij deze wedstrijden uitstekend. Op de 4 x 100 rr. Enige jaren geleden maakte een der leerlingen van een internaat in de omge ving van Soestduinen op verzoek van een jongere studiegenoot een pop. Het was slechts een uiterst primitief geval; samen gesteld uit enkele gewone boomtakjes en met ledematen, die door wat kleurige lapjes met elkaar waren verbonden. Maar het was in ieder geval een aardig knutsel- werkje dat kon bewegen en de jeugdige leerling was er gelukkig mee. Eigenlijk ook een beetje trots, zodat hij zijn nieuwe speelgoed door anderen liet bewonderen, zoals door zijn leraren: van wie er een nieuwsgierig en belangstellend informeerde naar de naam van de vervaardiger. „Jack M onshouwer"kreeg hij ten antwoord; waarop de. leraar deze knaap bij zich ont bood. „Zeg Jack", vroeg de leraar hem, „weet jij wat je daar hebt gemaakt?" „Zeker meneer", antwoordde deze, enigszins verwonderd, en niet geheel ge rust. „een pop!" „Nee Jack, dit is geen pop, maar een marionet. En nog niet eens zo'n slechte, kijk maar". En de leraar liet het buig zame attribuut allerlei uitzonderlijke be wegingen maken. Zo begon het. In 1955. Want Jack Mons- houwer besloot zijn bij toeval ontdekt ta lent voor de marionet aan te vullen met kennis en praktijk, zodat hij ieder boek verslond wat hij over dit onderwerp kon bemachtigen. Ook bezocht hij de voor stellingen van Bert Brugman en het Salz- burger Marionettentheater van professor Aischer en was daarbij uiteraard een der meest aandachtige toeschouwers. Onder wijl wist hij een groepje andere leerlingen even enthousiast voor de mUrionet te ma ken als hijzelf reeds was en met vereende krachten werd een miniatuur marionetten theater gebouwd; waarbij décors, belich- tingsinstallatie en de poppen - toen nog ongeveer dertig centimeter hoog - in de vrije uurtjes werden vervaardigd. „Jaco- mo"„ heette dit theater, dat in de omtrek al spoedig enige vermaardheid verkreeg en werd geïnviteerd om op ouderavonden en voor andere leerlingen voorstellingen te komen verzorgen. Zij voerden sprookjes op in eigen be werking en stelden een soort variété voorstelling samen, die de weidse naam verkreeg van „Soirée Marionettique" en met de bedongen „uitkoopsom" konden dan de gemaakte onkosten worden bestre den en kon tot uitbreiding van het theater worden overgegaan. Het succes was steeds verheugend groot en het plakboek van de ..directie" bevat reeds diverse enthousias te dankbetuigingen voor de amusante voor stellingen. Dat Jack Monshouwer het internaat in Soestduinen verliet en inmiddels naar Am sterdam vertrok, betekende geenszins het einde van zijn theater. Integendeel, hij wist een groepje actieve medewerkers om zich heen te verzamelen Annelies, Elly, Harrv, Ina, Maarten, Wil, en Vicky - die met hem het theater vergrootten en uit bouwden tot de meer gebruikelijke ver houdingen. Het is thans zo geconstrueerd, dat het binnen een half uur kan worden opgebouwd. Ook het tableau de la troupe kreeg geregeld aanvulling, zodat „Jacomo" nu enige tientallen marionetten kan han teren. Zo langzamerhand acht het groepje zich in staat de vleugels wijder uil te slaan en omdat men meer bekendheid aan dil iheater zou willen geven werd besloten ook „de krant" voor een voorstelling te in viteren. Met als gevolg dat wij een dezer avon den op de zolder van het woonhuis van Jack Monshouwer aan de Julianalaan te Heemstede onverwacht werden geconfron teerd met een miniatuur theater, waarvan de aankleding stellig van smaak en artis tiek gevoel getuigt- Het interieur met een decoratie van visnetten, zilveren vis jes en de blauwe achtergrond doet het uitstekend en brengt de bezoeker onmid dellijk in de vereiste sfeer. En nu de voor stelling. Deze heeft ons overtuigd van het hier aanwezige talent en van het feit, dat deze marionettenspelers in staat zijn een origi nele vondst ook met een humoristische visie uit te werken. Bijzonder aardig was bijvoorbeeld het tafereeltje in de keuken, met de dans van de bordenkwast en de pollepel, welke door de klepperende pan- nendeksels een begeleiding kreeg met geestige ritmiek. Verder voeren zij een echt rokende clown ten tonele en werd een vrolijke parodie gegeven op Louis Arm strong - hier Lodewi.jk Armsterk geheten - waarbij de mogelijkheden van de mario net geestig worden benut om zijn extase met de trompet ridicuul te maken. Bij zonder aardig zijn ook de acrobatische ver richtingen van een ezel en twee apen. Maar Jack Monshouwer en zijn jeug dige medewerkers zijn in djt stadium aller minst gebaat met alleen woorden van lof. Daarom willen wij niet verzuimen ook enige zwakke plekken in hun voorstelling aan te wijzen- In de eerste plaats moeten wij dan vaststellen, dat zij voor hun pro gramma variéténummers hebben gekozen, die tot de moeilijkste onderdelen van het marionettentheater behoren, omdat de han delingen der poppen niet door een bepaald verhaal of intrige worden ondersteund. Vandaar dat de toeschouwer nu geheel op de bewegingen der marionetten is aange wezen. die in de meeste gevallen toch nog niet virtuoos genoeg zijn om blijvend te boeien. De nummers zullen sneller moeten worden afgewisseld en de duur daarvan bekort, zodat zij als het ware het oog voor bij flitsen. Jack Monshouwer onderkent die tekortkomingen en streeft ernaar ze uit de weg te ruimen. Zijn toekomstplannen? Hij heeft als ideaal een opvoering van Mozarts „Eine kleine Nachtmusik". De hiervoor benodigde marionetten zijn reeds voor een deel gereed. Ook een serie kinder voorstellingen wordt overwogen. En ten slotte hoopt hij dan een onderkomen te be machtigen: hetzij een kelderruimte of een grote zolder, die als een soort marionet tencabaret kan worden ingericht. werd de ploeg in 51.6 sec. net uitgescha keld, doch op de 4 x 200 m heeft het er tot de laatste meters naar uitgezien, dat de Haarlemse dames na Hollandia als tweede zouden finishen. Vooral Mej. Bouman liep op dit nummer buitengewoon goed. In éér rush en in voortreffelijke stijl bracht zij haar ploeg van de vijfde naar de tweede plaats. Doch mej. Ort, als laatste loopster, moest het deze keer tegen mej. Van Dijk van Sagitta afleggen. Op de streep werd de Atmodes-ploeg naar de derde plaats verwezen. De tijd bedroeg 1 min. 50.2 sec. en, dat bel,ekenc!g.,een ruime verbetering van het beslaande'clubrècord. Ook op de 10 x 100 m werd het Atmödes-record ver beterd. De tijd van 2 min. 12.7 sec. lever de een vijfde plaats op. De 4 x 100 m meis jes werd gewonnen door Celebes in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 52.3 sec. Hier werd Atmodes vierde mei alweer een nieuw clubrecord, nl. 54 sec. Een saaie vertoning tenslotte was de 3 x 800 m, waar uiteindelijk een einde aankwam, toen de ploeg van de Bataven winnend over de eindstreep kwam na 7 min. 6.9 sec. Die tijd betekende een Nederlands record, daar deze estafette nog nimmer in Nederland was gelopen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In een zomerse stemming bekeken we gisteren de nieuwe najaarscollectie van Irma Spruit, die ze ten hare huize toonde. De winter, die 's middags door de stralen de zon nog zo veraf had geleken werd op de meest aantrekkelijke wijze aan ons voorgesteld. Vóór de pauze waren het de confectie- modellen uit binnen- en buitenland die on ze aandacht vroegen, terwijl na de pauze ontwerpen door Irma Spruit zelf gecre ëerd de revue passeerden. Wat betreft het eerste gedeelte viel ons een uitwerking van speciaal twee lijnen op: de ligne trapéze, die vooral in pakjes een dankbare uitwerking vond, door de smalle schouders, een even afstaand jasje en een naar onder wijd vallende rok en als tweede de verhoogde taille-lijn, die zich de gehele collectie door deed gelden. Het vierkante silhouet bij de mantels wordt geprononceerd door ruimte, die vanaf de schouders naar onder valt, en als materiaal wordt over het algemeen ge bruik gemaakt van ruige stoffen, die ech ter licht in gewicht zijn. Een bijzonder chique mantel blijft steeds de gebreide jas, die in allerlei mooie tinten zeer be- gerenswaard is. Wat de tinten overigens betreft, dat is wel een zeer sterke zijde van Irma Spruit. Kleuren, die menig ander niet gauw in zijn collectie zal opnemen, werden door haar met groot gemak en gedurfdheid ge ïntroduceerd. Ook in haar eigen ontwerpen werd deze voorliefde voor mooi genuanceerde kleu ren nog eens extra benadrukt. En dit is juist in de hedendaagse mode een zeer be langrijke factor. Het mode-beeld voor hvt komende seizoen schrijft immers empire japonnen voor, die zeer eenvoudig van lijn zijn en alleen een verhoogde taille- lijn verlangen. De verdere uitwerking moet gevonden worden in het materiaal en de tint... En in de manier waarop die verhoogde taillelijn geaccentueerd moet worden. Met grote fantasie bracht de ont werpster steeds een nieuwe variatie aan; nu eens was het een strikje, een strakke ceintuur of loshangende band, dan weer een antieke zilveren gesp, die de ruimte boven de taille bijeen ving. Het was voor al de uitwerking van dit thema, dat haar eigen ontwerpen kenmerkte. En de ori ginele manier, waarop dit uitgevoerd was, getuigde van aanleg en veel gevoel voor smaak. Kattj Op de DEM-sintelbaan in Beverwijk werd het laatste gedeelte verwerkt van de driekamp tussen de ploegen van DEM, Holland en Gita. Ook in dit gedeelte toon de DEM zich de sterkste door met 198 punten te zegevieren voor Gita, dat tot 149 punten kwam, terwijl Holland 113 punten veroverde. De 60 m- meisjes werd een goede overwinning voor S. de Jong van Gita, die een tijd van 8.7 sec. liet af drukken. Zowel de 80 m. meisjes A als de 100 m. dames C werd gewonnen door mej. Cliteur van Holland in resp. 10.8 sec. en 13.8 sec. Het hoogspringen meisjes A werd echter weer een overwinning voor Gita, want mej. E. Banning had met een hoogte van 1.29'/s m. minder foutsprongen dan mej. Borst van DEM, die dezelfde hoogte haal de. Mej- van Wijk (DEM) toonde zich een klasse apart bij het kogelstoten meisjes A, want met 13.53 m. bleef zij bijna 2'/« m. voor op haar clubgenote mej. Vink. Mej. de Jong van Gita viel behalve op de 60 m. ook op bij het vèrspringen, want de 4.60 m. waarmede zij het vèrspringen voor C- meisjes won, is ongetwijfeld het vermel den waard. Mej. Huystee (Gita) won het kogelstoten dames D met 8.47 m„ terwijl haar clubgenote mej. De Veer het vèr springen in deze categorie voor haar re kening nam met 4.53 m. Mej. van Egmond van Gita won met overmacht het discus werpen met de goede verrichting van 27.24 m- Holland won de 4 x 100 m. in 55.8 sec., terwijl DEM op de overige estafettenum mers beslag legde. Dat waren de 4 x 60 m. in 35 sec., de 4 x 80 m. in 44.3 sec. en de 4 x 80 m. meisjes A in 42.4 sec. Gita werd op deze nummers tweede in resp. 37.6 sec., 47 sec. en 44.3 sec. Bij de eindtelling van de driekamp bleek DEM 401 punten vergaard te hebben, Gita 304 en Holland 215 punten. DWT uit Haarlem trok zondagmiddag met een grote aanhang naar Den Haag om daar in het Zuiderparkzwembad aan het internationale waterpolotoernooi van Swift deel te nemen. Ondanks het feit, dat de heren van DWT voor het eerst met een tweede plaats genoegen moesten ne men werden er nog twee eerste prijzen, twee wisselbekers en een derde prijs be haald. Aan deze wedstrijden namen ruim der tig zeventallen deel. In de hoogste afdeling kwam naast DWT en Swift het Dussel- dorfse Neptun uit, een harde ploeg die in de eerste wedstrijd maar net met 4-3 door DWT bedwongen kon worden. Deze wed strijd had kennelijk veel van de krachten der DWT-ers gevergd want in de tweede wedstrijd tegen het nog frisse Swift kon men het tempo niet opbrengen dat nodig was om deze snelle Haagse ploeg van ant woord te dienen. Met rust stond DWT reeds met 30 achter. Hierna luk te het aanmerkelijk beter doch de DWT- ers hadden veel pech met schieten. De eindstand kwam met 40 voor Swift, welke later op de middag ook de Duitse ploeg met 10 versloeg. In de hoogste damesafdeling kon DWT met een verjongde ploeg met invalsters voor. Do Turkenburg, Paula van Bruggen ..en keepster Ria Samson het nog juist redden. De dames versloegen dank zij en kele fraaie doelpunten van Annie Metse laar Swift met 4-0 en speelden kort daar na met 3-3 gelijk tegen het volledige Ra ket uit Delft, dat reeds eerder tegen Swift gelijk gespeeld had. Hierdoor werden de DWT-dames winnaar in hun afdeling. De meisjes van DWT donderdagavond kampioen van Kring Haarlem geworde- lieten ook nu een knap partijtje waterpolo zien. Zij versloegen de meisjes van Swift met 7-0 en die van Sedna uit Amersfoort met 8-0, waardoor zij in bezit kwamen van twee wisselbekers: een voor de meeste doelpunten voor (15) en een voor de min ste doelpunten tegen (0). De jongens van DWT verloren hun eer ste wedstrijd tegen Sedna met 1-4. In de verliezersronde tegen Wilskracht uit Utrecht ging het beter want toen werd met 4-1 gewonnen. Op het nieuwe sportpark hield HBC zon dag het traditionele Kemphaantoernooi, waaraan door tien clubs werd deelgeno men. RKAFC (Alkmaar) werd winnaar in dit toernooi door in de finale met één-nul van Onze Gezellen te winnen. HBC en Wilskracht (Amsterdam) streden om de derde plaats. Wilskracht werd winnaar. De uitslagen waren: Groep A: RCD Rood Wit 3-0; HBC—RKAFC 0-1; HBC— RCD 1-0; HBC—Rood Wit 0-0; Rood Wit— RKAFC 0-2; RKAFC— Quick Steps 2-0; Rood Wit—Quick Steps 0-1; RKAFC— RCD 1-0; RCDQuick Steps 3-1; Quick StepsHBC 0-0; Groep B: LisseO.G. 0-2; RKVVZ—ADO 0-1; Lisse—ADO 0-4; RK VVZWilskracht 1-1; ADOWilskracht 0-1; Wilskracht—Lisse 5-0; RKVVZ—O.G. 1-2; Wilskracht—O.G. 0-0; O.G.—ADO 0-0; LisseRKVVZ 0-1; om de 3de en 4de plaats: HBC—Wilskracht 0-0 (Wilskracht wint); om de 1ste en 2de plaats: RKAFC Onze Gezellenl-0. Eindstand: 1. RKAFC; 2. Onze Gezellen; 3. Wilskracht; 4. HBC. De Sanfpoorter Coen Visser heeft op fraaie wijze de Ronde van Santpoort op zijn naam gebracht. Samen met Mik Snij der uil Halfweg, de Bcverwijker Coen Niesten en Dik Enthoven uit Amsterdam, die hij in de beslissende sprint versloeg, had Visser een beslissende voorsprong ver overd op het peloton. Daarvoor had de Haarlemmer Bert Bogaard reeds de wed strijd voor nieuwelingen in zjjn voordeel beslist en was de Sassenheimer Bart Zoet winnaar geworden bjj de aspiranten. Aspiranten: 1. B. Zoet, Sassenheim, de 30 km in 52 min. en 8 sec.; 2. H. v. d. Dus- sen, Den Haag; 3. Schouten, Badhoeve dorp. Nieuwelingen: E. Bogaard, Haarlem, de 60 km in 1 uur 40 min. en 51 sec.; 2. v. d. Touw, Den Haag; 3. Wesseling, Halfweg; 4. Janssen, Noordwijkerhout;; 5. v. Smir- ren, Amsterdam. Amateurs en onafhankeljjken: 1. Visser, Santpoort, de 80 km in 2 uur 7 min. en 52 sec.; 2. Snijder, Halfweg; 3. Niesten, Be- vxerwijk; 4 Enthoven, Amsterdam; 5. Sluis; 6. Zantman, beiden Badhoevedorp; 7. Ten Dam, Rijswijk; 8. Mesters, Den Haag; 9. Kouwenhoven, Leidsendam; 10. v. d. Putten, Den Haag. Snijder kwam in het bezit van de leidersprijs.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11