AANSLAGEN VAN ALGERIJNEN IN FRANKRIJK NEMEN TOE Twee doden bij ontploffing in Hoek van Holland Prins Bernhard: „Er zijn middelen voor een actievere exportpolitiek" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Explosieven ontdekt op de spoorbaan Parijs-Toulouse HET WEER Regeringscoalitie kreeg kleinst mogelijke meerderheid Verkiezingen in de Ned. Antillen Enorme ravage in doorgangskamp voor Engelse militairen EXPORTVERGADERING WERKGEVERSVERBONDEN Te grote vasthoudendheid aan traditionele exportmarkten moet worden doorbroken Indonesische waarschuwing inzake Nieuw-Guinea Nachtelijk zeegevecht bij het eiland Quemoy Zonnig Vliegtuig in Londense buitenwijk neergestort Aantal doden op 15 geschat Hendrik Verwoerd de nieuwe premier van Zuid-Afrika Het woord is aan Noors fort door explosie verwoest, vijf doden (tefore t/oc/fitst// Little Rock wacht op het Opperste Gerechtshof GAAT U VERHUIZEN? 73e JAARGANG No 46 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 199 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) De bewaking op de Parijse vliegvelden is met het oog op de Algerijnse sabotagedaden in Frank rijk met een honderdtal soldaten, uitge rust met automatische wapens, versterkt. De Franse regering heeft de minister van Binnenlandse Zaken Pelletier „de nodige extra middelen" toegezegd. Wat dit inhoudt is niet bekendgemaakt. De politie van Toulouse heeft maandag op een spoorlijn dicht bij de stad explosie ven ontdekt, juist voor de expres Parijs- Toulouse zou langskomen. In de nabij heid vond men een gewonde man, die vertelde dat drie Noordafrikanen hem hadden neergeslagen. De Parijse politie heeft meegedeeld, dat Noordafrikanen van 25 tot 31 augus tus te Parijs zes personen, onder wie politiemannen en militairen, hebben ge dood en zes gewond. Drie Algerijnse „terroristen" werden gedood en zeven gewond, aldus de politie. In totaal zijn 105 Noordafrikanen gearresteerd. (AFP) Een uit Senegal afkomstige parachutist ,die gisteravond bij het Gare de l'Est in Parijs door een Algerijnse mo hammedaan werd gewond, is in het zieken huis overleden. Zaterdag heeft een Algerijn ir het ondergrondse station Montparnasse een jonge militair doodgeschoten. Een meisje werd licht gewond door een terug- ketsende kogel toen politiemannen op de vluchtende Algerijn schoten. (UPI) De Parijse politie heeft alle Algerijnen opgedragen zich 's avonds niet in de straten van Parijs te vertonen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft de waarschuwing doen horen, dat Indonesië de uitdaging van de opbouw van een Nederlandse militaire macht in Westelijk Nieuw-Guinea, zal be antwoorden met een verdere versterking van „het nationaal potentieel zowel op economisch en politiek als defensief ge bied". In een binnenlandse radio-uitzending waarschuwde het ministerie var. Voorlich ting voorts, dat Indonesië niet passief zal blijven, als de berichten over het sluiten van een militair bondgenootschap tussen Australië en Nederland met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea, juist mochten blijken te zijn. Zulk een bondgenootschap zou als een ernstige bedreiging van de binnenlandse vrede worden beschouwd. Hier werd aan toegevoegd, dat de berich ten nog niet bevestigd zijn. SYDNEY (UPI) Van officiële zijde in 'Australië betoont men zich terughoudend met het leveren van commentaar op het voorstel van de oppositieleider dr. Evatt, Australië het beheer over Westelijk Nieuw-Guinea op te dragen. De Sydneyse „Sun" zegt in een hoofdartikel: „Australië zou zich dan in de fantastische situatie be vinden dat het partij kiest tegen de staten die het nauwst met haar zijn verbonden". Wellicht is de meest bevredigende oplos sing een UNO-beheerschap, opdat een volk, dat thans nog niet bij machte is over zijn eigen toekomst te beschikken, kan worden ontwikkeld en opgevoed", zo besluit de „Sun". De „Sydney Morning Herald" ver klaart dat Evatt in de komende federale verkiezingen zijn kansen zou hebben ver hoogd, indien hij „duidelijk had gezegd dat Australië elke poging om het gebied met wapengeweld te veroveren zou weer staan". TAIPEH, (Reuter) Vier Nationalisti sche Chinese oorlogsschepen hebben tij dens een kort nachtelijk zeegevecht bij Quemoy elf communistische torpedobo- ten vernietigd. Een nationalistisch schip dat door een torpedo werd beschadigd, kon met dertig slachtoffers aan boord naar de thuishaven worden gesleept, zo heeft het ministerie van Defensie op For mosa bekendgemaakt. In een communi qué wordt gezegd, dat de enige overge bleven torpedoboot aan de haal ging. (AFP) Nationalistisch geschut heeft in de nacht van zondag op maandag drie communistische kanonneerboten en acht motorjonken tot zinker gebracht, en een weerstation en communistische emplace menten op het vasteland vernield. In de afgelopen nacht werd Quemoy met kust- geschut bestookt. Er zijn thans meer dan zevenhonderd mannen gesneuveld. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Over wegend matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Drie Algerijnen hebben in de nacht van zondag op maandag gepoogd brand te stichten in het gebouw van de Algerijnse toeristendienst, aan de Avenue de l'Opéra door een fles benzine naar binnen te wer pen. Bij een benzine-opslagplaats in Le Havre is het in de nacht van zondag op maandag tot een vuurgevecht gekomen tussen bewakers en Algerijnen, die ken nelijk een poging wilden doen het depot in brand te steken. In Le Havre werden zeven Algerijnen gearresteerd. In de Zuidfranse stad Ales stichtten Algerijnen brand in een gasfabriek. Het vuur was na twintig minu- LONDEN (UPI) Tengevolge van mo torstoring is vanochtend even voor acht uur, toen de meeste mensen aan het ont bijt zaten, in de Londense buitenwijk Southall een tweemotorige Vickers „Vi king" van de Engelse luchtvaartmaat schappij „Independent Air Travel" neer gestort. Het vliegtuig kwam midden op straat neer, schoof brandend door en ramde toen drie huizen, die geheel vernield werden. Er ontstond brand. Politie, brandweer, ge neeskundige dienst en de reddingsdienst van London Airport maakten groot alarm. Tot dusver zijn acht doden geborgen. De politie schat dat tenminste vijftien men sen om het leven zijn gekomen. Het aan tal gewonden is nog niet vastgesteld. GOEAM (AFP) Een Amerikaans mi litair vliegtuig, dat een geregelde dienst tussen Goeam en de Philippijnen onder hield, is kort nadat het van Goeam was opgestegen, in zee gestort. De twaalf pas sagiers en de zes leden der bemanning zijn allen om het leven gekomen. Het toestel was een C-124. Nederlands slachtoffer Drie uur na het ongeluk werden de stof felijke resten van de drie leden tellende bemanning, waaronder het lichaam van Gerard Altena, oud 26 jaar, afkomstig uit Rotterdam, die als eerste officier zijn eer ste vlucht bij de „Independent Airlines" maakte. De „Viking" maakte een chartervlucht voor de Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El Al". KAAPSTAD (Reuter) Hendrik Ver woerd, de 57-jarige Zuidafrikaanse minis ter van Naturellenzaken, is vandaag tot premier van de Unie van Zuid-Afrika ge kozen als opvolger van premier Strydom, die vorige week is overleden. Verwoerd wordt tevens leider van de Nationale (re geringspartij. De nieuwe minister-presi dent is, evenals wijlen Strydom, een vurig voorstander van de apartheidspolitiek. ten bedwongen. In een Parijse voorstad werd een bom geworpen in een garage met flessen gas. De bom trof toevallig een lege fles, zodat een grote ontploffing uitbleef. Eerste offensief CAIRO (Reuter) De Algerijnse ver zetsorganisatie F.L.N. heeft verklaard dat de aanvallen op benzine-opslagplaatsen in Frankrijk „een eerste offensief" waren van een plan om de strijd voor de bevrijding van Algerije naar Franse bodem over te brengen. Het doel van het eerste offensief was, de brandstofopslagplaatsen voor de Franse luchtmacht te treffen. Volgens de verklaring heeft de F.L.N. gezworen de uit de Sahara afkomstige olie in Frankrijk te vernietigen om „alle investeringen waar mee de Fransen de rijkdommen van Alge rije zonder de toestemming van een onaf hankelijk Algerije willen exploiteren,waar deloos te maken". Op alle Algerijnse „commando's" in Frankrijk en in Algerije wordt een beroep gedaan „de vijand hevig te bestrijden en degenen die zich niet kunnen verdedigen te sparen, teneinde de wereld te laten zien dat de Algerijnse zaak rechtvaardig is en zal overwinnen". Victor Hugo: Een hel, waarin men eeuwig gemarteld wordt is niet zo erg als een hel waarin in eeuwigheid niets gebeurt. OSLO (UPI) In een militaire installa tie bij Harstad in Noord Noorwegen heeft een geweldige ontploffing maandagmid dag een grote brand veroorzaakt, waarin naar men vreest vijf personen zijn omge komen. Om half zeven, ruim drie uur na het uit breken van de brand, had men nog geen enkele reddingspoging kunnen onderne men tengevolge van de felheid van het vuur en de explosies, die telkens opnieuw veroorzaakt werden. De marine was toen onderweg met groot materiaal. Het Noorse ministerie van Defensie heeft een onderzoek gelast naar de explo sie. Kort na de explosieRechts een deel van de krater, die de ontploffing in de grond, sloeg Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Het resultaat van de gisteren in de Ne derlandse Antillen gehouden verkiezingen is, dat de huidige regeringscoalitie een nieuw mandaat heeft gekregen, namelijk de vijf zetels van de Democratische Par tij op Curasao, de vijf zetels van de Par- tido Popular Arubano en de twee zetels van de Bovenwindse Eilanden en Bonaire. In wezen brachten de verkiezingen geen noemenswaardige veranderingen, hoewel de Democratische Partij op Curasao en de P.P.A. op Aruba percentsgewijze voor uitgingen. Ook de overwinningen op Bo naire en de Bovenwindse eilanden werden met ruimere cijfers dan vorige keer be haald. Verwacht wordt dat wanneer de nieuwe staten op 23 september bijeenkomen, spoe dig een regering zal worden gevormd. Er gaan geruchten dat de huidige minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer, als gevolmachtigde minister naar Nederland zal gaan om de heer Lampe te vervangen. Men verwacht tevens, dat nu de coalitie een nieuw mandaat heeft gekregen, de nieuwe regering zo spoedig mogelijk be sprekingen zal openen om te komen tot herziening van het statuut. De uitslagen zijn: Cur&gao Nationale Volkspartij (N.V.P.) samen met de Curaqaose Partij (C.O.P.) 20.353 stemmen, 6 zetels; Democratische Partij (D.P.) 18.770 stemmen, 5 zetels; en de Katholieke Volkspartij (K.V.P.) 5.490 stemmen, 1 zetel. Aruba Partido Popular Arubano (P.P.A.) 9.913 stemmen, 5 zetels; Arubaanse Volkspar tij (A.V.P.) 4.505 stemmen, 2 zetels; de U.N.A. (de r.k. partij op Aruba) 2.044 stemmen, 1 zetel, en de Nationale Volks partij Aruba 705 stemmen, 0 zetels. Bonaire Democratische Partij Bonaire 1-373 stemmen, 1 zetel; U N.I. 1.138 stemmen, 0 zetels. Bovenwindse eilanden Democratische Partij 904 stemmen, 1 zetel: Nationale Volkspartij 511 stemmen, 0 zetels. De huidige regering steunde op 13 zetels in de staten, te weten op de 5 D.P., de 5 P.P.A., 1 Bonaire, 1 Bovenwinden en als extra de heer Geerman, die weliswaar voor de A.V.P. gekozen werd maar de op positie verliet en zijn steun aan de rege ring gaf. De regeringspartijen beschikken nu met 5 D.P., 5 P.P.A., 1 Bovenwinden en 1 Bonaire over 12 van de 22 zetels, dus over de kleinst mogelijke meerderheid. Deze verhouding was er de oorzaak van dat de verkiezingsstrijd op de Antillen uiterst spannend was met het statuut als inzet. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een hevige ontplof fing in het doorgangskamp voor Engelse militairen in Hoek van Holland heeft gistermiddag een einde gemaakt aan het leven van twee Nederlandse arbeiders, die daar met graafwerkzaamheden bezig waren. Een derde arbeider werd zwaar gewond en enkele andere arbeiders lie pen lichte kwetsuren op. De ontploffing, die geschiedde in het bij de Berghaven gelegen gedeelte van het kamp. ging gepaard met een daverende slag, die tot ver in de omtrek werd gehoord. Twaalf plaatijzeren nissenhutten werden door de luchtdruk aan flarden gereten. Vele ruiten van in de buurt staande huizen sprongen. Over de oorzaak van de ont ploffing is nog niets met zekerheid be kend. De gissingen gingen uit naar de aanwezigheid van een landmijn. De beide slachtoffers, die er het leven bij lieten, behoorden tot een groep van tien arbeiders, die steeds in het transit- camp werkzaam zijn. Het zijn de 35-jarige Rotterdammer Marinus Stout en de 25- jarige Peter Jan de Wit uit Den Haag, beiden elektricien van beroep. De heer Stout was gehuwd en had één kind.' De heer De Wit was pas vier weken geleden getrouwd. De 19-jarige timmerman B. van Delft uit Rotterdam kreeg zware inwendige kneuzingen. De ontploffing ontstond toen de twee elektriciens omstreeks kwart voor drie bezig waren met het uitgraven van elek trische kabels, die verlegd moesten wor den. Deze werkzaamheden waren nodig wegens verbeteringen in het kamp. be staande in het gedeeltelijk slopen en het .EXPORTEREN EIST INITIATIEF, energie en risico. Het is stellig gemakkelijker naar bekende, dichtbij gelegen landen zijn produkten te exporteren, dan naar verre, dikwijls onbekende landen. Het zijn echter vooral die verre, voor ons vaak nieuwe en nog in ontwikkeling zijnde markten, waar ook voor de Nederlandse industrie nog veel expansie mogelijk is. Men kan zeggen dat men voor zijn bestaande produktie- apparaat in eigen land en in Europa voldoende afzetgebied heeft en dat een poging, met alle daaraan verbonden kosten, om een nieuwe markt te veroveren, niet de moeite waard is. Dit wordt wel eens gezegd en zelfs vrij dikwijls. Een bepaalde onderneming moge op dit moment nog menen, aan de nieuwe ontwikkelingen voorbii te kunnen gaan, maar wellicht zal zij over enige jaren spijt hebben dat ze haar export naar die gebieden niet. heeft vergroot". Aldus sprak maandagmiddag Prins Bernhard in de grote zaal van de Haagse Dierentuin op een door de drie werkgevers verbonden georganiseerde exportvergadering. Het zeer aandachtige en zeer grote publiek bestond vooral uit ondernemers en exporteurs, terwijl ook de ministers van Financiën en van Economische Zaken, de heren H. J. Hofstra en prof. dr. J. Zijlstra. henevens tal van andere overheidsvertegenwoordigers aanwezig waren. In de Haagse Dierentuin hebben de drie Nederlandse Werkgeversverbon den maandag een „exportforum" gehou den waarin diverse leidende figuren uit het bedrijfsleven hun oordeelgaven over de mogelijkheden tot vergroting van onze uitvoer. Ook Prins Bernhard, die m,en hier (vierde van onderen) aan de forumtafel ziet zitten, hield een in leiding. (Zie voorts pag. twee). De heer T. J. Twijnstra, voorzitter n de ntactcommissie der vier centrale werkgeversverbonden, leidde de export vergadering in. De heer Twijnstra vroeg zich af of de regering het exportbelang wel steeds ziet als een eerste prioriteit. Verder was hü van mening, dat de over heid een belangrijke ondersteunende taak kan hebben bij het oplossen van het pro bleem der exportfinanciering, voor zover daarbij met langere krediettermijnen moet worden gerekend en voor zover bij de kredietverzekering abnormale risico's moeten worden gedragen. Exporteren is zo zei de heer Twijn stra in de allereerste plaats een taak van hét bedrijfsleven zelf. Dat zal er op uit moeten gaan, dat zal studie moeten maken van markten, van volkeren en van mensen en dat zal de teleurstellingen moeten weten te boven te komen, die met zekerheid zullen moeten worden ge- i casseerd. Export geen sluitpost Tenslotte releveerde de heer Twijnstra nog, dat de regering naast grote waar dering ook kritiek heeft op de expor terende industrie. Zij meent namelijk, dat er dikwijls onvoldoende aanpassing aan de bijzondere eisen van buitenlandse af nemers kan worden geconstateerd en een onvoldoende kennis van speciale verkoop techniek. Ook wordt naar de mening van de regering, aldus de heer Twijnstra, de exportactie vaak te veel gevoerd als een sluitpost, met een uitsluitend incidenteel karakter, als aanvulling van een tijdelijk geringer opnamevermogen van de binnen landse markt. Verheugend achtte de con- thctcommissie-voorzitter het dan ook, dat de regering wil meewerken aan een plan tot reorganisatie van het voorlichtings apparaat, ook voorzover dat door particu liere organisaties wordt verzorgd. Prins Bernhard zei in zijn causerie dat het Nederlandse exportprodukt over het algemeen van hoge kwaliteit is, terwijl de prijs veelal tegen de buitenlandse op kan. Ons land koestert zich bovendien alom in een grote sympathie. In vele landen, aldus de Prins, vinden de redenen hiervoor hun oorsnrong in een reactie op de onrecht vaardige behandeling, welke ons land in Indonesië ondergaat. In alle landen is het bovendien een belangrijke factor, dat Nederland een land is. dat gespeend is van iedere imperialistische neiging, waardoor wij een ongevaarlijke economische part ner zijn. Deze beoordeling is vooral van belang in de landen van Zuid- en Midden- Amerika, het Nabije en Verre Oosten en Afrika. Het proces van economische ontwikke ling, waarin deze gebieden zich bevinden, schept veel exportmogelijkheden, die niet alleen door onze grootste bedrijven, maar ook door de middelgrote en kleine ge bruikt dienen te worden. Het is immers nog steeds zo, dat de middelgrote bedrijven het grootste aandeel in onze export heb ben. En vooral dit deel dient vergroot te worden. Gezamenlijke offertes? Wil de exporteur resultaten bereiken, dan moet hij er op uitgaan; niet alleen de grote exporteur, maar ook de kleinere. Daar zij tezamen dikwijls met meer suc ces nieuwe markten kunnen exploreren en bewerken dan alleen, is het volgens de Prins nodig, dat middelgrote en kleine be drijven bij hun export zoveel mogelijk samenwerken. Een gezamenlijke offerte vernieuwen van de nissenhutten. Vanwege deze werkzaamheden waren er geen Engel se militairen, die er op doorreis naar En geland of Duitsland plegen te vertoeven, in dit gedeelte van het kamp aanwezig. De elektriciens waren met de spade op een halve meter diepte gekomen, toen er plotseling een geweldige steekvlam omhoog schoot, gevolgd door een hevige ontploffing, die een enorme stofwolk veroorzaakte. De beide elektriciens werden verscheidene meters ver weg geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De ontploffing sloeg een gat in de grond van enkele meters diepte en een meter of vier in doorsnede. Door de hevige luchtdruk werd een vrouw, die op een bromfiets langs het kamp reed, tegen de straat geworpen. De ravage in het kamp was groot. Ge metselde muren, die pas waren opgetrok ken, sloegen in grote brokken uit elkaar. Van de vele nissenhutten bleven slechts wat verwrongen ijzeren platen over. Het terrein lag bezaaid met planken, stukken ijzer, flarden asfalt, verbrijzelde ruiten en resten van leidingen. Alles wijst erop dat zich op de plaats waar men ging graven een mijn in de grond moet hebben bevon den. Deze moet dateren uit de bezettings tijd. Toen de Engelsen het kamp, waarin zich ook Duitsers hebben bevonden, na de bevrijding in gebruik namen, is het kamp grondig onderzocht op de aanwezigheid van projectielen. Toen heeft men niets gevonden. LITTLE ROCK (AFP) —Het bestuur van de openbare middelbare school te Little Rock heeft besloten het begin van het nieuwe schooljaar van 8 tot 15 septem ber uit te stellen. Volgens de directeur is dit besluit genomen „uit eerbied" voor het federale Opperste Gerechtshof, dat op 11 september uitspraak zal doen over de kwestie van de toelating van negers. Gouverneur Faubus' plan zou zijn in dien het Opperste Gerechtshof voortzet ting van integratie gelast een of meer scholen te Little Rock te sluiten onder voorwendsel, dat er gevaar bestaat voor rellen en ongelukken, zo meldt onze correspondent uit Washington. Een andere wet veroorlooft hem een gesloten openbare school te verhuren aan particu lieren. Een particuliere school behoeft geen negerkinderen toe te laten. In feite zal dezelfde school worden voort gezet, met dezelfde leerkrachten en de zelfde leerlingen, alleen niet met neger kinderen. Het is nog niet duidelijk of de centrale regering iets zal kunnen en wil len bedenken om dit saboteren van de grondwet tegen te gaan. Faubus was niet geheel origineel met zijn slinks plan. In de staat Virginia is men even geslepen ge weest en het lijkt dat Little Rock zal trach ten de publieke helangstelling dit jaar wat meer op Virginia te richten. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 over een breder vlak biedt immers in vele gevallen een grotere trefkans. Deze samenwerking vindt wel reeds plaats, doch naar de mening van de Prins nog te weinig. Prins Bernhard zei vervolgens te weten, dat bij de regering de goede wil aanwezig is om zoveel mogelijk het particuliere streven naar export te steunen. Toch meent hij dat er nog middelen zijn tot een actievere exportpolitiek, die de particulier nog meer dan tot nu toe doelbewust en geconcentreerd terzijde staat als het om risico's gaat, welke die particulier niet kan dragen. In het bijzonder doelde de Prins hierbij op het vinden van fondsen zo zij al niet aanwezig zijn om op ruimere schaal exportkredieten te verzekeren en export financiering op langere termijn mogelijk te maken en te garanderen. Het is op dit terrein, dat aan de overheid en aan het bankwezen een belangrijke taak is weg gelegd om teza nen met gezond industrieel- en exporteurs-initiatief risico's te dragen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1