Veroveren van nieuwe overzeese markten basis voor exportexpansie Wereldnieuws Het zonnige weer houdt aan HISTOR NAAIMACHINES 2 VIER INLEIDERS UIT EXPORTFORUM „Vasthoudend geloof in gunstige resultaten" schilderen kies LWkkkkkkk Excelsior-Oosterhout ligt thans geheel stil Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Scheepswerf De Beer ontslaat veertig man Fabriekssluiting in Neede AKU en mijnen stichten plasticverkoopkantoor AKU-Goodrich fabriek bij Arnhem Tekenen van herstel in wereldhandelsverkeer Economische „noodlanding" van Deense premier in Hamburg Om Nederlandse zuivel- exporteurs dwars te zitten ZocU ió Uet zo ANGST- SCHREEUW J Panda en de protooplopper Spaaroverschot bij de Nutsspaarbank Tornado gaat bouwen Karei 1 opent fabriek in West-Duitsland Trekking premielening Amsterdam 1956 Uitloting premielening Rotterdam 1957 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 Als eerste inleider in het exportforum van de door de drie werkgeversverbon den georganiseerde exportvergadering sprak mr. T. E. van Hoogstraten, die even als de overige drie inleiders de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor Internationale Belangen vertegenwoordigde. Gezien in het kader van de gehele ex port van ons land, kan het werk van de stichting aldus mr. J. E. van Hoogstra ten in omvang en intensiteit niet veel te betekenen hebben. Het omvat lang niet de gehele wereld en heeft natuurlijk slechts een beperkte penetratie. De waarde van haar werk ligt echter hierin, dat het geheel gericht is op een concrete behartiging van de exportbelangen, een behartiging, die nóg belangrijker wordt opgebouwd van het buitenland uit. De grote mogelijkheden tot expansie van onze export liggen voornamelijk op het ge bied van de verre of overzeese markten, maar daarbij dienen veel grotere moei lijkheden overwonnen te worden dan bij uitvoer naar omliggende en naburige lan den. Deze spreiding van de export na de oorlog in steeds sterker mate doorge voerd brengt ons thans in contact met minder ontwikkelde, minder stabiele lan den enerzijds en meer ontwikkelde, be trekkelijk stabiele gebieden anderzijds. Al mag beperking van de export tot de lan den van laatstgenoemde groep aantrekke lijk lijken, de bescherming van de eigen industrie en de concurrentie zijn aldaar veelal zo belangrijk, dat ons land voor winstgevende expansie van de export sterk op de eerste groep is aangewezen. Daar liggen echter ook juist obstakels en problemen, waarmede exporterend Neder land gelukkig meer en meer vertrouwd begint te raken. De „jonge landen" „In nagenoeg alle „jonge landen", waar de stichting werkzaam is. bestaat zonder uitzondering een buitengemeen sterke drang tot het in zo snel mogelijk tempo oprichten van eigen nationale industriële en diensten-verrichtende bedrijven. Niet zo zeer overigens uit financiële overwe gingen, dan wel ter bevrediging van het nationale sentiment en prestige (Indone sië)". Aldus inleider dr. W. A. F. Stokhuy- zen. Samenwerking Vele landen zijn. zo werd verder betoogd, thans in het bijzonder geïnteresseerd voor zogenaamd „joint-ventures", gezamenlijke Advertentie KLEURLAK o.a, bij J. Kouwenhoven. Beukenlaan 1, Bennebroek Fa. Gebr. Duursma. Anthoniestr. 45, Haarlem A. Smit, Kloosterstraat 1. Haarlem De Verfbeurs, Middenw. 20B, Haarlem De Verfbron. Botermarkt 48, Haarlem J. v. Wonderen, T. v. Berkhoutstr. 38, Haarlem L. v. Braam. Hoofdstr. 26, Hillegom. K. Veenis. Hoofdstraat 161. Santpoort L. de Vries, Wijkerstraat 236. Velsen H. A. v. Noord, Zeeweg 203, IJmuiden P. v. Veen. Cederstraat 43, IJmuiden Keesman's Schildersbedrijf, J. Steenstraat la, Zandvoort A. Kromhout, Haltestr. 24, Zandvoort (Van onze Haagse redactie) De nieuwe fabriek van de n.v. Excel sior Metaalbuizen te Oosterhout is zater dag naar men ons te Schiedam meedeel de, produktie-technisch gesproken stilge legd. De leveranciers van de fabrieksin- stallatie (in hoofdzaak Mannesmann) zul len in de komende tijd de machines „op- leverbaar" maken. Tot nu tot waren de installaties nog nooit officieel geheel over genomen, omdat alles nog niet geheel be vredigend werkte. In deze tijd van slapte heeft men thans een uitstekende gelegenheid om alles be drijfsklaar te maken. In verband met het geheel stoppen van de produktie in Oos terhout zijn ongeveer 15 tot 20 man ont slagen. Tien personen van het reeds eer der sterk ingekrompen personeel zullen worden overgeplaatst naar Schiedam. Voor de nodige onderhoudsdiensten aan het materiaal blijven nog een man of acht in Oosterhout in dienst. De destijds door de aandeelhouders aangestelde bedrijfs adviseur. de heer Meier, is thans aan het werk om uit te zoeken wat er verder nog voor mogelijkheden resten. In Schiedam werkt het bedrijf normaal. Men heeft daar machines om eventuele orders voor Oos terhout in deze tussenfase te behandelen. Order voor kerncentrale De firma Knutsford, een Engelse fabrikant van nucleaire kvachtinstallaties, heeft bekend ge maakt dat zij in Italiaanse opdracht een elektri sche centrale met nucleaire aandrijving bij Lati- na in Italië- zal bouwen. Opdrachtgeefster is de Societa Italfana Maridianali Energia Atomica. De installatie zal een capaciteit hebben van 200.000 kilowatt. (UPIj Frans eigendom in Egypte De beslaglegging op de Franse bezittingen in Egypte, waartoe de Egyptische regering in 1956 was overgegaan, is zondag opgeheven, zo is offi cieel te Cairo bekend gemaakt. De diensten, die deze bezittingen beheren, zullen tegen een ver goeding van 10 percent van de winst hiermede voortgaan tot de teruggave van de activa aan de eigenaars. Tabaksinschrijving uitgesteld De aangekondigde Java-tabaksinschrijving te Rotterdam op 19 september zal door vertraagde aanvoer pas op vrijdag 3 oktober plaats hebben. ondernemingen, waarbij leiding, vakken nis en/of vooral financiële bijstand aange trokken worden. Steeds meer komt het verder ook voor, dat de aankopende over zeese instanties bij plaatsing van bestel lingen van fabrieken of installaties van enige omvang, welke niet door één fabri kant kunnen worden geleverd, toch een contract met een leverancier als hoofd contractant eisen. Met deze „turn key jobs" waarbij de betrokken exporteurs dus een bepaal de combinatie dienen te gaan vormen kunnen, aldus mr. J. E. van Hoogstraten en dr. M. Weisglas, echter dikwijls ver rassende resultaten worden bereikt. Nim mer mag ook uit het oog verloren worden dat bij transacties, waarbij overheidsor ganen als kopers optreden, de tijd vaak schijnt stil te staan. Men dient een onuit puttelijk geduld te bewaren en een vast houdend geloof in gunstige resultaten. Rentabiliteit De kapitaal-behoefte in de jonge landen is natuurlijk enorm hoog in verhouding tot hun nationale inkomens. Het aantrek ken van buitenlands investeringskapitaal voor nieuwe ondernemingen is echter dik wijls zeer moeilijk, omdat de particulie re buitenlandse belegger veelal onvoldoen de vertrouwen heeft in de rustige ontwik keling van deze verre landen, die boven dien vaak een schuwheid tonen, zo druk te de heer C. den Hollander zich uit, voor buitenlandse invloed in hun nationale eco nomie. De Nederlandse mogelijkheden in deze sektor blijven dan ook beperkt tot in vesteringen, waarvan de rentabiliteit op korte termijn een vrij groot risico draagt. Export van kapitaalgoederen op kre diet eist verder bovendien zelfs in toene mende mate grote zorg, aldus inleider dr. Weisglas, en men dient zich daarbij dan ook bewust te zijn dat de noodzaak voor ons land tot wereldwijde export ons veel al noopt tot aanvaarding van grotere kre dietrisico's dan bij beperking van onze export tot nabuurlanden. Bankwezen moet omschakelen Bij de beoordeling van aanvragen om export-krediet mogen de commerciële overwegingen wel eens wat hoger gewaar deerd worden dan thans geschiedt. Het handelsbelang mag (en moet) daarbij soms prevaleren boven het financiële be lang, aldus meende de heer J. W. Hupkes. voorzitter van de commissie export-finan ciering der Werkgeversverbonden. De overheid, zo zeide de heer Hupkes met zekere nadruk, mag niet alleen krediet- steun verlenen, maar moet dit ook doen. Zijns inziens moet het bankwezen bij het bepalen van haar politiek de export primair stellen, vooral indien het trans acties van kleinere ondernemingen betreft. Het bankwezen mag dan wel zeggen, zo als forum-leider mr. J. Meijnen opmerk te, dat zij dan haar instelling geheel dient om te schakelen, doch dan moet dat maar geschieden. In Londen werken overigens reeds vele banken die zich op commis siebasis uitsluitend toeleggen op de exportkrediet-verstrekking. In deze rich ting dient volgens mr. Meijnen het Neder landse bankwezen ook activiteiten te gaan ontwikkelen. Nieuwe taak voor ambassades Enkele forum-leden legden bij het „vraag-en-antwoord-spel", dat zich tot slot van de middag ontwikkelde, verder nog de nadruk op het grote belang van persoonlijk contact, niet alleen in het bui tenland tussen de koper en exporteur, maar ook in het binnenland tussen de ver koper. en importeur. De buitenlandse ko per dient dus ook wel eens naar ons land gehaald te worden. Men meende voorts dat onze ambassades in het buitenland, die „nu politiek toch niet zo'n grote rol meer spelen", wel eens wat meer aan de behar tiging onzer economische belangen kun nen gaan „doen". Wegens het ontbreken van orders zal de scheepswerf A. de Beer n.v. te Zaandam binnenkort veertig van de 250 werknemers ontslag aanzeggen. Vorige week is over leg gepleegd tussen directie en onder nemingsraad. Momenteel is nog slechts een zeeschip voor Duitsland in aanbouw. Vroe ger zijn vele tientallen schepen voor In donesië op deze werf gebouwd. De fabriek te Neede (Gld) van de n.v. Prestigeprodukten Apeldoorn, vroeger be kend onder de naam Amefa. zal 1 decem ber aanstaande haar poorten sluiten. Hier door worden vijftig personen werkloos. De Needse fabriek was geen zelfstandig fili aal van de Apeldoorn.se fabriek, maar een zogenaamd produktiebedrijf Zij werd in 1944 gevestigd in de gebouwen van de voormalige textielfabriek Neede. Door de Algemene Kunstzijde Unie n.v. en de Staatsmijnen in Limburg zal bin nenkort worden opgericht het Verenigd Plasticverkoopkantoor n.v. Deze nieuwe vennootschap, welke te Zeist zal zijn ge vestigd, zal de verkoop van kunststoffen verzorgen in binnen- en buitenland. De AKU zat aan dit gezamenlijk verkoop kantoor de verkoop overdragen van de thans rechtstreeks door haar verkochte Akulon-produkten. grondstof op nylon basis voor de plasticindustrie. De staats mijnen zullen hieraan de verkoop toever trouwen van hun nieuwe grondstof voor de plasticindustrie: de polyethyleen die onder de naam stamvlan op de markt komt. Aan hun verkoopkantoor zullen AKU en Staatsmijnen een laboratorium voor toepassingsonderzoek en technische service toevoegen. Tot directeur van het verkoopkantoor zal drs. M. J. van der Hoeven worden be noemd. Drs. J. Zittersteijn zal leiding ge ven aan het laboratorium- De door de AKU met de B. F. Goodrich Chemical Company ontworpen plannen voor de nieuwe fabriek van de N.V. che mische industrie Aku-Goodrich („Ciago") die in de Kleefsewaard bij Arnhem zal verrijzen, zijn klaar. Met het maken van de funderingen is reeds begonnen. Tegen het einde van het jaar kan met de mon tage van de machines worden begonnen. De recessie in het wereldhandelsverkeer, die omstreeks het midden van het vorige jaar begon, maar nu tekenen van herstel vertoont, heeft een teruggang van on geveer acht percent veroorzaakt in de to tale wereld-exporthandel, aldus heeft een statistische analyse van het Amerikaanse ministerie van Handel uitgewezen. „De statistieken omtrent het handelsverkeer in de eerste helft van dit jaar", aldus het Amerikaanse rapport, dat gisteren ver schenen is. ..vertonen nog geen verbete ring in het totale volume van de wereld- in- en uitvoerbewegingen .maar het gun stiger perspectief van de economische han del en wandel in de Verenigde Staten heeft bij sommige deskundigen hoop ge wekt. op een spoedige algemene ver betering". De analyses tonen aan, dat de onderont wikkelde landen die in hoofdzaak grond stoffen exporteren, het zwaarst door de recessie en de daarmee gepaard gaande prijsdalingen getroffen zijn. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tol. 14444 Advertentie (Van onze correspondent in Bonn Een dag voordat te Hamburg de „Ne derlandse week" met veel succes begon, landde de Deense minister-president, H. C. Hansen, op het Hamburgse vliegveld neer om plotseling een bezoek te brengen aan de Lefa, de levensmiddelenvakten- toonstelling in deze Hanzestad en zich met uitvoerige vertogen op een persconferen tie in de Deens-Nederlandse concurrentie strijd om de Duitse zuivelmarkt te men gen. De propaganda voor de „Nederlandse week" had in de voorafgaande maanden reeds een aanzienlijk succes geboekt. De Denen hebben kennelijk gevreesd, dat de Nederlanders daardoor op hun mo nopolieterrein, te weten Noord-Duitsland. verschijnen zouden, en namen maatrege len van zwaar kaliber. Minister-president Hansen die de vorige week met de Joego slavische president Tito heeft onderhan deld, landde plotseling met een Deens mili tair vliegtuig op het Hamburgse vliegveld en bracht een officieus bezoek aan de Lefa. En hier hield hij een persconferentie, waarop de minister-president als een soort reclame-agent van de Deense landbouw optrad. Voor deze propagandistische stunt was zelfs het ongebruikelijke van een zondagse persconferentie door een minister-presi dent over een export-kwestie niet gek ge noeg. Daarna vloog Hansen weer tqrug naar Kopenhagen om verslag uit te bren gen over zijn gesprek met Tito en de Deen se klap in het Nederlandse gezicht, dat overigens toch glundert door het succes van de Nederlandse week te Hamburg. DE schreeuw van een in doodsnood ver kerend dier heeft iets angstwekkends. Daar zullen we het allemaal wel over eens zijn. Wanneer we dan ook lezen, dat een groep Amerikaanse onderzoekers er enkele jaren geleden bij toeval achter kwamen, dat de angstkreet van een spreeuw die op een spreeuwenslaapplaats werd gevangen, in staat was al zijn soortgenoten van die plaats te verjagen, hebben we aanvechting geringschattend de neus op te trekken voor een zo voor de hand liggende conclusie. Maar dan maken we een fout, als gevolg van verkeerd begrijpen. Want volgens nadere onder zoekingen. in de Rotterdamse Diergaarde gedaan door dr. J. D. F. Hardenberg van de af- deling Wild- en Vogelschade van het mi nisterie van Landbouw, is de angstkreet specifiek voor de soort. We zouden kunnen denken, dat. vogels in het algemeen worden opgejaagd door de angstschreeuw van de spreeuw. Maar dat is niet zo. Andere vo gels reageren niet op het schreeuwen van de spreeuw. Meeuwen bijvoorbeeld trekken zich van het geschreeuw van de spreeuw niets aan, laten zich er althans niet door verontrusten. Alleen door de angst schreeuw van een meeuw laat een m.eeuw zich opjagen, mits het een meeuw van zijn eigen soort is. De kokmeeuw reageert niet op hel schreeuwen van de zilvermeeuwen, evenmin als de zilvermeeuwen zich in dat opzicht iets van de kokmeeuwen aantrek ken, zelfs niet wanneer beide soorten door elkaar zitten. Hoogstens zal een dier van een van beide soorten wat verwonderd om zich heen kijken wanneer een telg van de andere soort door schreeuwen van zijn doodsangst laat blijken, maar daar blijft het dan ook bij. Nu het specifieke van de angstkreet gebleken is, zullen we de Amerikaanse onderzoekers die hiervan hel eerst melding maakten ongetwijfeld min der meewarig aankijken dan we aanvan kelijk van plan waren. Wanneer spreeuwen van hun slaapplaats verjaagd worden door een kreet van een soortgenoot, vliegen de vogels dus niet weg ten gevolge van hel lawaai dat hen uit de rust opschrikt, maar zij verdwijnen zo snel mogelijk van de plaats des onheils, omdat iets specifieks, in de angstkreet van hun soortgenoot hen waarschuwt dat voor hun soort gevaar dreigt. Deze ervaring is niet alleen een theoretische bij zonderheid, maar heeft ook praktisch belang, zowel voor vogels als mensen. Door bandopnamen te maken van de angstschreeuw van een spreeuw en dit geluid door microfoons in boomgaarden te reproduceren, blijken spreeuwen gemakke lijker te verjagen dan met de tot nu toe gevolgde lawaaierige methoden, die slechts voor korte tijd enige uitwerking hebben. „De reactie was ogenblikkelijk", zo zegt dr. Hardenberg. „Bij honderden tegelijk vielen de spreeuwen uit de bomen, zo on geveer als een bijenzwerm zich loslaat al vorens weg te vliegen. In een paar secon den was er geen spreeuw meer over". Het merkwaardige is voorts, dat door deze werkwijze de schadelijke vogels duurzaam verdreven kunnen worden, terwijl de nut tige dieren gehandhaafd blijven. Thans moeten we een ogenblik onze aan dacht richten op de vraag van een lezer, die wil weten waarom tegenwoordig zo veel mensen onder hernia lijden, terwijl daarvan vroeger nooit iets werd vernomen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 2.9. Door zijn wanhopig worstelen om los te komen van die deur met zijn geheim zinnige aantrekkingskracht, werkte Joris zich steeds verder in de moeilijkheden. Het ivas begonnen met een enkele hand, die tegen de deur gevangen was maar al heel spoedig hing hij er met handen en voeten aa.n en was hij volkomen hulpe loos. „Help!" -p hij, terwijl zijn gebrui kelijke slagi iigheid hem geheel in de steek liet. „Ik word aangetrokken als een mug door een magneet, door een spinne- web, bedoel ik ik bedoel door een lampik bedoel niets, maar help me!" „Nu, vooruit dan!" sprak Panda goedig, want dit werd hem toch te bar. „Ik zal je wel even losmaken!" Maar toen hij nu Joris beetpakte om hem los te trekken van de deur, gebeurde er iets heel onaange naams; de aantrekkingskracht ging via Joris ook in hem over, zodat ook hij zich niet meer vrij kon maken! „Noem je dat helpen!" riep Joris verontwaardigd, want de behandeling was alles behalve prettig voor hem. „Ik-ik-ik zit ook vastant woordde Panda, wien het huilen nader stond dan het lachenEn nu zij zich daar dus beiden in een volkomen hulpeloze positie bevonden, gleedl er naast de be- driegelijke deur geruisloos een onzichtbaar paneel opzij. Een merkwaardig iemand keek naar buiten, nam hen in ogenschouw, kuchte en sprak op beschaafde toon: „Aha! Er is bezoek, zie ik!" In augustus, de vakantiemaand bij uit stek, bedroeg het spaaroverschot bij d» Nutsspaarbank te Haarlem ruim een half miljoen gulden. De inleggingen bedroegen 2.911.910.— en de terugbetalingen 2.395.222. Het spaartegoed bij de Nutsspaarbank steeg gedurende de eerste acht maanden van dit jaar met 4.191.589.en bereikte ultimo augustus een bedrag van 51.966.22A In de afgelopen maand werden 649 nieuwe spaarders ingeschreven. Het totaal aantal spaarders kwam daarmee op 88.061. Het aantal spaarbusjes in omloop be droeg per eind augustus 14.743. De metaalwarenfabriek „Tornado" die in Zwijndrecht en in Etten vestigingen heeft, zal in Dordrecht een verzinkerij bouwen die 5000 vierkante meter oppervlakte zal hebben. Met de bouw wordt begin 1959 een aanvang gemaakt. Bovendien zal tornado in Dordrecht een kantoorgebouw bouwen, plaats biedend aan 200 personeelsleden. De inhoud zal 14000 kubieke meter zijn. Het gebouw zal opgetrokken worden op een glazen onder bouw en zal vier verdiepingen tellen. De bouwkosten zullen aanzienlijk meer dan een miljoen bedragen. Het kantoorgebouw zal in 1960 in gebruik kunnen worden ge nomen. De directie van de „Karei I" sigaren fabrieken te Eindhoven opent deze week een geheel gemechaniseerde sigarenfabriek te Kaldenkirchen in West-Duitsland. Met de produktie zal op 8 september begonnen worden met hoofdzakelijk vrouwelijk per soneel. Het bedrijf is ondergebracht in een oude sigarenfabriek met een vloeropper vlak van 2000 vierkante meter en met ruime uitbreidingsmogelijkheden. Tot déze' vestiging'is' besloten'met het oog op de ontwikkeling van Euromarkt. Te Amsterdam is de tweede trekking gehouden van de 2V2 percent premie lening 1.956 (derde lening) ten laste van de gemeente Amsterdam. Deze lening is in totaal groot 20 miljoen. Er werden 500 obligaties uitgeloot, waarbij de hoofdprijs van 250.000 viel op obligatienummer 6 van serie 13702, de premie van 100.000 viel op 6 van serie 12357, die van 50.000 op nummer 3 van serie 7737 en die van 25.000 op nummer 6 van serie 10347, no. 1 serie 5761, no. 10 serie 10347, no. 4 serie 4631 en no. 2 serie 6699. Te Rotterdam heeft de uitloting plaats gehad van 120 obligaties (12 series) van de 2Va percent premielening Rotterdam 1957, groot twintig miljoen gulden. Nummer 4 van serie 3232 lootte uit met 500, even als de nummers 3 en 8 van serie 14731, en de nummers 6 en 8 van serie 15760. Mei 1000 lootten uit nummer 8 van serie 11141 en de nummers 4 en 5 van serie 13135, nummer 1 van serie 14731 en num mer 2 van serie 18265. Met 2500 lootten uit nummer 10 van serie 3232 en nummer 7 van serie 13894. Met 5000 lootte uit nummer 10 van serie 11141. Nummer 4 van serie 17677 lootte uit met 10.000 en nummer 9 van serie 11141 met 100.000. schotten. De boeren op het Schotse eiland South Uist hebben met zeisen en hooi vorken Britse ingenieurs, die zouden be ginnen met het uitzetten van een raket basis op hun eiland, verjaagd. Het land is onteigend voor 25 gulden per hectare en de boeren kunnen, als zij tulpenbol len kweken, een opbrengst van 11.250 gulden per hectare krijgen. Persoonsverheerlijking. Volgens het West- berlijnse inlichtingenbureau „West" heeft een rechtbank te Langensalza in Oost-Duitsland een man tot tien maan den gevangenisstraf veroordeeld, die zich in een dronken bui grappen had veroorloofd ten koste van vooraanstaan de Oostduitse communisten, in het bij zonder van partijsecretaris Ulbricht Door de vloer. Tijdens een feest in een café bij Saarlouis in Saarland zijn onge veer vijftig feestvierders door de vloer gezakt en in het keldergewelf gestort. Zeven mensen kwamen om het leven en twintig anderen liepen verwondingen op. Verkeer. Van vrijdagavond tot maandag avond zijn in de Verenigde Staten tij dens het „Labor Day Weekend" 495 mensen om het leven gekomen van wie 340 door verkeersongelukken. Per uur lieten 4,7 mensen bij verkeersongeval len het leven, zo wijst de statistiek uit. Terreur. Naar aanleiding van een aan slag op een Brits militair in Nicosia zijn gisteren vier jonge Griekse Cyprioten gearresteerd in de omgeving waar de moord gebeurde. Na de aanslag is de spanning in de stad aanzienlijk toege nomen. De Britten vrezen, dat hij het begin is van een nieuwe terreurcam- pagne. Aanvaller. Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N, is in Oost-Berlijn de Roemeen Beldeanu gearresteerd die drie jaar geleden de aanval op de Roe meense legatie in Bern leidde. Beldeanu die werd gearresteerd tijdens een con trole van de identiteitskaarten, opende, aldus A.D.N., het vuur op de veilig heidspolitie. De laatste tijd heeft hij, volgens A.D.N. als vluchteling in West- Duitsland gewoond. Tegenstrijdig. Negen Turkse Cyprioten, wie moord op een Griekse eilandbe woner ten laste was gelegd, zijn vrij gesproken. De rechter verklaarde het eens te zijn met de verdediging, dat de verklaringen der getuigen tegenstrijdig waren. De gedode Griekse Cyprioot was een der acht, die in juni bij een aan slag in de omgeving van het dorp Geun- jeli om het leven werden gebracht. Vertrokken. Koningin Zein van Jordanië is met een van haar zusters en twee prinsessen Basman, het achtjarige zusje van koning Hoessein en zijn doch tertje van drie jaar Alyia uit Amman met vakantie naar Zwitserland vertrok ken. In diplomatieke kring spreekt men het gerucht tegen, dat de reis om bin nenlandse politieke redenen wordt ge maakt. Uitzondering. „Borba", het orgaan van de Joegoslavische communistische par tij schrijft dat de anti-Joegoslavische .campagne van het Sovjetblok, die vier maanden geleden begon, heviger is ge-" worden. Dé gehele pers van het Sóv- jet-blok, met. uitzondering van de Pool se, doet aanvallen op Joegoslavië, waar bij zij een „buitengewoon grove scheid- taal gebruikt, welke zich in de eerste plaats onderscheidt door een gebrek aan elementaire menselijke hoffelijkheid". Er wordt voorts politieke en economi sche druk op Joegoslavië uitgeoefend, aldus „Borba". Waarschijnlijk. Professor Harold Urey, een Amerikaanse kerngeleerde en No belprijswinnaar, heeft na een bezoek aan de Sovjet-Unie te Kopenhagen in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Deense dagblad „Berlinske Tiden- de" verklaard oorlog waarschijnlijker dan vrede te achten. Hij verklaarde: „Ik ben ernstig bevreesd, dat er oorlog komt. De Russen zeggen, dat zij vrede willen, doch zij wensen ook het commu nisme over de gehele wereld te ver spreiden. Het Westen zegt vrij te willen zijn, doch de vrijheid moet worden ver dedigd". Multi-miljonair. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft maandag de Ame rikaanse multi-miljonair Cyrus Eaton in het Kremlin ontvangen om met hem kwesties van „wederzijds begrip en sa menwerking tussen hun beide landen te bespreken", aldus meldt het Sovjet persagentschap Tass. Eaton is als gast van het Russische ministerie van Land bouw in de Sovjet-Unie. Na de bespre king leidde Kroesjtsjev Eaton door het Kremlin en liet zich door hem in gezel schap van toeristen fotograferen. Aan de zuidflank van het krachtige Eu ropese hogedrukgebied heeft de oostelijke stroming van droge continentale lucht zicli verder naar het westen uitgebreid. Op zijn lange weg vanuit het Oeralgebied wordt de lucht boven het continent onge veer 10 graden warmer. Zij bereikt onze omgevmg met maximumtemperaturen van ongeveer 25 graden. Ten westen van Ier land bevindt zich een depressiesysteem dat in een langzaam tempo oostwaarts trekt, maar dit heeft voor het weer in onze om geving weinig betekenis. Het zonnige weer zal voortduren, waarbij de temperaturen zich ongeveer op hetzelfde peil handhaven. WERKRAPPORTEN Woensdag 3 september Zon op 5.53 uur, onder 19.25 uur. Maan op 21.19 uur, onder 11.21 uur. 6 sept. 13 sept. 20 sept. 27 sept. Maanstanden 11.24 uur 1. k. 13.02 uur n.m. 4.17 uur e.k. 22.43 uur v. m. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 3 september Hoog water 6.29 en 18.48 uur. Laag water 2.19 en 14.26 uur Temperaturen: buiten I land maxima van giste- O g ren. Binnenland: heden ■oS d t S 7 uur. Neerslag: laatste I 24 uur. *C a Den Heidei on bewolkt ozo 17 0 Ypenburg mist windst. 14 0 Vlissingen onbewolkt O 17 0,1 Eelde onbewolkt O 15 0 Twente onbewolkt 0 15 0 De Bilt onbewolkt O 15 0 Eindhoven onbewolkt O 15 0 Vlv Z.-Limb onbewolkt, O 15 0 Helsinki onbewolkt nw 22 0 Stockholm geheel bew w 22 0,2 Oslo onbewolkt nno 23 0 Kopenhagen licht bew. O 19 0 Aberdeen mist OZ0 17 1 Londen mist windst. 24 0 Amsterdam onbewolkt nno 25 0 Brussel onbewolkt O 26 0 Luxemburg onbewolkt no 24 0 Parijs geheel bew O 20 0 Bordeaux licht bew. windst. 25 0 Grenoble regen windst. 21 2 Nice zwaar bew n 24 6 Berlijn onbewolkt O 24 0 Frankfort onbewolkt O 25 0 München onbewolkt windst. 23 0 Zürich mist windst. 21 0 Genève geheel bew windst. 22 12 Locarno mist ZO 23 1 Wenen half bew. ono 23 0,1 Innsbruck zwaar bew windst. 26 0 Rome zwaar bew ono 29 7 Ajaccio zwaar bew nnw 26 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Mallorca licht bew. n 0 Algiers onbewolkt zw 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2