Horen en zien Beperkte Najaarsbeurs met veel aardige nieuwtjes NAAIMACHINES a^MARK' Sportblouses CHINEZENWIJK Agenda voor Haarlem Het avontuur van joef en Brum Peek&Cloppenburg Kort en bondig Elke woensdag 5 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Nieuwe rubrieken Van Nierop gehuldigd De radio geeft woensdag T elevisie programma Radiostation Huizen is te koop Opblaastent - zonder geraamte een der grootste attracties Garantieprijs voor aardappelen Bolsward mist sleutel van de schatkist zuiver wollen tricot Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 Onder de titel „Voetlicht en camera" gaf de K.R.O.-televisie maandagavond een reeks interviews van J. W. Hofstra en A. van Domburg met enige vooraan staande figuren op het gebied van toneel en film. De bedoeling was om aan het be gin van het toneelseizoen een overzicht te geven van de gezelschappen met een kor te beschrijving van een paar stukken, die zij op hun repertoire nemen. Dat men hier bij onmogelijk volledig kon zijn, is iets dat men de interviewers nauwelijks kwalijk kan nemen. Dat tengevolge daarvan de gesprekken met onder meer Jan Retèl, Rob de Vries en Bernhard Droog uiterst fragmentarisch bleven, was dan ook niet te verwonderen en zeker te verontschul digen. Ernstiger bezwaar kon men echter hebben tegen de naïve wijze van presen tatie: de gesprekken hadden plaats in een sociëteit en aan een leestafel met een steeds interrumperende kelner, die nieu we gasten aankondigde. Deze dilettantis tische opzet kwam de gesprekken zeker niet ten goede, al werd daardoor gelegen heid geboden mensen op en af te laten ko men zonder de continuïteit van het pro gramma te onderbreken. Behalve de reeds genoemde ondervraagden was er nog Bert Haanstra, die iets over zijn film „Fanfare" vertelde, maar niet bereid bleek te zijn daaruit enige fragmenten te vertonen. Voorts lichtte Gerard J. Rau- camp zijn door Emile Brumsteede gete kende filmpje „1 1" toe, dat over de wenselijkheid van bijzonder onderwijs ging en nogal kinderlijk was uitgevallen. Een pluspunt vormde het nieuwe ru briekje „Van onze sportredacteur". Daar in gaf Jan Cottaar interessante nabe schouwingen over sportgebeurtenissen van het weekeinde, afgewisseld met korte journaalflitsen. Het geheel was een vlotte en voor sportliefhebbers boeiende presen tatie. Indva Kamadjojo vertelde voorts op beeldende wijze een Indonesisch sprookje, waarbij de technici voor aar dige belichtingseffecten hadden gezorgd. Beeldschermer De heer Ary van Nierop, hoofd van de afdeling gesproken woord van de VARA, is maandag in hotel „Hof van Holland" in Hilversum gehuldigd naar aanleiding van zijn vijfentwintigjarig dienstverband bij deze omroepvereniging. De voorzitter van de VARA, mr. J. Bur gers, verwelkomde vooraanstaande figu ren uit de omroeporganisaties, enkele wethouders van Hilversum, leden van het bestuur en van Kamerfracties van de Partij van de Arbeid en medewerkers van de jubilaris uit kringen van radio en tele visie. Omroep-secretaris J. Broeksz sprak de huldigingsrede uit, waarin hij gewaag de van de uitzonderlijke verdiensten van de heer Van Nierop voor de radio in het algemeen en voor de VARA in het bijzon der. De loco-burgemeester van Hilversum, mr. F. Vorstman, belichtte de kwaliteiten van de heer Van Nierop als raadslid. Jan de Troye sprak uit naam van het perso neel en de heer G. Hoek van de N.C.R.V. als collega. In zijn dankwoord legde de heer Van Nierop de nadruk op de beteke nis van de radio, ook in deze tijd, nu de televisie opgang maakt: „Men heeft in de beginjaren van de radio in sommige krin gen de opvatting gehuldigd, dat daardoor de pers op de achtergrond zou worden ge drongen. Een dergelijke ontwikkeling hebben we echter niet gekend en ook in de toekomst zullen pers, radio en televisie hun eigen taken hebben." De heer van Nierop werd onderscheiden met het insig ne van verdienste van de VARA. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Vakantie met een boek op zak. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Europese zwemkam- pioenschappen. 13.45 De vermetele ontdekkings reizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.20 Wereldmuziekeoncours te Kerk- rade. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee Jeugduitz. ,.De brievenbus gaat open". Corres pondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00. Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgel en zang. 18.45 Act. 13.55 Voor de kinderen. 19.05 Als ik met horen den praatdocumentair progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Uit- wisselingsprogr. met Hamburg. 21.00 Europese zwemkampioensch. 21.15 Tussen de regels door. caus. 21.25 De weddenschap, hoorsp. 22.10 Opera- muz. 22.40 Medische kron. 22.50 Wereldkampioen schappen wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Vernuft en techniek, causerie. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Kon. Mil. Kapel. 11.55 Viool en piano 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.40 Omr.- orkest en solist. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Instrum. septet. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Ge mengd koor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bregenzer Fest- Spiele 1958: Ork.conc. In de pauze: Spaans avon- tur, caus. 22.00 Musette-ork. en solist. 22.20 Vo caal ensemble en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15-24.00 Pla ten nieuws. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00, 14.15 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02, 1635 en 1645 Gram. 17.00 Nieuws. 17,10 Gram. 17.20 Litterair progr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.15 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorspel 20.50 en 21.00 Gram. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 - 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 15.00—16.45 Intern, concours-hippique te Rotterdam. AVRO: 17.0017.40 Voor de kinderen. NTS: 17.4013.00 Rep. concours-hippique te Rot terdam. 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.40 Met een valies in de handblijspel. 21.50—22.00 Dag sluiting. Vrijdagmiddag zullen in hotel „De Ro- zenboom" te Bussum namens de Staat der Nederlanden het radiostation Huizen en de opstallen van het zenderpark publiek geveild worden. (Van een onzer redacteuren) Bij een midzomerse hitte heeft de Utrechtse Najaarsbeurs vanmorgen om negen uur haar poorten geopend. Er was in de eerste beursuren nog geen overweldigende belangstelling. Veel minder in ieder geval dan op de eerste morgen van de Voorjaars- beurs in maart van dit jaar, toen de buitenlandse inkopers elkaar als het ware verdrongen om maar zo gauw mogelijk binnen te komen. Maar dat ls niets onge bruikelijks, want de najaarsbeurzen zijn over het algemeen aanmerkelijk stiller dan hun voorgangsters in de lentemaand, zowel wat de deelneming der exposanten als wat het bezoek betreft. Dat is ook ditmaal het geval. De huidige najaarsbeurs omvat „slechts" 2500 firma's uit 25 landen, wier stands en manifestaties tezamen 34.000 vier kante meter in beslag nemen, dat is bijna de helft minder dan de laatste Voorjaars- beurs. Daartegenover staat als een winstpunt althans voor de leek dat de Najaarsbeurs juist door zijn beperktere omvang veel overzichtelijker, veel makke lijker te „belopen" en op de een of andere manier ook gezelliger is. De nuchtere, streng-zakelijke sfeer die de Voorjaarsbeurzen pleegt te kenmerken, lijkt in sep tember en zeker bij temperaturen als die van vandaag wat minder overheersend te zijn, de exposanten gunnen zich wat meer tijd om ook de gewone, alleen-maar- nieuwsgierige beursbezoeker te woord te staan en zo krijgt ook de kleine man ge legenheid, op zijn gemak van alle nieuwtjes en demonstraties kennis te nemen. En nieuws is er ook ditmaal ruim schoots, en op vrijwel ieder gebied. Op het Croeselaancomplex, op het terras voor de Julianahal wordt de aandacht ge trokken door een omvangrijke plastictcnt van zes bij dertien meter, die door een Nederlandse kabelfabriek in samenwer king met een idem plasticindustrie ont worpen is. Deze tent heeft geen metalen of houten steunen; zij wordt louter over eind gehouden door ingeperste lucht. Een aggregaat, dat buiten de tent is opgesteld, blaast lucht onder het doek. De luchtdruk blijft constant en verhindert het inzakken van de tent, zelfs al worden er in de wan- Op de „Doe-het-zelf"-expositie ter Najaarsbeurze is onder meer dit kajuit jachtje te zien, dat een Utrechtse knut selaar in zijn vrije tijd bouwde. Het kostte hem drieduizend werkuren en ongeveer tweeduizend gulden. Nor maal kost zulk een scheepje ongeveer 20.000. den deuropeningen gemaakt. Desgewenst kan men verwarmde lucht, invoeren. Proe ven hebben bewezen, dat deze plastic tent zelfs bij stormweer rustig blijft staan. Het aantal toepassingsmogelijkheden men denkt b.v. aan overdekte zwembaden, ten nisbanen, exposities en dergelijken is vrijwel onbeperkt. Elektron ifi kat ie De Efficiency-afdeling, ouder gewoonte in de Bernhardhal ondergebracht, geeft een indrukwekkende wapenschouw van de nieuwste kantoormachines en -behoef ten. Primeurs zijn onder andere hier een elektronische factureermachine voor het middelgrote- en kleinbedrijf en een boek- houdvoorsteekapparaat, dat aan een nor male schrijfmachine kan worden gescha keld en aldus een uitkomst vormt voor de kleine ondernemers, die geen behoefte hebben aan (of geld voor) een aparte boek houdmachine. Andere nieuwtjes in deze afdeling vormen een electrische portable en een idem droogkopiëerapparaat, waar bij het hinderlijke gemodder met ontwik kel- en fixeervloeistoffen overbodig gewor den is. Een kleine, maar bijzonder effi ciënte nouveauté is een paperclip van plastic, die zo geconstrueerd is, dat zij niet kan worden misbruikt als pijpreiniger, haarspeld of voor andere „speelse" doel einden van het kantoorpersoneel. Plasticoater Belangrijke documenten die, bijvoor beeld in de juristen- en notarispraktijk, door vele handen moeten gaan, worden gauw smoezelig. Aan dit euvel wordt een einde gemaakt door een plastificeermachi- ne, die alle paperassen met een bescher mend plasticlaagje bekleedt. Het wordt in de Bernhardhal gedemonstreerd. Winkeliers zullen stellig emplooi heb ben voor een automatisch lasapparaat, dat kleine artikelen stof-, lucht- en vocht- dicht verzegelt in doorzichtige plastic zak jes. Men vindt het in de Julianahal, waar in ook de helft van de Elektrobeurs is on dergebracht. Hier ziet men voorts een nieuwe vorm van lichtreclame, de zoge naamde „schrijvende neon", waarbij de letters niet een voor een ingeschakeld wor den, doch integendeel de indruk geves tigd wordt van een doorlopend schrift. Scheren in t bad Een Duits concern demonstreert in de Margriethal een droogscheerapparaat dat door een accu wordt gevoed. De accu hoeft pas na acht tot tien scheerbeurten opgeladen te worden en zij werkt met een spanning van slechts vijf volt, zodat men zich desgewenst zelfs in het bad veilig kan scheren. Zeer vroege opstaanders zullen stellig profijt hebben van een nieuw model wek ker, die tevens schemerlamp is. Als de wekkerbei op het vastgestelde tijdstip be gint te ratelen, ontbrandt tevens het sche merlampje. De volgende stap in deze ont wikkeling is waarschijnlijk een ingebouwd geluidsbandje dat ons vriendelijk goeden morgen toeroept. Dweilzuiger Huishoudelijke nieuwtjes zijn er even eens te kust en te keur. Over de nieuwe Nederlandse wasmachine met wateraan drijving vertelden wjj u reeds vorige week. Ge kunt ook een stofzuiger bewonderen, die tevens als dweilmachine (officieel „waterzuiger") dienst kan doen. Het ge val is wat te omvangrijk en te prijzig voor normaal huiselijk gebruik, maar zieken huizen, scholen en grote magazijnen zul len er hun voordeel mee kunnen doen. Leerdam brengt op de Najaarsbeurs twee nieuwe drinkserviezen van bijzonder fraai ontwerp. Een Italiaanse firma toont in de Bernhardhal kunstreproducties op linnen en zijde in offsetdruk. De natuui - lijke glans van het weefsel verleent deze kleurenrepro's een zeer apart cachet, dat door geen enkele papierafdruk te bereiken is. Tinnen gebruiksvoorwerpen in moder ne vormgeving met hier en daar een vrolijk kleurtje terwille van het contrast vormen een poging tot vernieuwing van onze oudvaderlandse tinverzamelwoede, een Nederlands produkt, waaraan men echt even moet wennen. Net als trouwens De minister van Landbouw, Visserij er Voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor consumptie-aardappelen van de oogst 1958 vastgesteld op 6.75 per 100 kg. Het ligt in de bedoeling het komende sei zoen tweemaal de gelegenheid tot aanbie ding open te stellen: eenmaal in de herfst en eenmaal in het voorjaar. De eerste mogelijkheid daartoe zal worden gegeven omstreeks november. De gelegenheid tot aanbieding in het voorjaar zal omstreeks maart of april vallen. Advertentie NECCHI KUIPERS - KI. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM aan die nieuwe soort kunstbloemen, die men thans zelfs al „in natuurlijke geuren" kan aanbieden. Een ondernemende metaalfabriek in het oosten des lands komt voor het forum met een plastic kap voor bromfietsen waarop een automatische ruitenwisser prijkt. Dit apparaat wordt, via tandwiel- tjes en excentrieken, aangedreven door een waaier, die op zijn beurt bekrachtigd wordt door de langsstromende buiten lucht. Eenvoudig maar nuttig, vooral in een klimaat als het onze. Postparket In de Julianahal op het Croeselaanter- rein is, zoals wij reeds eerder aangekon digd hebben, een tentoonstelling „Doe het zelf" ingericht, waar knutselaars, „hobby isten" en zomaar-handige-huisvaders het mekka van hun zelfwerkzaamheid zullen vinden. Honderden handige „all-purpose" machientjes voor houtbewerking, metaal- huisvlijt, allerlei gemakkelijke grondstof fen en materialen voor zelf-meubelma- ken, -schilderen, -tuinieren en wat dies meer zij, worden daar gedemonstreerd. De meeste mag men ook zelf proberen. Ge kunt er „thuisvlijt-parket" leggen, dat u desgewenst per postpakket toegestuurd wordt, schilderen met een aerosol-bus, die tegelijk verfspuit is, of een schroeven draaier met ingebouwde verlichting pro beren die en hier komt ons locale chau vinisme even om de hoek kijken! van a tot z een Haarlemse vinding is. De Utrechtse Najaarsbeurs duurt tot 11 september. In de komende, dagen zal er stellig gelegenheid zijn, u over een en an der meer te vertellen. Brandus, de kikkerkoning, keek de twee bestraffend aan. „Ja", zei hij streng. „Nu moet ik jullie meenemen naar mijn paleis. Walbewoners mogen hier maar niet rondlopen tussen mijn onderdanenJullie hoort op het land en niet in mijn domein!" „Maar wewe zijn niet expres hier gekomen", zei Joef bedrukt. „We zijn in het water gevallen!" „Dat is je eigen schuld", zei Brandus. „Dat komt er van, als jongens bij het water spelen en onvoorzichtig zijn". Hij nam hen mee en bracht ze naar zijn paleis. 3536 In Bolsward in Friesland staat men voor een grote moeilijkheid. Het gaat om de schatkist. Niet dat die leeg is, maar de sleutel ervan is zoek. Op deze schatkist, een oude antieke, die in de hal van het stadhuis staat, zitten drie sloten, waarvan in vroegere tijden alle drie burgemeesters van Bolsward een sleutel hadden. De noodzakelijke aanwe zigheid van alle drie burgemeesters bij het openen van de schatkist voorkwam aldus fraude. Sedert lange tijd deed de schatkist, waarin slechts een zilveren gulden van een bezoekende Amerikaanse generaal was geworpen, dienst als bezienswaardigheid. Thans is echter Leiden in last, of beter Bolsward in moeilijkheden, want na de door tienduizenden bezochte tentoonstel ling „Haarlemse kunstenaars uit vijf eeuwen" in het raadhuis blijkt één van de sleutels spoorloos te zijn verdwenen. De schatkist kan niet meer geopend worden. Bolsward zweeft tussen de vermoedens, dat men óf hier te doen heeft met een giap, óf dat een souvenirjager een voor de ge meente minder prettige „slag" heeft ge slagen. Advertentie f Geheel nieuw model pullover-blouse van een van de bekendste Nederlandse tricottabrieken Een echte buitenkans-aanbieding nu de school weer begint Exclusief dessin in stoere jongenskleuren leeftijd 4 jaar (kleine stijging per maat) 27. „Een wetenschap!" Ooms lippen sputterden in een reeks ontploffingen. „Het is een wetenschap," hield Yiko vol. De oom sputterde harder dan ooit. „Net als het verzekerings wezen," ging Yiko voort. „Dat is ook een wetenschap. Vader, als u er over denkt geld te sparen om een restaurant te openen, dan moet u een verzekering ne men. U moet uw geld niet op stapeltjes houden. U moet er rente van maken." „Probeer je je eigen vader te verzekeren?" „Ja, maar u luistert er nooit naar." „Je eigen vader insu willen verkopen. Je bent mijn zoon niet!" Insu was een Kantonees woord, dat uit het Engels was overgenomen. „Maar het is voor uw bestwil en voor de bestwil van de hele familie." „Een zoon, die zijn vaders leven wil verzekeren! Wat moet er van deze wereld worden?" „Het is niet voor mij. Het zijn de Cornelius Assu radeurs, de grootste en beste maatschappij in New York." „Als een eerbiedige en gehoorzame zoon, heb je je niet met je vaders leven te bemoeien, begrepen? Als ik dood ga" Er was een gefluister van „sstt-sstt" van de oom en de moeder en Daiko. Het klonk erg somber en zelfs als iets van heiligschennis. De vader mocht zijn zin niet afmaken. Yiko was uit het veld geslagen. „Ik bedoel een spaarverzekering voor uzelf. Ik be doel niet.." Hij kon niet verder gaan. Het onderwerp, dat aan heiligschennis grensde, werd afgesloten. „Daar wenst vanavond niemand over te praten," zei de moeder. „Het is midherfst." „Vader, het is vandaag midherfst," zei Eva. „Zou het niet leuk zijn als we allemaal naar het dak gingen om van de maan te genieten?" „Wij moeten dankbaar zijn, dat de hele familie van daag bij elkaar is. Wij moeten plezier hebben", zei de moeder, haar dochters vraag ondersteunende. Zij voel de zichzelf zo gelukkig. De vader zei niet nee. De kinderen juichten. Zij hiel pen dekens en kussens naar het dak dragen en brach ten een pot thee en kopjes en de koeken mee. De fa milie dook uit de zoldertrap op. Het dak was aan bei de zijden ingesloten door muren van hogere gebouwen. De uitstekende tak van de boom van de buurman was aanmerkelijk gegroeid en dichterbij gekomen en was nu een massa witte, vage vormen, die het zilveren maanlicht weerkaatste. Boven hen stond de maan scherp en helder afgetekend tegen de donkere kant van de hoek van het naburige huis en overstroomde de helft van het dak met haar licht. De lucht was on beweeglijk stil en de nacht was koel, vredig en mooi. Beneden waren de door schuttingen omsloten binnen plaatsen in witte vierkanten met scherpe schaduwen verdeeld. De familie installeerde zich op het dak. Alleen moe der Fong bleef zitten en wilde niet gaan liggen. Ter wijl de familie daag lag, spraken zij over het huis en de familie in Sunwei. Toms gedachten keerden terug naar zijn oude huis, de boerderij in Sunwei, de dorps straat, het bos achter hun huis, de spelletjes, die hij daar deed, de vriendjes, die hij in China had achter gelaten. Hij kende ze nog zo goed, hij zag ze nog pre cies voor zich en ook de ramen van het schoolgebouw en de bel boven de deur. Het was een roodstenen huis met een speelplaats aan de achterkant. Hij had die de tails precies moeten weten toen hij naar Amerika ging om de vragen van de immigratie-ambtenaren te kun nen beantwoorden. Hij had ze zelfs opgeschreven en ze op het schip uit zijn hoofd moeten leren. Het was bijna een kwestie van leven en dood geweest. Als zijn vader aan de ambtenaren had gezegd, dat er tien ven sters in hun huis waren en hij zou zeggen, dat er twaalf waren, of als hij zei, dat de hoofdstraat van het noorden naar het zuiden liep in plaats van van het oosten naar het westen, of een paar andere van zulke kleinigheden verkeerd zei, dan hadden ze hem wel eens over de Oceaan terug kunnen sturen. Nu zag hij zelfs het voetpad voor zich, dat naar de vijf populieren leidde en het vogelnest in een daar van. Hij vertelde er Flora van, die naast hem lag. „Daisow, wij hadden thuis een groot huis, omdat vader ons geld stuurde en er was een eendenvijver bij het populierenbosje en moeder hield altijd eenden en die moesten wij 's avonds naar huis jagen." De kinderen wilden nu een sprookje horen. Moe der Fong vertelde hun altijd sprookjes op zomeravon den. „Toe moeder, vertel ons van Chang-o, de schoon heid in de maan". „Dat verhaal kennen jullie al". „Vertel het nog eens". Toen vertelde de moeder hun van de boogschutter en de schoonheid Chang-o, hoe de boogschutter op hel meisje verliefd werd, haar najaagde, hoe zij bang was en vluchtte en de boogschutter haar toch achter volgde, totdat Chang-o in de wolken vloog en op de maan kwam, waar zij nu onder een laurierboom zit. Toen zij daar eenmaal was, kon Chang-o niet meer terugvliegen en nu moet zij onder de laurierboom blij ven zitten en aan haar minnaar denken. En daarom is het, dat de maan altijd de betovering der liefde schenkt aan jongemannen en meisjes. Terwijl hij daar lag, bewonderde Tom het uitspan sel, de onzegbare schoonheid van de bleke sterren en de kalme maan, die zich stil langs de hemel bewoog. „Tom waar denk je aan?" „Aan wat daar boven is", wees hij naar de hemel. „Is het niet prachtig?" „Zie je, God bestaat", zei Flora. Haar stem was rustig en de zin werd eenvoudig en natuurlijk uitge sproken, zonder de bedoeling iets meer te zeggen „God zorgt voor ons als wij tot Hem bidden", zei zij. „Natuurlijk. Waar zou Hij voor dienen als Hij dat niet deed?" zei de moeder. HOOFDSTUK 9. Tom was van kind tot jongeling geworden, zijn ziel ontwaakte en er ging van alles in hem om. Het was alsof hij de kinderwereld achter zich had gelaten, alsof hij haar van zich had afgeschud zoals de rups in de cocon haar huid achterlaat en in een nieuwe gedaan te te voorschijn komt. De wereld werd groter, inge wikkelder, meer geladen met aandrangen, klachten en betekenissen. Sinds die avond op het dak toen Flora tegen hem had gezegd: „Er bestaat een God" had hij een soort rusteloosheid gevoeld. Waarom worden wij geboren?, vroeg hij zich af. Waarom leven en sterven de mensen? Als zij sterven, waarom leven zij dan? Als zij niet sterven, hoe be staan zij dan voort? (Wordt vervolgd) „Doornroosje". Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Wezep de clandes tiene zender „Doornroosje" opgespooi'd en in beslag genomen. Twee fabrieksarbeiders uit Wezep, die de zender bedienden, kre gen een bekeuring. Welkom vreemdeling. Weer zijn bui tenlanders, die in Rotterdam verbleven, eigendommen kwijtgeraakt die zij in hun auto's achtergelaten hadden. Een 26-jauge Duitse koopman wiens wagen aan de W'l- helminakade stond, mist zijn kostbare filmcamera ter waarde van f 1800. Onge veer ditzelfde bedrag kostte de stola van hermelijn, die een 45-jarige dame uit Brits Oost-Afrika in haar auto aan de Meent achterliet en die ook gestolen werd. Lijk opgehaald. Uit de Westerschel- de is het stoffelijk overschot opgehaald van de Bredase handelaar G. Hameetman, een van de drie inzittenden van het sport vliegtuigje, dat op 14 augustus boven de Westerschelde is verongelukt. J. R. Koning overleden. Te Amster dam is op 68-jarige leeftijd overleden de heer .J. R. Koning, die gedurende 33 jaar directeur is geweest van de afdeling be plantingen van Publieke Werken te Am sterdam. Hij heeft een groot aandeel ge had in de aanleg van het Amsterdamse Bos. Sinds zijn pensionering in 1955 woon de hij in Bilthoven. Tas terug, geld weg. Een Amsterdamse monteur heeft in een plantsoen in Amster dam-Noord de tas gevonden, die een kas sier van een schildersbedrijf vorige week had verloren met een bedrag van 8800 Het geld zat er echter niet meer in. Wegpiraat. Een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, luidde het vonnis tegen een 54-jarige woonwagenbewoner uit Dordrecht, die op 16 februari, toen hij stomdronken aan het autorijden was met zijn beide eveneens beschonken zoons, had geprobeerd een politieman omver te rijden. De rechtbank te Dordrecht had hem veroordeeld tot 2 iaar gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging. De procureur-generaal bij het Haagse hof had de bevestiging van dit vonnis gere- qrrreerd. Bezoek van Prinses. Prinses Beatrix heeft gisteren een onofficieel bezoek ge bracht aan de Oude Kunst- en Antiek beurs te Delft. DINSDAG 2 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert door Klaas Bolt, 20 tot 21 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren tot 23 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Zo begint het leven", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dictator", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theat»'-: „Achterdocht", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Met de rug tegen de muur", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Automanialcken", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare Hoogheid is verliefd", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Strijd tegen ver- dovendt middelen", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Concertgebouw: „Opera Italiana", 20 uur. Minerva Theater: Opvoering ,,'n Fijn span" door toneelgezelschap Johan Kaart, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, tot 23 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van schilderijen van Jan Sluyters, 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halslheater: „Zo begint het leven", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dictator", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Met de rug tegen de muur". 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Automaniakken", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare Hoogheid is verliefd", alle leef tijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Strijd tegen ver dovende middelen", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5