IJslanders enterden Britse trawler bij verrassing Afscheidsreceptie A. J. M. Angenent Liquidatie van Nederlandse belangen wordt voortgezet Huizen van Haarlemse Stichting tot Woningverbetering worden opgeknapt Sporthuis HAARLEM e.v. Djakarta weigert „wederinreisvisa ONDER DEKKING VAN MIST DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 UIT STAD EN STREEK ZOiKT U 'N DRUKKER Aantal inwoners in Bloemendaal gestegen Duorijdster schoot van motor af Kerkelijk Nieuws De bisschopswijding in de St. Bavo-kathedraal Basisopleiding voor amateur-regisseurs Naar de nieuwe schooi! SPECIAALZAAK Wij hebben er alles voor! Hamburg is „weg" van de Haarlemse bloemenmeisjes Dr. G. A. Brands overleden Bedrijfsvoetbal in Haarlem Jongen kreeg wie! van auto over zich heen Russen geven geheimen over kernfusie vrij Amerikaan slaags met de Oostberlijnse politie Politie maakte einde aan gevaarlijk kinderspel Nieuws in het kort Lezing NederlandEngeland De af deling Haarlem van het Genootschap Ne derlandEngeland houdt dinsdagavond 23 september in restaurant Brinkman Hout plein te Haarlem, een lezingenavond, waar de heer Bernard Newman zal spreken over „Inside Russia to-day". Spreekuur. De Haarlemse wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting de heer W. F. Happé, zal zijn eerstvolgend spreekuur houden op woensdag 17 septem ber. Nadat burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in de woensdag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Haar lem hulde en dank had gebracht aan de heer A. J. M. Angenent, die met ingang van vandaag afgetreden is als wethouder van sociale zaken, bedrijven en plantsoe nen, is maandagmiddag in de hal van het stadhuis voor de naaste medewerkers ge legenheid geweest afscheid van de heer Angenent te nemen. Velen hebben daar van gebruik gemaakt. Aanwezig waren onder meer het lid van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland de heer W. Men- sink, de directeur van het; P.E.N., ir. J. J. den Boesterd, de dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, vele leden van de gemeen teraad, hoofden van takken van dienst en afgevaardigden van instellingen, waar mee de wethouder in de loop der jaren' heeft samengewerkt. Dank zij de goede zorgen van de dienst van Hout en Plantsoenen was de hal op prachtige wijze versierd. Deze attentie zal de heer Angenent op hoge prijs hebben gesteld, daar de verzorging geschied was door een tak van dienst, waarvoor hij als wethouder grote belangstelling had. Burgemeester mr. Cremers richtte zich het eerst tot mevrouw Angenent om haar dank te brengen voor de grote steun die zij voor haar echtgenoot is geweest. Als blijk van waardering bood de burge meester haar bloemen aan. Spreker ver volgde, dat het aftreden van de heer An genent een lege plaats in het college be tekent. Weliswaar zal zijn plaats dubbel en dwars bezet worden, omdat twee nieu we wethouders gekozen worden, maar men mist in het college een hartelijk en meelevend mens met een sterk sociaal ge voel. Wethouder Angenent had zijn por tefeuille lief en verdedigde de zaken op be wonderenswaardige wijze. Ook memo reerde spreker het hartelijk contact tus sen de wethouder en de directeuren van de bedrijven. Tenslotte ovei'handigde de burgemeester, mede namens de wethou ders en de gemeentesecretaris, een asbak. Wegens verhindering van de voorzitter van de Vereniging van hoofden van tak ken van dienst voerde de heer F. J. A. Bruins, directeur van het Slachthuis, het woord en deze dankte voor het prettige contact en de samenwerking tussen de wethouder en de directeuren. In het bij- Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Het aantal inwoners van de gemeente Bloemendaal bedroeg op 1 juli 20035 van wie 8736 mannen en 11299 vrouwen. In de maand april werden er éénendertig kinde ren gebcren, in mei dertig en in juni negen tien. Het toaal aantal geboorten in het tweede kwartaal bedroeg dus tachtig. In april overleden er in Bloemendaal acht mannen en acht vrouwen; in mei ze ven mannen en elf vrouwen en in juni tien mannen en zestien vrouwen; in totaal zes tig personen. Er vestigden zich in de ge meente in april 81 mannen en 132 vrouwen; in mei 59 mannen en 93 vrouwen en in juni 59 mannen e 95 vrouwen (totaal 519 perso nen). Negenenzestig mannen en honderd zes vrouwen verlieten de gemeente in april; vijfenzestig mannen en honderdne gen vrouwen in de maand mei en zesenvijf tig mannen en honderdéén vrouwen in de maand juni, zodat er in het tweede kwar taal 506 personen Bloemendaal verlie ten. Het geboorte-overschot bedroeg iri april vijftien (acht mannen en zeven vrou wen) in mei twaalf (acht mannen en vier vrouwen) en in juni zeven (één man en min acht vrouwen); totaal twintig. Het vesti- ginsoverschot bedroeg in het kwartaal der tien. In het tweede kwartaal nam de bevolking van Bloemendaal toe met zesentwintig mannen en zeven vrouwen (totaal drieëndertig), zodat het bevol kingscijfer op 1 juli 20035 bedroeg. Maandagavond om elf uur heeft zich op de Prins Bernhardlaan nabii het Van Zeg- gelenplein in Haarlem een ongeluk vooi- gedaan waarbij een 22-jarige dame ge wond werd Op dat moment reed namelijk over de Prins Bernhardlaan een 37-jarige rijksambtenaar uit Amsterdam met zijn motor met op de duo een 22-jarige ken nis uit Den Helder De Prins Bernhard laan wordt daar echter van een nieuwe asfaltlaag voorzien en de overgang naar het oude gedeelte er is een hoogtever schil van 15 cm verloopt vrij plotse ling Door de schok schoot de Helderse van de duo af en in haar val greep zij de motorrijder vast. Beiden vielen en de dame moest met verwondingen aan het gezicht en een hersenschudding naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. De be stuurder van de motor bleef ongedeerd. De politie heeft de dienst van Openbare Werken verzocht de gevaarlijke situatie op de Prins Bernhardlaan te verbeteren. Namens het college van B. en W. bood burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de scheidende wethouder, de lieer A. J. M. Angenent, een geschenk aan. zonder richtte spreker zich tot. de heer Angenent namens de directeuren van de negen bedrijven die onder leiding van de wethouder stonden. Op het wekelijkse spreekuur kregen de directeuren gelegenheid de zaken te bespre ken en vele moeilijkheden konden worden opgelost. Als herinnering overhandigde de heer Bruins een bureaulamp. Mejuffrouw A. Bolsius dankte namens de Commissie Huishoudelijke Voorlichting de heer Angenent voor hetgeen deze als voorzitter der commissie heeft gedaan. Speciaal de sociale aspecten hadden zijn aandacht. Mejuffrouw Bolsius bood een grammofoonplaat aan. Namens de dienst en 't personeel van Open bare Werken haalde ir. J. J. Fuykschot her inneringen op uit de periode dat de heer Angenent wethouder van openbare wer ken was. Dat was van 1945 tot 1953 en te begrijpen is het dat de heer Angenent het niet makkelijk heeft gehad. Veel werk moest na de bevrijding verricht worden en het technisch leven moest op gang wor den gebracht. Als herinnering bood de heer Fuykschot een boek aan. De heer Angenent sprak woorden van dank waarna er gelegenheid bestond af scheid te nemen. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Appelscha mr. Q. Rover te Warns. - te Moerkapelle A. Boertje te Herkingen. Aangenomen naar Sint Maartensdijk J. van der Haar te Waddinxveen. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, die dinsdag 9 september des morgens om half tien in de kathedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, thans coadjuctor van Haarlem, tot bisschop zal wijden, zal daarbij worden bijgestaan door mgr. W. Mutsaerts. bisschop van 's Her togenbosch, en mgr. J. Baeten, bisschop van Breda. De nieuwe bisschop zal in zijn wapen de spreuk „Christe teneamus Te" (Christus laten wij U vasthouden) voeren. De Nederlandse Amateur Toneel Unie zal in samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel in elke provincie op één of meer centrale punten een basis opleiding voor aipateur-regisseurs instel len. Deze opleiding duurt drie jaar en om vat 10 cursussen, waarin de grondslag ge legd wordt voor een zelfstandige verdere groei en ontplooiing. De cursussen bestaan uit lessen, waarin overwegend praktisch wordt gewerkt. Tevoren moeten de cursis ten drie toneelstukken van uiteenlopende aard bestuderen, welke het fundament vormen van de gehele opleiding. Voorts wordt litteratuur opgegeven ter verdere oriëntatie. In het seizoen 1958-1959 wordt de basisopleiding begonnen in de provin cies Friesland, Overijssel, Noordholland en Zuid-Holland. Als docenten zullen optreden: Arend Hauer, Teunke Hauer, Johan Greeter, Ka- rel Poons en Joop Sprock. De opleiding is in principe toegankelijk voor iedere amateurtoneelspeler of -regis seur; al verdient het aanbeveling, dat al leen zij deelnemen, die in eigen vereni ging of elders de gelegenheid denken te krijgen of reeds hebben om als regisseur werkzaam te zijn. Bij voorkeur zullen zij welkom zijn die reeds een algemene oriën terende regiecursus onder leiding van de landelijke toneeladviseur hebben gevolgd. Zij weten immers in welke geest gewerkt wordt en wat er van hen gevraagd wordt. De cursisten binden zich voor de gehele opleiding. De deelnemers, die aan het ein de der opleiding alle cursussen regelma tig gevolgd hebben, ontvangen een getuig schrift. In Noordholland wordt de cur sus te Alkmaar gegeven. Ze vangt 29 sep tember aan. Advertentie Voor sportkleding, -schoeisel en -materiaal èn beter - èn goedkoper naar een Grote Houtstraat 123 - HAARLEM - Telefoon 12215 DJAKARTA (ANP) In Nederlandse zakenkringen in Djakarta is vandaag on gerustheid ontstaan als gevolg van berich ten over nieuwe maatregelen van de Indo nesische regering ten opzichte van dc Ne derlanders in Indonesië. Het gaat hier om de afwijzing van verzoeken om inreisvisa, welke waren ingediend door Nederlanders, die voornemens waren hetzij voor zaken- doeleinden, hetzjj voor een buitenlands verlof Indonesië binnenkort tijdelijk te verlaten. In Indonesië gevestigde vreemdelingen die dit land willen verlaten, hebben een uitreisvisa nodig en als zij daarna weer naar Indonesië willen terugkeren, moeten zij ook over een wederinreisvisum beschik ken. Na het inzetten van de anti-Neder landse campagne in december jongstleden moesten Nederlanders, die tijdelijk naar het buitenland vertrokken, bovendien nog eeen zogenaamde „toelatingskaart" hebben. De heer H. Scheffer. directeur van Vol kers Aanneming Maatschappij, het groot ste Nederlandse bedrijf op dit gebied in Indonesië, kreeg een paar dagen geleden bericht, dat zijn aanvraag voor een weder inreisvisum was afgewezen „als gevolg van de huidige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". Aan de directeur van het automobiel bedrijf Fuchs en Rens. de heer W. Casper, die al een wederinreisvisum en een toe latingskaart had gekregen, werd gisteren medegedeeld, dat beide vergunningen wa ren ingetrokken. Daarvoor werd geen reden opgegeven. Fuchs en Rens werd een paar jaar geleden genationaliseerd en de heer Casper was de laatste Nederlandse direc teur- Naast deze kennelijke nieuwe immigra tiebepalingen noemde men in Nederlandse zakenkringen. waar men geen enkel straal tje hoop voor de toekomst meer koestert, de volgende kortgegleden ingevoerde be lemmeringen. 1.) het ontslaan van het Nederlandse personeel van verschillende Nederlandse bedrijven zonder overleg met de Neder landse aandeelhoudei's; 2.) In tenminste één geval is bekend, dat aan het ontslagen personeel de toegang tot het eigen kantoor werd ontzegd; 3.) Het uitstel bij het verlenen van ver gunningen voor het overmaken van spaar gelden naar Nederland; (tot dusver heeft geen enkele Nederlander vergunning ge kregen om een deel van zijn rupiah-inko- men naar Nederland over te maken). 4.) Hernieuwde pogingen van de Indo nesische regering om Nederlandse bedrij ven van de Indonesische exporthandel uit te sluiten. De Nederlandse bedrijven in Indonesië, waarvan de waarde voor het begin van de anti-Nederlandse campagne op meer dan zes miljard gulden werd geraamd, heb ben in de eerste acht maanden van dit jaar miljoenen verloren. Nederlandse za kenlieden in Djakarta verklaarden tegen over de correspondent van het A.N.P. geen enkele aanleiding te kunnen zien om te geloven, dat aan dit proces een einde zal komen zolang de laatste overblijfselen van de Nederlandse invloed op de Indonesische economie niet zijn geliquideerd. (Van onze correspondent in Bonn) HAMBURG, dinsdag In de Boettger- strasse, een klein maar heel voornaam Hamburgs straatje, dicht bij de befaam de Alster, trippel-trappelde Nederlands jongste mannequin, het 18-jarige Haagse meisje Sophia van Kleef gisteren op en neer in de tuin van één van de grote Han- ze-woonpaleizen. Zij werd geflankeerd door de twaalf Haarlemse bloemenmeis jes, zo mogelijk even bekoorlijk en even charmant gekleed. Op de achtergrond van dit meisjesballet stond het Groninger draaiorgel „De Arabier" zijn zware klan ken uit te zenden. Dit wel heel Neder landse toneeltje, dat was opgenomen in de Nederlandse week te Hamburg, was een gevolg van het winnen door Sophia van Kleef van een fotowedstrijd, waarin ge zocht werd naar het meest expressieve gezicht en de meest karaktervolle hou ding. De twaalf Haarlemse bloemenmeis jes onder het altijd wakend oog van de heer W. van Willige van de Stichting „Haarlems Bloei", dachten er het hare van, lachten heel vrolijk en zongen de wijsjes mee van de dolle liederen van „De Arabier". Zij beseffen met haar twaalven niet half, welk een groot aandeel zij met haar natuurlijkheid hebben in het slagen van de Holland-week. Iedere Hamburger is „weg" van dit grappige, charmante en beschaafde Haarlemse twaalftal. Op 74-jarige leeftijd is in het ziekennuis Joannes de Deo in Haarlem overleden de heer dr. G. A. Brands, oud-leraar aan de gemeentelijke HBS-A aan de Raaks. Dr. Brands werd op 9 november 1833 in Zutfen geboren, studeerde Nederlandse Taal en Letterkunde aan de universiteit te Utrecht en promoveerde in 1921 te Leiden op het proefschrift „Tspel van de Cris- tenkereke". Hij doceerde eerst vijf jaar aan de Rijks HBS te Meppel en daarna vijf jaar te Gro ningen. In 1921 werd dr. Brands benoc-md aan de gemeentelijke Hogere Handels school (HBS-A). In 1948 werd hij gepen sioneerd. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties, onder andere 't bekende werk voor de middelbare school „Gouden Aren" (in samenwerking met R. W. Lieve), een schooluitgave van de Max Havelaar en Kramers vreemde woordentolk. Zijn oud-leerlingen hebben aan dr. Brands de herinnering bewaard van een uitnemend leraar, die bovenal „mens" was, die zij mochten beschouwen als een oudere vriend en die op- en aanmerkingen plaat ste met een fijnzinnige geestigheid, die van een grote innerlijke beschaving ge tuigde. Het lerarenkorps bezat in dr. Brands een collega, die wars was van uiterlijk vertoon en die grote belangstelling had voor het wel en wee van zijn medemens. De crematie zal plaats hebben op don derdag 4 september te Westerveld. na aan komst van trein 13.04 uur. In afd. C van het bedrijfsvoetbal in Haarlem is de kampioen nu ook bekend GIH. won de laatste wedstrijd van HAC met 7-2 en werd hierdoor kampioen. In afd. B is nog steeds geen beslissing ge vallen, Wilbert en Heeremans zijn hier de kanshebbers. Door terreinennood kunnen alle wedstrijden, met het oog op de vroeg- intredende duisternis niet uitgespeeld worden. De kanshebbers van afd. B zul len zaterdagsmiddags uit moeten maken wie met de titel gaat strijken. De uitslagen van afgelopen week luiden: GobyTramvogels 3-4; OCS—SVOW I 1-3; GIH—HAC 2-7; HSM—VVV 2 4-3; Nebima 2Vriebo 2-2; TramvogelsHee remans 1-1 (gestaakt wegens regen). REYKJAVIK (Reuter) Gudmundur Gudmundsson, de IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandagavond bekendgemaakt, dat IJsland de Britse ambassade een krachtige nota heeft over handigd waarin geprotesteerd wordt te gen „de schending van IJslands rechten en onschendbaarheid" door de Britse ma rine. Gudmundsson zei in een radiorede ook, dat zijn regering tevens de secretaris-ge neraal van de NAVO op de hoogte heeft gesteld van het Britse gebruik van ge weld. Dat was geschied door de ambas sadeur van IJsland in Parijs. Hedenmorgen zijn de IJslanders erin geslaagd onder dekking van de mist dt- trawler „Northern Foam" te enteren en mee te voeren. Het Britse fregat East bourne heeft de achtervolging ingezet. (UPI) De regering van IJsland maak te in een communiqué bekend, dat min stens vijftien Engelse trawlers, beschermd door een Engelse vlootmacht, zich binnen de twaalfmijlszone bij IJsland bevinden. Zij waarschuwde, dat de namen en num mers van die „overtreders" opgetekend werden en dat deze op de gebruikelijke manier veroordeeld zullen worden. Men maakt daaruit op. dat die schepen niet binnen de vorige territoriale grens van vier mijl kunnen komen, zonder op gebracht te worden. In de verklaring wordt bovendien gezegd, dat de Duitse en Deen se trawlers, die zich binnen de nieuwe li miet bevonden voor middernacht dit ge bied verlieten. „Wacht maar" „Wacht maar, totdat de winterstormen opsteken met winden van 150 kilometer per uur", zei een IJslander. „Dan zullen wij hen wel krijgen, als zij beschutting moe ten zoeken in de IJslandse havens of fjor den". Het gevolg van deze handelwijze zal zijn dat geen enkele Engelse visser zich meer dan eenmaal binnen de IJslandse territo riale grenzen kan vertonen. Want wanneer hij zich meer dan eens vertoont en ge dwongen wordt een IJslandse haven aan te lopen, zal hij voor een rechtbank ko men. De Engelse trawlers vissen de hele winter door ook als de ijzige poolstor men alle overspattende waterdruppels tot ijs maken en de trawlers topzwaar in ho ge nood de havens binnenlopen. De visse rij op de IJslandse visgronden is een ge vaarlijk beroep, dat zonder de nabijheid van een haven weinig beoefenaars zou heb ben. Het is niet eenmaal maar vele malen gebeurd, dat Engelse trawlers in het zwa re weer voor de IJslandse kust ondergin gen. Wrijving LONDEN (Reuter) Volgens de IJs landse radio zijn twee Britse fregatten maandag, met het geschut klaar tot vu ren, tussen twee IJslandse kanonneerboten en een Britse trawler in gevaren om het opbrengen van de trawler te verhinderen. De kanonneerboten trokken zich later te rug. Dit was de eerste poging om een Brit se trawler op te brengen waarvan mel ding is gemaakt sinds ongeveer 60 Britse trawlers in de nacht van zondag op maan dag de nieuwe door IJsland ingestelde vis- serijgrens van 12 mijl uit de kust over schreden. De IJslandse kanonneerboten, die in de uitgebreide viswateren patrouilleren heb ben opdracht onder geen beding het vuur te openen. De schipper van de trawler „Loch Doon" uit Hull, die vist binnen de twaalf mijls zone ten oosten van IJsland, is niet en- Naar wjj vernemen heeft de Haarlemse stichting tot Woningverbetering, die een groot aantal woningen exploiteert in de huurt van het Drilsmaplein. de Dr. Schaep- manstraat en in de Harmenjansbuurt van het inislerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een zeer aanzienlijk be drag toegewezen gekregen bestemd voor het opknappen van de in Haarlem-Oost gelegen huizen. Reeds vele jaren hadden de bewoners van genoemde huizen een groot aantal klachten over hun woningen, klachten, die door een ieder, die de toestand van de huizen in ogenschouw nam, zeer gegrond werden genoemd. Eén van de bestuursleden van de Stich ting, het raadslid de heer D. A. J. Spek (A.R.). heeft reeds diverse malen dit onder werp in de gemeenteraad ter discussie ge bracht, hetgeen op 12 maart van dit jaar resulteerde in een motie aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, waarin de ongerustheid van de raad ten aanzien van de toestand van de woningen ter kennis van de minister is gebracht. Nu de S'ichting de definitieve toezeg ging uit Den Haag heeft gekregen, dat er een groot bedrag voor het opknappen van de buizen in Haarlem-Oost beschikbaar gesteld zal worden, heeft men het plan binnen zeer korte tijd met het werk te be ginnen. Zo zullen bijvoorbeeld de deuren en kozijnen en de achter de huizen gelegen schuren vernieuwd worden. Reeds verleden week is men begonnen met het verbeteren van de huizen in de Harmenjansstraat, waarvoor reeds eerder gc'den beschikbaar waren gesteld. Overigens maakte men ons er van de zijde van de Woningstichting op attent, dat de exploitatie van de genoemde huizen nog steeds een zaak van groot verlies is. Pas over een jaar of tien, wanneer de hui zen zullen zijn afgeschreven wordt deze exploitatie aanzienlijk lichtst De huidige generatie dient echter, aldus de bestuur ders van de Woningstichting, deze taak op zich te nemen, opdat de bedoeide huizen ook in de verre toekomst nog bewoonbaar zullen zijn. Binnenkort is een voorstel aan de Haarlemse raad te verwachten, waarbij zal worden voorgesteld het bedrag dat van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal worden ontvangen, als voorschot voor de Haarlemse Stichting tot Woningvprbete. ing ter beschikking te stellen. De laatste hand wordt in Rotterdam gelegd aan het nieuwe passagiersschip voor de Holland-Amerika Lijn, de „Rotterdam". Op 13 september wordt het fraaie schip door Koningin Juliana te water gelaten. Maandagmorgen omslreeks half negen heeft zich op de Schoterweg in Haaritmi een ernstig verkeersongeluk voorgedaan toen de dertienjarige Frederik van Thiel uit de Nadorststraat een langs de kant van de weg staande auto voorbijreed, viel en met het onderlichaam onder het ach terwiel van een juist passerende vracht auto met aanhangwagen belandde. De jongen werd ernstig gewond met inwendige kneuzingen en een bekken fractuur naar het Grote Gasthuis ver voerd. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbin ding te stellen. Geschenken. De geschenken, welke Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen heeft gekregen, zullen in het Etnografisch Museum te Delft worden tentoongesteld De expositie zal op zaterdag 1 novembei worden geopend. thousiast over de eerste vangsten. Hij heeft daarom aan het escorteschip van de Britse marine gevraagd, of hij de „box" waarin hij zit er zijn drie zulke groepen, waarin de Royal Navy voor be scherming zorgt mag verlaten en naar een andere visgrond mag gaan. (Reuter) De bevelhebber van de Brit se vlooteenheden, die de vissers begelei den, seinde vanochtend dat de trawler Northern Foam geënterd is door een grote en een kleinere kanonneerboot van IJs land. Het Britse fregat Eastbourne is de Northern Foam te hulp gesneld. Tien man, afkomstig van de twee vaar tuigen der IJslandse visserijinspektie, zijn onder dekking van een mistbank, om on geveer acht uur aan boord van een der trawlers gegaan. Het is nog niet bekend hoe men op de „Eastbourne" gewaar werd wat er gebeurd was. Evenmin is bekend hoever het fregat van de trawler verwij derd is. De admiraliteit maakte tevens bekend, dat omstreeks middernacht een andere trawler, die aan de noordwestkust van IJsland viste, door het IJslandse visserij inspectievaartuig „Odin" met een zoeklicht beschenen is. Ook de „Aegir", een ander IJslands vaartuig, was in de nabijheid. Toen het Engelse fregat Russell" ter plaatse verscheen voer de „Odin" weer weg. „Eastbourne" erbu Toen het fregat „Eastbourne" de traw ler met zijn IJslandse prijsbemanning in haalde, bleek dat de IJslanders niet van boord wensten te gaan. De „Eastbourne" stuurde een enterploeg aan boord, maar nog gingen de IJslanders niet. Terwijl de premier van IJsland in ken nis werd gesteld van de entering van de „Northern Foam", zijn Engelse en IJslandse officieren aan boord van de trawler be sprekingen begonnen, met het doel een compromis tot stand te brengen. Het schijnt echter dat de IJslanders voet bij stuk houden: de trawler heeft op verbo den gebied gevist en kan in beslag geno men worden. Van een compromis willen zij niets weten. In zijn te 10.50 uur uitge zonden rapport meldde de commandant van de „Eastbourne" dat de situatie „sta tisch" is. GENèVE (ANP) Hoewel het winnen van energie door middel van het proces van beheerste kernfusie theoretisch moge lijk geacht moet worden, is dit tot nu toe in de praktijk onuitvoerbaar gebleken. De onderzoekers op dit gebied zijn er echter vrijwel zeker van, dat zij er in ongeveer tien tot twintig jaar in zullen slagen, in hun laboratoria beheerste kernfusie met winst aan energie tot stand te brengen. Daarna zal evenwel zeker nog een even lange periode nodig zijn om de kernfusie uit het laboratorium over te brengen naar de praktijk. Naar ruwe schatting zal, naar het zich op dit ogenblik laat aanzien, eco nomisch gebruik van kernfusie-installa ties dus niet eerder mogelijk zijn dan rond de komende eeuwwisseling. Dit is de slotsom van een aantal rappor ten, dat is besproken op de atoomconferen tie in Genève, die zich vandaag heeft be ziggehouden met de mogelijkheden van beheerste kernfusie. Daar het de eerste maal was', dat over dit geheel nieuwe on derwerp van wetenschappelijk onderzoek theoretische beschouwingen en experimen tele ervaringen internationaal werden uit gewisseld, bestond voor deze bespreking zeer grote belangstelling. Deze plenaire zitting werd in de kringen der delegaties als een van de hoogtepunten van de con ferentie beschouwd. (UPI) Het is niet uitgesloten dat Rus sen en Amerikanen een program zullen ontwikkelen voor samenwerking bij het verder temmen van de waterstofbom voor vreedzame doeleinden. Een hoge Ameri kaanse functionaris heeft in Genève ver klaard een dergelijk program „mogelijk" te achten. De verklaring van de Ameri kaan volgde op een Russische mededeling, dat ook de Sovjet-Unie besloten heeft alle tot nu toe geheime gegevens over het tem men .van de waterstofbom vrij te geven. De Amerikanen en Britten hadden hiertoe voor net begin van de atoomconferentie te Genève reeds besloten. Het Russische besluit werd wereldkun dig gemaakt op de atoomconferentie van de UNO te Genève, waar de Sovjetgeleer de Emeljanov verscheidene boekdelen waarin de geheimen staan opgetekend vrijgaf. BERLIJN (AFP) Een Amerikaanse soldaat in burger en een Oostduitse poli tieman zijn maandagavond aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn aan het vech ten geraakt toen de politieman het foto toestel van de Amerikaan in beslag wilde nemen. De soldaat slaagde erin de politie- /nan over de grens te sleuren, doch deze zag kans zijn pistool te trekken en de Ame rikaan te dwingen het toestel af te geven. Met zijn revolver dreigend liep de politie man toen achteruit de grens over, waar een aantal van zijn kameraden met ge trokken pistolen de uitslag van de worste ling hadden afgewacht. AS VAN VAUGHAN WILLIAMS IN WESTMINSTER ABBEY LONDEN (UPI) Tijdens een korte plechtigheid in de kleine kapel van West minster Abbev is gisteren de as van dr. Ralph Vaughan Williams, gevat in een eenvoudig houten kistje, bijgezet in de kerk waar velen van Engelands groten hun laatste rustplaats hebben gevonden. Op een open terrein achter het Groot handelsgebouw te Rotterdam brachten jon gens met springstoffen gevulde buizen tot ontploffing. Een van deze „raketten" be reikte een hoogte van vijftig meter, waar over de jongens opgetogen waren. De politie heeft echter een einde gemaakt aan dit levensgevaarlijke kinderspel en alle „raketten" en springstoffen in beslag ge nomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7