Cockie Gastelaars leed onverwachte nederlaag op de 100 meter vrije slag Nederlands zevental kansloos tegen sterke Hongaren Theo Hoogveld bij de heren nog net op de vierde plaats DE EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN HCK winnaar van geslaagd softbaltoernooi van TYBB Strijd om handbalkampioenschap van Haarlem begonnen Blinkert won wisselbeker in Full Speedtoernooi Xina S start ongunstig maar zal toch wel weer kunnen winnen DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 9 Softbal Sport in het kort Voetbal Faas Wilkes betaalt aan WV f 40.000 voor vrijheid Hij sluit nu contract van 2 jaar met „Dep. Levante' Zestien spelers voor de centrale training Vreeken (Haarlem) oefent met jeugdelftal Nederlands volleybalsters zijn uitgeschakeld De afgebroken partijen uitgespeeld in Portoroz Nieuw Nederlands record op de 10.000 meter Koersen op Disfndigt Elliott weigerde 250.000 De korfbaltoernooien Italië werd in Oslo Europees bridgekampioen Quo Vadis kano clubkampioen De kleine Nederlandse kolonie in Boedapest kreeg op de tweede dag van de Euro pese zwemkampioenschappen een grote teleurstelling te verwerken: Cockie Gaste laars, de snelste vrüe-slag-zwcmster van Europa, werd in de finale van de 100 meter vrije slag verrassend geklopt door de Zweedse Kate Jobson, die haar persoonlijke record met een halve seconde verbeterde en zegevierde in 1 min. 4,7 sec. Cockie Gastelaars werd met 1 min. 5 sec. tweede, zodat het zilver tenminste naar Nederland ging. De tweede Nederlandse vertegenwoordigster op dit nummer, Greetje Kraan, werd vierde. Theo Hoogveld heeft, in de finale 100 meter vrije slag heren, het brons net gemist. De man uit Amersfoort werd vierde in 57,7 sec. achter de Italiaan Pucci (56,3 sec.), de Rus Polevej (56.9) en de Hongaar Dobay, die door Hoogveld zondag in de halve finale met klein verschil werd verslagen. Het brons was nu voor Dobay, die dezelfde tijd maakte als de Nederlander zondag had laten afdrukken (57.4). Een spannende strijd leverde de eindstrijd 200 meter schoolslag heren op die door de Rus Kolesnikov werd gewonnen in 2 min. 41,1 sec. Het verschil tussen de nummers 1 en 6 van deze finale bedroeg slechts 0,9 sec. Met verbazing in de ogen hadden Cockies ploeggenoten op de deelnemers tribune toegezien hoe de Schiedamse ver geefs probeerde de al snel opgelopen ach terstand in te halen. Het lukte niet. De armslag werd door het krampachtig pogen stroef en het leek of de glijding, die de vele hier in Boedapest aanwezige zwemdeskun- digen tijdens de series haast in extase had gebracht, er ineens niet meer was. Cockie Gastelaars had van alle acht zwemsters de beste start gehad, maar al op de eerste halve baan vochten Kate Job son. de Engelse rugslagspecialiste Judy Grinham en ook het Robben-zwemstertje Greetje Kraan elke verloren centimeter terug. Voor Cockie Gastelaars bestond er slechts één gevaar: de kleine Zweedse, die iri baan vijf naast haar zwom. Zij hield haar rivale, die in de series overigens 0,9 sec. langzamer was geweest, nauwlettend in de gaten en dat is misschien de fout geweest., die zij in tactisch opzicht heeft gemaakt. Het Is moeilijk om een honderd-meter- strijd te analyseren. Niemand kon ver tellen wat er nu precies gebeurd was tij dens die 65 seconden, ook Cockie niet. Maar zeker is, dat onze Europese record houdster van mening was de Zweedse zwemster in de eindspurt te kunnen pas seren. Zjj keerde na vijftig meter als der de, een tiende seconde na Jobson en Grin ham en bijna gelijk met Greetje Kraan, die goed meeging. Toen werd het eindduel Ingezet en de Britse zwemster en Greetje Kraan lagen binnen korte tijd in derde en vierde positie. Kate Jobson ging echter door in hetzelfde hoge tempo en Cockie Gastelaars won geen millimeter. Er was geen toeschouwer meer, die op zijn plaats bleef zitten, toen de beide zwemsters aan de laatste twintig meter be gonnen. Onder een enorm tumult zette de Schiedamse haar laatste aanval in. Maar zij kon de goede cadans niet meer te pak ken krijgen en met duidelijk verschil tikte Kate Jobson als eerste, als Europees kam pioene 1958, aan. Een minuut vier zeven tiende seconde was haar tijd. voor Cockie Gastelaars werd het 1 min. 5 sec. Judy Grinham was derde in 1.05.4 en Greetje Kraan vierde in 1.06. De Zweden, voor wie deze zege van de blonde Kate, die nooit sneller had ge zwommen dan 1.05.2, een verrassing was, maakten op de tribunes een rondedans van vreugde, de Nederlanders stonden ver slagen naar dit alles te kijken, terwijl Cockie Gastelaars de kampioene als eerste gelukwenste. KomeetPucci Een kwartier tevoren had het eerste volkslied voor een Europees kamnioen ge klonken. De negentienjarige Italiaan Pao- la Pucci, de man die als een komeet aan het zwemmersfirmament is verschenen, stelde zijn supporters niet teleur. Hij won de finale 100 meter vrije slag na een groot se race met de Rus Polevoj en de Hongaar Dobay. waarin onze vertegenwoordiger Theo Hoogveld slechts een rol op het tweede plan kon spelen. Maar wij zouden Hoogveld te kort doen. wanneer wij hem niet een extra pluim op de hoed steken voor zijn uitstekende zwemmen in do drie races van dit num mer. Mot zijn 57.4 sec. in de halve finale was hij als derde naar de eindstrijd over gegaan. maar iedereen voelde dal die der de plaats onmogelijk te verdedigen zou zijn. Algemeen werd hij als vijfde getipt en daarom was de vierde plaats achter het drietal, dat het eremetaal in ontvangst mocht nemen, een nrettige verrassing. Met 57.7 was hij slechts 0.2 langzamer dan Dobay. Slechte stort Vóór de dolgelukkige Pucci zich de om helzingen en de zoenpartijen temidden van zijn uitgelaten landgenoten mocht laten welgevallen, moest hij evenals in de halve finales het nadeel van een slechte start wegwerken. Dobay en Polevoj deelden op de eerste baan de lakens uit en Pucci keer de als derde, iets voor Hoogveld en Voel. Maar onmiddellijk na dit keerpunt ver hoogde de Italiaan het tempo van zijn lange, „Australische" armslag. Het leek of hij zich over het water naar voren trok en halverwege de tweede baan was het duide lijk dat Polevoj en Dobay voor dit tech.- nisch geweld zouden moeten buigen. Na 56.3 sloeg hij de rechterhand tegen het startblok. Polevoj had als tweede 0.6 sec. langer nodig en Dobay finishte met een zelfde verschil achter de Rus als derde. Leonid Kolesknikov zorgde in de school slagfinale voor de Russische troostprijs. De Europese recordhouder had met zijn le lijke rukkende slag tijdens de series en halve finales geen grote indruk gemaakt, zeker niet de indruk van een zwemmer, die erin zou slagen zich stijlspecialisten als Bodinger en Lazzari van het lijf te houden. Nu, in de finale, bleek dat hij met vuur had gespeeld, door zich in de voorwed strijden te sparen. Kolesnikov zwom op de ongunstige buitenbaan dezelfde alles behalve vloeiende stijl van de eerste dag, maar het ging nu veel harder. Op de 100 meter lag Antonyan nog voor, maar deze Rus had teveel van zijn krach ten gegeven en dat kwam hem op de laat ste baan duur te staan. Bodinger en Laz zari stonden al na vijftig meter voor de taak een achterstand van een lengte weg te werken, maar Kolesnikov pareerde elke aanval met een nieuwe verhoging van zijn armtempo en alleen in de laatste tien me ter kon Lazzari iets op hem in lopen. Niet voldoende echter om de donkere ge drongen man uit Leningrad van de eerste plaats te verdringen. In 2 min. 41.1, drie Cockie Gastelaars seconden sneller dan zijn halve-finale-tijd, legde hij beslag op de titel. Overmacht ..Ada. Ada", klonk het maandagmorgen van de lange zijtribune, waar een grote oranieploeg de series van de schoolslag volgde. Maar Ada den Haan had geen aanmoedigingen nodig om zich met grote overmacht in de finale van de 200 meter schoolslag te plaatsen. Zij won haar serie zonder zich tot het uiterste in te spannen ;n 2 min. 54,9 sec., de snelste tijd van de zestien zwemsters, die aan de start ver schenen en dezelfde tijd waarmee de Duitse Ursula Happe in 1954 de Europese titel behaalde. Ada zwom in haar bekende rustige stijl, vlak op het water liggend. De Russin Ko- valenko en de Oostduitse Walter bleven in de banen naast haar goed volgen. Na 100 meter (1.25.2) keerde onze landgenote een handslag eerder. Daarna groeide het verschil bij elke slag en met bijna een lengte voorsprong sloeg zij de handen tegen de bassinrand. Vanavond '3 de finale van de 200 meter schoolslag voer dames. Het Nederlands waterpolozevental heeft in Boedapest zoals werd verwacht, een stevige nederlaag geleden in de tweede wedstrijd van het toernooi, die tegen Hon garije. Met 5-1 werd de ploeg, die door Frans Kuyper ongewijzigd was gelaten na de zege op Groot-Brittannië, verslagen. Er was zeker een klasse verschil tussen de beide teams, maar toch heeft de Ne derlandse ploeg niet teleurgesteld. Slechts één Hongaars doelpunt werd met normaal spel gemaakt, de overige vier ontstonden bij numerieke meerderheid van spelers en eenmaal uit een strafworp. Het was type rend voor het Hongaarse spel, dat uitste kend was van opbouw, waarin goed werd geplaatst en snel werd gezwommen, maar dat in de voltooiing van de combinaties toch niet de stootkracht had om de Ne derlandse defensie uiteen te trekken. On ze landgenoten verdedigden goed, maar vaak te zwaar, waardoor enkele malen een speler door de Italiaanse scheidsrech ter Costa uit het water werd gezonden. Het was door dit alles geen fraaie wed strijd en erg interessant is het verloop ook niet geweest. Al in de eerste minuten moest aanvoerder Lamme het water uit en stond het zevental voor de opgave tegen een overmacht op te trekken. Een tijd lang ging het goed, maar toen ook Ran buiten de lijnen werd gezonden, was er geen houden meer aan. Karpati was de maker van het eerste doelpunt (0-1). Het volgende Nederlandse slachtoffer was Hans Muller, die Hevesi te zwaar be stookte en toen van de kant mocht toezien hoe de razendsnelle en hard schietende Karpati er 0-2 van maakte. Nog voor rust moest Ran het water verlaten. Hij was tweemaal over midvoor Csillas heen ge kropen en bij de derde keer volgde onver biddelijk de zwaarste straf. Verbeten tegenstand Het Nederlands zevental hield tot de rust stand, maar al in de eerste minuut van de tweede helft werd het 0-3 door Hevesi. Het softbaltoernooi van TYBB, dat zon dag werd verspeeld op het terrein aan de Schalkwijkerweg, is een groot succes ge worden. Het toernooi, dat bedoeld was als sluiting van het softbalseizoen. werd be gunstigd met schitterend weer. Bij ver rassing werd het toernooi gewonnen door HCK. De Kinheimploeg die met vier in vallers in het veld kwam, versloeg in de finale het sterke Pinguins met 11-9. In de B-afdeling werd RCïI winnaar door een be.nauwde 4-3 overwinning op het Haagse Hieg, dat vijf speelsters telde, die zonder handschoen speelden. Pinguins had het in de afdeling veel zwaarder dan HCK. De Heemsteedse da mes hadden TYBB, Rooswijk en VVGA allen eerste klassers tot tegenstan ders, terwijl HCK in haar poule slechts tweede klassers als DCG, DSS en SC Haarlem tot tegenstander had. De finale bracht echter een grote verrassing. Pin guins leidde tot, de laatste innings met 3-2, maar toen sloegen de jeugdige HCK-sters niet minder dan 9 punten over de thuis- plaat en daar Pinguins daar slechts zes punten tegenover kon stellen, ging de be ker naar HCK. De uitslagen luidden: Poule A: PinguinsTYBB 15-2; Pin guinsRooswij k 10-2; PinguinsVVGA 11-7; VVGA—Roos wijk 1-2; VVGA—TYBB I-7; TYBB—Rooswijk 6-1. Poule B: HCK—DCG 20-1; HCK—DSS II-0; HCK—SC Haarlem 18-2; SC Haar lem—DSS 3-11; SC Haarlem—DCG 14-4; DCG—DSS 3-5. Finale: PinguinsHCK 9-11. Poule C: RCH—THB 2-1; RCH—Hieg 4-3; RCH—TYBB 2 10-0; THB—Hieg 0-3" THB—TYBB 2 13-4; TYBB 2—Hieg 0-5. Het was nog altijd een achterstand, die dragelijk was en waaruit nog een redelij ke uitslag kon voortkomen. Nederland vocht fel en verbeten voor een tegenpunt en een door Knies gestopte strafworp van Markovics versterkte de hoop op een eer vol resultaat. Toen Karpati uit het water werd gezon den. kwam de gelegenheid om met zeven tegen zes man het offensief over te ne men, maar toen na enkele vergeefse com binaties en een mislukt schot van Ran ook Fred van der Zwan werd uitgefloten, kreeg Markovics zijn tweede strafworp en die was raak: 0-4. Een misverstand in de voorhoede gaf Karpati de kans om ongehinderd op te zwemmen en Kanysa in de gelegenheid te stellen er 0-5 van te maken. Ran bracht tenslotte de enige Nederlandse treffer op het scorebord met een hard schot in de bovenhoek (1-5). De opstelling van het Nederlandse ze vental was: doel: Kniest (Neptunus, Amersfoort), achter: Lamme (Robben Hilversum), Ran (Zian, Den Haag) en Van der Zwan (DZV, Delft), voor: Vriend (Y, Amsterdam). Muller (Dolfijn, Amster dam) en Van Dorp (AZPC, Amersfoort). Voor groep A van het waterpolotoernooi werd maandagavond nog een wedstrijd '--ïspeeld. Groot-Brittannië en België speel den namelijk gelijk (44). De ontmoeting JoegoslaviëPolen (groep B) eindigde in een 40 zege voor de Joe- goslaven, de ruststand was 30. De standen in de diverse groepen zijn thans: Groep A: Hongarije 2 2 0 0 4 12— 1 Nederland 2 1 0 1 2 5— 7 Groot-Brittannië 2 0 1 1 1 0— 8 België 2 0 1 1 1 4—11 Groep B: Joegoslavië 2 2 0 0 4 12— 1 West-Duitsland 2 2 0 0 4 13— 3 Bulgarije 2 0 0 2 0 2—16 Polen 2 0 0 2 0 2— 9 Groep C: Rusland 1 1 0 0 2 5— 2 Oost-Duitsland 2 1 0 1 2 6— 6 Oostenrijk 1 0 0 1 0 1— 4 Groep D: Italië 1 1 0 0 2 7— 3 Frankrijk 2 1 0 1 2 in—12 Spanje 1 0 0 1 0 5— 7 Voor de halve finale-poules van het waterpolotoernooi hebben zich reeds drie landen geplaatst, te weten uit groep A Hongarije, uit groep B Joegoslavië en West-Duitsland. De beide teams uit groep A die over gaan naar de halve finales zullen met de beide landen van groep B. die zich plaat sen, in één groep worden ingedeeld; dat zelfde geldt voor de groepen C en D. Nederland heeft tegen deze indeling ge protesteerd. BALDINI. De mogelijkheid bestaat dat de nieuwe wereldkampioen op de weg, Ercole Baldini, op 10 september zal deel nemen aan de revanches van de wereld kampioenschappen in het Oljmipisch sta dion in Amsterdam. Faas Wilkes gaat definitief naar Spanje. Maandagmiddag, tijdens een bespreking met het bestuur van VVV, heeft de inter national zich akkoord verklaard met het bedrag van 40.000 gulden, dat de Venlose vereniging voor zijn „vrijheid" eiste. Voorts deed hij de toezegging in de ko mende twee jaar tweemaal belangeloos als „gastspeler" voor VVV te zullen uit komen. Wilkes zal nu een contract voor twee jaar sluiten met de Spaanse tweede divi sieclub „Deportiva Levante" (Sport Voor uit) uit Valencia. Vanmorgen is hij met zijn gezin reeds vertrokken naar deze Spaanse stad, waar hij zondag voor „De portiva Levante" debuteert in de vriend schappelijke wedstrijd tegen de eerste di visieclub „Osasuna" uit Pamplona. Het contact tussen Wilkes en „Levante kwam vorige maand tot stand toen Wil kes (met Piet van der Kuil) zijn vakantie in Spanje doorbracht. Aanvankelijk wilde zijn vroegere vereniging „Valencia", waar van hij in augustus tijdens een banket tot ere-lid werd benoemd, hem weer contrac teren, maar dat was reglementair niet mogelijk, omdat „Valencia" reeds over twee buitenlandse spelers beschikt. „Va lencia" stelde hem toen voor alleen in vriendschappelijke wedstrijden te spelen („tegen een erg aantrekkelijk bedrag", al dus Wilkes), maar deze aanbieding was toch niet zo lucratief als die, waarmee „Deportiva Levante" enkele dagen later kwam. Door zijn nieuwe contract is het vrijwei zeker, dat Wilkes (32 interlandwedstrijden 29 doelpunten) niet meer voor de nationa'e ploeg zal spelen. Wilkes heeft, zich daar toe nog wel bereid verklaard, maar zijn beschikbaarheid hangt uiteraard af van het Spaanse competitieprogramma en de medewerking van de Spaanse club. Voor de centrale training van het Ne derlands voetbalelftal, die woensdag in „De Vliert" in Den Bosch voor het eerst dit seizoen wordt gehouden, zijn 16 spelers aangewezen. Het zijn: De Munck (DOS), Pieters Graafland (Feyenoord), Van der Hart (Fortuna), Kraay (DOS). Kuys (NAC) Wiersma (PSV), Klaassens (VVV), Noter- mans (Fortuna), Van Wissen (PSV), An- genent (Fortuna), Van der Kuil (Ajax), Lenstra (Enschede), Van der Linden (DOS), Moulijn (Feyenoord), Rutten (MVV) er Schuurman (ADO). De spelers van PSV en van Fortuna zul len woensdag niet van de partij zijn, aan gezien de Eindhovense club op die dag te gen Rot Weiss Essen uitkomt en Fortuna in Bazel als sparringpartner fungeert voor het Zwitserse nationale elftal. Met het oog op de landenwedstrijd Bel giëNederland, op 27 december in Turn hout, zal een Nederlands jeugdelftal. samengesteld uit spelers van 18 tot en met 20 jaar, woensdag in Delft tegen DHC een oefenwedstrijd spelen. Het jeugdelftal is als volgt samengesteld: doel: Van Pelt (Feijenoord); achter: De Groot (Hermes DVS) en Veldhoen (Feijenoord); midden: De Jong (DWS), Ter Horst (Enschedese Boys) en Borghuis (GVAV); voor: Laze- roms (NAC), Vreeken (Haarlem). Seelen (Ajax), Bergholtz (MVV) en Bouwmeester (NAC). Reserves: Pinckers (Rapid). Theunissen (Vitesse) en Temming 'FeijenoordV De Nederlandse damesploeg is maan dag uitgeschakeld voor een plaats in de finale-poule van het toernooi om de Euro pese volleybaltitels. Onze landgenoten verloren in groep C met 3-0 (15-4, 15-12, 15-7) van Polen. De verdere uitslagen waren: Heren: groep C: EgypteFinland 1-3 (14-16. 15-12, 8-15, 13-15); groep D: TurkijeOostenrijk 3-0 (15-5. 15-8, 17-15). Dames: Groep A: TsjechoslowakijeOost-Duitsland 3-0 (15-7. 15-11, 15-10). Voor de finalepoule der dames hebben zich geplaatst: Tsjechoslowakije. Oost- Duitsland. Rusland, Joegoslavië. Polen, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Zondag is in Haarlem een aanvang ge maakt met de strijd om het handbalkam pioenschap van Haarlem waarvan de or ganisatie weer in handen is van de HHC „Rapiditas *31". Gisteren kwam een aan tal afdelingsploegen in het veld, aanstaan de zondag- zullen de ploegen die de vóór- wedstrijden overleefden en de districts teams uit Haarlem en omgeving de strijd aanbinden. De herenreserves van Rapiditas plaat sten zich reeds voor de finale voor afde lingsploegen (bij de dames is geen schei ding gemaakt tussen afdelings- en dis trictsteams) door een 11-5 zege op THB en een 11-4 overwinning op de Zandvoort- meeuwen-reserves. Concordia 3 versloeg IJmond 2 met 13-5, doch zal zondag eerst nog De Blinkërt moeten verslaan om zich voor de eindstrijd te plaatsen. Bij de dames bereikte Rapiditas de vol gende ronde door na de eindstand 3-3 HBC in de verlenging met 4-3 te verslaan, ter wijl TYBB door een zege (5-1) op het Hil- legomse Concordia eveneens de halve fi nales bereikte. Toernooien De dames- en herenteams van Concor dia en IJmond hebben gisteren in Heiloo deelgenomen aan een groots opgezet toer nooi van Foresters. De Concordia-heren hebben verdienstelijk werk geleverd en eindigden op gelijke voet met het Groning se Olympia, dat echter door een beter doel- gemiddelde eerste werd. Ook de IJmond- heren hebben in dit. selecte gezelschap met o.a. de hoofdklasser Blauw-Wit zeker geen slecht figuur geslagen. De resultaten luiden, heren: Olympia— IJmond 3-4, ConcordiaDVV 4-3, Blauw WitIJmond 6-2. OlympiaConcordia 3-2, DVVBlauw Wit 0-13, ConcordiaIJ mond 5-4. OlympiaDVV 14-2, Blauw Wit Concordia 3-6, IJmondDVV 5-3, Blauw- WitOlympia 6-9. Eindstand: 1. Olympia, 2. Concordia en 3. Blauw Wit. Dames: ForestersDVV 00. Concordia- IJmond 3-2. ForestersIJmond 2-2. Con cordiaDVV 5-1, ForestersConcordia 3-1, DVV—IJmond 2-2. Concordia werd tweede in haar poule en verloor van Laren in een wedstrijd om de derde prijs met 4-0. IJmond eindigde als derde in haar poule en werd in de strijd om de vijfde plaats door het Groningse Brunhilde met 3-1 verslagen. Lijnden-toernooi Rapiditas en Zandvoortmeeuwen (he ren) hebben deelgenomen aan het Lijnden- toernooi. Rapiditas moest de beker ver dedigen en had deze gisteren voor goed in bezit kunnen krijgen. Zover is het echter niet gekomen, want de Haarlemmers Maandagavond zijn in het interzonale schaaktoernooi in Bad Portoroz de afge broken partijen uit de 14de, 15de en 16de ronde uitgespeeld. De uitslagen waren: Veertiende ronde: FischerSherwin 1—0. Vijftiende ronde: FilipNeikirch 10. Zestiende, ronde: RosettoMatanovic remise. BronsteinDe Greiff remise. AverbachSherwin remise. Na de zestiende ronde luidt de stand: 1. Tal (Rusl.) 11 pnt.; 2. Petrosian (Rusl.) 10,5 pnt.: 3. Olafsson (IJsl.) 10 pnt.; 4. Ma tanovic (Joegosl.) 9,5 pnt.; 5. tot en met 10. Gligoric (Joegosl.), Bronstein (Rusl.). Pachman (Tsj.sl.). Averbach (Rusl.), Ben koe (Hong.) en Fischer (V.S.) allen 9 pnt.; 1). tot en met 13. Panno (Arg.), Szabo (Horig.) en Filip (Tsj.sl.) allen 8.5 pnt De Middelburgse atleet Hein Cujé (EMM) heeft zaterdagavond tijdens atle tiekwedstrijden in Middelburg het Neder lands record op de 10 000 meter verbeterd. Cujé liep de afstand in 29 min. 42,9 sec. en bleef daarmee 4,3 seconden bene den het oude record dat met 29.47.2 op naam staat van Frans Kuenen (Sprint. Breda) die deze tijd twee jaar geleden tijdens wedstrijden in Brussel maakte. Woensdagmiddag vervullen de twee jarige dravers in de rijk gedoteerde Revanche der Produkt.endraverij op Du n- digt de hoofdrollen. Het wordt een zeer interessant treffen, daar de kampioene van deze generatie, Xina S, thans ook de snelle Xenia Scott P onder haar tegenstandsters kan tellen. Ook de veelbelovende Xema S, die in de produktendraverij Xina S tot de laatste meter toe heftige tegenstand bleef bieden, is van de partij en met een zeer gunstig startnummer, dit in tegenstelling met Xina S, die uit de elfde positie moet komen. Niettemin mag worden aange nomen, dat zij ook deze keer als de win nares uit het strijdperk zal komen. In het internationale nummer komt de Franse hengst Ivan Wilkes wederom aan de start, maar wil hij enige kans maken, dan dient hij beter uit de bus te komen dan bij zijn debuut in ons land. Een volstrekt open nummer, waarin Martini Spencer wel eens aan het langste einde kan trek ken, voor Rosa B en Rose Marie. Het ope ningsnummer kan een prooi worden voor Whirlwind, een 3-jarig zusje van Mac Kin- ley, dat vorige week een aardig debuut maakte. Het andere kanspaard is W H HoIIandia, gevolgd door Wita Pluto. In 't leerlingennummer is stal Marianne (Victor Hanover, Vanity Hanover) de aan gewezen favoriet, vooral daar beide paar den in grote vorm lopen. De veel verbeter de Reine du Maire zal niet veraf eindigen, maar dat zij bij een eventuele overwinning weer ruim honderd gulden voor 1,zal brengen is zeker niet te verwachten. De weer uit haar rust gekomen Sweetheart Julia mag evenmin als een mogelijk out sider uit het oog worden verloren. In de ruim 2500 meter lange Queen Bess- prijs kan The Lee revanche nemen voor zijn nederlaag, doch indien Visuil S deze keer buiten de galoppades blijft zal zij voor The Lee een ernstige bedreiging vor men. De sterk opkomende Upita zou hier nog kunnen verrassen, maar zij maakt haar debuut, over deze lange afstand. Ook bij de rennen is er een 2500 meter nummer, waarin het paard van de Japan se gezant Cicero een overwinning zal kun nen boeken op Staatsgeheim en Kaliban. In de met. een ongekend aantal van 16 vol bloeds bezette Baccarat-prijs gaat de voor keur naar Wervelwind, maar in deze laag ste klasse blijven grote outsiders altijd mogelijk. In de ren voor 2-jarigen valt de keuze op stal Portocarrero. die met. twee vertegenwoordigers in de strijd het deze keer wel zal kunnen winnen. moesten de kracht erkennen van het Duit se Horst-Emscher dat na de ruststand 2-2 met 7-4 de sterkste bleek. Rapiditas deel de met Lijnden de punten (6-6) en klopte Zandvoortmeeuwen met 8-2. Zandvoortmeeuwen verloor van Horst- Emscher met 10-3 maar won van Lijnden. 7-6. Eindstand: 1. Horst-Emscher, 2. Ra piditas en 3. Zandvoortmeeuwen. In de afdeling voor afdelingsploegen ver loor De Blinkert van Lijnden 2 met 6-5. Hierna werd in strijd om de derde prijs van Volewijckers met 8-5 gewonnen. Full Speed-toernooi In het toernooi van het Velsense Full Speed is De Blinkert met de wisselbeker gaan strijken. De Haarlemse dames deel den met ADO de punten (2-2) en klopten een IJmond-combinatie met 9-0. Door een beter gemiddelde bereikten de groen-wit- ten de eindstrijd waarin van de organise rende vereniging (winnares in de andere poule) met 7-0 werd gewonnen. Derde werd ADO dat De Blinkert 2 met 3-0 ver sloeg. De Amerikaanse promotor Leo Lea- vitt, die in Melbourne vertoeft om de tournee van een basketbalteam te or ganiseren, is bereid aan Herb Elliott 250.000 dollar te bieden als hij prof wil worden. Leavitl meent dat Elliott dit bedrag zou kunnen verdienen met de monstraties, als filmspeler of zelfs als tapdanser. Elliott, de Australische wereldrecord houder op de mijl en de 1500 me ter, zei na afloop van een wedstrijd in Malmö, toen hem werd gevraagd tvat hij dacht van het aanbod van de Ameri kaanse promotor Leo Leavitt. om voor een bedrag van 250.000 dollar prof te worden: „Geen circus voor mij ik heb in het ge heel geen interesse. Ik ben pas 20 jaar en heb nog tenminste vijf jaar om. dan mijn sportloopbaan af te sluiten. Trouwens, mijn innigste wens is een Olympische titel te winnen voordat ik afscheid neem. Geld Is niet het belang rijkste in de ruereld". Korfbal In het korfbaltoernooi van Sport Vereent legde Watervliet I beslag op de eerste prijs in de hoogste afdeling. De uitslagen waren: Aurora IFortuna I 0-4, A'dam-Zuid—Watervliet I 0-2, Orga- non IAurora I 3-1, Fortuna IA'dam Zuid I 0-4, Watervliet IOrganon I 2-0, Organon IFortuna I 1-2, Aurora I A'dam Zuid 2-1, Fortuna IWatervliet I 2-2, A'dam Zuid IOrganon I 1-1, Water vliet IAurora I 4-0. De eindstand werd: 1. Watervliet I, 2. Fortuna I, 3. A'dam Zuid I. De winnaars in de overige afdelingen waren: afd. 2: 1. De Tovers I, 2. Animo Ready I; afd. 3: 1. PAMS. 2. DVD; afd. 4: 1. Sport Vereent, 2. Organon 2; afd. 5: 1. De Tovers 2, 2. Aurora 2; afd. 6A: 1. Water vliet 3, 2. A'dam Zuid 2. afd. 6B: 1. Oost hoek 2, 2. De Tovers 3. afd. 7: 1. Oosthoek 3, 2. Animo Ready 2. afd. 8: 1. Nieuw Flora 3, 2. Watervliet 4. Westerkwartiertoernooi Hier waren de uitslagen: Westerkwartier 2Haarlem I 4-0: Landlust IHaarlem I 1-3; Westerkwartier 2Landlust I 4-3. Eindstand: 1. Westerkwartier 2, 2. Haar lem I. Vicus Oriëntis-toernooi Oosterkwartier IAchilles 0-2, Ooster kwartier IBlauw Wit 2 3-5. Oosterkwar tier IOranje Wit 3-2. Om de derde prijs: Oosterkwartier ILuto 2 4-6, Oosterkwar tier 3Danaiden 2 3-1, Noorderkwartier I Oosterkwartier 3 2-4, Achilles 3Ooster kwartier 3 1-0. Oosterkwartier 3HKV 5 4-2. Om de derde prijs: Ons Eibernest 4 Oosterkwartier 3 4-2. In de ere-afdeling drongen tot de finale door: HKV en Luto. In een zeer fraaie eindstrijd versloeg Luto de landskampioen met 4-3, waardoor de club van Munnekes beslag legde op de „EendrachF'-wissel- beker De prijs voor het beste korfbalspel ontving HKV. Het Italiaanse herenleam heeft het Europese bridgekampioenschap behaald. Bij de dames ging de titel naar Dene marken. De Nederlandse heren eindigden op de achtste plaats met 19 punten. Zowel Italië als "root-Brittannië behaalden 30 punten, doch het matchpunten-gemiddelde van de Italianen was gunstiger dan dat van de Britten, die zodoende tweede wer den in de eindklassering. De eindrangschikkingen waren: Heren: 1. Italië 30 punten; 2. Groot- Brittannië 30 punten; 3. Frankrijk 29 pun ten; 4. Zweden 24 punten; 5. Egypte 24 punten; 6. België 23 punten; 7. Noorwegen 19 punten; 8. Nederland 19 punten; 9. De nemarken 16 punten; 10. Finland 15 punten. Dames: 1. Denemarken 17 punten; 2. Zweden 17 punten: 3. België 14 punten. Ook bij de dames moest het match punten-gemiddelde de beslissing brengen, aangezie i Denemarken en Zweden beide 17 punten hadden vergaard. „Quo Vadis" uit Koog aan de Zaan heeft zondag het clubkampioenschap van Neder land kano behaald na een opwindende strijd met de Geuzen uit Zaandam en Gennepermolen uit Eindhoven. Na de eerste wedstrijd, die enige maanden ge leden te Hengelo plaats vond, hadden de ""ogers reeds een kleine voorsprong. Zon dag in het Beatrixkanaal te Eindhoven zorgden zij vooral door de dames, ervoor de zo nodige punten te verzamelen. De eindstand luidt: 1. en clubkampioen van Nederland Quo Vadis (Koog aan de Zaan) 141 punten: 2. Geuzen (Zaandam) 95 punten; 3. Gennepermolen (Eindhoven) 85 punten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9