Twee nieuwe figuren achter de tafel van B. en W. Heemstede krijgt vier wethouders Haarlemse raad benoemt vijf wethouders Ir. P. C. Tirion opgenomen in het college van B. en W. TRADITIE HERSTELD neven aan de redactie Huidige college wordt uitgebreid met de heer J. C. Corver (V. V.D.) 5 Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi is Haarlems eerste vrouwelijke wethouder Kerkelijk Nieuws KROUWELS Faillissementen vanHerhammen RAAD VAN BLOEMENDAAL „iSchijnvertoning WOENSDAG 3 SEPTEMBER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pp®; D. J. A. Geluk (Arbeid) J. A. Schippers (K.V.P.) W. C. Bakker (Prot. Chr. Groep) W. F. Happé (Arbeid) DE EERSTE VERGADERING van de Haarlemse raad in zijn nieuwe samen stelling heeft niet lang geduurd: na een begroetingstoespraak door de voor zitter, burgemeester mr, O. P. F. M. Cremers, en de beëdiging van de dertien nieuwe raadsleden werden de vijf wethouders in een vlot tempo gekozen, waarna het trekken van de afdelingen voor het onderzoek van de begroting 1959 plaats had. Binnen een uur stonden de raadsleden weer in het stralende zonnetje en vergaderde in het stadhuis het nieuwe college van B. en W. voor de eerste keer. Dit college bestaat, behalve uit de burgemeester, uit de volgende vijf wethouders: de heren D. J. A. Geluk en W. F. Happé (beiden Arb.), de heer J. A. Schippers (K.V.P.), mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi (V.V.D.) en de heer W. C. Bakker (Prot.Chr.). mevr. mr. E. A. J. Schel tema-Conradi (V.V.D.) De vergaderzaal zag er op het oog net uit als in de afgelopen zittingsperiode van de raad. De fracties hadden hun oude plaatsen behouden, alleen waren er twee plaatsen gereserveerd voor de voor het eerst vertegenwoordigde Pacifistisch Socia listische Partij. De twee raadsleden van deze partij hebben van de publieke tribune af gezien een plaatsje gekregen links van de plaatsen van de P.v.d.A.- fractie. Tegenover hen komt als eenzaam communistisch raadslid mr. M. D. Proper te zitten. De fracties van de (vergrote) V.V.D.) en gelijkgebleven Prot.chr. partijen zitten samen aan twee tafels. Voor het enige nieuw gekozen vrouwelijke raadslid, mevrouw M. van Rappard-Kobus, was een tuil bloemen geplaatst. Nadat de voorzitter de nieuwgekozen raadsleden de heren P. W. Voskuilen, A. J. Fortgens (beiden Arb.), W. J. B. M. J. van Liemt, A. J. A. Vos, A. Rood (allen K.V.P.), F. W. M. Vink, F. W. Lichtenveldt, mevrouw M. van Rappard-Kobus (allen V.V.D.), de heren ir. J. M. van Duin, H. F. van Marselis Hartsinck, P. v. d. Berg (allen Prot.chr.), drs. H. Bovenkerk en S. Dogger (beiden P.S.P.) met een hartelijk en bemoedigend begroetingswoord had ver welkomd en allen plechtig de vereiste eden en beloften hadden afgelegd, was de ver kiezing van de wethouders aan de orde. Vooraf legde de heer Proper (comm.) een verklaring af, waarin hij zei, dat de voorgestelde uitbreiding van het college van vier tot vijf wethouders slechts op politieke gronden was gebeurd en dat daardoor het linkse volksdeel onevenredig zou worden tenachtergesteld. Op zijn ver zoek werd over het voorstel gestemd,waar bij bleek, dat alleen de heer Proper tegen was. De verkiezing van de wethouders leverde zoals te verwachten was geen verrassingen op. Met algemene stemmen werden de heren Geluk en Happé gekozen, mevrouw Scheltema-Conradi en de heer Bakker werden met één stem blanco gekozen en de heer Schippers werd in het college benoemd met 38 stemmen en één stem blanco. Eén stem was voorts op de heer v. d. Veldt uitgebracht. Voordat de voorzitter de vergadering sloot richtte hij nog een kort woord van welkom tot mr. G. J. H. de Leeuw, die na een langdurige ziekte voor het eerst weer in de raad aanwezig was. De raadsleden onderstreepten deze woorden met applaus. Toen de nieuwe Haarlemse raad gis termiddag voor het eerst bijeen kwam klepte vijf minuten voor het begin van de vergadering een klein klokje in de stadhuistoren. Het ligt in de bedoeling voor de aanvang van iedere toekomstige raadsvergadering het klokje te doen luiden ten teken dat de Haarlemse vroedschap bijeenkomt-. Hiermee is een oude traditie hersteld. Reeds van 1473 bevindt het door Steven Butendyk gegoten klokje zich in de stadhuisloren. Toen de oorspronkelijke toren wegens bouwvalligheid in 1772 werd afgebroken is het klokje bewaard gebleven en het is in 1914 weer aange bracht in de toen opnieuw opgetrokken toren. Mede dank zij de medewerking van de Nederlandse Klokkenspelver eniging kan hel thans weer luiden en zal dit in de vervolge bij iedere belang rijke gebeurtenis op het stadhuis doen- Als inscriptie vermeldt het de volgende v:ijze woorden Ghi heren machtich blif een drachtich en volch de reden, doe di dat so sel U stat staen in vreden". (Verkort weergegeven) Hondenbezitters, attentie. De laatste weken schijnt Haarlem on veilig gemaakt te worden door een aantal ongure elementen, die erop uit zijn loslo pende honden van de straat op te pikken en deze te verkopen aan een of meerdere laboratoria in Hamburg. Het behoeft geen nadere omschrijving wat men daar met deze gestolen dieren uithaalt. Er zijn gegronde redenen om aan te nemen, dat ook ons gezin het slachtof fer is geworden van deze praktijken. En kele weken geleden is n.l. een auto, aan de achterzijde beschilderd met de figuur van een olifant, gesignaleerd in de buurt van de Hyacinthenlaan en de Zijlweg. Zeer waarschijnlijk is onze hond, die wij reeds negen jaar in ons bezit hadden, dooi de inzittenden van deze wagen geroofd, met het oogmerk dit dier en met hem ve le andere honden voor enkele guldens ter beschikking te stellen van de snijtafels der Duitse laboratoria. Hondenbezitters, weest op uw hoede. I, MARINUS Hyacinthenlaan 38rd Haarlem SINDS GISTEREN heeft Haarlem voor het eerst in zijn geschiedenis een vrouwelijke wethouder. Na de benoe ming van mevrouw mr. E. A. Schel tema-Conradi als zodanig, zal hel niet meer mogelijk zijn brieven aan het col lege van B. en W. aldus te adresseren: Aan de edelachtbare heren Iets waar mevrouw Scheltema zelf ver moedelijk wel het minst rouwig om zal zijn. Want zij houdt van een rechtlijnige eerlijkheid, zonder onnodige poespas en franje. Wie wel eens in de gelegenheid geweest is in de raad haar redevoeringen te beluisteren zal deze kenmerkende eigen schap van de (thans oud-)voorzitster van de V.V.D.-fractie zeker zijn opgevallen. Eerlijk cn rechtlijnig met een sterk gevoel voor redelijkheid en humor en tevens soms met een warmgetuigend gevoel voor mensen en zaken, die haar belangstelling hadden. En dat zijn er in de loop der jaren zo heel wat geweest, want mevrouw Scheltema's terrein van interesses was groot. Dit wordt mede bewezen door haar langdurige loopbaan in de Haarlemse ge meentepolitiek. Reeds jarenlang is zij, wat betreft „dienstjaren", de nestor van de raad. Van 1931 af heeft zij onafgebroken zitting gehad in dit vertegenwoordigende lichaam, merkwaardig genoeg zonder ooit haar frisheid van opvattingen te ver liezen en aan veelheid van interesses in te boeten. Dit, vindt zij zelf, is heel ver klaarbaar, want zegt zij: „Je moet jong in de politiek gaan. Dat is de enige manier om „bij" te blijven en je belangstelling in allerlei problemen te behouden". Zij zelf is blij, dat, zij in staat geweest is van betrekkelijk jeugdige leeftijd af politiek werkzaam te zijn. Ofschoon haar partij in de afgelopen 27 jaar enige keren van naam is veran derd. is zij steeds de liberale beginselen trouw gebleven. De bekroning van haar politieke loopbaan met h?~r benoeming tot wethouder beziet zij met gemengde gevoelens. „Aan de ene kant vind ik het prettig, dat ik nu misschien in staat ben iets meer nog voor de gemeente Haarlem te doen, aan de andere kant vind ik het wel een hele grote verantwoordelijkheid" Mevrouw Scheltema, die nu 59 iaar oxid is en behalve haar raad.lid.m.aatschap nog vele andere openbare functies bekleedt, weet nog niet of zij haar praktijk als advo caat en procureur zal voortzetten. „Dat hangt van de hoeveelheid werk af. die ik als wethouder zal krijgen en heus ik weel nog niet. hoeveel dat wel is" zegt zij met ontwapenende openhartigheid. Overigens is zij nu reeds niet van plan hele dagen achter haar bureau in de voor haar in- nerichte kamer op het. stadhuis te gaan zitten. Natuurlijk kon zij nog niets ver hellen over de portefeuille, die zij zal gaan beheren, maar zii is vast, van vlan ook haar woordje in het colleae te doen over zaken, die niet onmiddellijk haar werk zaamheden aangaan. Hetgeen voor xvie mevrouw Scheltema kent naxiwelijks een wonder behoeft te heten en in ieder geval een te loven standpunt xmn Haarlems eer ste vroxLwelijke wethouder is. Zakenman De tweede nieuwe figuur, die achter de groene tafel van B. en W. komt te zitten, is de heer J. A. Schippers, sinds jaren voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Haarlemse raad. JDe heer Schippers is vóór alles zakenman. Voor wie dit nog niet mocht weten, blijkt het wel uit zijn opmerkelijke carrière in het bankwezen en uit zijn gedesen financiële beschou wingen in de raad. De heer Schippers, die van geboorte Haarlemmer is, werd aanvankelijk op geleid in het assurantievak, maar voelde zich al spoedig meer tot het bankwezen aangetrokken. In 1921 werd hij procuratie houder bij de toenmalige Nederlandse Landbouwbank en vier jaar later werd hij in de directie daarvan opgenomen. Later werd hij benoemd tot hoofddirecteur van de inmiddels tot Nederlandse Kredietbank omgedoopte financiële instelling. Hij heeft in zijn langdurige zakelijke loopbaan het genoegen mogen smaken, dat de bank, mede dank zij zijn stuwende leiding, uit groeide van een vennootschap met één kantoor tot een instelling met 35 vesti gingen. In 1956 legde hij zijn functie als hoofd directeur neer, maar werd benoemd tot gedelegeerd commissaris. Tevens vervult maatschappij en een trustmaatschappij. Zijn zakelijke inzichten verloochenden zich nooit en vooral sinds hij na de oorlog lid werd van de Haarlemse raad .heeft hij deze inzichten bij herhaling in debatten uitgedragen, ofschoon hij erkent, dat ge- meentefinanciën wel degelijk moeten wor den onderscheiden van het particuliere be drijf. Zelf vindt hij echter dat hij, ook als raadslid, veel heeft gehad aan de er varingen, die hij in het particuliere be drijfsleven heeft opgedaan. Hij hoopt deze ervaringen ook als wethouder te kunnen toepassen. Dikwijls heeft hij zich, vooral tijdens begrotingsdebatten, uitgelaten over de taak van de wethouders van een grote gemeente. Ook nu zegt hij het weer: „Een wethouder moet stimuleren en contro leren". Hij is van mening, dat iedereen eigenlijk naast zijn gewone beroep wet houder moet kunnen zijn, al geeft hij toe. dat het mede-besturen van een gemeente veel tijd vergt. Zelf is hij niet van plan de gehele dag achter zijn bureau te zitten: „Ik zal naast mijn wethouderschap ook mijn andere werkzaamheden in het particuliere bedrijfsleven blijven vervullen". De thans 68-jarige heer Schippers heeft veel belangstelling voor uiteraard financiële vraagstukken en voor gemeente lijke bedrijfsvoering. Zijn inzichten op deze terreinen doen soxns enigszins be houdend aan, maar zelf spreekt hij het liefst van een „gezond beleid". „Men noemt mij soms conservatief, maar dat ben ik toch echt niet. hi het bedrijf, waarvan ik de leiding had, heb ik vaak maatregelen genomen, die zeer progressief waren en ik geloof dat ik daar ook nu nog heel goed toe in staat ben". En ook deze woorden houden een belofte voor de toekomst, in. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ederveen: K. Schipper te Waspik; te Zoutelande (toez): K. Verbeek te Hontenisse. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitenwone werkzaamheden (reserve-vloot- predikant): C. A. Metting van Rijn, kand. te 's Gravenhage. Bedankt voor Ameide en Tienhoven: A. van Eyk te Benthuizen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Amsterdam: J. J. Rebel te Murmerwoude. Tweetal te 'sGravenmoer J. H. Carlier te Zutphen en A. H. Schippers te Hille- gom. - te Rotterdam-Charlois H. van der Schaaf te De Krim en C. J. Ph. Sobering te Assen. Aangenomen naar Ede R. Kok te Vee- nendaal, die bedankte voor Driebergen. Oud-Gcref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJsel. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Westzaan J. Lange te Men- singeweer, die voor dit beroep bedankte Advertentie 30 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: W. Oexeman, machinist, Gedempte Raamgracht 12 te Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. F. J. D. Theijse jr., advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 29 J. van Til. marktkoopman, Knollendam straat 149 te Wormer. Rechter-Commis saris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. D. Vermeulen, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de navolgende faillissementen. J. van Buuren. bankwerker, Meervliet- straat 6 te IJmuiden. Rechter-Commissaris mr. N. Smits en curator: mr. A. A. M Leesberg, advocaat en procureur te Be verwijk, Vondellaan 20. F. H. Botelier, aannemer van grond en transportwerken. Adriaan Loosjesstraat 85 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. F G. Rambonnet en curator: mr. H. J. Pot advocaat en procureur te Haarlem. Ged Oude Gracht 92. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: A. Versteeg, timmerman-aannemer. J. .T Allanstraat 109 te Westzaan. Rechter-Com missaris. H. G. Rambonnet en curator: mr W. Boers, advocaat en procureur te Over veen. Prins Mauritslaan 113. Bij vonnis van de Haarlemse rechtbank is na gedaan verzet, vernietigd het vonn>-- dier rechtbank van 26 augustus, waarbij A. H. Zwart, scheepsbouwer Haven 1 tCT Hillegom. handelende onder dP naam Soheesmverf Neerlnndia". in -Iaat van faillissement werd verklaard met beno^ ming van mr. .T. H. van Wiik. advocaat en nrocureur te Haarlem, tot curator. Advertentie Nu reeds verkrijgbaar bij technisch speelgoed paul krugerkade 13 de nieuwe M a r k I i n-k atalogus De gemeenteraad van Bloemendaal heeft als wethouders gekozen de heren mr. J. C. C. W. Hyszeler (Prot. Chr. Groep), mejuffrouw dr. M. E. Nolte (K.V.P.), die ook in het vorige college zitting hadden, en ir. P. C. Tirion (V.V.D.), die de plaats van de heer A. van Geluk zal innemen. Deze was wegens verblijf in het buiten land niet aanwezig. De andere gekozenen namen hun benoeming aan. Mejuffrouw Nolte en ir. Tirion verwierven alle zestien stemmen, en op mr. Hijszeler werden der tien stemmen uitgebracht. Mr. H. W. V'ie- gen (Arbeid) verwierf drie stemmen. mej. dr. M. J. Nolte (K.V.P.) Alvorens tot stemming werd overgegaan legde m r. Vliegen een verklaring af, waarin hij opmerkte, dat vooraf overleg is gepleegd over de drie zetels. Daarbij is een besluit genomen, die volgens spreker in strijd is met de verkiezingsuitslag. Aan de fractie van de P.v.d.A., die bereid .s op constructieve wijze mee te werken aan de arbeid in het college, is geen zetel toege wezen. Wel is dat het geval met de Protes tants Christelijke groep, die evenals in 1953 in aantal stemmen achter is gebleven bij de P.v.d.A. De meerderheid van de raad handelt hiermee in strijd met de verkie zingsuitslag en volgens spreker is er van eer ondemocratische daad sprake. In de raadsvergaderingen is dikwijls gesproken over een goede verstandhouding Door met op een kandidaat van de P.v.d.A. te stem men kan die verhouding wel eens ver stoord worden. M r. W i 1 d t Meyboom (V.V.D.) be sprak de gang van zaken tijdens het voor overleg. Drie van de vier fractievoorzitters waren van mening, dat mr. Hijszeler op nieuw gekozen diende te worden als wet houder. Daarbij is overwogen dat dan de gemeentebelangen het beste gediend zul'en worden. Reeds negen jaar heeft mr. Hijs zeler immers op voortreffelijke wijze zijn taak vervuld. Om de continuïteit in het college te handhaven, achtten de drie frac ties een benoeming van mr. Hijszeler van belang en hij werd kandidaat gesteld in- plaats van een lid van de P.v.d.A. Voorts merkte spreker op. dat het aantal zetels van deze partij verminderd is van vier op drie. Begroefing Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller heeft alvorens de leden ge- installeerd werden gesproken over de taak van het gemeentebestuur en hij noemde het vervullen van het raadslid maatschap van groot belang. Een raadslid staat midden in het leven der gemeente en het werk zal hem voldoening schenken. Als oudste raadslid sprak m r. W i 1 d t Meyboom woorden van dank en hij zegde toe, dat de burgemeester op samen werking van de raadsleden zal kunnen rekenen. Spreker hoopte, dat in de komen de vier jaar overgegaan zal worden tot de bouw van het raadhuis. Commissies De raadscommissies werden als volgt samengesteld: Financiën: burgemeester, voorzit ter; J. H. W. Büchmann; O. F. Staleman; F. K. J. Fijen; mr. J. W. de Jong Schou wenburg en P. J. Kaptein. P u b 1 i e k e W e r k e n: ir. W. v. d. Laan; O. F. Staleman; F. K. J. Fijen; jhr. J. P. A. van Lennep en mevrouw G. Polak Bredenhorst. O n d e r w ij s: J. W. Wichers; mevrouw M. C. FahrenfortMeuffels; J. P. van Haaster; mr. J. W. de Jong Schouwenburg en mr. H. W. Vliegen. Sociale Zaken: mr. H. B. Wildt Meyboom; J. W. Wichers; J. P. van Haas ter; jhr. J. P. A. van Lennep en mevrouw G. PolakBredenhorst. Bedrijven: ir. W. van der Laan; J. H. W. Büchmann; F. K. J. Fijen; jhr. J. P. A. van Lennep en P. J. Kaptein. Woningwet: mr. H. B. Wildt Mey boom; mevrouw M. C. Fahrenfort; mr. A. A. H. M. Povel; jhr. J. P. A. van Lennep en mr. H. W. Vliegen. Georganiseerd Overleg: mr. H. B. Wildt Meyboom; mr. A. A. H. M. Povel en mr. H. W. Vliegen. H u u r c o m m i s s i e: G. J. J. M. Etde- ring (voorzitter); J. de Jong (vicevoorzit- ter); jhr. R. Barnaart; C. M. Boelhouwer; mr. A. Bos; Joh. Lourijsen; J. L. Prins en D. Roos. Monumentencommissie: J. Drij ver; ir. J. R. Dufour; H. F. Heerkens Thijssen; mejuffrouw A. M. G. Nierhoff. Plaatsvervangende leden zijn: H. W. van Kempen; mr. C. W. D. Vrijland; prof. G. M. M. Holt en A. Cassee. Schoonheidscommissie: K. J. Aanstoot; ir. B. Bijvoet; H. W. van Kem- mr. J. C- C. W. Hijszeler (Prot. ChrGroep) pen; ir. A. H. J. Paardekoper en B. J. I M. Stevens. Juridsche commissie: mrs. J. C. C. W. Hijszeler; J. W. de Jong Schouwen burg; A. A. K. M. Povel; H. W. Vliegen; H. B Wildt Meyboom; J. C. de Bruyn Brou wer en L. S. Römelingh. Tijdelijke wethouders: In voor komende gevallen zullen als tijdelijke wet houders optreden mr. Wildt Meyboom en Fijen. S parrenh euvel In antwoord op een vraag van mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) deelde de burge meester mee. dat het rijk besloten heeft mee te werken aan de restauratie van ..Sparrenheuvel" aan de Bloemendaalseweg tegenover de Mollaan. Spoedig zal het werk worden aangevat en het gebouw zal weldra in oude glorie worden hersteld. DE DINSDAGMIDDAG onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad was geheel gewijd aan de installatie der leden, de samenstelling der diverse commissies en de wethoudersverkiezing. Zoals wy reeds als de meest voor de hand liggende formatie van het college van B. en W. hadden voorzien, werden de heren A. J. van Houten (V.V.D.), E. J. van Lent (K.V.P.) en mr. O. H. van Wijk (Prot.Chr.) als wethouder herkozen, waarbij de V.V.D. een tweede wethouderszetel de vierde in het college dus ging bezetten, voor welke functie de heer J. C. Corver werd benoemd. Daar vóór had de P.v.d.A.-fractie bij monde van de heer H. J. Verkouw, ook mevrouw H. van der Meulen-Houwer nog kandidaat gesteld, nadat deze spreker zich eerst niet weinig gegriefd toonde over het feit, dat de overige drie partijen de P.v.d.A. buiten het gebruikelijke overleg hebben gehouden. Dit protest is echter voor de betreffende fracties geen aanleiding geweest de binnenskamers gemaakte afspraken te herzien, zodat de heer Corver met zestien stemmen werd gekozen. Mevrouw Van der Meulen wist nog vier stemmen op zich te verenigen, terwijl by het tellen één blancostem werd aangetroffen. Nadat alle leden de eed of de gelofte hadden afgelegd, wees burgemeester Van Rappard hen erop dat zij zojuist wa ren aangetreden voor een nieuwe vier jarige periode. Ongetwijfeld zullen hierin vele belangrijke besluiten moeten worden genomen, hetgeen betekent dat de leden een mooie en grote taak hebben te vervul len. Ofschoon zij diverse politieke groe peringen vertegenwoordigen, vertrouwde spreker erop, dat zij eikaars mening zouden eerbiedigen om de brug te slaan, die voor het dienen van het gemeentebelang wordt vereist. Verder sprak de burgemeester er zijn vreugde over uit dat hij een aantal vertrouwde gezichten in de raad heeft mo gen terugzien, om vervolgens de tien nieu we leden van harte welkom te heten. Hij hoopte dat ook zij voor ogen zullen hou den dat men als goede democraten op samenwerking is aangewezen met anders denkenden: om zijn toespraak te besluiten met de wens, dat de komende beraadsla gingen zich mogen kenmerken door een goede teamgeest in het belang van de mooie gemeente Heemstede. Nadat deze welkomstwoorden door de leden met applaus waren ontvangen, stelde de voorzitter de wethoudersverkiezing aan de orde. Hij deelde hierbij mede twee voor stellen te hebben ontvangen; namelijk van de K.V.P. en de P.v.d.A. in beide voorstel len werd aangedrongen het aantal wethou ders in Heemstede van drie op vier te brengen, alleen de P.v.d.A.-fractie was hierbij van mening dat een dergelijk be sluit een duurzaam karakter zou moeten dragen. Namens deze fractie werd het voorstel van een toelichting voorzien door de heer H. J. Verkouw. Hij betoogde dat zijn fractie er weinig voor voelde een hij nog commissariaten bij twee door hem vierde wethouderszetel naar believen van opgerichte bedrijven:' een financierings- de anderen en al naar gelang het hen uit kwam. beurtelings te creëren en weer in te trekken. Bovendien achtte hij dit „heen en weer dobberen" voor een gemeente als Heemstede stijlloos, terwijl bij een aantal van vier wethouders de mogelijkheid wordt een constructieve bijdrage te doen leveren in het dagelijks bestuur van de gemeente. Vandaar het voorstel deze eventuele be noeming een duurzaam karakter te ver lenen. De andere sprekers gingen echter niet in op de argumenten van de heer Verkouw. De heer Verhoeven (K.V.P.) verklaar de de voorkeur te geven aan de mogelijk heid om telkens naar omstandigheden te handelen, waarna mr. Rutgers, die deze middag als woordvoerder van de V.V.D. fungeerde, het standpunt van zijn fractie uitvoeriger motiveerde. Deze achtte voor Heemst.eri'. onder normale omstandigheden drie wethouders voldoende. Nu de burge meester echter te kennen heeft gegeven de portefeuille van onderwijs niet meer te willen beheren, heeft de V.V.D.-fractie geen bezwaar tegen een vierde wethouder, mits men de omstandigheden telkens op nieuw kan bezien. Ook de wetgever laat deze mogelijkheid open, door voor gemeen ten met meer dan twintigduizend inwoners geen bindend aantal wethouders voor te schrijven. Deze verklaring was voor de lieer V e r- k o u w (P.v.d.A.) aanleiding voor een uit voerig beloog. ïn de eerste plaats maakte hij bezwaar tegen de gevolgde procedure, welke zyn fractie van elk overleg heeft uitgesloten. Hij noemde dit allerminst een gelukkige start, die voldoende reden tot twijfel geeft aan een goede samenwerking in de toekomst. Want niet eerder dan vrydagavond 29 augustus heeft een ver tegenwoordiger van de P.v.d.A.-fractie als nog aan een te elfder ure gearrangeerde bespreking mogen deelnemen, maar toen kon van een redelyk overleg geen sprake meer zyn, omdat buiten de P.v.d.A. om reeds over de verdeling der wethouders zetels was beslist. „Een schijnvertoning" noemde de heer Verkouw een dergelijke gang van zaken, waarna hij betoogde, dat de laatste ver kiezingsuitslag de benoeming van een wet houder uit de Protestants-christelijke groep niet geheel rechtvaardigt Deze bestaat toch immers uit twee partijen die een regel matige teruggang van het stemmer.aantal moeten boeken, terwijl de P.v.d.A. zelfs meer stemmen mocht behalen. Ten einde te voorkomen dat de stem van ruim 2200 Heemsteedse kiezers niet in het college van B. en W. zal worden gehoord, stelde de heer Verkouw namens de P.v.d.A. ook me vrouw Van der Meulen-Houwer nog kan didaat voor een wethouderszetel. Een func tie. waarvoor spreker haar met het oog op een eervol politiek verleden en de grote belangstelling voor gezondheidszorg, sociale zaken en onderwijs, volkomen capabel achtte. Mr. Rutgers (V.V.D.) gaf in antwoord hierop te kennen, niet te diep op het betoog van de heer Verkouw te willen ingaan. Wel wenste hij vast te stellen, dat naar zijn mening de V.V.D. bij de wethouderskeuze volgens de juiste beginselen tewerk zal gaan. In de eerste plaats dient ervoor te worden gezorgd, dat de juiste man ook de juiste plaats zal bezetten. Daarom heeft zijn fractie geen enkel bezwaar tegen de herbenoeming van de drie wethouders, om dat zij zich in deze functie reeds bekwaam genoeg hebben getoond. „En is het geen bewijs van goede democratische opvattin gen, wanneer in het college ook een min derheid wordt vertegenwoordigd; in dit geval dus de Protestants-christelijke groep?", zo vroeg hij zich af. Wat de vierde zetel betreft, zou spreker namens de V.V.D. gaarne de heer J. C. Corver kandidaat willen stellen, omdat twee V.V D.-wethouders in het college on getwijfeld de juiste verhouding van het kiezerskorps zullen weergeven. Nadat het voorstel van de P.v.d.A. be treffende de duurzaamheid van een vierde wethouder met zes tegen vijftien stemmen was verworpen vóór de P.v.d.A.-fractie en de heren Van der Linden en Zegwaart van de K.V.P. en ir. Kooymans (Prot.Chr.) werd het voorstel van de K.V.P. om tot het benoemen van een vierde wethouder over te gaan. met algemene stemmen aan genomen. De wethoudersverkiezing verkreeg het volgende resultaat: de heer E. J. van Lent, negentien stemmen en twee stemmen blan co; de heer A. J. van Houten, twintig stem men en één stem blanco; mr. O. H. van Wijk, zeventien stemmen, één stem blanco en drie stemmen voor mevrouw H. van der Meulen-Houwer; De heer J. C. Corver, zes tien stemmen, één stem blanco en vier stemmen voor mevrouw H. van der Meu len-Houwer E. J. van Lent (K.V.P.) A. J. van Houten (V.V-D.) mr. O. H. van Wijk (Prot. Chr. Groep) J. C. Corver (V.V.D.)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5