Macmillan poogt storm over de rassenrelletjes te bezweren Probleem krijgt nationaal en internationaal aspect Schooltassen - Schrijfétui's HET WEER Gerechtelijke vervolging van Indonesische verzetsleiders CONTROVERSE IN GENEVE OVER DE KERNPROEVEN Schravendijk EEN JAAR „MERDEKA IN MALAYA ce MORRIS beforeyot/étóyf Nog zonnig Beperkte immigratie? Aanvullende werken Minister Suurhoff vraagt f 43 miljoen extra Amerikaans transport vliegtuig vermist De 100.000 op 20173 Amerika gaat pas over 20 tot 25 jaar kernenergiecentrales bouwen Nasser wil geen UNO- waarnemers hebben Het woord is aan Perzisch schip met 125 passagiers vergaan 73e JAARGANG No 48 DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 201 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 J jj li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i k i I Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i I C J I J I I ill I JÈ C Jj C. Jl I*. I C. jij Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ^s>. A JL ^uignL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks urirnon i l nflnnijr.iviotnL uuuuaini Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) De rassenincidenten in Londen en Nottingham zijn uitgegroeid tot een na tionaal en internationaal probleem. Dit blijkt uit de verklaring van premier Mac millan, waarin duidelijk wordt gemaakt, dat de wet strikt en zo onpartijdig moge lijk zal worden toegepast. In de ver klaring doet de Britse regering een be roep op het publiek te voorkomen, dat het onopzettelijk bij deze onverkwikkke- lijke affaire wordt betrokken. De verkla ring volgde na een conferentie tussen de premier en de minister van Binnenland se Zaken Butler, die tevoren had beraad slaagd met de hoofdcommissaris van de Londense politie. Het was een verrassing dat de verklaring door Downingstreet werd gepubliceerd en niet door het de partement van Binnenlandse Zaken. De interventie van Macmillan geeft aan hoe belangrijk de regering het vindt haar houding duidelijk te maken. In de ver klaring wordt gezegd, dat de zaak vooral niet moet worden opgeblazen. De rege ring denkt er op het ogenblik niet aan de traditionele vrije immigratie van kleurlingen uit het Gemenebest en de koloniën te beperken. De regering houdt zich reeds enige tijd bezig met deze kwestie. Een beleidsveran dering kan echter pas worden verwacht na langdurige en zorgvuldige voorbereiding. Macmillan voelt er niets voor om onder de druk van incidenten te handelen. De oppo sitieleider Gaitskell zèi dat met vastbera denheid tegen de uitbarstingen van straat geweld moet worden opgetreden. Er is geen verschil van mening tussen de regering en de leidende figuren van de oppositie over de noodzaak van streng optreden door politie en justitie. Hoe ernstig de toestand is, blijkt ook uit de aankondiging dat de eerste minister van Jamaica, Normal Manley, binnen 48 uur naar Londen zal vliegen. Dr. Lacorbiniere, de plaatsvervangende premier van de Westindische Federatie, is reeds op weg naar Londen. Vele van de geëmigreerde kleurlingen zijn Westindiërs en inwoners van Jamaica. De Hoge Commissaris van Ghana heeft zich bij de Britse regering beklaagd, omdat ook burgers van dat land zijn aangevallen en geprovoceerd. Hij vraagt speciale politiebescherming en ver scherpte waakzaamheid in een aantal Lon dense districten, waar de kleurlingen wo nen. De Londense vertegenwoordigers van andere Afrikaanse en Aziatische regerin gen hebben zich met elkaar verstaan over de gebeurtenissen. Gisteravond kwam op London Airport een gecharterde Constellation aan met meer dan honderd immigranten van Ja maica. Dit is de eerste nieuwe groep die aankwam na het uitbreken van de relletjes. Uit Kingston op Jamaica wordt gemeld, dat zich 350 emigranten hebben inge scheept, ondanks het nieuws van de bot singen. Er komen volgende week nog eens driehonderd immigranten per boot en ne gentig per vliegtuig. Een aantal wil werken, anderen zoeken hun families op. Een socialistisch Lagerhuislid, dat het district vertegenwoordigt, waarin Notting Hill, het centrum van de onlusten ligt, verklaarde dat sommigen tot wanhoop waren gedreven door het gedrag van onge wenste elementen, voornamelijk Westindi sche immigranten. Gisteravond deden zich hier en daar weer incidenten voor, maar Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM';T;EL. 7J71,62 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 GROTE KEUZE in STOF en LEDER. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig weer, maar in het zuiden van het land eén kans op onweer. Overwegend matige oostelijke wind. Onge- voor dezelfde temperaturen als vandaag. VóUedige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S het was kalmer, waarschijnlijk als gevolg van de regen. De politie verspreidde steeds weer groepen, die zich op straat vormden. De politie begeleidde een Afrikaanse stu dent, die door veertig jongeren werd uit gejouwd. Een aantal ruiten van woningen, waar kleurlingen vertoeven, moest het weer ontgelden. De onlusten sloegen gister avond over naar het district Marylebone, waar blanke en gekleurde knapen elkaar met flessen te lijf gingen, totdat de politie ingreep. (Reuter) De politie heeft woensdag avond in Paddington, dat dichtbij Not ting Hill ligt, negentien straatschenders, allen blanken, gearresteerd. Zij worden beschuldigd van beledigend optreden en belemmering van de politie. Verscheidene bladen, namelijk de „Daily Mail" (conservatief), de „Daily He rald" (socialistisch), de „Daily Mirror" en de „Daily Sketch", maken uit de re geringsverklaring op, dat de regering overweegt de immigratie van kleurlingen in Groot-Brittannië in eigen hand te nemen. De „Herald" schrijft, dat de re gering overweegt onze trotse en traditio nele opendeurpolitiek bij de immigratie te wijzigen. Volgens de „Mail" zou de ver klaring betekenen, dat gekleurden alleen voorlopig nog vrij Groot-Brittannië mogen binnenkomen. De „Times" schrijft, dat ae rassenincidenten in een deel van Londen het vertrouwen van de gehele gekleurde gemeenschap van het Gemenebest in Engeland in gevaar brengt. (UPI) De relletjes hebben een reeds bestaande campagne om de immigratie van negers te beperken een nieuwe stimu lans gegeven. Deze campagne vindt steun bij Lagerhuisleden van beide grote par tijen en bij vele dagbladen. Ze wordt overigens zeker niet algemeen gesteund. Integendeel, de meningen zijn over deze kwestie scherp verdeeld. Er zijn vele Brit ten die geen verandering in de bestaande toestand wensen. Voor het eerst sinds zaterdagavond was het gisteravond rustig in de Lon dense wijk Notting Hill. Daags tevo ren zag men dit beeld: politiemannen onderzoeken verdachte jongelui op verborgen wapens. DJAKARTA (ANP) De Indonesische procureur-generaal Suprapto heeft don derdag verklaard, dat tegen de opstande lingenleiders van Midden-Sumatra, met inbegrip van de Masjumi-voorzitter Mo hammed Natsir, een gerechtelijke vervol ging zal worden ingesteld. De procureur- generaal legde deze verklaring af na de bekendmaking door Kasnian Singodimed- jo, een der leiders van de Masjumi, dat de leden dezer partij die zich bij de opstand op Sumatra hadden aangesloten niet zul len worden geroyeerd. Mr. Suprapto zei, dat tegen de leiders der opstandelingen (die zich nog steeds in de door de opstandelingen bezette gebie den ophouden) zodra zij zijn gearresteerd, een onderzoek zal worden ingesteld. Mocht hun vervolging gerechtvaardigd zijn, dan zullen zij door het gerechtshof worden berecht, in overeenstemming met de posi tie, welke zij vroeger in de regering in namen. Intussen heeft de door Kasman Singodi- De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft 43 miljoen xtra aan gevraagd voor aanvullende werken. In de begroting 1958 was hiervoor 45 miljoen opgenomen voor tewerkstelling van gemiddeld 10.000 werkloze arbeiders gedurende 45 weken op loonintensieve ob jecten. De ontwikkeling der werkgelegen heid sedert het opstellen van de begroting heeft ertoe geleid, dat dit niet toereikend is om het gewenste tewerkstellingspercen tage op aanvullende werkgelegenheidsob- jecten te bereiken. In de eerste plaats is gebleken, dat bij het gestegen werkloos heidspeil een gemiddelde tewerkstelling van 10.000 arbeiders gedurende een jaar (45 werkbare weken) op aanvullende wer ken als bestrijdingsmiddel van de in 1958 bestaande en nog te verwachten werkloos heid onvoldoende resultaten zal opleveren. De door het Centraal Plan Bureau thans geraamde gemiddelde werkloosheid voor 1958 van 110.000 mannen zou een gemid delde tewerkstelling op aanvullende wer ken van 22.000 arbeiders tot gevolg moe ten hebben. De tweede factor betreft de gemiddelde subsidiekosten per manweek. Als gevolg van kostenstijging (loonsverhogingen) biedt het oorspronkelijke begrotingsbe drag van 45 miljoen thans nog slechts ge legenheid tot een tewerkstelling van ge middeld 9000 man op aanvullende werken van loonintensieve aard. De werkloosheid in het reeds verstreken gedeelte van het lopende jaar stelde de minister voor de noodzaak de tewerkstel ling aanmerkelijk te verhogen boven het peil, waarop de oorspronkelijke raming was gebaseerd. Indien de tewerkstelling op aanvullende werken op de huidige voet wordt voortgezet, zal het gevoteerde be grotingsbedrag reeds vóór het najaar zijn uitgeput. medjo afgelegde verklaring grote veront waardiging gewekt onder de regerings gezinde partijen. Het linkse dagblad „Pe- muda" in Djakarta eiste vandaag dat Kas man zou worden gearresteerd „als ver dediger van de opstandelingen", en opper de voorts de suggestie de Masjumi te ver bieden. (Reuter) De Indonesische regering heeft woensdag bekendgemaakt, dat meer dan 3.000 opstandelingen in Noord-Celebes zich hebben overgegeven. Deze overgave had plaats na de val van de plaatsen Sonder, Kawangkoan, Tomohon, Kawi- laran en nog andere plaatsen rondom het meer van Tondano. Voorts zijn 22 opstandelingen tijdens ge vechten gedood. De overigen namen in wanorde de vlucht. Op de opstandelingen werden honder den bommen buitgemaakt, evenals kisten met munitie, de geraamten van twee Lockheed-vliegtuigen, kisten met vleugels van Mustang-jagers, radio-installaties, twee pantserauto's, honderden autobanden, drie stuks luchtafweergeschut, vier stuks veldgeschut, twee mortieren en 87 bren- guns. Een eskadron Algerijnse spahis heeft woensdag een korte parade gehouden voor het Rotterdamse stadhuis aan de Coolsingel. Gekleed in het generaals uniform van de blauwe huzaren nam Prins Bernhard de parade af en in specteerde mei commandant Jevardat de Fondelle het zestig man tellende es kadron. Ook prinses Irene was getuige van het kleurrijke schouwspel. giers vergaan. Vijfendertig mensen ver dronken, negentig zijn opgepikt door een Nederlands schip dat op weg was naar Koeweit. Het ongeluk is 35 km. van Koe weit gebeurd. WIESBADEN, (UPI) Een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-130 Her cules, met zeventien personen aan boord, wordt sinds dinsdag vermist. Het vlieg tuig was betrokken bij een bestudering van de voortplanting van radiogolven. Het was in Adana, Turkije, opgestegen en zou daar dinsdagmiddag om 20.40 uur weer landen, maar heeft zich niet meer ge meld. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de' honderdduizend geval len op lot 20173. Het winnende lot is in zes series verkocht. Serie A werd verkocht in Kerkrade, serie B in Dieren, serie C in Den Haag en serie D in Zaandam. Serie E werd in twee delen verkocht, de ene helft in Delft en de andere in Hilversum. Serie F werd in Almelo verkocht. „Wat! Zie ik er zo uit?!'' Met vrolijke ontzetting aanschouwt de Delftse stu dent op de foto zijn kaalgeknipt hoofd. Zijn broeder in de groentijd ondergaat nog een grondige behandeling. GENèVE (UPD Dr. Libby van de Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft vandaag de Russische beschuldiging tegengesproken, dat de Verenigde Staten de politiek in de besprekingen te Geneve hebben betrokken door kernproeven voor vreedzame doeleinden te bepleiten. Dr. Libby gaf te kennen dat de Verenigde Sta ten vastbesloten zyn de kracht van het waterstofatoom .te gaan gebruiken voor het aanleggen van havens en kanalen en voor de ontsluiting van olie- en andere mine rale bronnen. Het politieke tintje werd aan de conferentie gegeven door de Russische afgevaardigde professor Emeljanov, die gisteren op een persconferentie verklaarde: „Ik geloof dat kernproeven geen praktisch nut hebben en uitsluitend politieke doel einden dienen". Volgens hem willen dege nen die tegen een verbod van proeven met kernwapens zijn gaan overschakelen op „vreedzame" ontploffingen om hun proef nemingen te kunnen voortzetten. De Amerikaan Johnson stelde daartegen over, dat kernontploffingen „een zeer goedkope en waardevolle bron van ener gie" zijn. Volgens hem zijn er aanwijzin gen, dat elk land in de wereld tezijnertijd zijn eigen olie kan winnen door onder grondse ontploffingen. Emeljanov ant woordde hierop, dat ..dit onderwerp thuis hoort op een politieke bijeenkomst of op een conferentie waarop over de ontwape ning wordt gesproken". Emeljanov zei niet of hij namens de Sovjetregering sprak. Wel verklaarde hij dat de Sovjet-Unie op het ogenblik geen plan heeft om proeven met waterstofbom men te nemen. De Amerikaan dr. Bell van Oak Ridge voorspelde, dat de Verenigde Staten er binnen twee jaar in zullen slagen een ge controleerde waterstofkernfusie tot stand te brengen een reactie die te vergelijken valt met de energie-ontwikkeling op de zon. Om deze beheerste kernfusie te kun nen gebruiken, moeten grotere kernreac tors gebouwd worden dan men thans bezit. (ANP) De Amerikaan dr. Hilberrv ver klaarde dat de Verenigde Staten zich met haasten met de bouw van kernenergie centrales. Volgens dr. Hilberry. directeur van het Argonne laboratorium van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, zullen de Verenigde Staten pas over 20 tot '25 jaar genoodzaakt zijn. elektriciteit mede van kernenergiecentrales te betrekken, niet omdat de voorraad klassieke brand stoffen ontoereikend zou worden, maar omdat de winning en het vervoer van die brandstoffen dan geen gelijke tred zal kunnen houden met de groei van de be hoefte, die elke zeven tot tien jaar ver dubbelt. De Verenigde Staten kunnen daardoor een aantal kernenergiecentrales bouwen van verschillende typen, opdat uitgemaakt kan worden, welk type te zijner tijd tech nisch en economisch het geschiktst zal zijn. Op het ogenblik is één centrale in werking, vier (particuliere) zijn in aanbouw en zes bevinden zich in verschillende stadia van ontwerp. Deze elf centrales zijn van zes principiële typen. In de tweede helft van 1960 zullen vijf kern-energiecentrales van drie verschillende typen elektriciteit voor industrieel gebruik opwekken met een ge zamenlijk vermogen van 700.000 kilowatt. Van Engelse zijde werd verklaard, dat in Groot-Brittannië thans vier kernenergie centrales in aanbouw zijn, van hetzelfde type als de reeds in werking zijnde centrale te Calderhall. In de Sovjet-Unie werkt een kernenergiecentrale reeds enige jaren. In de nabijheid van Leningrad zal een tweede van hetzelfde type, doch iets verbeterd, verrijzen met een vermogen van 400.000 kilowatt. Voorts is in de Sovjet-Unie een aantal centrales in aanbouw van een ander type. Er bestaan ook plannen voor de bouw van een grote kernenergiecentrale in Zuid- Italië. die gefinancierd zal worden door de Wereldbank en de Italiaanse ï-egering ge zamenlijk. Voldoende uranium De wereld heeft voorlopig voldoende ura nium beschikbaar voor de produktie van kernenergie zo blijkt uit rapporten van de Amerikaan Johnson en de Fransman Ma- bile. Johnson zei het te betreuren dat er geen ramingen uit communistische landen zijn, zodat nog geen volledige inventaris kan worden opgemaakt. Johnson schat de huidige uraniumreserves van de westelijke wereld op twee miljoen ton en hij ver wacht, dat nog een zelfde hoeveelheid ont dekt zal worden Op dit ogenblik produce ren de westelijke uraniumfabrieken (waar van 28 in de Verenigde Staten) 35.000 ton CAIRO (UPI) Dag Hammarskjoeld is woensdag in Caïro aangekomen voor het voeren van besprekingen met president Nasser. In diplomatieke kringen verluidt dat Hammarskjoeld pessimistisch gestemd is over de mogelijkheden om de goede be trekkingen tussen de Arabische landen te herstellen. Naar verluidt is president Nasser niet bereid een kleine waarnemersgroep van de UNO tot de Verenigde Arabische Repu bliek toe te laten. li Hat Maleise woord „Merdeka", dat „vrijheid" betekent, heeft voor Neder landers geen onverdeeld aangename klank, sinds die strijdkreet de martel gang der Nederlands-Indonesische be trekkingen heeft ingeluid en sinds Indonesië van die vrijheid, die men het overigens van harte gunnen kan, zo'n merkwaardig gebruik maakt. Dat blijkt het duidelijkst, wanneer men het Indonesië van thans vergelijkt met een andere Zuidoostaziatische staat, die dat woord. Merkeda eveneens in zijn vaandel heeft geschreven: de federatie van Malaya. Op 31 augustus heeft Malaya de eerste verjaardag van zijn onafhankelijkheid gevierd. De voormalige Britse kolonie heeft die onafhankelijkheid niet cadeau gekre genwant zij is geboren in de oorlog zonder pardon, die nu al tien jaar tegen de communistische terroristen op het schiereiland wordt gevoerd. Maar ondanks die oorlog, ondanks de stimulerende spanningen tussen het Maleise en het Chinese deel van de bevolking, heeft de voorman van het Malayaanse Merdeka, premier Toen- koe Abdoel Rahman Ibni Almarhoem sultan Abdoel Hamid Halim sjah, met wijheid en voortvarendheid een aan zienlijk deel verwezenlijkt van zijn levensdroom, van Malaya een geluk kig land maken. Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, begint op pag. 9 een serie artikelen over dit land, dat bij ons ten onrechte Malakka wordt genoemd. Want Ma- lakka is slechts het dromerige plaatsje aan de westkust, dat eens een V.O.C.- factorij was. Men zou het land mis schien de Maleise federatie kunnen noemen, maar dan komt men in de knoop met de benaming van zijn in woners, die verdeeld zijn in Maleiers, Chinezen en Indiërs. Waar het loffe lijk streven van de regering is, die verschillen ondergeschikt te maken aan het begrip van het gezamenlijk staatsburgerschap, zullen ook wij de jonge staat Malaya en haar burgers Malayanen noemen. uraniumoxyde per jaar. Volgend jaar zal de produktie tot 42.000 ton stijgen. Frankrijk is op het ogenblik de grootste uraniumproducent in Europa, zo zei Mabile. Na 1961 zal Frankrijk geen uranium meer behoeven in te voeren. Op dit ogenblik pro duceert Frankrijk 550 ton uranium De pro duktie zal in 1962 tot 1500 ton zijn geste gen, waardoor de voorziening van de eigen behoeften voor de komende tien jaar in ieder geval verzekerd zal zijn. Sovjet-geleerden hebben een methode ontwikkeld om uranium uit zeewater te winnen. C. W. F. Jacobs: Armoede berokkent ellende, doch heb zucht nog veel meer. Nederlands schip pikte er negentig op TEHERAN, (AFP) In de Perzische Een kale bo(e)l Golf is een Perzisch schip met 125 passa-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1