LUYCKS K.1EIHKD Conferentie van de Hervormde Vrouwen Dienst op „Lindenheuvel" GIERSTRAAT 27 Onkruid verging op spoorbanen in Haarlems omgeving ;v SLOT DEFECT? Sproeitrein verstoof duizenden liters Wegdaloog ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 11 Kwartaaloverzicht van Heemstede W. Bakker gehuldigd bij de posterijen AUGURKEN Twee bloembollen handelaren gearresteerd Voor 20.000 zieke bollen geleverd „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" Duizenden bewonderden de Aalsmeerse praalwagens 'N STIJLVOL BRILMONTUUR voor DAMES en HEREN OPTICIEN UIT STAD EN STREEK Burgerlijke stand van Haarlem Beuk voor de bijl J. Prikkel stelt vragen Welig onkruid J. J. Thöne overleden Moeizame reis van coaster door het Spaarne Vrijdagmorgen kwamen twaalf van de veertien meisjes, die haar eindexamen aan een christelijke u.l.o.-school deze zo mer behaalden en die nu sedert 15 augus tus een begin hebben gemaakt met haar zogenaamde „praktisch jaar", in het Pas toraal Centrum „Lindenheuvel" aan de Ter Hoffsteedeweg in Overveen bijeen, ten einde daar samen met de Haarlemse her vormde vrouwen Dienst-commissie onder voorzitterschap van notaris F. L. Wich- man en in tegenwoordigheid van de direc trices van de inrichtingen, waar de meis jes van dit „praktisch jaar" nu sedert eni ge weken werkzaam zijn, enkele ouders benevens met de leraressen van de cursus sen, die deze pioniersters zullen gaan vol gen, van gedachten te wisselen. Ds. J. C. van Dongen, hervormd predikant voor kerkelijk maatschappelijk werk uit Utrecht vertelde iets over zijn ervaringen, opgedaan tijdens een conferentie in Wies- baden in januari van dit jaar over het diakonale jaar. Ook mevrouw C. de Jon- ge-Soer, die aan het kerkelijk werk van de kleine protestantse Nederlandse gemeen te in Brussel deelneemt, was voor deze bij eenkomst overgekomen. Een jaar geleden vatte de Haarlemse H.V.D.-commissie dit nieuwe plan voor een „praktisch jaar" op onder het motto: „iets voor een ander doen!" Een experi ment, zoals mevrouw ir. M. Waardenburg- Lindeyer in haar inleiding van deze dag opmerkte, maar naar haar vaste overtui ging ook een experiment, dat in een be hoefte voorziet, zowel voor de inrichtin gen, die met een sterk tekort aan perso neel kampen als voor de meisjes zelf. Im mers de meisjes, die mulo-examen gedaan hebben, zijn te jong (zestien jaar) om al een sociaal beroep te kiezen, waar zij een dienende taak krijgen te vervullen en daar om is-nu dit praktisch jaar ingelast, op dat deze meisjes daarna, als zij wat ouder zijn geworden en wat meer ervaring heb ben opgedaan, een meer verantwoorde be roepskeuze kunnen doen. Na deze inleiding van mevrouw Waar denburg hield ds. Van Dongen een betoog over het ontstaan van het „diakonaal jaar" in Duitsland. In 1954 werd. in Beieren een begin gemaakt met het diakonale jaar, waarvoor in Duitsland jaarlijks enkele honderden meisjes uit vele plaatsen wor den ingezet. Het gaat er daarbij om te gaan werken in diakonessenhuizen, sana toria of bejaardentehuizen, evenals dit thans in ons land met het praktisch jaar ook de opzet is. In Duitsland, maar ook in ons land, blijkt er in het gemeenteleven een groot gebrek aan besef te zijn, dat de gemeente een diakonale opdracht heeft. Zowel in het diakonale als in het prak tisch jaar ligt nu de mogelijkheid beslo ten deze vervreemding te doorbreken. Het Op 1 juli telde Heemstede 25.534 inwo ners, dit is 132 meer dan op 1 april 1958. In de tussenliggende periode vestigden zich 561 personen in de gemeente, terwijl 473 inwoners naar elders vertrokken. In het tweede kwartaal van 1958 werden 66 kinderen geboren, van wie 26 jongens en 40 meisjes. Dit blijkt uit het statistisch overzicht over het tweede kwartaal van dit jaar. Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedroeg op 1 Juli 460 (op 1 april 529). Er werden tussen 1 april en 1 juli 207 ver gunningen voor een woning verleend. In hetzelfde tijdvak werden 34 bouwvergun ningen verleend, waarvan vier voor nieuw bouw woningen t.w. vier woningen aan de Troelstralaan, twee aan de Willem Kloos- laan, 44 aan de Glipper Dreef en één wo ning aan de Jac. P. Thijsselaan. Het aan tal overige vergunningen bedroeg 30. Ge reed kwamen 35 voor rekening van de ge meente en 17 voor particulieren. Het aantal verkeersongevallen in het tweede kwartaal 1958 was 83, waarvan geen enkele met dodelijke afloop. Er wer den in april 97, in mei 115 en in juni 50 pro cessen-verbaal opgemaakt terzake van verkeersovertredingen. gaat hier immers niet om de nood van hulpbehoevende en overwerkte zusters, maar om de barmhartigheid ten opzichte van de medemens die in nood verkeert en hulp behoeft. Door confrontatie met het vluchte lingenvraagstuk en in ons land ook 't, pro bleem van de gerepatrieerden is er iets veranderd en gaan de diakonale instellin gen meer een eenheid met de kerk vor men, waarbij het gaat om de dienst van de gemeente aan de gemeente, aldus ds. Van Dongen. Daarna kregen de aanwezige directri ces van inrichtingen de gelegenheid om de meisjes doel en werkwijze van de door haar bestuurde instelling te belichten. Zuster S. M. van Andel deed dat als directrice van „Meer en Bosch" in Heemstede; me vrouw M. M. Beyde Vletter als directrice van het Doopsgezinde bejaardentehuis „De Olijftak" in Heemstede; Zuster M. J. Buré vertelde een en ander over de „Ra chel Steyn"stichting, een kindertehuis aan de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemen- daal van „Wees een zegen". Tijdens de middagbijeenkomst ontspon zich een vragenspel tussen de leiding en de meisjes over een aantal schriftelijk be antwoorde vragen met als onderwerp „ta lent". Mejuffrouw C. Pieters van „Jong Haarlem.. Vooruit!" vertelde een en an der over de door haar te geven cursus costuumnaaien en mevrouw Vermet-de Ruyter deed zulks over de kookcursus, die de meisjes in de protestants christelijke huishoudschool aan de Tetterodestraat in Haarlem zullen gaan volgen. Daarna was het woord aan zuster L. A. Saraber, directrice van het diaconessen- huis in Haarlem, die een overzicht van het ontstaan van de diaconessenhuizen en van het werk in het Haarlemse Diaconessen- huis gaf. Tot besluit van deze dag, "waarbij ds. en mevrouw Sickesz als gastheer en gast vrouw optraden, was het woord aan de heer G. d'Olivat, hoofd van de christelijke u.l.o.-school in Bloemendaal Hij wees de meisjes op de noodzaak haar critisch en organisatorisch vermogen te ontwikkelen, opbouwende critiek te leveren en de wijs heid te betrachten. Verstand, gevoel, wil, fantasie en geloof verrijken het leven, waarbij naast de ernst ook vooral een grote plaats aan de vrolijkheid moet worden in geruimd, aldus spreker. De heer d'Olivat sloot daarop de bijeenkomst met gebed. De heer W. Th. Bakker, expediteur 1 bij de P.T.T. te Haarlem, die vrijdag het feit vierde dat hij veertig jaar bij de poste rijen werkzaam is, is op hartelijke wijze gehuldigd door directie en collega's. De adjunct-directeur van het postdistrict Haarlem, de heer L. W. M. van Beeck, richtte zich het eerst tot de jubilaris en bracht hem dank voor het vele dat hij ten behoeve van de posterijen heeft gedaan. Daarbij herinnerde hij aan de loopbaan van de heer Bakker, aan diens grote werk lust en trouw. Als herinnering aan de dag overhandigde spreker een geschenk in enveloppe en de oorkonde van veertig jaar trouwe dienst met de daarbij behorende gouden draaginsigne. De chef van de expeditie, de heer B. Heimig, dankte de heer Bakker voor de wijze, waarop deze zijn werkzaamheden op de afdeling verricht en de voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algeme ne Bond van Ambtenaren, de heer P. Geldof, bracht de dank over voor het aan deel, dat de jubilaris ten behoeve van de vakorganisatie heeft verricht. Verder bo den gelukwensen aan de heren J. Bakker, namens de collega's, J. Regelink, als voor zitter van de Haarlemse Postfanfare en H. Plant, als voorzitter van het jubileum fonds. Van de collega's ontving de jubila ris sigaren, van de A.B.V.A. een sigaren aansteker, van de Postfanfare bloemen en van het jubileumfonds een televisietafel. Bij de huldiging waren tegenwoordig de oud-directeur van het Postkantoor te Haarlem, de heer F. Smit en de chef van het postgebouw Baljuwslaan, de heer Ch. A. L. Trommelen. Advertentie SINDS\\60,'JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP De bloembollenhandelaar P. L. uit Ber gen (N.-H.) en de met hem samenwerken de H. J. K. uit Anna Paulowna zijn gear resteerd en voor de officier van Justitie te Alkmaar geleid. Zij worden beschuldigd van oplichting door de verkoop van on deugdelijke crocus-bollen. In augustus van het vorig jaar kregen vele particulieren in Friesland en Gronin gen bezoek van de bloembollenhandelaar uit Bergen. Hij kwam hen vragen of zij ook een lapje grond ter beschikking had den. Op de Hollandse geestgronden heerste „bollenmoeheid", zei hij en daarom zocht hij voor de teelt van crocussen andere mo gelijkheden. Men zou ten minste tweemaal het ge- investeerde bedrag als winst kunnen op strijken. Over de afzet hoefde men zich geen zorgen te maken. De handelaar was bereid de bollen tegen verkoopprijs 3.50 per 100 stuks) terug te nemen. Tachtig mensen in Friesland kochten van de handelaar bollen, totaal omstreeks een half miljoen. In Groningen leverde de han delaar bij omstreeks dertig mensen bollen af. Het totaal bedrag, dat de Friese en Groninger kopers hiervoor geïnvesteerd hebben, beloopt meer dan 20.000. Enkele maanden geleden bleek hun dat zij bedrogen waren. Ambtenaren van de keuringsdienst hielden een controle op de te velde staande gewassen en keurden de partijen vrijwel alle af wegens besmet ting met virusziekte. De handelaar uit Bergen had nooit meer iets van zich had laten horen. De politie werd in de zaak gemengd en ontdekte dat de handelaren ook in Zeeuwsch-Vlaanderen bollen hadden ver kocht. Kort daarop werden beiden gear resteerd. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Aalsmeer was gisteravond al helemaal in de ban van het sprookje van bloemen en kleuren dat Aalsmeerse Bloemencorso 1958 heet. Duizenden en duizenden hebben van 's middags tot diep in de avond een voorproefje genomen van hetgeen zij van middag langs de straten tussen Aalsmeer en Amsterdam en in het stadion in de hoofdstad zelf met volle teugen hebben genoten. In eivolle bussen, in personen auto's of op de fiets kwamen ze van heinde en ver om van dichtbij de bloemenweelde in ogenschouw te nemen. Naar schatting hebben meer dan tienduizend kijkers de 23 praalwagens en 20 versierde personen auto's bewonderd. In een onafzienbare rij van vele kilometers lengte trokken zij langs de wagens, die in de zalen van de Centrale Aalsmeerse Veiling stonden op gesteld. Velen konden maar niet genoeg krijgen van de sprookjesachtige weelde, die daar ten toon werd gespreid. Hoewel 's middags reeds velen in de veiling een kijkje gingen nemen, begon de grootste drukte toch pas in de avonduren. In rijen van drie tot vier man dik trok de bewonderende stoet langs de pronkende corsowagens. De rijkspolitie had haar han den vol om het verkeer in goede banen te leiden. Omstreeks acht uur in de avond reed een file auto's van wel twintig kilo meter stapvoets van de Kalfjeslaan in Amsterdam tot aan het terrein van de veiling. Na afloop van het stadionspel rijdt het corso via Bovenkerk naar de hallen van Maarse en Kroon in Aalsmeer terug, waar de praalwagens tussen acht en elf uur vanavond nogmaals te bezichtigen zijn. Advertentie NYL0R STIENS Nieuws in het kort „Als het kindje komt". Dit is de titel van een grammofoonplaat die dezer dagen werd uitgebracht. De bedoeling hiervan is ook a.s. moeders die niet in de gelegen heid zijn om de steeds meer populair wor dende cursussen zwangerschapsgymna- stiek te volgen, nu in de gelegenheid te stellen zich thuis voor te bereiden op de belangrijke gebeurtenis. De Haarlemse arts dr. H. C. Moolenburgh heeft in sa menwerking met Lien Dreese de oefenin gen samengesteld. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afd. Haarlem-Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op donderdag 11 sept. haar eerste ledenvergadering in het win terseizoen te houden in het Herv. Jeugd huis, Schoterweg 83. Ds. W. Baas, Gere formeerd predikant te Amsterdam zal spreken over: „In de porseleinkast" (over het huwelijk). Hersenschudding. Op de Houtvaart in Haarlem is de twaalfjarige Hendrik Reckman vrijdag met zijn fiets gevallen, toen een badtas tussen de spaken van zijn voorwiel kwam. Zijn achtjarig zusje, die voorop zat, viel eveneens en moest met een hersenschudding naar het Diaco- nessenhuis gebracht worden. BEVALLEN van een zoon 3 sept.: M. C. de Nieuwe-de Vos; 4 sept.: W. H. Berk- Roosen; A. J. Rus-Nieuwenhuijzen; J. H. van Zalen-Musch; 5 sept.: G. Melis-de Jonge. BEVALLEN van een dochter: 4 sept.: T. A. Leeflang-van Staveren; W. A. van der Velt-Rodenrijs; A. Steevensz-Rötsch- ke: H- J. M. Snoeks-Beekelaar. ONDERTROUWD: 5 sept.: E. H. Paai en E. P. Knibbe; A. Midjek en E. M. Brügge- mann. GEHUWD: 5 sept.: J. E. Rijnders en M. van Eeden; D. T. Schouten en R. F. van Bilderbeek; W. Th. J- van der Struijf en E. M. J. Beenders. OVERLEDEN: 3 sept.: R. Hoogland, 92 j„ Middenweg; H. J. A. Brom. 74 j.. Ane- gang. Bij de verkeersverbetering van de Baan en het Frederikspark kon een fraaie beuk, staande bij de Koekamp, worden ge spaard. Onlangs werden echter op de stam van de beuk ter hoogte van zes me ter zwammen aangetroffen. Bij nader on derzoek bleek 'n gat van geringe afmeting in de stam zichtbaar te zijn. In het inwen dige kon evenwel een peilijzer 70 cm. in horizontale en 75 cm. in verticale richting worden gestoken. Bij storm bestaat het gevaar, dat de stam met zijn omvangrij ke kroon afbreekt ter hoogte van het ge peilde gat. Gelet op het feit, dat de boom aan een zeer drukke verkeersweg staat en voorts veel auto's in de onmiddellijke nabijheid worden geparkeerd, hebben burgemeester en wethouders tot hun spijt moeten beslui ten de beuk te doen vellen. Een zelfde lot is de lindeboom bescho ren staande tegenover het perceel aan het Staten Bolwerk 2, die sterk overhelt in oos telijke richting en waarvan de kans op om waaien bij een hevige storm eveneens groot is. Het raadslid de heer J. Prikkel (Arb.) heeft schriftelijk enkele vragen gesteld over de politiesalarissen. Als gevolg van de in de raadsvergade ring van 5 juni 1957 aangenomen motie van de heer Janssen c.s. betreffende de toe passing van de zesde loonronde voor het Haarlemse politiepersoneel per 1 juli 1956 heeft de raad van B. en W., op voorstel van het college aldus de heer Prikkel in zijn vergadering van 26 juni 1957, uier- toe besloten. In dit besluit is bepaald dat deze salaris verhoging zal worden uitbetaald bij wij ze van uitkering ineens, zodra de vereis te goedkeuring van de desbetreffende be grotingswijziging zal zijn verkregen. Is het juist, zo vraagt nu de heer Prik kel, dat op dit ogenblik deze uitkering nog steeds niet heeft plaats gevonden? Indien dit inderdaad niet het geval is, ten gevolge van het nog steeds niet goedkeu ren van de desbetreffende begrotingswij ziging, is het college van B. en W. dan be reid al het mogelijke te doen opdat deze goedkeuring binnen de kortst mogelijke tijd wordt verkregen? ZONDAG 7 SEPTEMBER 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, bed. H. Doop. 15.30: Liturg, dienst voor slecht horenden en doofstommen. 19: Ds. H. A. Vis ser, van Amsterdam. Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waar denburg. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag van 16-17 uur bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. Koch, van Schoten. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. v. Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk, dhr. J. de Smalen. 10.30: geen dienst, zie Grote Kerk, 19 uur. Kapel Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Kinderkerk, dhr. K. Spaans. 10.45: Ds. E. Pot. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. W. M. van Asperen. Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, van Driebergen. Janskapel, Jans straat. 10.30: dhr. F. H. Geursen. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 9.30: Dr. G. Snijders. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade. 10: dhr. R. Wijers. West, Leidsestraat. 10: dhr. P. Mantel. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. J. Jong kind. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service preside par le Pasteur J. F. Baudraz. Sainte-Cêne. Church of England, Kinderhuis singel. 7.30 p. m. Evening service. Alle Dag Kerk. Maandag 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 15 uur: Rondetafelbijbelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Eng. taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 20: Avond bijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gem., Ged. Oude Gracht 47. 10: dienst. Woensdag 19.30: bidstond. Bethel Pentecostal Temple Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 17: Ds. Klein Kranen burg, van Hilversum. Woensdag 19.30: Ds. L. Vroegindewey, van Gameren. Stads-Evan- gelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: dhr. A. Vries, evangelist te Den Helder. Met zang koor „Eben-Haëzer". 19: Opwekkingssamen komst. spr. dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 20: Bijbellezing, dhr. Joh. Jansen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. Ed. W. Pera, Den Haag. 17: dezelfde, bed. H. A.. vrij voor alle gelovigen. 20: Jeugdsamenkomst o.l.v. Her man Spoor. Dinsdag 20: Bijbelbespreking en bidstond. Zaterdag 19.30: Openluchtsamen komst aan de Dreef. Opwekkingssamenkom- sten. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. Donder dag 20: Zendelinge Anna Kaser van de Do- rothea-Zending vertelt over haar werk onder de Bantoes in de lokasies van Zuid-Afrika, met lichtbeelden. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. D. Solinger. bed. H A. 10.30: Zondagsschool. Woensdag 20: Bij eenkomst van de oudere jeugd in het jeugd lokaal. Onderwerp: „Heeft de oudere jeugd een kans?" Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdagavond 19.30: Liturgische zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondags school. Vrfje Evang. Gemeente. Kapel, Park laan 21. 18.30: Ds. A H. van Gent. Donderdag 20.15: Bijbellezing. Remonstr. Geref. Kerk. 10.30: Ds. F. Palmboom, van Lochem. Dins dag 14 uur: Vrouwencontact. Ver. Doopsge zinde Gemeente, Grote Houtstraat 43. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Geref. Kerk. Viering Hei lig Avondmaal. Wilhelminakerk, Gedempte Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg. 17: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk. Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 17: Ds. C. Goeman. Lyceum Aula, ingang Van Merlen straat. 9: Ds. D. J. Roos. 17: Ds. D. J. Roos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: de Eerw, heer M. Rebel, theol. student te Apeldoorn. Geref. Kerk (art. 31). Begijnhofkapel. 8.45: leesdienst. 16.30: Ds. A. Bos. Öud Geref. Gem. in Nederland, Parklaan 21. 10 en 16.30: lees dienst. Dinsdag 9 sept. 19.30: Ds. H. Slager. Geref. Gemeente. Lange Margarethastraat. 10 en 16.30: leesdienst. Geref. Gemeente, Rid derstraat. 10' en 17: leesdienst. Vrijdag 12 sept. 19.30: Ds. L. Rijksen. O.R.G.-Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. Zon dag 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergem.). Elim-Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Open bare samenkomst, bed. H. A„ vrij voor alle gelovigen. 12-13: Zondagsschool. 19: Opwek kingssamenkomst met verschillende sprekers. Woensdag 19.30: Openluchtdienst aan de Dreef. Donderdag geen dienst. Immanuëlka- kapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: dhr. J. Ver- Woert, van Rhenen, bed. H. A. 10: Zondags school. 18.45: Openluchtdienst aan de Krocht. 19.30: Opwekkingssamenkomst, dhr. J. Ver- (Van een onzer redacteuren) Over een paar dagen zal het onkruid op de spoorbanen tussen Haarlem, Am sterdam, Leiden en Zandvoort geheel zijn vergaan. Vrijdag heeft de sproeitrein van de Nederlandse Spoorwegen deze baan vakken onder handen genomen, terwijl een afzonderlijke sproeiwagen bovendien de gehele dag in de weer was om de empla cementen van de stations in Haarlem en omgeving een fikse sproeibeurt te geven. Zolang zij bestaan hebben de spoorwe gen een nimmer verslappende strijd moe ten voeren tegen het onkruid. Vroeger was de schoffel hun belangrijkste wapen, ook nog geruime tijd nadat in de twintiger ja ren met de chemische onkruidverdelging een begin was gemaakt.. Men heeft lang gezocht naar een middel dat zowel effec tief als veilig en economisch aantrekke lijk was. In de sproeitrein welke thans ongeveer acht jaar in gebruik is wordt een afval- produkt van een Duitse papier- en zilver- werkfabriek in Lülsdorf in het Ruhrgebied toegepast, het zogenaamde Wegdaloog, een calciumchloraat, dat geen enkel scha delijk bijverschijnsel kent en zonder par don aan zijn doel beantwoordt. Zo'n mid del, dat in overleg met de Plantenziekten- kundige dienst wordt gekozen, moet aan heel wat eisen voldoen. Het moet voor menselijk en dierlijk inwendig gebruik on schadelijk en onbrandbaar zijn en meta len en plastics niet aantasten. Ook dient het de wegen niet glibberig te maken. Overigens wordt op overwegen niet ge spoten. De sproei-installatie van deze speciale trein is van Franse makelij. Zij bevindt zich in een voormalig motorrijtuigje van de tramlijnen op Zuid-Beveland en bestaat uit een zeef, een pomp en zes sproeiers. De bediening geschiedt echter niet in dit sproeirijtuig hoewel dit in uitzonde ringsgevallen wel mogelijk is maar in een kleine cabine aan de rechtervoorzij- de van de motorkap van een dieselelektri- sche locomotief. Daar zit de sproeimees- ter achter zijn schakelbord waarop hij naar believen de zes sproeiers onder de sproeiwagen tegelijk, afzonderlijk en in al le mogelijke combinaties kan in- en uit schakelen. De sproeimeesters maken lange dagen. Per dag wordt ongeveer tweehonderd kilometer afgelegd en bovendien nemen zij onder houd en revisie van de trein voor hun re kening. In totaal wordt op elke campagne in zeven weken 4574 kilometer besproeid en 5540 kilometer het verschil zit in de baanvakken welke twee keer bereden moeten worden gereden. Gedurende deze perioden wordt niet minder dan zes honderd ton loog verspoten. Men moet niet denken, dat de sproeimeesters hun kranen maar lustig open laten staan, want elke besproeide vierkante meter kost an derhalve cent: alleen al aan loog betrekt de N.S. voor een half miljoen gulden per De sproeiwagen op weg jaar van de Duitse fabriek. Daar staat te genover dat leze methode niet minder dan driekwart miljoen gulden voordeliger is dan schoffelen. De dienst van Weg en Werken der N.S. maakt reeds enkele maanden tevoren een rijschema gereed voor de sproeitrein en bestelt de hoeveelheden loog welke men meent nodig te hebben. Deze dienst bepaalt voorts, waar met een grotere, waar met een minder sterke concentratie moet worden gesproeid. Ook dat is een kwestie van ervaring. De sproeimeesters tekenen trouwens hun be vindingen in een logboek op. De Betuwe lijn bijvoorbeeld staat bekend om zijn welig tierend onkruid. De lijnen om Haar lem hebben daar veel minder last van, maar toch werd vrijdagmorgen op het achttien kilometer lange traject van Haar lem naar Zandvoort en weer terug niet minder dan zesduizend liter loog versto ven. De nieuwe baan bij Heemstede-Aer- denhout werd met een zeer sterke concen tratie bewerkt omdat de verse van elders aangevoerde aarde veel onkruidkiemen bevat. En onkruid is hardnekkig. Dat on dervond men onlangs op het net in Zeeuws Vlaanderen, waar door omstandigheden een jaar was verlopen vooi'dat er weer gesproeid werd. Maar de dieselelektrische locomotief stond toen onmachtig malend op de rails, waar tussen het bed van sin tels en koolas de paardestaarten hoog op schoten en de paardekrachten tot stilstand dwongen. Te Haarlem is in de leeftijd van drieën zeventig jaar overleden de heer J. J. Thöne, oud-lid van de firma Guépin Van der Vlugt, gevestigd aan het Spaarne De heer Thöne, Haarlemmer van geboorte, is van 1914 tot 1 juli 1952 lid geweest van deze bankiersfirma en werkte vroeger sa men met de heren Fontein. Toen de firma in 1952 overging in het kantoor Haarlem van de Nederlandse Handelmaatschappij heeft de heer Thöne zich uit de zaken teruggetrokken. Ook was hij tot 1 juli 1952 correspondent voor Haarlem van de Ne derlandse Bank. De heer Thöne was een geziene figuur in het bankwezen en ge noot het vertrouwen van velen. In kringen der Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem was de thans over ledene een bekende persoonlijkheid. Hij was zeer vele jaren lid van de grote kerke- raad, vervulde vroeger een functie in het bestuur van de Doopsgezinde Ziekenver pleging en was regent van het Wijnbergs hofje. Ook was de heer Thöne sedert 1951 commissaris van de n.v. Oprechte Haar- lemsche Courant, directeur van de Hol landse Maatschappij voor Wetenschappen en voorzitter van de afdeling Haarlem van de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Van de voetbalclub HFC was hij een groot aantal jaren lid en een trouwe bezoeker der wedstrijden van deze club. Dinsdagmiddag na aankomst van trein 14.04 uur te Westerveld zal het stoffelijk overschot van de heer Thöne verast worden. woert. van Rhenen. Woensdagavond 19.30: Jeugddienst. Donderdagavond 20: Bidstond. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: dhr. C. Neeser, Den Haag. 17: dhr. S. Priester. Woensdag 20: Bidstond, Schoter singel 99. Nederl. Ver. van Spiritisten „Har- monia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. dhr Wunderink. Ver. De Vrije Gemeente. 10.30: Restaurant Brinkmann, Grote Markt. Voorganger: G. J. de Mie. De Christenge meenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensen- wijdingsdienst. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschaps- bond. Dinsdagavond 8 uur samenkomst om 8 uur ten huize van de familie Drayer, Kou- denhorn 46Ard. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag om 10 uur prediking. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeen schappelijke bijbelstudie en om 11 uur pre diking. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 17: Kerkdienst. Herst. Atiost. Zendingskerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 17: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefe ning. Gemeente van Christus, Spruitenbos- straat 9. 10.15 en 20: Spr. G. B. Adams, onder werp: „De overheersende Hand van God". Donderdag 20 uur. Leger des Heils, Schag- chelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Ged. Oude Gracht. 19.30: Evangelisatiesamenkomst. Don derdag 20: Heiligingssamenkomst o.l.v. Ma joor D. Boschma. Jehovah's Getuigen, 's Zon dagsavonds van 5.30-6.30 uur Wachttoren studie, Kam. Onnesstraat 83 (gebouw). Des dinsdagsavonds om acht uur huisbijbelstudie op de volgende adressen: Van Oosten de Bruijnstraat 191, De Clercqstraat 115, Wald. Pyrmontstraat 39, Thomsonlaan 44. 's Vrij dagsavonds van 7.30-8.30 uur School voor de Theocratische Bediening en van 20.30-21.30 Practische toerusting voor de predikings- dienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuëlkerk, Van Egmondstraat. 10: Dr. H. van der Loos. bed. H. Doop. 19: Dr. H. v. d. Loos. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarn- dam-West). 10.30: Ds. Heins, van Amster dam. Jeugddienst. 19: Ds. Jac. Poort. Kapel Sionskerk. 9.30: Geen jeugdkerk (12-16 jr.) i.v.m. jeugddienst. 10.30: Oppasdienst (4-6 j Zondagsschool (6-12 jr.). 10.30: Kon. Emma- school (Raafstraat), Charlotte de Bourbon- school <Jan Prinslaan), Elout van Soeter- woudeschool (Muiderslotweg). Jeugdkapel. Jeugdhuis, Schoterweg (hoek Pijnboomstr.). 10: dhr. W. A. de Vos. Zondagsschool. Va kantie. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. van der Horst. Doopsgez. Gemeente. Noorderkapel, Indischestr. 10.30: Ds. R. Hofman, van Heerenveen. Zuiderka pel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstraat. Zaterdag 20: Openlucht- prediking, Muiderslotweg hoek Vergierde- weg. Zondag: geen dienst (zaal niet beschik baar). Woensdag 20: Opwekkingssamen komst. Spr. dhr. Th. Dikkes, evangelist te Leiden. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55-57. 8.30. 10.30 en 17: Ds. H. W. Wierda. bed. H. A. en nabetrachting. Sions kerk, Eksterstraat. 8.45 en 15.30: Ds. P. de Ruig, bed. H. A. en nabetrachting. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30 en 17: Ds. J. A. van Arkel, voorber. Heilig AvondmaaL Geref. Kerk (art. 31). Gebouw N.P.B., Ber kenstraat 10. 8.30 en 14.30: Ds. A. Bos. bed. H. A. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 17: Ds. D. H. Biesma. HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Mej. G. Volkers. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Asperen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. van de Afd. Geref. Kerk, Koe- diefslaan. 10: Dr. A. Dondorp, bed. H. A. 17: Dr. A. Dondorp, bed. H. A. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel, bed. H. A. 17.30: Dr. P. J. Richel, bed. H. A. Geref. Kerk (art. 31), Herenweg 111. 10 en 17: Ds. C P. Plooy. Jehovah's Getuigen, 's Dinsdags avonds om acht uur huisbijbelstudie, Craye- nestersingel 7. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. H. Oldeman, Contactdienst. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Po^ieterweg 4. 10.30: Ds. L. A. F. Reddingius, Bergen. Ge ref. Kerk, Kerkplein 2. 14: Ds. G. Toornvliet. 15.45: Ds. D. J. Roos, van Haarlem-Zuid. 19.30: Ds. G. Toornvliet (dienst voor belang stellenden). Vrfj Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Maandag 7.30: Gesproken H. Mis. Woensdag 20: Kompleten Lof. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. C. Drost. Zondagsschool. 10.30: Th. v. Eeghen-Instituut, voor kinderen van 5-12 jr. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. H. J. Heering, Rem., te 's-Gravenhage. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Sickesz. Zondagsschool. Rampl.kwartier. 12-13 uur Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool. G. Schoolmeesterlaan. Juli- anakwartier. 10.15-11.15 uur Kon. Wilhelmi- naschool, Domp vloedslaan. Marine Hospi taal. 10: Ds. S. Oegema. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. v. Dullemen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. Ter Steege. 19: Ds. W. Volger, van Amsterdam. Adventskerk (Ziekenhuis- kerk). 10: Ds. Van Willenswaard. Doopsgez. en Remonstr. Gemeente. Gebouw Spaarn- berg, Wüstelaan 75. 10.30: Ds. J. P. Jacobs- zoon. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel. 10: )s. D. H. Biesma. 16: Ds. J. C Maris. Geref. Kerk. 9.30 en 17: Ds. W. A. Wiersinga, van Baarn. De 266 ton metende kustvaarder „Tim" uit Delfzijl, welke onder commando van kapitein Hoeksema met een lading hout onderweg was van Finland naar Leiden, heeft een moeizame en bewogen doortocht door Haarlem gemaakt. Bijna negentien uur heeft de kustvaarder werk gehad om door het slechts enkele kilometers lange Spaarne te komen. Het zonder geluk vaart niemand wel is wel heel in het bijzonder van toepassing geweest op kapitein Hoeksema en zijn mannen van de „Tim". Het begon al met het missen van één der openingstijden van de spoorbrug over het Spaarne, waardoor men drie uur oponthoud opliep. Toen dit obstakel om half zeven 's avonds eindelijk gepasseerd was, liep de kustvaarder bij de Koudenhorn uit zijn roer en ramde het langs de kade gemeerd liggende binnen schip „Dankbaarheid", waarvan één der spanten werd ontzet. Er volgden echter nog meer moeilijkhe den voor de „Tim" en zijn bemanning. Bij de bocht van de groenteveiling aan het Donkere Spaarne liep het diepgeladen schip aan de grond en bleef daar muur vast zitten. Pogingen om het met de schroef weer vlot te krijgen, mislukten. Ook met draden op de wal en de winch be reikte men niets. Uiteindelijk besloot men om assistentie van een sleeptboot in te roe pen en toen deze vrijdagmorgen bij de vastgelopen kustvaarder arriveerde en met trekken begon, waren de moeilijkhe den vrij spoedig achter de rug. De „Tim" kwam weer vlot en heeft met behulp van de sleepboot de reis naar Leiden voortge zet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11