Een tik van de zon Bridgeclub secretaresse Uiterlijke actie voornaamste kwaliteit van „The young lions" D. Kikkert neemt afscheid als hoofd van de Dreefschool Vrije Schildersschool DE BEURS van gisteren BRIDGE FRIDOR B. SCHAAP Rcclamc 19 VERFILMDE LITTERATUUR Het wapen Spaanse driften Schurken gaan naar de hel „Das Herz van St. Pauli „Mensen zonder moraal" Het groene masker Deel der ontslagen bij Stork Zwolle opgeschort De medische verzorging tijdens het weekeinde Scheepvaart E. en H. van den Bosch de ideale machine voor uw gezin'' GFOINUf Vervolg Zakenannonces van pag. 18 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Cinema P a 1 a c e en Studio) Met de verfilming van Irwin Shaw's roman „The young lions" heeft regisseur Edward Dmytryk een nieuwe uitgave toe gevoegd aan de litteratuur-vertalingen van Hollywood. Er zit iets denigrerends in deze laatste formulering, maar wanneer de lezer zulk een gevoel bekruipt zal hij het minder moeten zoeken in mijn manier van bena ming dan wel in het verschijnsel zelf, dat maar zelden de indruk heeft gemaakt, dat het respectabel is. Het is natuurlijk wel verleidelijk om beproefde best-sellers als stof te nemen voor een filmrealisering. Het hoeft helemaal nog geen gebrek aan origi naliteit te betekenen: men kan inderdaad door een boek tot een film geïnspireerd worden, vooral wanneer dat boek een sterk beeldend karakter heeft. Toch is het door gaans niet dit argument dat voor Holly wood het meest doorslaggevende is. De verkoopbaarheid van het produkt telt. Er vallen zaken te doen met een goed merk. Doch tussen litteratuur en film is een ver schil. Het zijn twee autonome kunstvormen. Zo komt het, dat wij in menige film alleen maar een blauwdruk zien van wat als roman een meesterlijke proeve van stijl bouwkunst was. De karakters, tot in de finesses uitgewerkt, missen volledigheid, ze lijken op een landkaart, waarvan men sommige gebieden niet heeft ingevuld, niet omdat ze terra incognita waren, maar om dat de overstelpende hoeveelheid feiten, die voor het goed begrip en de actie mee gedeeld moeten worden, een indringende uitbeelding in de weg staan. Dat is te meer het geval wanneer de film een onderwerp aangrijpt, dat op het oog bijster spectacu lair is, maar zo gecompliceerd en veelom vattend, dat de karakters in de zee van gebeurtenissen verdrinken. Ik moet zeggen, dat deze vaststelling van bezwaren tegen verfilmde litteratuur ook opgaat voor „The young lions". Ik moet er anderzijds aan toevoegen dat ik mij de tweeëneenhalf uur, dat de film duurt, niet heb verveeld. Op de een of andere manier intrigeert de film dan toch wel. Is het dooi de inhoud, de hoeveelheid van gebeurtenis sen, het spel van Dmytryk, het spel van de acteurs? Wanneer een film al niet bijzon der slecht is, kan men haar wel uitzitten in de ban van de aantrekkingskracht van het visuele. Iedereen, die overschakelt van het actief meebeleven op het passief waar nemen, weet dat. Maar voor de criticus geldt altijd het actief waarnemen. Wanneer hij vaststelt, dat hij zich niet heeft ver- (Frans Hals). In het uitdenken van gecompliceerde situaties, waarover de drei ging hangt van de misdaad, hebben de filmmakers het ver gebracht. De film, die deze week in dit theater draait, maakt een kind tot inzet van het spel. Een misdaad, die onopgehelderd bleef, maar waarvan een kind meer weet dan goed voor hem is, vormt het uitgangspunt van een niet bijster aangename jacht op het overigens niet voor een kleintje vervaarde knaapje- De afloop, hoe kan het anders, is gunstig. Dat echter spanning moet verwerkt wor den met een speculatie op gevoelens van deernis, is een ongezonde bezigheid. Men kan de film waarderen om het vakman schap, waarmee ze is gemaakt. Het euvel dient evenwel gesignateerd. (L i d o) Brigitte Bardot blijft nog een week de grote trekpleister in deze film, die vooral op filmtechnische kwaliteiten kan bogen. (Minerva) ~-)t en met Zondag kan men in de avondvoorstellingen de Franse thriller onder bovengenoemde titel be wonderen. een ietwat pathetische schilde ring van de onderwereld met veel span ning omtrent de afloop van het verhaal. Zondagmiddag heerst de lach om de Deense komiek Nils Poppe in „Clown Boem". Maandag en dinsdag kan men de romantisering aanschouwen van het leven van Franz Schubert in „Leise fliehen meine Lieder". Woensdag en donderdag volgt de grandioze Russische dansfilm met het Bolshoi ballet. (Rembrandt) In „Das Herz von St. Pauli", een romantische zeemansfilm, speelt Hans Albers de rol van de blauw ogige, rondborstige Hamburgse scheeps kapitein Johny Jensen, die geheel buiten zijn schuld in misdadig en zelfs zondig vaarwater komt, waarbij hij maar ternau wernood een arrestatie door zijn eigen zoon (die politieagent is) weet te vermij den. De kapitein is de eigenaar van een zeemanscafé in de Hamburgse havenwijk St. Pauli, die als de zaak financieel dreigt te mislukken, een zakelijke verbintenis aangaat met. een zekere Jacowsky, die later een bijzonder schurkachtige compagnon blijkt te zijn. Jabowsky „hervormt" het eerzame café tot een dubieuze nachtclub met veel bloot vrouwelijk schoon. Geluk kig loopt alles nog goed af en wint de een zaamheid het van zonde en misdaad. Hans Albers moet mét de schaars gekelede meisjes de trekpleister vormen voor het overigens vrij magere verhaaltje. (Lux or) Een Franse thriller met de pretenties van een filmisch kunstwerk, die echter in genen dele gehonoreerd wor den. Het clichéverhaal schetst ons met een verwarrende veelheid van scènewis selingen de louche handel en wandel van een steenrijke Duitse baron-annex-super- •ïiisdadiger, wiens levenslustige vriendin netje op een kwade dag ware liefde opvat voor een jonge Franse fotograaf en daar door ongewild zichzelf en vele andere duis tere figuren in moeilijkheden brengt. Dit alles speelt zich af in de Dogenstad die een romantische achtergrond vormt voor bet nogal rauwe en cynische filmverhaal, dat overigens uit een oogpunt van beeld- regie wel bepaalde kwaliteiten heeft. Bi zarre beeldovergangen en een vaak bijzon der suggestieve sfeeruitbeelding bijvoor beeld, die echter, evenals het sterke spel van Franqoise Arnoul, O. E. Hasse en Ro bert Houssein, het manco aan originali teit van het scenario niet kunnen maske ren. De kleuren zijn prachtig. veeld, zegt dat eigenlijk weinig. Waar het om gaat is of de verfilming de kracht van het oorspronkelijke heeft bereikt. Naar de maatstaven van ae filmkunst is Dmytryks „The young lions" een ijdel pogen, omdat de film geen eenheid, geen grootse concep tie is, doch een samenstel van nu eens deze dan weer gene kwaliteit, te ongelijkwaar dig en onevenwichtig om tot een synthese te geraken. Die kwaliteiten op zichzelf erkent men wel en hun aanwezigheid is het, die de film op het peil houdt van ge nietbaarheid. De oorlogsfragmenten zijn bijvoorbeeld knap en kundig reportage werk. De verhouding van de verschillende figuren is soms met goed gevoel benaderd. Dan beseft men dat men onder de indruk is, al kan noch Marlon Brando noch Mont gomery Clift bijvoorbeeld in zijn persoon lijke verschijning de illusie van de ideale vertolker vervullen. Daarvoor ontbreekt er te veel aan details, aan nuances en ook aan uiterlijke idealisering. De voornaamste verdienste van de film is naar mij dunkt gelegen in de actie: de handeling blijft boeiend door haar snel en wisselend ver loop, er gebeurt veel, er zijn telkens nieuwe omstandigheden. Omdat zij zo bepalend zijn voor het lot van de mensen, die ermee te maken krijgen, interesseert men zich ook voor die mensen. Vandaar dan ook de toch nog mild gestemde beoordeling. P. W. Franse (R o x y) De vechtersbaas Eddie Con- stantine slaat zich door alle moeilijkheden heen in „Het groene masker" op de be proefde wijze, die de bezoekers van dit theater zo aangenaam is. Hij lost en pas sant een waar mysterie op, verovert het hart der vrouwen en slaat links en rechts om zich heen. Van maandag tot en met. donderdag komt „De dodende Mantis" Amerika onveilig maken. Een griezelige fantasie met alle middelen van de film trucage. Van grote invloed op de Haarlemse Schildersbent is altijd het werk van Boot geweest. Ik heb dit al enige keren eerder mogen opmerken. Het feit, dat ik nog steeds niet sprak van hetgeen van Jan Visser en zijn thans vijfentwintigjarige „Vrije Haarlemse Schildersschool" toch ook is uitgegaan aan invloeden, heeft zijn oorzaak in kwaliteitsverschil en mijn per soonlijke voorkeur van het vrijer ademen de werk van eerstgenoemde. De wel trouwhartig te noemen aandacht van Vis ser en zijn leerlingen voor de natuur en Vissers zin tot detailleren vereisen een concentratie op het object, die maar wei nigen lang genoeg kunnen volhouden. En dan worden de resultaten nogals eens ver velend. 't Is goed dat Vissers leerlingen leren beseffen dat de beoefening van de kunst een moeilijke zaak is. Graag toch had ik wat meer plezier in het werken geconsta teerd dan ik thans 'lees uit de jubileum tentoonstelling in het schoolgebouw aan de Kampersingel. Visser laat zijn leerlingen overigens wel vrij. Het voorbeeld van de leraar blijkt echter nogal eens dwingend te kunnen zijn. Er zijn hier oud-leer lingen vertegenwoordigd, die in het vak blijken te zijn gegaan. Dat ze zich nu gun stig onderscheiden van de hier vertegen woordigde amateurs kan moeilijk beweerd worden, 't Meest boeide me, naast een ge tekend meisjeskopje van Visser zelf, het werk van wijlen dr. E. van der Eist. Er was nog wel meer tamelijk aardig werk te zien. Het heeft echter weinig zin de na men te noemen van de amateurs onder de makers daarvan. Een beetje trots kan Vis ser erop zijn, dat hij eens Wim Jonker, die is gaan modelleren, onder zijn leer lingen telde. Boh Buys Het is de directie van de machinefabriek Stork te Zwolle gelukt bij haar diesel- motorenfabriek voor de mechanische werk. plaats tijdelijk zoveel werk aan te trekken, dat te verwachten is, dat de ontslagen, die voor genoemde afdeling reeds aangekon digd waren, dit jaar niet die omvang zul len hebben, als eerst noodzakelijk leek. Men hoopt nu voorshands niet meer dan ten hoogste enige tientallen mensen te hoe ven ontslaan. Overigens kan nog niet wor den gezegd of het enige tijd geleden aan gekondigde ontslag voor honderd van de 540 man te Zwolle definitief van de baan is. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: J. E. ten Hones, Heem- steedse Dreef 184, Heemstede, tel. 39665. Dierenartsen: J. Westerman, Leidse- vaart 74, Haarlem, telefoon 12111. Apotheken: Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. HEEMSTEDE: Artsen: M. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606 en P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. no. 39903. Wijkverpleegster: Zuster L. Dudok van Heel, Jacob de Witstraat 9, telef. 34673 bij geen gehoor 35235 (en in de week van zaterdag 6 tot en met vrijdag 12 september, des avonds van zes tot twaalf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208. telefoon 38320 (en in de week van zaterdag 6 tot en met vrij dag 12 september, des avonds na zes uur). ZANDVOORT: Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstr. 4, telefoon 2058. Wijkverpleegster: Zuster S. M. de Wilde, Zeestraat 67. telefoon 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. P. Westerman, Leidse- vaart 74, telefoon Haarlem: 12111. Apotheken: Van zaterdag 6 tot en met vrijdag 12 september na 6.30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondags dienst de Zeestraat-apotheek M. J. Kerk hovenNieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. no. 3073. Echter uitsluitend voor recep ten en spoedgevallen. HALFWEG: Artsen: D. H. Hovingh, tel. 405. LISSE: Artsen: A. J. Duymaer van Twist, Hcre- weg 295, telefoon 3453. BENNEBROEK: Artsen: J. de Graaf, Rijksstraatweg 53, telefoon 02502 300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan, telefoon 2502 618. HILLEGOM Medische dienst: Dokter B. P. Ie Cocq d'Armandville. Sixlaan 1, tel. 5613. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Roemeling Frima, tel. 6220. Nieuw Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Van Glasbeek. Zwanenburg: dokter D. H. Honengh, tel. 405. BLOEMENDAAL: Artsen: J. A. Bosch. Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Aerdenhout: J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, Aerdenhout. tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16. Bloemendaal, tel. 52129; zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Benne- broek, tel. 02502 - 618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 13 sep tember voor spoedeisende gevallen ge opend de Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42. Santpoort-Dorp, tel. 02560 - 8284 en Apotheek Schotsman, Binnen weg 206-208. Heemstede, tel. 38320. 99 99 Tegen een uiterst beknopt salaris geeft Philip Lester middelbaar onderwijs aan een school voor minder intelligente kin deren. Mag een dergelijke man eigenlijk wel trouwen? Met andere woorden: mag hij vrouw en kinderen meer of minder de slachtoffers laten worden van zijn weinig lucratieve idealisme? Dat is wel zo on geveer het thema van „Een tik van de zon" van N. C. Hunter, dat in de vertaling van de dramaturg van het gezelschap, Th. Lammertse, door de Nederlandse Comedie op het repertoire werd -genomen. Vrijdag avond had bij een toepasselijke tempera tuur van tachtig graden in de schaduw van het balkon de première in de Amster damse Stadsschouwburg plaats. Dat het nu alléén door de warmte kwam. zou ik niet durven beweren, maar wel moet ik zeggen dat het een nogal ver moeiende aangelegenheid is geworden. In het eerste bedrijf maakt men kennis met een stel saaie mensen, die een sarkastisch pruttelende oude vader in huis hebben, kennelijk omdat de auteur besefte dat et ter afwisseling wat vrolijk tumult moet zijn om aan de eentonigheid reliëf te geven. Vervolgens verschijnt de rijkge- trouwde broer van Philip Lester ten to nele met zijn Amerikaanse echtgenote, die onmiddellijk iedereen uitnodigt in zijn riante villa te Cannes om in zonlicht en weelde t.e baden. Hier speelt Hunter zijn troeven uit: de leraarsvrouw en de beide kinderen genieten met volle teugen van wat zij. mensen van normale verlangens en ambities zijnde, -aan luxe en comfort hebben gemist. De toegewijde echtgenote raakt zelfs onder de bekoring van een iet wat pathetische miljonair. Het verblijf wordt voortijdig afgebroken en na de pauze is iedereen weer terug in de stoffige kamer. Maar er is wel iets veranderd: Philip Lester beseft, dat hij zijn zoon vrij moet laten in de keuze van een beroep en hem niet mag veroordelen tot een be staan. waarin hij zelf met hart en ziel op ging. Hij twijfelt wel even aan de zin van het slecht gehonoreerde offer, maar daar helpt zijn kranige vrouw hem met enkele treffende woorden overheen.... Helemaal in het begin van het stuk zegt de hoofdpersoon tegen een van zijn leer lingen. dat hij in zijn opstellen geen ge meenplaatsen moet gebruiken. Die wijze les heeft de schrijver van de trage ver handeling helaas zelf niet ter harte ge nomen. Zijn levensgroot belichaamde be schouwingen gaan uit van twee axioma's. Het eerste zou men aldus kunnen parafra seren: rijk worden moet niet moeilijk zijn, als men ziet wie het gelukt is het te be reiken. Het tweede: socialisten mogen wel arm maar niet bitter zijn, zij moeten ge loven en zich niet haasten. Dat het alle maal vrij oppervlakkig aandoet, komt voornamelijk doordat Hunter zich te wei nig heeft verdiept in de reacties van de leraar, van wiens wezenlijke waarde men verder nauwelijks overtuigd raakt. Hij is een gegeven grootheid, maar een weinig „held"-haftige. Zoals hij door Han Bentz van den Berg (die uiterlijk sprekend ge leek op Michael Redgrave in dezelfde rol) werd gespeeld, kreeg men voortdurend de indruk dat deze man er best iets bij had kunnen doen om het leven voor de zijnen wat aangenamer te maken. Hij was een man die soms heel mooi mooie dingen liep te zeggen. Daaraan moet worden toegevoegd, dat Joan Remmelts het spel heeft geregisseerd net alsof de toon van Tsjechov die men in Hunters „Een dag aan zee" kon beluis teren erin moest doorklinken. De kwa liteit der beminnelijkheid bleef daardoor te zwaar in de ruimte hangen. Men werd er nauwelijks -'oor getroffen of vertederd. Niettemin kon Mary Dresselhuys ons ruim schoots overtuigen van het te zelden ge toonde feit, dat haar talent zich geenszins tot het spiritueel-charmante beperkt. In twee knappe scènes demonstreerde zij ge voelig het verschil tussen de opwelling dei- zorgeloze verliefdheid en de bezonkenheid der inspirerende liefde. Met genoegen zag men na jarenlange afwezigheid Josephine van Gasteren in een overigens wat ruw aangezette rol als de dure Amerikaanse op de Nederlandse planken terug. Als haar echtgenoot fungeerde Louis Borel op een manier, die gemakkelijk voor verbetering vatbaar lijkt. Tot. de grootste genoegens van deze voorstelling in prima decors van Friso Wiegersma behoort het optreden van Ko Arnoldi, die met beproefde middelen toch verbazend leuk kans heeft gezien een nieuw en authentiek wezen op de been te brengen. Ook Paul Huf en Joan Remmelts voldoen gemakkelijk aan de eisen. De debutanten bij het gezelschap, Femke Boersma en Ger Smit, weten zonder kinderachtigheden de onvolwassenheid van de jonge generatie waar te maken en daarbij de nodige sympathie te ver werven. David Koning Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer D. Kikkert hoofd van de Dreefschool te Heemstede, binnenkort het onderwijs verlaten. Hier mee zal dan een zesenveertigjarige loop baan als onderwijzer en schoolhoofd wor den afgesloten, waarvan ruim dertig jaar in Heemstede werd doorgebracht. De heer Kikkert werd 16 september 1893 te Den Burg op Texel geboren als nako meling van een familie, die zich ongeveer vijf eeuwen geleden reeds op dit eiland vestigde. De heer Kikkert heeft als jongen op dit eiland het gebruikelijke lager onder wijs genoten, waarna hij de kweekschool voor onderwijzers in Maastricht bezocht. Nadat hij de akte had behaald, begon zijn loopbaan als tijdelijk onderwijzer in Bak- kum bij Castricum. Reeds vier weken la ter (1 november 1912) ontving de heer Kik kert zijn eerste vaste benoeming als on derwijzer in Koedijk, welke plaats hij ach tereenvolgens verwisselde voor Zandvoort (1915), Dordrecht (1916) en Den Haag (1919). Onderwijl had hij ook de hoofdakte behaald, waarna in de loop der jaren nog diploma's voor Frans, Engels, handenar beid, gymnastiek en spelleider werden verworven. De heer Kikkert is verder nog vier maanden aan het bijzonder lager on derwijs op een school in Deventer werk zaam geweest. In januari 1920 werd de heer Kikkert aangesteld bij de Hilversum- se School Vereniging, waarvan de beken de onderwijzer-auteur Cor Bruijn hoofd was. Aan deze periode denkt de heer Kik kert nog met de grootste dankbaarheid te rug, omdat Cor Bruijn voor hem zulk een voortreffelijk leermeester is geweest. Vervolgens werd de heer Kikkert be noemd tot hoofd bij de schoolvereniging te Vlissingen, zijn laatste standplaats voor Heemstede, waar hij op 1 november 1927 kon worden begroet als hoofd van de Voor- wegschool. Via deze school ging hij naar de villa „Djokjakarta" aan de Kerklaan, waar onderwijs werd gegeven in afwach ting van het voltooien van de Dreefschool. Deze werd 26 augustus 1930 officieel ge opend, met de heer Kikkert als hoofd. Het onderwijs stond bij de heer Kikkert altijd nummer een. Hij was niet gemakkelijk voor zijn leerlingen en onderwijzend per soneel, maar hij was dit evenmin voor zichzelf. Want is het niet meermalen ge beurd dat zijn echtgenote hem laat in de nacht of vroeg in de morgen van de Dreefschool moest komen halen, omdat hij zich had voorgenomen een bepaalde taak niet onvoltooid achter te laten? Ook liet hij zijn onderwijzers voldoende vrij- AMSTERDAM Het Damrak sloot gistere.: de week af met iets lagere koersen voor de internatio nale waarden. Direct moet hierbij worden gezegd, dat de ondertoon vast was. De politieke situatie lussen Amerika en Com munistisch China heeft zich de laatste 24 uur aanmerkelijk verscherpt en dit maande de arbitrage tot uiterste voorzich tigheid. Internationaal viel er dan ook weinig pp de. beurzen te beleven en in Amsterdam ging men eerder over tot het opstellen van- posities, mede iri verband met het naderende weekeinde, dan het op nieuw aangaan van uitbreiding van zaken. Dit was duidelijk aan de koers van Ko ninklijke Olie waarneembaar. Reeds maanden achtereen stappen dagelijks grote houders van deze aandelen uit de markt. Zo ook ditmaal. Tegenover dit aanbod, op bescheiden schaal, werd bijna geen steun geboden waardoor de koers op 164,40, 1,30 beneden de slotkoers van donderdag bleef en de aandelen circa 0,70 onder pariteit Amerika lagen. Philips schommel de rond de 323'/a en verloor IV2 punt. Uni levers die aanvankelijk min 1 Va percent op 391 '2 inzetten verlieten de markt op 393 vrijwel onveranderd, vergeleken bij de vorige dag. Zo verging het ook A.K.U. dat na een opening van 200Va steeg tot 202. gelijk bij donderdag. K.L.M. kwam een fractie lager. Bij de scheepvaartfondsen vond een goed herstel plaats in Van Nievelt en Scheepvaartunie die zich 3 punten ver beterden. Ook voor K.P.M. begon de be langstelling te herleven waardoor het fonds op 13812 opende om daarna te stij gen tot 141, van welk niveau in het ver dere beursverloop 1 punt afging. Uiteinde lijk bedroeg de koerswinst echter toch nog 2 punten. Ook de overige scheepvaart waarden kwamen vrijwel allen boven de vorige slotkoers uit. In cultures gebeurde bitter weinig. Deli stelde zich een paar dubbeltjes lager. Staatsfondsen prijshou dend. Aandelen Kaiser-Frazer werden op cir ca 280 getaxeerd tegen donderdag 250. Dit was een gevolg van het bericht, dat de maatschappij, behoudens de goedkeuring van aandeelhouders, haar activa verkoopt in verband met de liquidatie van de maatschappij. Op last van het beursbe- stuur werd het aandeel vrijdag niet ge noteerd, om het publiek de gelegenheid te geven, van het bericht kennis te nemen. Deli-Atjeh kwam een punt hoger op 40"/s op mededelingen van de directie ter vrijdag gehouden jaarvergadering. De maatschappij gaat zeer binnenkort over tot overneming van een reeds vijftig jaar be staand groothandelsbedrijf i:i Nederland. Vanochtend vindt weer de niet-officiële handel plaats. De beurs bleef hierdoor, zo als gebruikelijk, gedurende de maanden juni juli en augustus gesloten. Prolongaties 3Vz percent (ANP). NEW YORK Onder invloed van de zich toespitsende spanning en tussen de Verenigde Staten en communistisch China konden de koer sen zich over het algemeen niet herstellen van de lichte teruggang die donderdag tegen sluitingstijd was ingetreden, hoewel het ook nu veelal bij fractionele verliezen bleef. In bijna alle hoeken moest men een kleine daling incasseren, zelfs Good year en Firestone, die de vorige dag nog stevige winsten geboekt hadden. Staal kon zich laat onder beurstijd iets verbeteren op het bericht dat de industrie in Youngs- town volgende week weer op een capaci teit van 58 percent zal gaan werken. De handel was matig; de markt kon dan ook slechts met moeite prijshoudend sluiten. De totale omzet, donderdag nog 3,1 milj. aandeelen, haalde nu maar nauwelijks de 2,5 milj., 518 van de 1198 verhandelde fond sen eindigen lager, 412 hoger. Het indu striegemiddelde kwam van 513.44 op 512.77, dat van de spoorwegen van 133.03 op 132.43. Het gemiddelde van de openbare nutsbedrijven steeg echter van 79.05 tot 79.27. heid in het te volgen systeem, mits hij van de deugdelijkheid was overtuigd. En bo vendien kan de heer Kikkert zich er nog op beroemen, vooral tijdens zijn eerste de cennia in Heemstede, baanbrekend werk te hebben verricht, omdat hij tot de eer sten behoorde die de handenarbeid invoer de, daverende school- en Sint Nicolaas- feesten organiseerde en de schoolreisjes perfectioneerde. Ook de samenwerking met het onderwijzend personeel en de oudercommissies is altijd voorbeeldig ge weest. Zaterdag 13 september wordt des avonds van acht tot tien uur in de Dreef school een afscheidsreceptie gehouden. De ze is bestemd voor officiële personen, oud leerlingen, ouders van leerlingen en alle andere belangstellenden. Voor de leerlin gen wordt op school nog een aparte bij eenkomst gearrangeerd. De heer Kikkert heeft zijn schaarse vrije tijd nog benut in de commissie voor School- en Werktuinen en onder meer als bestuurslid en baan commissaris van de Heemsteedse IJsver eniging „De Volharding". Zijn sportieve inslag bewees hij als drager van het Gou den Kruis van de Vierdaagse, die hij elf keer heeft uitgelopen de laatste keer nog in 1954. En overigens zal de heer Kik kert zich straks als gepensioneerde aller minst vervelen. Hij is namelijk een en thousiast tuinier, met als grootste hobby de orchideeënkwekerij. Achter zijn woning aan de Wagnerkade heeft hij fraaie kas sen ingericht, waar één dezer dagen tot zijn grote voldoening een orchidee ont bloeide met een tiental schone bloemen. Aagtekerk, pass. 5 Firiisterre n. Duinkerken. Aalsdijk. 5 v. Norfolk n. Houston. Abida. 6 v Dundee n. Schiedam. Agamemnon, 5 v. Maracaibo n. Kingston. Albireo. 5 55 m. z. Barcelona n. Rotterdam. Aldabi, 13 et Rotterdam verw. v. Buenos Aires. Alderamin, 5 v. Bombay n. Karachi. Algol, 5 te Salvador verwacht v. Vitoria. Alhena, 10 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alioth, 5 175 m. z.z.w. Ushant n. Antwerpen. Alkes. 5 170 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille. Almdijk. 5 360 m. z.o. Halifax n. Le Havre. Almkerk, 5 le Port Said. Alnati, 6 te Rio de Janeiro. Alphacca, 5 te Buenos Aires. Alpherat, 5 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aludra. 5 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alwaki. 5 Barcelona gepass. n. Duinkerken. Amsteldijk. 5 te Antwerpen. Amstelstad. 5 225 m. z.w. L. Palm. n. Avonmouth Arenskerk, 5 690 m. n.w. Fremantle n. Aden. Argos, 6 te Malaga. Ariadne, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Axeldijk. 5 175 m. z. Recife n. New York. Baarn, 6 te Port of Spain. Bali, 5 te Sabang. Banda, 5 te Abadan. Banggai, 5 v. Singapore n. Madras. Bantam, 5 v. Aden n. Port Said. Bawean. 5 v. Penang n. Suez. Beninkust. 5 te Amsterdam. Billiton, 5 70 m. n. Labuan n, Cebu. Bloemfontein, 5 450 m. n.o. St. Helena n. Kaapst Borneo, pass. 5 Minikoy n. Belawan. Boskoop, 5 v. Barranquilla n. Pto. Limon. Breda, 5 v. Amsterdam n. West-lndië. Bussum, 5 240 m. o.n.o. Aden n. Rastanura. Callisto, 6 te Belfast verwacht. Caltex Arnhem, 5 250 m. o. Malta n. Pernis. Caltex Leiden, 5 te Bellbay v. Portland. Caltex Nederland. 5 te Gravesend. Caltex Pernis, 5 30 m. o. Socotra n. Bahrein. Caltex Rotterdam. 5 55 m. w. Kreta n. Sidon, Caltex Utrecht. 5 95 m. w.n.w. P. Said n. P. Said Camerounkust, 5 te Conakry. Castor, 5 270 m. z.w. Landsend n. Paramaribo. Charis, 4 190 m. w.z.w. Flores n. Ciudad Trujillo Cinulia, 4 210 m. n.o. Sombrero n. Rotterdam. Coolsingcl, 5 245 m. z.w. Landsend n. Antwerpen Corilla, 6 te Bambay. Cradle of Liberty. 6'v, Suez n. Mena Al Ahmadi Daphnis. 5 te Amsterdam. De Eerens. 5 v. Bandar Abbas'n. Lingah. Delft, 5 160 m. z. Flores n. Bremen. Dorestad, 5 et Singapore verw. v. Band. Mashur Doris, 5 te Paramaribo v. Amsterdam. Duivendrecht, pass. 5 Kp. Agulhas n. Durban. Ecmdijk. 6 te Havana. Eemland, 5 te Amsterdam. Eenhoorn. 5 te Hamburg v. Bremen. Eos, 5 140 m. w.n.w. Alexandrië n. Alexandrië. Esso Nederland, pass. 5 Bizerta n. Landsend. Fairsea, 3 v. Fremantle n. Sydney. Fravizo, 5 60 m. w. Landsend v. Dublin n. Cana- rische eilanden. Friesland, 5 v. Setubal n. Rotterdam. Gaasterland. 6 v. Genua n. Antwerpen. Gabonkust, 6 te Lagos. Giessenkerk. 5 150 m. o. Nagasaki n. Tsingtao. Gooiland, 5 te Itajai verwacht v. Rio Grande. Gordias, 5 te Amsterdam. Graveland, 5 dw. Casquets n. Zuid-Amerika. Groote Beer, 5 700 m. w. SciUys n. New York. Grootekerk, 5 te Antwerpen. Hector, pass. 5 Gibraltar n. Antwerpen. Hecuba, pass. 5 Wight n. Bremen. Heemskerk. 5 50 m. z. Rome n. Port Said. Helder, 5 te Amsterdam n. Bremen. Hera, 5 v. Carupano n. Ciulal Trujillo. Hilversum, 5 dw. Aas Al Hadd n. Ravenna. Hoogkerk, 7 te Hongkong. Houtman, 5 120 m. z. Kp. Howe n. Albany. Hydra, 5 v. Amsterdam n. Ciudad Trujillo. Jagersfontein, 18 te Las Palmas verw. n. A'dam. Java, 6 v. Londen n. Amsterdam. Johan v. Oldenbarnevelt, 16 te Amsterdam verw. Joseph Frering, 5 220 m. z.w. Finist. n. Monrovia. Jupiter, 5 v. Rotterdam n. Tunis. Kaap Hoorn, 6 te Glasgow. Karachi, 5 150 m. n.n.o. Cocotra n. Bombay. Karakorum. 5 150 m. o. Catania n. Beyrouth. Karimata, 5 75 m. w. Sabang n. Trincomali. Keizerswaard, 5 te Cardon verw. v. San Lorenzo. Kerkedijk, 5 te Hamburg verwach.t Khasiella, 5 ten anker Bittermeer n. Suez. Kieldrecht, 5 240 m. z.z.o- Madras n. Trivandrum. Kloosterdijk, 5 420 m. w. Landsend n. Antwerp. Kopionella, 6 te Buenos Aires. Korenla, 5 v. Helsingborg n. Rotterdam. Krebsia, 5 150 m. w.z.w. R. Fart., 10 te Mena verw. Kryptos, 5 v. Buenos Aires n. Curacao. Laagkerk, 5 Casquets gepass. n. Marseille. Laarderkerk, 6 te Bandar Shapour. Lekkerkerk, 5 te Port Said. Lelo, 5 80 m. z.w. Finisterre n. Greenock. Leuvekerk, 5 240 m. o.n.o. Ras Fartak n. Dubal. Limburg, 5 600 m. z.z.w. Kp. Race n. Athene. Lutterkerk, 6 te Suez. Maas, 5 v. Barahona n. Ciudad Trujillo. Maasdam, 5 80 m. z.w. Belle Isle n. Southampton Maaskerk, 5 v. Chalna n. Calcutta. Maetsuycker, 5 420 m. z.z.o. Christmas eil. naar Singapore. Malea, 5 150 m. z.z.w. Cocos eil. n. Geelong. Maron, 5 v. Curagao n. Cartagena. Medon, 6 te Rotterdam. Merwelloyd, 6 te Khorramshar. Modjokerto, pass. 5 Straat Messina n. Port. Said. Montferland, 5 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Moordrecht. 6 te Suez. Munttoren, 5 150 m. z.w. Ouessant n. Harburg. Na ess Comander, 5 v. Tripoli n. Fawlcy. Nanusa, 5 540 rn. o. Kp. Guardafui n. Belawan. Nieuw-Amsterdam, 13 te Rotterdam verwacht. Nieuw Holland, 6 te Melbourne. Noordam, 8 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordzee, 5 25 m. z.w. Kuria Muria n. Kuwait. Notos. 5 v. Rotterdam n. Lissabon. Ommenkerk, 6 te Genua. Ootmarsum, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Oranje, 8 v. Amsterdam n. Tandjong Priok. Oranjefontein, 6 v. Bremen n. Hamburg. Oranje Nassau, 15 te Amsterdam verwacht. Oranjestad, 5 te Hamburg v. Amsterdam. Parkhaven, 5 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Polydorus, 6 v. Fremantle n. Aden. Prins der Nederlanden. 12 te Curagao verwacht. Prins Willem V, 5 te Bremen verwacht. Purmerend, 5 te Trinidad. Ridderkerk. 5 te Marseille. Rijndam, 12 te Rotterdam verw. v. New York. Sabang, 5 120 m. z.w. Hongkong n. Pnompenh. Saidja, 6 te Singapore. Salatiga. 6 te Tandjong Priok. Saloum, 5 te Rouaan. Sambas 5 360 m. z.w. Saigon n. Saigon. Senegalkust, 5 120 m. n.w. K. St. Vine, n, Dakar. Seven Seas, 14 te Montreal verw. v. Brem.haven. Sibajak, 5 v. Curagao n. Cristobal. Stad Alkmaar. 5 dw. Oland n. Lulea. Stad Delft. 5 dw. Noordkaap n. Amsterdam. Stad Rotterdam. 5 300 m. n. Dakar n. Pepel. Stad Schiedam, 5 60 m. n.w. Finist. n. IJmuiden. Sliedrecht 5 dw. Kaapstad n. Durban. Stanvac Talangakar, 5 v. S'gerong n. Singapore. Statendam, 6 te Rotterdam. Statensingel, 5 140 m. z.w. L'end n. Galveston. Statue of Liberty, pass. 5 Masira n. Suez. Steven, 5 150 m. o. Kp. Race n. Lisboa. Straat Bali, 1 v. Port Elisabeth n. Durban. Straat Banka, 6 v. Tandjong Priok n. Brisbane. Straat Cook, 5 v. Durban n. Lor. Marques. Straat Lombok, 7 te Adelaide verwacht. Straat Madura, 5 dw. Inhmbane n. Lor. Marques. Straat Malakka, 5 v. Buenos Aires n. Rio Grande. Straat Mozambique, 5 te Durban verwacht. Tahama, 5 120 m. o.n.o. Bahrein n. Suez. Tankhaven II, 5 dw. eil. Roepat n. Sungeigerong. Tankhaven III, 6 te Djakarta verwacht. Teucer, 5 te Suez verwacht v. Aden Themis. 6 te Curagao. Tiba, 5 te Buenos Aires. Tjiluwah, 5 te Singapore verwacht v. Tj. Priok. Tjinegra, pass. 5 zuidp. Formosa n. Kobe. Trajanus. 5 350 m. n.o. Azoren n. Point a Pitre. Van Spilbergen, 6 te Singapore. Van der Hagen, 5 700 m. z.w. Diego Garcia naar Lorenzo Marques. Van Heemskerk. 6 v. Lagos n. Matadi. Vivipara. 6 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Waal, 6 te Limassol. W. Alt. Jones, 5 600 m. w. Walvisb. n. Ph.delphia. Waiwerang, 5 v. Singapore n. Rangoon. Waterland, 7 te IJmuiden. Waterman, 6 te Rotterdam. V.'esterdam, 8 te Rotterdam verwacht. Westland. 4 270 m. z.w. Bahia n. Las Palmas. Will. Ruys, 14 te Bremerhav. verw v. Montreal. Willemstad, 6 v. A'dam te Georgetown verwacht. Woensdrecht, 7 te Gibraltar verwacht. Wonogiri, 5 v. Bandar Shapour n. Rastanura. Wonorato, 5 600 m. n.o. Kp. Engano n. S. Franc. Wonosari, 6 te Halifax. Yapeyu, 5 te IJmuiden verwacht. Zaankerk, 6 te Hongkong. Zuiderkruis, 15 v. New York te Rotterdam verw. SLEEPVAART Barentsz Zee, 1 te St. Vincent. Blankenburg, 2 v. Cobh, 5 te Maassluis verw. Gele Zee, 5 v. Antwerpen te Maassluis. Humber, 4 te Bremerhaven. Loire, pass. 4 Gibraltar n. Rouen. Thames. 4 110 m. o. Madeira n. Port Said. Viool- en Piano ond. Ook volgens Klavarskribo diploma K. N. T. V. ORANJE NASSAULAAN 9. Overveen. VERKOOP BIJ EXECUTIE welke zal worden gehouden op maandag 8 september '58 des voormiddags om 10 uur ten laste van P. Hoogervoorst wonende te Noordwijker. hout, Nieuwe Duinstraat 1, van enige roerende goederen bestaande uit: meubilaire goederen, keu kengereedschappen, glas- en aardewerk en wat ver der te voorschijn zal wor den gebracht. Zegt het voort!" De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld. De goederen zijn een uur voor de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie, L. J. HAGE Haarlem-West kan met de aanvang van het nieuwe sei zoen nog enkele Dames en Heren plaatsen. Speelavond Donderdag. Aanmelden bij het clublokaal Café Rest Spaans v/h. Munniks, Grote Markt 10 of per telef. 14285 of 61266. complect in koffer f 385.- vraagt folder en vrijblijvend demonstratie bij' Het Naaimachinehuis KRUISSTRAAT 25 Haarlem. Tel. 02500—12921 -- AU u reisgezelschap *oekfc Plaats dan met leden tot 30 jaar. heeft nog plaats voor enkele leden. Inlichtingen tel. 61655. m voo? f DEL-1=5510 Adviezen Ontwerpen Uilvocrinr N.Y. Handel en Industrie Maatsch. H.I.M. Tempeliersstraat 10 - Haarlem - Tel. 02500 - 13913* vraagt, wegens huwelijk der tegenwoordige, zo spoedig mogelijk een Eisen: Steno-Typen, kennis der moderne talen, accuratesse en verantwoordelijkheidsgevoel. Geboden wordt: een prettige, goed gehonoreerde werkkring. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht door de Directie van bovengenoemde N.V. Diversen AUTOMOBIELEN ZONDER CHAUFFEUR. Voor een ge slaagde vakantie per auto. „Holidays". Ged. Oude Gracht 70. Tel. 10454. Alleen '57 en '58 modellen. All Risks verzekerd. Voor langere termijn speciale tarieven. Grensdocumenten aanwezig. VOOR BEDDENREPARATIE slechts één vertrouwd adres Bijvullen en overtrekken met prima Java kapok. 40 jaar ervaring 15 jaar garantie. In 1 dag retour. Prijzen billijk. Tel 1.1.4.8.5. na 6 uur 2.0.1.1.5. - H de Graaff. Grote Hout straat 103. Haarlems Matrassenhuis. GELDLENINGEN vanaf 1500.— - in speciale gevallen ook lagere bedragen, aflossing in 5 jaar (geen spaarcrediet- systeem), le en 2e hypotheken tot maximaal 90 der taxatie. Bouwcredieten. financieringen. - ..Intermediair" Postbox 6044. Den Haag. 20 KORTING OP ALLE STOOMGOEDEREN, mits ge bracht en gehaald. Tevens als extra reclame: wollen dekens 1.20, pantalon f 1.50. rok 1.50. Chem. Wasserij Keyser. Soendaplein 37. Lorentzplein 25. Duvenvoordestraat 68. MATRASSEN OVERTREKKEN EN BIJVULLEN, le klas vakwerk. Enorme keuze damast en verentijk. 1 dag retour Beddenspeciaalzaak „Astrid", Gierstraat 73 Tel. 15777- na zes uur Tel. 11772.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19