CPanda en de protonplopper Europese monetaire unie een eerste vereiste Dansschool KWEKKEB00M m k k k k ra k k Ook morgen droog en warm Vele gezinsbedrijfjes hebben wel degelijk bestaansrecht HIST0R Wereldnieuws Specialisering zal nieuwe mogelijkheden scheppen Blijvend Welzijnsorgaan bepleit PARKLAAN 6 PRIVéLES VOLGENS AFSPRAAK 2 DR. MANSHOLT OVER DE E.E.G.: Problemen in landbouw- en transportsector belemmeren algemene ontwikkeling Indonesische roepiah blijft scherp dalen Straalvliegtuig rendabeler dan huidige toestellen? Studiereis naar raket projecten in Amerika Geen opwaardering van de mark beoogd Nieuw massaproces tegen de I. G. Farben Marktexploratiereizen in Azië en Latijns-Amerika Resultaten Lindeteves niet onverdeeld gunstig Commissie Kleine Middenstandsbedrijf Geschenk voor Moeder Aandeelhoudersrechten voor werknemers bepleit Maar alleen op basis van vrijwilligheid Ruhaak: geen dividend DRU haalt oud-directeur Viskil terug Bedrijf nu onder eenhoof dige leiding GARAGE DEN HOUT Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland schilderen kies ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 (Van onze correspondent in Den Haag) Het Amerikaanse voorbeeld leert ons, dat een kostprijsverlagende speciali sering van het bedrijfsleven in Nederland een van de nieuwe mogelijkheden is van de Europese Economische Gemeenschap. Waarschijnlijk meer nog dan op concen tratie, zal met name onze industrie zich met haar veelal middelgrote bedrijven zeer geschikt kunnen toeleggen op de spe cialisering in het vlak van de toelevering, cn wel in het bijzonder met het oog op bindingen met de Duitse markt. Deze suggestie deed gistermiddag dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie van de E.E.G., tijdens een vergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in het Kurhaus te Scheveningen. Onder de aanwezigen wa ren leden van de Belgische, Luxemburgse Franse en Italiaanse Kamers van Koop handel. Als de thans meest urgente stap in de richting van een Europese economi sche en uiteindelijk ook politieke een heid zag dr. Mansholt de instelling van een monetaire unie, die over enkele jaren be slist noodzakelijk zal zijn. Naast de E.E.G. is er volgens de heer Mansholt zeer zeker bestaansrecht voor een vrijhandelszone, maar hij achtte het toch onmogelijk, dat er, wanneer onver hoopt de Europese gemeenschappelijke markt niet zou slagen, voor een dergelijk associatieverdrag nog mogelijkheden zou den zijn. Zoals hij reeds vroeger had gedaan, leg de dr. Mansholt er nogmaals sterke na druk op dat het E.E.G.-verdrag onder meer in het leven is geroepen om die pro blemen, welke nationaal niet meer opge lost kunnen worden, van een Europese ge zichtshoek uit te bestuderen en te overwin- De voortdurende verderschrijdende waardevermindering van de Indonesische roepiah, heeft zich vrijdag gedemonstreerd in het tot dusver nog niet voorgekomen feit, dat een gewone Amerikaanse auto thans in Djakarta geprijsd is voor een half miljoen roepiah. Acht jaar oude Amerikaanse wagens worden op het ogenblik van de hand ge daan tegen prijzen, variërend van 150 tot 200 duizend roepiah. De Amerikaanse dollar, die officieel 11.40 roepiah waard is, doch bij de banken kan worden ingewisseld tegen rp 29.64, noteer de deze week op de zwarte markt 100 roepiah, tegen 80 roepiah nog slechts een maand terug. Als gevolg van de inflatie zijn de kosten van levensonderhoud voor Europese ge zinnen in de hoofdstad de laatste tijd met vijftig percent gestegen. Een klein blik melk kost op het ogenblik 25 roepiah, ge- importeerde kaas rp 17.50 per honderd gram. De goudprijs in Djakarta steeg deze week tot rp 117.50 per gram, het dubbele van de prijs in het begin van dit jaar. In Medan doet goud zelfs 144 roepiah per gram. (ANP) De Amerikaanse Raad voor de Burger luchtvaart heeft tegenover de luchtvaart maatschappijen als zijn mening te kennen gegeven, dat deze maatschappijen in staat zouden kunnen zijn, straalvliegtuigen te gen standaardtarieven te exploiteren. De raad meent namelijk dat straalvlieg tuigen economischer zullen zijn dan de tegenwoordige vliegtuigen. Wanneer in derdaad de straalvliegtuigen betere inkom sten mochten opleveren, dan zou dit kos tenvoordeel tot uitdrukking dienen te ko men in nog lagere vervoerstarieven. In het bijzonder in de toeristenklasse. Een groep Nederlandse deskundigen - vertegenwoordigers van de strijdkrachten en van industriële ondernemingen, die be langstelling hebben voor de produktie van raketten en bestuurbare projectielen - ver. trekt op 13 september naar de V.S. waar zij een studiereis zal maken langs projec ten op dat gebied. Met de Nederlanders zullen groepsn uit West-Duitsland, Italië en België aan deze reis deelnemen. De Nederlandse groep staat onder lei ding van generaal-ma.ioor W. J. Reijnierse van de Koninklijke Luchtmacht. Verder maken van de groep ander andere deel uit: ir. M. Staal (n.v. Hollandse Signaal apparaten); ir. R. J. Schliekelmann (n.v. Fokker) en ir. L- C. Zonneveld (n.v. Phi lips). De vice-president van de Deutsche Bundesbank, dr. Heinrich Tröger, heeft zich vanochtend op de „Duitse Coöpera tiedag" te Keulen op besliste wijze uitge sproken tegen een herwaardering in op waartse richting van de mark. Dr. Tröger wees er op, dat de dalende ontwikkeling op de wereldmarkt en het verbruiken van de kasreserves, die zich in de Bondsrepubliek hadden opgehoopt, toch al tot een ommekeer in de Duitse eco nomische verhoudingen zouden leiden, die niet zonder invloed op de geld- en kapi taalmarkt zal blijven. Hij noemde de kan sen om de volledige werkgelegenheid te behouden gunstig. Voor een interne econo mische ontwikkeling in de Bondsrepubliek zijn door de betrekkelijk geringe consump tie nog belangrijke reserves en kansen aanwezig. Dit wordt door de gunstige ont wikkeling op de kapitaalmarkt bevestigd. nen. In zeer sterke mate geldt dit momen teel voor de landbouw- en transportsec tor. Er is dan ook een positief beleid voor de landbouw op E.E.G.-niveau nodig, dat de nationale protectionistische maatrege len overbodig zal maken. Een groot vraag stuk werpt de huidige ingewikkelde situa tie op voor die bedrijfstakken, die met een open oog voor de toekomstige volgens dr Mansholt niet meer te stuiten ont wikkeling zich meer en meer gaan richten op de mogelijkheden, die als gevolg van de werking van het E E.G.-verdrag zullen ontstaan. De toestand in de landbouw (48 percent van onze handel met West-Duits land ligt in het agrarische vlak) en het transportwezen is namelijk zodanig, dat men wat de toekomst betreft, volkomen in het duister tast. Het is daarom uiterst moeilijk voor deze en aanleunende be drijfstakken om desondanks de toch zo noodzakelijke „Europese gedragslijn" na der uit te stippelen .De heer Mansholt acht het derhalve gewenst dat de Europese commissie voor 1960 voorstellen zal doen die moeten dienen voor een beleid van 5 a 10 jaar ter oplossing van dit vacuum. Van belang hierbij is natuurlijk ook wat de nationale regeringen willen en kunnen doen. Evenmin te onderschatten in de ont wikkeling van een nieuw Europa is de taak van het bedrijfsleven en zijn relaties tot de nationale overheden en de Europese or ganen. Van belang is daarom volgens dr. Mansholt, dat de gespecialiseerde organi saties in het nationale bedrijfsleven zich gaan organiseren op basis van de rappor ten, die de Europese commissie binnen kort aan het Europese parlement zal uit brengen over de conjuncturele en structure le situatie in de E.E.G.-landen. Binnen on geveer twee jaar zal, zo verklaarde de heer Mansholt, de gemeenschap de beste informatiebron (o.a. wat betreft statisti sche gegevens) zijn voor het Europese be drijfsleven. Coördinatie in het economisch beleid kan een preventief middel zijn om een storing in de economische ontwikke ling te voorkomen, aldus de vice-voorzit- ter van de Europese commissie. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in Nederland zal in de toekomst in het nieuwe Europa van bijzondere betekenis zijn, Nederland zal daarin een voorsprong weten te krijgen, aldus spreker. Wat de verhouding tot de zogenaamde derde lan den betreft, achtte de heer Mansholt het van het grootste belang dat wij ons niet isoleren, maar integendeel de deuren wijd openhouden. Voor de uitoefening van haar onmetelijke taak heeft de Europese com missie thans een achttal divisies in het le ven geroepen, ondermeer voor sociale za ken, landbouw, transport en binnen- en buiten-Europese betrekkingen. Het amb tenarenapparaat van de gemeenschap zal beperkt blijven tot 2000 man personeel. 0 - -0 - H De liquidatie van de I. G. - Farben kan pas na de hereniging van Duitsland wor den afgesloten, daar de I. G. als rechtsper soon in stand moet worden gehouden om de onteigende objecten in Oost-Duitsland terug te kunnen ontvangen. Dit heeft de liquidateur dr. Schmidt vrij dag in de jaarvergadering der I. G. Far- benindustrie A. G. in liquidatie te Frank fort medegedeeld. Vele vorderingen zijn afgewikkeld, ook die van 10.373 voormalige slavenarbei ders uit de tweede wereldoorlog. Geregeld moeten o.a. nog worden de moeilijke be lastingproblemen en de hangende pen sioenkwesties. Inmiddels hebben 2.295 voormalige sla venarbeiders uit Polen op advies van de Auschwitz-commissie een nieuw massa proces aanhangig gemaakt. Dit massa-proces zal de vennootschap nog ongeveer 30 miljoen mark kosten. UTRECHT Het CIHAN, het (centraal instituut ter bevordering van de buiten landse handel), zal dit jaar nog drie ex- ploratiereizen naar verschillende wereld delen organiseren. De heer J. H. Kruseman Aretz vertrekt in november voor drie en een halve maand naar het Verre Oosten en het gebied der Pacific; drs. J. H. J. M. Lamers gaat in oktober voor drie maanden naar het Na bije Oosten, terwijl een derde markt-sx- plorateur de heer J. Gidding, enkele lan den in Midden- en Zuid-Amerika zal be zoeken. Alle drie hebben zij van diverse branches opdrachten ontvangen. De resultaten der n.v. Lindeteves over het eerste halfjaar van 1958 zijn bij die over dezelfde periode van 1957 achterge bleven. Bij de dochtermaatschappijen is de gang van zaken verschillend. In Nederland gaat het wat. minder goed. Ter uitbreiding van de activiteiten op technisch gebied heeft de vennootschap het bedrijf over genomen van Wijnmalen en Hausmann, een groothandel op het gebied van grond- bewerkings. en grondverzetmachines (draglines enz.). De uit de winst over 1957 gevormde bij zondere reserve onder „crediteuren" ad rond 1.2 miljoen wordt, door bet. bestuur voldoende geacht om de resterende kosten van de repatriëring van het personeel uit Indonesië te bestrijden. De totale kosten worden op een paar miljoen geschat. Buitenlandse interessen Aan de na-oorlogse hausse-periode in Belgisch Congo is een einde gekomen. De dochteronderneming aldaar ondervindt hiervan de terugslag. Onder normale om standigheden zal deze onderneming zeker haar vruchten afwerpen. Op Malakka wordt op het ogenblik geen winst behaald. Dit is goeddeels een gevolg van de gedaalde tin- en rubberprijzen. Wat Irak betreft is er goede hoop. De situatie is daar niet zo erg als zij zich aanvankelijk liet aanzien. New York en Suriname baren geen zorgen. Columbia geeft niet geringe moeilijkheden. De commissie „het kleine middenstands- bedrijf" is met haar werk gereed geko men en heeft het door haar uitgebrachte rapport aan de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, aangeboden. Het rapport memoreert dat. een belang rijk deel van de middenstand bestaat uit kleine bedrijven. Van de ambachtsbedrij- ven konden nl. in 1953 54 pet. en van de detailhandelsbedrijven 67 pet., tot het klei ne middenstandsbedrijf worden gerekend. Gezinsbedrijven, die geringe inkomsten opleveren, rekent de commissie tot het randbedrijf. In 1952 moesten, uitgaande van een inkomensgrens van 3000, 29 pet, van de ambachtsbedrijven en 36 pet. van de detailhandelsbedrijven als randbedrij- ven worden aangemerkt. De commissie komt in haar rapport tot de volgende con clusies: Het bestaan van randbedrijven kan op zichzelf niet als ongewenst worden be schouwd, ook al kan de produktiviteit in het algemeen in grotere eenheden hoger Advertentie PARKLAAN 6 NIEUWE CURSUSSEN HAARLEM TELEFOON 13525 AANVANG DER LESSEN vanaf 17 september a.s. ELKE ZONDAGAVOND SOIREE VAN 8-11 UUR INSCHRIJVING: elke avond van 7 tot 9 uur in onze school Advertentie en Baby is een Babyderm Babyset De Commissie-Bezitsspreiding, ingesteld in 1948, heeft een interim-adives uitge bracht over: „Aandeelhoudersrechten van werknemers". Het rapport heeft de onder titel: „Co-partnership en Certificaatstel sel". Uit deze ondertitel blijkt, dat de be trokken subcommissie zich uitsluitend heeft bezig gehouden met de verkrijging door de werknemer van aandelen of cer tificaten van aandelen in de onderneming, waarin hij zélf werkzaam is. De commissie concludeert dat een op min of meer idealistische basis gefundeerd stelsel van „co-partnership" alleen een redelijke kans van slagen heeft in onder nemingen waar de mogelijkheden tot het vormen van een dergelijke gemeenschap aanwezig zijn en waar, mede op grond van wederzijds vertrouwen, leiding en werk nemers vrijwillig hun medewerking aan de invoering verlenen. Geen dwang Gedwongen invoering van co-partner ship zou onvermijdelijk een gedwongen samenwerking tol gevolg hebben, welke zodanige spanningen binnen de onder neming zou veroorzaken, dat het stelsel zou mislukken. Co-partnership kan maatschappelijk aan bevelenswaardig zijn, omdat onder be paalde voorwaarden dit systeem een posi tieve en waardevolle bijdrage kan leveren, ondermeer ter bevordering der menselijke betrekkingen binnen de onderneming. De commissie vraagt dan ook bij het georga niseerde bedrijfsleven bijzondere aandacht voor de praktische verwerkelijking van deze gedachten. Minder stringente voorwaarden zijn nodig bij stelsels, die in hoofdzaak beogen, de werknemers financieel bij de gang van zaken in de onderneming te betrekken, bijvoorbeeld door middel van certificaat systemen. De commissie wil invoering van deze stelsels, waar mogelijk, op ruime schaal bepleiten, doch ook hier acht zij een wettelijke verplichting niet op haar plaats. Vooralsnog ziet de commissie voor de overheid geen andere taak dan het ver strekken van voorlichting omtrent de wijze, waarop in binnen- en buitenland co-partnership- en certificaatsystemen worden toegepast en omtrent de ervarin gen daarbij opgedaan. De n.v. voorheen Ruhaak en Co. deelt mede, dat de buiten Indonesië behaalde winst in 1957 nagenoeg hetzelfde was als in 1956. De gemaakte winst moet gebruikt worden voor vermindering van het Indo nesisch belang der vennootschap. De winst over 1957 beliep 381.521. Onder de ze h'jzondere omstandigheden moet het div nd worden gepasseerd (over 1956 werd 8 pet. uitgekeerd). De zaken hebben in 1957 een bevredigend resultaat opgeleverd. De toestand in Indo nesië buiten beschouwing latend, is de di rectie ook ten aanzien van 't lopende boek jaar tevreden over de tot dusver bereikte resultaten. De heer C. Viskil te Velp is in de in Arnhem gehouden buitengewone aandeel houdersvergadering van de DRU te Ulft benoemd tot directeur. Van de 6.080 uitge brachte stemmen verenigde hij er 6.070 op zich. Van 1952 tot 1958 is de heer Viskil reeds directeur van de DRU geweest, doch hij moest deze functie om gezondheidsrede nen per 1 januari dit jaar neerleggen. Van de DRU krijgt hij nu de eenhoofdige leiding, aangezien ir. Ingen Housz ontslag nam als directeur met ingang van 29 juli j.l. De president-commissaris, drs. L. A. H. van Eyseren wees erop dat het bedrijf tot en met juli dit jaar een verlies heeft geleden van miljoen gulden en het is nog niet zeker of het verlies tot dit bedrag beperkt zal kunnen blijven. Ook merkt hij nog op, dat nog niets gebleken is van een hogere omzet in het tweede halfjaar 1958, zoals dit bij een seizoenbedrijf gebruike lijk is. Ook noemde hij de voorraden veel te groot. Per 1 januari hadden deze een waarde van 7 miljoen. De voorraden slinken nu langzaam. De heer Van Eyse ren betoogde voorts nog dat er aan de ver koopmethoden bij de DRU veel dient te worden verbeterd. Advertentie Gemis aan technische kennis en ervaring speelt geen rol voor de berijder van een RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE Ook de beginneling behandelt het mecha nisme volkomen juist. Ontijdige slijtage daardoor uitgesloten. U stuurt en geeft gas. meer niet. Daarbij veilig, zuinig en elegant. Vraagt u eens nadere inlichtingen. Telefoon 12138 - 15056 39. Het was Panda nu wel volkomen dui delijk, dat. Joris weer iets in zijn schild voerde; en hoewel hij er eigenlijk niets mee te maken wilde hebben, besloot hij, toch maar een oogje in het zeil te blijven houden. Intussen had Professor Knutselma zijn Proton Plopper in gereedheid gebracht en hij wendde zich nu tot Joris met de vraag: „Welk voorwerp zal ik nu bij wijze van demonstratie eens voor u vernietigen?" „Tja daar moeten wij even bij stilstaan", antwoordde Joris nadenkend. „Het moet een voorwerp op grote afstand zijn, want dat geeft u een mooiere kans om het kun nen van uw geniaal werkstuk le tonen. 1'j.ar wanneer het een voorwerp op af stand is, dan moet het een zeer opvallend voorwerp zijn, zodat de eventuele ver nietiging daarvan door de radio bekend gemaakt zal worden en wij het kunnen horen! Welnu ik heb een aardige inval! Neem hel standbeeld van Koning Leo, voor het koninklijk paleis!" Wanneer wij nu even onze aandacht wijden aan dit stand beeld, dan zullen we opmerken, dat de ko ning het toevallig juist stond te bekijken, waarbij hij tot zijn Minister van Financiën opmerkte: „Het bevalt me niet helemaal! Het heeft eiaenlijk geen koninklijke glans! Ik. zal het maar laten vergulden!" „Maar Majesteit!" riep de verschrikte Minister uit: „Verguldsel is vreselijk duur! Denkt u toch aan de kosten!" worden opgevoerd. Er zijn wel degelijk randbedrijven, die economisch verant woord kunnen worden geacht, alsook rand bedrijven die van sociaal standpunt be zien reden van bestaan hebben. Toeneming van de algemene welvaart zal ook de kleine bedrijven ten goe de kunnen komen, hen voor verdwijning kunnen behoeden en voor hen de moge lijkheid tot groeien kunnen scheppen. 4. Een regionale spreiding van de wel vaart zal de ontplooiing kunnen bevorde ren van die kleine middenstandsbedrijven die tot nu toe in hun ontwikkeling werden geremd door een tekort aan debiet, terwijl bij een regionale welvaartspolitiek in het algemeen meer speciaal aandacht zal kunnen worden geschonken aan de kleine, respectievelijk randbedrijven. 5. De kleine middenstanders dragen zelf mede verantwoordelijkheid om langs de weg van hun organisaties initiatieven tot verbetering van hun positie te ontwikke len. Straat- en markthandel De commissie pleit verder voor een soe pele toepassing van het vestigingsbeleid ten opzichte van het platteland. Hierdoor zou het bijvoorbeeld de bestaande rand bedrijven mogelijk worden, zich door pa- rallelisatie tot gezonde bedrijven te ont wikkelen. De commissie bepleit voorts het instellen van een vestigingsbesluit voor de ambulante handel. Hiermede zouden de concurrentieverhoudingen in de markt- en straathandel op een meer gezonde basis kunnen worden gebracht. De commissie staat op het standpunt, dat vrijwillige sanering dient te worden bevorderd. Haars inziens moet de vrijwil lige sanering echter niet tot afsluiting van de branche in een te saneren plaats of streek leiden. Er moet worden nagegaan in hoeverre de normen van de kredietverlening mis schien verzacht kunnen worden. Welzijnsorgaan De commissie acht een nadere bestu dering van het vraagstuk van het mee werken van de gehuwde vrouw in het be drijf van de kleine middenstander en in het bijzonder de sociale kant ervan aanbe velenswaardig. Nagegaan zou moeten wor den in hoeverre het sociaal onderzoek van de kleine middenstand ter hand moet wor den genomen. Verwijzend naar de activi teiten, die ten behoeve van de landbouw worden ontplooid, vraagt de commissie zich af, of de instelling van een perma nente commissie middenstandswelzijn speciaal voor de kleine middenstand niet van groot belang zou kunnen zijn. Lening voor Turkije De V.S. hebben Turkije een lening van 75 mil joen dollar voor zijn economische ontwikkeling toegezegd. Advertentie KLEURLAK 0.3. bij J. Kouwenhoven. Beukenlaan 1, Bennebroek Fa. Gebr. Duursma. Anthoniestr. 45 Haarlem A. Smit. Kloosterstraat 1, Haarlem De Verfbeurs. Middenw. 20B. Haarlem De Verfbron. Botermarkt 48, Haarlem J. v. Wonderen. T. v Berkhoutstr 38 Haarlem L. v. Braam. Hoofdstr. 26. Hillegom K. Veenis, Hoofdstraat 161. Santpoort L de Vries, Wijkerstraat 236, Velsen H. A. v. Noord. Zeeweg 203. IJmuiden P. v. Veen. Cederstraat 43. IJmuiden Keesman's Schildersbedrijf. J Steenstraat la. Zandvoort A. Kromhout. Haltestr 24. Zandvoort Ver-mist. Een soldaat van het Oostduitse volksleger, de 18-jarige Wolfgang Mül- ler, is vrijdag tijdens een zware mist in uniform over de zonegrens gevlucht en heeft politiek asiel aangevraagd in Lü- beck. De Oostduitse militairen krijgen acht uur politieke instructie per week, zo vertelde hij. Vreemd spel. Een Japans kustradiosta- tion op Hokkaido heeft, van een Japans vissersvaartuig bericht ontvangen, dat de bemanning van een andere Japanse vissersboot, de „Wakashio Maru", don derdag na een stranding op de kust van het eiland Suisho gered is door een Russische patrouilleboot. Maar vóórdat de Russen met hun reddingswerk be gonnen hebben zij de „Wakashio Ma ru" beschoten, aldus dit bericht. Driehonderd jaar. De voorzitter van de Westberlijnse persvereniging Karl Brammer, heeft medegedeeld, dat sinds 1945 58 Berlijnse journalisten zijn gearresteerd. Zij zouden tot een totaal van 300 jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Drie zouden in Siberië en twee in Oostduitse gevangenissen zijn over leden. Eén pleegde in de gevangenis zelfmoord. Moeder. De 88-jarige moeder van presi dent Sukarno is vandaag in haar huis in Blitar (Oost-Java) overleden, zo heeft men volgens het persbureau P.I.A. in paleiskringen verklaard. Soekarno was bij het overlijden aanwezig. Interpol. Het zal de volgende week bij zonder veilig zijn in Londen, want dan komen ruim 100 politie-aütóriteiten uit alle mogelijke landen van Europa en Zuid-Amerika, uit de Verenigde Staten en Canada, India, Israel, Egypte, In donesië, Pakistan, Ceylon en Birma bij een voor de 27ste algemene vergade ring van de Internationale Politie-orga- nisatie, de Interpol. Opblaasbaar. In de Amerikaanse staat Virginia is donderdagavond een twee trapsraket gelanceerd met een opblaas bare satelliet. De raket bereikte een hoogte van 128 km., maar de satelliet zette niet uit. Men wil met behulp van deze satellieten televisieprogramma's over de oceaan uitzenden. Uitgaven. De Italiaanse regering wil tus sen 1959 en 1969 1,4 miljard lire uit geven voor het onderwijs, aldus heeft premier Fanfani verklaard. Ze wil voorts 150.000 klaslokalen laten bouwen. Omgeslagen. Bij Benares in India is een veerboot in de Ganges omgeslagen en 21 van de 60 opvarenden zouden ver dronken zijn. Dit is de derde keer in deze week, dat er een veerboot in India is verongelukt. In totaal waren er onge veer vijftig doden te betreuren. Gaten. Volgens de vliegtuigfabriek Ha- villand is een bijna voltooide „Cornet", die in aanbouw was voor de B.O.A.C., in de fabriek door sabotage beschadigd. Men vermoedt, dat dit het werk van een ontevreden arbeider is geweest. Bij een dagelijkse controle werd geconstateerd dat er gaten geboord waren in de hy draulische leidingen, die hoogteroer en ailerons van 't toestel in beweging zet ten. Opvolger. Alberto Gasardi, de assistent- secrètaris-gëneraal van de NAVO voof politieke zaken, is met ingang van vijf tien dezer benoemd tot opvolger van mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten als plaatsvervangend se cretaris-generaal van de organisatie. Baron Bentinck is benoemd tot ambas sadeur in Groot-Brittannië. Kernexplosie. Op het Amerikaanse proef- terrein voor kernwapens in de staat Nevada is vrijdag bij ongeluk een hoe veelheid splijtbaar materiaal ontploft, zo heeft de commissie voor kernenergie bekendgemaakt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Kasscm. Een Canadese officier, die dienst doet bij de politietroepen van de UNO in 't gebied van Gaza, kapitein Alexan der Sutman, is mohammedaan gewor den. Sutman heeft de naam Kassem aangenomen. Hij is afkomstig uit Otta wa, waar zijn vrouw en kinderen wonen. Epidemie. Een geheel dorp, Hathipinjari in oostelijk India, met 500 inwoners is ten offer gevallen aan een cholera-epi- demie. In enkele dagen tijds bleef ,nog slechts een klein kind in leven, zo ver telde oppositieleider Mahraraja in de assemblee van de Indiase staat Orissa. De minister van Gezondheid, Devi, sprak tegen dat de regering de epide mieën niet meer in de hand had. In Midden- en Oost-Europa is de lucht druk belangrijk gestegen, waardoor hei zwaartepunt van het hogedrukgebied, dat het weer in ons land beheerst, boven Tsjechoslowakije is komen te liggen. Het hogedrukgebied is ook in de hogere lagen van de atmosfeer nog sterk ontwikkeld. Het dwingt oceaandepressies tot het vol gen van een koers, die ver van ons land is gelegen. De depressiebaan leidt thans van Newfoundland via IJsland naar Noord-Scandinavië. Om het hogedrukge bied heen is vandaag drogere lucht naar Nederland komen stromen, waardoor het weer een overwegend zonnig karakter heeft gekregen. Morgen zullen we ons eveneens in de droge lucht bevinden. De temperatuur zal dan iets hoger worden dan vandaag. Van de zuidkust van Ierland naar Zuid-Frankrijk loopt een zwak front, dat de scheiding vormt met een veel voch tiger luchtmassa. Langs dit front komt op enkele plaatsen omweer voor. Doordat de bovenwinden in onze omgeving lang zamerhand meer zuidelijk worden, ver plaatst het front zich in de richting van ons land. De kans, dat het voor zondag avond ergens in Nederland neerslag ver oorzaakt is evenwel klein. WEERRAPPORTEN Zondag 14 september Zon op 6.11 uur, onder 18.59 uur. Maan op 7.27 uur, onder 19.14 uur. Maandag 15 september Zon op 6.13 uur, onder 18.57 uur. Maan op 8.49 uur, onder 19.45 uur. Maanstanden 13 sept. 13.02 uur nieuwe maan. 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 14 september Hoog water 3.52 en 16.17 uur. Laag water 12.03 en uur. Maandag 15 september Hoog water 4.35 en 17.00 uur. Laag water 0.26 en 12.44 uur. Hel hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten M land maxima van giste- e <C P ren Binnenland heden 22 d s E 7 uur Neerslag laatste -c •T o m c 24 uur 5 S ë-S Den Helder onbewolkt ozo 14 0 Ypenburg mist windst. 9 0 Vlissingen onbewolkt ozo 12 0 Eelde mist windst. 9 0 Twente licht bew. ozo 10 0 De Bilt laagh. mist 0 10 0 Eindhoven onbewolkt O 9 0 Vlv.Z.-Limb onbewolkt ozo 10 0 Helsinki geheel bew w 13 0 Stockholm zwaar bew zw 15 0 Oslo mistbanken n 19 0 Kopenhagen mist w 20 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 0 Londen zwaar bew. 0 20 0 Amsterdam onbewolkt ono 18 0 Brussel mist ono 19 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs zwaar bew windst. 22 0 Bordeaux geheel bew zw 30 0 Grenoble mist windst. 24 0 Nice zwaar bew n 25 0 Berlijn licht bew. ozo 19 0 Frankfort licht bew ono 19 0 München onbewolkt windst. 18 0 Zürich onbewolkt zo 20 0 Genève onbewolkt windst. 19 0 Locarno geheel bew windst. 24 0 Wenen onbewolkt w 19 0 Innsbruck onbewolkt windst. 22 0 Rome onbewolkt 0 0 Ajaccio licht bew nno 27 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Algiers licht bew. no 33 0 Mallorca mist windst. 36 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2